Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Asgari ödeme tutarı ve dönem borcu, kredi kartı kullanıcılarının en çok karışıklık yaşadığı konuların başında yer alır. Dönem borcu; aylık harcamaların, geçmiş dönemden devrolan borçların ve faizlerin toplamı olarak ele alınabilir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise dönem borcunun belirli bir oranına denk gelen ve son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gereken bir borç olarak düşünülebilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır?


Minimum ödeme tutarı olarak da bilinen asgari ödeme tutarı, bankaların hizmet politikalarına bağlı olarak farklılık arz edebilir. Kanun ile belirlenmiş sınırlar içinde asgari ödeme tutarı, kredi kartı limitine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Kredi kartı limiti 15.000 TL ve altında olan müşterilerin aylık asgari ödeme tutarı, dönem borcunun %27’sinden düşük olamaz. 15.000-20.000 TL arasında limite sahip olan kredi kartlarında bu oran, %32seviyesinin altında yer almamalıdır. Yeni kullanıma açılmış kredi kartlarında da bir yıl boyunca asgari ödeme tutarı, dönem borcunun %40'ı altında tutulamaz.


Örnek olarak; 5000 TL’lik limiti olan bir kredi kartının dönem borcunun 2.000 TL olduğunu ele alalım. Kart limiti 15 bin TL’nin altında olduğu için dönem borcunun %27’lik bölümü olan 540 TL, asgari ödeme tutarı olarak yansıtılır. 15-20 bin TL limitli kartlarda bu tutar 640 TL olarak hesaplanır. Bankalar, minimum ödeme tutarını toplam dönem borcuna veya taksitli dönem harcamalarına göre ayarlayabilir. Böyle durumlarda hesaplanması gereken aylık asgari tutarda da ufak farklılıklar görülebilir.


Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman faiz işler mi?


Asgari ödeme tutarı ödendiği zaman da faiz işlemeye devam eder. Bankalar, asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerden her zaman için daha yüksek oranda faiz getirisi elde eder. Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun minimum tutarını ödemek olarak değerlendirilir ve asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yaparak kredi kartı borcunu kapatabilmek, çoğu zaman mümkün olmaz. Kredi kartı harcamalarına devam eden ve sadece asgari ödeme yapan banka müşterilerinin borçları, yüksek faiz oranları üzerinden katlanarak artar. Dönem borcunu tamamen ödemeyi alışkanlık hâline getirmek ise bankacılık hizmetlerinden çok daha cazip imkânlar ile yararlanabilme avantajı sağlar.


Örneğin; 4.000 TL limiti olan bir kredi kartından yapılan harcamalar sonucunda 3.000 TL dönem borcunun yansıtıldığını ele alalım. Dönem sonunda 3.000 TL olarak aktarılan kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 900 TL olarak hesaplanır. Kart sahibi, sadece 900 TL olan asgari ödeme tutarını öderse geri kalan 2.100 TL tutarındaki borçtan kredi kartı faizi alınır. 2.100 TL üzerinden alınan faiz, bir sonraki kart ekstresine eklenerek borcun katlanmasına ve ödeme disiplininin bozulmasına neden olur. Ayrıca ana borç üzerine faiz bedelinin de eklenmesi, kart sahibinin toplam kredi limitinde azalmaya yol açar ve kredi kartının kullanım esnekliği önemli ölçüde azalır.


Asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?


Kredi kartı hizmetlerinden yararlanan banka müşterileri, her dönem en az asgari tutar ölçeğinde ödeme yapmak ile yükümlüdür. Asgari ödeme tutarının zamanında ödenmemesi, hem kredi kartı hizmetlerinin hem de diğer bankacılık hizmetlerinin sekteye uğramasına neden olur. Minimum ödeme tutarının düzenli olarak tahsil edilememesi, kullanıcıların bankacılık sicilini olumsuz yönde etkileyen en önemli hususlar arasında gösterilebilir. Kullanıcılar, kredi kartı almadan önce kart hizmetlerinin ve kullanım koşullarının ayrıntılı olarak açıklandığı bir hizmet sözleşmesi imzalar. Hizmet sözleşmesi içerisinde kartın toplam kullanım limiti, nakit avans limiti, hesap kesim tarihi ve kredi kartı faiz oranları gibi bilgiler yer alır. Kullanıcılar, borçlarını ödemedikleri durumlarda hizmet sözleşmesinde geçen ilkelere aykırı davranmış olur. Kredi kartından yapılan harcamaların bir sonraki dönemde en az asgari tutar oranında ödenmesi, yasal olarak da zorunludur.


Bir yıl içerisinde üç dönem ardı ardına asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması ya da hiç ödeme yapılmaması hâlinde borcun tamamı ödenene kadar kredi kartı hizmetlerinden yararlanabilmek mümkün olmaz. Ödemenin yapılmadığı veya eksik yapıldığı ilk seferde kredi kartı bir dönem gecikmeye düşer ve bankalar, genellikle kullanıcıya sözlü olarak uyarı yaparak ödeme taahhüdü alır. Kullanıcı, bir sonraki dönemde de ödeme yapmaz ise kredi kartı iki dönem gecikmeye düşer. İki dönem gecikme hâlinde kredi kartı; alışverişe, nakit çekim işlemlerine ve limit yükseltme taleplerine kapatılabilir. Bir sonraki dönemde ise kredi kartı tüm hizmetlere kapatılır ve kullanıcının ödeme yapması ya da borçlarını yapılandırması istenir.


Kullanıcılar, kredi kartının tüm borcunu ödeyerek kart hizmetlerinden tekrar yararlanmaya başlayabilir. Üst üste üç dönem boyunca ödeme yapılmaması hâlinde veya minimum ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda, kart sahibine ilk önce bankadan yazılı uyarı yapılır ve belirli bir tarihe kadar ödeme sözü alınır. Kullanıcı, bu tarihten önce ödeme yapamaz ise tüm borçları üzerinden yasal takip işlemleri başlatılır. Bu süreçte hem ana borçlar, kredi kartı faizleri ve gecikme faizleri hem de avukatlık ücretleri ve diğer masraflar, kart sahibinden toplu olarak tahsil edilir. Bu nedenle kredi kartı borçlarını düzenli olarak takip etmek, kredili harcamaları gelire uygun olarak ayarlamak ve mümkünse dönem borçlarının tamamını ödemek, son derece önemlidir.


Asgari tutar nasıl ödenir?


Kredi kartına ait asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem ekstresinde net bir şekilde belirtilir. Asgari tutara ait ödemeler; banka şubelerinden, banka ATM’lerinden, ortak ATM’lerden, online bankacılık hizmetlerinden, telefon bankacılığından ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Online bankacılık hizmetleri aracılığı ile kredi kartı borcunu öderken kredi kartına bağlı bir vadesiz mevduat hesabı kullanılabilir veya farklı bir hesaptan kredi kartı hesabına havale ya da EFT yolu ile para aktarılarak ödeme yapılabilir. Telefon bankacılığı da kredi kartı borçlarını ödemek için tercih edilebilecek ideal yöntemler arasında bulunur. Banka çağrı merkezine ulaştıktan sonra telefon bankacılığı şifresi ile hızlı ödeme hizmetlerinden yararlanabilmek mümkün olur.


ATM üzerinden kredi kartı ödemesi yaparken tanımlı bir hesabınızın olması, işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Kredi kartı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra ödeme menüsü içinden kredi kartı ödemelerini seçmeniz yeterlidir. Kredi kartı ödeme menüsü içinde kendi banka hesabından ödeme yapma, başka banka hesabından ödeme yapma ve para yükleyerek ödeme yapma gibi farklı seçenekler bulunabilir. Kullanıcılar, asgari tutarda ödeme yaparken mutlaka mevcut tutar kadar veya üzerinde bir ödeme yapmalıdır. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılırsa, minimum ödeme tutarının altında ödeme yapıldığı için kredi kartı gecikmeye düşer. Gecikmeye düşmemek için planlı harcama yapmanın, iyi bir kredi sicili için de oldukça önemli olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.


Siz de Enpara.com ayrıcalıkları ile masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun kredi kartı için kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.