Esnek fon yatırımı nedir?

Esnek Fon Yatırımı Nedir?

Çalışma hayatınız boyunca kazandığınız paralarla geçiminizi sağlarsınız. Ancak yaş, sağlık gibi çeşitli sebeplerle çalışma hayatınızı sonlandırdığınızda mevcut kazancınızda ve düzeninizde çalıştığınız döneme göre farklılıklar olur. Emeklilik zamanınız geldiğinde alıştığınız gelir seviyesini koruyarak hayatınıza devam etmek amacıyla çalışma hayatınız süresince biriktirdiklerinizi değerlendirmek için size sunulan yatırım seçenekleri arasından fonları tercih edebilirsiniz. Fonlar; yatırım araçları arasında riski dengelemek amacıyla oluşturulan portföylerdir. Bir fon içerisinde birikimlerin değerlendirmesi için devlet tahvili, hisse senedi, döviz veya değerli madenler gibi farklı araçlar yer alabilir. Özellikle büyüme odaklı ekonomilerde hisse senetlerinin getirisi daha yüksek olabileceğinden, esnek fon yatırımında hisse senedi bulunması da önemini artırır. Portföy yönetimi açısından hisse senetlerinin kısa, orta ve uzun vadeli getirilerinin detaylı hesaplanması gerekir. Ancak, tek bir finansal araç üzerinden yapılan yatırımlar, tüm hayat kazanımlarını değerlendirmek isteyen emekliler için hem kısıtlayıcı hem de oldukça riskli olabilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Esnek fonlar da bu bağlamda emeklilik için tercih edilen bir yatırım fonudur. Birikimlerini birden çok finansal araç ile değerlendirmek isteyen ve orta düzeyde risk alabilecek yatırımcılar için uygun özellikler taşır. Hisse senedi fonu, karma fon, kamu borçlanma fonu, özel sektör borçlanma fonu, büyüme amaçlı fonlar ve benzeri diğer portföylere kıyasla yatırımcısı olarak size birikimlerinizi hangi araç üzerinden değerlendireceğiniz konusunda serbestlik tanıyan bir fondur. İçerdiği uzun vadeli bonolar ve hisse senedi değerlerindeki değişimler üzerinden piyasalarda esnek fon fiyatları da değişiklik gösterebilir. Genel olarak makro ekonomik koşulların pozitif yönde ilerlemesi ve ekonominin büyüme ivmesi göstermesi, fon fiyatını artıran etmenlerdendir.


Esnek fonlar ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz


Esnek fonlar, portföy yatırım seçenekleri için sizlere geniş bir seçim imkanı sunar. Dolayısıyla da yatırım tarzına bağlı olarak alacakları yön ve getirileri de oldukça değişken olur. Esnek fon yatırımları, sektör değiştirme veya risk koruma gibi büyük ölçekli stratejilerin kullanımına elverişlidir. Bu tür fon sahipleri, belirli bir pazar segmentinin seyrinden ziyade deneyimli yatırımcıların trendlerini takip ederek kazanç elde etmeyi tercih etme şansına sahiptir.


Uyulması gereken belli bir yatırım kriteri ya da gereksinimleri olmaması sebebiyle esnek fonlar, yatırımcılar için yönetmesi daha kolay fonlardandır. Bu özellikleriyle yatırım imkânları açısından da daha fazla potansiyele sahiptir. Yatırımcıların pazar fırsatları ve koşullarına göre daha aktif olarak yatırımlarını seçebilmelerine olanak tanırken, kısıtlayıcı yatırım gereksinimlerinden uzak durabilmelerini sağlarlar. Genellikle belli birkaç tür tahvil hedeflense de pek çok farklı türden varlık arasında yatırım yapma esnekliğine sahiptirler. Başka pazar stratejilerine benzer şekilde esnek fonların da yatırım amaçlarının detaylarının belirtilmesi gerekir. Dolayısıyla bir esnek fon oluşturduğunuzda fonun yatırım yapacağı alan tanımlanır. Bu sayede geniş esneklik payı ile yatırım yapılacağı da belirtilmiş olur. Esnekliğin fon yönetimindeki temel avantajlarından biri, yatırımlarının ve dağılımının zaman içinde değişkenlik gösterebilmesidir. Yatırım fonları, genelde belirli bir değerin gidişatına bağlılık göstererek değer kazanır veya kaybeder. Ancak, esnek fonlar, bu standart yaklaşımdan uzaklaştıkları için kazandırdıkları esnekliğin yanında yatırımcıların da daha fazla özen göstermesini gerektirirler.


Esnek fon yatırımında bulunurken, ayrıca talebinize bağlı olarak katılım bankacılığı esaslarına uygun bir şekilde faiz getirisi olmayan araçlardan oluşan bir portföy şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz. Esnek fon çeşidine bağlı olarak yatırım sizin tarafınızdan önceden belirlenmeden uzman portföy yöneticisi tarafından da yönlendirilebilir. Birikimlerinizin dağılımı, uzman danışmanlar tarafınca yapılır.


Esnek fon yatırımı ve risk ilişkisi tercih sebebiniz olabilir


Ekonomik gelişmeler karşısında pozisyon almak, yatırımcılar açısından hem iyi bir önsezi hem de deneyim gerektirir. Özellikle de küresel gelişmelerin piyasalara etki hızı düşünüldüğünde yatırımcıların sürekli olarak düşünmek zorunda oldukları bir ekonomik volatilite durumu ortaya çıkar. Volatilite, yatırımların ne zaman kazandıracağını, ne zaman kaybettireceğini öngörmeyi zorlaştıran bir durumdur. Volatilite olarak da adlandırılan sermaye hareketlerindeki dalgalanmalar, risk doğma durumunu da ortaya çıkarır. Bir yandan birikimlerini değerlendirmek isterken bir yandan da kayıptan kaçınmaya çalışan yatırımcıların, bir şekilde risklerini düşürecek bir stratejiye ihtiyacı vardır. Özellikle emekliler gibi birikimlerinin getirileriyle geçinmesi gereken grupların yatırım tercihinde riskin rolü büyüktür. Bu dalgalanmalar karşısında esnek fon yatırımı kullanmak, tavsiye edilen bir yatırımdır.


Risk seviyenizi dengeleyerek ve esnek fonunuzun yapısını, içindeki yatırım araçlarını ve tutarlarını düzenli olarak kontrol ederek güncellemeniz de risk seviyenizden emin bir şekilde yatırımlarınıza devam etmenizi sağlar. Bir yandan da esnek fondan en yüksek düzeyde getiri sağlamanıza yardımcı olur. Yüksek riskli araçların da portföyünüzde diğer araçların kaybedebilecekleri değeri geri kazandırma açısından oynayabilecekleri bir rolü olduğunu gözardı etmeyerek, her anlamda çeşitlendirilmiş bir esnek fon, risk yönetiminizde çerçeveyi sizin çizmenizi sağlar.


Yatırımlarınızda portföyünüzü çeşitlendirerek riskinizi düşürebilirsiniz


Bireysel yatırımcılar için finansal kurumlara olan güven konusu da önemlidir. Birikimlerin değerlendirileceği yatırım araçları incelenirken güvene bağlı olarak tercihte bulunulur. Risk ve getiri karşılaştırıldığında her geçen gün risklerin büyümesi, yatırımcıların önlerini görmelerini engeller ve koruma pozisyonu almalarını gerektirir. Bu şartlarda risk azaltmak için izlenebilecek en temel strateji, portföy çeşitlendirmektir. Değişik sektörlerden, değişik türlerden ve değişik risk seviyelerinden varlıkların bir araya geldiği portföyler, "çeşitlendirilmiş portföy" olarak adlandırılır.


İyi çeşitlendirilmiş bir portföy seçiminde tarihsel olarak getirileri paralel olarak artmış veya azalmış yatırım araçları seçilmeyerek birikimler güvence altına alınabilir. Ancak, bunun anlamı, her zaman doğru aracın seçilebileceği değildir. Çünkü yatırımlar, tek bir koşula bağlı olmayıp, ekonomik büyüme, politik koşullar veya kalkınma gibi birçok farklı etkene göre de değişiklik gösterebilir. Bu noktada yatırımların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Çeşitlendirme yaptığınızda portföyün bir kısmı değer kaybederken, bir başka kısmının kazancı ile riskiniz dengelenmiş olur. Büyüme, gelir veya değer fonları ya da farklı sektör, bölge ya da piyasa değerleri üzerinden portföyler, daha da çeşitlendirilebilir. Bu husus, farklı sürede ve farklı kredi kalitelerinden farklı tür tahvillerin seçilerek yatırımınıza dâhil edilmesi için de geçerlidir. Böyle bir stratejinin izlenmesine olanak tanıyan en basit portföy, size esnek fonlar üzerinden sağlanır.


Enpara.com ile birikimleriniz güvende


Gelecekteki hayalleriniz için bir yatırım aracında değerlendirmeyi planladığınız birikimleriniz, her zaman yüksek faiz ile Enpara.com Birikim Hesabı'nda değerlenir. Gecelik faiz kazandıran vadeli mevduat hesabı olan Birikim Hesabı ile kazandığınız faiz, hemen bir sonraki günün sabahında hesap bakiyenize yansır. Birikim hesabı açmak için istenen herhangi bir minimum tutar bulunmaz.


İstediğiniz takdirde Enpara.com vadesiz hesabınızdan Birikim hesabınıza otomatik para aktarma talimatı verebilirsiniz ve hesabınıza tanımlayabileceğiniz birikim hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Sadece TL cinsinden birikiminiz için kullanabileceğiniz Enpara.com Birikim hesabınız için sizden herhangi bir işletim ücreti talep edilmez. Böylelikle işlemlerinizi masrafa girmeden gerçekleştirebilirsiniz. Siz de birikimlerinizi riskten uzak bir ortamda, üstelik esnek fon yönetmenin getireceği iş yükü ve risk hesaplarına gerek kalmadan rahatça değerlendirmek istiyorsanız Enpara.com Birikim hesabı tam size göre.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Esnek fonun riskleri nelerdir?

  Gelirinizden bir kenara ayırdığınız ve harcamalarınızdan artırdığınız tasarruflarla oluşan birikimlerinizin değerinin artması ve âtıl kalmaması için farklı yatırım araçlarına yönelebilirsiniz. Yatırım araçları arasından en uygun olanını seçerken birtakım kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Riski az olan bir yatırım aracı, size bu doğrultuda düşük getiri sağlarken; yüksek riskli yatırım araçlarının ise getirisi daha yüksek olabilmektedir. Ancak, zarar etmeye başladığınızda da aynı miktarda mevcut birikiminizin erimesine şahit olabilirsiniz. Bunu önlemek için portföyünüzü oldukça dengeli yapmanız gerekir. Birden fazla enstrüman arasında daha dengeli bir risk-getiri dengesi kurmak amacıyla tercih yapacağınız zaman seçeneklerinizden biri de esnek fondur. Birikimleriniz, esnek fon yönetimiyle değer kazanır.

  Öncelikle portföyünüzü nasıl doğru yöneteceğinizi bilmeniz ya da bir yatırım uzmanına danışarak hesabınızı kontrol etmeniz ve riskin boyutunu anlamanız gerekir. Doğru esnek fon yönetimiyle getiriniz, yüzdesel olarak yüksek olabileceği gibi kayıp yaşama riskiniz de bulunur. Bir emeklilik yatırım türü olan esnek fonların büyüme sağlamasının yanında sermayenizi de muhafaza etmesi, temel hedeftir. Çünkü özellikle emeklilik döneminizde yaşam standartlarınızı aynı düzeyde devam ettirmek adına almış olduğunuz tüm ekonomik kararlar, sizin geleceğinize doğrudan etki eder.

  Esnek fonun en önemli özelliği farklı yatırım türleri arasında seçim yapabilme esnekliğine sahip olmanızdır. Özellikle ekonomi dünyasında sıklıkla söylenen "bütün yumurtaları aynı sepete koymamak” argümanından yola çıkarak zararı minimize etmek üzerine strateji belirlemeniz önemlidir. Çünkü sepetin zarar görmesi durumunda farklı sepetlerdeki yumurtaların getirisi ile devam etmeniz gerekir. Her yatırım aracında olduğu gibi pazardaki değişimleri mümkün olduğunca fırsata çevirmek ve piyasadaki gelişmeleri takip etmek, risklerden kaçınmanıza yardımcı olur.

  Esnek fon yönetiminin takibini yapmak önemlidir

  Fon yönetiminde vade süresine de dikkat etmek önem taşır. Kısa vadede birikimlerinizin değer kazanması, bu gidişatın uzun vadede de devam edeceğinin garantisi değildir. Getirilerinizin ne kadar sürede arttığını ya da nasıl bir ilerleme gösterdiğini çok yakın periyotlarla takip etmeniz gerekir. Aylık verilerin her zaman aynı çizgide devam etmemesi durumunda yıl bazında beklentilerinizin altında bir getiri oranı ile karşılaşabilirsiniz. Siz de uzun vadede birikiminizin büyümesini; ancak dalgalanmalar karşısında da koruma altında olmayı istiyorsanız esnek fona yönelebilirsiniz.

  Birikimlerinizi Enpara.com birikim hesabı ile her gece yüksek faiz kazanarak büyütebilirsiniz. Alt limit olmadan ve hiçbir hesap işletim ücreti masrafı eklenmeden kullanabileceğiniz hesabınıza vadesiz hesabınızdan düzenli olarak para aktarımı da yapabilirsiniz. Enpara.com'un avantajlarla dolu dünyasına hemen katılabilirsiniz.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.