Banka kartı nedir? Kredi kartı nedir?

Banka kartı nedir? Kredi kartı nedir?

Banka kartı nedir? Kredi kartı nedir?


Banka kartı, vadeli ya da vadesiz hesabınızın bağlı olduğu, ATM'ler kanalıyla hesabınıza para yatırma, hesabınızdan para çekme ve nakit taşımadan alışveriş yapma gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan kart türüdür. Banka hesabınızda para olduğu ya da hesabınıza tanımlı bir kredi limitiniz olduğu sürece banka kartınızı bütün alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Banka kartı kullanarak yaptığınız ödemeler, doğrudan hesap bakiyenize yansır ve ödeme tutarı, hesap bakiyenizden otomatik olarak çekilir. Hesabınızda bulunan para ya da tanımlı olan kredi limitiniz kadar banka kartınızla harcama yapabilirsiniz. Eğer hesabınıza ek hesap gibi bir kredi limiti tanımlı değilse hesabınızdaki para bittiğinde banka kartınız ile harcama yapamazsınız. Ek hesabın tanımlı olmadığı durumlarda bankanız size harcama yapmanız için ilave bir limit tanımlamaz. Diğer bir ifadeyle banka kartı kullanarak yaptığınız harcamalar sonucu bankanıza borçlanmazsınız. Çünkü banka kartı ile harcama yaparken sadece kendi hesabınızdaki parayı kullanırsınız.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartı, yanınızda nakit taşımadan para taşıma, alışveriş yapma ve harcama yapma imkânı sunan diğer bir araçtır. Kredi kartı, en temel anlamda bankanızın size sunduğu bir kredi aracıdır. Kredi kartı ile nakit avans işlemi gerçekleştirebilir, harcama yapabilir ve kredi kartının taksit yapma özelliği taşıması hâlinde taksitle ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı, bir tür kredi kullanma aracı olduğundan, kredi kartı almak için bankanıza başvurmanız ve mevzuatın belirlediği genel şartlar ile bankanızın belirlediği özel şartları karşılıyor olmanız gerekir. 18 yaşını doldurmuş olmak, düzenli gelire sahip olmak, varsa bankalara olan kredi ödemelerinde sıkıntı yaşamıyor olmak gibi şartlar, adınıza kredi kartı tahsis edilirken bankanız tarafından değerlendirilen şartlar arasında yer alır. Kredi kartı tahsis edilirken bankanızdan limit talebinde bulunabilirsiniz. Talep ettiğiniz limitin mevzuat hükümleri ile belirlenen sınırlamalara uygun olması gerekir. Bu limit, kredi kartı kullanarak yapabileceğiniz harcamalar toplamını ifade eder. Yani, kredi kartınızla bankanız tarafından tanımlanan limit tutarına kadar harcama yapabilirsiniz. Kredi kartı ile yaptığınız her harcamada aslında bankanıza borçlanırsınız. Bankanız, bir ay boyunca harcamalarınızın sonucu oluşan borcu hesap kesim tarihinde tarafınıza bildirir. Bu tutarı ilgili size iletilen son ödeme gününde bankaya ödeyerek size açılan krediyi kapatmanız gerekir.


Kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nelerdir?


Bir kredi çeşidi olan kredi kartı ve hesabınızdan harcama yapmanıza imkân tanıyan banka kartlarının ilk akla gelen ortak özellikleri, cebinizde nakit taşımadan birçok ödeme işlemi gerçekleştirebilmenizdir. Bu nedenle kredi kartları ve banka kartları, günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Banka kartları ve kredi kartları, kimi zaman karıştırılsa da aslında işlevleri açısından oldukça farklı özellikler taşır. Kredi kartı, limitiniz dâhilinde her zaman alışveriş yapma imkânı tanırken, banka kartı ise hesabınızda para yoksa alışveriş yapmanıza izin vermez . Her iki kart türü arasındaki diğer bir fark da temsil ettikleri fonksiyondur. Kredi kartı, bankanızın size verdiği borçlanma imkânını temsil ederken, banka kartı ise sizin mevduat varlığınıza aittir. Kredi kartınız, bankanızın size verdiği ve aylık periyotlar hâlinde geri ödenmesi gereken krediyi; banka kartı ise bankanız tarafından hesabınızda bulunan paranızı dilediğiniz yerde harcamanız için sunulmuş birer imkân olarak düşünülebilir. Kredi kartının aksine banka kartınız için hesap kesim tarihi ve son ödeme vadesi bulunmaz.


Kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklardan bir diğeri de taksit imkânıdır. Kredi kartları, alışverişlerde taksit kolaylığı sağlar. Bu da size herhangi bir ürün ya da hizmetin bedelini taksitle ödeme olanağı sunar. Banka kartlarında ise taksit seçeneği bulunmaz. Yapılan her harcama, doğrudan hesap bakiyenizden çekilir. Banka kartınızla nakit çekiminde ise hesabınızda bulunan paranızı fiziki olarak cebinize alırsınız. Hesabınızda para bulunmuyorsa banka kartınızı kullanarak nakit çekim yapamazsınız. Kart limiti de iki kart türü arasındaki farklardan biri olarak sayılabilir. Kredi kartınızın limitini siz ya da bankanız belirler; ancak banka kartının limiti, hesabınızda bulunan paranızdır. Son olarak, belirli özellikleri taşıyanlar dışında kredi kartları için bankanız tarafından yıllık kart ücreti alınırken, banka kartınız için kart ücreti bulunmaz.


Kredi kartı mı yoksa banka kartı mı?


Kredi kartı ve banka kartı, genel olarak paraya erişiminizi, harcama yapmanızı ve paranızın yönetimini kolaylaştırır. Her iki kartın da farklı avantajları bulunur. Kredi kartının en büyük avantajlarından biri, yaptığınız harcamalar üzerinden ödül puan kazanmanız ya da kampanyalarla uygun alışveriş yapabilmenizdir. Ödül puanlar, uçuş mili, alışveriş puanı şeklinde olabilir. Bu puanlarınızı uçak bileti alırken ya da alışveriş yaparken para olarak kullanabilirsiniz. Bankalar, kredi kartı müşterileri için özel indirimler ve kampanyalar da sunabilir. Böylece kredi kartınızla indirimli alışveriş yapabilirsiniz. Taksit avantajı da kredi kartının en büyük avantajları arasında yer alır. Alışverişinizi taksitli yaparak yüklü tutarları aylara dağıtabilir ve aylık harcama bütçenizi artırabilirsiniz. Banka ve kredi kartlarının avantajlarından bir diğeri de temassız ödeme sağlamasıdır. Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları ile alışveriş ödemelerinizi POS cihazına şifre girmek zorunda kalmadan güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı kullanmak, kredi skor puanı oluşturma işlevi ile de öne çıkar. Kredi kart borcunuzu düzenli olarak ödemeniz, kredi puanınızın yükselmesine yardımcı olur.


Banka kartlarının da kredi kartından farklı olsa da birçok avantajı bulunur. Banka kartlarında yıllık kart ücreti bulunmaması, akla gelen ilk avantajlardan birisidir. Banka kartları, mevduat varlığınıza bağlı olduğundan bankanız tarafından sizden ayrıca bir kart ücreti tahsil edilmez. Mevduat hesabınıza bağlı bir ek hesabınız bulunmuyorsa banka kartı ile yaptığınız harcamalar için herhangi bir faiz yükü altında kalmazsınız. Banka kartları, hesabınızda bulunan parayı kullanmanıza aracı olduğu için kontrollü harcama yapmanıza olanak tanır. Kontrollü harcama ise bütçenizi aşma riskini en aza indirir. Banka kartınızla yaptığınız harcamalar anlık olduğundan ve doğrudan hesap bakiyenize yansıdığından, kredi kartında olduğu gibi aylık ekstre takip etmenize gerek kalmaz. Dilediğiniz her an ATM'leri ya da internet bankacılığı hesabınızı kullanarak banka kartınızın bağlı olduğu mevduat hesabınızın hareketlerini kontrol edebilir ve harcamalarınızı inceleyebilirsiniz. Özetle, hem kredi kartlarının hem de banka kartlarının kendine özgü birçok avantajı bulunur. Hangisinin daha avantajlı olduğu konusu, sizin ihtiyaçlarınıza ve alışkanlıklarınıza göre değişir.


Enpara.com'un sunduğu ve banka kartı özelliği taşıyan Encard'ı tüm alışverişlerinizde, yurt içi ya da yurt dışı ATM'lerde kullanabilirsiniz. Encard ile QNB Finansbank ATM'lerinden Enpara.com vadesiz mevduat hesabınıza para yatırabilir, BKM Express kanalıyla harcama yapabilirsiniz. Aidat almayan kredi kartı olma özelliği ile öne çıkan Enpara.com Kredi Kartı ise kredi kartından tüm beklentilerinizi karşılar.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.