Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı ve dönem borcu, kredi kartı kullanıcılarının en çok karışıklık yaşadığı konuların başında yer alır. Dönem borcu; aylık harcamaların, geçmiş dönemden devrolan borçların ve faizlerin toplamı olarak ele alınabilir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise dönem borcunun belirli bir oranına denk gelen ve son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gereken bir borç olarak düşünülebilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır?


Minimum ödeme tutarı olarak da bilinen asgari ödeme tutarı, bankaların hizmet politikalarına bağlı olarak farklılık arz edebilir. Kanun ile belirlenmiş sınırlar içinde asgari ödeme tutarı değişkenlik gösterebilir. Güncel mevzuata göre dönem borcunun ödenmesi gereken asgari tutarının, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca belirlenecek tutardan aşağı olamayacağı, aynı zamanda bankaların bu miktardan az olmamak kaydıyla asgari ödeme tutarını belirleyebilecekleri kararlaştırılmıştır.

 

Bankalar, minimum ödeme tutarını toplam dönem borcuna veya taksitli dönem harcamalarına göre ayarlayabilir. Böyle durumlarda hesaplanması gereken aylık asgari tutarda da ufak farklılıklar görülebilir.


Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman faiz işler mi?


Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman da faiz işlemeye devam eder. Bankalar, asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerden her zaman için daha yüksek oranda faiz getirisi elde eder. Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun minimum tutarını ödemek olarak değerlendirilir ve asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yaparak kredi kartı borcunu kapatabilmek, çoğu zaman mümkün olmaz. Kredi kartı harcamalarına devam eden ve sadece asgari ödeme yapan banka müşterilerinin borçları, yüksek faiz oranları üzerinden katlanarak artar. Dönem borcunu tamamen ödemeyi alışkanlık hâline getirmek ise bankacılık hizmetlerinden çok daha cazip imkânlar ile yararlanabilme avantajı sağlar.


Örneğin; 4.000 TL limiti olan bir kredi kartından yapılan harcamalar sonucunda 3.000 TL dönem borcunun yansıtıldığını ele alalım. Dönem sonunda 3.000 TL olarak aktarılan kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 900 TL olarak hesaplanır. Kart sahibi, sadece 900 TL olan asgari ödeme tutarını öderse geri kalan 2.100 TL tutarındaki borçtan kredi kartı faizi alınır. 2.100 TL üzerinden alınan faiz, bir sonraki kart ekstresine eklenerek borcun katlanmasına ve ödeme disiplininin bozulmasına neden olur. Ayrıca ana borç üzerine faiz bedelinin de eklenmesi, kart sahibinin toplam kredi limitinde azalmaya yol açar ve kredi kartının kullanım esnekliği önemli ölçüde azalır.


Asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?


Kredi kartı hizmetlerinden yararlanan banka müşterileri, her dönem en az asgari tutar ölçeğinde ödeme yapmak ile yükümlüdür. Asgari ödeme tutarının zamanında ödenmemesi, hem kredi kartı hizmetlerinin hem de diğer bankacılık hizmetlerinin sekteye uğramasına neden olur. Minimum ödeme tutarının düzenli olarak tahsil edilememesi, kullanıcıların bankacılık sicilini olumsuz yönde etkileyen en önemli hususlar arasında gösterilebilir. Kullanıcılar, kredi kartı almadan önce kart hizmetlerinin ve kullanım koşullarının ayrıntılı olarak açıklandığı bir hizmet sözleşmesi imzalar. Hizmet sözleşmesi içerisinde kartın toplam kullanım limiti, nakit avans limiti, hesap kesim tarihi ve kredi kartı faiz oranları gibi bilgiler yer alır. Kullanıcılar, borçlarını ödemedikleri durumlarda hizmet sözleşmesinde geçen ilkelere aykırı davranmış olur. Kredi kartından yapılan harcamaların bir sonraki dönemde en az asgari tutar oranında ödenmesi, yasal olarak da zorunludur.


Bir yıl içerisinde üç dönem ardı ardına asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması ya da hiç ödeme yapılmaması hâlinde borcun tamamı ödenene kadar kredi kartı hizmetlerinden yararlanabilmek mümkün olmaz. Ödemenin yapılmadığı veya eksik yapıldığı ilk seferde kredi kartı bir dönem gecikmeye düşer ve bankalar, genellikle kullanıcıya sözlü olarak uyarı yaparak ödeme taahhüdü alır. Kullanıcı, bir sonraki dönemde de ödeme yapmaz ise kredi kartı iki dönem gecikmeye düşer. İki dönem gecikme hâlinde kredi kartı; alışverişe, nakit çekim işlemlerine ve limit yükseltme taleplerine kapatılabilir. Bir sonraki dönemde ise kredi kartı tüm hizmetlere kapatılır ve kullanıcının ödeme yapması ya da borçlarını yapılandırması istenir.


Kullanıcılar, kredi kartının tüm borcunu ödeyerek kart hizmetlerinden tekrar yararlanmaya başlayabilir. Üst üste üç dönem boyunca ödeme yapılmaması hâlinde veya minimum ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda, kart sahibine ilk önce bankadan yazılı uyarı yapılır ve belirli bir tarihe kadar ödeme sözü alınır. Kullanıcı, bu tarihten önce ödeme yapamaz ise tüm borçları üzerinden yasal takip işlemleri başlatılır. Bu süreçte hem ana borçlar, kredi kartı faizleri ve gecikme faizleri hem de avukatlık ücretleri ve diğer masraflar, kart sahibinden toplu olarak tahsil edilir. Bu nedenle kredi kartı borçlarını düzenli olarak takip etmek, kredili harcamaları gelire uygun olarak ayarlamak ve mümkünse dönem borçlarının tamamını ödemek, son derece önemlidir.


Asgari tutar nasıl ödenir?


Kredi kartına ait asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem ekstresinde net bir şekilde belirtilir. Asgari tutara ait ödemeler; banka şubelerinden, banka ATM’lerinden, ortak ATM’lerden, online bankacılık hizmetlerinden, telefon bankacılığından ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Online bankacılık hizmetleri aracılığı ile kredi kartı borcunu öderken kredi kartına bağlı bir vadesiz mevduat hesabı kullanılabilir veya farklı bir hesaptan kredi kartı hesabına havale ya da EFT yolu ile para aktarılarak ödeme yapılabilir. Telefon bankacılığı da kredi kartı borçlarını ödemek için tercih edilebilecek ideal yöntemler arasında bulunur. Banka çağrı merkezine ulaştıktan sonra telefon bankacılığı şifresi ile hızlı ödeme hizmetlerinden yararlanabilmek mümkün olur.


ATM üzerinden kredi kartı ödemesi yaparken tanımlı bir hesabınızın olması, işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Kredi kartı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra ödeme menüsü içinden kredi kartı ödemelerini seçmeniz yeterlidir. Kredi kartı ödeme menüsü içinde kendi banka hesabından ödeme yapma, başka banka hesabından ödeme yapma ve para yükleyerek ödeme yapma gibi farklı seçenekler bulunabilir. Kullanıcılar, asgari tutarda ödeme yaparken mutlaka mevcut tutar kadar veya üzerinde bir ödeme yapmalıdır. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılırsa, minimum ödeme tutarının altında ödeme yapıldığı için kredi kartı gecikmeye düşer. Gecikmeye düşmemek için planlı harcama yapmanın, iyi bir kredi sicili için de oldukça önemli olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.


Siz de Enpara.com ayrıcalıkları ile masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun kredi kartı için kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili yazılar

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse ne olur?

  5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile düzenlenen ve yanınızda nakit taşımanıza gerek kalmadan alışveriş yapmanıza olanak tanıyan kredi kartları, en temel anlamıyla bankalar tarafından açılan bir krediyi ifade eder. Bir çeşit ödeme aracı olan kredi kartları, nakit avans çekme imkânı da sunar. Kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen limit dâhilindeki işlemler, hesap özeti ile kart sahibine bildirilir. Hesap özetinde dönem içerisinde hesap kesim tarihine kadar gerçekleştirilen işlem detayları, kredi kartı dönem borcu, asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi, akdi ve gecikme faiz oranı bilgileri yer alır. Asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem borcunun ödenmesi gereken en az tutarını ifade eder.

  Asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır?

  Kredi kartı asgari tutarına ilişkin ayrıntılar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yer alır. Yönetmeliğe göre asgari ödeme tutarı, kredi kartı limiti baz alınarak hesaplanır.

  Asgari ödeme tutarı neden önemlidir?

  Asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar ödenmeyen kredi kartı dönem borcu üzerinden hesaplanacak faiz tutarının belirlenmesinde kullanılır. Son ödeme tarihi itibarıyla ödenmeyen ve bir sonraki hesap özetinde yer alacak olan bakiyeye bankalar tarafından faiz uygulanır. Faizin hesaplanmasında bankalar, akdi ve gecikme faizi olmak üzere iki tür faiz kullanır. Kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarına denk gelen kısmının veya daha fazlasının ödenmesi hâlinde bakiye borca akdi faiz oranı uygulanır. Eğer kredi kartı dönem borcu için asgari dönem borcundan daha az tutarda ödeme yapılmışsa, bakiye borcun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına gecikme faiz oranı; asgari ödeme tutarını aşan kısmına akdi faiz oranı uygulanır. Kredi kartı için hiç ödeme yapılmamışsa aynı şekilde borcun asgari ödeme kısmına kadar olan bölümü için gecikme faiz oranı, kalan bölümü için akdi faiz oranı ile hesaplama yapılır.

  Enpara.com kredi kartı ürünleri ile dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve ihtiyacınız olduğunda limitiniz dâhilinde nakit avans çekebilirsiniz. Cep telefonunuza pratik bir şekilde TL yükleyebilir veya faturalarınızı ya da motorlu taşıtlar verginizi ödeyebilirsiniz.

 • Kredi kartı asgari tutarı ödeme tutarı nedir?

  Yanınızda nakit olmadan alışveriş yapmanıza olanak tanıyan kredi kartları, en basit ifadeyle "ödeme aracı" olarak tanımlanır. Bankadan kullanılan bir tür krediyi temsil eden kredi kartları, ihtiyaç duyduğunuzda nakit avans çekmenize de imkân sağlar. Kredi kartlarının bir tür kredi olması, harcamalar ve nakit çekimler nedeniyle oluşan borcun kart sahibi tarafından bankaya geri ödenmesi yükümlülüğünü doğurur. Bu yükümlülük, kredi kartı kullanılarak yapılan işlemlerin yer aldığı hesap özeti aracılığı ile kart sahibine bildirilir. Hesap özetinde, hesap kesim tarihine kadar gerçekleştirilen kredi kartı işlem detayları, kredi kartı dönem borcu, kredi kartı asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi, bir sonraki hesap kesim tarihi, faiz oranı gibi bilgiler bulunur. Hesap kesim tarihi, kredi kartı dönem borcunun hesaplanması açısından önemlidir. Hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcamalar, bir sonraki dönem borcunun bir kalemi olur. Son ödeme tarihi, bir tür kredi olan kredi kartı dönem borcunun gecikmeye düşmeden ödenebileceği son tarihi temsil eder. Kredi kartı asgari ödeme tutarı, gecikme faizi uygulanmaması için kart sahibinin ödemekle yükümlü olduğu en az borç tutarıdır.

  Kredi kartı asgari ödeme tutarı neden önemlidir?

  Kredi kartı asgari ödeme tutarı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenlenir. Yönetmelik, kredi kartı dönem borcu üzerinden asgari ödeme tutarının nasıl hesaplanacağını hükme bağlar.

  Son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması durumunda bakiye borç için faiz tutarının hesaplanmasına asgari ödeme tutarına kadar olan tutar için gecikme faiz oranı; kalan tutar için akdi faiz oranı ya da diğer adıyla alışveriş faiz oranı kullanılır. Asgari ödeme tutarının üzerinde ödeme yapılması hâlinde ise ödenmeyen bakiye borç için faiz tutarı, akdi faiz oranı kullanılarak hesaplanır.

  Enpara.com kredi kartı ürünleri, alışverişlerinizde kolay ödeme imkânı sunar ve acil nakit gereksinimlerinizi en avantajlı koşullarla karşılar. Üstelik, Enpara.com kredi kartlarında yıllık aidat bulunmaz.

 • Kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır?

  Banka tarafından adınıza açılan bir kredi limitini ifade eden kredi kartlarının işleyişinin anlaşılması için hesap özeti, hesap kesim tarihi, dönem borcu, asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi kavramlarının açıklanması gerekir. Hesap özeti, dönem borcunun, dönem içerisinde kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalarının, nakit avans işlemlerinin, varsa geçmiş dönemden kalan ödenmemiş borç bakiyesinin, hesap kesim tarihinin, son ödeme tarihinin, akdi ve temerrüt faiz oranlarının bildirildiği bilgi formudur. Kredi kartı dönem borcu; dönem içerisinde yapılan harcama, nakit çekme ve geçmiş dönem borç bakiyesinin toplamını gösterir. Hesap özeti ile bildirilen bu borç, hesap kesim tarihine kadar yapılan işlemlerden oluşur. Hesap kesim tarihi itibarıyla belirlenen kredi kartı dönem borcunun, hesap özetinde bildirilen son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekir. Asgari ödeme tutarı ise en basit anlatımıyla, kredi kartı dönem borcu üzerinden kredi kartı mevzuatına göre hesaplanan ve son ödeme tarihinde ödenmesi gereken en az tutarı ifade eder.

  Yasal mevzuata göre asgari ödeme tutarı nedir?

  Asgari ödeme tutarına ilişkin detaylar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'le belirlenir. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'e göre kredi kartı limitine bağlı olarak asgari ödeme tutarı değişir. Yönetmelikte asgari ödeme tutarının belirlenmesine ilişkin hükümlerde "en az" ifadesi kullanıldığından bankalar, asgari ödeme tutarının hesaplanmasında daha yüksek oranlar belirleyebilir. Asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem borcu üzerinden hesaplandığından sabit değildir ve her dönem yeniden hesaplanır.

  Türkiye'nin ilk dijital bankası olan Enpara.com, her zaman ve her yerde gereksinimleriniz karşılayan kredi kartı ürünleri ile hayatınızı kolaylaştırır. Enpara.com kredi kartlarında yıllık aidat da bulunmaz.

 • Asgari tutar neden hesaplanır?

  Dönem borcu üzerinden ilgili mevzuata uygun olarak hesaplanan asgari ödeme tutarı, ödenmeyen borç için hesaplanacak faiz tutarının belirlenmesinde kullanılır. Hesap özetinde yer alan asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması hâlinde banka tarafından kalan dönem borcu bakiyesine akdi faiz diğer bir ifadeyle alışveriş faizi uygulanır ve bir sonraki döneme aktarılır. Ancak hesap özetinde yer alan asgari tutardan daha az ödeme yapılması ya da hiç ödeme yapılmaması durumunda faiz hesaplamasında akdi faiz yanında temerrüt olarak da bilinen gecikme faizi de uygulanır. Bu durumda asgari tutara kadar olan borç bakiyesi için temerrüt faizi; asgari tutarı aşan borç tutarı için ise akdi faiz uygulanır.

 • Dönem borcu ile asgari tutar farkı nedir?

  Kredi kartı dönem borcu, dönem içerisindeki borç ve alacak tutarlarının tamamını gösterir. Dönem borcu, mal ve hizmet alımı için yapılan harcamalar, nakit çekme işlemleri ve geçmiş dönemden kalan borç bakiyesi toplamından dönem içerisinde kredi kartı hesabına yatırılan para ya da iptal edilen işlemlerden kaynaklanan para iadesi gibi borcu azaltıcı işlemlerin çıkarılması sonucu elde edilen tutarı ifade eder. Asgari tutar ise en basit anlamıyla son ödeme tarihine kadar dönem borcunun ödenmesi gereken en az miktarını gösterir. Asgari tutarın nasıl hesaplanacağı, kredi kartlarına ilişkin yasal düzenlemelerde ayrıntılı olarak yer alır.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.