Kredi kartı ile ilgili merak edilenler

Kredi kartı; bankalar tarafından, talep eden kişiye yönelik olarak belirlenen bir limit dâhilinde verilen ve harcamalarınızı karşılamak üzere kullanabileceğiniz bir ödeme aracıdır. Kredi kartları; taksit, nakit avans, fatura ödeme, vergi ödeme, puan kazanma veya mil avantajları gibi farklı özelliklere de sahip olabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı sahibi olmak için belirli şartları sağlamak gerekir. Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş bireyler, bankaya giderek kart başvurusunda bulunabilir. 18 yaşın altında olan kişiler ise aileleri tarafından çıkarılan ek kart ile kredi kartı sahibi olabilir. Kredi kartı başvuru talebiniz değerlendirilirken, kimlik fotokopiniz, maaş bordronuz, üzerinize kayıtlı fatura gibi farklı belgeler de talep edilebilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Başvurular, şubeye gidilerek, cep telefonu ya da online işlemler aracılığıyla kolaylıkla yapılabilir. Başvurulan banka dijital bir bankaysa talep edilen evraklar daha az olabilir.


Kredi kartı limitinizi doğru belirleyin


Kredi kartı limiti, gelir durumunuza ve kredi notunuza bağlı olarak bankalar tarafından size uygun olacak şekilde belirlenir. Kredi notu, kredi ödeme ve kredi kartı kullanma alışkanlıklarınız doğrultusunda oluşturulan bir nottur. Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler, asgari ödeme tutarı yerine tüm borcun kapatılması, fatura borçlarının ödenmesi gibi davranışlar, kredi notunuzu yükseltir. Eğer hiç işlem yapmadıysanız ya da işlem yapmaya başlamanız henüz yeniyse notunuz düşük görünüyor olabilir. Kartınızı düzenli kullanımınız devam ettiği sürece notunuz da yüksek seviyelere çıkabilir.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartı limitleriyle ilgili olarak düzenlemeler bulunur ve bu düzenlemelere tabii olarak işlem yapılır. Eğer mevcut limitinizden memnun değilseniz ve yükseltmek isterseniz de talebiniz, belirli kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Kredi kartı limitiniz sizin izniniz olmadan artırılamaz. Limitiniz, aylık gelirinizin belli bir kısmını aşmamalıdır. Sizi fazla borçlanmaya iten kart limitlerini düşürme talebinde bulunmanız gerekir.


Kredi kartı kullanmanın avantajlarından faydalanın


Kredi kartı kullanımının faydaları ve pek çok avantajı vardır. Kredi kartı kullandığınız zaman nakit para taşımak zorunda kalmazsınız. Böylelikle yanınızda yüklü miktarda para taşıma zorunluluğunuz ortadan kalkar ve kartınızı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın kaybolma ya da çalınma riskine karşı bankanızla hemen iletişime geçerek kartı bloke edebilirsiniz.


Kredi kartı ekstresi, ödemelerinizi planlamanızı sağlar ve sizlere ödeme kolaylığı da sunar. Kredi kartı ekstresini her ay düzenli olarak incelemeniz gerekir. Eğer haberiniz olmadan bir ödeme yapıldığını düşünür ya da mükerrer ödeme gibi durumlarda karşılaşırsanız bankanızla kısa sürede iletişime geçmelisiniz. Banka, talebinizin doğruluğunu araştırır ve size konu ile ilgili detaylı bilgilendirme sağlar. Kartınızla alışverişlerde yaptığınız taksitlerin yanı sıra vadelendirmek istediğiniz yüksek tutardaki harcamaları daha sonradan da taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Kart özelliklerine bağlı olarak ek taksit imkânı sağlanabilir.


Kartınızı online alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. İnternetten yapacağınız alışverişlerinizde güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edilmelidir. Bazen alışveriş sırasında farklı sitelere de yönlendirilebilirsiniz. Bu tür durumlara karşı da dikkatli olmak ve adres çubuğundaki web site adresini kontrol etmek önemlidir .


Kredi kartınız ile genellikle belli bir para limitine kadar olan harcamalarınızda temassız ödeme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ödemelerinizin oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi açısından oldukça pratiklik sağlar. Temassız ödemeler, güvenli olması açısından da tercih edilir. Çünkü kredi kartınız elden bırakılmadığı için kaybolma veya kopyalanma gibi durumlara da engel olur.


Kredi kartınız ile para çekme ve yatırma işlemlerinizde de kolaylık sağlanır. Para yatırma işlemlerini 7 gün 24 saat ATM’ler üzerinden yapabilir; çalışma saatleri içinde şubeye gidebilir ya da hesabınıza para transferi gerçekleştirebilirsiniz. ATM’den para yatırmanız için ve ATM’lerden para çekmek için belli bir limit belirlenir. Her gün o limit doğrultusunda ihtiyacınız olan parayı ATM’den temin edebilirsiniz. Nakit avans çekme işlemlerinde ise kısa süreli ihtiyaçları gidermek daha hesaplı olur. Çünkü nakit avans çektiğiniz miktara faiz eklenir ve çektiğiniz tutarı geri ödeyene kadar bu faiz tutarı günlük olarak hesaplanır.


Kart güvenliğini sağlamanın önemi


Kredi kartı şifrenizi belirlerken doğum tarihi, özel gün, ardışık sayılar gibi herkes tarafından kolaylıkla tahmin edilebilecek şifreleri oluşturmamak gerekir. Bu tür şifreler belirlediğiniz zaman kredi kartınızın güvenlik seviyesini düşürürsünüz. Kimsenin tahmin edemeyeceği ve ancak sizin bileceğiniz bir şifre olması gerekir. Kredi kartınız için belirlenen şifre, kimseyle paylaşılmamalıdır. ATM üzerinden işlem yapılıyorsa sırada dikkatli olunmalı; cep telefonu ile görüşme esnasında da şifre isteyen olursa banka görevlisi olsa dahi şifre, hiç kimseye verilmemelidir. Çünkü banka görevlisi de dâhil olmak üzere kimsenin şifrenizi bilme yetkisi yoktur.


Kartınızı kullanırken mutlaka dikkat edin


Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında son ödeme tarihini geciktirmeden ödemeleri zamanında yapmak gelir. Ödeme yaparken de dönem borcu tutarının tamamı hedeflenmelidir. Dönem borcu, hesap kesim tarihinden önce bir aylık dönemde yaptığınız tüm harcamaları ve daha önce taksitli alışveriş yaptıysanız o ay ödemeniz gereken taksit tutarlarını da içerir. Dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari ödeme tutarı kadarını mutlaka ödemeniz gerekir. Eğer yalnızca asgari ödeme tutarını kapatıyorsanız, kartınızın borç bakiyesine faiz eklenmeye devam eder. Asgari ödeme tutarı da zamanında ödenmezse bu durum kredi sicilinize yansır. Ödeyeceğiniz bu minimum tutar, kredi kartınızın size tanınmış olan toplam limitine göre belirlenir. Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarını belli bir defa ödememe durumunda nakit çekme işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Art arda birkaç defa ödenmemesi durumunda ise nakit kullanımı ile birlikte mal ve hizmet kullanımına da kartınız kapatılabilir; yasal süreç başlatılabilir. Kart, borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece nakit kullanımına ve kullanıma tamamen kapatılabilir.


Kredi kartı ödemelerinizi zamanında gerçekleştiremiyorsanız borç yapılandırma başvurusunda da bulunabilirsiniz. Kartınızın bağlı olduğu bankaya ulaşarak yapılandırma talebinde bulunabileceğiniz gibi farklı bankalardan da bilgi edinerek yapılandırma imkânı sağlanabilir. Eğer birden fazla bankada borcunuz bulunuyor ve ödeme yapamıyorsanız borç yapılandırması ile tüm ödemeleri tek bir noktada bir araya getirmek sizin için daha uygun olabilir. Böylelikle hesap kesim tarihi, son ödeme günü gibi farklı tarihleri takip etmek zorunda kalmazsınız.


Kredi kartınızı tamamen kapatmak isterseniz bankanız genellikle, yasal olarak belirlenmiş bir süre içinde bu talebinizi yerine getirmek zorundadır. Kartınızda ödenmemiş borçlarınız olsa dahi kapatabilir ve borcu ödemeye devam edersiniz.


Şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Talebinizin olumlu değerlendirilmesi sonrası size sunulan limitle alışveriş, yurt içi ve yurt dışı bankamatiklerden para çekme, işlem taksitlendirme, fatura ödeme veya Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme gibi birçok hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.