Enpara.com

Bankacılık modeli ve genel faydaları
EFT/FAST/havale, hesap işletim ücreti yok, temel bankacılık işlemleri için masraf/komisyon yok, mevduat faiz oranları yüksek. Üstelik şubeye gitme derdi olmadan masrafsız ve düşük faizli ihtiyaç kredisi de var. Peki, Enpara.com’un hiç mi kötü yanı yok?
Aslına bakarsanız pek yok. Tabi sizin bankacılıktan beklentiniz şehrin dört bir yanına dağılmış şubeler ve o şubelere gide gele kurulan dostluklar değilse. Zira Enpara.com’da şube yok, bunun yerine her zaman avantajlı faiz oranları var, ücretsiz ve komisyonsuz işlemler, kolay bankacılık var. Evet, belki Enpara.com'da kuyrukta beklerken tanışıp evlenen çiftler hiçbir zaman olmayacak, belki kimsenin mutlu yuvasına vesile olamayacağız. Ama mevduatınıza daima yüksek faiz vererek, sizden temel bankacılık ürün ve hizmetleri için hiçbir ücret ve komisyon almayarak, bankacılığı sizin için kolaylaştırarak yüzünüzde kalıcı bir tebessüm yaratacağımıza inanıyoruz. Üstüne üstlük şubeye uğramadan alabileceğiniz masrafsız, düşük faizli ihtiyaç kredimiz ile de, mutlu yuvanızı kurmanıza vesile olamasak da kurduğunuz yuvanızın ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabileceğimizi umuyoruz.

Enpara.com nasıl oluyor da hem mevduata hem krediye her zaman avantajlı faiz oranları sunabiliyor?
Çok basit, Enpara.com’da şube yok. Yani kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarımız, temizlik masrafımız, dosyalarımız, kağıtlarımız, çay, kahve fişlerimiz yok. Tüm ev masraflarınızın bir anda ortadan kalktığını düşünün, paranız nasıl size kalacaksa bizde de aynısı oluyor. Biz de bu parayı, mevduatlarınıza yüksek faiz vererek veya kredilerinize düşük faiz yansıtarak sizinle paylaşıyoruz.

Enpara.com hangi kanallar üzerinden hizmet veriyor?
Enpara.com İnternet Şubesi, Çözüm Merkezi, Cep Şubesi ve tüm yurt içi ve yurt dışı banka ATM’leri üzerinden hizmet vermektedir.

Enpara.com’un QNB Finansbank’ın mevcut internet şubesinden farkı nedir?
QNB Finansbank’ın mevcut internet şubesi, QNB Finansbank fiziksel şubelerinin bir uzantısıdır. Bu sebeple, müşteriler, Finansbank’ın internet şubesinden yapmaya çalıştıkları bazı işlemler için zaman zaman QNB Finansbank şubelerine uğramak zorunda kalabilirler. QNB Finansbank’ın internet şubesinin kullanan bir müşteri mutlaka QNB Finansbank’ın fiziksel bir şubesinin müşterisi olmalıdır. Enpara.com ise, hiçbir zaman fiziksel şubeye uğramanızı gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Müşteri olurken de, müşteri olduktan sonra da, ve hatta kredi kullanırken de. Bu sayede hiçbir şube maliyeti yaratmadığımızdan emin olabiliyoruz ve böylelikle size daha fazla avantaj sunabiliyoruz.

Zaten benim bankam da internet ve telefon bankacılığı hizmeti veriyor. Neden ben bankamı değiştireyim?
Enpara.com müşterisi olmak için bankanızı değiştirmenize gerek yok. Sadece bizde de bir hesap açıp birikimlerinizi bizde de değerlendirin, transfer ve ödemelerinizin bazılarını bizden gerçekleştirin. Bu sayede hem mevduatınıza yüksek faiz kazanın, hem de temel bankacılık işlem masraflarından ciddi oranda tasarruf edin. Veya krediye ihtiyacınız varsa, başvurunuzun onaylanması durumunda 1 kuruş masraf ödemeden, şubeye adım atmadan, kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Enpara.com müşterisi olursam QNB Finansbank'ın diğer kanallarından ve hizmetlerinden de faydalanabilecek miyim? Mesela tüketici kredisi almak istersem bir QNB Finansbank şubesine gidip alabilecek miyim?
Elbette. Tüketici kredisi almak isterseniz, herhangi bir banka şubesine gidebileceğiniz gibi, bir QNB Finansbank şubesine de gidip alabilirsiniz. Ancak öncesinde Enpara.com’da masrafsız, kefilsiz, teminatsız ve düşük faizle internetten sunduğumuz Enpara.com İhtiyaç Kredisi'ne göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Peki ben Enpara.com’un ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmak istesem ne olur?
Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. Örneğin, dilediğiniz zaman bir QNB Finansbank şubesine gidip Enpara.com hesaplarınızdaki paranızı nakit olarak çekebilirsiniz.

Ancak biliyorsunuz, Enpara.com size sunduğu tüm avantajları şube maliyeti yaratmaması sayesinde sunabiliyor. Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalırız. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

Ben hem Enpara.com’un, hem de QNB Finansbank’ın fiziksel bir şubesinin müşterisi olabiliyor muyum? Yoksa ikisinden birini seçmek zorunda mıyım?
Hayır, QNB Finansbank’ın iki farklı şubesi arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığınız gibi, burada da bir seçim yapmak zorunda değilsiniz. Hem Enpara.com’un, hem de başka bir QNB Finansbank şubesinin müşterisi olabilirsiniz. Çünkü Enpara.com’un ürünleri ve ATM hariç kanalları ile QNB Finansbank’ın diğer ürünleri ve kanalları birbirinden tamamen farklıdır ve birbirlerinden ayrıdır. Örneğin, arzu ederseniz hem Enpara.com’da, hem de başka bir QNB Finansbank şubesinde hesaplarınız olabilir. Bu hesaplar birbirinden ayrı olarak yönetilecektir, hesapların özellik ve koşulları birbirlerinden farklı olacaktır.

Dünyada, Enpara.com gibi, fiziksel şubeleri kullanmadan sadece dijital kanallar üzerinden bankacılık hizmeti veren başka örnekler var mı?
Dünyada “Doğrudan Bankacılık” olarak adlandırılan bu modelin çok başarılı örnekleri var. Hepsi de fiziksel şubeleri kullanmamanın verdiği maliyet avantajını kullanarak müşterilerine daha iyi fiyat ve şube dışı kanallardan daha yüksek hizmet kalitesi sunabiliyor.

Enpara.com’un sunduğu avantajların geçici olmadığından nasıl emin olabilirim?
Çünkü Enpara.com hiçbir zaman fiziksel şubeleri kullanmayacak. Bu sayede de sürekli maliyet avantajı sağlayacak. Şube maliyetlerinden sürekli tasarruf ediyor olacağımızdan, size sunduğumuz avantajları da sürekli kılabileceğiz. Size iyi fiyat sunmak bizim için geçici bir kampanya değil, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

Nasıl Enparalı olurum?
QNB Finansbank Enpara.com müşterisi olmak için önce bir QNB Finansbank şubesinde hesap açmak mı gerekiyor?
Hayır gerek yok, Enpara.com müşterisi olabilmek için web sitemizin “Enparalı ol” adımından başvuru formunu doldurmanız yeterli. Ardından sizi en kısa sürede görüntülü olarak arayarak veya adresinizde ziyaret ederek gerekli işlemleri tamamlıyoruz.

Şubeye gitmeden nasıl Enpara.com’un müşterisi olup hesap açtıracağım?
Enpara.com’da hesap açmanız için bir sürü işlem yapmanıza, şubede saatler harcamanıza gerek yok. Web sitemizde yer alan “Enparalı ol” adımından başvuru formunu doldurmanız yeterli. Ardından sizi en kısa sürede görüntülü olarak arayarak veya adresinizde ziyaret ederek gerekli işlemleri tamamlıyoruz.

Beni ziyaret etmeniz gerekirse, adresime Enpara.com personeli mi yoksa kurye mi gelecek?
Başvurunuzu tamamlamak için sizi ziyarete gelecek olan kişinin Enpara.com müşteri danışmanı mı yoksa bir kurye temsilcisi mi olacağı, Enpara.com tarafından yapılan planlamalar doğrultusunda, size en hızlı ulaşmamızı sağlayacak şekilde belirlenmektedir. Eğer, müşteri danışmanlarımız tarafından kolay ulaşılamayacak bir adreste ziyaret edilmek istediyseniz ya da yoğunluk sebebiyle sizi kısa süre içinde ziyaret etmemiz mümkün olamayacaksa, verdiğimiz sözü tutabilmek adına ziyaretinizi kurye temsilcileri aracılığıyla gerçekleştirebiliriz.

Beni ziyaret etmeniz gerekirse, beni ziyaret eden kişiye Enpara.com'daki hesabıma yatırılmak üzere nakit para teslim edebilir miyim?
Kesinlikle hayır. Nakit paranızı banka şubeleri dışındaki ortamlarda, banka personeli de olsa bir kişiye teslim etmeniz kesinlikle uygun değildir. Lütfen, nakit paranızı asla bir Enpara.com müşteri danışmanına veya bir kurye temsilcisine teslim etmeye çalışmayın. Sizden gelebilecek bu tip talepler her koşulda geri çevrilecektir.

Ben bir QNB Finansbank müşterisiyim. Enpara.com’u kullanabilmek için ne yapmalıyım? Benim de başvuru yapmam gerekiyor mu?
Evet, mevcutta bir QNB Finansbank müşterisi olsanız da olmasanız da, Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanmak için yapmanız gerekenler aynı. Önce web sitemizin “Enparalı ol” adımından başvuru formunu dolduruyorsunuz, ardından biz de sizi en kısa sürede görüntülü olarak arayarak veya adresinizde ziyaret ederek gerekli işlemleri tamamlıyoruz.

Enpara.com’da, şirket/firma olarak hesap açabiliyor muyuz?
Elbette, gerçek kişilerin ticari işletmeleri (şahıs şirketleri) ve tüm bankacılık işlemleri için tek başına imza yetkisine sahip en az bir yetkilisi olan limited ve anonim şirketler Enpara.com Şirketim müşterisi olabilir ve Enpara.com'da hesap açabilir. Bunun için www.enpara.com/sirketim web sitesinde yer alan kısa başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Yabancı uyruklu kişiler Enpara.com müşterisi olabiliyor mu?
En az 6 aydır Türkiye’de ikamet eden, yurt içi yerleşik Yabancı Kimlik Numarası olan ve Türkçe konuşabilen yabancı uyruklu kişiler Enpara.com müşterisi olabilir.

Mavi kartım var, yurt dışında yaşıyorum, Enpara.com müşterisi olabilir miyim?
Ne yazık ki mavi kartı olan ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın müşteri olma başvurusunu alamıyoruz. Şu an için sadece yurt içi yerleşik T.C. vatandaşlarının veya yurt içi yerleşik Yabancı Kimlik Numarası’na sahip olan ve Türkçe konuşabilen kişilerin başvurularını alabiliyoruz.

Mevduat güvencesi/sigortası
Enpara.com’daki mevduatlarım Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde sigortalanarak devlet güvencesi altına alınır değil mi?
Elbette. Enpara.com, Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca QNB Finansbank’ta ve dolayısıyla onun bir parçası olan Enpara.com’da bulunan tüm mevduatlarınızın TMSF tarafından belirlenen kısmını (bu tutar bugün için 650.000 TL’dir) sigorta ettirir, böylece paranız devlet güvencesi altına alınır. Paranızı herhangi bir muteber bankaya yatırdığınızda nasıl akşam rahat uyuyorsanız, QNB Finansbank’ın bir parçası olan Enpara.com’a yatırdığınızda da aynı şekilde uyuyabilirsiniz.

Güvenlik
Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi yeterince güvenli mi?
Enpara.com'da, bankacılık sektöründe geçerli olan tüm güvenlik standartları uygulanmaktadır. Çünkü paranızın güvende olması bizim için her şeyden önemli.

Enpara.com şifrelerimi nasıl güvenli hale getirebilirim?
Bunun için, aklınızda tutması kolay ama başkalarının tahmin edemeyeceği şifreler belirlemelisiniz. Şifrenizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmaması gerekir. Şifrenizi belirledikten sonra mutlaka düzenli aralıklarla değiştirin.

Bilgisayarımın Enpara.com’u kullanmak için yeterince güvenli olduğundan nasıl emin olurum?
• Enpara.com’a erişim sağlamak için kullandığınız kişisel bilgisayarları tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere emanet etmeyin.
• Güvenliğinden emin olmadığınız, internet kafe gibi yerlerde bulunan genel kullanıma açık bilgisayarları kullanmayın.
• İnternet şubesini kullanırken bilgisayarınızı gözetimsiz bırakmayın.
• İşlemleriniz bittiğinde erişimi sonlandırmak için "Güvenli çıkış" butonunu kullanın.
• Virüsler ve casus yazılımlar oldukça sık olarak karşılaşılan zararlı programlardır. Bilgisayar kullanımınız sırasında isteminiz dışında açılan reklam pencereleri ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınıza zararlı bir yazılım sızmış olabilir. Korunmak için mutlaka lisanslı antivirüs ve antispyware yazılımları kullanın.
• Kullandığınız yazılımların yeni çıkan virüsleri tanıması için gerekli güncellemeleri yapın ve düzenli olarak tarama işlemi gerçekleştirin.
• İşletim sistemi veya yazılımlarda bulunan açıklar, internet üzerinden gelen tehditleri aktif hale getirebilir ve yetkisiz kişilerin bilgilerinize erişmesine yol açabilir. Bu açıkların kapatılması için yayınlanan güncelleme ve yamaları düzenli olarak bilgisayarınıza yüklemeye özen gösterin.
• İşletim sisteminizin güvenlik duvarı özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Lisanslı ürünler kullanmaya dikkat edin.
• Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silin.
• Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, “.exe” uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
• Web tarayıcınızın güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olun.
• Sanal ortamlarda arkadaşlarınızdan geliyor gibi görünen bilgi veya para taleplerinin gerçekliğini mutlaka kontrol edin.
• Sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde güvenlik bilgilerinizi asla paylaşmayın.

Enpara.com’daki bilgilerimin güvenliği için nelere dikkat etmeliyim?
• Bize yalnızca www.qnbfinansbank.enpara.com adresinden ulaşın.
• Phishing (oltalama) denilen ve size bilgilerinizi girmeniz için sahte ekranlar sunan web sitelerine karşı her zaman çok dikkatli olun. Enpara.com internet şubesine güvenli giriş yapmadan, ucuna bir ödül konarak sizden bilgilerinizi / şifrelerinizi isteyen, bir ürün başvurunuzu tamamlamak veya bilgilerinizi güncellemek amaçlıymış gibi gözükerek bilgilerinizi talep eden internet sitelerini ya da e-postaları mutlaka adresinden bize bildirin.
• Müşteri numaranızı ve şifrelerinizi hem internette hem de gerçek hayatta iyi koruyun ve gizli tutun. Şifrelerinizi banka personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın.
• Bilgilerinizi cüzdanınızda, çantanızda ya da cep telefonunuzda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin.
• Şifrelerinizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmamasına dikkat edin. Düzenli aralıklarla değiştirin.
• Giriş yaparken klavye ya da ekranınızı izleyen kişilerin veya kameraların olmadığına emin olun.
• Bize göndereceğiniz e-postalarda güvenliğiniz için risk yaratabilecek hiçbir gizli bilginizi paylaşmayın.
• Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olun.
• Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden istenen gizli bilgilerinizi paylaşmayın.
• ATM’lerden aldığınız işlem çıktılarını veya internet şubesi ekranlarından aldığınız basılı dokümanları yabancıların erişebileceği yerlerde bırakmamaya özen gösterin.

Enpara.com hesaplarımda bilgim dışında bir hareket olduğunda ne yapmalıyım?
Herhangi bir yetkisiz erişimin sağlanması, bilginiz dışında bir işlem yapılması veya şifrenizin başkaları tarafından bilindiğinden şüphelenmeniz durumunda derhal 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak veya guvenlik@enpara.com adresinden bize yazarak bilgi vermeniz gerekir.

Beni ziyaret etmeniz gerekirse, ziyaret eden kişinin Enpara.com çalışanı veya Enpara.com tarafından görevlendirildiğini nasıl anlayabilirim?
Sizi ziyarete gelen müşteri danışmanlarımızın yakalarında Enpara.com isimlikleri bulunur ve ziyaret sırasında size Enpara.com kartviziti takdim ederler. Ayrıca, tüm ziyaret işlemlerini tablet bilgisayarları üzerinden gerçekleştirirler. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, sizi ziyaret eden kişinin resmi kimliğini ve banka sicil numarasını talep edebilir ve 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak sizi ziyaret eden kişinin ismini ve banka sicil numarasını teyit edebilirsiniz.

Sizi ziyarete gelen kurye temsilcileri ise, size, üzerinizde isminizin ve adresinizin olduğu, isminize hazırlanmış bir kit teslim ederler ve işlemlerini dijital bir kalemle gerçekleştirirler. Kurye temsilcileri ile ilgili olarak da şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, yine 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Enpara.com müşteri danışmanlarımız veya kurye temsilcilerimiz sizden kesinlikle bir hizmet ücreti talep etmezler ve hiçbir koşulda hesabınıza yatırılmak üzere sizden nakit para teslim alma hizmeti sunmazlar. Sizden gelebilecek bu tip talepleri ise her koşulda geri çevirirler.

Hem Enpara.com müşteri danışmanları hem de kurye temsilcileri tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerde, ziyaret edildikten kısa bir süre sonra, en fazla bir saat içinde, “Enpara.com” adlı göndericiden bir SMS ve “enpara@enpara.com” adresinden bir e-posta mesajı alırsınız. Bu mesajları hiç almamanız veya farklı göndericilerden almanız durumunda mutlaka 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Enpara.com Cep Şubesi’ne girişlerimde uzun zamandır güvenlik kodu istenmiyordu, ama son girişimde istendi. Bunun sebebi nedir?
Enpara.com Cep Şubesi’ne ilk girişinizden sonra sizden tekrar güvenlik kodu istenmesinin birkaç nedeni olabilir:

• Enpara.com Cep Şubesi uygulamasını silip tekrar yüklemeniz
• Cep şube kanal kullanımınızı iptal edip sonra tekrar aktive etmeniz
• Farklı bir cihaz üzerindeki Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapmanız (hem farklı cihazdaki uygulamaya giriş yaparken, hem de daha sonra sürekli olarak kullandığınız cihazdaki uygulamaya giriş yaparken sizden güvenlik kodu istenir)
• Farklı bir kullanıcı kendi bilgileriyle sizin cihazınızdan Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra tekrar sizin kendi bilgilerinizle giriş yapmanız

Enpara.com Cep Şubesi’ni kullandığım telefonum çalındı, kayboldu ya da onarım için servise verildi. Kişisel bilgilerim veya birikimlerim tehlike altında mı?
Enpara.com internet şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmadığından eminseniz ve şifrenizi bugüne kadar asla hiç kimseyle paylaşmadıysanız ve hiçbir yere yazmadıysanız, merak etmeyin, birikimleriniz ve bilgileriniz güvende. Ancak bu gibi durumlarda dilerseniz 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak, çok kolay bir şekilde Cep Şube kanalınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylelikle sizin müşteri / T.C. kimlik numaranızla hiçbir cihazdan Cep Şube’ye giriş yapılamaz. Cep Şube’yi tekrar kullanabilmek için, Çözüm Merkezi’mizi arayarak Cep Şube kullanımınızı aktive etmeniz ve Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapmanız yeterlidir.

Cep telefonumun SIM kartı/operatörü/numarası değiştikten sonra Enpara.com’u kullanmaya nasıl devam edebilirim?
Telefon numaranızın aynı kalması ancak operatörünüzün ya da SIM kartınızın değişmesi durumunda sizin güvenliğiniz için SIM kartınıza bir bloke konulur ve Enpara.com İnternet Şubesi’ne girişiniz sırasında gönderilen SMS şifresi size ulaşmaz. Bu durumda 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu blokeyi kaldırabilirsiniz veya internet şubesine girişte karşınıza çıkacak güvenlik sorularını doğru bir şekilde cevaplamanız ve internet şifrenizi değiştirmeniz durumunda bu bloke otomatik olarak kalkar. Enpara.com Cep Şubesi tarafında ise, eğer cep şubesinin aktif bir kullanıcısıysanız hiçbir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak eğer cep şubesini ilk kez kullanacaksanız aynı süreç cep şubesi için de geçerlidir.

Cep telefonu numaranızın değişmesi halinde ise mutlaka QNB Finansbank ATM’lerinden veya 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak size tanımlı cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekir. Güncelleme sonrasında Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi'ni kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hesaplar

Vadesiz mevduat hesabı
Enpara.com'daki Vadesiz TL hesabı nedir?
Enpara.com’daki en temel hesabınızdır. Bu hesap paranıza faiz kazandırmaz. Bu hesaptaki paranızı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Para transferlerinizi ve ödemelerinizi bu hesap üzerinden gerçekleştirirsiniz.

Enpara.com’da nasıl Vadesiz mevduat hesabı açabilirim?
Vadesiz TL hesabınız müşteri olduğunuz anda otomatik olarak açılır. Müşterimiz olduktan sonra, USD ya da EUR cinsinden bir Vadesiz mevduat hesabı açmak isterseniz, internet veya cep şubesindeki Hesaplar adımından yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Enpara.com’da her para cinsinden tek bir vadesiz mevduat hesabınız olabilir.

Enpara.com’da neden sadece EUR ve USD var da diğer yabancı para birimleri yok?
Enpara.com’da ürünlerimizi tasarlarken her zaman temel ihtiyaçlarınızı ve en çok kullandığınız ürün ve hizmetleri değerlendirdik. Bu sebeple sadece, Türkiye’de en çok kullanılan bu iki döviz cinsine yer verdik. Çok daha az kullanılan diğer yabancı para cinslerini sunmayarak sizin için çok daha basit işlem ekranları tasarladık.

Aynı para cinsinden birden fazla vadesiz hesap açamaz mıyım? Neden?
Enpara.com’da her para cinsinden yalnızca bir adet vadesiz hesabınız olabilir. Bu, bankacılık işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Aynı para cinsinden bütün ödemelerinizi ve para transferlerinizi tek bir hesaptan yaptığınızda işlemlerinizi takip etmek çok daha basit olacaktır. Enpara.com’da ne zaman, neden açtığınızı unuttuğunuz ve ayrı ayrı takip etmek zorunda kaldığınız hesaplar olmaz. Tek bir hesaptan bütün bankacılık işlemlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

Enpara.com vadesiz mevduat hesaplarımı kapatabilir miyim? Nasıl?
Vadesiz TL hesabınız haricindeki diğer vadesiz yabancı para hesaplarınızı internet veya cep şubesinden dilediğiniz an kolayca kapatabilirsiniz.
Vadesiz TL hesabınızı kapatmak isterseniz, bu, Enpara.com ile tüm ilişiğinizi kesmek anlamına gelecektir. Çünkü Vadesiz TL hesabınız Enpara.com’daki ana hesabınızdır ve bütün işlemleriniz bu hesap üzerinden gerçekleşir. Umarız asla böyle bir karar almazsınız, ama alacak olursanız Vadesiz TL hesabınızı 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden kapatabilirsiniz.

Hesaplarımı nasıl takip ve kontrol edeceğim?
Kolay ve hızlı bankacılığın adresi Enpara.com'un internet ve cep şubesinden Enpara.com’daki tüm hesaplarınızı takip ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, bilgilendirme paketlerimiz aracılığıyla, hesaplarınızdaki hareketlerle ilgili düzenli olarak e-posta veya mobil bildirim yoluyla bilgi alabilirsiniz.

Enpara.com vadesiz hesaplarımdaki paramı diğer Enpara.com hesaplarıma nasıl aktarabilirim?
Enpara.com internet şubesinde ana menüdeki Transfer/ödeme > Transferler > En hesaplarım arasında adımlarını izleyerek bu işlemi yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Alıcı hesap ve tutar bilgilerini girerek para transferimizi yapabilir, dilerseniz talimat olarak kaydedebilir, ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

Cep şube üzerinden transfer işlemi yapmak için Transferler menü adımını seçtikten sonra, önce paranın çıkacağı hesap olan vadesiz hesabınızı, ardından gönderim yapmak istediğiiz hesabınızı seçtikten sonra ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com’daki hesaplarım arasında para transferi yapacağım zaman tüm hesaplarımı göremiyorum, neden?
Bu menü adımında yalnızca para çıkışı veya girişi yapılmaya uygun olan hesaplarınızı ekrana getiriyoruz. Örneğin; vadesi henüz dolmadığı için para girişi veya çıkışı yapamayacağınız Vadeli mevduat hesaplarınızı bu ekranda alıcı ya da gönderen hesap olarak listelemiyoruz. Vadeli hesabınızdaki parayı hesabın vadesi dolmadan önce kullanmak isterseniz önce hesabınızı kapatmanız gerekir. Bunun için bankanın da onay ve kabulü gerekebilir.

Enpara.com vadesiz hesaplarımdaki paramı Enpara.com hesaplarım dışındaki diğer hesaplara nasıl aktarabilirim?
Enpara.com internet şubesinde ana menüdeki Transfer/ödeme > Transferler > Başka hesaplara adımlarını izleyerek bu işlemi yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Gönderen hesabınızı, transfer detaylarını ve alıcı bilgilerini girerek para transferinizi yapabilir, dilerseniz talimat olarak kaydedebilir, ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

Cep şube üzerinden başka hesaplara transfer işlemi yapmak için Transferler menü adımını seçtikten sonra önce paranın çıkacağı hesabınızı, ardından "Başka bir alıcı" seçeneğini seçip ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com menülerinde havale, EFT, FAST ve Swift ayrımı olmadığından, bu ekranı, Enpara.com hesaplarınız dışında QNB Finansbank’taki veya tüm diğer bankalardaki size ya da başkasına ait tüm hesaplara para transferi yapmak için kullanabilirsiniz.

Enpara.com vadesiz hesaplarımdaki paramı (TL veya yabancı para) nakit olarak çekebilir miyim? Nasıl çekerim?
Vadesiz TL hesabınızdan nakit para çekmek isterseniz, herhangi bir ATM’yi kullanabilirsiniz. QNB Finansbank ATM’leri ücretsizdir. Diğer banka ATM’lerinde ise, çektiğiniz tutara bağlı olarak değişen ve ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretler geçerli olacaktır. Bu ücretler işlem anında ATM ekranında bilginize ve onayınıza sunulur. Vadesiz yabancı para hesaplarınızdaki paranızı Enpara.com dışına çıkarmak için ise yabancı para transferi yapabilirsiniz veya döviz çekme özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak para çekebilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com Vadesiz hesaplarınızdan TL, USD veya EUR çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz. Ayrıca, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

Enpara.com’da nasıl para transferi talimatı verebilirim?
İnternet şubesi üzerinden işlem yaparken, transfer işleminiz esnasında işlem ekranındaki "Düzenli talimat olarak kaydet” seçeneğini işaretleyerek ya da "Transfer/ödeme > Talimatlar > Ekle/düzenle" adımlarını izleyerek yeni bir talimat tanımlayabilirsiniz. Talimatlar ekranındaki “Yeni talimat ekle” butonundan tanımlamak istediğiniz talimat türünü ihtiyacınıza göre “En hesaplarım arasında transfer” ya da “Başka hesaplara transfer” olarak seçebilirsiniz.
Cep Şube üzerinden ise "Talimatlar > Yeni Talimat ekle > Para transferi" adımlarını izleyerek talimat tanımlayabilirsiniz.

Enpara.com vadesiz hesaplarıma nasıl para yatırabilirim?
Enpara.com'daki hesaplarınıza para yatırmak için başka bir hesabınızdan elektronik para transferi yapabilirsiniz. Dilerseniz, Vadesiz TL hesaplarınıza nakit para yatırmak için tüm QNB Finansbank ATM'lerini, Vadesiz USD/EUR hesaplarınıza nakit yatırmak içinse döviz yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Vadesiz mevduat hesaplarınıza TL, USD veya EUR yatırabilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

Standart vadeli mevduat hesabı
Standart vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl çalışır?
Standart vadeli mevduat hesabı, hesaba yatırılan paraya, belirli bir süre (vade) sonunda belirli bir oranda faiz kazandıran hesaptır. Standart vadeli mevduat hesabından faiz kazanmak için yatırılan para vade sonuna kadar çekilmeden hesapta kalmalıdır. Vadesinden önce hesaptan para çekildiği takdirde hesabın “vadesi bozulmuş” olur ve hesap faiz kazandırmaz.

Enpara.com’da nasıl Standart vadeli mevduat hesabı açabilirim?
Enpara.com müşterisiyseniz internet veya cep şubemizin ana menüsünde yer alan “Hesaplar > Yeni hesap aç > Vadeli hesap” adımlarını izleyerek Standart vadeli mevduat hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz. Açmak istediğiniz hesabın para birimini, hesap açılış tutarını, kazanılan faizin yatırılacağı hesabı ve vade seçimini (32 veya 46 gün) yaparak Standart vadeli mevduat hesabınızı anında açabilirsiniz.

Enpara.com’da Standart vadeli mevduat hesabı açabilmek için bir minimum tutar var mı?
Enpara.com’da minimum Standart vadeli hesap açılış tutarı 10 TL/USD/EUR’dur. Bu limiti, kazandığınız faizi anlamlı bir şekilde hesaplayabilmek için koymamız gerekti.

Enpara.com’da Standart vadeli mevduat hesabını hangi vadelerde ve para biriminden açabilirim?
Standart vadeli mevduat hesabını TL cinsinden açmak istiyorsanız 32, 46, 92 ve 181 gün vade seçenekleri ile açabilirsiniz.

Standart vadeli mevduat hesabını USD veya EUR cinsinden açmak istemeniz durumunda 32, 92 ve 181 gün vadeli olarak açabilirsiniz.

Enpara.com’da her bir para biriminden sadece bir tane mi Standart vadeli mevduat hesabı açabiliyoruz?
Her para biriminden açık standart vadeli hesaplarınız toplam 20 adetle sınırlıdır. Bu limite TL hesaplar için Kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları ve Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları da dahildir.

Enpara.com’da Standart vadeli mevduat hesapları için neden sınırlı sayıda vade seçeneği var?
Çünkü araştırdık ve gördük ki Standart vadeli mevduat hesabı ürününü kullanan müşterilerin çoğunluğu bu sınırlı sayıdaki vadeleri tercih ediyor. Biz de çok daha az kullanılan diğer vade seçeneklerini sunmayarak sizin için çok daha basit işlem ekranları tasarladık.

Enpara.com Standart vadeli mevduat hesabımdan para çekemez miyim?
Çekebilirsiniz ama bunun için Standart vadeli mevduat hesabınızı kapatmanız ve paranızı Vadesiz mevduat hesabınıza aktarmanız gerekir. Bu durumda faiz kazanamazsınız.

Enpara.com’da Standart vadeli mevduata yüksek faiz kazanmak için bir üst limit var mı? Her tutara yüksek faiz veriyor musunuz?
10 TL/USD/EUR’nun üzerindeki her tutara herhangi bir üst limit olmaksızın yüksek faiz veriyoruz. Üstelik Enpara.com’daki tüm hesaplarınızın toplam bakiyesi 100.000 TL, 500.000 TL ve 1.000.000 TL’yi aştığında daha da yüksek faiz kazanırsınız. Güncel faiz oranlarımızı öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Enpara.com’da Standart vadeli yabancı para hesaplarına da yüksek faiz veriyor musunuz?
Evet. Döviz de olsa TL de olsa amacımız mevduatınıza her zaman yüksek faiz verebilmek. Yani biz birikiminizi milliyetine göre ayırmıyoruz. Yerli de olsa yabancı da olsa birikim sizin birikiminiz, bizim için önemli olan da o.

Enpara.com Standart vadeli mevduat hesabımı nasıl kapatırım?
Standart vadeli mevduat hesabınızı kapatmak için internet ya da cep şubemizdeki "Hesaplar" adımından kapatmak istediğiniz hesabı seçip altta yer alan "Hesabı kapat" butonunu tıklayabilirsiniz. Bunun için bankanın da onay ve kabulü gerekebilir. Hesabınızı vadesi dolmadan kapatırsanız faiz kazanamazsınız.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı
Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl çalışır?
Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı, birikimlerini döviz veya altın mevduatı olarak değerlendiren kişilerin birikimlerini Türk Lirası’na dönüştürmesi, dönüşüm sonrasında döviz kurlarındaki değişimler karşısında mağdur olmaması ve birikimlerinin dövize karşı değer kaybetmemesi için sunulan bir mevduat ürünüdür.

İlgili tarihlerdeki gün sonu döviz ve/veya altın bakiyeleriniz bu hesabı açarken kullanabileceğiniz dönüşüm tutarının üst limitidir.

Hesabın vade tarihinde, hesap açılış tarihinde ilan edilen ve vade sonuna kadar geçerli faiz oranı üzerinden hesaplanan getiri ile TCMB tarafından açıklanan döviz/altın alış kurunun hesap açılış tarihi ve vade tarihi arasındaki değişim oranı üzerinden hesaplanan getiri karşılaştırılır, yüksek olan getiri hesabın kazandırdığı gelir olarak belirlenir.

Vade sonuna kadar beklenmesi durumunda anapara kaybı riski taşımaz ve bir üst madde belirttiğimiz kesin getirileri sağlayan bir yatırım aracıdır. Hesabın vadeden önce kapatılması durumunda ise anapara kaybı söz konusu olabilir.

Enpara.com’da dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını nasıl açabilirim?
Enpara.com’daki hesaplarınızda USD, EUR veya altın cinsinden bakiyeniz varsa cep şubemizin ana menüsünde yer alan “Hesaplar > Yeni hesap aç > Dönüşen kur korumalı TL vadeli hesap” adımından hesabınızı açabilirsiniz.

Enpara.com’da dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını hangi gün ve saatlerde açabilirim?
Hesabınızı Enpara.com Cep Şubesi üzerinden iş günlerinde saat 10:00 ile 23:59 arasında; hafta sonları ve tatil günlerinde ise 00:00 ile 23:59 saatleri arasında açabilirsiniz.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını hangi vadelerde ve para biriminden açabilirim?
Hesabınızı 92, 181 ve 365 gün vadeli olarak belirttiğimiz tarihlerdeki USD, EUR ve altın bakiyeleriniz üzerinden TL’ye dönüşüm gerçekleştirerek TL cinsinden açabilirsiniz.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları için hangi kurlar dikkate alınır?
TCMB her iş günü saat 10:00’dan 15:00’a kadar her saat başı dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduatlar için kullanılacak kurları web sitesinin “Saat Başı Belirlenen Döviz Kurları ve Altın Fiyatları” bölümünde yayınlar.

Hesap açılışlarında, hesap açılış işleminden önce TCMB tarafından en son açıklanan alış kuru hesabın açılış kuru olarak belirlenir. Altın hesabınızı kullanarak dönüşüm gerçekleştirdiğinizde 995/1000 saflık derecesi için açıklanan kurlar dikkate alınır. Hesabın vade tarihlerinde ise saat 11:00’da açıklanan ilgili alış kuru hesabın vade sonu kuru olarak belirlenir.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları için getiri oranı nasıl hesaplanır?
Hesabınızın vade tarihinde, hesap açılış tarihinde ilan edilen ve vade sonuna kadar geçerli faiz oranı ile hesap açılış kuru ve vade sonu kuru arasındaki değişim oranı karşılaştırılır, yüksek olan oran hesabın getiri oranı olarak belirlenir.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarından Gelir Vergisi (stopaj) kesintisi olur mu?
Hesabınızın getirisi üzerinden Gelir Vergisi (stopaj) kesintisi yapılmaz.

Enpara.com’da kaç tane dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açabiliyoruz?
Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarında hesap adedi sınırlaması bulunmamaktadır.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açabilmek için bir minimum tutar var mı?
Enpara.com’da minimum vadeli mevduat hesabı açılış tutarı 10 TL’dir. Bu limiti, kazandığınız faizi anlamlı bir şekilde hesaplayabilmek için koymamız gerekti.

Açtığım dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıma daha sonra para yatırabilir miyim?
Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabınıza vade boyunca yeni para ekleyemezsiniz, ama yeni bir hesap açabilirsiniz.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabımdan para çekemez miyim?
Çekebilirsiniz ama bunun için Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabınızı kapatmanız ve paranızı Vadesiz TL mevduat hesabınıza aktarmanız gerekir. Bu durumda faiz kazanamazsınız ve anapara kaybınız söz konusu olabilir.

Enpara.com’da dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduata yüksek faiz kazanmak için bir üst limit var mı? Her tutara yüksek faiz veriyor musunuz?
10 TL’nin üzerindeki her tutara herhangi bir üst limit olmaksızın yüksek faiz veriyoruz. Güncel faiz oranlarımızı öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabımı vadesi önce kapatmam durumunda bir kayıp yaşar mıyım?
Hesabın vadesinden önce kapatılması durumunda, hesabın açılış kuru ile vade sonu kuru karşılaştırılır, düşük olan kur ile hesap açılışında dönüştürülen USD/EUR/Altın bakiyesi çarpılarak hesabın kapama bakiyesi belirlenir ve bu tutar Vadesiz TL Mevduat hesabına aktarılır. Eğer hesap kapama tarihindeki kur açılış kurundan daha düşükse bu durumda anapara kaybı yaşarsınız. Detaylar için tıklayınız.

Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabımı vadesinden önce nasıl kapatabilirim?
Hesabınızı vadesinden önce kapatmak isterseniz bu işlemi Enpara.com Cep Şubesi, İnternet Şubesi ve Çözüm Merkezi üzerinden iş günlerinde 11:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilirsiniz. Hesabınızı vadesinden önce kapatmanız durumunda anapara kaybı yaşayabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız.

Birikim hesabı
Enpara.com Birikim hesabı nedir, nasıl çalışır?
Birikim hesabı, gecelik faiz kazandıran bir mevduat hesabıdır. Sabah 05.00’dan başlayarak gece 23.00’e kadar hiçbir faiz kaybı yaşamadan bu hesabınıza para girişi ya da hesabınızdan para çıkışı yapabilirsiniz. Hesabınız her gece 23.00’teki bakiyesi üzerinden faiz kazanır ve kazandığınız faiz her sabah 05.00’a kadar hesabınıza yansıtılır.

Farklı birikim hedefleriniz için farklı hesaplar açabilirsiniz. Enpara.com’da Birikim hesabı açabilmek için bir alt limit yoktur. Şu kadar paranın altına faiz vermeyiz demeyiz. Hesabınıza gün boyunda istediğiniz zaman para ekleyip birikimlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, belirleyeceğiniz bir tutarın her hafta veya her ay düzenli olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan Birikim hesabınıza aktarılması için talimat vererek düzenli birikim yapabilirsiniz.

Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme veya harcama yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızı kullanmak isterseniz, önce paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz ya da bir QNB Finansbank ATM'sinden nakit olarak çekmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.

Birikim hesabına ihtiyacınız kalmadı mı? Gün içinde, istediğiniz zaman herhangi bir faiz kaybınız olmadan hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun için internet şubemizdeki Hesaplar adımından kapatmak istediğiniz hesabı işaretleyip altta yer alan “Hesabı kapat” butonunu tıklamanız yeterlidir.

Neden Enpara.com Birikim hesabı açmalıyım? Vadeli mevduat hesabından ne farkı var?
Birikim hesabı, vadeli hesaba kıyasla daha esnek bir yatırım aracıdır, ancak vadeli mevduat hesabına göre biraz daha düşük oranda faiz kazandırır.

Halihazırda bir birikiminiz varsa ve bu birikiminize belirli bir süre boyunca ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız, bu birikiminizi bir vadeli mevduat hesabında değerlendirebilirsiniz. Bu hesaptan faiz kazanabilmek için, hesabın vadesi boyunca bu hesaba para girişi ya da bu hesaptan para çıkışı yapmamanız gerekir.

Birikim hesabı ise, adı üzerinde, paranızı biriktirirken kullanmanız için tasarlanmış bir hesaptır. Elinize para geçtikçe, gün içinde istediğiniz zaman ufak ufak bu hesaba ekleyebilir ve hemen faiz kazanmaya başlayabilirsiniz. Daha disiplinli biriktirebilmek için, dilerseniz Vadesiz TL hesabınızdan Birikim hesabınıza düzenli para transferi talimatı verebilirsiniz. Birikim yaparken acil bir ihtiyacınız oluştuğunda, faiz kaybınız olmadan, gün içinde hesaptan para çıkışı yapabilirsiniz.

Birikmiş param var, paramı değerlendirmek için Enpara.com Birikim hesabı uygun mu?
Paranızı biriktirmeye devam etmek ve dilediğiniz zaman kullanabilmek istiyorsanız tabi ki Birikim hesabında değerlendirebilirsiniz. Ancak paranıza belirli bir süre ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız, Vadeli mevduat hesabı Birikim hesabına kıyasla daha yüksek faiz kazandırdığından sizin için daha uygun olacaktır.

Hiç param yok, yine de Enpara.com’da Birikim hesabı açabiliyor muyum? Açmak için bir alt limit var mı?
Hayır, Birikim hesabı açmak için paranız olmasına gerek yok. Niyetiniz olsun yeter. Sıfır bakiye ile de Birikim hesabı açabilirsiniz.

Enpara.com’da nasıl Birikim hesabı açabilirim?
Enpara.com müşterisiyseniz internet ya da cep şubemiz üzerinden “Hesaplar > Yeni hesap aç > Birikim hesabı” adımlarını izleyerek Birikim hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz.

Enpara.com Birikim hesabımdan neden her zaman her türlü işlemi yapamıyorum?
Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme veya harcama yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızı kullanmak isterseniz önce paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz ya da bir QNB Finansbank ATM'sinden nakit olarak çekmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.

Enpara.com Birikim hesabımı kullanarak alışveriş vb. harcamalar yapabilir miyim?
Maalesef, Birikim hesabınızdan harcama yapamazsınız. Harcama yapmak için Vadesiz TL hesabınıza bağlı Encard’ınızı kullanabilirsiniz.

Birikim hesabımdan para çekersem o güne kadarki kazancımdan bir kaybım olur mu? Vadeli mevduat hesabındaki gibi faiz kaybeder miyim?
Hayır. Geçmişe dönük herhangi bir faiz kaybı yaşamadan, Birikim hesabınızdaki paranızı gün boyunca, sabah 05.00 ile gece 23.00 saatleri arasında dilediğiniz zaman, Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza aktarabilir ya da QNB Finansbank ATM'lerinden nakit olarak çekebilirsiniz.

Birikim hesabımda kazandığım faizi ay sonunda mı veriyorsunuz, yoksa hemen mi?
Birikim hesabında gecelik olarak kazandığınız faiz ertesi günün sabahında hesabınıza yansır.

Enpara.com’da hangi para biriminden kaç tane Birikim hesabı açabilirim?
Birikim hesabını sadece TL cinsinden açabilirsiniz. Aynı anda 20 adet Birikim hesabınız olabilir.

Enpara.com Birikim hesaplarımdaki paramı nakit olarak çekebilir miyim? Nasıl çekerim?
Birikim hesabınızdaki paranızı QNB Finansbank ATM’lerinden hiçbir ücret ödemeden çekebilirsiniz.

Uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Birikim hesaplarınızdan nakit çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz. Ayrıca, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

Enpara.com Birikim hesaplarıma nasıl para yatırabilirim?
Birikim hesaplarınıza para yatırmak için başka bir hesabınızdan elektronik para transferi yapabilirsiniz. Nakit para yatırmak içinse QNB Finansbank ATM'lerini kullanabilirsiniz.

Altın hesabı
Enpara.com’da nasıl Altın hesabı açabilirim?
İnternet veya cep şubemizin ana menüsünde yer alan “Hesaplar > Yeni hesap aç > Altın hesabı” adımlarını izleyerek Altın hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz.

Enpara.com Altın hesabına nasıl altın yatırabilirim? Nasıl altın alırım?
Enpara.com’da Altın hesabınıza fiziksel olarak altın yatıramazsınız. Altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üzerinden altın almaktır. İnternet veya cep şubemizin ana menüsünde yer alan Alış / Satış adımından altın alış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Evdeki altınlarımı Altın hesabıma nasıl yatıracağım?
Evdeki altınlarınızı ne yazık ki Enpara.com’a yatıramazsınız. Enpara.com Altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üzerinden altın almaktır. Umarız evdeki altınlarınız güvenli bir kasanın içindedir.

Fiziki olarak altın yatırıp çekebilir miyim?
Enpara.com’da Altın hesabınıza fiziksel olarak altın yatıramazsınız. Altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üzerinden altın almaktır. İnternet veya cep şubemizin ana menüsünde yer alan Alış / Satış menüsünden altın alış ve satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alış/satış işlem adedi ve limitiyle ilgili kısıtlar var mı?
Döviz ve altın alış/satış işlemlerinizde alt limit 1 USD'dir. Anlık işlem üst limiti 100.000 USD, günlük toplam işlem limiti ise hizmet kanalı bazında 500.000 USD'dir.

Döviz ve altın alış/satış işlemlerinde kanal bazında günlük toplam işlem adedi limitleri Enpara.com internet şube'sinde 10, Enpara.com Cep Şube'sinde 10 ve Enpara.com Çözüm Merkezi'nde 10 adettir.

Enpara.com Altın hesabımdaki altınları nasıl dışarı çıkarabilirim, nasıl geri alabilirim?
Enpara.com Altın hesabına fiziksel olarak altın yatıramadığınız gibi hesabınızdaki altınları da fiziksel olarak alamazsınız. Altın hesabınızda görünen altınları kullanabilmek için öncelikle bu altınları Enpara.com’un avantajlı fiyatlarından TL’ye çevirmeniz ve böylelikle Vadesiz TL hesabınıza aktarmanız gerekir. İnternet veya cep şubemizin ana menüsünde yer alan Alış / Satış ekranında “Satış” sekmesini seçerek altın satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Altın hesabınızdaki tutarın fiziksel altınlardan oluşmadığını, Enpara.com’un hesabınızdaki altınları sizin adınıza kaydi olarak tuttuğunu hatırlatmak isteriz.

Enpara.com Altın hesabı nedir, nasıl çalışır?
Altın hesabı altın cinsinden çalışan, altına yatırım yapmanızı sağlayan bir vadesiz mevduat hesabıdır, faiz kazandırmaz. Altın fiyatlarındaki yükseliş veya düşüşe paralel olarak, hesabınızdaki altınların Türk Lirası değeri yükselebilir veya düşebilir.

Enpara.com’un altın alış ve satış fiyatları da avantajlı mı?
Evet, Enpara.com’da altın alış ve satış fiyatları da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Yatırım amaçlı olarak altın alıp satmayı düşünüyorsanız mutlaka Enpara.com’un fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

Ne zaman altın almamız gerektiği konusunda bizi yönlendiriyor musunuz?
Üzgünüz ama bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Altın, fiyatları öngörülemeyen ve sürekli değişen bir yatırım aracı olduğu için sizlere bu konuda yönlendirme yapmamız hem doğru olmaz, hem de yetkilerimizin dışındadır.

Enpara.com’da Altın fonu alabilir miyim?
Enpara.com’da Altın fonu bulunmuyor.

Tatil günlerinde ya da mesai saati dışında altın alış satışı yapabilir miyim?
Alış satış işlemlerinizi 7/24 internet veya cep şubemizden yapabilirsiniz. İş günleri mesai saatleri içinde alış satış arasındaki fiyat farkı daha az olduğundan, alış satış işlemlerinizi bu saat aralıklarında yapmanızı öneririz.

Kartlar

Kredi kartı
Enpara.com Kredi Kartı nedir?
Enpara.com Kredi Kartı, size sunulan limitler dahilinde alışveriş, ödeme ve nakit avans kullanımı yapabileceğiniz, yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır.

Enpara.com Kredi Kartı’nda yıllık ücret (aidat) var mı?
Hayır. Enpara.com Kredi Kartı yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır. Ömür boyu aidat almayacağımızı sözleşmemizde de açıkça belirttik.

Enpara.com Kredi Kartı’nda hiç mi ücret yok?
Yıllık ücret (aidat) sonsuza kadar yok. Ancak nakit avans, diğer banka ATM kullanımları ve yıl içinde 3. ve sonraki kart yenilemeleri ücrete tabi.

Enpara.com Kredi Kartı’na uygulanacak faiz oranları nasıl?
Kredi kartımıza ait alışveriş faizi, nakit avans faizi, gecikme faizi ve kampanya kapsamı dışında faizli olarak sonradan taksitlendirilecek harcamalar için uygulanacak olan taksitlendirme faizi oranlarına web sitemizin "Ürünler > Kredi kartı" adımında yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı’na kimler başvurup kullanabilir?
Enpara.com Kredi Kartı’na dileyen herkes başvurabilir. Yapılan tüm başvurular QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde birçok farklı ölçüt dikkate alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucu olumlu olan herkes Enpara.com Kredi Kartı’nı kullanabilir. Yapılan başvuruların olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenler şunlardır:

• Düzenli ve kayıtlı bir meslek geliri sahipliği olması (öğrenciler hariç)
• Daha önce varsa kredi/kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmiş olması
• Tüm bankalardaki mevcut kredi/kredi kartı borçlarının aylık gelire oranla makul bir seviyede olması
• İlgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizde boşluk olması
• Öğrenci başvurularında geçerli bir öğrenci kimliği/belgesinin başvuru formuna eklenmesi

Enpara.com Kredi Kartı’na öğrenciler de başvurabilir mi?
Evet, öğrenciler de öğrenci kimlik kartlarını/belgelerini başvuru formuna ekleyerek Enpara.com Kredi Kartı’na başvurabilir.

Enpara.com Kredi Kartı’na nasıl başvurabilirim?
Enpara.com müşterisiyseniz, internet şubemizdeki "Ürünler > Kredi kartı" veya cep şubemizdeki "Kredi kartı" menüsünden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz web sitemizde yer alan "Enparalı ol" adımından hemen başvurabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde SMS ile sizi bilgilendirir ve kartınızı en kısa sürede adresinize göndeririz.

Kredi kartı başvurum kaç günde sonuçlanır? Kart kaç günde elime geçer?
Ortalamada dakikalar içerisinde, en geç 12 iş saati içerisinde, kredi kartı başvurunuz sonuçlanır. Başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ortalamada 15 gün içinde kredi kartınız size teslim edilir.

Kredi kartım gelmiş, ancak o sırada belirttiğim adreste değildim. Kartımı nasıl teslim alabilirim?
Kurye geldiğinde belirttiğiniz adreste bulunmamanız durumunda kurye firması konuyla ilgili en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir. Eğer kurye firması kısa sürede sizinle iletişime geçmezse 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden bizi arayarak durumu bildirmeniz halinde size yardımcı oluruz.

Kredi kartı başvurum kabul edilmedi, neden olabilir?
Enpara.com Kredi Kartı başvurunuz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilir. Bu değerlendirmede daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olmanız ve şu anda düzenli bir gelirinizin olması en önemli etkenlerdir.

Ayrıca, ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizde boşluk olması gerekmektedir.

Kredi kartı başvurum kabul edilmedi. Yeniden başvursam alabilir miyim?
Başvurunuz güncel bilgilerinizle yeniden değerlendirileceği için bu konuda kesin bir cevap vermemiz mümkün değil. Dilerseniz tekrar başvurarak sonucu görebilirsiniz.

Bankalardan gelirimle orantılı olarak alabileceğim toplam kredi kartı limiti dolu olduğu için başvurum onaylanmadı. Diğer bankalardaki kredi kartı limitlerimi düşürürsem tekrar başvuru yapmak için ne kadar beklemeliyim?
Kredi kartı başvurunuz bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizin dolu olması sebebiyle reddedildiyse, diğer bankalardaki kredi kartı limitlerinizde bir azalma veya gelirinizde bir artış olması durumunda Enpara.com Kredi Kartı’na tekrar başvurabilirsiniz. Diğer bankalardaki limitlerinizin azalması durumunda yeni limit bilgilerinizin merkezi limit sistemine yansıması 7 günü bulabilmektedir. Bu sebeple limitleriniz azaldıktan en az 7 gün sonra Enpara.com Kredi Kartı’na tekrar başvurmanızı öneririz.

Kredi kartı limitim neye göre belirlendi?
Kredi kartı limitiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitiniz dikkate alınarak belirlenir.

Enpara.com Kredi Kartı limitim diğer QNB Finansbank kredi kartlarımın limitiyle ortak mı?
Evet. QNB Finansbank bünyesinde tek bir kredi kartı limitiniz bulunur. Bu limit Enpara.com Kredi Kartı’nız da dahil olmak üzere varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızla ortaktır.

Kredi kart limitimi nasıl artırabilirim?
Kredi kartı limit artırma talebinizi internet veya cep şubemizin "Ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı toplam limiti" adımından iletebilirsiniz. Talebiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitiniz dikkate alınarak değerlendirilir. Talebinizin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda limitinizi artırır, her durumda değerlendirme sonucunu SMS yoluyla size iletiriz.

Kartımı teslim aldım ama şifresini nasıl öğreneceğim?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. Eğer şifre SMS’i size ulaşmadıysa internet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS/mobil bildirim ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kartımı teslim aldım ama kart şifresinin yer aldığı SMS gelmedi. Ne yapacağım?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. SMS’in ulaşmaması veya SMS’i yanlışlıkla silmeniz durumunda internet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS/mobil bildirim ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderdiğiniz kart şifresini kendime özel bir şifre ile nasıl değiştirebilirim?
Kredi kartı şifrenizi QNB Finansbank ATM’lerinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu yaparsam KKB’deki (Kredi Kayıt Bürosu‎) bilgilerim etkilenir mi?
Evet, kredi kartımıza başvurmanız durumunda başvuru bilgileriniz KKB’ye iletilecektir.

QNB Finansbank üye işyeri POS’larından taksitli işlem yapabilir miyim?
Elbette, QNB Finansbank üye iş yeri POS’larından yaptığınız harcamalarınızı QNB Finansbank’ın ilgili üye iş yeriyle olan taksit anlaşması çerçevesinde anında taksitlendirebilirsiniz. Ancak QNB Finansbank’ın diğer kredi kartlarına sunduğu kampanyalar, marka iş birlikleri ve + taksit kampanyaları Enpara.com Kredi Kartı için geçerli değildir.

Kredi kartım ile tek çekim olarak yaptığım bir harcamayı sonradan taksitlendirebilir miyim?
Evet, sonradan taksitlendirme kampanyamız kapsamında tek çekim yaptığınız bir harcamanızı sonradan taksitlendirebilirsiniz. Detaylara ilgili kampanya sayfasından ulaşabilirsiniz.

Harcama taksitlendirme işleminizi internet ve cep şubemizdeki "Kredi kartı > Harcama taksitlendirme" veya "Kredi kartı > Güncel dönem borcu" adımlarından taksitlendirmek istediğiniz harcamayı seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi harcamalarımı sonradan taksitlendiremem?
Sonradan taksitlendirme kampanyamız sadece yurt içi eğitim/sağlık harcamalarınız ve vergi/sigorta ödemeleriniz için geçerlidir.

Sonradan harcama taksitlendirme işleminden faiz ve/veya ücret alıyor musunuz?
31 Aralık 2024 sonuna kadar devam eden kampanyamız kapsamında her ay 15.000 TL’ye kadar olan 3 adet eğitim/sağlık harcamanızı ve vergi/sigorta ödemenizi, ekstreniz kesilmeden önce, hiçbir ücret veya faiz ödemeden taksitlendirebilirsiniz. Bir ay içinde tek seferde yapacağınız 150 TL - 5.000 TL arası harcamanız için 1 hakkınızı, 5.000 TL - 10.000 TL arası harcamanız için 2 hakkınızı, 10.000 TL - 15.000 TL arası harcamanız içinse 3 hakkınızı kullanarak ücretsiz ve faizsiz taksitlendirme yapabilirsiniz. Aynı ay içinde ekstreniz kesilene kadar bu 3 hakkınızın dolması veya ilgili sektörlerde tek seferde yaptığınız harcamanızın 15.000 TL’yi aşması durumunda aylık %4,25 faiz oranıyla kampanyasız olarak taksitlendirme yapabilirsiniz. Kampanyanın sona ermesi durumunda yine ilgili sektörlerdeki harcamalarınızı aylık %4,25 faiz oranıyla taksitlendirebilirsiniz.

Sonradan taksitlendirme işlemini iptal edebilir miyim?
İnternet veya cep şubemizin "Kredi Kartı > Harcama taksitlendirme" veya "Kredi kartı > Güncel dönem borcu" adımından, güncel ekstre döneminizde sonradan taksitlendirdiğiniz bir harcamaya ait taksitlendirme işlemini ekstreniz kesilene kadar edebilirsiniz.

Bu ayki ekstre borcum çok yüklü geldi, ekstre borcumu ya da ekstremdeki harcamaları da taksitlendirebilir miyim?
Ne yazık ki, ekstre borcunuzun tamamının veya ekstreye yansımış olan bazı harcamalarınızın sonradan taksitlendirilmesi gibi bir uygulamamız bulunmuyor.

Acil nakde ihtiyacım oldu, kredi kartı limitimden nakit para çekebilir miyim?
Nakit ihtiyacınız olduğunda kredi kartınızdan nakit avans limitiniz dahilinde tüm yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Ayrıca, internet ve cep şubelerimizde yer alan "Kredi kartı > Nakit avans" adımından nakit avans limitiniz dahilinde Vadesiz TL hesabınıza para aktarabilirsiniz.

Taksitsiz olarak yapılan nakit avans kullanımları ücretlidir ve kullandığınız nakit avans tutarına işlem tarihinden ödeme tarihine kadar ilan edilen nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %15 oranında KKDF ve %15 oranında BSMV vergileri eklenir. Nakit avans faiz ve ücret bigilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz nakit avans elinize ya da Vadesiz TL hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz, ücret ve vergiler kesilecek ilk ekstrenize borç olarak yansıtılır.

Eğer taksitli olarak nakit avans kullanmak isterseniz yine aynı şekilde cep şubemizin "Kredi kartı > Nakit avans" adımından ihtiyaç duyduğunuz her an limitleriniz dahilinde ve 12 aya varan taksit seçenekleriyle taksitli nakit avans kullanarak Vadesiz TL hesabınıza para aktarabilirsiniz.

Taksitli nakit avans kullanımı ücretsizdir. Kullandığınız nakit avans tutarına ilan edilen taksitli nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %15 oranında KKDF ve %15 oranında BSMV vergileri eklenir. Taksitli nakit avans faiz bigilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz taksitli nakit avans Vadesiz TL hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz ve vergiler ekstrenize yansıtılır.


Kredi kartımdan taksitli nakit avans kullanabilir miyim?
Evet. Cep şubemizin "Kredi kartı > Nakit avans" adımından ihtiyaç duyduğunuz her an limitleriniz dahilinde ve 12 aya varan taksit seçenekleriyle taksitli nakit avans kullanarak Vadesiz TL hesabınıza para aktarabilirsiniz.

Taksitli nakit avans kullanımı ücretsizdir. Kullandığınız nakit avans tutarına ilan edilen taksitli nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %15 oranında KKDF ve %15 oranında BSMV vergileri eklenir. Taksitli nakit avans faiz bigilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz taksitli nakit avans Vadesiz TL hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz ve vergiler ekstrenize yansıtılır.


Kredi kartımdan nakit avans kullanamıyorum. Neden olabilir?
Enpara.com Kredi Kartı veya varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızda bir gecikme olması durumunda ya da yıl içinde ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını 3 defa son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı nakit avans işlemlerine açmak için son ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Kredi kartımı yurt dışında veya yabancı e-ticaret sitelerinde kullanabilir miyim?
Elbette, kredi kartınızı yurt dışında nakit çekimlerinizde ve e-ticaret alışverileri de dahil olmak üzere tüm alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Kredi kartınızla yabancı para cinsinden yapacağınız işlem tutarları, uluslararası kart kuruluşlarınca uygulanan kurlar üzerinden, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları eklenerek, Amerikan Doları cinsinden Enpara.com’a yansıtılır. Enpara.com’a Amerikan Doları cinsinden gelen tutar bilgisi, borç kaydının kendisine yansıtıldığı günün sonundaki QNB Finansbank Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek kredi kartınıza yansıtılır.

Kredi kartımla fatura ödeyebilir miyim?
Elbette, Enpara.com Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden fatura ödeme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili kurumun web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı ile cep telefonuna TL yükleme yapabilir miyim?
Elbette, Enpara.com Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden cep telefonunuza TL yükleme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili telefon operatörünün kendi web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi yine ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemelerim için kredi kartımdan talimat verebilir miyim?
Elbette. Fatura, cep telefonu TL yükleme ve İstanbulkart bakiye yükleme işlemleriniz için ödeme aracı olarak Enpara.com Kredi Kartı’nızı seçerek düzenli ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödememi Enpara.com Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
Elbette, MTV ödemenizi Enpara.com Kredi Kartı’nız ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bunun için internet şubemizin "Transfer/ödeme > Motorlu Taşıt Vergisi" adımından ödeme aracı olarak kredi kartınızı seçebilir veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi internet sitesi üzerinden Enpara.com Kredi Kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödememi Enpara.com Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
Evet. Trafik para cezası ödemelerinizi cep şubemizden gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı ile İstanbulkart bakiye yüklemesi yapabilir miyim?
Elbette, Enpara.com Kredi Kartı’nızı kullanarak İstanbulkart yükleme işlemlerinizi cep şubemizin “Ödemeler > İstanbulkart” adımından ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartımı internet alışverişlerimde güvenli olarak kullanabilir miyim?
Elbette. Enpara.com Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için internetten aylık alışveriş limiti özelliği bulunmaktadır. İnternetten aylık alışveriş limiti, kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.

İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından İnternetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

Eğer asıl kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanmaktan çekiniyorsanız cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak hemen bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartı, Enpara.com Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir kredi kartıdır. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

İnternetten aylık alışveriş limiti nedir?
İnternetten aylık alışveriş limiti, Enpara.com Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için tasarlanmış bir özelliktir ve kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.

İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından internetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimi nasıl belirleyebilirim?
İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta sizin için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limiti internet ve cep şubemizin "Ayarlar > Encard" adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

Kredi kartımı internet alışverişlerine nasıl açıp kapatabilirim?
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından kredi kartınızı internet alışverişlerine açabilir, aylık internet harcamalarınız için bir limit belirleyebilir ya da kredi kartınızı internet alışverişlerine tamamen kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimin ne kadarını kullandığımı nereden görebilirim? Limitimi nasıl öğrenebilirim?
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından güncel ekstre döneminiz boyunca yaptığınız internet alışverişlerinizin toplam tutarını görebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla internet üzerinden denediğiniz ve internetten aylık alışveriş limitinizi aştığınız için gerçekleştiremediğiniz her işlemden sonra Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonunuza otomatik bir bilgilendirme SMS’i gönderilir.

Enpara.com Kredi Kartı’nda sanal kart uygulaması var mı?
Evet. Eğer bir Enpara.com Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak sanal kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartı nedir?
Sanal kredi kartı, Enpara.com Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir kredi kartıdır. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

Sanal kredi kartımı nasıl oluşturabilirim?
Eğer bir Enpara.com Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak sanal kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartınızı oluştururken limit tercihinizi dört farklı şekilde yapabilirsiniz:

Tek kullanımlık limit: Belirlediğiniz limit dahilinde yaptığınız ilk harcama sonrasında limitiniz sıfırlanır.
Günlük limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde gün sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz gün sonunda sıfırlanır.
Aylık limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ekstre döneminizin sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitinizi yeni ekstre döneminde tekrar kullanabilirsiniz.
Kredi kartının kullanılabilir limiti kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı Enpara.com Kredi Kartı’nızın kullanılabilir limiti dahilinde kalacak şekilde harcama yapabilirsiniz.

Aynı anda Enpara.com Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal kredi kartınızın olabileceğini ve bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal kredi kartı oluşturabileceğinizi belirtmek isteriz.

İstediğim kadar sanal kredi kartı oluşturabilir miyim?
Aynı anda Enpara.com Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal kredi kartınız olabilir ve ayrıca bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın bilgilerine nasıl ulaşırım?
Sanal kredi kartınızı oluşturduktan sonra kart bilgilerinize (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın limitini nasıl yönetirim?
Sanal kredi kartınızı oluştururken limit tercihinizi dört farklı şekilde yapabilirsiniz:

Tek kullanımlık limit: Belirlediğiniz limit dahilinde yaptığınız ilk harcama sonrasında limitiniz sıfırlanır.
Günlük limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde gün sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz gün sonunda sıfırlanır.
Aylık limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ekstre döneminizin sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitinizi yeni ekstre döneminde tekrar kullanabilirsiniz.
Kredi kartının kullanılabilir limiti kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı Enpara.com Kredi Kartı’nızın kullanılabilir limiti dahilinde kalacak şekilde harcama yapabilirsiniz.

Limit tercihlerinizi cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından her zaman kolayca değiştirebilirsiniz.

Sanal kredi kartı ile yaptığım harcamalarımı nereden takip edebilirim?
Cep şubemiz ve internet şubemizdeki “Kredi kartı” menüsü altında bulunan “Güncel dönem borcu”, “Provizyondaki işlemler” ve “Gelecek dönem taksitleri” adımlarında yer alan harcamalarınızı asıl kartınızı kullanarak mı yoksa sanal kredi kartınızı kullanarak mı yaptığınızı kolayca ayırt edebilirsiniz. Sanal kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin yanında “Sanal” ibaresi bulunur.

Sanal kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar Enpara.com Kredi Kartı’nızın ekstresinde yer alır, sanal kredi kartınıza özel ayrı bir ekstre üretilmez. Sanal kredi kartınızla yaptığınız harcamalar ekstrenizde diğer harcamalarınızdan bağımsız olarak ayrı bir blok olarak gösterilir.

Sanal kredi kartı ile yaptığım harcamalarımı da sonradan taksitlendirebilir miyim?
Sanal kredi kartı ile yaptığınız harcamaları da tıpkı asıl kartınızla yaptığınız harcamalar gibi sonradan taksitlendirebilirsiniz. Faizsiz ve ücretsiz taksitlendirme limitleri asıl kartınızla ortaktır, sanal kredi kartı için ek taksitlendirme hakkı yoktur.

Enpara.com Kredi Kartı için geçerli olan kampanyalarınızda sanal kredi kartı da geçerli mi?
Evet, Enpara.com Kredi Kartı’nın dahil olduğu tüm kampanyalarımızdan sanal kredi kartınızı da kullanarak yararlanabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın ekstresi ayrı mı olacak?
Hayır. Sanal kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar Enpara.com Kredi Kartı’nızın ekstresinde ayrı bir bölüm olarak yer alır, sanal kredi kartınıza özel ayrı bir ekstre üretilmez.

Sanal kredi kartımın borcunu nasıl öderim?
Sanal kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar Enpara.com Kredi Kartı’nızın ekstresinde yer alır, sanal kredi kartınıza özel ayrı bir ekstre üretilmez. Dolayısıyla, Enpara.com Kredi Kartı borcunuzu ödediğinizde sanal kredi kartı ile yaptığınız harcamalarıza istinaden oluşan borcunuzu da ödemiş olursunuz.

Sanal kredi kartını nasıl iptal edebilirim?
Sanal kredi kartınızı, cep şubemizin “Ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı BKM Ekspress’e tanımlanabiliyor mu?
Evet. Hem asıl kredi kartınızı hem de varsa sanal kredi kartınızı BKM Express’e tanımlayabilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı Masterpass’e tanımlanabiliyor mu?
Evet. Hem asıl kredi kartınızı hem de varsa sanal kredi kartınızı Masterpass’e tanımlayabilirsiniz.

Kredi kartımı kullanarak mail order yöntemi ile harcama yapabilir miyim?
Elbette. Bunun için kredi kartınızın İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş ayarının açık olması ve kullanılabilir aylık İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş limitinizin yeterli olması gerekir.

İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından güncel ayarlarınızı ve limitinizi kontrol edebilir, dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz.

Ayrıca, varsa sanal kredi kartınızla da mail order yöntemi ile alış veriş yapabilirsiniz.

Kredi kartımı kullanarak Enpara.com’daki hesaplarımdan para çekip yatırabilir miyim?
Elbette, kredi kartınız ile QNB Finansbank ATM’lerini tıpkı Encard’ınız ile kullandığınız gibi kullanabilir, para yatırma çekme işlemleri de dahil olmak üzere tüm ATM işlemlerini yapabilirsiniz.

Kredi kartımla temassız ödeme yapabilir miyim?
Elbette, temassız ödeme özelliğine sahip POS’lardan 750 TL ve altında kalan harcamalarınızda temassız olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Yakınlarıma vermek için Enpara.com Kredi Kartı’ma bağlı olarak çalışan bir ek kart uygulamanız var mı?
Müşterilerimizin kredi kartı kullanımları ile ilgili olarak yaptığımız araştırmalarda ‘ek kart’ın çok fazla tercih edilmediğini gördük, bu sebeple kredi kartımızda ek kart özelliğine yer vermedik. Ancak ileride müşterilerimizden bu yönde çok fazla talep alırsak bu konuyu tekrar değerlendirebiliriz.

Enpara.com Kredi Kartı Mastercard’ın Platinum kartlar için sağladığı bütün avantajları sağlıyor mu?
Elbette, Mastercard’ın Platinum kartlar için sunduğu avantajları www.priceless.com web sitesinden takip edebilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı neden para puan/mil kazandırmıyor?
Enpara.com olarak müşterilerimize kredi kartıyla yaptıkları harcamalar üzerinden düşük oranlarla para puan veya mil kazandırmak yerine dönemsel olarak daha avantajlı ve ilginizi daha fazla çekebilecek kampanyalar sunmayı hedefliyoruz. Güncel kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgiye web sitemizde yer alan "Kampanyalar" sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı borcumu nasıl takip edebilirim?
Kredi kartı ekstre borcunuzu her ay size e-posta yoluyla göndereceğimiz kredi kartı ekstrenizden takip edebilirsiniz. Kredi kartınıza ait güncel bilgi ve borçlarınızı ise internet ve cep şubemizden detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Kredi kartı borcumu nasıl ödeyebilirim?
Kredi kartı ödemelerinizi internet şubemizden, cep şubemizden veya QNB Finansbank ATM’lerinden veya diğer bankalardan para transferi yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, düzenli ödeme talimatı vererek ekstrenizin son ödeme tarihinde Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, ödemenizi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Birikim hesabımdaki paramla kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
Hayır. Birikim hesabınız, para biriktirme amaçlı bir ürün olduğu için, kredi kartı borcunuzu birikim hesabınızdan ödeyemezsiniz. Dilerseniz Birikim hesabınızdaki paranızı Vadesiz TL hesabınıza aktararak kredi kartı borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Ekpara limitimle kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
İnternet şubemizden, cep şubemizden veya QNB Finansbank ATM’lerinden varsa Ekpara limitinizi kullanarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak kredi kartı borcunuz için bir otomatik ödeme talimatınızın bulunması halinde yapılacak otomatik tahsilatlarda Ekpara limitiniz kullanılmaz.

Gecikmeye düşmemek için kredi kartı borcumun en az ne kadarını ödemem gerekir?
Kredi kartınızın gecikmeye düşmemesi için ekstre borcunuza ait minimum ödeme tutarını ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Ödememeniz durumunda gecikmeye düşersiniz ve borçlarınıza gecikme faizi işlemeye başlar.

Kredi kartımın ekstre kesim gününü değiştirebilir miyim?
Ekstre kesim gününüzü yılda 2 defa değiştirebilirsiniz. Bu işlemi internet veya cep şubemizin "Ayarlar > Kredi kartı > Ekstre kesim günü" adımından gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartınıza ait ödemesi gecikmiş bir borcunuzun bulunması durumunda gecikmiş borç ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez. Ayrıca, sonradan faizli ve ücretli olarak taksitlendirdiğiniz bir harcamanız varsa o harcamanıza ait son taksit ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez.

Kredi kartımın son ödeme tarihi bazı aylar değişiklik gösteriyor. Neden?
Kredi kartınızın son ödeme tarihi her ay güncel ekstre kesim gününüze 10 gün eklenerek hesaplanır. Hesaplanan son ödeme tarihinin bir tatil gününe denk gelmesi durumunda, ilgili tarih otomatik olarak bir sonraki ilk iş gününe ertelenir. Bu nedenle, ekstre kesim gününüz değişmezken son ödeme tarihleriniz ekstreden ekstreye değişkenlik gösterebilir.

Kredi kartımın minimum ödeme tutarını yıl içinde arka arkaya 3 kez son ödeme tarihine kadar ödemedim. Şimdi kredi kartımı kullanamıyorum, ne yapmam gerekir?
Yıl içinde ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını 3 defa arka arkaya son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız tüm alışveriş ve nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı kullanıma açmak için son ekstre borcunuzun tamamını en kısa sürede ödemeniz gerekir.

Kredi kartı borcumu ödememeye devam edersem ne olur? Kanuni takip süreci ne zaman başlar?
Ekstre borcunuza ait minimum ödeme tutarının arka arkaya üç ekstre dönemi boyunca ödenmemesi durumunda kredi kartı borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline gelir ve Enpara.com bunu size bildirerek kredi kartı borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep eder. Kredi kartı borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.

Kredi kartı borcumun ödemesi geciktiğinde bana haber veriyor musunuz?
Evet, ilk gecikmeye düştüğünüzde SMS ile bilgilendirme yapıyoruz.

Enpara.com Kredi Kartı ile diğer QNB Finansbank kredi kartlarını aynı anda kullanabilir miyim?
Elbette. Ancak Enpara.com Kredi Kartı’nız ile varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızın limitleri ortaktır. Bu ortak limit çerçevesinde kartlarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı sözleşmesinin bir örneğine nereden ulaşabilirim?
Güncel Enpara.com Kredi Kartı sözleşmemize web sitemizin "Ürünler > Kredi kartı" adımından ulaşabilirsiniz. Eğer kredi kartınıza ait bizzat onayladığınız sözleşme versiyonuna ulaşmak isterseniz Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Onayladığınız sözleşmeyi basılı olarak talep etmeniz durumunda posta ile adresinize ücretsiz olarak gönderilir.

Kredi kartım çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
Enpara.com Kredi Kartı’nızın kaybolması veya çalınması durumunda hemen 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'mizi arayarak bize bildirmeniz gerekir. Zamanında bildirdiğiniz ve ağır ihmal ya da kastınız olmadığı durumlarda, bildirimden önceki 24 saat içinde Enpara.com Kredi Kartı’nızla bilginiz ve onayınız dışında gerçekleşen hukuka aykırı kullanımların sadece 150 TL'sine (veya ileride ilgili mevzuatta belirlenecek tutara) kadar sorumlu olursunuz. Aksi durumlarda bu sınır geçersizdir. Dilerseniz yukarıda anılan yasal sorumluluk tutarı için sigorta prim bedelini karşılamanız suretiyle sigorta yaptırabilirsiniz.

Kredi Kartım çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
Kredi kartınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu bize cep şubemizin "Canlı yardım" adımından yazarak veya 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi'mizi arayarak bildirip yeni bir kredi kartı talep etmeniz gerekir.

Kredi kartımı yenilemek istediğimde ücret ödeyecek miyim?
Bir takvim yılı içinde 2 defa kartınızın ücretsiz olarak yenilenmesini talep edebilirsiniz. 3. ve sonraki her yenileme için 73,50 TL ücret alınır.

Kredi kartımı kullanmaktan vazgeçtim. Nasıl iptal edebilirim?
Enpara.com Kredi Kartı Sözleşmesi’ni imzaladığınız tarihten itibaren 14 gün içinde, hiçbir gerekçe göstermeden, kredi kartınızı kullanmaktan cayabilirsiniz. Cayma hakkınızı kullanabilmek için belirtilen süre içinde Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bildirimde bulunmanız ve varsa kredi kartı borcunuzun tamamını bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde, geri ödeme tarihine kadar işlemiş olan faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda cayma hakkınızı kaybedersiniz. Kredi kartınızı cayma süresi dolduktan sonra kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak kartınızı iptal ettirebilir ve sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. İptal ettirdiğiniz kartınıza ait bir borç varsa, borcun tamamı ödeninceye kadar ekstre gönderilmeye devam eder.

Kredi kartım kanuni takipte ancak belirttiğiniz avukat ile anlaşamıyorum. Ne yapabilirim?
Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu durumu iletebilirsiniz.

Encard
Encard kredi kartı mı?
Hayır, Encard bir kredi kartı değildir, bir banka kartıdır (debit kart). Encard’ınız, arkasında hiçbir kredi limiti olmadan, doğrudan Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışır. Encard’ınız ile yaptığınız tüm para çekim ve harcama tutarları işlem anında Vadesiz TL hesap bakiyenizden düşer.

Encard’ımı teslim aldım ama şifresini nasıl öğreneceğim?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. Eğer şifre SMS’i size ulaşmadıysa internet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Encard > Encard şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS/mobil bildirim ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Encard’ımı teslim aldım ama kart şifresinin yer aldığı SMS gelmedi. Ne yapacağım?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. SMS’in ulaşmaması veya SMS’i yanlışlıkla silmeniz durumunda cep şubemizdeki "Ayarlar > Encard > Encard şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS/mobil bildirim ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderdiğiniz Encard şifresini kendime özel bir şifre ile nasıl değiştirebilirim?
Encard şifrenizi QNB Finansbank ATM’lerinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Encard’ımı alışverişlerimde kullanabilir miyim?
Elbette. Yurt içi ve yurt dışı, tüm fiziksel POS'lar ya da Web POS'u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm e-ticaret siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde Encard'ınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca Encard'ınızı BKM Express hesabınıza tanımlayarak, bu sistemler üzerinden alışveriş yapılabilen tüm online alışveriş sitelerinde de güvenle kullanabilirsiniz. Yaptığınız harcama tutarı anında Enpara.com Vadesiz TL hesabı bakiyenizden düşer.

Encard’ımla temassız ödeme yapabilir miyim?
Elbette, temassız ödeme özelliğine sahip POS’lardan 750 TL ve altında kalan harcamalarınızda temassız olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Encard’ınızın temassız özelliği bulunmuyorsa 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak Encard’ınızı temassız özellikli olacak şekilde yenileyebilirsiniz.

Encard’mın temassız kullanımını kapatabilir miyim?
QNB Finansbank ATM’lerinden veya 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak kartınızın temassız kullanım özelliğini kapatabilirsiniz.

Encard ile alışveriş yaptığımda faiz işletiyor musunuz?
Hayır. Encard ile yaptığınız alışverişlerin tutarı otomatik olarak Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinden düşer. Herhangi bir faiz ya da komisyon uygulanmaz.

Encard’la yaptığım harcamalara taksit yapıyor musunuz?
Maalesef, Encard'ın taksit özelliği bulunmuyor :( Taksitli alışverişleriniz için kredi kartımızı kullanmanızı öneririz. Henüz başvurmadıysanız cep şubemizin "Kredi kartı" adımından hemen Enpara.com Kredi Kartı'na başvurabilir, ömür boyu aidat almayan kredi kartımızla tanışabilirsiniz.

Encard’ım çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
Encard’ınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda, bunu hemen cep şubemizin "Canlı yardım" adımından yazarak veya 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'mizi arayarak bildirmeniz gerekir. Zamanında bildirdiğiniz ve ağır ihmal ya da kastınız olmadığı durumlarda, bildirimden önceki 24 saat içinde Encard’ınızla bilginiz ve onayınız dışında gerçekleşen hukuka aykırı kullanımların sadece 150 TL'sine (veya ileride ilgili mevzuatta belirlenecek tutara) kadar sorumlu olursunuz. Aksi durumlarda bu sınır geçersizdir. Dilerseniz bu yasal sorumluluk tutarı için ayrıca sigorta yaptırabilirsiniz.

Encard’ım çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
Encard’ınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu bize cep şubemizin "Canlı yardım" adımından yazarak veya 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi'mizi arayarak bildirip yeni bir Encard talep etmeniz gerekir.

Encard’ımı yurt dışında veya yabancı e-ticaret sitelerinde kullanabilir miyim?
Elbette, Encard'ınızı yurt dışında hem nakit çekimlerinizde hem de alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca Encard'ınız Web POS'u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm yabancı e-ticaret siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde de geçerlidir.
Encard'ınızla yurt dışından yapılan işlemler, uluslararası kart kuruluşlarınca, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları da eklenerek, Amerikan Doları'na çevrilir. Amerikan Doları cinsinden gelen tutar, o anda geçerli olan QNB Finansbank tarafından banka kartı işlemlerine özel olarak açıklanan Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza yansıtılır. Banka kartı işlemleri kur bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Encard’ım neden isimsiz?
Enpara.com başvurunuzun sonrasında gerekli işlemleri tamamlayabilmemiz için sizi kendi müşteri danışmanlarımızla ziyaret etmemiz gerekirse, bu ziyaretin en kısa sürede gerçekleşebilmesi için ilk Encard’ınızı isimsiz olarak hazırlıyoruz. Ama merak etmeyin, müşterimiz olduğunuz anda size verilen kartın numarasını sistemlerimizde sizinle eşleştiriyoruz. Ayrıca, ileride Encard’ınızı yenilediğinizde yeni kartınız size isimli olarak ulaştırılacaktır.

İsimli bir Encard istesem alabilir miyim?
Encard’ınızı yenilediğiniz takdirde yeni kartınız isimli bastırılacaktır. Bunun için Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi aramalısınız.

Encard’ımı yenilemek istediğimde ücret ödeyecek miyim?
Hayır. Kartınızın kullanım süresi dolduğunda, bozulduğunda, çalındığında, kaybolduğunda veya herhangi bir şekilde ihtiyaç duyduğunuzda Encard’ınızı ücretsiz olarak yenileriz.

Encard’ımla hangi hesaplardan işlem yapabilirim?
Encard’ınız Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışır. Kartınızla Vadesiz hesaplarınızdan yurt içindeki ve dışındaki QNB Finansbank ATM’leri üzerinden para çekebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Ancak Vadesiz döviz hesaplarınızı kartınıza tanımlayamazsınız. Yabancı para cinsinden yapacağınız alışverişler, işlem anında TL’ye dönüştürülüp yine Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilir. Bu alışveriler için döviz hesaplarınız kullanılmaz. Dilerseniz ATM’lerde Birikim hesaplarınızdan da para çekebilirsiniz. Ancak Birikim hesabı üzerinden harcama yapamazsınız. Vadeli ve Altın hesaplarınızdan ise para yatırıp çekemez ve harcama yapamazsınız.

İnternetten alışveriş için Encard’ımı kullanabiliyor muyum?
Evet, Web POS’u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm yerli ve yabancı e-ticaret sitelerindeki alışverişlerinizde Encard’ınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, Encard’ınızı BKM Express hesabınıza tanımlayarak, bu sistemler üzerinden alışveriş yapılabilen tüm online alışveriş sitelerinde de güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer Encard’ınızı internet alışverişlerinde kullanmaktan çekiniyorsanız cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımını kullanarak hemen bir sanal Encard oluşturabilirsiniz.

Sanal Encard, Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir banka kartıdır.

Encard BKM Express’e tanımlanabiliyor mu?
Evet, Encard’ınızı ve buna bağlı Vadesiz TL hesabınızı BKM Express’e tanımlayabilir ve online alışverişlerinizi BKM Express üzerinden yapabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limiti nedir?
İnternetten aylık alışveriş limiti Encard’ınızla internet üzerinden bir ay boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limit internetten yapacağınız harcamaları daha güvenli hale getirebilmek için belirlenmiştir. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye olsa dahi işleme onay verilmez.

İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta sizin için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limiti internet ve cep şubemizin "Ayarlar > Encard" adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimi nasıl belirleyebilirim?
İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta sizin için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limiti internet ve cep şubemizin "Ayarlar > Encard" adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

Encard’ımı internet alışverişlerine nasıl açıp kapatabilirim?
İnternet ve cep şubemizin "Ayarlar > Encard" adımından Encard’ınızı internet alışverişlerine açabilir, internetten aylık alışveriş limitini dilediğiniz gibi güncelleyebilir ya da Encard’ınızı internet alışverişlerine tamamen kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimin ne kadarını kullandığımı nereden görebilirim?
İnternet Şubemizin "Ürünler > Hesaplar > Encard’ınızın detaylarını görmek için tıklayın" adımındaki "İnternetten aylık alışveriş limiti" tutarının yanındaki "?" alanından veya cep Şubemizin "Ayarlar > Encard" ’la internetten aylık alışveriş limiti adımından ay boyunca yaptığınız internet alışverişlerinizin toplam tutarını görebilirsiniz. Ayrıca Encard’ınızla internet üzerinden denediğiniz ve internetten aylık alışveriş limitinizi aştığınız için gerçekleştiremediğiniz her işlemden sonra Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonunuza otomatik bir bilgilendirme SMS’i gönderilir.

Enpara.com’da sanal banka kartı (sanal Encard) uygulaması var mı?
Evet. Cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımlarını kullanarak sanal Encard’ınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Sanal Encard nedir?
Sanal Encard, Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir banka kartıdır.

Sanal Encard’ımı nasıl oluşturabilirim?
Cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımlarını kullanarak sanal Encard’ınızı hemen oluşturabilirsiniz. Sanal Encard’ınızı oluştururken limit tercihinizi üç farklı şekilde yapabilirsiniz:

Tek kullanımlık limit: Belirlediğiniz limit dahilinde yaptığınız ilk harcama sonrasında limitiniz sıfırlanır.
Günlük limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde gün sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz gün sonunda sıfırlanır.
Aylık limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ay sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz ay sonunda tekrar kullanılabilir olur.

Aynı anda Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal Encard’ınızın olabileceğini ve bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal Encard oluşturabileceğinizi belirtmek isteriz.

İstediğim kadar sanal Encard oluşturabilir miyim?
Aynı anda Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal Encard’ınız olabilir ve ayrıca bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal Encard oluşturabilirsiniz.

Sanal Encard’ımın bilgilerine nasıl ulaşırım?
Sanal Encard’ınızı oluşturduktan sonra kart bilgilerinize (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımından her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

Sanal Encard’ımın limitini nasıl yönetirim?
Sanal Encard’ınızı oluştururken limit tercihinizi üç farklı şekilde yapabilirsiniz:

Tek kullanımlık limit: Belirlediğiniz limit dahilinde yaptığınız ilk harcama sonrasında limitiniz sıfırlanır.
Günlük limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde gün sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz gün sonunda sıfırlanır.
Aylık limit: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ay sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitiniz ay sonunda tekrar kullanılabilir olur.

Limit tercihlerinizi cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımından her zaman kolayca değiştirebilirsiniz.

Encard için geçerli olan kampanyalarınızda sanal Encard için de geçerli mi?
Evet, Encard’ın dahil olduğu tüm kampanyalarımızdan sanal Encard’ınızı da kullanarak yararlanabilirsiniz.

Sanal Encard’ımı nasıl iptal edebilirim?
Sanal Encard’ınızı, cep şubemizin “Encard > Sanal Encard” veya “Ayarlar > Encard > Sanal Encard” adımından dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Krediler

Ekpara
Ekpara nedir, ne işe yarar?
Ekpara, Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan bir kredi limitidir.

Vadesiz TL hesabıma Ekpara limiti tanımlatmak için ne yapmalıyım?
Enpara.com Cep Şubesi’nin En Özet ekranında yer alan “Teklifler ve başvurular” adımından başvuru yaparak veya size sunulan teklifi kabul ederek Vadesiz TL hesabınıza bir Ekpara limiti tanımlayabilirsiniz. Ayrıca, Enpara.com İnternet Şubesi, Çözüm Merkezi veya QNB Finansbank ATM’lerinden de varsa Ekpara teklifini kabul ederek anında Ekpara limiti tanımlayabilirsiniz.

Vadesiz TL hesabımdan gerçekleştirilen hangi işlemler için hesap bakiyem yetersiz olduğunda Ekpara kullanılır?
Vadesiz TL hesabınızdan gerçekleştirilebilen şans oyunu ödemeleri hariç tüm işlemleriniz için (ör: para transferi, fatura ödemesi, kredi kartı ödemesi, Encard ile alışveriş veya para çekme) hesabınızın bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda limitiniz dahilinde Ekpara’nız kullanılır. Bu durum anlık gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizin yanı sıra, taksit gününde otomatik ödenen kredi borcunuz ve talimatlı ödenen Enpara.com kredi kartı borcunuz hariç talimat cerçevesinde gerçekleştirilen tüm işlemleriniz için de geçerlidir.

Ekpara kullandığımdan nasıl haberim olacak? Haberim olmadan hesabımdaki Ekpara limitinden işlem yapılabilir mi?
Enpara.com internet şubesinden, Cep Şubesi’nden, Çözüm Merkezi’nden veya QNB Finansbank ATM’lerinden anlık olarak gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler için Ekpara’nızın kullanılması durumda, bu işlemlerin onay adımında sizinle Ekpara kullanımınız hakkında bilgi paylaşılır ve onayınız istenir. Ekpara’nız onay vermeniz durumunda kullanılır, onaylamadığınız takdirde ise işleminiz gerçekleştirilmez. Önceden vermiş olduğunuz talimatlar çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler (ör: otomatik fatura ödeme talimatı, ileri vadeli tek seferlik ve düzenli para transferi talimatı) ile Encard’ınızı kullanarak POS cihazlarından veya diğer banka ATM’lerinde gerçekleştirdiğiniz işlemler için ise, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda Ekpara’nız, işlem sırasında onayınız alınmadan, otomatik olarak kullanılır. Genel kural olarak, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin ekside olması, Ekpara kullanımınızdan doğan ve henüz ödenmemiş bir anapara, faiz ve/veya vergi borcunuz olduğu anlamına gelir. Her durumda, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin artıdan eksiye düşmesi ile sonuçlanan her işleminizden sonra (yani Ekpara’nızı ilk kez kullandığınızda veya tüm Ekpara borçlarınızı ödedikten sonra tekrar ilk Ekpara kullanımınızda) Enpara.com size SMS ve e-posta yoluyla ücretsiz bilgilendirme yapar.

Ekpara kullanımlarımdan doğan faiz borcum nasıl hesaplanır? Ne zaman ve nasıl yansıtılır?
Ekpara limitiniz her kullanıldığında, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesi kullandığınız tutar kadar eksiye düşer (veya mevcutta zaten eksi bakiyedeyse, bu eksi bakiye kullandığınız tutar kadar artar) ve Ekpara anapara borcunuz oluşur. Vadesiz TL hesap bakiyenizin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyenize (yani anapara borcunuza), aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcunuz hesaplanır. Vadesiz TL hesabınızın gün sonu bakiyesinin artıda olduğu günler için herhangi bir faiz borcu hesaplanmaz. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarınız, bir sonraki ayın ilk gününde toplu olarak Vadesiz TL hesabınıza borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.

Ekpara kullanımlarımla ilgili olarak, kullandığım Ekpara tutarı (anapara) ve faiz borcu dışında bir borcum oluşur mu?
Ekpara kullanımlarınızdan doğan anapara ve faiz borcunuza ek olarak, faiz borcunuzun %15'i oranında KKDF ve %15'i oranında BSMV borcunuz oluşur. KKDF ve BSMV borçlarınız Vadesiz TL hesabınıza faiz borcunuz ile birlikte aynı anda yansıtılır, yani ilgili ayın tüm faiz ve vergi borçları bir sonraki ayın 1. iş gününde topluca yansıtılır.

Ekpara faizi günlük mü işliyor?
Evet, aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı, Vadesiz TL hesap bakiyenizin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyenize günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcunuz hesaplanır. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarınız, vergileriyle birlikte, bir sonraki ayın ilk gününde toplu olarak Vadesiz TL hesabınıza borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.

Ekpara kullanıp da aynı gün içerisinde kullandığım Ekpara tutarını Vadesiz TL hesabıma yatırdığım ve bakiyemi sıfırladığım (veya artıya geçirdiğim) durumda bir faiz borcum oluşur mu?
Hayır, oluşmaz.

Diyelim ki ayın ilk günü 100,00 TL Ekpara kullandım ve ay sonu gelmeden hesabıma 100,00 TL yatırarak Ekpara borcumu sıfırladım. Bu durumda Ekpara kullanımım ile ilgili tüm borçlarım ödenmiş olur mu?
Hayır, ay içindeki Ekpara kullanımınızdan doğan faiz ve vergi borçlarınız Vadesiz TL hesabınıza henüz yansıtılmamış olduğundan Ekpara kullanımınızdan doğan tüm borçlarınız ödenmiş olmaz. Bir sonraki ayın ilk iş günü hesabınıza yansıtılacak olan bu faiz ve vergi borçlarınızı da ödedikten sonra tüm borçlarınızı ödemiş olursunuz. Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye varsa, dilerseniz bu borcunuzun bir sonraki ayın ilk iş gününü beklemeden hemen hesabınıza yansıtılarak bakiyenizden tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Enpara.com internet şubesinde Hesaplar > Vadesiz TL hesabı detaylar > Ekpara borç detayları sayfasına gidip ekrandaki “Hemen Öde” butonuna basmanız yeterlidir. Butonun aktif olması için Vadesiz TL hesabınızda bu borçları ödemeye yetecek kadar (artı) bakiye olması gerekir.

Ekpara aylık faiz oranını nasıl öğrenebilirim?
Ekpara faiz oranını görebileceğiniz yerler:

• www.qnbfinansbank.enpara.com "Krediler" menü adımı altındaki "Ekpara" sayfası
• Enpara.com internet şubesi veya Cep Şubesi’nde Vadesiz TL hesabı detay sayfası
• “Aylık Vadesiz TL hesap özeti ve varlık dökümü” e-postasının eki
• Posta ile yollanan aylık hesap ekstresi

Bir Ekpara limitim olması ve Ekpara kullanmam durumunda faiz ve vergiler dışında herhangi bir masraf, ücret veya komisyon öder miyim?
Hayır, Ekpara ile ilgili herhangi bir masraf, ücret veya komisyon kesinlikle bulunmamaktadır.

Ekpara ile ilgili borç bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?
Ekpara kullanımınız ile ilgili borç yükümlülükleriniz ve geri ödeme şartlarınız, Vadesiz TL hesap özetinizin bir parçası olarak her ay e-posta yoluyla ücretsiz olarak size bildirilir. Ayrıca, talep etmeniz durumunda, bu hesap özeti basılı olarak, ücreti karşılığında, kurye ile adresinize yollanır. Dilerseniz bu talebinizi internet şubemizdeki "Ayarlar > Bilgilendirme", cep şubemizdeki "Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri" adımından bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, dilediğiniz zaman Enpara.com internet şubesi veya Cep Şubesi’nden Vadesiz TL hesabınızın detay sayfasına girerek en güncel Ekpara borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Genel kural olarak, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin ekside olması, Ekpara kullanımınızdan doğan ve henüz ödenmemiş bir anapara, faiz ve/veya vergi borcunuz olduğu anlamına gelir.

Ekpara borçlarımı ne zaman ödemem gerekir?
Ekpara kullanımlarınızdan doğan faiz ve vergi borçlarınızı, bu borçların Vadesiz TL hesabınıza yansıtıldığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde ödemeniz gerekir. Bu borçların Vadesiz TL hesabınıza yansıtıldığı tarihte hesabınızda yeterli (artı) bakiye bulunması durumunda, borçlarınız hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.Kullandığınız Ekpara tutarının (anapara) geri ödenmesi için ise herhangi biz zaman sınırı bulunmamaktadır. Ancak, Ekpara kullandığınız süre boyunca (yani Vadesiz TL hesabınızın eksi bakiyede olduğu süre boyunca) her gün faiz ve vergi borcunuz oluştuğundan, Ekpara’nızı sadece kısa süreli (birkaç günlük) nakit ihtiyaçlarınız için kullanmanızı, uzun dönemli kredi ihtiyaçlarınız için kullanmamanızı öneririz. Enpara.com, değişen kredi politikaları çerçevesinde veya QNB Finansbank'a olan ödemesi gecikmiş borçlarınız nedeniyle, tüm Ekpara anapara ve faiz borçlarınızın derhal ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.

Ekpara borçlarımı ödemek için ne yapmalıyım?
Vadesiz TL hesabınıza yansıtılmış olan Ekpara anapara, faiz veya vergi borçlarınızı ödemek için, ilgili borç tutarını (yani varsa hesabınızın eksi bakiye tutarını) Vadesiz TL hesabınıza aktarmanız yeterlidir. Vadesiz TL hesabınızda yeterli (artı) bakiye bulunması veya hesabınıza bu tutarın aktarılması durumunda, borçlarınız bu hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir. Ekpara borçlarınız tahsil edilirken önce varsa faiz ve vergi borçlarınız, sonra anapara borcunuz tahsil edilir.

Vadesiz TL hesabınıza henüz yansıtılmamış olan, bir sonraki ayın ilk iş günü yansıtılmayı bekleyen faiz ve vergi borçlarınızı beklemeden hemen ödemek için, Enpara.com internet şubesinde "Hesaplar > Vadesiz TL hesabı detaylar > Ekpara borç detayları" sayfasındaki “Hemen Öde” butonunu kullanabilirsiniz. Butonun aktif olması için Vadesiz TL hesabınızda bu borçları ödemeye yetecek kadar (artı) bakiye olması gerekir.

Ekpara faiz ve vergi borçlarımı taksitli olarak geri ödeme opsiyonu bulunuyor mu?
Ekpara kullanımınızdan doğan faiz ve vergi borçlarını taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Bu borçların Vadesiz TL hesabına yansıtıldıktan sonra 1 ay içinde tam olarak ödenmesi gerekmektedir. Kullandığınız Ekpara tutarını (yani anaparayı) ise Vadesiz TL hesabınıza dilediğiniz şekilde para aktararak geri ödeyebilirsiniz, ister tek seferde tümünü, ister kendi belirlediğiniz tutarlarda taksit taksit. Ancak, Ekpara kullandığınız, yani bir Ekpara (anapara) borcunuz olduğu süre boyunca her gün faiz ve vergi borcunuz oluştuğunu hatırlatmak isteriz. Ekpara’nızı sadece kısa süreli (birkaç günlük) nakit ihtiyaçlarınız için kullanmanızı, uzun dönemli kredi ihtiyaçlarınız için kullanmamanızı öneririz.

Ekpara borcumu zamanında ödemezsem ne olur? Ne zaman gecikmeye düşerim?
Ekpara faiz ve vergi borçlarınızı Vadesiz TL hesabınıza yansıtılmasını takip eden ay içerisinde tamamının ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde borcunuz gecikmeye düşer, hesaplarınız idari takibe alınır ve Ekpara limitiniz dondurulur. Ekpara faiz ve vergi borçlarınızın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır. Bu süreçte sadece Ekpara anapara, faiz ve vergi borçlarınız değil, QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara ve faiz borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir. Ek olarak, hakkınızdaki yasal süreç konusunda Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yapılır ve tüm sektördeki kredibiliteniz olumsuz etkilenir. Böyle bir durumun asla yaşanmamasını dileriz.

Ekpara limitimi nasıl arttırabilirim?
Enpara.com olarak Ekpara limitinizi 15 günde bir düzenli olarak değerlendiririz. Eğer bu değerlendirmeler sonucunda size daha yüksek bir Ekpara limiti sunabiliyorsak, bu yeni limit Enpara.com İnternet Şubesi ve Cep Şubesi aracılığıyla sizin onayınıza sunulur ve onaylanması durumunda geçerli olur.

Ekpara limitimi nasıl düşürebilirim veya iptal edebilirim?
Ekpara limitinizi dilediğiniz zaman Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi’nde yer alan Ayarlar > Ekpara adımından ya da 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezimizi arayarak düşürebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz. Ekpara limitinizi kapatmadan/iptal etmeden önce varsa tüm Ekpara borcunuzu faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi
Enpara.com İhtiyaç Kredisi nedir? Ne işe yarar?
Enpara.com İhtiyaç Kredisi herhangi bir ücret, masraf, komisyon içermeyen, belirli bir vade boyunca aylık eşit taksitler halinde geri ödenen bir bireysel kredidir.

Enpara.com’da ihtiyaç kredisinden dosya masrafı veya kredi kullandırım ücreti alıyor musunuz?
Enpara.com İhtiyaç Kredisi'nin hiçbir ücret, masraf ve komisyonu yoktur.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi kullandığımda sigorta yaptırmam gerekir mi?
Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ni kullanırken vefat, kaza veya hastalık sonucu tam ve sürekli sakatlık durumlarından sizin ve yakınlarınızın korunması amacıyla sunulan hayat sigortasının yaptırılmasında zorunluluk bulunmamaktadır. Enpara.com size sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki kredi teklifi sunabilir. Kredinizi hayat sigortalı kullanmayı tercih etmeniz durumunda sigortanız, siz kredinizi kullandığınız sırada QNB Sağlık Hayat Sigorta ve Emeklilik A.Ş. üzerinden otomatik yapılır, sigortanıza ait prim tutarı kredi tutarının Vadesiz TL hesabınıza aktarılmasından hemen sonra otomatik olarak tahsil edilir. Ancak dilerseniz kredi hayat sigortanızı Enpara.com’un belirlediği teminatlar ve süre şartları dahilinde başka bir sigorta şirketine de düzenletebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi bağlantılı hayat sigortası poliçemi başka sigorta şirketinden yaptırabilir miyim?
Dilerseniz kredi hayat sigortanızı Enpara.com’un belirlediği teminatlar ve süre şartları dahilinde ve dain-i mürtein (rehin alacaklı) QNB Finansbank A.Ş. Enpara Şubesi olacak şekilde başka bir sigorta şirketine düzenletebilir ve cep şubemizin yazılı görüşme bölümünden talebinizi ilettikten sonra poliçeniz ile birlikte Enpara.com’a iletebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi faiz oranı yıllık mı, yoksa aylık mı?
Faiz oranımız aylıktır. Ayrıca yıllık toplam maliyet oranımızı da ilan ediyoruz. Farklı kredi tekliflerini karşılaştırırken yıllık toplam maliyet oranlarını karşılaştırmanızı öneririz. Sizin için en avantajlı kredi toplam maliyet oranı en düşük olan kredidir.

İhtiyaç kredisinin yıllık maliyet oranı ne demek?
Yıllık maliyet oranı; masraf, ücret, faiz, fon, vergi gibi ihtiyaç kredisi ile ilişkili tüm maliyetlerin dahil edilerek hesaplandığı, kredinin size toplam yıllık maliyet oranıdır. Bankaya olan/kalan kredi anapara borcunuz üzerinden yıllık bu oranda bir toplam maliyetiniz oluşur. Enpara.com İhtiyaç Kredisi'nde kredi ile ilişkili herhangi bir ücret, masraf ya da komisyon uygulaması bulunmadığı için kredi faizi, vergi ve fonları ile birlikte toplam yıllık maliyet oranını oluşturur. Bu oran, farklı bankalardan aldığınız kredi tekliflerinin toplam maliyetlerini kolay bir şekilde karşılaştırmanızı sağlar. Sizin için en avantajlı kredi toplam maliyet oranı en düşük olan kredidir.

En fazla kaç ay vade ile Enpara.com İhtiyaç Kredisi kullanabilirim?
Yasa gereği en fazla 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Enpara.com’da en az/en fazla ne kadarlık bir ihtiyaç kredisi kullanabilirim?
Enpara.com’da en az 1.000 TL, en fazla 350.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi için başvuru alabiliyoruz. Size özel sunabileceğimiz en yüksek ihtiyaç kredisi tutarını belirleyebilmek için yapacağınız başvuruyu değerlendirmemiz gerekir.

Enpara.com’dan ihtiyaç kredisi kullanırsam aldığım kredinin ne kadarı elime net para olarak geçer?
Enpara.com’dan ihtiyaç kredisi kullandığınızda dosya ve kredi kullandırım gibi masraflarımız olmadığı için, kredi başvurunuzda onaylanan tutarın tamamı hesabınıza geçer, ancak sonrasında kredi hayat sigortanızın prim tutarı hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi için artan, azalan, ara ya da balon ödemeli gibi farklı ödeme planı alternatifleri var mı?
Hayır, yok. Enpara.com olarak her zaman müşterilere anlatılması ve kullanılması basit ürünler tasarlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle sadece eşit taksit ödemeli bir kredi ürünümüz var.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne kimler başvurup kullanabilir?
Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne dileyen herkes başvurabilir. Yapılan tüm başvurular QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde birçok farklı ölçüt dikkate alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucu olumlu olan herkes Enpara.com İhtiyaç Kredisi kullanabilir. Yapılan başvuruların olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenler şunlardır:

• Düzenli ve kayıtlı bir meslek geliri sahipliği olması
• Daha önceki kredi/kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmiş olması
• Tüm bankalardaki mevcut kredi/kredi kartı borçlarının kayıtlı meslek gelirine oranla makul bir seviyede olması

Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne başvursam ne kadar kredi çıkabileceğini nasıl öğrenebilirim?
Eğer Enpara.com müşterisi iseniz, internet şubesinde yer alan Ürünler>Krediler veya cep şubesindeki Krediler adımından kredi başvurusu yaparak size kredi sunup sunamayacağımızı öğrenebilir, eğer sunabiliyorsak verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sunulacak tekliflere göre ne kadarlık bir kredi alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz, www.enpara.com web sitemizdeki ihtiyaç kredisi başvuru adımından istediğiniz kredi tutarını ve bilgilerinizi girerek başvuru yapabilirsiniz. İlettiğiniz bilgiler doğrultusunda bir değerlendirme yapılır ve bu değerlendirme sonucunda size başvurduğunuz tutarda bir kredi sunup sunamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne nasıl başvurabilirim?
Enpara.com müşterisi iseniz, internet şubemizdeki Ürünler>Krediler, cep şubemizdeki Krediler menüsünden ya da 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz www.enpara.com web sitemizdeki ihtiyaç kredisi başvuru adımından başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda kredinizi kullanabilmek için öncelikle Enpara.com müşterisi olmanız gerekir. Müşteri olma işlemleriniz tamamlandıktan sonra, Enpara.com internet şubesinden ilgili krediyi seçerek başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurum kaç günde sonuçlanır? Kaç günde param hesabıma geçer?
Eğer Enpara.com müşterisiyseniz, ortalamada dakikalar içerisinde, en geç 8 iş saati içerisinde, kredi başvurunuz sonuçlanır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda internet veya cep şubemizden onayınıza sunacağımız kredi ödeme planını ve sözleşmesini onaylar onaylamaz paranız hesabınıza geçer. Enpara.com müşterisi değilseniz, başvurunuzun olumlu sonuçlandırılması durumunda kredi kullanabilmek için öncelikle müşteri olmanız gerekir. Enpara.com’a başvuran müşterilerimizi ortalamada 3 iş günü içerisinde görüntülü olarak arayarak veya adreslerinde ziyaret ederek müşteri olma süreçlerini tamamlıyoruz. Müşteri olduktan sonra ise, yukarıda detaylandırılan şekilde en geç 8 iş saati içerisinde krediniz hesabınıza geçer.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurum kabul edilmedi? Neden olabilir?
Enpara.com’a yaptığınız ihtiyaç kredisi başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesinin 3 temel sebebi olabilir:

• Düzenli ve kayıtlı bir meslek geliri sahipliği olması
• Daha önceki kredi/kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmiş olması
• Tüm bankalardaki mevcut kredi/kredi kartı borçlarının kayıtlı meslek gelirine oranla makul bir seviyede olması

Enpara.com İhtiyaç Kredisi için hangi belgeler gerekli?
Eğer Enpara.com müşterisiyseniz, hiçbir belgeye gerek yok. Kredinizi hiçbir belge, kefil veya teminata ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz, sadece müşteri olurken ehliyet, nüfus cüzdanı ya da pasaportunuz gereklidir.

Kefil kabul ediyor musunuz?
Hayır, ihtiyaç kredisi için kefil kabul edemiyoruz.

Enpara.com’dan aldığım bir ihtiyaç kredim devam ederken Enpara.com’dan başka bir kredi kullanabilir miyim?
Ödeme gücünüz ve geliriniz yeterliyse elbette, yeni bir kredi kullanabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparsam KKB (Kredi Kayıt Bürosu‎) bilgilerim etkilenir mi?
Evet, krediye başvurmanız durumunda başvuru bilgileriniz KKB’ye iletilecektir.

Enpara.com’da kredi kullanırsam, QNB Finansbank’ta kredi kullanmama engel olur mu?
QNB Finansbank’ın bir parçası olduğumuz için, bankamızda her bir müşteri için tek bir ortak kredi limiti mevcuttur. Eğer Enpara.com’da kullandığınız kredi bu limitinizi doldurduysa QNB Finansbank’ta kredi kullanmanıza engel olur. Eğer Enpara.com’da kullandığınız kredinin tutarı bankamızdaki toplam kredi limitinizden düşükse, QNB Finansbank’tan kredi kullanmanıza engel olmaz.

Kredi sözleşmesini nasıl imzalayacağım? Sözleşme örneği, geri ödeme planı ve kredi hayat sigortası poliçesi bana nasıl ulaşacak?
Enpara.com’dan ihtiyaç kredisi kullanmak için ıslak imzalı sözleşme imzalamanıza gerek yok. Sözleşmenizi internet veya cep şubemizden elektronik olarak, tek tuşla onaylayabileceksiniz. Ödeme planınız, sözleşmeniz ve kredi hayat sigortası poliçeniz onayınız sonrasında anında kayıtlı e-posta adresinize gönderilir. Daha sonra da ödeme planınıza Enpara.com internet veya cep şubenizden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Ayrıca ödeme planı, sözleşme ve kredi hayat sigortası poliçesini basılı olarak istemeniz durumunda ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayıp talepte bulunabilirsiniz, adresinize ücretsiz olarak gönderilecektir.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi kullanmak için QNB Finansbank şube müşterisi de olmam gerekiyor mu?
Hayır, kredi kullanmak için sadece Enpara.com müşterisi olmanız yeterli.

QNB Finansbank şubesinden yaptığım ihtiyaç kredisi başvurum kabul edildi; ancak Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurum kabul edilmedi? Neden olabilir?
QNB Finansbank’ın Enpara.com için uyguladığı kredi politikaları şubeli bankacılık için uyguladığı kredi politikalarına göre farklılık gösterebilir.

Daha önceki kredi başvurum onaylanmadı, yeniden başvursam alabilir miyim?
Başvurunuz güncel bilgileriniz ile yeniden değerlendirileceği için bu konuda kesin bir cevap vermemiz mümkün değil. Dilerseniz tekrar başvurarak sonucu görebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi ödeme planımda değişiklik yapabilir miyim?
Evet, bir kereye mahsus olmak üzere Çözüm Merkezi’mizi arayarak taksit sayısını veya taksit ödeme gününüzü değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler için herhangi bir ücret talep etmeyiz. Ödeme planı değişikliği yapmanız durumunda kredi hayat sigortanız yeni ödeme planınızla uyumlu olacak şekilde güncellenir, ilgili düzenlemeler çerçevesinde hesaplanan prim iadesi veya ek prim tutarı vadesiz TL hesabınıza yansıtılır.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvurumdaki kredi tutarında değişiklik yapabilir miyim?
Eğer www.enpara.com web sitemizden başvuru yaptıysanız, internet şubesi, cep şubesi ya da Çözüm Merkezi üzerinden başvurunuzu tamamlama aşamasında kredi bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz. İnternet şubesi veya Çözüm Merkezi üzerinden yaptığınız bir kredi başvurusunun tutarını başvuru değerlendirme aşamasındayken değiştirmek isterseniz başvurunuzu iptal edip talep ettiğiniz yeni tutarla başvurunuzu yeniden oluşturmanız gerekir.

İhtiyaç Kredisi için belirlenen taksit ödeme tarihlerini değiştirebilir miyim?
Evet, taksit ödeme tarihinizle ilgili bir değişiklik talebiniz olursa Çözüm Merkezi’miz aracılığı ile bu talebinizi iletebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarınız değişirse, benim kredimin faizi de değişir mi?
İnternet şube, cep şube ve Çözüm Merkezi’miz üzerinden yaptığınız kredi başvurunuz onaylanmış ve paranız hesabınıza yatırıldıysa ya da başvurunuz onaylanmış ve sizin son onayınızı bekliyorsa, oranlar değişse bile bundan etkilenmezsiniz.

Eğer www.enpara.com web sitemizden başvurunuzu yapmış ancak henüz internet, cep şube veya Çözüm Merkezi’miz üzerinden başvurunuzu tamamlamamışsanız, 10 gün boyunca faiz oranları yükselse bile sizin faiz oranınız sabit tutulur. Ancak 10 günün sonunda hala başvurunuzu tamamlamadıysanız, güncel faiz oranları geçerli olur. Bu süre içerisinde faiz oranlarında bir düşüş yaşanırsa siz talep etmeseniz bile, Enpara.com olarak kredi faiz oranınızı başvurunuzu tamamladığınız andaki düşük faiz oranı ile güncelleriz. Eğer kredinizi kullandıktan (paranız hesaba yatırıldıktan) sonra faiz oranlarında bir düşüş veya yükseliş yaşanırsa, bu değişim sizin kredi faizinizi etkilemez.

İhtiyaç kredisi başvurum vardı. Henüz kullanamadan geçerlilik süresi doldu. Yeniden başvuracağım ama yeni faiz oranları daha yüksek. İlk başvurduğum faizden yararlanamaz mıyım?
Hayır, başvurunuzun geçerlilik süresinin (10 gün) dolması durumunda ilk başvurduğunuz faiz oranından yararlanamazsınız. Kredinizi ancak güncel faiz oranından kullanabilirsiniz.

İptal ettiğim ihtiyaç kredisi başvurumu yeniden aktif hale getirebilir miyim?
İptal edilen başvurunuzu tekrar aktif hale getiremiyoruz. Ancak dilerseniz yeni bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç kredimin ilk taksit ödemesini ne zaman yapmam gerekir?
İlk taksit ödemenizi, kredi kullanım tarihinizden sonraki 45 gün içinde yapmanız gerekir. Bu tarihi kredi başvurunuz sırasında kendiniz belirlersiniz.

Kredi başvurumun onaylandığına dair SMS aldım ama param hesabıma yatmamış. Neden olabilir?
Kredi tutarının hesabınıza geçebilmesi için kredi başvurunuz onaylandıktan sonra 10 gün içinde internet şubemize girerek ilgili krediye ait ödeme planını ve sözleşmeyi onaylamanız gerekir. Aksi halde krediniz geçerliliğini yitirir.

Enpara.com’dan almış olduğum ihtiyaç kredisi tutarını tek seferde çekebilir miyim? Bir seferde ne kadar para çekebilirim?
QNB Finansbank ATM’lerinden günlük para çekme limitiniz 10.000 TL’dir. Çözüm Merkezi’mizi arayarak, gerekli güvenlik adımlarını geçtikten sonra, bu limiti kredi tutarınıza kadar yükseltebilirsiniz ve kredinizi QNB Finansbank ATM’lerinden tek seferde çekebilirsiniz.

Enpara.com’dan ihtiyaç kredisi kullanmıştım ama ihtiyacım kalmadı. Kredimden vazgeçebilir miyim?
Kredinizi kullandığınız (yani kredi tutarının hesabınıza aktarıldığı) tarih itibariyle 14 gün içinde cayma hakkı talebinizi Çözüm Merkezi’ne iletebilirsiniz. Cayma talebinizi ilettikten sonra 30 gün içinde kredinizi kapatmanız gerekir. Cayma hakkı kullanıp kredinizi kapatmak istediğinizde anapara tutarına ek olarak paranın hesabınızda kaldığı gün sayısı kadar faiz, KKDF ve BSMV ödemeniz gerekir. Bunun dışında bir ücret ya da komisyon talep etmeyiz.

Kredimi kullanmaktan vazgeçtiğimi belirtmiştim, şimdi yeniden kullanmak istiyorum. Bunu iptal edip kredimi kullanabilir miyim?
Cayma talebinizden vazgeçmek için herhangi bir aksiyon almanıza gerek yok. Cayma talebinizi bize ilettikten sonra 30 gün içinde kredinizi kapatmanız gerekir, eğer kredinizi 30 gün içinde kapatmazsanız kredinizi otomatikman aynı şartlarda, yani daha önce bize hiç cayma talebi iletmemiş gibi, kullanmaya devam edersiniz.

Kredimi kullanmaktan vazgeçtiğimi belirtmiştim, ara ödeme yapabilir miyim?
Cayma hakkı talebinizi iletmiş olsanız da ara ödeme yapabilirsiniz. Sonrasında kredinizi kapatmak istediğinizde yapmış olduğunuz bu ödeme düşülerek kapama bakiyeniz hesaplanır.

Kredimi kullanmaktan vazgeçtiğimi belirtmiştim, erken taksit ödemesi yapabilir miyim?
Evet, cayma hakkı talebinizi ilettikten sonra da ileri tarihli taksitiniz için ödeme yapabilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi taksitlerimi nereden, nasıl ödeyebilirim?
Kredi taksitlerinizi Enpara.com İnternet Şubesi, Cep Şubesi, Çözüm Merkezi ve QNB Finansbank ATM’lerinden ödeyebilirsiniz. Ayrıca, taksit ödeme günlerinde Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumda taksitleriniz, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.

Ekpara limitimle kredi taksiti ödeyebilir miyim?
Enpara.com İnternet Şubesi, Cep Şubesi, Çözüm Merkezi ve QNB Finansbank ATM’lerinden kendiniz Ekpara limitinizi kullanarak kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi taksitleriniz için taksit tarihlerinde Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan yapılacak olan otomatik tahsilatlarda Ekpara limitiniz kullanılmaz.

Kredi ödemem için QNB Finansbank şubesindeki hesabımdan otomatik ödeme talimatı verebilir miyim?
Kredinizin taksit tarihlerinde sadece Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan otomatik tahsilat yapılır, QNB Finansbank’ın diğer şubelerindeki hesaplarınız dikkate alınmaz. Ancak kredinizin taksit tarihlerine denk getirecek şekilde QNB Finansbank şubesindeki hesabınızdan Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza otomatik para transferi talimatı verebilirsiniz.

Birikim hesabımdaki paramla kredi ödemesi yapabilir miyim?
Hayır. Birikim hesabınız, para biriktirme amaçlı bir ürün olduğu için, kredi taksitinizi sadece Vadesiz TL hesabınızdan ödeyebilirsiniz. Dilerseniz birikimdeki paranızı vadesiz hesabınıza aktararak bu hesabınızdan kredi ödemesi yapabilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi taksit tutarımın sadece bir kısmını ödeyebilir miyim?
Ödeme günü gelmiş ya da geçmiş taksitleriniz için kısmi ödeme yapabilirsiniz. Kredi taksit ödeme gününüz geçmişse ve kısmi ödeme yaparsanız kalan taksitin içindeki ana para tutarı üzerinden gecikme faizi işlemeye devam eder. İleri tarihli taksitleriniz için kısmi ödeme maalesef yapılamaz. Dilerseniz taksit tutarının tamamını ödeyebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi taksit borcumun sadece bir kısmını ödediğimde önce anapara mı ödenir, faizler mi?
Eğer gecikmiş bir taksit yoksa güncel taksit borcu için yapılan kısmi ödemelerde önce faiz ve vergiler, daha sonra anapara ödenir. Ödenmeyen anapara üzerinden de gecikme faizi uygulanmaya başlar. Eğer gecikmiş taksitler varsa öncelikle bu gecikmiş taksitlerin sırasıyla gecikme faizi, vergileri ve anaparası ödenir, gecikmiş tüm borçlar kapandıktan sonra sıra güncel taksit ödemesine gelir.

İhtiyaç kredimin gelecek taksitlerini şimdiden ödeyebilir miyim?
Evet, internet şubemiz, cep şubemiz, QNB Finansbank ATM'leri ya da Çözüm Merkezi’miz aracılığı ile ileri tarihli taksit ödemesi yapabilirsiniz. Erken taksit ödemelerinden herhangi bir ücret ya da komisyon alınmaz.

İhtiyaç kredimin taksitini erken ödersem faiz indirimi olur mu?
Evet, erken ödeme yaptığınız gün sayısı ile doğru orantılı olarak faiz indiriminden yararlanırsınız. Erken ödeme esnasında, normal ödemenize göre ne kadar daha az ödeme yaptığınız konusunda ayrıca bilgilendirilirsiniz.

İhtiyaç kredim için taksitlerimin dışında, toplu bir ara ödeme yapabilir miyim?
Evet, dilediğiniz zaman internet şubemiz, cep şubemiz ve Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla ara ödeme yapabilirsiniz. Böylece gelecek taksitlerinizin tutarlarını da düşürmüş olursunuz. Bu durumda kredi hayat sigortanızın poliçesi de güncellenir ve ilgili düzenlemeler çerçevesinde hesaplanan sigorta prim iadesinden de yararlanırsınız.

Ara ödeme yaptığımda faiz borcumu mu yoksa anapara borcumu mu ödemiş olurum?
Ara ödeme yaptığınızda anapara borcunuzu ödemiş olursunuz. Ancak kalan anapara borcunuz azalacağı için ödeyeceğiniz faizler de buna bağlı olarak azalacaktır.

Kredime bugün bir ara ödeme yaptım. Tekrar yapmak istiyorum ancak yapamıyorum. Neden?
Bir gün içinde, aynı krediye sadece bir kez ara ödeme yapabilirsiniz. Yarın tekrar deneyerek yeni bir ara ödeme yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredimi vaktinden önce kapatabilir miyim? Bu durumda faiz indirimi olur mu?
Evet, internet şubemiz, cep şubemiz ve Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla erken kapama yapabilirsiniz. Erken kapama yaptığınızda gelecek dönem taksitlerinize ait faiz indiriminden yararlanırsınız. Bu durumda kredi hayat sigortanızın poliçesi de iptal edilir ve ilgili düzenlemeler çerçevesinde hesaplanan sigorta prim iadesinden de yararlanırsınız.

Kredimi zamanından önce kapatmak için Vadesiz TL hesabıma para yatırdım ama kredim kapanmamış. Neden?
Kredinizi zamanından önce kapatmak için Vadesiz TL hesabınıza para yatırmanız yeterli değil, mutlaka internet şubemiz, cep şubemiz ya da Çözüm Merkezi’miz üzerinden kredi kapama işlemi yapmanız gerekir.

Vade gününde Vadesiz TL hesabımdaki param Enpara.com İhtiyaç Kredisi taksitimi ödemeye yetmezse ne olur?
Kredi taksitinizi taksit ödeme gününde bizzat ödemezseniz, taksitiniz sistem tarafından Vadesiz TL hesabınızdaki bakiye ile (varsa Ekpara limitiniz kullanılmadan) tahsil edilmeye çalışılır. Taksitinizin tamamı ödenemezse, ödenemeyen anapara tutarı üzerinden gecikme faizi işlemeye başlar. 35 gün sonunda borcunuz hala ödenmemişse varsa diğer Enpara.com Vadesiz hesaplarınızdan veya varsa diğer Finansbank şubelerindeki vadesiz hesaplarınızdan tahsil edilmeye çalışılır.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi taksitimi geç ödersem ne zaman faiz işlemeye başlar?
Kredinizin taksit ödeme gününün sonuna kadar taksit tutarının tamamını ödemezseniz ödenemeyen anapara tutarı üzerinden gecikme faizi ertesi gün itibarıyla uygulanmaya başlar.

Kredi borcumun ödemesi geciktiğinde bana haber veriyor musunuz?
Evet, ilk gecikmeye düştüğünüzde SMS ve e-posta ile bilgilendirme yapıyoruz.

Taksit ödemelerimi zamanında gerçekleştiremezsem ne olur? Kanuni takip süreci ne zaman başlar?
Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda kredi borcunuzun tamamı “hemen ödenmesi gereken borç” haline gelir ve bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep ederiz. Kredi borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.

Kredim kanuni takipte ancak belirttiğiniz avukat ile anlaşamıyorum. Ne yapabilirim?
Çözüm Merkezi'mizi arayarak bu durumu iletebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi sözleşmesinin bir örneğine nereden ulaşabilirim?
Güncel kredi sözleşmemize buradan ulaşabilirsiniz. Eğer kullanmış olduğunuz krediye ait bizzat onayladığınız sözleşme versiyonuna ulaşmak isterseniz Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Onayladığınız sözleşmeyi basılı olarak talep etmeniz durumunda posta ile adresinize ücretsiz olarak gönderilir. Ayrıca bu sözleşmeyi kredi kullanımı aşamasında size e-posta yoluyla yolluyoruz.

Başka bankadaki bir kredimi Enpara.com'a devredebilir miyim?
Hayır, borç transferi uygulamamız yok. Ama dilerseniz Enpara.com’dan alacağınız kredi ile diğer bankadaki borcunuzu kendiniz kapatabilirsiniz.

Islak imzalı kapama/erken kapama yazısı istiyorum ya da özel bir belge istiyorum, alabilir miyim?
Belge talebinizi Çözüm Merkezi’miz aracılığı ile iletebilirsiniz. Talebiniz üzerine bu belgeleri hazırlayıp, kurye ile ücreti karşılığında adresinize gönderebiliriz.

Adıma kredi başvurusu yapılmış ancak benim bilgim yok. Hesabımı kredi kullanımlarına kapatmak istiyorum.
Böyle bir durumda hemen Çözüm Merkezi’mizle ile irtibata geçmenizi rica ediyoruz.

Vefat veya sürekli sakatlık durumlarında ne şekilde işlem yapılıyor?
Vefat, kaza veya hastalık sonucu tam ve sürekli sakatlık durumlarında kredinize ait hayat sigortanız devreye girer. Bu tip beklenmeyen ve üzücü durumlarda gerekli yönlendirmelerin yapılabilmesi için Çözüm Merkezi’mizle irtibata geçilmesi gerekir, elimizden gelen yardımı yapmaya çalışırız.

Ödeme ve transferler

Para transferleri
Enpara.com Vadesiz hesabımdaki paramı başka hesaplara nasıl transfer edebilirim?
İnternet şubesi ana menüde yer alan "Transfer/Ödeme" adımı üzerinden, Enpara.com hesaplarınız arasında transfer yapmak için "En hesaplarım arasında" adımını, Enpara.com hesaplarınız dışında QNB Finansbank ve diğer bankalardaki diğer tüm hesaplara transfer yapmak için ise "Başka hesaplara" adımını seçerek para transferi ekranına ulaşabilirsiniz. Ekran üzerindeki yönlendirmeleri takip ederek, Türk Lirası ya da yabancı para transferlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz işleminiz sırasında düzenli transfer talimatı yaratabilir veya ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için de "En Hızlı" işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

Cep şube üzerinden transfer işlemi yapmak için "Transferler" menü adımını seçtikten sonra önce paranın çıkacağı hesabınızı, ardından gönderim yapmak istediğiniz hesabı seçtikten sonra ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Cep Şubesi üzerinden tüm TL ve yabancı para transferleri yapılabilir.

Enpara.com’da havale, EFT, FAST ve Swift ayrımı yoktur, tüm bu işlemlerinizi aynı ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, Türk Lirası para transferi işlemleriniz için hiçbir masraf, ücret veya komisyon ödemezsiniz. Aynı şekilde QNB Finansbank içi yabancı para transferi işlemlerinizi de tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank dışındaki banka hesaplarına USD veya Euro cinsinden yapılan yabancı para transferleri (SWIFT) ise ücrete tabidir. Bu ücret işlem anında bilgi ve onayınıza sunulur.

Enpara.com’daki hesaplarım arasında para transferi yapacağım zaman tüm hesaplarımı göremiyorum, neden?
Bu menü adımında yalnızca para çıkışı veya girişi yapılmaya uygun olan hesaplarınızı ekrana getiriyoruz. Örneğin; vadesi henüz dolmadığı için para girişi veya çıkışı yapamayacağınız Vadeli mevduat hesaplarınızı bu ekranda alıcı ya da gönderen hesap olarak listelemiyoruz. Vadeli mevduat hesabınızdaki parayı hesabın vadesi dolmadan önce kullanmak isterseniz önce hesabınızı kapatmanız gerekir. Bunun için bankanın da onay ve kabulü gerekebilir.

Enpara.com dışındaki bir hesabımdan Enpara.com Vadesiz veya Birikim hesaplarıma nasıl para gönderebilirim?
Herhangi bir QNB Finansbank hesabınızdan Enpara.com hesabınıza QNB Finansbank internet şubesindeki veya mobil uygulamasındaki "Para Transferleri > QNB Finansbank’a" menü adımını kullanarak TL veya yabancı para gönderebilirsiniz. Bunun için sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını ya da hesabınız ile eşleştirdiğiniz Kolay Adres bilgisini bilmeniz yeterli.

QNB Finansbank dışındaki herhangi bir bankadan Enpara.com hesabınıza TL yollamak için ilgili bankanın internet şubesindeki veya mobil uygulamasındaki "EFT/FAST" menü adımını kullanmanız gerekir. Yine sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını ya da hesabınız ile eşleştirdiğiniz Kolay Adres bilgisini bilmeniz yeterli. Banka ve şube seçimi yaparak transfer yapmak isterseniz banka olarak QNB Finansbank’ı, şube olarak Enpara seçmeniz gerekir.

QNB Finansbank dışındaki herhangi bir bankadan Enpara.com hesabınıza yabancı para yollamak için ise ilgili bankanın internet şubesindeki veya mobil uygulamasındaki "SWIFT" menü adımını kullanmanız gerekir. Yine sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını bilmeniz yeterlidir. Swift kodu kullanarak transfer yapmak isterseniz FNNBTRISXXX kodunu, banka ve şube seçimi yaparak transfer yapmak isterseniz banka olarak QNB Finansbank’ı, şube olarak Enpara seçmeniz gerekir. Tüm bu işlemler için transfer yaptığınız bankanın ve varsa aracı bankaların işlem ücretleri geçerli olur.

Enpara.com dışındaki bir hesaba döviz (yabancı para) transfer etmek için ne yapmalıyım?
İnternet şubesi ana menüde yer alan "Transfer/ Ödeme" üzerinden, "Başka hesaplara" adımını seçerek ya da cep şubemizde "Transferler" adımından ilgili seçimleri yaparak hem TL hem de yabancı para transferi yapılabilen işlem ekranına ulaşabilirsiniz. Enpara.com’da havale, EFT, FAST ve Swift ayrımı yoktur, tüm bu işlemlerinizi aynı ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

QNB Finansbank içi yabancı para transferi işlemlerinizi tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank dışındaki banka hesaplarına USD veya Euro cinsinden yapılan yabancı para transferleri (SWIFT) ise ücrete tabidir. Bu ücret işlem anında bilgi ve onayınıza sunulur.

Enpara.com’da ATM’lerden para transferi yapılabiliyor mu?
Üzgünüz. Enpara.com’da hiçbir ATM’den para transferi yapılamıyor. Para transferi işlemleriniz için dilediğiniz zaman internet ve cep şubemizi kullanabilir ya da Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz.

IBAN dediğiniz şey tam olarak nedir?
IBAN (International Bank Account Number), para transferlerindeki olası hataları önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış olan bir hesap numarası standartıdır. Bu hesap standartı, paranın gönderileceği hesap numarasının yanı sıra hesabın bulunduğu banka kodunu ve bankanın bulunduğu ülke kodunu da içerir.

Enpara.com hesabımın veya para göndereceğim hesabın IBAN’ını bilmiyorum. Ne yapmalıyım?
Enpara.com müşterisiyseniz IBAN’ınızı internet veya cep şubemizdeki "Hesaplar" adımından ya da Çözüm Merkezi’mizden öğrenebilirsiniz. Ayrıca cep şubemizdeki "Ayarlar > Kolay Adres tercihleri" veya “Hesaplar > Vadesiz TL > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Vadesiz TL hesabınız ile cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. kimlik numaranızı Kolay Adres olarak eşleştirip göndericiyle bu bilginizi paylaşarak para transferi alabilirsiniz. Enpara.com’dan para göndermek istediğiniz hesabın IBAN’ını bilmiyorsanız, transfer işlem ekranında IBAN kutucuğunun yanında yer alan "IBAN'ı bilmiyorum" linkine tıklayarak karşı tarafın IBAN’ı yerine banka, şube ve hesap bilgilerini girerek ya da alıcının Kolay Adres bilgisini öğrenerek Kolay Adres bilgisine transfer adımından işlem yapabilirsiniz. Ayrıca cep şubemiz üzerinden para göndereceğiniz kişinin IBAN’ına ihtiyaç duymadan, QNB Finansbank ATM'sine (cep telefonuna) da para transferi yapabilirsiniz, detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Enpara.com’da EFT, FAST, havale, hesap işletim ücreti yok diyorsunuz. Peki, daha sonra olacak mı?
Bu kaygınızı çok iyi anlıyoruz. Merak etmeyin, Enpara.com’un dijital kanallarından açılan hesaplar, yapılan EFT, FAST ve havaleler ücretsiz ve her zaman ücretsiz kalacak. Bunu sözleşmemizin 7. maddesinde de açıkça belirttik.

Enpara.com’da bütün TL transferler ücretsizken yabancı para transferleri (Swift) neden ücretli?
Yabancı para transferlerini gerçekleştirebilmek için her bankanın yurt dışında bir aracı (muhabir) bankası vardır. Siz bir yabancı para transferi yaptığınızda, paranızı önce kendi aracı bankamıza yollarız. Bizim aracı bankamız da, parayı, gönderdiğiniz bankanın aracı bankasına gönderir. Bu aracı banka da parayı asıl alıcı bankaya iletir. Bu işlemler sırasında aracı bankalar arasında Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) üzerinden çok fazla yazışma yapıldığı için, bu işlemler maliyet olarak gönderen ve alıcı bankalara yansıtılır. Bu sebeple TL cinsinden para transferi işlemleriniz için sizden herhangi bir ücret talep etmezken, yabancı para transferlerinizden, bize yansıyan bu maliyetleri karşılayabilmek için, ücret talep ederiz. Bu durum iki Türk bankası arasında gerçekleştirilen yabancı para transferleri için de geçerlidir.

Enpara.com’da cep telefonu numarası üzerinden ATM'ye para transferi yapmak mümkün mü?
Evet, Enpara.com Cep Şubesi'nde dilediğiniz kişilerin cep telefonu numaraları üzerinden QNB Finansbank ATM'sine ücretsiz olarak 7/24 para transferi yapabilirsiniz. Alıcıların tek yapması gereken gönderdiğiniz parayı herhangi bir QNB Finansbank ATM’sinden çekmek.

Bir cep telefonu numarası üzerinden ATM'ye nasıl para transferi yapabilirim?
Cep şubemizdeki "Transferler" menüsünde gönderen olarak Vadesiz TL hesabınızı, alıcı olarak "Başka bir alıcı > QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna)" adımını seçtikten sonra alıcının cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz tutarı girerek para transferinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi ileride daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize de ekleyebilirsiniz.

QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) para transferi işlemleri için herhangi bir limit var mı?
QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) para transferi işlemleri günlük 2 adet ve toplam 5.000 TL, haftalık 4 adet ve toplam 10.000 TL, aylık 6 adet ve toplam 15.000 TL ile sınırlıdır. Aynı şekilde bir cep telefonu numarası da alıcı olarak bir günde en fazla 2 adet ve toplam 5.000 TL, bir haftada en fazla 4 adet ve toplam 10.000 TL, bir ayda ise en fazla 6 adet ve toplam 15.000 TL para transferi alabilir.

QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) para transferi işlemlerinde herhangi bir zaman limiti yoktur, işlemler 7/24 gerçekleştirilebilir.

Cep telefonu numarası üzerinden QNB Finansbank ATM'sine para gönderdiğim kişi parasını nasıl çekecek?
QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) para transferi yaptığınızda alıcıya Enpara.com tarafından bir bilgilendirme SMS’i gönderilir. Alıcı SMS’i aldıktan sonra 24 saat içinde herhangi bir QNB Finansbank ATM’sine giderek gönderdiğiniz parayı çekebilir. Bunun için ATM’de "Giriş > Para çekme > Cebe gelen parayı çekme" menüsüne girip T.C Kimlik numarasını, gönderen kişinin ve kendisinin telefon numarasını, kendisine gönderilen SMS’te yer alan 6 haneli referans kodunu ve gönderilen tutarı girmesi yeterlidir.

Alıcı para çekme işlemi sırasında herhangi bir ücret ödemez, gönderdiğiniz tutarı kesintisiz bir şekilde çeker.

Cep telefonu numarası üzerinden QNB Finansbank ATM'sine para gönderdiğim kişi parayı çekmezse ne olacak?
QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) gönderdiğiniz tutar alıcı tarafından 24 saat içinde çekilmezse işleminiz otomatik olarak iptal edilir ve gönderdiğiniz tutar gün sonunda Vadesiz TL hesabınıza kesintisiz bir şekilde iade edilir.

QNB Finansbank ATM'sine yanlış cep telefonu numarası üzerinden para gönderirsem ne yapacağım?
QNB Finansbank ATM'sine para transferi yaptığınız cep telefonu numarasını hatalı olarak girdiğinizi fark ettiğinizde alıcı parayı çekene kadar işleminizi cep şubemizden veya Çözüm Merkezi’mizi arayarak iptal edebilirsiniz.

QNB Finansbank ATM'sine yurt dışı cep telefonu numaraları üzerinden de para gönderebilir miyim?
Hayır, QNB Finansbank ATM'sine (Cep telefonuna) para transferi işlemleri sadece yurt içi operatörlere ait telefon numaralarına yapılabilir.

Cep telefonu numarası üzerinden QNB Finansbank ATM'sine para gönderdiğim kişi gönderdiğim tutarı parça parça çekebilir mi?
Hayır. Alıcı gönderilen tutarı tek seferde çeker, kısmi tutarlı para çekme işlemi yapılamaz.

Kolay Adres nedir?
Kolay Adres, IBAN veya hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan, cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası vb. gibi bilgiler ile kolay bir şekilde para transferi alma ve göndermeyi sağlayan bir hizmettir. Enpara.com Vadesiz TL hesabınızı cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranız ile eşleştirerek, göndericiyle IBAN numarası paylaşmadan sadece bu bilgilerinizden birini vererek para transferi alabilirsiniz. Ayrıca para transferi yapmak istediğiniz alıcının herhangi bir bankadaki hesabıyla eşleştirdiği Kolay Adres bilgilerini biliyorsanız bu bilgiler ile alıcıya kolayca para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com hesabıma nasıl Kolay Adres tanımlayabilirim?
Cep şubemizin “Ayarlar > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Vadesiz TL > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Enpara.com Vadesiz TL hesabınızı Enpara.com’da kayıtlı cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranız ile kolayca eşleştirebilirsiniz.

Hangi hesaplarıma Kolay Adres tanımlayabilirim?
Kolay Adres bilgilerinizi sadece Vadesiz TL hesabınız ile eşleştirebilirsiniz.

Hesabımı birden fazla Kolay Adres ile eşleştirebilir miyim?
Evet, eşleştirebilirsiniz. Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranızdan herhangi birini ya da aynı anda birden fazlasını Enpara.com Vadesiz TL hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Eşleştirdiğiniz Kolay Adres bilgilerinden herhangi birine yapılan para transferi işlemleri Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza gelecektir.

Her Kolay Adres bilginizi sadece bir bankadaki bir hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranız hem Enpara.com Vadesiz TL hesabınız hem de diğer bir bankadaki başka bir hesabınızla aynı anda eşleşmiş olamaz. Her zaman son yaptığız eşleştirme geçerli olur ve her eşleştirme sonrasında daha önce yaptığınız son eşleştirme iptal edilir.

Farklı Kolay Adres bilgilerinizi farklı bankalardaki hesaplarınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranızı Enpara.com Vadesiz TL hesabınız ile eşleştirirken, e-posta adresi veya T.C. Kimlik numaranızı başka bir bankadaki hesabınızla eşleştirebilirsiniz.

En fazla kaç adet Kolay Adres tanımı yapabilirim?
Tüm bankalarda herhangi bir anda en fazla 5 adet Kolay Adres bilgisi eşleştirmeniz olabilir. Enpara.com'da ise cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranız olmak üzere en fazla 3 bilginizi Kolay Adres olarak eşleştirebilirsiniz.

Hangi bilgilerimi Kolay Adres olarak eşleştirebilirim?
Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. Kimlik numaranızdan herhangi birini ya da aynı anda birden fazlasını vadesiz TL hesabınızla eşleştirebilirsiniz.

Kolay Adres tanımlarımda değişiklik yapabilir miyim?
Cep şubemizin “Ayarlar > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Vadesiz TL > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Kolay Adres tercihlerinizi dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Başka bankadaki hesabıma tanımlı Kolay Adres bilgimi Enpara.com hesabıma nasıl taşırım?
Cep şubemizin “Ayarlar > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Vadesiz TL > Kolay Adres” adımlarını takip ederek cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz ve T.C. Kimlik numaranızı Kolay Adres olarak eşleştirebilirsiniz. Enpara.com Vadesiz TL hesabınızla eşleştireceğiniz bilgi başka bir bankadaki hesabınızda Kolay Adres olarak tanımlıysa, Enpara.com'daki eşleştirme ile birlikte diğer bankadaki tanımınız otomatik olarak iptal edilir. Her Kolay Adres bilginizi sadece bir bankadaki bir hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Her zaman son yaptığınız eşleştirme geçerli olur ve her eşleştirme sonrasında daha önce yaptığınız son eşleştirme iptal edilir.

FAST nedir?
Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), tıpkı EFT gibi bankalar arası para transferi yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Ancak EFT'den farklı olarak FAST sayesinde 100.000 TL'ye kadar olan para transferi işlemlerinizi 7/24 olarak gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik para transferiniz saniyeler içerisinde alıcının hesabına geçer.

TCMB’nin sunduğu Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sitemi henüz tüm bankalarda pilot aşamasında olduğu için şimdilik 100.000 TL’ye kadar olan diğer banka para transferi işlemleri 7/24 olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tutar kademeli olarak artırılacaktır.

Para transferi işlemlerimi hangi saatler arasında yapabilirim?
Aşağıdaki para transferi işlemlerinizi 7/24 olarak gerçekleştirebilirsiniz:
  • Enpara.com ve QNB Finansbank’taki hesaplara (Havale)
  • Diğer bankalardaki hesaplara 100.000 TL’ye kadar (FAST)

Diğer bankalardaki hesaplara yapacağınız 100.000 TL üzerindeki para transferlerinizi (EFT) iş günlerinde 17:15’e kadar gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemeler
Enpara.com’da hangi kurumların faturalarını ödeyebilirim?
Enpara.com internet veya cep şubesinden telefon, internet, televizyon, elektrik, su, doğalgaz fatura, şans oyunu ödemelerinizi, diğer bankalara ait kredi kartı borcu ödemelerinizi, cep telefonu TL yükleme işlemlerinizi, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com aracılığıyla faturalarını ödeyebileceğiniz kurumların listesi için tıklayınız.

Enpara.com’da faturasız cep telefonu hatlarına TL yüklenebiliyor mu?
Evet, tüm operatörler için (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Mobil TT Mobil) yüklenebiliyor.

Kredi kartı borç ödemesi yapabilir miyim?
Elbette, internet şubemiz üzerinden "Transfer/Ödeme > Ödemeler > Kredi kartı" adımlarını takip ederek, cep şubemiz üzerinden ise "Ödemeler > Kredi kartı" adımından Enpara.com Kredi Kartı, diğer QNB Finansbank kredi kartları ve diğer bankaların kredi kartlarına ait ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com’da ödemelerim için nasıl otomatik ödeme talimatı oluşturabilirim?
İnternet şubesinde ana menüde yer alan “Transfer/Ödeme > Talimatlar > Ekle/Düzenle” adımlarını takip ederek talimatlar ekranına ulaşabilirsiniz. Burada Yeni talimat ekle butonundan eklemek istediğiniz talimat türünü seçerek yeni bir otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Ya da “Transfer/Ödeme > Ödemeler > Fatura veya Cep telefonu TL yükleme” adımlarını takip ederek geldiğiniz ödeme ekranında ödemenizi yaparken ekranın en altında yer alan “Düzenli talimat olarak kaydet” seçeneğini işaretleyerek yaptığınız ödemeyi aynı zamanda bir otomatik ödeme talimatı olarak da kaydedebilirsiniz.

Cep şubesinde ise “Talimatlar > Yeni talimat ekle > Fatura ödeme veya Cep telefonu TL yükleme, vergi veya SGK” adımlarını izleyerek otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Ayrıca “Ödemeler > Fatura veya Cep telefonu TL yükleme, vergi veya SGK” adımlarını takip ederek ödeme yaptığınız ekranda yer alan ‘Düzenli talimat kaydet’ seçeneğini işaretleyerek talimatınızı kaydedebilirsiniz.

Enpara.com’da hesabımda para yokken faturalarım ödenir mi?
Enpara.com hesabınızda para yokken faturalarınızın ödenebilmesi için vadesiz hesabınıza tanımlı bir Ekpara kredi limitinizin olması gerekir. Ekpara'nız varsa, fatura ödemeleriniz ve transfer talimatlarınız limitiniz dahilinde bu kredi limitinden gerçekleştirilir. Ancak kredi limitiniz dolduysa ödemeniz gerçekleşmez.

Ödemelerinizi düzenli olarak takip etmek isterseniz, bilgilendirme hizmetlerimizden yararlanarak, talimatlı ödemeleriniz için ister her durumda bir gün önceden, ister sadece ödenememe durumlarında e-posta veya SMS yoluyla bilgi alabilirsiniz. Bilgilendirme hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bilgilendirme ayarlarınızı internet şubemizdeki "Ayarlar > Bilgilendirme" menü adımından yönetebilirsiniz.

Talimat verdiğim işlem gerçekleştirilemezse haber veriyor musunuz?
Evet, talimatlı bir işleminiz gerçekleşmezse mutlaka size haber veriyoruz. Ek olarak ertesi gün için talimatlı bir ödemeniz olduğunu size her durumda bir gün öncesinden bildiriyoruz.

Enpara.com’da ödeme işlemlerinden masraf, ücret veya komisyon alıyor musunuz?
Hayır. Ödeme işlemlerinizden hiçbir masraf, ücret veya komisyon almıyoruz.

Enpara.com’da otomatik ödeme talimatı için ücret alıyor musunuz?
Hayır. Talimatlarınızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

Enpara.com’da faturalarım hangi hesabımdan ödenir? Birikim hesabımdan ödeme yapabilir miyim?
Enpara.com’da tüm ödemeleriniz Vadesiz TL hesabınızdan yapılır. Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme, harcama veya nakit para çekimi yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızla bu işlemleri yapmak isterseniz önce buradaki paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.

Enpara.com’da faturalarımı hangi kanallardan ödeyebilirim?
Enpara.com’da fatura, kredi kartı, şans oyunu ödemelerinizi, faturasız cep telefonuna TL yükleme işlemlerinizi hem internet şubemizi kullanarak hem de cep şubemizden gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com’da ATM’den ödeme yapabilir miyim?
Üzgünüz, Enpara.com’da ATM’lerden sadece kredi ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet veya cep şubemizden tüm ödeme işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com müşterisi olarak QNB Finansbank ATM’lerinden başka bir bankaya ait kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
Maalesef hayır. Ancak dilerseniz başka bankalara ait kredi kartı ödemelerinizi internet veya cep şubemizden yapabilirsiniz.

Enpara.com’dan başkasının kredi kartı borcu ödenebilir mi?
Elbette. İnternet veya cep şubemiz üzerinden başkasına ait kredi kartı ödemesi yapabilirsiniz.

Kredi kartı döviz ekstremi Enpara.com’dan ödeyebilir miyim?
Ne yazık ki, sadece TL cinsinden olan kredi kartı ödemelerinizi Enpara.com’dan yapabilirsiniz.

İstanbulkart ve diğer ulaşım kartlarına bakiye yüklemesi yapılabiliyor mu?
İstanbulkart yükleme işlemlerinizi cep şubemizin “Ödemeler > İstanbulkart” adımından ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Diğer ulaşım kartları ile şu an için bir anlaşmamız bulunmamaktadır.

İstanbulkart yükleme işlemi için otomatik yükleme talimatı oluşturabiliyor mu?
Evet, cep şubemizin “Talimatlar > Yeni talimat ekle > İstanbulkart” adımlarını izleyerek otomatik yükleme talimatı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, “Ödemeler > İstanbulkart” adımlarını takip ederek ödeme yaptığınız ekranda yer alan “Düzenli talimat kaydet” seçeneğini işaretleyerek talimatınızı kaydedebilirsiniz.

İstanbulkart’uma yükleme yaptım ama kartıma aktarılmadı, ne yapmalıyım?
İstanbulkart’ınıza para yükleme işleminiz sonrasında, yaptığınız yüklemenin kartınıza aktarılması için kartınızı biletmatiklere okutabilir veya NFC özelliği olan bir cep telefonu kullanıyorsanız, telefonunuzun NFC özelliği açık iken kartınızı telefonunuza yaklaştırarak aktarımı anında gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com’dan trafik para cezası ödemesi yapabilir miyim?
Evet. Trafik para cezası ödemelerinizi ilgili yasal düzenleme gereğince sadece Enpara.com Kredi Kartı’nız ile cep şubemizden gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz işlemleri

Alış/Satış
USD, EUR veya altın satın alabilmem için Enpara.com’da mutlaka USD, EUR veya Altın hesabım olması gerekiyor mu?
Evet. Öncelikle mutlaka bir Vadesiz USD, Vadesiz EUR veya altın hesabı açmış olmanız gerekiyor.

Tatil günlerinde ya da mesai saati dışında döviz alış satışı yapabilir miyim?
Alış satış işlemlerinizi 7/24 'Enpara.com İnternet Şubesi veya Cep Şubesinden' yapabilirsiniz. İş günleri mesai saatleri içinde alış satış arasındaki fiyat farkı daha az olduğundan, alış satış işlemlerinizi bu saat aralıklarında yapmanızı öneririz.

Kurlar
Enpara.com’un USD, EUR ve altın alış ve satış fiyatları da avantajlı mı olacak?
Elbette, tüm fiyatlarımız gibi Amerikan Doları, Euro ve altın alış ve satış fiyatlarımız da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe ve hizmette daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Bu işlemlere ihtiyaç duyarsanız, mutlaka Enpara.com fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

Hizmet kanalları

İnternet şubesi
Enpara.com İnternet Şubesi'nden hangi işlemleri yapabilirim?
Enpara.com internet şubesinden hesap açabilir, kapatabilir, hesaplarınızı ve hesap hareketlerinizi gözlemleyebilir, kredi kartı başvurusu yapabilir, sonrasında kartınıza ait limit, dönem içi hareketler ve ekstre bilgilerini gözlemleyebilirsiniz. Hesaplarınız ve/veya kredi kartınız ile para transferi ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, bu işlemler için talimat veya en hızlı işlem kaydı oluşturabilir, talimatlarınızı gözlemleyebilir ve altın, EUR ve USD alış satısı yapabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu yapabilir, sonrasında kartınıza ait limit, dönem içi hareketler ve ekstre bilgilerinizi gözlemleyebilirsiniz. Paraya ihtiyaç duymanız halinde "Ürünler > Krediler" adımından Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne başvurabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde ekrandan vereceğiniz onaylar sonrasında kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet şubesinden Ayarlar adımından kredi kartı, Encard, para transferi, güvenlik, bilgilendirme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca Bilgilerim adımından kişisel bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

İnternet şifremi unuttum, internet şubesine giremiyorum. Ne yapmalıyım?
İnternet şifrenizi unuttuysanız internet şubemizin giriş ekranında yer alan “Şifremi unuttum” adımından yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Cep telefonum yanımda değil, internet şubesine giriş için girmem gereken SMS şifresine ulaşamıyorum ve internet şubesine giremiyorum. Ne yapabilirim?
Maalesef, SMS şifreniz olmadan internet şubemize giriş yapamazsınız. Bu sizin güvenliğiniz için getirilen bir kısıtlamadır. Ama arzu ederseniz, işleminizi 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ndeki danışmanlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Çözüm Merkezi’miz bu gibi durumlarda size yardımcı olmak için var.

Cep şube
Enpara.com Cep Şubesi nedir, ne işe yarar?
Enpara.com Cep Şubesi Enpara.com’un mobil bankacılık uygulamasıdır. Bu uygulamayı, cep telefonunuzun resmi uygulama mağazasından indirerek, tüm temel bankacılık işlemlerinizi dilediğiniz zaman ve dilediğiniz mekanda gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun data hattının açık olması ve internet bağlantısının çalışır durumda olması yeterlidir.

Hangi mobil işletim sistemleri için Enpara.com Cep Şubesi uygulaması var?
Hem iOS hem de Android işletim sistemlerine özel Enpara.com Cep Şubesi uygulaması bulunmaktadır. Apple App Store, Google Play veya Huawei AppGallery’den uygulamamızı indirebilirsiniz.

Enpara.com’un tablet bilgisayarlara (Ör: iPad, Android tablet) özel bir uygulaması da var mı?
Hayır, Enpara.com’un iPad’e veya Android tabletlere özel bir uygulaması bulunmuyor.

Enpara.com Cep Şubesi’ni yüklediğim cihazda kullandığım telefon numarasıyla Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonu numaram aynı olmak zorunda mı?
Hayır, böyle bir zorunluluğunuz yok. Enpara.com Cep Şubesi’ni yüklediğiniz akıllı cihazda kullandığınız telefon numarası Enpara.com’da kayıtlı cep telefonu numaranızdan farklı olabilir. Ancak Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapıp kendinizi o cihaz üzerinde bir kullanıcı olarak tanımlarken, Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonunuzun da mutlaka yanınızda olması gerekir. Cep şubeye kendinizi kullanıcı olarak tanımlarken girmeniz gerekecek güvenlik kodunuz her zaman SMS ile Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonu numaranıza yollanır.

Enpara.com Cep Şubesi’ne girerken sorulan internet şifremi hatırlamıyorum, ne yapmalıyım?
İnternet şifrenizi unuttuysanız cep şubemizin giriş ekranında yer alan “Şifremi unuttum” adımından yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Enpara.com Cep Şubesi’ne girişlerimde uzun zamandır güvenlik kodu istenmiyordu, ama son girişimde istendi. Bunun sebebi nedir?
Enpara.com Cep Şubesi’ne ilk girişinizden sonra sizden tekrar güvenlik kodu istenmesinin birkaç nedeni olabilir:

• Enpara.com Cep Şubesi uygulamasını silip tekrar yüklemeniz
• Cep şube kanal kullanımınızı iptal edip sonra tekrar aktive etmeniz
• Farklı bir cihaz üzerindeki Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapmanız (hem farklı cihazdaki uygulamaya giriş yaparken, hem de daha sonra sürekli olarak kullandığınız cihazdaki uygulamaya giriş yaparken sizden güvenlik kodu istenir)
• Farklı bir kullanıcı kendi bilgileriyle sizin cihazınızdan Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra tekrar sizin kendi bilgilerinizle giriş yapmanız

Enpara.com internet şifrem değiştiğinde cep şube şifrem de değişir mi?
Evet, elbette. Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yaparken sizden istenilen şifre her zaman en güncel internet şifrenizdir.

Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yaparken internet şifremi değiştirmem istendi. Yeni belirlediğim şifre internet şubesinde de geçerli olacak mı?
Evet, elbette. Enpara.com İnternet Şubesi ile Cep Şubesi’ne giriş için her zaman aynı şifre kullanılır. Birinde güncellenen şifre diğeri için de otomatik olarak güncellenmiş olur.

Cep Şube kanalı kullanımıma kapalıymış, aktif değilmiş. Nasıl aktif hale getirebilirim?
Enpara.com Cep Şubesi kanalının kullanımınıza kapalı olduğuna dair bir uyarı alıyorsanız, yeniden aktif hale getirmek için tek yapmanız gereken 0 850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi aramak. Müşterileri danışmanlarımız size memnuniyetle yardımcı olacaklardır.

Enpara.com Cep Şubesi’ni kullanmak için cep telefonu operatörüme herhangi bir ücret öder veya data paketimin kotasını kullanır mıyım?
Evet. Enpara.com Cep Şubesi’ni mevcut data paketinizin kotası çerçevesinde kullanabilirsiniz. Operatörünüz sizden bu kullanım için mevcut tarifeniz kapsamında ücret tahsil eder.

Bir telefona yüklenmiş olan Enpara.com Cep Şubesi uygulamasını birden fazla kullanıcı kullanabilir mi?
Evet, bir telefona yüklenmiş olan Enpara.com Cep Şubesi uygulamasını birden fazla kullanıcı kullanabilir. Ancak her kullanıcı değişikliğinde bir önceki kullanıcının tanımları silinir ve yeni kullanıcının giriş sırasında Enpara.com’da kayıtlı cep telefonu numarasına SMS ile gönderilen güvenlik kodunu girmesi gerekir.

Benim 2 tane akıllı telefonum/tabletim var. Enpara.com Cep Şubesi’ni her iki cihazıma da yükleyip, her ikisinden de hesaplarıma ulaşabilir ve işlem yapabilir miyim?
Evet, Enpara.com Cep Şubesi’ne kendi bilgilerinizle farklı cihazlardan giriş yapabilirsiniz. Ancak her cihaz değişikliğinde bir önceki cihazdaki tanımlarınız silinir ve yeni cihazdan giriş yaparken Enpara.com’da kayıtlı cep telefonunuza SMS ile gönderilen güvenlik kodunu girmeniz gerekir.

Yurt dışında da Enpara.com Cep Şubesi’ni kullanabiliyor muyuz?
Enpara.com’a yalnızca Türk operatörlerine ait telefon numaraları tanımlanabildiğinden yerel bir numaraya sahipseniz yurt dışında da cep şubemizi kullanabilirsiniz. İnternet bağlantınız olması durumunda cep şubemiz sorunsuz çalışacaktır, ihtiyacınız olan işlemleri rahatça yapabilirsiniz. Ancak yurt dışında cep şubemizi kullanırken internet servis sağlayıcınızın ücretlendirme farklılıklarına dikkat etmenizi öneririz.

Enpara.com’da Açık Bankacılık var mı?
Evet, var tabii ki. BKM’nin sunduğu Açık Bankacılık platformu üzerinden diğer bankalardaki vadesiz hesaplarınızı gözlemleyebilir ve bu hesaplarınızdan para transferi yapabilirsiniz.

Enpara.com’da diğer banka hesaplarımı nasıl gözlemleyebilirim?
Enpara.com Cep Şubesi’nde Ayarlar > Diğer banka hesapları adımından diğer bankalardaki vadesiz hesaplarınıza erişim izni verebilirsiniz.

Diğer banka hesaplarından para transferi yaparken ücret öder miyim?
Diğer banka hesaplarınızdan para transferi yaparken alınacak ücret karşı bankaya bağlıdır.

Çözüm Merkezi
Enpara.com olarak fiziksel şubelerden hizmet vermiyorsunuz, peki bir sorunum veya şikayetim olduğunda kiminle muhatap olacağım?
Size hizmet vermek için canla başla çalışan Enpara.com Çözüm Merkezi’miz var. Bir sorununuz olduğunda bizi arayıp tek tuşla güler yüzlü bir müşteri danışmanımıza ulaşabilirsiniz.

Enpara.com ile ilgili bir sorun yaşadığımda herhangi bir QNB Finansbank şubesine gidemez miyim?
Herhangi bir sorun yaşadığınızda şubeye gitmenize gerek yok. Enpara.com Çözüm Merkezi’miz her türlü sorununuza çözüm bulabilecek donanıma sahiptir. Hiçbir sorununuz için sizi şubeye gitmek zorunda bırakmayız.

Yine de siz, yaşadığınız sorun ile ilgili olarak mutlaka bir QNB Finansbank şubesine gitmek isterseniz elbette gidebilirsiniz, bunun önünde hiçbir engel yok. Ancak daha hızlı ve kolay hizmet alabilmeniz için Enpara.com Çözüm Merkezi’mize ulaşmanız daha uygun olacaktır.

Enpara.com ile ilgili öneri, şikayet, talep veya problemlerimi size nasıl ileteceğim?
Enpara.com hakkındaki olumlu ya da olumsuz tüm görüşlerinizi veya çözüm aradığınız tüm konuları, bize Cep Şubemizin giriş ekranındaki "Çözüm Merkezi" alanına tıklayıp yazılı olarak ya da 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden arayarak iletebilirsiniz.

Enpara.com ile ilgili şikayet, talep veya problemlerim nasıl ve ne hızda çözümlenecek? Benim nasıl haberim olacak?
Şikayet, talep ve problemleriniz konularına göre farklı hızlarda çözümlenebilmektedir. Hepsi, konusunda uzman ekipler tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınır ve mümkün olan en kısa sürede çözüme ulaştırılır. Bize ilettiğiniz her şikayet, talep veya problem için bir kayıt açarız ve açtığımız kaydın numarasını size SMS ve e-posta yoluyla bildiririz. Bu numarayı kullanarak kaydınızla ilgili gelişmeleri Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca kaydınız çözüme ulaştığında biz de telefon ya da e-posta yoluyla size mutlaka bilgi veririz.

Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aradığımda bir müşteri danışmanına kolaylıkla ulaşabileceğimden ve bu müşteri danışmanının de problemimi çözebileceğinden nasıl emin olabilirim?
Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aradığınızda karşınıza çıkan sesli yanıtlama sisteminde en fazla üç adım bulunur ve bu adımlardan biri mutlaka sizi bir müşteri danışmanına yönlendirmek içindir. Eğer yoğunluktan dolayı sizi hemen bir müşteri danışmanına bağlayamıyorsak, dilerseniz sizi telefonda bekletmez ve uygun olduğumuz ilk anda biz sizi geri ararız.

Çözüm Merkezi danışmanlarımız size her türlü probleminizde yardımcı olabilmek için uzun ve yoğun bir eğitimden geçer. Ayrıca değişen ihtiyaçlarınızı düzenli olarak takip ederek yeni çözümler geliştirmek üzerine sürekli çalışırlar. %100 müşteri memnuniyeti hedefiyle hizmet verirler. Enpara.com, çalışanları ile var olan bir markadır. Bu yüzden Enpara.com Çözüm Merkezi’ni her aradığınızda sizi güleryüzlü, yardımsever ve işinin ehli danışmanlar karşılar.

Bize ilettiğiniz ama anında çözemediğimiz her şikayet, talep veya problem için bir kayıt açarız ve açtığımız kaydın numarasını size SMS ve e-posta yoluyla bildiririz. Bu numarayı kullanarak kaydınızla ilgili gelişmeleri Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca kaydınız çözüme ulaştığında biz de telefon ya da e-posta yoluyla size mutlaka bilgi veririz.

Enpara.com Çözüm Merkezi’nde müşteri danışmanları 7/24 hizmet veriyor mu?
Çözüm Merkezi’miz sistemsel olarak 7/24 çalışmaktadır, ancak müşteri danışmanlarımız sabah saat 08:00 ile gece 01:00 arasında hizmet vermektedir. Gece 01.00 ile sabah 08:00 arasında sesli yanıt sistemimiz üzerinden bize mesajınızı bırakabilirsiniz. Kayıp, çalıntı gibi güvenlikle ilgili bildirimleriniz için ise günün her saati güvenlik ekiplerimize ulaşabilirsiniz.

Enpara.com’da internet şubesi veya cep şube üzerinden yapamayıp sadece Çözüm Merkezi aracılığıyla yapabileceğim işlemler var mı?
Evet, çok fazla olmamakla birlikte sadece Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla yapabileceğiniz işlemler var. Bunlar: Başvuru durum sorgulama (müşteri olma, talep, şikayet vb.), Encard yenileme, Encard kayıp/çalıntı bildirimi, kurye için adres değişikliği, aynı gün içinde ödeme iptali, bir hesaba veya bir kanala bloke koyma veya kaldırma, ATM para çekimi limitinin geçici olarak yükseltilmesi ve bazı diğer güvenlik ayarları.

Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aramak ücretli mi?
Hayır, Çözüm Merkezi’miz ücretsiz hizmet vermektedir, bizi aradığınız için sizden herhangi bir hizmet bedeli talep etmeyiz. Bizi aramak için sadece kullandığınız telefon operatörüne standart arama ücreti ödersiniz.

ATM
Enpara.com’un ATM'leri QNB Finansbank ATM'lerinden farklı mı?
Hayır, bir Enpara.com müşterisi olarak tüm QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak Vadesiz TL ve Birikim hesap bakiyelerinizi görüntüleyebilir, hesaplarınızdan nakit para çekebilir, hesaplarınıza para yatırabilir ya da ihtiyaç kredisi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Ayrıca Encard’ınızla diğer yurt içi banka ATM’lerinde ücretli olarak Vadesiz TL hesap bakiyenizi görüntüleyebilir ve hesabınızdan nakit çekim yapabilirsiniz, dilerseniz yurt dışı banka ATM’lerinden de ücretli olarak yabancı para cinsinden para çekimi yapabilirsiniz.

ATM’lerden hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?
QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınızın bakiyelerini görüntüleyebilir, bu hesaplarınızdan nakit para çekebilir/yatırabilir, ihtiyaç kredisi taksitlerinizi ödeyebilir, Enpara.com’daki başkasına ait Vadesiz TL hesaplarına para yatırabilir, kredi kartınızı ödeyebilir, nakit avans kullanabilirsiniz. Bu işlemlere ek olarak gizli sorunuzu silebilir veya cep telefonu numaranızı güncelleyebilirsiniz. Diğer yurtiçi banka ATM’lerinden ise Encard'ınızla sadece Vadesiz TL hesap gözlem ve nakit çekim işlemlerini, ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri ödeyerek yapabilirsiniz. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip karşı bankaya ödenir. Yurtdışı banka ATM'lerinde ise Encard'ınızla ücretli olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan yabancı para cinsinden para çekimi yapabilirsiniz.

Diğer işlemleriniz için Enpara.com cep veya internet şubesini ya da 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Tüm ATM’ler ücretsiz mi? Yoksa sadece QNB Finansbank ATM’leri mi ücretsiz?
Sadece QNB Finansbank ATM’leri ücretsiz. Diğer banka ATM'leri ise, ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından kabul edilen protokol nedeniyle ücretli. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip tamamen karşı bankaya ödenir.

Enpara.com’da neden sadece QNB Finansbank ATM’leri ücretsiz? Neden diğer banka ATM’leri ücretli?
Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz hizmet verebiliyoruz. Diğer bankalar ise kendi ATM’lerinin kullanılması karşılığında bizden ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri tahsil eder. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip tamamen karşı bankaya ödenir.

Yurt dışındaki ATM’lerden de para çekilebiliyor mu? Nasıl oluyor?
Evet, Encard’ınız ile yurt dışındaki banka ATM’lerinden de o ülkenin para birimi cinsinden para çekebiliyorsunuz. Hem de, çekilen bu para Vadesiz TL hesabınızdan çekildiği için o ülkenin para biriminden bir hesabınız olması da gerekmiyor. Yani, Encard’ınız ve Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda paranız olduğu sürece, yurt dışına seyahate gitmeden önce döviz almak ve yolculuk boyunca yanınızda yüklü miktarda döviz taşımak zorunda kalmazsınız. Seyahatiniz boyunca ihtiyaç duydukça ATM’lerden para çekebilirsiniz. Encard'ınızla yurt dışı ATM’lerinden çektiğiniz para, uluslararası kart kuruluşlarınca, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları da eklenerek, Amerikan Doları’na çevrilir. Amerikan Doları cinsinden gelen tutar, o anda geçerli olan QNB Finansbank tarafından banka kartı işlemlerine özel olarak açıklanan Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek Enpara.com Vadesiz TL hesabına yansıtılır.

Yurt dışı ATM’lerinden para çekmeniz durumunda işlem başına bir ücret tahsil edilir.

ATM’lerden para transferi, ödeme veya alış/satış işlemleri yapabiliyor muyum?
Üzgünüz, bu işlemleri ATM’lerden yapamıyorsunuz. Bu işlemler için dilediğiniz zaman internet veya cep şubemizi ya da internet erişiminiz yoksa Enpara.com Çözüm Merkezi’ni kullanabilirsiniz.

Bulunduğum bölgede QNB Finansbank ATM’si yok veya arızalı. Ne yapmam gerekir?
Encard’ınızla diğer banka ATM’lerini kullanarak Enpara.com Vadesiz TL hesap bakiyenizi gözlemleyebilir ve hesabınızdan nakit çekebilirsiniz. Ancak diğer banka ATM’lerini kullandığınız durumda size, işlem anında bilginize ve onayınıza sunulacak bir ücret yansıtılacaktır. Bulunduğunuz bölgede QNB Finansbank ATM’si olmadığı için veya arızalı olduğu için zorluk yaşıyorsanız, bunu mutlaka bize 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'miz üzerinden bildirin.

Eğer işleminiz acil ise ve yakınınızda bir QNB Finansbank şubesi var ise, Enpara.com hesaplarınız ile bağlantılı tüm TL/USD/EUR para çekme ve yatırma işlemlerini herhangi bir ücret ödemeden şubeden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

ATM Encard’ıma veya Enpara.com Kredi Kartı’ma el koyarsa ne yapmam lazım?
ATM’den kartınızı geri alamazsanız 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

ATM’den para yatırırken param sıkıştığında ne yapmalıyım?
ATM’de paranız sıkıştığında 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

QNB Finansbank ATM’lerini nasıl kullanacağım?
QNB Finansbank ATM’lerini Encard’ınızla veya Enpara.com Kredi Kartı’nızla, kartınız yanınızda değilse cep şubemizdeki “Karekod” özelliğiyle kullanabilirsiniz.

Ayrıca, sadece hesaba para yatırma işlemine özel olarak, “Kartsız İşlemler>Hesaba para yatırma” adımından TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve para yatırmak istediğiniz hesap bilgilerini girerek, herhangi bir Enpara.com müşterisinin Vadesiz TL hesabına para yatırabilirsiniz.

QNB Finansbank ATM’lerindeki karekod ne işe yarıyor?
Karekod, Encard’ınızın yanınızda olmadığı durumlarda cep şubemizi kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

Karekod ile QNB Finansbank dışındaki banka ATM’lerinden işlem yapabilir miyim?
Evet, ortak karekod özelliği sayesinde diğer banka ATM’lerinden de para çekme işlemi yapabilirsiniz.

Karekod ile QNB Finansbank ATM’lerinden hangi işlemleri yapabilirim?
Cep şubemizin “Karekod > Hızlı para çekme” adımından çekmek istediğiniz tutarı seçerek ATM’ye dokunmadan hızlıca para çekebilir ya da “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımını kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden yapabileceğiniz tüm işlemleri (para çekme, para yatırma, kredi kartı ve kredi borcu ödeme) gerçekleştirebilirsiniz.

Karekod ile QNB Finansbank ATM’lerinde nasıl işlem yapacağım?
Aşağıdaki adımları takip ederek karekod ile hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz:

• İşlem yapmak istediğiniz QNB Finansbank ATM’sinin klavyesindeki “Giriş” veya 8 tuşuna basarak ATM’de bir karekod oluşturun.
• Cep şubemizdeki “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımına girin ve açılan kameraya ATM'nin oluşturduğu karekodu okutun.
• ATM’ye giriş yaptınız bile, artık istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Karekod kullanarak nasıl hızlı para çekebilirim?
Aşağıdaki adımları takip ederek hızlı ve kolay bir şekilde para çekebilirsiniz, karekod ile günlük toplam para çekme limitiniz 5.000 TL’dir.
  • İşlem yapmak istediğiniz QNB Finansbank ATM’sinin klavyesindeki “Giriş” veya 8 tuşuna basarak ATM’de bir karekod oluşturun.
  • Cep şubemizdeki “Karekod > Hızlı para çekme” adımına girerek para çekmek istediğiniz hesabınızı ve tutarı belirtin.
  • Cep şubemizde açılan kameraya ATM'nin oluşturduğu karekodu okutun.
  • ATM paranızı hazırladı bile, paranızı aldıktan sonra başka bir işlem yapmadan ATM’den ayrılabilirsiniz..

Karekod ile para çektiğimde ATM’lerden günlük toplam para çekme limitim azalır mı?
Evet. Karekod ile para çektiğinizde kartsız günlük toplam para çekme limitinizle beraber günlük toplam ATM para çekme limitiniz de azalır.

Para yatırma ve çekme

Para çekme
Enpara.com'da şube yoksa hesaplarımdaki parayı nasıl çekeceğim?
Türkiye’nin her yerine yayılmış QNB Finansbank ATM’lerinden Enpara.com Vadesiz TL ya da Birikim hesaplarınızdaki paranızı hiçbir ücret ödemeden çekebilirsiniz. Ayrıca diğer banka ATM’lerini de ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri ödeyerek kullanabilirsiniz. Ya da paranızı elektronik para transferi ile ücretsiz olarak başka bir bankadaki hesabınıza gönderebilirsiniz.

Enpara.com Vadesiz USD/EUR hesaplarınızdaki paranızı nakit olarak çekebilmek için döviz çekme özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ya da paranızı yine elektronik para transferi ile başka bir bankadaki hesabınıza gönderebilirsiniz. Enpara.com’da yabancı para cinsinden para transferi işleminiz, sektör geneline göre düşük de olsa bir ücrete tabidir.

Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com hesaplarınızdan TL, USD veya EUR çekebilirsiniz. Fakat hatırlatmak isteriz, şubeden para çekme ve yatırma işlemleri için QNB Finansbank'ın iş kuralları geçerlidir. Yüksek tutarlı para çekme/yatırma işlemi gerçekleştirmek istediğinizde Çözüm Merkezi'mizi arayarak istediğiniz QNB Finansbank şubesinden 1 iş günü sonrası için randevu oluşturabilirsiniz ya da ilgili QNB Finansbank şubesini arayarak kendiniz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almazsanız şubenin çekeceğiniz ya da yatıracağınız para tutarına bağlı olarak işleminizi gerçekleştirmeme ihtimali olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

Enpara.com hesabımdaki paramı bir QNB Finansbank şubesinden çekebilir miyim?
Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. Fakat hatırlatmak isteriz, şubeden para çekme ve yatırma işlemleri için QNB Finansbank'ın kuralları geçerlidir. Yüksek tutarlı para çekme işlemi gerçekleştirmek istediğinizde Çözüm Merkezi'mizi arayarak istediğiniz QNB Finansbank şubesinden 1 iş günü sonrası için randevu oluşturabilirsiniz ya da ilgili QNB Finansbank şubesini arayarak kendiniz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almazsanız şubenin çekeceğiniz para tutarına bağlı olarak işleminizi gerçekleştirmeme ihtimali olduğunu belirtmek isteriz.

Ancak biliyorsunuz, Enpara.com olarak tüm avantajlarımızı şube maliyetimizin olmaması sayesinde sunabiliyoruz. Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

Enpara.com hesaplarımdan ATM para çekme limitim ne kadar?
QNB Finansbank ya da diğer banka ATM’lerinden günde maksimum 10.000 TL nakit çekebilirsiniz. Bu limit dahilinde QNB Finansbank ATM’lerinden kartsız olarak cep şubemizdeki “Karekod” adımı üzerinden günlük para çekme limitiniz ise toplamda 5.000 TL’dir. Dilerseniz internet veya cep şubemizdeki güvenlik ayarlarınızdan Encard ile ATM’lerden para çekme limitinizi düşürebilir ya da Enpara.com Çözüm Merkezi’nden geçici olarak yükseltilmesini talep edebilirsiniz.

Yurt dışındaki ATM’lerden de para çekilebiliyor mu? Nasıl oluyor?
Evet, Encard’ınız ile yurt dışındaki banka ATM’lerinden de o ülkenin para birimi cinsinden para çekebiliyorsunuz. Hem de, çekilen bu para Vadesiz TL hesabınızdan çekildiği için o ülkenin para biriminden bir hesabınız olması da gerekmiyor. Yani, Encard’ınız ve Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda paranız olduğu sürece, yurt dışına seyahate gitmeden önce döviz almak ve yolculuk boyunca yanınızda yüklü miktarda döviz taşımak zorunda kalmazsınız. Seyahatiniz boyunca ihtiyaç duydukça ATM’lerden para çekebilirsiniz. Encard'ınızla yurt dışı ATM’lerinden çektiğiniz para, uluslararası kart kuruluşlarınca, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları da eklenerek, Amerikan Doları’na çevrilir. Amerikan Doları cinsinden gelen tutar, o anda geçerli olan QNB Finansbank tarafından banka kartı işlemlerine özel olarak açıklanan Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek Enpara.com Vadesiz TL hesabına yansıtılır.

Yurt dışı ATM’lerinden para çekmeniz durumunda işlem başına bir ücret tahsil edilir.

ATM’lerden döviz, birikim veya vadeli hesaplarımdan para çekebilir ya da bu hesaplarıma para yatırabilir miyim?
Tüm QNB Finansbank ATM’lerinden Enpara.com Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınızla ilgili işlem (bakiye görüntüleme, para çekme ve para yatırma) yapabilirsiniz. Vadesiz döviz hesaplarınızla ilgili işlemler için döviz çekme/yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Diğer (Vadeli TL, Vadeli Döviz ve Altın) hesaplarınızla ilgili işlem yapmak için internet şubemizi, cep şubemizi ya da 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ni kullanabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışı diğer banka ATM’lerinden ise ücretli olarak sadece Vadesiz TL hesap bakiyenizi görüntüleyebilir ve hesabınızdan nakit çekim yapabilirsiniz.

Para yatırma
Şube yoksa paramı Enpara.com hesabıma nasıl yatıracağım?
Enpara.com dışındaki herhangi bir hesaptan Enpara.com’daki tüm Vadesiz ve Birikim hesaplarınıza elektronik para transferi yapabilirsiniz. Dilerseniz, Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınıza nakit para yatırmak için tüm QNB Finansbank ATM'lerini, Vadesiz USD/EUR hesaplarınıza nakit yatırmak içinse döviz yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com hesaplarınızdan TL, USD veya EUR çekebilirsiniz. Fakat hatırlatmak isteriz, şubeden para çekme ve yatırma işlemleri için QNB Finansbank'ın kuralları geçerlidir. Yüksek tutarlı para çekme/yatırma işlemi gerçekleştirmek istediğinizde Çözüm Merkezi'mizi arayarak istediğiniz QNB Finansbank şubesinden 1 iş günü sonrası için randevu oluşturabilirsiniz ya da ilgili QNB Finansbank şubesini arayarak kendiniz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almazsanız şubenin çekeceğiniz ya da yatıracağınız para tutarına bağlı olarak işleminizi gerçekleştirmeme ihtimali olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

ATM’lerden Enpara.com’daki hesaplarıma nakit para yatırabiliyor muyum?
Elbette, para yatırma özelliğine sahip QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak kendi Vadesiz TL hesabınıza veya Birikim hesaplarınıza, ayrıca Enpara.com’daki başkasına ait Vadesiz TL hesaplarına ücretsiz para yatırabilirsiniz.

Enpara.com müşterisi olan birinin hesabına QNB Finansbank ATM’lerinden nakit para yatırabilir miyim?
Müşteri olun ya da olmayın, Enpara.com’da hesabı olan birinin Vadesiz TL hesabına nakit para yatırma özelliğine sahip QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak para yatırabilirsiniz. Bu işlem için “Giriş > Hesaba para yatırma > Başkasının Hesabına” adımını kullanabilirsiniz.

Enpara.com’daki hesaplarıma ATM’den para yatırma limitim ne kadar?
Para yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerinden günde maksimum 185.000 TL’ye kadar nakit Türk Lirası yatırabilirsiniz.

ATM’den para yatırırken param sıkıştığında ne yapmalıyım?
ATM’de paranız sıkıştığında 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

Diğer banka ATM’lerinden Enpara.com’daki hesaplarıma para yatırabilir miyim?
Enpara.com Vadesiz TL ya da Birikim hesaplarınıza QNB Finansbank’ın para yatırma özelliği olan ATM’lerinden hiçbir ücret ödemeden para yatırabilirsiniz. Ayrıca Vadesiz TL hesabınıza yurt içi diğer bankaların para yatırma özelliği olan ATM’lerinden de belirli bir ücret karşılığında para yatırabilirsiniz. Alınacak ücretlere buradan erişebilirsiniz.

ATM’lerden döviz, birikim veya vadeli hesaplarımdan para çekebilir ya da bu hesaplarıma para yatırabilir miyim?
Tüm QNB Finansbank ATM’lerinden Enpara.com Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınızla ilgili işlem (bakiye görüntüleme, para çekme ve para yatırma) yapabilirsiniz. Vadesiz döviz hesaplarınızla ilgili işlemler için döviz çekme/yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Diğer (Vadeli TL, Vadeli Döviz ve Altın) hesaplarınızla ilgili işlem yapmak için internet şubemizi, cep şubemizi ya da 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ni kullanabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışı diğer banka ATM’lerinden ise ücretli olarak sadece Vadesiz TL hesap bakiyenizi görüntüleyebilir ve hesabınızdan nakit çekim yapabilirsiniz.

Enpara.com'daki hesabıma bir QNB Finansbank şubesinden para yatırabilir miyim?
Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. Fakat hatırlatmak isteriz, şubeden para çekme ve yatırma işlemleri için QNB Finansbank'ın kuralları geçerlidir. Yüksek tutarlı para yatırma işlemi gerçekleştirmek istediğinizde Çözüm Merkezi'mizi arayarak istediğiniz QNB Finansbank şubesinden 1 iş günü sonrası için randevu oluşturabilirsiniz ya da ilgili QNB Finansbank şubesini arayarak kendiniz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almazsanız şubenin yatıracağınız para tutarına bağlı olarak işleminizi gerçekleştirmeme ihtimali olduğunu belirtmek isteriz.

Ancak biliyorsunuz, Enpara.com olarak tüm avantajlarımızı şube maliyetimizin olmaması sayesinde sunabiliyoruz. Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

Bilgilendirme

Mobil bildirimler
Almak istediğim mobil bildirimleri kendim seçebiliyor muyum?
Mobil bildirim hizmetimiz tüm müşterilerimiz için standarttır. Sadece bazı bildirim tipleri için tutar tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Mobil bildirim ayarlarımı nasıl değiştiririm?
Cep şubemizin "Ayarlar > Mobil bildirimler" adımını takip ederek ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Bilgilendirme hizmetinizi mobil bildirim şeklinde değil de SMS ve/veya e-posta olarak bildirim alabilir miyim?
Maalesef. Bu eskiden mümkündü ancak ilgili yasal düzenlemeler gereğince müşterilerimize e-posta ve SMS yoluyla finansal bilgi içeren gönderimleri daha az yapmaya karar verdik. Diğer taraftan müşterilerimizin neredeyse tamamı cep şubemizi kullandığı için bilgilendirme hizmetimizi sadece mobil bildirim şeklinde konumlandırmanın daha doğru olacağını düşündük.

Cep telefonum kapalı olduğunda veya internet bağlantım olmadığında mobil bildirimler bana nasıl ulaşacak?
Cep şubemizdeki Bildirimler adımını kullanarak size gönderdiğimiz tüm mobil bildirimleri size ulaşmayanlar da dahil olmak üzere görebilirsiniz.

Bana gönderdiğiniz tüm mobil bildirimleri toplu olarak görebileceğim bir yer var mı?
Evet, cep şubemizdeki "Bildirimler" adımını kullanarak size gönderdiğimiz mobil bildirimleri toplu olarak görebilirsiniz.

Yazılı belge talepleri
Enpara.com hesaplarım ile ilgili yazılı belgeye (varlık dökümü, hesap özeti, hesap cüzdanı vb.) ihtiyacım var. Ne yapmam gerekiyor?
Islak imzalı bir yazılı belge ihtiyacınız varsa, bu talebinizi bize www.enpara.com’dan, Enpara.com internet ya da cep şubemizden bize yazarak ya da bizi 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden arayarak iletebilirsiniz. Talebiniz üzerine bu belgeleri hazırlayıp, kurye ile ücreti karşılığında adresinize yollarız. Belgelerinizi standart ya da hızlı kurye ile gönderebiliriz. Standart kurye ile yapılan gönderimler 4 iş günü içinde teslim edilir. Moto kurye ile hızlı basılı belge gönderimi sadece İstanbul ili için yapılır, iş günlerinde saat 15:00’e kadar iletilen talepler aynı gün içinde, diğer talepler ise bir sonraki iş gününde teslim edilir. Diğer illere ve İstanbul’un Adalar, Ağva, Bolluca, Büyükçekmece, Çatalca, Dolayoba, Habibler, Kilyos, Kumburgaz, Mimaroba, Mimarsinan, Ömerli, Polonezköy, Riva, Rumeli Kavağı, Silivri, Sinanoba ve Şile bölgelerine gönderim yapılmamaktadır. Islak imzalı olmayan tüm yazılı belge ihtiyaçlarınızı ise internet şubemiz üzerinden ilgili belgeleri yazdırarak karşılayabilirsiniz.