Yurt dışı para gönderme

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YURTDISI-PARA-TRANSFERI-VE-SWIFT-946x350

Dijitalleşen bankacılık sistemleri ile oturduğunuz yerden dünyanın bir ucundaki iş ortağınıza, arkadaşınıza ya da ailenize para göndermek de hiç olmadığı kadar hızlı ve zahmetsiz. Peki yurt dışına para gönderirken karşılaşacağınız terimleri biliyor musunuz?


ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03-300x250

SWIFT nedir?


Geçtiğimiz yıllarda yurt dışına para gönderme işlemleri için harcanan zaman ve yapılan yüklü masraflar, günümüzde yerini hızlı ve uygun ücretli SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) işlemlerine bırakıyor. Yurt içi işlemlerinden daha kapsamlı olan yurt dışına para transferi işlemi, bazı prosedürler sebebiyle daha fazla aşama ile gerçekleştiriliyor.


Yabancı para transferlerini gerçekleştirebilmek için yurt içindeki her banka yurt dışında bir muhabir (aracı) banka ile iş birliği yapıyor. Bankalar, müşterisinin yurt dışı para gönderme emrini öncelikle aracı bankasına iletiyor ve ardından bu aracı banka, işlemi alıcı bankanın anlaşmalı olduğu aracı bankasına yönlendiriyor. Yurt dışı para transfer işleminin son ayağı olan alıcı banka, işlemi kendi aracı bankasından devralarak transfer işlemini sonlandırmış oluyor.

Yurt dışı para gönderme masrafları


Bu süreç esnasında SWIFT adı verilen uluslararası bankaların iletişiminden sorumlu altyapı üzerinden çok fazla yazışma yapıldığı için kaçınılmaz olarak bir maliyet doğmuş oluyor. Bu işlemlerin maliyeti ise gönderen ve alıcı bankalara yansıtılıyor. Bu sebeple bankalar, yabancı para cinsinden yapılan bu tip transfer işlemlerinin kendilerine yansıyan maliyetlerini müşterilerinden talep edebiliyor. Yabancı para transferi yalnızca yurt dışı bankaları arasında olmamakla birlikte iki Türk bankası arasında da yapılabiliyor. İki Türk bankası arasında yapılan SWIFT iletişiminden doğan maliyet yine gönderen ve alıcı banka müşterilerinden talep ediliyor.


Enpara.com olarak, Türk Lirası cinsinden yapılan EFT ve havale işlemleri için müşterilerimizden hiçbir zaman ücret almayacağımızı bankacılık sözleşmemizde açık açık yazıyoruz. EFT ve havale işlemlerinden farklı bir işlem sürecine sahip olan yabancı para transferleri esnasında doğan bu masrafı müşterilerimize en uygun şekilde yansıtıyoruz. Siz de Enpara.com müşterisi SWIFT işlemlerinizi uygun ücretlerle yapmak istiyorsanız web sitemizden hemen başvurabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-V03946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.