İhtiyaç kredisi kullanım koşulları

 • Enpara.com İhtiyaç Kredisi herhangi bir ücret, masraf ya da komisyon içermeyen, belirli bir vade boyunca aylık eşit taksitler halinde geri ödenen bir bireysel kredidir.
 • Size sunulan ihtiyaç kredisi tutarı, ödeme planı ve bu sözleşme ile birlikte onayınıza sunulur ve onayladığınız takdirde otomatik olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza aktarılır. Enpara.com ile kredi ilişkiniz kredi tutarının Vadesiz TL hesabınıza aktarılması ile başlar ve tüm kredi anapara borcunuzun faiz ve vergileriyle birlikte ödenmesi ile son bulur.
 • Kredinizin taksit tutarları ödeme planında belirtilen şekilde anapara, faiz ve vergi borçlarını içerir. Kredi taksitlerinizdeki faiz tutarı, kredinizin kalan anapara tutarı üzerinden, aylık faiz oranı ve ilgili taksit döneminin içerdiği gün sayısı dikkate alınarak hesaplanır. Hesaplanan tutarına, faizin %15’i oranında KKDF ve %10’u oranında BSMV eklenir.
 • İhtiyaç kredisi taksitlerinizi ödeme planında belirtilen şekilde, zamanında ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekmektedir. Ödeme planında belirtilen taksit tutarları, belirtilen taksit tarihlerinde, ek bir talebinize veya onayınıza gerek olmaksızın, otomatik olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilir. Taksit tarihinin tatil gününe denk gelmesi durumunda, ilgili tahsilat bir sonraki iş gününde gerçekleştirilir.
 • Eğer taksit tarihinde Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye yoksa Ekpara limitinizin olması halinde, bu limit verdiğiniz izne bağlı olarak kullanılır (gün sonunda), hesabınızdaki bakiye taksit tutarının tamamını karşılamıyorsa hesap bakiyeniz kadar kısmi tahsilat yapılır. Kısmi ödemeler ilgili taksitin önce faiz ve vergi borcunu ardından anapara borcunu kapatır.
 • Dilerseniz taksit ödemelerinizi Enpara.com hizmet kanalları aracılığıyla "Ödemeler" menü adımından manuel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz taksitlerinizi vadesinden önce ödeyerek veya toplu bir ödeme yaparak, kredi borcunuzun tamamını veya bir kısmını, herhangi bir ücret ya da masraf ödemeksizin, dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bu durumda erken ödemeden doğan faiz ve vergi indirimlerinden yararlanırsınız.
 • Taksit tutarlarınızın bir kısmının veya tamamının zamanında ödenmemesi durumunda:
  • Ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca, ödeme planınızda belirtilen oranda gecikme faizi uygulanır ve bu faiz tutarına faizin %15'i oranında KKDF ve %10'u oranında BSMV eklenir.
  • Enpara.com, sizden ek teminat isteme hakkına ve QNB Finansbank nezdindeki tüm hesaplarınız ve mal varlığınız üzerinde bloke, takas, mahsup, hapis ve rehin hakkına sahip olur.
  • Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda kredi borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline gelir ve Enpara.com bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep eder. Kredi borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.
 • Kredinizle ilgili olarak Enpara.com tarafından yapılacak her türlü bildirim o sırada Enpara.com'da kayıtlı olan en güncel iletişim adresinize, e-posta adresinize ve/veya cep telefonunuza ücretsiz olarak yapılır.
 • Kredi ilişkiniz boyunca Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak ödeme planınızda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'da belirtilen kurallar çerçevesinde sadece 1 defa ödeme planı değişikliği yapabilirsiniz. Bu işlem için sizden hiçbir masraf veya ücret talep edilmez.
 • Kredi ilişkinizin başladığı tarihten itibaren 14 gün içinde, hiçbir gerekçe göstermeden, ihtiyaç kredinizi kullanmaktan cayabilirsiniz. Cayma hakkınızı kullanabilmek için belirtilen süre içinde Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bildirimde bulunmanız ve bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kredi anapara borcunuzun tamamını, geri ödeme tarihine kadar işlemiş olan faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda krediniz bu sözleşmede ve ödeme planında belirtilen şartlarla devam eder.
 • Kredinizle ilgili bir sorun yaşamanız durumunda öncelikle Enpara.com Çözüm Merkezi'nden destek alabilirsiniz. Ayrıca Tüketici Mahkemesi’ne, Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz.
 • Kredi sözleşmeniz ve ödeme planınız, onayınızın ardından kayıtlı e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca, dilediğiniz zaman Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak bu belgelerin basılı olarak ücretsiz bir şekilde kayıtlı iletişim adresinize yollanmasını talep edebilirsiniz.
 • Enpara.com’a ait tüm ticari ve iletişim bilgilerine her zaman www.qnbfinansbank.enpara.com web sitesinin “İletişim” adımından ulaşabilirsiniz.