İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Transferler

EFT/FAST/havale
EFT/FAST/havale ATM’ye transfer Yabancı para transferi (SWIFT) Kolay Adres

Transferler

EFT/FAST/havale

Enpara.com'da TL cinsinden yapılan tüm para transferleri ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır. Bunu bankacılık sözleşmemizin 7. maddesinde de açıkça belirttik.

Aşağıdaki para transferi işlemlerinizi 7/24 olarak gerçekleştirebilirsiniz:

  • Enpara.com ve QNB Finansbank’taki hesaplara (Havale)
  • Diğer bankalardaki hesaplara 100.000 TL’ye kadar (FAST)

Diğer bankalardaki hesaplara yapacağınız 100.000 TL üzerindeki para transferlerinizi (EFT) saat 17:15’e kadar gerçekleştirebilirsiniz.

Alıcının Kolay Adres bilgisine (cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası vb.) para transferi yapabilmeniz için, alıcının ilgili bilgisini Kolay Adres sistemi üzerinde herhangi bir bankadaki bir hesabı ile eşleştirmiş olması gerekmektedir. Kolay Adres sistemi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EFT/FAST/havale işlemlerinizi internet veya cep şubemizden kolayca gerçekleştirebilir, EFT/havale işlemleriniz için dilerseniz tek seferlik veya düzenli transfer talimatı oluşturabilirsiniz.

EFT/FAST/havale işlemleriniz için En Hızlı kaydı oluşturarak işlemlerinizi dilediğiniz zaman internet veya cep şubemizden çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

ATM'ye transfer

Cep şubemizden dilediğiniz kişilerin cep telefonu numaralarına QNB Finansbank ATM’lerinden çekilmek üzere 7/24 para gönderebilirsiniz.

QNB Finansbank ATM’lerine (cep telefonu numarasına) para transferi işlemleri ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır. Bunu bankacılık sözleşmemizin 7. maddesinde de açıkça belirttik.

QNB Finansbank ATM’lerine nasıl para gönderebilirim?

Cep şubemizdeki “Transferler” menüsünde gönderen olarak Vadesiz TL hesabınızı, alıcı olarak “Başka bir alıcı > QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna)” adımını seçtikten sonra alıcının cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz tutarı girmeniz yeterli. Dilerseniz bu işlemi ileride daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize de ekleyebilirsiniz.

QNB Finansbank ATM’lerine para transferi işlemlerinizi sadece TL cinsinden ve yurt içi operatörlere ait numaralara yapabilirsiniz.

Para transferi yaptığım kişi parayı nasıl çekecek?

QNB Finansbank ATM’lerine para transferi yaptığınızda alıcıya Enpara.com tarafından bir bilgilendirme SMS’i gönderilir. Alıcı SMS’i aldıktan sonra 24 saat içinde herhangi bir QNB Finansbank ATM’sine giderek gönderdiğiniz parayı çekebilir. Bunun için ATM’de “Giriş > Para çekme > Cebe gelen parayı çekme” menüsüne girip T.C Kimlik numarasını, gönderen kişinin ve kendisinin telefon numarasını, kendisine gönderilen SMS’te yer alan 6 haneli referans kodunu ve gönderilen tutarı girmesi yeterlidir.

Alıcı para çekme işlemi sırasında herhangi bir ücret ödemez, gönderdiğiniz tutarı kesintisiz bir şekilde çeker.

Alıcı kendisine gönderilen tutarın tamamını tek seferde çekmek zorundadır, gönderilen tutarı parçalı olarak çekemez.

Nelere dikkat etmeliyim?

QNB Finansbank ATM’lerine yapılacak para transferi işlemleri;

  • günlük 2 adet ve toplam 5.000 TL,
  • haftalık 4 adet ve toplam 10.000 TL,
  • aylık 6 adet ve toplam 15.000 TL ile sınırlıdır.

Cep telefonu numarasına gönderdiğiniz tutar alıcı tarafından 24 saat içinde çekilmezse işleminiz otomatik olarak iptal edilir ve gönderdiğiniz tutar gün sonunda Vadesiz TL hesabınıza kesintisiz bir şekilde iade edilir.

Bir cep telefonu numarası bir günde en fazla 2 adet ve toplam 5.000 TL, bir haftada en fazla 4 adet ve toplam 10.000 TL, bir ayda ise en fazla 6 adet ve toplam 15.000 TL para transferi alabilir.

Yabancı para transferi (SWIFT)

İnternet veya cep şubemizden USD veya Euro cinsinden para transferi işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com ve QNB Finansbank içindeki banka hesaplarına yapılan yabancı para transferleri ücretsizdir.

Enpara.com veya QNB Finansbank dışına yapılan USD ve Euro cinsinden yabancı para transferleri (SWIFT) ise ücretlidir, işlem ücreti işleminiz sırasında bilgi ve onayınıza sunulur.

SWIFT işlemlerinde işleme aracılık eden muhabir bankalar ve/veya alıcı bankalar da ayrıca işlem ücreti yansıtabilir. İşlem tutarına göre değişebilen ve 150 USD/Euro'yu bulabilen masraflar transfer tutarından tahsil edilir. Dolayısıyla SWIFT işlemlerinde alıcının eline geçen tutar yolladığınız tutardan daha düşük olabilir.

USD ve Euro için 16:00'a kadar yapılan işlemler aynı gün içinde, bu saatlerin sonrasında yapılan işlemler ise ertesi iş gününde aracı bankaya iletilir.

Enpara.com SWIFT kodu: FNNBTRISXXX

Kolay Adres

Kolay Adres Nedir?

Kolay Adres, IBAN veya hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan, cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası vb. gibi bilgiler ile kolay bir şekilde para transferi alma ve göndermeyi sağlayan bir hizmettir. Enpara.com Vadesiz TL hesabınızı cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranız ile eşleştirerek, göndericiyle IBAN numarası paylaşmadan sadece bu bilgilerinizden birini vererek para transferi alabilirsiniz. Ayrıca para transferi yapmak istediğiniz alıcının herhangi bir bankadaki hesabıyla eşleştirdiği Kolay Adres bilgilerini biliyorsanız bu bilgiler ile alıcıya kolayca para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Vadesiz TL hesabıma Kolay Adres bilgisini nasıl tanımlayabilirim?

Cep şubemizin “Ayarlar > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Vadesiz TL > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Enpara.com Vadesiz TL hesabınızı Enpara.com’da kayıtlı cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranız ile kolayca eşleştirebilirsiniz. Eşleştirmenizi yaptıktan sonra size para transferi yapacak olan gönderici ile IBAN yerine hesabınızla eşleştirdiğiniz Kolay Adres bilgilerinizden birini paylaşabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyim?

  • Kolay Adres bilgilerinizi sadece Vadesiz TL hesabınız ile eşleştirebilirsiniz.
  • Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranızdan herhangi birini ya da aynı anda birden fazlasını vadesiz TL hesabınızla eşleştirebilirsiniz.
  • Her Kolay Adres bilginizi sadece bir bankadaki bir hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranız hem Enpara.com Vadesiz TL hesabınız hem de diğer bir bankadaki başka bir hesabınızla aynı anda eşleşmiş olamaz. Her zaman son yaptığız eşleştirme geçerli olur ve her eşleştirme sonrasında daha önce yaptığınız son eşleştirme iptal edilir.
  • Farklı Kolay Adres bilgilerinizi farklı bankalardaki hesaplarınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranızı Enpara.com Vadesiz TL hesabınız ile eşleştirirken, e-posta adresi veya T.C. Kimlik numaranızı başka bir bankadaki hesabınızla eşleştirebilirsiniz.
  • Tüm bankalarda herhangi bir anda en fazla 5 adet Kolay Adres bilgisi eşleştirmeniz olabilir.


ÜCRETLERİMİZİ İNCELEYİN

İŞLEM KISITLARI

ÖDEME HİZMETLERİ SÖZLEŞMESİ

DAHA FAZLA BİLGİYE İHTİYACIM VAR