Döviz hesabı nedir?

Döviz hesabı nedir?

Vadeli ya da vadesiz olmak üzere iki şekilde açılabilen döviz hesabı, hem faiz getirisi ile birikim yapmak isteyenler, hem de parasını kur riskine karşı korumak isteyenler için ideal mevduat hesaplarından biridir. Yatırım amacı ile kullanıldığında faiz getirisi sağlayan vadeli döviz hesabı, anaparanın kaybolma riskini ortadan kaldırırken kesin getiri imkânı sunar ve bu sayede en güvenilir yatırım olanaklarından biri olarak değerlendirilir.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Vadesiz döviz hesabı ise faiz getirisi olmayan ve genellikle finansal işlemlerini döviz cinsinden gerçekleştiren kullanıcılar tarafından tercih edilen bir hesap çeşididir. Bu hesap ile yurt içi ve yurt dışı para transferlerini gerçekleştirebilir, döviz alış ve satışı yapabilir, ödeme, harcama, ATM'den para çekme ve yatırma gibi işlemleri dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde kolayca gerçekleştirme şansı bulabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabı tüm bu kolaylıklara ek olarak döviz cinsinden sahip olduğunuz paranızı ve bu sayede birikimlerinizi en iyi şekilde koruma fırsatı sunar.


Vadeli dolar mevduat hesabı


Vadeli dolar mevduat hesabına yatırılan tutar, belirlenen vade süresinin sonunda, ilan edilen oranda faiz kazanır. Yeni bir vadeli hesap açıldığında o vade ve para birimi için o an geçerli faiz oranlarından yararlanılır. Bu hesap ile sağlanacak olan faiz getirisi öncelikle hesaba yatırılan toplam mevduat tutarına ve kullanıcı tarafından tercih edilen vade seçeneğine, daha sonra ise bankaların uygulamakta olduğu ticari politikalara göre değişiklik gösterir. Yüksek faiz getirisi sağlamak ve en büyük kazancı elde etmek için vadeli dolar mevduatı hesabı açacağınız bankayı bu doğrultularda seçmeniz gerekir. Yalnızca başlangıçta değil, her zaman yüksek faiz oranları sunan bankaları tercih ederek vade sonunda elde edeceğiniz faiz getirisini artırabilir, çok daha kazançlı yatırım olanaklarından faydalanabilirsiniz.


Tüm vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi bu hesapta da faiz getirisi elde edebilmek için paranın belirlenen vadenin son gününe kadar hesapta kalması gerekir. USD cinsinden açılan vadeli döviz hesabı için en çok tercih edilen vade seçenekleri 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay olarak sıralanabilir. Size uygun olan seçeneği belirleyerek mesai saatleri içerisinde açacağınız vadeli dolar mevduat hesabı ile aynı gün faiz kazanmaya başlayabilirsiniz.


Vadeli euro mevduat hesabı


Birikimlerini EUR cinsinden yapmak isteyenler için sunulan vadeli euro mevduat hesabı da faiz getirisi sağlayan bir döviz hesabı çeşididir. Bu hesap sayesinde paranızı kur risklerine karşı koruma altına alırken, faiz oranları ile kazanç elde etme şansı bulabilirsiniz. Yalnızca banka tarafından belirlenen minimum açılış tutarını karşılayarak kolaylıkla sahip olabileceğiniz vadeli euro mevduat hesabı için genellikle herhangi bir üst limit kısıtlaması bulunmaz.


Güvenilir yatırım yöntemlerinden biri olan vadeli euro mevduat hesabı açmak için öncelikle bankaların sunduğu faiz oranlarını, vade seçeneklerini ve diğer şartları incelemeniz gerekir. Daha sonra bankaların belirledikleri gün ve saatler içerisinde vadeli euro mevduat hesabı ile aynı gün faiz getirisi sağlamaya ve EUR birikimlerinizi yüksek oranlarla artırmaya başlayabilirsiniz.


Vadeli döviz mevduatı faizleri


Vadeli mevduat hesapları için uygulanacak olan döviz mevduatı faizlerinin belirlenmesinde hesaba yatırılan toplam para tutarı, tercih edilen vade seçeneği ve bankanın uyguladığı faiz politikaları etkili olur.


Uygulanacak faiz oranları üzerinde etkili olan bir diğer nokta ise bankaların finansal politikalarıdır. Vadeli döviz hesabı açacağınız bankayı tercih etmeden önde bankalar tarafından ilan edilen vadeli döviz mevduatı faizleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Size en uygun şartları sunan bankayı seçerek yalnızca başlangıçta değil, her zaman yüksek oranlarla faiz getirisi elde edebilir, tüm vade seçenekleri ile aynı oranda kazanma şansı bulabilir ve anapara kaybı riski taşımadan kesin getiri sağlayabilirsiniz.


Yalnızca başlangıçta değil daima yüksek faiz kazandıran vadeli mevduat hesapları, döviz birikimlerinizi en hızlı şekilde artırma imkânı sunar. Bu sayede işletim ücreti dahi ödemeden ve anaparanın değer kaybetmesi gibi herhangi bir risk taşımadan, vade sonunda yüksek oranlarla kesin getiri elde edebilir; paranızın en güvenilir yatırım seçenekleri ile artırabilirsiniz.


Vadesiz dolar mevduat hesabı


Yurt dışı harcamaları yapıyor ya da işle ilgili USD transferi yapmak zorunda kalıyorsanız vadesiz dolar mevduat hesabı sizin için ideal hesap çeşididir. Bu hesap sayesinde hesabınızdaki tutarı kolayca kontrol edebilir, dilediğiniz zaman kolayca para yatırıp çekebilir, paranızın kur farkından dolayı değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz.


Vadesiz mevduat hesapları faiz getirisi sağlamayan, yalnızca temel bankacılık işlemlerini yapma amacıyla açılan hesap çeşitleridir. Ancak değişen kur farklarını takip ederek ve bu dönemlerde alım satım yaparak vadesiz döviz hesabı ile kazanç elde etmek de mümkündür. Hesabınızdan döviz alış ve satışı yapabilmeniz için banka tarafından belirlenen alt ve üst limit tutarlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüm bu limit tutarları bankalar arasında değişiklik gösterebilir.


Vadesiz euro mevduat hesabı


Herhangi bir faiz getirisi sağlamayan ancak dijital bankacılığın tüm kolaylıklarından faydalanmanızı sağlayan bir diğer döviz hesabı çeşidi vadesiz euro mevduat hesabıdır. TL ile yapabildiğiniz her işlemi EUR ile de kolayca gerçekleştirme imkânı yaratan vadesiz euro mevduat hesabı, paranızın kur farkı nedeniyle değer kaybetmesini önler ve euro cinsinden yapacağınız tüm yurt içi ve yurt dışı para transferlerini, döviz alış ve satışlarını, ödemeleri, harcamaları, ATM'den para çekme ve yatırma işlemlerini en kolay şekilde yapmanızı sağlar.


Yalnızca banka tarafından belirlenen açılış tutarı karşılığında vadesiz euro mevduat hesabı açabilir, döviz birikimlerinizi bu hesapta koruma altına alabilirsiniz. Bu hesaptan döviz alımı ve satımı yapabilmeniz için vadesiz dolar mevduat hesabında olduğu gibi işlem başına belirtilen alt ve üst limit tutarlarına uymanız gerekir. Döviz alım ve satım işlemleri sırasında vadesiz euro mevduat hesabınızın bulunduğu banka tarafından belirtilen döviz kurlarını göz önünde bulundurarak banka tarafından ilan edilen değerleri düzenli aralıklarla takip edebilir, bu sayede vadesiz hesabınız üzerinden döviz alış/satışı ile kazanç sağlayabilirsiniz.


Tatil günleri dahil olmak üzere 7 gün 24 saat döviz alış ve satışı yapabileceğiniz Enpara.com'da açacağınız döviz hesabı, çok avantajlı faizlerle kazanç elde etmenizi sağlar. Türkiye'nin ilk şubesiz dijital bankası ile teknolojinin tüm faydalarından yararlanmak ve dilediğiniz yerde hiçbir masraf veya komisyon ödemeden döviz alım/satım işlemi yapabilmek için Enpara.com mobil uygulamamız, internet şubemiz veya Çözüm Merkezimiz aracılığıyla döviz mevduat hesabı açabilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.