Masrafsız bankacılık

Masrafsız Bankacılık

Banka şubelerine ve banka şubeleri kanalı ile organize edilen bankacılık sistemlerine sahip olmayan dijital bankalar, müşterilerinin bankacılık işlemlerini hızlı, pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerine olanak tanır. Geleneksel bankacılık organizasyonlarından farklı olarak tüm faaliyetlerini online bankacılık sistemi üzerinden planlayan dijital bankalar, şube masrafı ve finansal işlem masrafı gibi temel bankacılık giderlerinin büyük bir çoğunluğu ile uğraşmak zorunda kalmaz. Maliyetlerin azalması ise dijital bankaların avantajlı bir ürün yelpazesi ile hizmet sağlayabilmesini kolaylaştırır. Masrafsız bankacılık hizmetleri sayesinde hesap açma, para çekme, para gönderme ve fatura ödeme gibi işlemlerden herhangi bir ücret veya komisyon ödemeden yararlanabilmek mümkün olur.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Masrafsız banka hesabı


Masrafsız banka hesabı; kullanıcıların, açtıkları banka hesaplarından hesap işletim ücreti, hesap kartı ücreti, hesap kullanım ücreti ya da işlem komisyonu ücreti gibi masraflar ile karşılaşmadan ve tamamen ücretsiz olarak işlem yapabilmelerini sağlayan yeni nesil bir bankacılık hizmetidir. Dijital bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte daha fazla kişi tarafından kullanılan masrafsız banka hesapları, vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Mevduatlarını güvenle muhafaza etmek, birikimlerini cazip faiz oranları ile vadeli hesapta değerlendirmek, online bankacılık işlemlerini tek bir platform üzerinden yönetebilmek ve tüm bu işlemleri yaparken herhangi bir masrafla karşılaşmama avantajını yaşamak isteyen banka müşterileri, masrafız banka hesaplarını gönül rahatlığı ile tercih edebilir.


Vadesiz mevduat hesabı; para çekme, para yatırma, fatura ödeme, vergi ödeme ve döviz alma gibi sıklıkla kullanılan bankacılık işlemleri için ideal bir temel hesap görevi üstlenir. Ödeme, para çekme ve para transferi benzeri işlemler, kredi kartı hesabından veya kredili mevduat hesabından da sağlanabilir; ancak, vadesiz mevduat hesabının kullanılması, bu tarz işlemler için başvurulabilecek en kolay ve masrafsız yöntemlerden biridir. Pratik bir şekilde açılabilen vadesiz mevduat hesabı üzerinden online bankacılık işlemlerini ve hızlı para transfer işlemlerini zahmetsizce gerçekleştirebilmek mümkün olur. Vadeli ya da vadesiz mevduat hesabına sahip olan kullanıcılar, online bankacılık hizmetleri üzerinden hesaplarında bulunan bakiyeyi ve işlem hareketlerini de anlık olarak takip edebilir.


TL veya döviz cinsinden açılabilen vadeli mevduat hesapları, banka müşterilerinin birikimlerini orta veya uzun vadede değerlendirebilmelerine imkân tanır. Özellikle sabit birikimlere güvenli ve stabil bir platformda değer kazandırmak için tercih edilen vadeli mevduat hesapları, kullanıcılara ekstra kazanç elde edebilme kolaylığı sunar. Aylık ya da yıllık olarak vadeye ayrılan mevduatlar, vade sonunda anaparaya eklenebilir veya farklı bir vadesiz hesaba aktarılabilir. Dijital bankalar tarafından sunulan yeni nesil e-vadeli hesaplar ise anaparayı aylık veya yıllık vadede tutma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Kullanıcılar, e-vadeli hesaplarında tuttukları mevduatları, gecelik faiz üzerinden rahatlıkla değerlendirebilir. Bu sayede birikimleri kısa vadeli olarak çalıştırabilmek ve haftalık ya da günlük faiz getirisi sağlayabilmek de mümkün olur.


Masrafsız banka kartı


Kullanıcılara büyük kolaylıklar getiren masrafsız bankacılık hizmetleri, banka hesabı ve banka kartı gibi masrafsız ürün ve hizmetleri de içinde barındırır. Herhangi bir ücret ödemeden açılabilen ve kullanılabilen masrafsız banka hesapları, banka müşterilerinin para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama, fatura ödeme, vergi borcu ödeme ve hesap hareketlerini görüntüleme gibi işlemler için sıklıkla başvurdukları ana hesaplar içinde yer alır. Temel bankacılık işlemlerinin ATM’ler veya POS cihazları üzerinden gerçekleştirilebilmesi için ise vadesiz mevduat hesabına tanımlı bir banka kartına ihtiyaç duyulur. Masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanan kullanıcılara, çeşitli özelliklere sahip banka kartları da ücretsiz olarak sunulur.


Debit kart ismi ile de bilinen banka kartları, vadesiz mevduat hesabına bağlandıktan ve şifre tanımlaması yapıldıktan sonra kullanıma açılır. Kullanıma açık banka kartları ile POS cihazı üzerinden tek çekim alışveriş yapılabilir. Debit kart bilgilerini girerek e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapabilmek de mümkün olur. Banka kartlarını online alışverişlerde kullanmak için cep şubeden ya da online bankacılık hizmetleri üzerinden internet alışverişlerine açtırmak yeterlidir. Kullanıcılar, online alışveriş yaptıktan sonra tekrar internet bankacılığı üzerinden kartlarını sanal POS işlemlerine kapatabilir. Acil nakit durumlarında sıklıkla tercih edilen vadesiz mevduat hesabına bağlı artı hesaplardan ve kredili mevduat hesaplarından (KMH) da banka kartları ile kolayca işlem yapılabilir.


Masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmak ve masrafsız banka kartı kullanmak için ilk olarak masrafsız bir vadesiz mevduat hesabı açmak gerekir. Kullanıcılar, vadesiz mevduat hesaplarında bulunan parayı ATM’lerden çekebilmek veya fiziki ya da sanal POS sistemleri üzerinden alışveriş yapabilmek için banka kartı talep edebilir. Dijital bankacılık hizmeti sunan bankalar, kullanıcılara hizmet sözleşmesi gönderirken genellikle yanında hesaba tanımlı bir banka kartı da gönderir. Masrafsız banka kartı talep etmek ise oldukça kolaydır. Bankaların çağrı merkezi veya internet bankacılığı üzerinden hesap kartı için talep yapılabilir. Talep oluştururken kullanıcılardan cep telefonu numarası, adres bilgisi ve T.C. kimlik numarası gibi bilgiler istenebilir. Talebi olumlu değerlendirilen banka müşterilerinin adresine hizmet sözleşmesi ve banka kartı, kurye ile gönderilir.

Masrafsız bankacılığın faydaları

Dijital bankacılık sistemine göre geliştirilen masrafsız bankacılık hizmetleri, hem bankalara hem de banka müşterilerine çok sayıda avantaj sağlar. Para gönderme, para çekme, hesap açma ve ödeme yapma gibi sıklıkla kullanılan modern bankacılık işlemlerinden ücret alınmaması, masrafsız bankacılık hizmetlerinin en önemli avantajları arasında gösterilebilir. Dijital bankacılık işlemlerinin tamamı, online bankacılık platformlarından ve telefon bankacılığı üzerinden sağlanır. Bu sayede kullanıcılar, tüm bankacılık işlemlerini dünyanın her yerinden sorunsuz bir şekilde yönetebilir. Döviz ve altın ve alım/satım işlemleri gibi özel bankacılık hizmetlerine de online bankacılık kanallarından 7/24 ulaşılabilir.


Dijital bankacılık işlemlerinde ana hesap olarak kullanılan vadesiz mevduat hesapları, güncel bankacılık hizmetlerinden kolayca yararlanabilme ayrıcalığı sağlar. Masrafsız bankacılık hizmetlerinde vadesiz hesaplardan ve vadesiz hesaba bağlı hesap kartlarından ücret talep edilmez. Böylece, kullanıcılar diledikleri an hesap açmak için başvuruda bulunabilir. Masrafsız banka hesapları, nakit taşıma yükünü de tamamen ortadan kaldırır. TL, dolar, euro ve altın cinsinden açılabilen vadeli mevduat hesapları ise birikimlerinizi, kasa kiralamadan güvenle muhafaza edebilmenize olanak tanır. Dijital bankaların sunduğu cazip faiz olanakları sayesinde herhangi bir risk almadan ciddi kazançlar elde edebilmek de mümkün olur.


Anlaşmalı veya ortak ATM’lerden masrafsız banka hesabına para yatırarak ya da farklı bir hesaptan EFT ile masrafsız hesaba para göndererek dijital bankacılık ürünlerinden ücretsiz olarak faydalanmaya başlanabilir. Hesapta bulunan mevduatlar ile döviz alınabilir, fatura ödemeleri yapılabilir, sigorta primleri ödenebilir. Farklı bir hesaba para gönderilebilir veya mevduatların tamamı ya da bir bölümü, vadeli hesaba taşınabilir. Modern bankacılık işlemlerinin tamamı; internet bankacılığı, cep şube ve telefon bankacılığı aracılığı ile yönetilebilir. Masrafsız bankacılık hizmetlerine başvurmak için ise şubeye gitmeden bankaların internet sitesinden veya çağrı merkezinden form doldurmak yeterlidir.


Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık uygulaması Enpara.com sayesinde siz de en güncel bankacılık ürünleri için hızlıca başvuruda bulunabilir; cazip faiz oranları ile mevduatlarınıza değer katabilir ve masrafsız bankacılık ayrıcalıklarından yararlanmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.