Ek kart nedir? Nasıl çıkarılır?

Ek Kart Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Ek Kart Nedir?


Kredi veya banka kartlarına ait bir özellik olan ek kart uygulaması; kişinin sahip olduğu kredi veya banka kartı limitleri doğrultusunda çıkarılan bir karttır. Alışveriş değerinin olması, sunduğu taksit seçenekleri, ödeme erteleme imkânları ve daha birçok avantajları ile kredi veya banka kartları üzerinden çıkarılan ek kartlar, bağlı oldukları ana kartlar gibi çalışır. Hamilinin, kendisine verilmiş kartları ve şifreleri kullanmak suretiyle ana kartın limiti dâhilinde nakit para çekebildiği bir karttır. Yürürlükten kaldırılan eski bankacılık yönetmeliğine göre ek kartınızın limiti, esas kredi kartınızın limitinin belirli bir oranı kadar olmaktayken, yeni yönetmeliğe göre ek kart, ana kredi veya banka kartına bağlı olarak çalıştığı için limit belirlemede iki seçenek kullanılır: Birincisi, ana kartın numarasına ve limitine dâhil olarak kullanılabilir olması; ikincisi ise farklı bir limit ve numara tanımlaması yapılarak kullanıma sunulmasıdır. Ek kart, sağladığı diğer özelliklerin yanı sıra taksit, nakit avans çekim, puan kazanma, internet alışverişleri gibi uygulamaları da kapsar. Bir kredi veya banka kartına bağlı olarak çalışan ek kartın asıl sorumlusu, ana kredi veya banka kartına sahip olan kişidir. Yürürlükteki bankacılık kanunlarına göre ek kart sahibi olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Uygulamada bu yaş sınırı esnetilerek ebeveynlerin izniyle 16 ila 18 yaşındaki bireyler için de ek kart çıkarılabiliyor. Reşit olmayan ek kart hamilleri adına düzenlenen banka ve kredi kartlarının asıl kart hamillerine teslimi sağlanır. Genellikle her ana kart başına verilen ek kart sayısı, en fazla 10 ek kart olarak sınırlandırılır. Ek kart, bir kredi veya banka kartına bağlı olarak çıkarılan, ancak kart numaraları farklı olduğu için ayrı bir kredi veya banka kartı olarak kullanılan finansal bir üründür.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Ek Kartların Avantajları


Ana kredi veya banka kartı üzerinden çıkarılan ek kart, kullanıcılarına oldukça geniş avantajlar sunar. Ek kartın sahip olduğu kullanım özellikleri, kredi veya banka kartı ile hemen hemen aynıdır. Ek kart ile yapacağınız bankacılık işlemlerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ana kart ile gerçekleştirilen tüm işlemler, ek kart ile de gerçekleştirilir. Ek kart limiti, ana kredi veya banka kartı sahibi tarafından belirlenebilir.


Fiziksel POS veya webPOS olan her yerde alışverişleriniz ve ödemeleriniz için ek kartınızı kullanabilirsiniz. Ek kartınız ile alışveriş yapılabilen tüm platformlarda aylık işlem limitiniz dâhilinde güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Ek kart’nızı, yurt içinde ya da yurt dışında tüm ATM'lerde kullanabilirsiniz. Bu avantaj, yabancı para cinsinden alışveriş yaptığınız veya yurt dışı ATM'lerde yabancı para cinsinden para çektiğiniz durumlar için de geçerlidir. Ek kart, size sunulan limitler dâhilinde alışveriş, ödeme ve nakit avans kullanımı yapabileceğiniz bir karttır. Anlaşmalı üye iş yerlerinden anında taksitli alışveriş yapabilirsiniz, ek kartınızla sizlere sunulan tüm indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ek kartınızla nakit avans limitini kullanarak tüm yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden nakit para çekebilir ya da dilerseniz internet veya mobil bankacılık üzerinden belirlediğiniz nakit avans tutarını vadesiz TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Ek kartınızı, internet veya mobil şube üzerinden internet alışverişlerine açıp kapatabilir; internet alışverişleriniz için bir aylık limit belirleyerek kartınızı internette de güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Tüm ödemelerinizi (fatura, kredi kartı, faturasız cep telefonuna TL yükleme) ek kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.


Aile üyelerine veya dilediğiniz kişiler adına çıkarılabilen ek kart, genellikle aile bütçe planlaması doğrultusunda limitlendirilir. Ana kredi veya banka kartı sahibi, ek kartın tüm kontrolünü elinde tutabilir. Ek kartın nakit çekim özelliği ile ilgili düzenlemeler yapabilir, kart limitini esnetebilir veya sınırlandırabilir. Size sunulmuş olan internet bankacılığı hizmetinden yararlanarak ek kartla yapılan dönemsel harcamaları görebilir ve bu harcamaların ayrıntılarına rahatça ulaşabilirsiniz. Ek kart limit artırımınızı, bankanızın uygun gördüğü en üst limite kadar gerçekleştirebilirsiniz. Ek kart limiti, ana banka veya kredi kartı limitinden farklı belirlenmiş ise dönemlik ödemeler ayrı şekilde gerçekleştirilir. Bu durumda ek karta ait farklı bir hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi, borç bilgisi bulunur. Size sağlanan bu avantaj dışında, ek kartınız için düzenli ödeme talimatı vererek ekstrenizin son ödeme tarihinde vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan ödemenizi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Limit ve diğer özellikleri ile ana karttan bağımsız olmayan ek kartlar için hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi, borç bilgisi ana karta bağlıdır. Belirlenen hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi içerisinde ana kart borcu ödendiği takdirde ek kart borcu da ödenmiş olur. Kredi veya banka kartı uygulaması olan nakit avans hizmetini ek kart için kaldırabilir; dilediğiniz zaman limit değişimi yapabilirsiniz. Hamili için çıkartılan ek kart ile mal ve hizmet alımı veya nakit çekim işlemleri yapılabilir. Ek kart sahibinin üye iş yerlerinde ve/veya üye olmayan iş yerlerinde yapılan mal ve hizmet alımlarından kazanacakları ödül puanlar, kampanyalar veya daha birçok avantajlar, genellikle ana karttaki gibidir. Ek kart hamili, bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla talep ettiği iki adede kadar kart yenileme işlemi için ücret ödemez.


Ek Kart Nasıl Çıkarılır?


Sahip olduğunuz kredi veya banka kartı üzerinden çıkarılan ek kart için yapacağınız başvuru, oldukça kolaydır. Öncelikle ne tür bir ek kart kullanmak istediğinize karar verip ardından başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra internet bankacılığı ve mobil banka üzerinden ek kart başvurusunda bulunmanız ve başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi gerekir. Ek kart başvurunuz, bankacılık politikaları ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilir. Bu değerlendirmede daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olmanız ve şu anda düzenli bir gelirinizin olması, en önemli etkenlerdir. Asıl kart sahibinin internet bankacılığına izni var ise başvuru yaparken bankaya ait kişisel bilgilerini tekrar girmesine gerek olmadan ek kart için başvuruda bulunabilir. Elinizde müşteri numaranız ve internet kullanım şifreniz varsa, kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız internet bankacılığı uygulamasına giriş yaparak ek kart başvuru formunu doldurmanız ve bankaya iletmeniz yeterlidir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra değerlendirme süreleri, bankanın sistemine göre farklılıklar gösterebilir. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda ek kart, 3 ila 7 iş gününde gönderilir. İnternet uygulamasını kullanmıyorsanız doğrudan bankaya giderek de bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda ek kart için başvurunuzu şubelerden veya telefon bankacılığından da yapabilirsiniz. Kartın gerçek sahibi, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca kart başvurusunda bulunabilir. Başvurularınız sonucunda da ek kartınız kısa bir süre içerisinde elinize ulaşır ve kullanıma başlayabilirsiniz.


Ömür boyu aidat almayan Enpara.com Kredi Kartı'nıza bağlı olarak çalışan bir 'ek kart' uygulaması bulunmamaktadır.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Ek kart nedir?

  Ek kart, kredi kartı olanlar için detaylı başvuru yapmayı gerektirmeden kişinin aile bireyleri veya yakınları için yeni bir kredi kartı almayı kolaylaştırdığından, sıkça tercih edilen bir bankacılık hizmeti olarak biliniyor. Kişi, yakınları için bu hizmetten yararlanarak aynı kredi kartı limiti üzerinden farklı kredi kartlarıyla harcama yapılabiliyor.

  Aynı limite bağlı farklı kredi kartları

  Ek kartlar, önceden onaylanmış ve kullanımda olan kredi kartlarına bağlı olarak asıl müşterilerin talebi üzerine çıkarılabiliyor. Mevcut kredi kartının limitinden kullanılan ek kartlar, farklı numaralardan oluştukları için aynı zamanda diğer karttan bağımsız olarak da değerlendirilip, kullanılabiliyor. Bu nedenle müşteri, kendi harcamalarını belirli gruplara bölmek için ek kart talep edebileceği gibi eşi, çocukları veya bir yakınının kredi kartı limitinden yararlanabilmesi için de bu hizmetten faydalanabiliyor.

  Ek kart talep etmek için bankadan bankaya değişiklik gösterebilen 3 farklı yol bulunuyor: Bu yollardan en çok bilineni bilineni, şubeye giderek başvuru yapmak olurken, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden de ek kart için başvuru yapılabiliyor. Bazı bankalar, ek kartın limitini kısıtlayabilme gibi imkânlar da sunuyor. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilen diğer bir detay ise tek kredi kartına bağlı en fazla kaç ek kart çıkarılabileceği oluyor. Bu noktada genellikle bankaların bir kredi kartı için birden fazla ek kart çıkarabildiği görülüyor.

  Ek kart için talep edilebilecek aidat, bağlı olduğu kredi kartı aidatının yarısı veya daha azı olabileceği gibi bazı bankalarda herhangi bir aidat talep edilmeyebiliyor. Başvuru yapıldıktan sonra genellikle 1 ya da 2 iş günü içinde onay; 3 ya da 7 iş günü içinde de ek kart gönderimi sağlanıyor. 18 yaşından küçükler için çoğu zaman ek kart çıkarılamıyor olsa da ebeveyn onayı ve benzeri durumlarda alt sınır 12 yaşa kadar çekilebiliyor. Ancak, her kredi kartı için ek kart tanımlama hizmetinin bulunmayabileceğini ise unutmamak gerekiyor.

  Ek kartın sağladığı avantajlar

  Ek kartlar, müşterilerine ay içinde asıl kredi kartlarından bağımsız bir son ödeme tarihi belirleyerek farklı harcama grupları oluşturabilmeleri olanağını sağladığı gibi yeni bir kart için gereken detaylı başvuru süreçleriyle uğraşmadan yakınları için zahmetsizce kredi kartı alma kolaylığı da veriyor. Ayrıca ek kartlar, bağlı bulundukları kredi kartının limitini kullandıklarından dolayı takiplerini yapmak çok daha kolay oluyor. Ek kartlara özel kampanyalar, indirimler ve benzeri avantajlar da sunulabiliyor.

   

 • Ek kart nasıl çıkartılır?

  Kredi kartları, yanınızda nakit olmadan harcama yapmanıza olanak tanır. Bir tür kredi limiti olan kredi kartlarını kullanarak nakit avans da çekebilirsiniz. Kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar ya da nakit çekme işlemleri nedeniyle oluşan kredi kartı borcu, hesap özeti aracılığı ile kart sahibine bildirilir. Kart sahibi, kredi kartına ilişkin borç bakiyesini son ödeme tarihine kadar öder. Dönem içerisinde yapılan mal ya da hizmet alımları için sonraki bir tarihte ödeme yapılması, para taşıma ihtiyacını azaltır ve hayatı kolaylaştırır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit imkânı sunulabilmesi, bütçe yönetiminize katkı sağlar. Ayrıca, kredi kartları, bankaya ve kart türüne göre para puan ya da uçuş mili gibi avantajlar da sunar. Kredi kartının avantajlarından bir diğeri ise karta bağlı ek kart çıkarılabilmesidir. Ek kart, ana karta bağlı olarak çıkarılan kart ürünlerine verilen addır. Ek kartlar, genel olarak eş ya da çocuklar için çıkarılır ve aile üyelerinin harcamalarının tek bir elde toplanmasına olanak tanır.

  Ek kart çıkarmak için gerekli şartlar nelerdir?

  Tek bir kredi kartına birden fazla ek kart çıkarılabilir. Çıkarılabilecek ek kart sayısı, bankadan bankaya farklılık gösterir. Ek kartın yaygın bir şekilde kullanılmasında ek kart ektresinin ana kredi kartı sahibi tarafından incelenebilmesi, ek kart limitinin istenilen zamanda düşürülebilmesi veya artırılabilmesi, ana kart sahibinin ek kart ile harcama yapılmasını durdurabilmesi gibi kontrolü sağlayan özellikler etkilidir.

  Ek kart başvurusunda ilk şart, ek kartın bağlı olacağı bir kredi kartı olmasıdır. Ek kart başvurusunu yalnızca kredi kartı sahibi olanlar yapabilir. Ek kart limiti tanımlanması için kart talep eden kişinin bankaya ek kart başvurusu yapması gerekir. Başvuru, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı yoluyla yapılabileceği gibi banka şubesinde başvuru formunu doldurarak da gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı, talebinizin en hızlı şekilde alınmasına olanak tanır. Ek kart başvurusunda diğer önemli şart ise adına kart çıkarılacak kişinin 18 yaşından büyük olmasıdır. 18 yaş kuralının istisnası aile muvaffakiyetidir. Genellikle bankadan bankaya değişmekle birlikte 12 yaşından büyük çocuklar, aile onayı ile ek kart sahibi olabilir. Ancak, bu durumda ek kart çıkaracak kişinin belgelenebilir bir gelirinin olması gerekebilir. Ek kart çıkarılmak istenen kişinin ana kart sahibinin aile bireyi olması gerekmez. Kredi kartınıza bağlı ek kartı, istediğiniz kişi adına çıkarabilirsiniz.

   

 • Ek kartların avantajları

  Bankaların sunduğu bir kredi limiti olan kredi kartları, yanınızda nakit taşımadan harcama yapmanıza ve ihtiyaç duyduğunuzda nakit avans çekmenize olanak tanır. Dönem içerisinde kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar, nakit avans borcu ve varsa geçmiş dönemden kalan borç bakiyesi toplamını ifade eden kredi kartı borcu, hesap özeti ile kart sahibine bildirilir ve kredi kartı son ödeme tarihine ödenmesi beklenir. Böylece kredi kartı sahibi, dönem içinde nakit harcamaksızın gerçekleştirdiği işlemler nedeniyle kullandığı krediyi geri öder. Kredi kartı, kredi limitini temsil ettiğinden kişiye özeldir. Ancak, karta bağlı ayrı bir kredi kartı çıkarılabilir. Bir kredi kartına bağlı, ancak kart numaraları farklı olan ürüne "ek kart" adı verilir. Ek kart çıkarmak için kredi kartı sahibinin başvurması gerekir. Başvuru, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da banka şubesine gidilerek yapılabilir. İnternet üzerinden ya da fiziki olarak başvuru formu doldurulduktan banka, ek kart talebini değerlendirir ve uygun görmesi hâlinde ek kart çıkarılır. Ek kart çıkarmak için adına kart çıkarılacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Ancak, 18 yaşından küçükler için de aile muvaffakatnemesi alınarak ek kart çıkarılabilir.

  Ek kartın özellikleri

  Ek kart, başka birisinin sizin kredi kartı limitinizden kullanarak alıveriş ya da harcama yapabilmesine imkân sağlar. Kredi kartınızın eki durumunda olan ek kart, tanımladığınız ve belirlenen limit kadar ek kart sahibine harcama olanağı tanır. Ek kart imkânı, özellikle çocukların ya da eşin yaptığı hacamaları tek bir yerde toplamak isteyenler için avantaj sunar. Ek kartın diğer bir avantajı ise bir karta bağlı birden fazla kart çıkarılabilmesidir. Bir kredi kartına bağlı olarak çıkarılabilecek ek kart sayısı, bankadan bankaya ve kartın türüne göre değişir. Ek kartlar, asıl kart gibi harcamaya bağlı olarak ek puan, indirim, ucuş mili ya da tatil puanı gibi avantajlar da sağlayabilir. Ek kart ile yapılan harcamalar sonunda kazanılan puanlar, asıl karta aktarılabilir. Ek kartlarda yıllık aidat, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ancak, kredi kartına ilişkin yasal mevzuata göre ek kart aidatları, asıl kartın yıllık aidat tutarının yarısını geçemez. Ayrıca, kart türüne veya bankaya bağlı olarak ek karttan yıllık üyelik ücreti alınmayabilir.

  Ek kartın en büyük avantajlarından biri de kredi kartı dönem borcu ödemesine ilişkindir. Ek kart, ana kartın limiti dâhilinde ise hesap kesim tarihi ve dönem borcu ana kartla birlikte belirlenebilir. Böylece ana kart borcu ödendiğinde ek kart borcu da ödenmiş olur. Eğer ek kartın ayrı CVV kodu ve son kullanma tarihi varsa, bu ek kartın dönem borcu ve son ödeme tarihi, ana karttan bağımsız olabilir ve ayrı olarak ödenmesi gerekebilir.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.