Temassız ödeme nedir?

Enpara.com Kredi Kartı ile temassız ödemelerinizi hızlı ve güvenle gerçekleştirin!

Temassız ödeme, kartla ödeme işleminin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiş özel bir teknolojidir. "Temassız" işaretinin bulunduğu POS cihazlarında kullanılabilen bu özellik ile birkaç saniyede temassız ödeme yapabilmek mümkün olur. Temassız ödeme özelliği ile POS cihazlarından yasal otoriteler tarafından duyurulan düzenlemeler kapsamında belirlenen bir miktarın altında kalan harcamalarda temassız olarak işlem yapılabilir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Temassız ödeme teknolojisi


Avrupa ülkelerinde ilk olarak 2006 yılında Türkiye ile başlayan temassız ödeme, bir kartın yine temassız özelliği olan bir POS cihazına yaklaştırılmasıyla yapılır. Teknik detaya inildiğinde ise sürecin, kart üzerindeki çipte yer alan anten ile POS cihazı üzerinde yer alan okuyucunun radyo frekans dalgaları ile iletişime geçmesiyle gerçekleştiği söylenebilir. Okuyucu ile kart arasındaki iletişimde hızlılık ve yüksek güvenlik koşulları esastır. Temassız ödeme teknolojisi, aynı zamanda temassız ödeme yapabilen NFC özellikli cihazlarla da POS cihazlarında ödeme yapabilmeye imkân verir.

 


Temassız ödeme yapabilmek için öncelikle alışveriş yapılan yerde "contactless" olarak adlandırılan dört çizgili dalga işaretinin varlığı aranmalıdır. İş yeri ya da mağazaların kapısında ya da POS cihazının üzerinde bulunabilen bu işaret sayesinde temassız işlem yapılabileceği anlaşılabilir. Kredi kartının POS cihazına yaklaştırılmasıyla işlem, birkaç saniyede gerçekleşir ve ödeme işleminin başarılı olup olmadığı, cihaz ekranında beliren yazıya bakılarak kolaylıkla anlaşılabilir. Teknolojinin hızla ilerlemesi paralelinde ödeme alışkanlıklarının değişmesine ve kart işlemlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak vermek amacıyla geliştirilen temassız ödeme teknolojisinin kullanımı, günümüzde hâlâ istenen ölçüde yaygın değildir. Bunun en önemli nedenlerinden birini ise işlemin güvenli olup olmadığına yönelik soru işaretleri oluşturur.


Temassız ödeme güvenli mi?


Gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından kullanılan temassız ödeme teknolojisinde yüksek güvenlik standartları söz konusudur. Müşterisi oldukları bankanın güvencesi altında olan kullanıcılar, temassız ödeme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilir. Temassız ödemede kart, kullanıcının elinden çıkmadığından sık yaşanan çalınma ya da kart kopyalanması gibi sorunlar yaşanmaz. Bir diğer güvenlik unsuru ise ödeme yapılan miktarla ilgilidir. Şifresiz işlem sayısı, bankaların belirledikleri bir limitle kısıtlıdır. Bu sayının üstünde işlem talebi gerçekleştiğinde banka, bir güvenlik kuralı olarak kullanıcıdan şifre ister. Çalınma durumunda şifre sayesinde ödeme gerçekleştirilemez. Tüketicinin korunması doğrultusunda gerçekleştirilen bu güvenlik önlemi sayesinde çalınma ya da kopyalanma gibi durumlarda temassız ödeme özelliğinin kullanımının önüne geçilmiş olunur.


Temassız ödemenin avantajları


Geleceğin ödeme şekli olarak tanımlanan temassız ödeme teknolojisinin hem kart sahipleri hem de mağaza çalışanları için önemli faydaları vardır. Bu faydaların başında hız ve kolaylık gelir. Ödeme işleminin saniyeler içinde bitmesi, hem müşteri hem de iş yeri için ciddi bir zaman kazanımı demektir. Bu şekilde alışveriş merkezlerinde, marketlerde ya da restoranlarda müşterilerin ödeme yapmak için uzun süreler beklemek zorunda kalması sorunu ortadan kalkar. Nakit ya da kredi kartıyla ve şifreyle yapılan ödemeler daha uzun sürerken, temassız ödeme ise alışveriş sürecini çok daha hızlı ve keyifli hâle getirir.


Temassız ödeme denince akla gelen bir diğer kolaylık da kontrol ve basitliktir. Kullanıcı, kartı elinde tuttuğu sürece güvenlik sorunlarının yaşanması ihtimali ortadan kalkar. Kontrol tamamen müşteridedir. Üstelik temassız ödeme yapmayı öğrenmek gibi bir durum da söz konusu değildir. Kullanıcının tek yapması gereken, kartını POS cihazına yaklaştırmak ve ödemesini gerçekleştirmektir. Teknolojinin bu kullanım şeklinin yanında diğer ödeme ve kart işlemleri, daha kompleks ve uzun süreçlerdir.


Temassız ödeme, özellikle küçük tutarlı alışverişlerde oldukça pratiktir. Mikro ödeme olarak adlandırılan bu tür ödemelerde temassız ödeme sayesinde bozuk para almak ve vermek zorunda kalma sıkıntısı ortadan kalkar. Bu şekilde zaman kaybı da yaşanmaz ve alışveriş, en hızlı şekilde gerçekleşmiş olur.


Temassız ödeme, yüksek memnuniyet yaratan; alışkanlık yapan bir ödeme şeklidir. Araştırmalara göre temassız ödemeyi bir kez kullanan kullanıcıların, yöntemi diğer ödeme yollarına kıyasla daha sık tercih ettiği görülmüştür. Bu da temassız ödeme şeklinin gelecekte çok daha yaygın hâle geleceğine işarettir.


Temassız ödeme mağaza ve restoran çalışanları için de oldukça pratik bir ödeme yöntemidir. Özellikle kasanın yoğun olduğu; uzun ödeme kuyruklarının oluştuğu zamanlarda müşteriler temassız ödemeye yönlendirilebilir. Bu şekilde sürecin çok daha hızlı ve kolay akması sağlanır. Bunun yanı sıra kasadan sorumlu olanlar ve iş yeri sahipleri tarafında nakit taşıma, hırsızlık, sahte para gibi sorunların da önüne geçen temassız ödeme ile kasanın korunması kolaylaşır.


Temassız ödeme özelliği olan kartlar, sadece alışverişte değil; geçerli olan yerlerde ulaşım amaçlı da kullanılabilir. Bu sayede kartın okutulması sayesinde bilet ya da ulaşım kartı almaya gerek kalmaz. Temassız ödemenin bir diğer önemli faydası da son derece steril olmasıyla ilgilidir. Sürekli el değiştiren parayı taşımak, hijyenik değildir ve cepte sürekli mikrop barındırmak anlamına gelir. Oysa temassız ödeme ile küçük ve büyük tutarlı alışverişler için nakit taşımaya gerek kalmaz.


Temassız ödeme, geleceğin teknolojileri arasında yer alması nedeniyle de oldukça önemlidir. Zaman kazandırmak ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen teknolojik araçların ve cihazların günlük hayattaki kullanımı giderek daha yaygın hâle gelme eğilimindedir. Hızla ilerleyen ve değişen finansal teknolojinin önemli bir parçası olan temassız ödemeye bu nedenle "geleceğin ödeme yöntemi" denebilir.


Temassız ödeme özelliği bulunan kartlar, ulusal ödeme standartları doğrultusunda ciddi güvenlik koşullarına tabidir. Bunun yanı sıra temassız ödeme özelliği bulunan cihazlar, bankalar tarafından belirlenen risk kriterlerine uygun kullanıcılara verilir. Bankanın, cihaz sahibi kişiyi düzenli kayıt ve takip altında tutması da önemli bir güvenlik koşuludur.


Ekim 2012’de QNB Finansbank tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olan Enpara.com, temassız ödeme özelliğine sahip kredi kartıyla hayatınızı kolaylaştırıyor. Encard’ınızla ya da Enpara.com Kredi Kartı!nızla temassız ödeme özelliği bulunan POS cihazlarından belirlenen tutar aralığındaki harcamalarınızda temassız olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com'un avantajlarla dolu dünyasına katılmak için hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi hâlinde temassız ödeme özelliği bulunan kartınız kısa sürede elinize ulaşır. Henüz Enpara.com müşterisi değilseniz kredi kartı başvurunuzu Enpara.com üzerinden kısa sürede yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda ise kredi kartınız, müşteri temsilcileri tarafından size teslim edilir ve Enpara.com üyeliğiniz gerçekleştirilir. Siz de Enpara.com Kredi Kartı edinerek, temassız ödeme özelliği sayesinde daha güvenli ve pratik bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.