Yurt dışı para transferi ve SWIFT

Düşük SWIFT ücretleri ile yurt dışı trasnferlerinizi Enpara.com ile yapın, yüksek transfer masraflarından kurtulun.

Yabancı para transferlerinde yurt içinden, yurt dışına para gönderme ya da yurt içindeki bir hesaba yurt dışından yapılan işlemler, sadece yurt içinde TL cinsinden yapılan para transferinden farklılık gösteriyor. Yurt dışına para gönderme sürecinde, gönderimin yapıldığı banka, gönderimin yapılabilmesi için yurt dışındaki anlaşmalı olduğu aracı banka ile iletişime geçiyor. Bu işlemler sırasında aktarım SWIFT sistemi üzerinden gerçekleştiği ve işlem sonuçlanıncaya kadar birçok operasyona ihtiyaç duyulduğu için alıcı ve gönderici bankaya işlem maliyetleri yansıtılıyor. Bu nedenle yurt dışına para gönderirken ya da yurt dışından hesaba para gelirken işlem maliyetleri müşteriye yansıtılıyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03-300x250

Yurt dışına para gönderme


Yurt dışına para gönderme işlemi, göndericinin ve alıcının bulunduğu ülkelerdeki bankaların SWIFT sistemi üzerinden haberleşmesiyle gerçekleşiyor. SWIFT sistemi üzerinden yapılan yazışmalar nedeniyle oluşan maliyetler alıcı ve gönderici bankalara yansıtıldığından, yurt dışı para gönderme işlemlerinde müşterilere ücretler yansıtılıyor.


Yurt dışına para gönderirken genellikle işlem başına ücretlendirme yapılıyor. İşlem ücretleri, alıcı ve gönderici bankanın fiyat politikalarına bağlı olarak değişiyor. SWIFT transferi yapmadan önce, işlem ücretleri hakkında bilgi edinmek önem taşıyor. İşlem maliyetinin yanı sıra, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) de alındığından, işlem ücreti artabiliyor. Alıcı bankalar ya da işlem sırasında aracı görevi yapan bankalar, oluşan masrafları müşterilere yansıtıyor.


Uluslararası para gönderme işlemlerinde, yapılan işlem dünyanın herhangi bir yerindeki iki banka arasında gerçekleşebildiği için maliyetli oluyor. Bankaların müşterilerine uyguladığı işlem ücretleri ise vergilendirme sistemine, işlem sırasında bankada oluşan masraflara ve bankanın politikalarına göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla aynı ülkede içinde hizmet veren iki banka arasında gerçekleştirilse bile yabancı para transferlerinde de gönderen hesaptan ve alıcı hesaptan ayrı ayrı işlem ücreti alınıyor.


SWIFT ve BIC kodları


Uluslararası para transferi işlemlerinde, gönderici ve alıcı bilgilerinin dışında SWIFT ve BIC kodları kullanılıyor. Para transferi gerçekleştirilirken bankaların SWIFT ya da BIC kodları olmadan işlemin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. BIC numaraları, bankanın resmi adı ve hizmet verdiği şehre göre belirleniyor.


SWIFT kodlarını oluşturabilmek için alıcı ve transfer işleminin yapılacağı bankayla ilgili bazı bilgilere sahip olunması gerekir:


  • Para transferinin yapılacağı bankanın SWIFT kodu ya da alıcı bankanın bulunduğu ülke ve şehir bilgileri ile bankanın resmi adı,
  • Transferin yapılacağı alıcının adı, soyadı, adresi ve transferin yapılacağı ülke ismi,
  • Para transferinin gerçekleştirileceği tarih,

Alıcının ve alıcı bankanın bilgileri doğrultusunda SWIFT kodlarının oluşturulması gerekiyor. SWIFT kodları genellikle 8 haneden oluşuyor. Banka kodu, ISO kodu, yerel kod gibi bilgilerden oluşan bu kodların açılımı şöyle:


  • Banka kodu: ilk 4 karakter
  • ISO ülke kodu: 5. ve 6. karakter
  • Yerel kod: 7. ve 8. karakter

Yerel kod bazı ülkelerde üç haneden oluşabiliyor. Bununla birlikte BIC kodunda şube kodu da bulunabiliyor. Bu durumda BIC kodu 11 haneye ulaşıyor. Yabancı para transferi sırasında kodların yanlış girilmesi ise işlemin gerçekleştirilememesine, para transferinin başka bir şubeye iletilmesine neden olabiliyor. Bu durumda, işlemin düzeltilmesi için ekstra maliyetler meydana gelebiliyor.


Uluslararası para transferi işlemlerinde SWIFT ve BIC kodlarının doğru girilmesine dikkat etmek oldukça önem taşıyor. Kodların doğru şekilde yazıldığından emin olmak için bankalardan destek alınabiliyor.


SWIFT işlemleri genellikle birkaç gün içerisinde gerçekleşiyor. Yurt dışı para transferi için bankaya mesai saatleri içerisinde talimat verildikten sonra ortalama 2 gün içerisinde işlem tamamlanıyor.


SWIFT ücretleri


SWIFT işlemleri için talep edilen işlem ücretleri bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Para transferi sırasında hem gönderici hem de alıcı banka tarafında bazı masraflar oluştuğundan, işlem ücreti hem göndericiden hem de alıcıdan talep edilir. Gönderici ve alıcı bankanın fiyat politikalarının farklılaşması sebebiyle, alınan işlem ücreti de değişebiliyor. SWIFT işlemlerinde, işlemin alıcı tarafından ödenmesi talimatı verilebiliyor. Ancak, bu talimatın verildiği durumlarda dahi, göndericiden belli bir işlem ücreti alınabiliyor. İşlem ücreti istenen durumlarda, belirtilen tutar transfer edilecek olan ücret içerisinden kesilerek de gönderilebiliyor.


EFT, havale ya da cebe para gönderme gibi işlemlerde olduğu gibi SWIFT transferlerinde de işlemin yapıldığı kanallar ücretlerin değişmesine neden olabiliyor. Mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da banka şubesinden yapılan transferden alınan işlem ücretleri genellikle farklı oluyor. Mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerden alınan ücretler genellikle daha düşükken, banka şubesinden yapılan SWIFT işleminin ücreti ise çok daha yüksek seviyelerde konumlanıyor. Yurt dışına para gönderme işlemi, daha düşük işlem ücreti talep edilen mobil bankacılık ile kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak, mobil üzerinden yapılan SWIFT işlem ücreti de bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Yurt içi yabancı para transferlerinde de aynı durum söz konusu oluyor.


Hesaba gelen yabancı para için alınan işlem ücreti de işlem kanalına göre farklılık gösterebiliyor. Bununla birlikte yabancı para transferlerinde o günkü döviz satış kuru kullanılıyor. Yabancı para transferi işlem ücretlerine çoğunlukla BSMV ücreti de ekleniyor. İşlem ücretlerini değerlendirirken, BSMV’nin dahil edilip edilmediğine dikkat etmek önem taşıyor. Zira transfer işleminin miktarı doğrultusunda BSMV ücreti değişiklik gösterebiliyor. İşlem ücretine eklenen BSMV ücreti ise alıcıdan alınan ve bankaya ödenmesi gereken ücretin önemli oranda artmasına neden olabiliyor.


Uygun SWIFT ücreti


Enpara.com olarak, müşterilerimizin yabancı para transferlerinde uygun ve sabit işlem ücretleri belirledik. Havale ve EFT işlemlerinin ömür boyu ücretsiz yapıldığı Enpara.com’da SWIFT işlemi ücretlerimiz de oldukça düşük. QNB Finansbank dışına giden ve dışından gelen yabancı para transferleri için güncel ücretlendirme bilgisine buradan ulaşabilirsiniz. Enpara.com ile yaptığınız SWIFT işlemlerinde, aracılık eden bankaların veya alıcı bankaların işlem tutarına göre masraf tahsil etmesi durumunda, bu ücreti transfer tutarından düşüyoruz. Siz de Enpara.com müşterisi olup yabancı para transferlerinizi düşük ve sabit ücretlerle hızlı ve kolay bir şekilde yapmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03946x145

İlgili yazılar

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.