Kredi kartı işlemleri

Harcamalarınızı sonradan faizsiz ve ücretsiz taksitlendirebileceğiniz, aidatsız Enpara.com Kredi Kartı.

Kredi kartları yoğun internet kullanımının da etkisiyle, her türlü alışverişi çok daha pratik ve kolay bir hale getiriyor. Kredi kartları özellikle yapılan harcamayı taksitlendirme veya erteleme konusunda avantaj sağlıyor. Bu sayede tüketici, bütçesini zorlamadan alışverişini rahatça yapabiliyor. 


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Bu noktada kredi kartlarının verdiği hizmet ve sağladığı ekstra avantajların kullanıcılar açısından önemi büyük. Özellikle sunulan kampanyalar, bazı ayrıcalık ve imkanlar kredi kartı kullanıcılarının yüzünü güldürürken, hayatlarını da kayda değer oranda kolaylaştırabiliyor.


İnternetin yaygın kullanımıyla birlikte artık kredi kartı başvuru işlemini internet üzerinden yapmak mümkün hale geldi. Başvurmak istediğiniz kredi kartına sahip bankanın internet sitesi, internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden, başvurunuzu dakikalar içerisinde tamamlayıp, onaylanması durumunda tarafınıza kredi kartınızın teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı denince akla kart aidatları, kartların sunduğu taksit sayıları, borç taksitlendirme sistemleri ile borç sorgulama gibi konular geliyor.


Yıllık kredi kartı aidatı


Yıllık kredi kartı aidatı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayınladığı tebliğ çerçevesinde düzenlenmiştir. Buna göre belirli şartlar dahilinde, yıllık kart aidatları her bankanın kendi inisiyatifi doğrultusunda belirlenir. Kartın kullanıma açıldığı ilk andan itibaren başlayıp, son kullanım tarihine dek yıllık olarak alınan kredi kartı aidatı uygulaması, bankalar tarafından gerçekleştirilen operasyonel, personel ve şube gideri gibi maliyetlerini yönetmek için yansıtılır. Bazı bankaların ihtiyaç ve talep doğrultusunda şekillenen, farklı özelliklere sahip kredi kartları bulunabilir. Bu nedenle bankaya ve kredi kartına göre, talep edilen ücret de değişiklik gösterebilir.


Aidatsız kartların çıkış noktası ise TCMB tarafından yayınlanan yönetmelikte yer alan, bankaların yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda olması maddesidir. Kart aidatı almayan ve şubesi olan bankaların kredi kartlarının genelde taksit yapmadığını, promosyon ve kampanyalarının kısıtlandırıldığını, puan ya da ödül sisteminden çıkarıldığını görürüz. Bu sebeple, kart ücreti olmayan kredi kartları içerisinden tercihinizi yaparken, sağlanan avantajları incelemeniz ve bu bilgileri göz önüne alarak tercih yapmanızda fayda var.


Enpara.com Kredi Kartı ile şubesiz, dijital bankacılığın getirdiği maliyet avantajlarını kredi kartından aidat almayarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. Sözleşmemizde de açıkça belirttiğimiz gibi, müşterilerimizden ömür boyu kredi kartı aidatı almıyoruz.


Kredi kartı borç sorgulama


Günlük hayatta pek çok kişinin sıklıkla ve düzenli olarak kullandığı kredi kartlarına ait borçların müşteri tarafından sıkı bir şekilde takip edilmesi çok önemli bir konudur. Yapılan harcamaların ödenemeyecek boyutlara ulaşmaması, bilinçsiz harcamaların önüne geçilmesi için kredi kartına ait aylık borç tutarı takip edilmeli ve ödemeler mümkün oldukça düzenli ve zamanında yapılmalıdır. Aksi halde kredi kartının harcamalar konusunda sağladığı özgürlük ve kolaylık, orta ve uzun vadede büyük problemler ve maddi kayıplar olarak geri dönebilir. Bu türden olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kredi kartıyla kontrollü harcamalar yapılmalı ve düzenli borç sorgulaması yapılarak dönem içinde yapılan harcamalar takip edilmelidir. Kredi kartı borç sorgulama işlemini farklı yollarla gerçekleştirmek mümkün:


 • Kredi Kartı borç sorgulama işlemi, eğer şubesi olan bir bankayla çalışılıyorsa kartın bağlı olduğu banka şubesine bizzat gidilerek gerçekleştirilebilir. Elbette günlük hayatın yoğunluğu içinde bu yöntemi kullanmaya her zaman vakit bulunamayabilir.
 • Banka ATM'lerindeki yönlendirmeleri kullanarak da ekstre ayrıntılarına, asgari ödeme tutarı gibi bilgilere ulaşmak mümkündür.
 • Telefon bankacılığı hizmetinden yararlanarak borç sorgulama işlemi yapılabilir. Bu noktada akılda tutulması gereken bir ayrıntı var. Sorgulama işleminin, ‘kişisel bilgilerin gizliliği ilkesi"'ne bağlı olarak yalnızca arayan kişiye ait kredi kartı için yapılabileceğini unutmamak gerekir. Kişiye ne kadar yakın olursa olsun başkasına ait bir kartın borç bilgilerinin bir başka kişiyle paylaşılması mümkün değildir.
 • En kolay ve hızlı yöntem ise, bankanın internet veya cep şubesi aracılığıyla kredi kartı borç sorgulama yapılmasıdır.

Kredi kartı ile anında taksit avantajı


Kredi kartı kullanımının cazip yönlerinin başında taksitlendirme imkanı gelir. Yapılan harcamalar için yasaların izin verdiği ölçüde vade farksız taksit alternatifleri sunan kredi kartları ile ihtiyaçlar ertelenmeden karşılanabilir. Online harcamalar yine online alışverişe açık olan kredi kartlar kullanılarak hiç yorulmadan ve rahatça yapılabilir, bu harcamalar için mevcut taksit fırsatları anında görülebilir. Kullanılan kredi kartının bağlı olduğu banka ile anlaşmalı üye iş yerlerinde, son derece avantajlı kampanyalar eşliğinde taksitli alışveriş yapmak mümkün.


Sonradan kredi kartı borç taksitlendirme


Kredi kartının kullanıcısına sağladığı önemli avantajlar arasında yer alan taksitlendirme imkanı, pek çok açıdan müşterilerin hayatını kolaylaştırır. İlgili yasal düzenlemenin izin verdiği ölçüde, birçok harcamayı taksitlere bölebilen, bu şekilde kullanıcısına ödeme kolaylığı sağlayan kredi kartları sayesinde ihtiyaçlar ertelenmeden karşılanabilir. Kredi kartlarının yılın farklı dönemlerinde değişebilen taksitlendirme kampanyaları vardır. Taksit sayısı yasal düzenlemelere ve bankanın politikalarına göre farklılık gösterebilir. Burada önemli olan kişinin yaptığı bir harcamayı en rahat hangi biçimde geri ödeyebileceğidir. Bunun farkında olarak hareket edildiğinde harcamalar daha kontrollü gerçekleşir ve kişi kendini maddi açıdan zor duruma sokmamış olur.


Online ya da fiziki mağazalarda satış yapan bazı şirketler, anlaşmalı olmadıkları bankalara taksit imkanı tanımazlar. Bu durumda, satın alma işlemini tamamlamak isteyen kullanıcı, kullandığı kredi kartının borç taksitlendirme özelliği olup olmadığını bilmelidir. Aynı zamanda borç taksitlendirme özelliğinin hangi ürün gruplarında (gıda, teknoloji, giyim vb.) geçerli olup olmadığını da biliyor olması gerekir. Satın alma işlemini tamamlayan müşteri, kullancısı olduğu bankanın internet ya da cep şubesinden giriş yaptıktan sonra tek çekim borcunu taksitlendirebilir.


Tek çekim harcamaların sonradan taksitlendirilmesi


Kredi kartını kullandığınız bankalar alışveriş yaptığınız mağazalarla çeşitli taksit anlaşmaları yapar. Bu anlaşmalar sonucunda mağazalar size vade farksız ya da vade farklı olarak anında taksitlendirme fırsatı verirler. Banka ve satıcı arasında anlaşma olmaması durumunda ise tek çekim ile ücretin peşin olarak satıcıya ödenmesi sağlanır. Bu durumda kredi kartınızın ana faydalarından olan taksitlendirme özelliğinden faydalanamazsınız. Dolayısıyla ödeme planınıza uymayan böyle bir ürünü satın almaktan vazgeçebilir, ihtiyacınız olmasına rağmen ertelemiş olursunuz.


Kredi kartlarının daha sonra taksitlendirme seçeneği, ihtiyaçlarınızın ertelenmemesini ve harcama planınızın dışına çıkmadan ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar.


Kendi ödeme şeklini belirleyebilme özgürlüğü


Kredi kartı borcunu geri ödeme yönteminizin, mevcut şartlarınıza uyum sağlaması ve yaptığınız harcamalarla ilgili taksitlendirme hakkınızı kullanabilmeniz son derece önemlidir. Kredi kartı harcamalarınızı sonradan taksitlendirerek anlık olarak gider yönetiminizi rahatlatabilirsiniz.


Enpara.com olarak, geleneksel bankaların aksine aidatlı kart avantajlarını aidatsız kredi kartında da sunuyoruz. Enpara.com olarak, sözleşmemizde de açıkça belirttiğimiz gibi müşterilerimizden ömür boyu kart aidatı almıyoruz.


Enpara.com avantajlarından yararlanmak için siz de hemen Enpara.com Kredi Kartı’na başvurunuzu yapabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili yazılar

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredi kartı nasıl alınır?

  Kredi kartı sahibi olmak için 18 yaşını dolduran kişiler, bankaya başvuruda bulunabilir. 18 yaşın altında, ancak, 16 yaşından büyük çocuklar ise genellikle aileleri tarafından uygun görüldüğü takdirde çıkarılan ek kartı kullanabilirler. Bankalar, hedef gruplarına yönelik olarak değişen kriterler belirler. Örneğin, öğrencilere yönelik farklı ölçüt belirlenirken çalışan kesime veya ev hanımlarına yönelik farklı taleplerde bulunulabilir. Kredi kartı başvurunuz, eğer banka kriterlerine uymuyor ise reddedilir.

  Başvurunuzu, isterseniz seçtiğiniz bankanın şubesine doğrudan giderek ya da telefon veya internet bankacılığı aracılığıyla da yapabilirsiniz. Başvuru talebiniz banka tarafından Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile bu Kanun’a ilişkin yönetmelik çerçevesinde ve bankanın belirlemiş olduğu kredilendirme kriterleri de göz önüne alınarak incelenir ve karara varılır.

  İlgili yasal düzenleme çerçevesinde yeni bir kart daha talep ederken mevcut kredi kartı limitleriniz hesaplanarak toplam limitinize bakılır. İlk defa kredi kartı sahibi olacaksanız kartınızı kullanmaya başlayacağınız ilk yılki limitiniz, gelirinizden belli bir miktar daha fazla olabilir. Devam eden yıllarda ise kredi kartı talep ettiğinizde tüm bankalardaki kartlarınızın toplam limiti artabilir.

 • Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

  Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurunuz sonrasında banka tarafından size özel belirlenen kullanım limitidir. Kartınıza tanımlanan bu limit çerçevesinde harcamalarınızı gerçekleştirirsiniz. Bankalar, limitinizi belirlerken gelir durumunuzu, geçmiş dönemlerdeki kredi ve kredi kartı alışkanlıklarınıza bağlı olarak oluşan kredi notunuzu, finansal geçmişinizi göz önüne alır. Tüm bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda size özel kredi kartı limiti belirlenmiş olur.

  İlgili yasal düzenlemelere göre ilk defa kartı sahibi olacaksanız tüm bankalardan aldığınız kredi kartları için toplam limit, aylık ortalama gelirinizin belli bir miktarını aşmayacak şekilde belirlenir. İlgili yönetmeliğe göre eğer kredi kartı limitiniz bu hesaplamadan daha düşük kalıyor ise limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak, banka tarafından belirlenmiş olan limitiniz, sizin onayınız olmadan artırılamaz. Talebinizi periyodik olarak yapılmak üzere tanımlarsanız, daha sonra yapılacak limit artışlarında tekrar onayınıza ihtiyaç duyulmaz ve düzenli artış sağlanır. Limit düşürme işlemini ise bankanız, kredi notunuzu ve gelir durumunuzu değerlendirerek izniniz olmadan yapabilir. Bir dönem içinde asgari ödeme tutarı üç kere ödenmeyen kredi kartınızın dönem borcunun tamamını ödeyene kadar limit artırım talebinde bulunamazsınız.

  Limit belirlenmesinde kredi notunun önemi

  Kredi notu, kredi kartı limiti belirlenmesinde büyük önem taşır. Finansal geçmişinizin tamamının yer aldığı, geçmiş dönemlerde yaptığınız düzenli ödemelere göre belirlenen bir skordur. Eğer daha önce bir finansal kuruluş ile kredi veya kredi kartı kapsamında işlem yapmadıysanız kredi notunuz yüksek anlamına gelmez. Kredi notunuzun yüksek olması için düzenli ödeme yapabileceğiniz limitte bir karta sahip olarak doğru şekilde kullanmak gerekir. Kredi notunuz riskli seviyelerde ise kredi kartı sahibi olmanız veya limitinizi artırmanız zorlaşır.

  Limit artırma talebinizi internet bankacılığı, cep şube, çağrı merkezleri veya ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kart aidatı ödediğiniz kredi kartınızı aidatsız bir kredi kartı ile değiştirme talebinde bulunursanız kredi kartı limitiniz talebiniz olmadan değiştirilemez; sabit kalır.

  Enpara.com olarak, şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredi kartı ile para çekme ve yatırma nasıl yapılır?

  Bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu farklı hizmetler arasında para çekme ve yatırma işlemleri de mevcuttur. Eğer nakit avans limitinizi kullanarak para çekmek istiyorsanız kredi kartınızdan faydalanabilirsiniz.

  Kredi kartınıza para yatırmak isterseniz şubeye giderek, ATM’leri kullanarak ya da online ödeme gibi size en uygun kanal aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu ödeme amaçlı para yatırıyorsanız son ödeme tarihini kaçırmamanız gerekir. Eğer para yatırma işlemini zamanında yapmazsanız kartta belirtilen tutar üzerinden günlük faiz işler.

  Para çekme işlemlerinde faiz oranı ve talep edilen masrafların toplam tutarına dikkat edilmesi gerekir. Kredi kartından uzun dönemde geri ödemeyi planladığınız yüklü bir miktar para çekme işlemini gerçekleştirmeden önce kredi işlemleri ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

  İşlemlerinizi gerçekleştirme yolları

  Para çekme veya yatırma işlemlerinizi şube çalışma saatleri içinde gerçekleştiremiyor olsanız bile ATM’ler 7 gün 24 saat hizmetinizde olup kolaylıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz. ATM’lerden yapacağınız para çekme ve yatırma işlemlerinde belli limitler olabilir. Bu limitler de bankadan bankaya farklılık göstermekte olup, belirlenen limitin üzerinde işlem yapamazsınız. Kartsız para yatırma işlemi yapacaksanız belirli bir üst limit tanınmış olabilir. ATM seçeneği dışında online işlemler de hesabınız üzerinden kredi kartınıza para havale veya başka banka hesabınızdan yaptığınız EFT yoluyla para transferi gerçekleştirme imkânı sağlar. Bunlara ek olarak telefon bankacılığı ile banka müşteri hizmetlerini veya çözüm merkezlerini arayarak kart ödemesi yapabilirsiniz.

  Kredi kartı ile nakit avans işleminin hesaplanması

  Kredi kartınızdan para çekme işleminiz hesaplanırken vadeye göre değişmekle birlikte nakit avans faiz uygulaması hesaplanır. Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) da uygulanan faize genellikle eklenir.

  Enpara.com olarak, şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com Kredi Kartınız’dan para çekmek isterseniz yurt içi ve yurt dışındaki tüm ATM’lerden yararlanabilirsiniz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredi kartı harcama itirazı nasıl yapılır?

  Kredi kartı harcama itirazı, kartınızla yapılan bir harcama size ait olmadığı zaman ya da onayınız dâhilinde; ancak, eksik ya da hatalı gerçekleşen işlemlerin iptaline ilişkin olarak bankanıza yaptığınız itirazdır. Uluslararası kartlı ödeme sistemi kurallarına göre herkesin harcama itirazı yapma hakkı bulunur. Harcama itirazında bulunmanız sonrası bankanız size geri dönüş yapmakla yükümlüdür.

  Bankanızla harcama itiraz dilekçesi doldurarak ilgili işlemlerin size ait olmadığını detaylı bir şekilde paylaşmanız sonrasında banka, incelemede bulunur ve harcamanın yapıldığı kuruma itirazınızı iletir. Banka, ilgili kurumdan alınan bilgi ve belgelerin yetersiz olduğunu tespit ederse, harcamanın iadesi yapılarak işlemin yapıldığı üye işyerinden sizin hesabınıza aktarılır. Yapılan bu işlem, chargeback yani ters ibraz olarak da adlandırılır.

  Kredi kartı ekstrenizi her ay düzenli olarak incelemeniz çok önemlidir. Ekstreniz; hem bütçenizi kontrol altına alarak aylık giderlerinizi görmenizi sağlar hem de bilginiz dâhilinde yapılmayan ve kartınızın hesap özetinde yer alan şüpheli işlemler varsa karşınıza çıkarır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda son ödeme tarihinden itibaren 10 gün içinde bankanıza itirazda bulunmanız gerekir. Bu süre içinde itiraz etmezseniz işlem, hesap ekstresine yansır; ancak hesap özetinin kesinleşmiş olması da genel hükümlerce sizin dava hakkınızı ortadan kaldırmaz. Ters ibraz süreleri ise uluslararası kartlı ödeme sistemi kuruluşlarının düzenlemeleri sonucu belirlenir.

  Harcama itirazında bulunabileceğiniz durumlara dikkat

  Kredi kartı harcama itirazı, her zaman başkası tarafından yapılan işlemlere yönelik olmayabilir. Eğer kredi kartınızla bir mal veya hizmet almak üzere ödeme gerçekleştirmiş olmanıza rağmen farklı ya da eksik bir hizmet aldıysanız da bankanıza bu durumu bildirebilirsiniz. Ödemesini gerçekleştirdiğiniz bir harcamanızı iptal ettiyseniz; ancak, hesap ekstrenizde ödemenin yine de tahsil edildiğini görüyorsanız da bankanızla irtibata geçmeniz gerekir. Mükerrer olarak hesabınıza yansıyan bir işlem veya olması gereken miktardan farklı olarak yansıyan ödemeler de bankaya itiraz talebinde bulunulan durumlara örnektir.

  Bankalar; harcama itirazı riskini engellemek için aynı kart ile yapılan birden fazla başarısız işlem denemesi, ortalama olarak yapılan harcamalardan farklı ve yüksek meblağlarda olan siparişler, kısa sürede çok fazla işlem yapılması gibi durumlarda çeşitli önlemler alır. Örneğin; önlemler kapsamında bankanız tarafından belli bir miktarın üstünde olan harcamalar, size SMS'le veya farklı yollarla teyit amaçlı olarak bildirilir.

  Enpara.com kredi kartınızda gerçekleşen ve harcama itirazında bulunmak istediğiniz işlemler için Çözüm Merkezi’ni arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Çözüm Merkezi, 7 gün 24 saat çalışmakta olup, güvenlikle ilgili bildirimlerde güvenlik ekipleri günün her anında sizlere hizmet verir.

 • Kredi kartı alma kriterleri nelerdir?

  Kredi kartı başvurusu esnasında bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak paylaşmanız ve talep edilen belgeler varsa hazırlamanız gerekir. Paylaşacağınız hatalı bir bilgi, başvuru sürecinin sıkıntıya girmesine yol açabilir. Kimlik fotokopinizi de başvuru esnasında yanınıza almanız gerekebilir.

  Kredi kartı alabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da kredi notunuzdur. Daha önce aldığınız kredi kartı veya krediniz varsa ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız kredi notunuz da genellikle yüksek olur. Ancak, düzensiz ödemelere sahip bir kredi geçmişi, yüksek risk taşıdığı için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

  Banka tarafından onaylanan başvurunuza dair kredi kartınızın limiti, genel olarak ekonomik durumunuz ve ortalama geliriniz göz önüne alınarak belirlenir. Bu sebeple, eğer çalışıyorsanız başvuru esnasında banka tarafından maaş bordronuz veya serbest meslek sahibi iseniz gelir levhası örneği talep edilebilir. Düzenli sigorta ödemesi de yine başvuru esnasında incelenen kriterlerden biri olabilir. Eğer geliriniz tespit edilemiyorsa bankadan kredi kartı almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda sahip olacağınız kredi kartı limiti görece olarak düşük bir tutar olabilir. Bankaların kredi kartı tahsis etme zorunluluğu yoktur. Başvuru yapmadan önce kredi kartı özelliklerini ve avantajlarını araştırarak size en uygun olacak kredi kartını belirlemeniz gerekir.

  Enpara.com olarak, şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.