Kredi kartı itirazı nasıl yapılır?

Kredi kartı itirazı nasıl yapılır?

Kredi kartı, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullandığınız ve hayatınızı kolaylaştıran bir ödeme aracıdır. Kartınızla ilgili olarak, talebiniz ya da bilginiz olmadan sizi zora sokan çeşitli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda sorunun çözüme ulaşması için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartı itirazınızı şubeye giderek, e-mail aracılığıyla, telefon ile bildirebilirsiniz. Hangi yöntemi kullanmanız gerektiğine dair bankanızdan bilgi almanız önemlidir. İtiraz süresi, mal veya hizmet alımınız ile ilgili olduğu takdirde ürünün size teslim edildiği tarihe göre hesaplanır. Eğer kartınızdan yapılan bir işleme itiraz ederseniz bu süre, karta yansıyan işlem tarihine göre belirlenir. İtirazınız, alımını gerçekleştirdiğiniz mal veya hizmetin iadesi kapsamında ise iade belge tarihine bakılır.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı aidatı konusunda değişikliğe gidebilirsiniz


Kredi kartı kullanımınıza istinaden bankalar, genellikle yıllık olarak; maliyetlerini gidermek amacıyla üyelik ücreti talep ederler. Kart aidatı olarak sizden alınan bu ücretler doğrultusunda da kartlarda farklı avantajlar olabilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan tebliğe göre 'kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır' şeklinde düzenlemeye gidilmiştir. Aidatsız kart, yıllık hiçbir aidat ödemesi yapmak zorunda kalmadığınız kredi kartıdır. Eğer aidatsız kredi kartı kullandığınız hâlde bankanız sizden hâlâ aidat almaya devam ederse bu durumda itiraz hakkınız doğar ve bankanıza başvurarak durumu izah etmeniz gerekir. Eğer mevcut kredi kartınızı aidatsız kredi kartı ile değiştirmek isterseniz, limitiniz sabit kalır; ancak, karta tanınan puan kazanma, mil avantajı gibi ek özellikler, bankanızın uygun göreceği şekilde değişebilir. Eğer aidatsız karta geçiş esnasında onayınız olmadan limitinizde bir değişiklik yapılırsa bu durumda itirazda bulunabilirsiniz. Çünkü kart limitiniz, talebiniz olmadan aidatsız karta geçerken değişiklik gösteremez.


Dönem borcunu ödediyseniz alışveriş ve gecikme faizine dikkat


Kredi kartı ekstrenizi ya da ekstre kesimi öncesi hesap hareketlerinizi incelediğinizde dönem borcunuzu tamamen ödediğiniz hâlde alışveriş faizi ya da gecikme faizi bedeli alındığını görürseniz, itiraz hakkınız doğar. Çünkü; kredi kartı dönem borcunuz geldiği zaman asgari ödeme tutarını öderseniz dönem borcunun geri kalan kısmına alışveriş faizi eklenir. Eğer asgari ödeme tutarından da az ödeme yaparsanız, asgari tutar kadar olan kısma gecikme faizi; geri kalan tutarın dönem borcunuza kadar olan kısmına ise alışveriş faizi eklenir. Siz, zaten dönem borcunuzu tamamen ödediyseniz, ekstrenizde her iki faizin de yer almaması gerekir. Ödeme yapmış olmanıza rağmen bu tutarların tahsil edildiğini görürseniz bankanıza itirazda bulunmalısınız. Borç ödemenizi yaparken son ödeme tarihini geciktirmemeye de dikkat etmelisiniz.


Kredi kartı hesap hareketlerinizi incelediğinizde sizin tarafınızdan gerçekleşmeyen bir harcama ile karşılaşırsanız mutlaka bankanızla iletişime geçmeniz ve işleme itiraz etmeniz gerekir. Kartınızın güvenliği açısından kartı iptal etmeli; farklı kartlarınız varsa onların da güvenliğinden emin olmalısınız. Bankalar, kartınızın çalınması gibi durumlara karşı önlem alır; ancak, kötü niyetli girişimlerin önüne her zaman geçmek mümkün olmaz. Bu tür durumların farkına vardığınız anda müdahalede bulunmanız gerekir.


Kredi kartınızın çalınması, kaybolması ya da haberiniz olmayan işlemlerle karşılaşmanız sonrası vakit kaybetmeden bankaya haber vermek, sizin, sıkıntılı durumu en az zararla atlatmanız açısından büyük önem arz eder. Aksi takdirde; fark ettiğiniz hâlde bankaya geç bildirim yapmak, hem hesabınızdan daha çok işlem yapılmasına mahal verir hem de durumdan sorumlu tutulmanızı sağlar.


Yürürlükte yer alan yasa gereği, hesap özetinizde bilginiz dışında yapılan harcamaya ilişkin olarak son ödeme tarihinden itibaren on gün içinde bankanıza itiraz başvurusunda bulunmanız gerekir. On günlük süreyi aşmanız durumunda hesap özetiniz, kesin duruma gelir; ancak, dava hakkınız sona ermez.

Harcama itirazı, sadece habersiz yapılan harcamalar için olmak zorunda değildir. Eğer kartınızdan aynı işleme dair mükerrer ödeme alınmışsa bu durumda bankanız, ödemenin fazla kısmını yine hesabınıza gönderir. Kartınıza otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemeleri gibi işlemlere de dikkat etmek önemlidir. Otomatik ödeme talimatı verilen harcamalara bankalar tarafından faiz yansıtılamaz. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz; ancak, devam etmeyeceğiniz ödemeleri de iptal etmeyi unutabilirsiniz. Böyle bir durumda da ödemeyi otomatik yapmanıza rağmen belli bir mal veya hizmetten yararlanmadıysanız itiraz edebilirsiniz.


Kartınızdan yapılan ödeme doğrultusunda talep ettiğiniz mal ve hizmet size ulaşmazsa ya da eksik veya hatalı bir hizmetten yararlandıysanız bu durumda bankaya itiraz edebilirsiniz. Özellikle online alışverişlerde sıklıkla rastlanan bu durumlar karşısında mümkün olduğunca dikkatli olmak ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmak gerekir.


Kredi kartınızı çeşitli sebeplerle kapatmak isterseniz bankanız size 7 gün içinde mutlaka dönüş yaparak kartınızı kapatmak zorundadır. Kartınızda taksit ödemesi devam eden bir harcamanız olsa dahi kartın kapatılmasına engel teşkil etmez. Talebiniz doğrultusunda kartınızın 7 gün içinde kapanmaması durumunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz.


Bir mal veya hizmeti tam olarak edinmeniz sonrası bankaya giderek itiraz ederseniz ve incelemeler sonrasında da yalan beyanda bulunduğunuz tespit edilirse hukuki olarak bu durumdan sorumlu olursunuz. Maddi anlamda da tüm zarar, sizden talep edilir.


Bankalar, talebiniz olmadan size kredi kartı gönderiminde bulunamazlar. Talebiniz olmadan ve başvuru yapmadan size gönderilen kredi kartları için de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna giderek başvuru yapabilirsiniz.


Kredi kartı itirazlarınız nasıl incelenir?


Kredi kartınıza yönelik yapmış olduğunuz itiraz başvurunuzu bankaya iletmeniz sonrası, bankanız, detaylı bir araştırma gerçekleştirir. Öncelikle sizden talebinize ilişkin destekleyici belgeler talep ederler. Bu şekilde bilgileri edindikten sonra itiraz dilekçenizi ilgili kuruma iletir. Eğer ilgili kurum bankaya gerekli belgeleri temin edemezse ve işleme dair kanıtı yoksa bu durumda iş yeri hesabından sizin hesabınıza ilgili tutar tekrar aktarılarak ters muhasebe işlemi gerçekleşir. Harcamanın yapıldığı yer tarafından bankaya iletilen belgelerin banka tarafından incelenme süresi görece uzun süreler olup bankanızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Bu süre, Uluslararası Kart Kuruluşları kurallarına göre belirlenen süredir.


Kredi kartı ile ilgili şikâyetlerinize ilişkin olarak bankanız, yönetmelikte de belirtildiği üzere size cevap vermek zorundadır. Kredi kartınıza veya ek kartınıza ilişkin itiraz ve şikâyetlerinize yönelik olarak bankanızın cevaplama ve gerekçe belirtme süresi, başvuru tarihinden itibaren yirmi gündür.


Bankaya yaptığınız şikâyet sonrası eğer çözüm bulamazsanız Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti'ne başvurarak itirazda bulunabilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvurmadan önce bankanıza başvurmuş olmanız gerekir. Bankanıza yaptığınız itiraza ilişkin bilgilendirmeyi ve belgeleri de paylaşmanız, sorunun çözülmesinde yardımcı olur.


Enpara.com müşterisi olarak bir şikâyette bulunmak istediğinizde size hizmet veren Çözüm Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. Müşteri danışmanları size yardımcı olarak problemlerinizi en kısa sürede çözmeye odaklıdır. Çözüm Merkezi’ne iletmiş olduğunuz öneri, şikâyet ya da talepleriniz sonrası size bir kayıt numarası bildirilir ve bu numarayla her zaman ilerlemeler hakkında Çözüm Merkezi’nden bilgi alabilirsiniz. Kaydınızın çözüme ulaşması sonrası, telefon veya e-mail ile Enpara.com tarafından size bilgilendirme yapılır. Çözüm Merkezi’ni aradığınızda hiçbir ücret talep edilmez.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.