Zorunlu trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortasi

Her yıl belli dönemlerde araç sahipleri tarafından yaptırılan zorunlu trafik sigortası, kaza ve diğer rizikolara karşı kapsayıcı bir teminat sağlar. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen zorunlu trafik sigortası teminatları, trafikte meydana gelebilecek zararlara karşı araç sahiplerini ve kişileri karşılaşabilecekleri maddi zararlardan korumaya yardımcı olur.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Zorunlu trafik sigortası nedir?


Zorunlu trafik sigortası, kara yollarında seyreden motorlu taşıtların neden olabileceği kaza, kayıp ve mağduriyet durumlarında, karşı tarafa ait hukuki sorumlulukları karşılayan ve her sene yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Araç sahibinin yaşı, tecrübesi ya da zaman içerisinde kazanılan hasarsızlık indirimi ve sigorta puanı gibi hususlar, sigorta poliçesinin fiyatlandırılmasında büyük önem taşır. Araç sahibinin yaşadığı şehir ve aracın özellikleri de sigorta fiyatları üzerinde etkili olabilir. Ayrıca araç trafiğinin yoğun olduğu ve kaza risklerinin yüksek olduğu büyük şehirlerde çıkarılan sigorta ücretleri, nüfusu az olan, sakin ve kaza oranı düşük şehirlere kıyasla daha yüksek olabilir.


Zorunlu trafik sigortası ücretleri kullanıcıların zaman içinde edindikleri sürücü puanına uygun bir şekilde ayarlanır. Örneğin; ilk kez araç sahibi olan sürücüler, toplamda 7 basamak bulunan bir değerlendirme sisteminde, orta seviye olan 4. basamak üzerinden sigorta primi ödemeye başlarlar. Araç sahibi aracını satmaz ve bir yıl boyunca herhangi bir kazaya karışmaz ise bir üst basamak olan 5. basamağa yükselir ve sonraki yıl için daha az poliçe ödemesi yapar. İyi sürücü olma özelliğini iki yıl daha devam ettirebilen araç sahipleri, önce 6. basamağa bir sene sonra da en yüksek seviye olan 7. basamağa ulaşarak minimum prim ödemesi ile zorunlu trafik sigortalarını yenileyebilirler. Trafikte kazaya karışan ve önemli trafik kurallarına uymayan sürücüler ise birinci basamağa doğru geriler ve tavan sigorta primi ödemekle karşı karşıya kalabilirler. Trafikte sakin kalmak, tüm kurallara uymak ve hız limitleri dâhilinde araç kullanmak ise hem trafik sicilinizi düzeltebilir hem de güvenle seyahat edebilmenize olanak tanır.


Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası zaman zaman karıştırılabilmektedir. Kasko sigortası, araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak yaptırılır ve sürücü kusurlu olsun ya da olmasın araca ait her türlü zarara karşı geniş teminatlar içeren bir poliçe ile korunur. Trafik sigortasının ise araç sahiplerinin isteklerinden bağımsız olarak her yıl yenilenmesi gerekir. Zorunlu trafik sigortası ödenmemiş araçlar ile trafiğe çıkmak kesinlikle yasaktır. Sigortasız yakalanan araçlar trafik bölge şubelerine ait otoparklara çekilir ve araç sahipleri günlük otopark ücreti, çekici ücreti ve ceza dâhil olmak üzere çok sayıda caydırıcı yaptırım ile karşılaşabilir. Trafikten men edilen araçlar, ancak trafik sigortası ve otopark masrafları ödendikten sonra trafiğe tekrar çıkarılabilir.


Zorunlu trafik sigortası taksitleri


Zorunlu trafik sigortası, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve araç muayenesi, araç sahiplerinin belli dönemlerde yaptırmakla yükümlü oldukları temel işlemler arasında yer alır. Araç muayenesi binek otomobiller için iki yılda bir, ticari araçlar için yılda bir ve sıfır binek araçlar için üç yılda bir (bir defaya mahsus) olmak üzere belli aralıklarla gerçekleştirilir. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) , her yıl iki eşit taksit üzerinden tahsil edilir ve vergi tutarının gecikmeye düşmemesi için Ocak ve Temmuz aylarında ödeme yapılması gerekir. Zorunlu trafik sigortasına ait ödemeler ise yıllık olarak gerçekleştirilir. Araç sigortası sadece araç sahibinin adına yaptırılabilir ve poliçe geçerliliği aracın satılması ya da farklı bir şahsa devredilmesinden sonra sona erer.


Zorunlu trafik sigortası, noter işlemlerinin ardından yeni araç sahibine aktarılamaz. Poliçe geçerliliğini yitirir ve yeni araç sahibi kendi adına yeni bir trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Araç satış işlemlerinin ardından yeni araç sahibine yaklaşık 10 gün süre tanınır. Bu süre içinde kullanıcılar sigorta firmalarından fiyat teklifi alabilir ve beklentilerine en uygun zorunlu trafik sigortasını kolaylıkla yenileyebilirler. Sigorta başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasında 12 ay bulunur. Bu süre dolmadan trafik sigortasının yenilenmesi ve poliçe bilgilerinin güncellenmesi gerekir. Aksi halde araç sahibi aracın ceza alarak trafikten men edilmesi durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu sorunları yaşamamak için zorunlu trafik sigortasının zamanında yaptırılması tavsiye edilir.


Genellikle zorunlu trafik sigortası yaptırırken araç sahiplerine ödemeleri için ekstra bir taksit hakkı verilmez ve ödemelerin peşin olarak gerçekleştirilmesi istenir; ancak yükselen trafik sigortası fiyatları ve diğer zorunlu ödemeler araç sahiplerini ödeme konusunda zorlayabilmektedir. Araç sahiplerine sigorta ödeme kolaylığı sunan sigorta şirketleri ve bankalar, tek çekim yerine 2, 3 ve 6 ay gibi taksit seçenekleriyle ödeme seçeneklerini çok daha esnek hale getirebilmektedir. Bunun yanı sıra, poliçenin iptali halinde eski araç sahibi poliçenin geçerliliğini yitirdiği günden itibaren geriye kalan poliçe bedelini de kolaylıkla tahsil edebilir. Ödemeler taksitle gerçekleştirilmiş ise geriye kalan tutar, taksit sayısına uygun olarak eski araç sahibinin kredi kartına ödenir. Peşin ödeme yapıldı ise geriye kalan miktar, doğrudan kullanıcının banka hesabına aktarılabilir.


Zorunlu trafik sigortası ödeme yöntemleri


Trafik sigortasına ait ödemeleri geciktirmemek ve poliçe yenileme zamanından önce ödeme yapmak araç sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Zorunlu trafik sigortası ödeme işlemler farklı kanallardan rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Banka kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme ve internet bankacılığı vasıtası ile ödeme yapmak ya da otomatik ödeme talimatı oluşturmak, kullanıcılara kolaylık sağlayan başlıca ödeme metotları arasında bulunur. Ayrıca PTT şubelerinden ve banka şubelerinden ödeme yapabilmek de mümkündür. PTT ve banka şubelerinin belli mesai saatleri dâhilinde çalıştıklarını ise unutmamak gerekir.


Hafta içi ödeme yapmaya çalışmak ve bunun için ekstra zaman ayırmak yoğun tempoda çalışan birçok kişi için zorlayıcı olabilir. Ayrıca ödeme işlemleri için uzun bir süre sıra beklemek geleneksel ödeme yöntemlerinin dezavantajları arasında gösterilebilir. Banka havalesi ile ödeme yöntemi ise sıra beklemeden ve zaman kaybetmeden gerçekleştirebileceğiniz kolay bir ödeme seçeneğidir. Havale ya da EFT ile sigorta ve poliçe taksitlerinize ait ödeme işlemlerini zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızda yer alan taksit yapabilme kolaylığı ise ödemenizi tek çekim olarak yapmak yerine harcamalarınızın taksitlendirilebilmesi açısında sizlere destek olur. Zorunlu trafik sigortası ödemelerinizin yanında isteğe bağlı olarak alabileceğiniz ek poliçe hizmetlerinden de taksitli alışveriş avantajı ile faydalanabilirsiniz.


Otomatik ödeme talimatı sayesinde zorunlu trafik sigortasına ait ödemeleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı için hem banka şubelerinden hem de telefon bankacılığı veya internet şubesi üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Anlaşmalı olduğunuz bankaların internet bankacılığı hizmeti sayesinde birkaç adımda talimat oluşturabilirsiniz. Ödeme kaynağı olarak vadesiz mevduat hesabınızı ya da kredi kartınızı tanımlayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatından sonra vadesiz hesabınızda zorunlu trafik sigortanıza ait poliçe bedelini karşılayabilecek miktarda bir mevduatın bulunup bulunmadığına da dikkat etmekte fayda vardır. Otomatik ödeme talimatını kredi kartınız üzerinden tanımladıysanız, kredi kartınızın limitini kontrol etmeniz yeterlidir.


Havale, EFT, otomatik ödeme ve diğer kurumsal ödeme işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilmenize olanak tanıyan Enpara.com sayesinde siz de zorunlu trafik sigortası taksitlerinizi bankaya gitmeye gerek kalmadan ödeyebilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.