Kredi kartı ile ilgili merak edilenler

Kredi Kartı İle İlgili Merak Edilenler

Kredi kartı; bankalar tarafından, talep eden kişiye yönelik olarak belirlenen bir limit dâhilinde verilen ve harcamalarınızı karşılamak üzere kullanabileceğiniz bir ödeme aracıdır. Kredi kartları; taksit, nakit avans, fatura ödeme, vergi ödeme, puan kazanma veya mil avantajları gibi farklı özelliklere de sahip olabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı sahibi olmak için belirli şartları sağlamak gerekir. Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş bireyler, bankaya giderek kart başvurusunda bulunabilir. 18 yaşın altında olan kişiler ise aileleri tarafından çıkarılan ek kart ile kredi kartı sahibi olabilir. Kredi kartı başvuru talebiniz değerlendirilirken, kimlik fotokopiniz, maaş bordronuz, üzerinize kayıtlı fatura gibi farklı belgeler de talep edilebilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Başvurular, şubeye gidilerek, cep telefonu ya da online işlemler aracılığıyla kolaylıkla yapılabilir. Başvurulan banka dijital bir bankaysa talep edilen evraklar daha az olabilir.


Kredi kartı limitinizi doğru belirleyin


Kredi kartı limiti, gelir durumunuza ve kredi notunuza bağlı olarak bankalar tarafından size uygun olacak şekilde belirlenir. Kredi notu, kredi ödeme ve kredi kartı kullanma alışkanlıklarınız doğrultusunda oluşturulan bir nottur. Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler, asgari ödeme tutarı yerine tüm borcun kapatılması, fatura borçlarının ödenmesi gibi davranışlar, kredi notunuzu yükseltir. Eğer hiç işlem yapmadıysanız ya da işlem yapmaya başlamanız henüz yeniyse notunuz düşük görünüyor olabilir. Kartınızı düzenli kullanımınız devam ettiği sürece notunuz da yüksek seviyelere çıkabilir.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartı limitleriyle ilgili olarak düzenlemeler bulunur ve bu düzenlemelere tabii olarak işlem yapılır. Eğer mevcut limitinizden memnun değilseniz ve yükseltmek isterseniz de talebiniz, belirli kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Kredi kartı limitiniz sizin izniniz olmadan artırılamaz. Limitiniz, aylık gelirinizin belli bir kısmını aşmamalıdır. Sizi fazla borçlanmaya iten kart limitlerini düşürme talebinde bulunmanız gerekir.


Kredi kartı kullanmanın avantajlarından faydalanın


Kredi kartı kullanımının faydaları ve pek çok avantajı vardır. Kredi kartı kullandığınız zaman nakit para taşımak zorunda kalmazsınız. Böylelikle yanınızda yüklü miktarda para taşıma zorunluluğunuz ortadan kalkar ve kartınızı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın kaybolma ya da çalınma riskine karşı bankanızla hemen iletişime geçerek kartı bloke edebilirsiniz.


Kredi kartı ekstresi, ödemelerinizi planlamanızı sağlar ve sizlere ödeme kolaylığı da sunar. Kredi kartı ekstresini her ay düzenli olarak incelemeniz gerekir. Eğer haberiniz olmadan bir ödeme yapıldığını düşünür ya da mükerrer ödeme gibi durumlarda karşılaşırsanız bankanızla kısa sürede iletişime geçmelisiniz. Banka, talebinizin doğruluğunu araştırır ve size konu ile ilgili detaylı bilgilendirme sağlar. Kartınızla alışverişlerde yaptığınız taksitlerin yanı sıra vadelendirmek istediğiniz yüksek tutardaki harcamaları daha sonradan da taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Kart özelliklerine bağlı olarak ek taksit imkânı sağlanabilir.


Kartınızı online alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. İnternetten yapacağınız alışverişlerinizde güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edilmelidir. Bazen alışveriş sırasında farklı sitelere de yönlendirilebilirsiniz. Bu tür durumlara karşı da dikkatli olmak ve adres çubuğundaki web site adresini kontrol etmek önemlidir .


Kredi kartınız ile genellikle belli bir para limitine kadar olan harcamalarınızda temassız ödeme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ödemelerinizin oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi açısından oldukça pratiklik sağlar. Temassız ödemeler, güvenli olması açısından da tercih edilir. Çünkü kredi kartınız elden bırakılmadığı için kaybolma veya kopyalanma gibi durumlara da engel olur.


Kredi kartınız ile para çekme ve yatırma işlemlerinizde de kolaylık sağlanır. Para yatırma işlemlerini 7 gün 24 saat ATM’ler üzerinden yapabilir; çalışma saatleri içinde şubeye gidebilir ya da hesabınıza para transferi gerçekleştirebilirsiniz. ATM’den para yatırmanız için ve ATM’lerden para çekmek için belli bir limit belirlenir. Her gün o limit doğrultusunda ihtiyacınız olan parayı ATM’den temin edebilirsiniz. Nakit avans çekme işlemlerinde ise kısa süreli ihtiyaçları gidermek daha hesaplı olur. Çünkü nakit avans çektiğiniz miktara faiz eklenir ve çektiğiniz tutarı geri ödeyene kadar bu faiz tutarı günlük olarak hesaplanır.


Kart güvenliğini sağlamanın önemi


Kredi kartı şifrenizi belirlerken doğum tarihi, özel gün, ardışık sayılar gibi herkes tarafından kolaylıkla tahmin edilebilecek şifreleri oluşturmamak gerekir. Bu tür şifreler belirlediğiniz zaman kredi kartınızın güvenlik  seviyesini düşürürsünüz. Kimsenin tahmin edemeyeceği ve ancak sizin bileceğiniz bir şifre olması gerekir. Kredi kartınız için belirlenen şifre, kimseyle paylaşılmamalıdır. ATM üzerinden işlem yapılıyorsa sırada dikkatli olunmalı; cep telefonu ile görüşme esnasında da şifre isteyen olursa banka görevlisi olsa dahi şifre, hiç kimseye verilmemelidir. Çünkü banka görevlisi de dâhil olmak üzere kimsenin şifrenizi bilme yetkisi yoktur.


Kartınızı kullanırken mutlaka dikkat edin


Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında son ödeme tarihini geciktirmeden ödemeleri zamanında yapmak gelir. Ödeme yaparken de dönem borcu tutarının tamamı hedeflenmelidir. Dönem borcu, hesap kesim tarihinden önce bir aylık dönemde yaptığınız tüm harcamaları ve daha önce taksitli alışveriş yaptıysanız o ay ödemeniz gereken taksit tutarlarını da içerir. Dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari ödeme tutarı kadarını mutlaka ödemeniz gerekir. Eğer yalnızca asgari ödeme tutarını kapatıyorsanız, kartınızın borç bakiyesine faiz eklenmeye devam eder. Asgari ödeme tutarı da zamanında ödenmezse bu durum kredi sicilinize yansır. Ödeyeceğiniz bu minimum tutar, kredi kartınızın size tanınmış olan toplam limitine göre belirlenir. Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarını belli bir defa ödememe durumunda nakit çekme işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Art arda birkaç defa ödenmemesi durumunda ise nakit kullanımı ile birlikte mal ve hizmet kullanımına da kartınız kapatılabilir; yasal süreç başlatılabilir. Kart, borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece nakit kullanımına ve kullanıma tamamen kapatılabilir.


Kredi kartı ödemelerinizi zamanında gerçekleştiremiyorsanız borç yapılandırma başvurusunda da bulunabilirsiniz. Kartınızın bağlı olduğu bankaya ulaşarak yapılandırma talebinde bulunabileceğiniz gibi farklı bankalardan da bilgi edinerek yapılandırma imkânı sağlanabilir. Eğer birden fazla bankada borcunuz bulunuyor ve ödeme yapamıyorsanız borç yapılandırması ile tüm ödemeleri tek bir noktada bir araya getirmek sizin için daha uygun olabilir. Böylelikle hesap kesim tarihi, son ödeme günü gibi farklı tarihleri takip etmek zorunda kalmazsınız.


Kredi kartınızı tamamen kapatmak isterseniz bankanız genellikle, yasal olarak belirlenmiş bir süre içinde bu talebinizi yerine getirmek zorundadır. Kartınızda ödenmemiş borçlarınız olsa dahi kapatabilir ve borcu ödemeye devam edersiniz.


Şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Talebinizin olumlu değerlendirilmesi sonrası size sunulan limitle alışveriş, yurt içi ve yurt dışı bankamatiklerden para çekme, işlem taksitlendirme, fatura ödeme veya Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme gibi birçok hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredi kartı türleri nelerdir?

  Bankalar tarafından kart sahibine açılan bir kredi limitini temsil eden, alışverişlerde nakit para yerine kullanılan ve aynı zamanda nakit avans çekme imkânı veren kredi kartları, en yaygın ödeme araçlarından biridir. Kredi kartınızı kullanarak banka tarafından tanımlanmış limit kapsamında harcama yapabilir ve belirli faiz oranı karşılığında nakit çekebilirsiniz. Hesap kesim tarihi itibarıyla kartınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz işlemler ve kart kullanımı sonucu oluşan borç/kredi bakiyesi, aylık hesap özeti ile bildirilir. Kredi kartı dönem borcunuzu ödediğinizde döneme ilişkin bankaya olan kredi borcunuzu da kapatmış olursunuz. Kredi kartları, dönem içinde yapılan harcamaların dönem sonunda ödenmesine imkân vermesi ve böylece bütçe yönetimine katkı sağlamasının yanında taksit yapma, puan ya da ucuş mili kazandırma gibi avantajlar da sunar.

  Kredi kartlarının sınıflandırılması

  Kredi kartlarının nasıl sınıflandırılacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. En temel gruplama, kredi kartının sahibine göre yapılan bireysel - kurumsal kredi kartı ayrımıdır. Bireysel ve kurumsal kredi kartları ayrımı, kredi kartlarına ilişkin mevzuatta da yer alır. Bireysel kartlar, bireysel müşterilere verilen; kurumsal kredi kartları ise ticari müşterilere ve işletmelere tahsis edilen kredi kartlarına verilen isimdir. Bireysel kredi kartları, kişilere kolay ödeme imkânı sunarken, şirketlere verilen kurumsal kredi kartları da şirketle ilgili ödemelerin pratik bir şekilde yapılmasını sağlar. Kurumsal kredi kartları, çek ya da senet gibi ödeme yöntemlerinden daha hızlı çözümler sunar. Kartın üzerinde şirket adı olabileceği gibi harcama yapmaya ve kartı kullanmaya yetkili kişinin adı da bulunabilir.

  Yıllık üyelik ücreti alınan ve yıllık üyelik ücreti alınmayan kredi kartları da kredi kartları çeşitleri arasında yer alır. Yıllık üyelik ücreti; bankaya, kart özelliklerine ya da limite göre değişiklik gösterebilir. Üyelik ücreti alınmayan kredi kartlarının en belirgin özelliği, yıllık üyelik aidatı alınan kartların bazı imkânlarını sunmamasıdır. Kredi kartı çeşitlerini sayarken ana kart ve ek kart ayrımı da yapılabilir. Bir ana karta bağlı olarak çıkartılabilen ek kart, üçüncü kişilere, tanımlanan kredi limiti çerçevesinde harcama yapma olanağı sunar. Bir ana karta bağlı çıkartılabilecek ek kart sayısı, bankadan bankaya göre değişir. Kredi kartları; klasik, gold, platinum gibi farklı özelliklerde çıkarılır. Kredi kartı özellikleri, kredi kartlarının harcama, nakit avans gibi temel işlevlerine ek olarak sahip olduğu avantaj ve kampanyaları tanımlar.

  Ömür boyu aidat almayan Enpara.com Kredi Kartı almak için internet ya da cep şubeden kolaylıkla başvurunuzu tamamlayabilir; size özel ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • Kredi kartı alma kriterleri nelerdir?

  Kredi kartı başvurusu esnasında bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak paylaşmanız ve talep edilen belgeler varsa hazırlamanız gerekir. Paylaşacağınız hatalı bir bilgi, başvuru sürecinin sıkıntıya girmesine yol açabilir. Kimlik fotokopinizi de başvuru esnasında yanınıza almanız gerekebilir.

  Kredi kartı alabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da kredi notunuzdur. Daha önce aldığınız kredi kartı veya krediniz varsa ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız kredi notunuz da genellikle yüksek olur. Ancak, düzensiz ödemelere sahip bir kredi geçmişi, yüksek risk taşıdığı için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

  Banka tarafından onaylanan başvurunuza dair kredi kartınızın limiti, genel olarak ekonomik durumunuz ve ortalama geliriniz göz önüne alınarak belirlenir. Bu sebeple, eğer çalışıyorsanız başvuru esnasında banka tarafından maaş bordronuz veya serbest meslek sahibi iseniz gelir levhası örneği talep edilebilir. Düzenli sigorta ödemesi de yine başvuru esnasında incelenen kriterlerden biri olabilir. Eğer geliriniz tespit edilemiyorsa bankadan kredi kartı almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda sahip olacağınız kredi kartı limiti görece olarak düşük bir tutar olabilir. Bankaların kredi kartı tahsis etme zorunluluğu yoktur. Başvuru yapmadan önce kredi kartı özelliklerini ve avantajlarını araştırarak size en uygun olacak kredi kartını belirlemeniz gerekir.

  Enpara.com olarak, şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

  Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurunuz sonrasında banka tarafından size özel belirlenen kullanım limitidir. Kartınıza tanımlanan bu limit çerçevesinde harcamalarınızı gerçekleştirirsiniz. Bankalar, limitinizi belirlerken gelir durumunuzu, geçmiş dönemlerdeki kredi ve kredi kartı alışkanlıklarınıza bağlı olarak oluşan kredi notunuzu, finansal geçmişinizi göz önüne alır. Tüm bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda size özel kredi kartı limiti belirlenmiş olur.

  İlgili yasal düzenlemelere göre ilk defa kartı sahibi olacaksanız tüm bankalardan aldığınız kredi kartları için toplam limit, aylık ortalama gelirinizin belli bir miktarını aşmayacak şekilde belirlenir. İlgili yönetmeliğe göre eğer kredi kartı limitiniz bu hesaplamadan daha düşük kalıyor ise limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak, banka tarafından belirlenmiş olan limitiniz, sizin onayınız olmadan artırılamaz. Talebinizi periyodik olarak yapılmak üzere tanımlarsanız, daha sonra yapılacak limit artışlarında tekrar onayınıza ihtiyaç duyulmaz ve düzenli artış sağlanır. Limit düşürme işlemini ise bankanız, kredi notunuzu ve gelir durumunuzu değerlendirerek izniniz olmadan yapabilir. Bir dönem içinde asgari ödeme tutarı üç kere ödenmeyen kredi kartınızın dönem borcunun tamamını ödeyene kadar limit artırım talebinde bulunamazsınız.

  Limit belirlenmesinde kredi notunun önemi

  Kredi notu, kredi kartı limiti belirlenmesinde büyük önem taşır. Finansal geçmişinizin tamamının yer aldığı, geçmiş dönemlerde yaptığınız düzenli ödemelere göre belirlenen bir skordur. Eğer daha önce bir finansal kuruluş ile kredi veya kredi kartı kapsamında işlem yapmadıysanız kredi notunuz yüksek anlamına gelmez. Kredi notunuzun yüksek olması için düzenli ödeme yapabileceğiniz limitte bir karta sahip olarak doğru şekilde kullanmak gerekir. Kredi notunuz riskli seviyelerde ise kredi kartı sahibi olmanız veya limitinizi artırmanız zorlaşır.

  Limit artırma talebinizi internet bankacılığı, cep şube, çağrı merkezleri veya ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kart aidatı ödediğiniz kredi kartınızı aidatsız bir kredi kartı ile değiştirme talebinde bulunursanız kredi kartı limitiniz talebiniz olmadan değiştirilemez; sabit kalır.

  Enpara.com olarak, şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Enpara.com kredi kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredi kartı ekstresi nedir?

  Kredi kartı ekstresi, bankanız tarafından size iletilen ve kredi kartı kullandığınız aya ilişkin yaptığınız harcamaların ve ödemelerin özetinin yer aldığı bir belgedir. Kredi kartı ekstresinde hesap kesim tarihi öncesi yaptığınız harcamalar, detaylı olarak yer alır. Hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi, minimum ödeme tutarı, kartınıza ait puan bilgileri gibi bilgiler de ekstrenizde görünür.

  Kredi kartı hesap ekstrenizi incelemeniz, hem gelir ve giderlerinizi dengeleyebilmeniz hem de harcamalarınızı kontrol etmeniz açısından önemlidir. Eğer ekstrenizde size ait olmayan bir alışveriş ile karşılaşırsanız son ödeme tarihinden itibaren on gün içinde itiraz hakkınız bulunur. Kredi kartınızı, borcunuzun tamamını ödeyerek iptal ettiyseniz kredi kartı ekstreniz aylık taksitleri veya hesap edilen tutarı bildirmek üzere de gelebilir. Ekstrenin gelmesi, kartınızın kapanmadığını göstermez; bilgilendirme amaçlıdır.

  Kredi kartı ekstre takibini yapmanın önemi

  Kredi kartı ekstre bilgilendirmesi , talebiniz üzerine banka tarafından e-mail veya adrese posta yoluyla ya da SMS ile tarafınıza bildirilir. Ekstre bilgisini ATM’lerden, şubelerden ya da internet veya cep bankacılığı yoluyla da öğrenebilirsiniz. Kredi kartı ekstreniz tarafınıza ulaşmıyorsa bu durumu bankanıza bildirmeniz ve ekstrenizi istemeniz gerekir. Ekstrenin size gelmemiş olması demek, harcama yapmadığınız anlamına gelmez.

  Ekstrenizde yer alan son ödeme tarihinden önce asgari ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde kredi kartınız gecikmeye girer ve kredi notunuz olumsuz şekilde etkilenebilir. Kredi notunuz düşerse ilerde yapacağınız limit artırma, kredi çekme gibi işlem talepleriniz, olumsuz sonuçlanabilir. Dönem borcu, hesap kesim tarihine kadar yaptığınız tüm harcamaları gösterir. Dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız minimum ödeme tutarını ödemeniz gerekir. Minimum ödemeyi de geciktirdiğiniz veya bu tutardan az ödeme yaptığınız süre boyunca gecikme ve akdi faiz işlenir. Nakit avans işlemi gibi çeşitli hizmetlerden de faydalanamayabilirsiniz.

  Hesap kesim tarihini siz belirleyin

  Kredi kartı ekstresi, her ay hesap kesim tarihinden sonra tarafınıza gelir. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorsanız bankanız ile görüşerek değişiklik yapma hakkına sahipsiniz. Kredi kartı ekstresi tarafınıza ulaşmadan önce istediğiniz her an dönem içi borcunuzu internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya mobil uygulama gibi farklı kanallar üzerinden öğrenebilirsiniz.

  Şubemiz olmadığı için sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyor, Enpara.com Kredi Kartı’ndan ömür boyu kart aidatı almayacağımıza söz veriyoruz. Talebinizin olumlu değerlendirilmesi sonrası size sunulan limitle alışveriş, yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden para çekme, sonradan taksitlendirme, fatura ödeme veya motorlu taşıtlar vergisi ödeme gibi birçok hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Enpara.com Kredi Kartı başvurusunda bulunmak isterseniz internet veya cep şube hizmetleri aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kredi kartı dönem borcu ne demek?

  Kredi kartı, yanınızda nakit taşımanıza gerek kalmadan harcama yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Kredi kartı, hem ödeme aracı olarak mal ve hizmet almanızı sağlar hem de gereksinim duyduğunuzda nakit çekme imkânı sunar. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda nakit kullanmadan ödeme yapmaya ve nakit çekmeye izin veren basılı kart ya da kart numarası olarak tanımlanan kredi kartı, sahibine banka tarafından açılmış bir kredi limitini temsil eder. Kredi kartı mevzuatı kapsamında belirlenen limit içinde kalmak kaydıyla kredi kartı kullanılarak yapılan ödemeler ve nakit çekim işlemleri, hesap özeti aracılığı ile kart sahibine bildirilir.

  Kredi kartı dönem borcu, en basit şekliyle, hesap özetinde kredi kartı hamiline bildirilen aylık borç tutarını ifade eder. Hesap özetinde ilgili dönem boyunca kredi kartı kullanılarak yapılan ödeme detayları, nakit avans işlemleri ve varsa önceki dönemlerden kalan borç tutarı yer alır. Bir çeşit bilgi formu olan hesap özetinde aynı zamanda kredi kartı dönem borcu üzerinden hesaplanan asgari borç tutarı, hesap kesim tarihi, son ödeme tarihi ve varsa gecikme faizi bilgileri bulunur. Hesap kesim tarihi, kredi kartı dönem borcunun hesaplanmasında belirleyici unsurlardan biridir.

 • Kredi kartı dönem borcunda hangi kalemler yer alır?

  Kredi kartı dönem borcunda hesap kesim tarihine kadar oluşan borç ve alacak kayıtlarının bakiyesi yer alır. Kredi kartı dönem borcunu oluşturan borç kayıtları, ilgili dönemde hesap kesim tarihine kadar kredi kartı ile yapılan ödeme ve nakit avans işlemlerini kapsar. Hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcama ve işlemler, sonraki hesap özetine dâhil olur. Geçmiş dönemden kalan ödenmemiş borç tutarı ve varsa faiz tutarı da kredi kartı dönem borcunun bir bileşenidir. Dönem içerisinde kredi kartı hesabına yatırılan para ya da kredi kartı hesabına yapılan para transferi işlemleri, alacak kaydı olarak işlenir ve net borç bakiyesini azaltır.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.