Masrafsız bankacılık

Masrafsız Bankacılık

Masrafsız bankacılık ile müşteriler; herhangi bir ücret veya masraf ödemeden hesap açabilir, faturalarını ödeyebilir, para transferi ve daha birçok işlemi masraf ödemeden gerçekleştirebilir.


Banka şubelerine ve banka şubeleri kanalı ile organize edilen bankacılık sistemlerine sahip olmayan dijital bankalar, müşterilerinin bankacılık işlemlerini hızlı, pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerine olanak tanır. Geleneksel bankacılık organizasyonlarından farklı olarak tüm faaliyetlerini online bankacılık sistemi üzerinden planlayan dijital bankalar, şube masrafı ve finansal işlem masrafı gibi temel bankacılık giderlerinin büyük bir çoğunluğu ile uğraşmak zorunda kalmaz. Maliyetlerin azalması ise dijital bankaların avantajlı bir ürün yelpazesi ile hizmet sağlayabilmesini kolaylaştırır. Masrafsız bankacılık hizmetleri sayesinde hesap açma, para çekme, para gönderme ve fatura ödeme gibi işlemlerden herhangi bir ücret veya komisyon ödemeden yararlanabilmek mümkün olur.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Masrafsız banka hesabı


Masrafsız banka hesabı; kullanıcıların, açtıkları banka hesaplarından hesap işletim ücreti, hesap kartı ücreti, hesap kullanım ücreti ya da işlem komisyonu ücreti gibi masraflar ile karşılaşmadan ve tamamen ücretsiz olarak işlem yapabilmelerini sağlayan yeni nesil bir bankacılık hizmetidir. Dijital bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte daha fazla kişi tarafından kullanılan masrafsız banka hesapları, vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Mevduatlarını güvenle muhafaza etmek, birikimlerini cazip faiz oranları ile vadeli hesapta değerlendirmek, online bankacılık işlemlerini tek bir platform üzerinden yönetebilmek ve tüm bu işlemleri yaparken herhangi bir masrafla karşılaşmama avantajını yaşamak isteyen banka müşterileri, masrafsız banka hesaplarını gönül rahatlığı ile tercih edebilir.


Vadesiz mevduat hesabı; para çekme, para yatırma, fatura ödeme, vergi ödeme ve döviz alma gibi sıklıkla kullanılan bankacılık işlemleri için ideal bir temel hesap görevi üstlenir. Ödeme, para çekme ve para transferi benzeri işlemler, kredi kartı hesabından veya kredili mevduat hesabından da sağlanabilir; ancak, vadesiz mevduat hesabının kullanılması, bu tarz işlemler için başvurulabilecek en kolay ve masrafsız yöntemlerden biridir. Pratik bir şekilde açılabilen vadesiz mevduat hesabı üzerinden online bankacılık işlemlerini ve hızlı para transfer işlemlerini zahmetsizce gerçekleştirebilmek mümkün olur. Vadeli ya da vadesiz mevduat hesabına sahip olan kullanıcılar, online bankacılık hizmetleri üzerinden hesaplarında bulunan bakiyeyi ve işlem hareketlerini de anlık olarak takip edebilir.


TL veya döviz cinsinden açılabilen vadeli mevduat hesapları, banka müşterilerinin birikimlerini orta veya uzun vadede değerlendirebilmelerine imkân tanır. Özellikle sabit birikimlere güvenli ve stabil bir platformda değer kazandırmak için tercih edilen vadeli mevduat hesapları, kullanıcılara ekstra kazanç elde edebilme kolaylığı sunar. Aylık ya da yıllık olarak vadeye ayrılan mevduatlar, vade sonunda anaparaya eklenebilir veya farklı bir vadesiz hesaba aktarılabilir. Dijital bankalar tarafından sunulan yeni nesil e-vadeli hesaplar ise anaparayı aylık veya yıllık vadede tutma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Kullanıcılar, e-vadeli hesaplarında tuttukları mevduatları, gecelik faiz üzerinden rahatlıkla değerlendirebilir. Bu sayede birikimleri kısa vadeli olarak çalıştırabilmek ve haftalık ya da günlük faiz getirisi sağlayabilmek de mümkün olur.


Masrafsız banka kartı


Kullanıcılara büyük kolaylıklar getiren masrafsız bankacılık hizmetleri, banka hesabı ve banka kartı gibi masrafsız ürün ve hizmetleri de içinde barındırır. Herhangi bir ücret ödemeden açılabilen ve kullanılabilen masrafsız banka hesapları, banka müşterilerinin para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama, fatura ödeme, vergi borcu ödeme ve hesap hareketlerini görüntüleme gibi işlemler için sıklıkla başvurdukları ana hesaplar içinde yer alır. Temel bankacılık işlemlerinin ATM’ler veya POS cihazları üzerinden gerçekleştirilebilmesi için ise vadesiz mevduat hesabına tanımlı bir banka kartına ihtiyaç duyulur. Masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanan kullanıcılara, çeşitli özelliklere sahip banka kartları da ücretsiz olarak sunulur.


Debit kart ismi ile de bilinen banka kartları, vadesiz mevduat hesabına bağlandıktan ve şifre tanımlaması yapıldıktan sonra kullanıma açılır. Kullanıma açık banka kartları ile POS cihazı üzerinden tek çekim alışveriş yapılabilir. Debit kart bilgilerini girerek e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapabilmek de mümkün olur. Banka kartlarını online alışverişlerde kullanmak için cep şubeden ya da online bankacılık hizmetleri üzerinden internet alışverişlerine açtırmak yeterlidir. Kullanıcılar, online alışveriş yaptıktan sonra tekrar internet bankacılığı üzerinden kartlarını sanal POS işlemlerine kapatabilir. Acil nakit durumlarında sıklıkla tercih edilen vadesiz mevduat hesabına bağlı artı hesaplardan ve kredili mevduat hesaplarından (KMH) da banka kartları ile kolayca işlem yapılabilir.


Masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmak ve masrafsız banka kartı kullanmak için ilk olarak masrafsız bir vadesiz mevduat hesabı açmak gerekir. Kullanıcılar, vadesiz mevduat hesaplarında bulunan parayı ATM’lerden çekebilmek veya fiziki ya da sanal POS sistemleri üzerinden alışveriş yapabilmek için banka kartı talep edebilir. Dijital bankacılık hizmeti sunan bankalar, kullanıcılara hizmet sözleşmesi gönderirken genellikle yanında hesaba tanımlı bir banka kartı da gönderir. Masrafsız banka kartı talep etmek ise oldukça kolaydır. Bankaların çağrı merkezi veya internet bankacılığı üzerinden hesap kartı için talep yapılabilir. Talep oluştururken kullanıcılardan cep telefonu numarası, adres bilgisi ve T.C. kimlik numarası gibi bilgiler istenebilir. Talebi olumlu değerlendirilen banka müşterilerinin adresine hizmet sözleşmesi ve banka kartı, kurye ile gönderilir.

Masrafsız bankacılığın faydaları

Dijital bankacılık sistemine göre geliştirilen masrafsız bankacılık hizmetleri, hem bankalara hem de banka müşterilerine çok sayıda avantaj sağlar. Para gönderme, para çekme, hesap açma ve ödeme yapma gibi sıklıkla kullanılan modern bankacılık işlemlerinden ücret alınmaması, masrafsız bankacılık hizmetlerinin en önemli avantajları arasında gösterilebilir. Dijital bankacılık işlemlerinin tamamı, online bankacılık platformlarından ve telefon bankacılığı üzerinden sağlanır. Bu sayede kullanıcılar, tüm bankacılık işlemlerini dünyanın her yerinden sorunsuz bir şekilde yönetebilir. Döviz ve altın ve alım/satım işlemleri gibi özel bankacılık hizmetlerine de online bankacılık kanallarından 7/24 ulaşılabilir.


Dijital bankacılık işlemlerinde ana hesap olarak kullanılan vadesiz mevduat hesapları, güncel bankacılık hizmetlerinden kolayca yararlanabilme ayrıcalığı sağlar. Masrafsız bankacılık hizmetlerinde vadesiz hesaplardan ve vadesiz hesaba bağlı hesap kartlarından ücret talep edilmez. Böylece, kullanıcılar diledikleri an hesap açmak için başvuruda bulunabilir. Masrafsız banka hesapları, nakit taşıma yükünü de tamamen ortadan kaldırır. TL, dolar, euro ve altın cinsinden açılabilen vadeli mevduat hesapları ise birikimlerinizi, kasa kiralamadan güvenle muhafaza edebilmenize olanak tanır. Dijital bankaların sunduğu cazip faiz olanakları sayesinde herhangi bir risk almadan ciddi kazançlar elde edebilmek de mümkün olur.


Anlaşmalı veya ortak ATM’lerden masrafsız banka hesabına para yatırarak ya da farklı bir hesaptan EFT ile masrafsız hesaba para göndererek dijital bankacılık ürünlerinden ücretsiz olarak faydalanmaya başlanabilir. Hesapta bulunan mevduatlar ile döviz alınabilir, fatura ödemeleri yapılabilir, sigorta primleri ödenebilir. Farklı bir hesaba para gönderilebilir veya mevduatların tamamı ya da bir bölümü, vadeli hesaba taşınabilir. Modern bankacılık işlemlerinin tamamı; internet bankacılığı, cep şube ve telefon bankacılığı aracılığı ile yönetilebilir. Masrafsız bankacılık hizmetlerine başvurmak için ise şubeye gitmeden bankaların internet sitesinden veya çağrı merkezinden form doldurmak yeterlidir.


Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık uygulaması Enpara.com sayesinde siz de en güncel bankacılık ürünleri için hızlıca başvuruda bulunabilir; cazip faiz oranları ile mevduatlarınıza değer katabilir ve masrafsız bankacılık ayrıcalıklarından yararlanmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Masrafsız banka kartı nedir?

  Para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama ve fatura ödeme gibi işlemlerin ücretsiz olarak yapılabilmesini sağlayan masrafsız bankacılık hizmetleri, kullanıcılara günlük hayatta büyük kolaylıklar sunuyor. Vadesiz mevduat hesabına tanımlanan banka kartları, çok sayıda bankacılık işleminin ATM, online bankacılık ve telefon bankacılığı gibi kanallardan ve güvenle gerçekleştirilebilmesine de imkân tanıyor.

  Masrafsız banka kartı nedir?

  Debit kart üzerinden yapılan işlemlerden ücret talep etmeyen ve yıllık üyelik ücreti gibi masraflardan muaf olan masrafsız banka kartı, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında bulunuyor. Banka müşterilerinin hesaplarından para çekebilmelerini ve hesaplarına para yatırabilmelerini sağlayan masrafsız banka kartları, farklı ödeme seçenekleri için de kullanılabiliyor. Debit kart olarak da bilinen banka kartları, öncelikli olarak vadesiz bir mevduat hesabına tanımlanıyor. Kullanıcılar, isteğe bağlı olarak kredili mevduat hesabı (KMH) için de başvuruda bulunabiliyor. Masrafsız banka kartları ile KMH hesabı ve kredi hesabı içeriğine ulaşarak ödeme yapabilmek ve para çekebilmek de mümkün oluyor. POS cihazlarından alışveriş yapılabilmesini sağlayan masrafsız banka kartları, aynı zamanda tek çekim online alışverişler için de rahatlıkla kullanılabiliyor.

  Masrafsız banka kartı başvurusu nasıl yapılır?

  Masrafsız banka kartı başvurusunda bulunmak için öncelikle vadesiz bir mevduat hesabı açtırmak gerekiyor. Banka müşterilerinin vadesiz mevduat hesabı varsa ya da vadesiz mevduat hesabı için başvuruda bulunulmuş ise bankalar, genellikle hesap sözleşmesi ile birlikte banka kartını da gönderiyor. Kullanıcılar hizmet sözleşmesini okuyup imzaladıktan sonra hem vadesiz hesabın hem de debit kartın aktif olarak kullanılabilmesi mümkün oluyor. ATM, çağrı merkezi veya online bankacılık hizmetleri aracılığı ile hesap kartı için kolayca şifre alınabiliyor. Vadesiz hesabın, hesaba bağlı banka kartının ve kart ile yapılacak işlemlerin ücretli olup olmadığını öğrenebilmek için ise hizmet sözleşmesini mutlaka incelemek gerekiyor.

  Masrafsız banka kartlarının avantajları nelerdir?

  Bankacılık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilme ayrıcalığı ve hizmet dönemi içinde herhangi bir masrafla karşılaşılmaması, masrafsız banka kartlarının en büyük avantajları içinde yer alıyor. Masrafsız banka kartı sayesinde nakit taşıma kaygısı olmadan yurt içindeki ve yurt dışındaki ATM’lerden kolayca para çekilebiliyor. Debit kartlar ile hem fiziki POS cihazlarından hem de sanal POS cihazlarından rahatlıkla harcama yapılabiliyor. İnovatif bankacılık hizmetleri içinde bulunan masrafsız çipli banka kartları ise "temasız ödeme" ve "yükle-kullan" gibi yeni nesil bankacılık hizmetlerini kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor.

  Enpara.com sayesinde siz de masrafsız banka kartı için kolayca başvuruda bulunabilir; en güncel kampanyalardan ve hizmetlerden yararlanmaya bir an önce başlayabilirsiniz.

 • Masrafsız banka hesabı nedir?

  Fiziksel banka şubelerine ve geleneksel bankacılık organizasyonlarına sahip olmayan dijital bankalar, faaliyetlerine online olarak devam eder. Finansal işlem maliyetlerinin ve temel bankacılık giderlerinin geleneksel bankalara kıyasla çok daha az olması, dijital bankaların hizmetlerini müşterilerine daha cazip seçenekler ile sunabilmesine olanak tanır. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen masrafsız bankacılık hizmetleri; havale, EFT, hesap açma ve para çekme gibi birçok bankacılık işlemine ücretsiz olarak ulaşabilmeyi mümkün kılar. Vadeli mevduat hesabı, tüketici kredisi, nakit avans, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi hizmetlerden de daha cazip imkânlar ile yararlanılabilir.

  Masrafsız banka hesabı nedir?

  Mevduat birikimi yapabilmek, para transferi gerçekleştirebilmek ve ödeme işlemlerini tek bir kaynak üzerinden yönetebilmek gibi işler için kullanılan banka hesapları, vadesiz veya vadeli olarak açılabilir. Vadesiz banka hesapları, modern bankacılık hizmetlerine online bankacılık olanakları ile erişebilmek ve para transfer işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmek için en çok tercih edilen temel bankacılık hesaplarından biridir. Vadeli banka hesapları ise anlık TL ve döviz kurları üzerinden kolayca tanımlanabilir ve günlük, haftalık, aylık ya da yıllık faiz getirisi olanakları ile kullanılabilir. Masrafsız bankacılık modeli, birçok ayrıcalığı da beraberinde getirir. Masrafsız bankacılık hizmeti alan kullanıcılar, genellikle hesap işletim ücreti ödemez. Ayrıca, masrafsız banka hesabına sahip olan müşteriler; para transferi, ödeme ve kaynak aktarımı gibi işlemler için de genellikle herhangi bir ücret ile karşılaşmaz.

  Masrafsız banka hesabı nasıl açılır ve ne işe yarar?

  Masrafsız banka hesabı açmak için online bankacılık hizmetleri ya da bankaların çağrı merkezleri üzerinden başvuruda bulunmak yeterlidir. Hesap açılışının ardından kullanıcılar, mevduatlarını masrafsız yeni banka hesaplarına taşıyarak fatura ödemeleri, vergi ödemeleri ve diğer para transfer işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilir. Online bankacılık işlemleri için temel hesap görevi üstlenen vadesiz mevduat hesapları, en güncel bankacılık hizmetlerinden pratik bir şekilde yararlanabilme fırsatı sunar. Nakit taşıma veya kasa kiralama zorunluluğunu ortadan kaldıran banka hesapları, istenilen tutarda mevduatın güvenle muhafaza edilebilmesine ve nakdi kaynakların bir hesaptan başka bir hesaba kolayca aktarılabilmesine olanak tanır. Vadeli mevduat hesapları ise yatırımcıların birikimlerini enflasyon karşısında değer kaybı yaşamadan değerlendirebilmelerini sağlar. Temel bankacılık masrafları bulunmayan dijital bankalar, müşterilerine vadeli mevduat hesapları için çok cazip faiz oranları ile kazanç elde edebilme fırsatı sunar.

  Türkiye’nin ilk dijital bankacılık uygulaması olan Enpara.com sayesinde siz de masrafsız bankacılık hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; birikimlerinize değer katacak imkânlardan yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 • Masrafsız bankacılığın faydaları

  Havale, EFT, hesap işletimi ve kart aidatı gibi ücretlerin bulunmadığı masrafsız bankacılık hizmetleri, kullanıcılara çok daha cazip fırsatlar ile ihtiyaçlarını karşılayabilme imkânı sağlıyor. Masrafsız bankacılık hizmetlerini tek çatı altında toplayan bankalar; para transferi, hesap açma, hesap kapama, banka kartı ve kredi kartı kullanımı gibi işlemleri, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor.

  Dijital bankacılık hizmetlerinin avantajları

  Fiziksel banka şubelerine sahip olmayan dijital bankalar; hesap işletim ücreti, dosya masrafı ve kredi kartı aidatı gibi giderlerin büyük bir çoğunluğunu müşterilerine yansıtmak zorunda kalmıyor. Bankacılık hizmetlerine ilişkin işletme giderlerinin azalması da dijital bankaların elini güçlendiriyor. Vadeli mevduatlar ve krediler için cazip faiz oranları sunan dijital bankalar, her geçen gün daha fazla müşteriyi kendilerine çekmeyi başarıyor.

  Güncel bankacılık işlemlerinden hiçbir ücret talep edilmemesi, masrafsız bankacılık hizmetlerinin en önemli avantajları arasında bulunuyor. Dijital bankacılık altyapısı üzerine kurulan masrafsız bankacılık hizmetleri, geniş bir ürün yelpazesi ile geliyor. Tüm bankacılık hizmetlerine, online bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden ulaşıldığı için sunulan hizmetlerin kapsamı ve içeriği de genişliyor. Para transferi, fatura ödeme, vergi borcu ödeme, döviz ve hisse senedi alımı gibi işlemler, cep şube ya da online bankacılık platformları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

  Masrafsız bankacılığın başlıca faydaları

  Masrafsız bankalar, müşterilerin bankacılık işlemlerine diledikleri her yerden ulaşabilmelerini sağlıyor. Özellikle havale ve EFT gibi para transferi işlemlerinden ücret alınmaması, banka hesabında bulunan mevduatların farklı bir hesaba veya yatırım aracına gönderilebilmesini kolaylaştırıyor. Masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar, istedikleri her an vadesiz mevduat hesaplarındaki parayı vadeli hesaba, altın hesabına ya da döviz hesabına aktarabiliyor. Esnek ve dinamik bir şekilde mevduatlarına yön veren banka müşterileri, cazip faiz oranlarından da yararlanabiliyor.

  Hızlı ve kolay başvuru imkânı da masrafsız bankacılık hizmetlerinin başlıca faydaları arasında yer alıyor. Herhangi bir banka şubesine gitmeden internet üzerinden kolayca başvuru yapılabiliyor. Hesap açma ücreti ve hesap kart aidatının bulunmadığı dijital bankalara yapılan başvurular, çok kısa bir süre içinde işleme alınıyor. Kullanıcıların sadece T.C. kimlik numarası ve güncel iletişim bilgileri ile başvuruda bulunabilmesi mümkün oluyor. Seçilen hizmete uygun olarak hesap kartı ya da kredi kartı da talep edilebiliyor.

  Siz de Türkiye’nin ilk dijital bankacılık platformu olan Enpara.com üzerinden masrafsız bankacılık hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; birikimlerinize değer katmanın keyfini yaşamaya hemen başlayabilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.