SWIFT ücretleri

Düşük SWIFT ücretleri ile yurt dışı trasnferlerinizi Enpara.com ile yapın, yüksek transfer masraflarından kurtulun.

Yabancı para transferlerinde alıcı banka, yurt dışındaki aracı bir banka ile birlikte çalıştığı için işlem sırasında bir takım masraflar oluşuyor. SWIFT işlemlerinde hem göndericinin hem de alıcının hesabından alınan işlem ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03-300x250

Yurt içindeki ya da yurt dışında bankalara yabancı para transferi yaparken alınan SWIFT ücretleri değişiklik gösterebiliyor. Bankanın işlem sırasında karşılamak durumunda kaldığı maliyetlere göre belirlenen bu ücretlere BSMV dahil ediliyor. Havale ve EFT gibi TL cinsinden yapılan para transferlerinde olduğu gibi, yabancı para transferlerinde de işlem ücretleri yapılan işlemin banka için oluşan maliyetine göre değişebiliyor. Mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da şubeden yapılan SWIFT transferlerinin ücretlendirmesi farklılık gösterebiliyor. Genellikle mobil bankacılıkla yapılan işlemlerin ücretleri daha düşük olurken şubeden yapılan transferlerde yüksek ücretler alınabiliyor.


SWIFT işleminde göndericiden ücret alınır mı?


Yurt dışına para gönderme ya da yurt dışından hesaba para gelmesi durumlarında hem alıcıdan hem de göndericiden ayrı ayrı ücret alınabilir. Bankalar yurt dışına yapılan para transferlerinde aracı bankalarla çalıştığı için EFT, havale gibi TL cinsinden ve yurt için bankalara yapılan para transferlerinden daha fazla maliyet oluşuyor. SWIFT yapılan hesaptan belli miktarda komisyon alındığı gibi, gönderen işlem ücretini karşı tarafın ödemesini de talep edebiliyor. Bu durumda SWIFT masrafları alıcı hesaptan karşılanabiliyor.


SWIFT işleminde alıcıdan ücret alınır mı?


SWIFT işlemlerinde gönderici banka, gönderen hesaptan işlem ücreti talep ettiği gibi, alıcı banka da işlem sırasında oluşan maliyetleri alıcının hesabından talep ediyor. SWIFT işlemlerinde alıcıdan ve göndericiden istenen işlem ücretleri, işlemin bankaya olan maliyetine ve bankanın fiyat politikalarına bağlı olarak değişebiliyor. Uluslararası para transferlerinde bankalar arasındaki iletişimden kaynaklanan maliyetler oluştuğu için SWIFT ücreti tüm bankalar tarafından alınıyor. SWIFT işlemlerinin tutarı, BSMV tutarı da dahil edilerek bankalar tarafından belirleniyor.


Uluslararası para transferi ya da yabancı para transferi işlemlerinizde yüksek komisyon ücreti ödememek için gönderici ve alıcı bankaların talep ettiği ücretlere dikkat etmenizi öneririz. SWIFT için bankalar tarafından talep edilen işlem başı ücret ciddi farklılıklar gösterebilir. Ayrıca uluslararası para transferi yaparken gönderimin alıcının hesabına direkt geçmesini talep etmeniz durumunda, alıcı banka işlem ücretini sizden talep edebiliyor. Bu işlem ücreti aracı bankaların tahsil ettiği tutara göre değişebildiğinden gönderim gerçekleşene kadar sizden tahsil edilecek ücret belli olmayabiliyor.


Enpara.com olarak yurt içi ve yurt dışı yabancı para transferi işlemlerinizi hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmenizi sağlamak adına, SWIFT ücretini piyasa koşullarına göre daha uygun ve sabit tutarda belirledik. Enpara.com Cep Şubesi aracılığıyla istediğiniz zaman yabancı para transferi yapabilir ya da hesabınıza yabancı para gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Siz de Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.