Motorlu taşıtlar vergisi ödeme

Motorlu tasitlar vergisi ödeme

Sahibi olduğunuz motorlu taşıtla ilgili düzenli olarak ödemeniz gereken bazı masraf kalemleri bulunur. Kasko, trafik sigortası, muayene gibi giderlerin yanında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de masraflar arasında yer alır. Araç sahipleri, yılda iki defa Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu, herhangi bir motorlu taşıtın trafik sicil kaydının başladığı tarihte başlar ve söz konusu kaydın silinme tarihine kadar devam eder.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafik şube müdürlüklerine kaydedilmiş olan ve tescili bulunan motorlu kara taşıtları ile birlikte Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kaydedilmiş ve bu birimde tescili bulunan hava taşıtları ile liman veya belediyelerde sicil kaydı ve tescili bulunan motorlu deniz taşıtları da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabidir. Elçilikler, konsolosluklar, belediyeler, Kızılay gibi bazı resmi ve kamu kurum ve kuruluşlara ait taşıtlar ise MTV’ye tabi değildir. Aynı şekilde belirli seviyede engeli bulunan malul ve engellilere ait özel engelli taşıtları da vergiye tabi değildir. Son olarak hurdaya çıkmış araç sahiplerinin de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu bulunmaz. MTV hesaplaması yapılırken ilgili aracın özellikleri dikkate alınır. Otomobil, motosiklet, otobüs, minibüs, tır ya da kamyon sınıfına ait araçlar için ayrı ayrı hesaplamalar yapılır. Aracın türü dışında kaç yaşında olduğu ve silindir hacmi, ağırlığı, oturma kapasitesi gibi özellikler de vergi hesaplamasına etki eden faktörler arasında yer alır.


Sahip olduğunuz araca ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme işlemlerini belirtilen tarihler arasında yapmanız gerekir. Eğer verginizi verilen tarihler arasında yatırmazsanız borcunuz üzerinde gecikme faizi işlemeye başlar. MTV borcunuzu zamanında ödediğiniz takdirde herhangi bir gecikme zammına maruz kalmazsınız. Ayrıca, son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödenmeyen vergi borçları için Maliye Bakanlığı tarafından ilgili kişi ya da kurumun adresine bir uyarı mektubu gönderilir. Yapılan uyarıya rağmen ödeme gerçekleşmezse son çare olarak vergi dairesi tarafından ilgili kişi ya da kuruma ait banka hesaplarına tedbir konur. Söz konusu vergi borcu, tedbir konulan hesaplar aracılığı ile tahsil edilir. Ayrıca bu noktada, gerek görülmesi hâlinde, aracınız da bağlanabilir.


Motorlu taşıtlar vergisi ödeme tarihleri


Sahip olduğunuz aracın türü, yaşı, silindir hacmi gibi özelliklere bakılarak belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarının, belirlenen tarihler içinde ödenmesi gerekir. MTV ödemeleri, yılda iki kere gerçekleştirilir. İki eşit taksit hâlinde ödenmesi planlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi için belirlenen tarihler, Ocak ve Temmuz aylarıdır. Her yıl MTV’nin ilk taksidi, 1 Ocak-31 Ocak; ikinci taksidi ise 1 Temmuz-31 Temmuz arasında ödenmek zorundadır.


Eğer yeni bir araç satın aldıysanız Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden sorumlu olup olmadığınızı öğrenmek için satış işleminin gerçekleştiği tarihi dikkate almalısınız. Eğer satış işlemi yılın ilk yarısı olan Ocak-Temmuz arasında gerçekleştiyse MTV’nin her iki taksidinden de sorumlu olursunuz. İlk taksidi, aracı satın aldığınız tarihten itibaren bir aylık süre zarfında ödemeniz gerekir. Eğer satış işlemi yılın ikinci yarısına denk gelen Temmuz-Aralık döneminde gerçekleştiyse sadece ikinci taksitten sorumlu olursunuz. Temmuz-Aralık ayları arasında satış işlemi yapan alıcılar, MTV’nin ilk taksidinden muaf tutulur. İkinci taksit ise yine satış işlemini takip eden bir aylık dönemde ödenmelidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemenin alternatif yolları bulunur. Bunlardan ilki; belirlenen tarihler arasında aracın bağlı olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerine giderek ödemeyi gerçekleştirmektir. Bir ikinci yol ise ilgili vergi dairelerinin anlaşmalı olduğu bankaları kullanarak ödeme gerçekleştirmektir. Bankalar, müşterilerine, İnternet Bankacılığı aracılığı ile de ödeme yapma imkanı tanır. Motorlu Taşıtlar Vergi borcunuzu taksitlere bölerek ödeme imkanınız olduğunu da aklınızda bulundurun. Bankalar tarafından sunulan farklı taksit imkanlarından yararlanabilir, ödemeniz gereken toplam borcu taksitlere ayırabilirsiniz. Bu sayede Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni bütçenizi zorlamadan ödeme şansına erişirsiniz. Ödeme işlemini online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı veİnternet Vergi Dairesi web siteleri üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirecekseniz bu noktada bazı konulara dikkat etmelisiniz:


  • Araç sahibi, gerçek bir kişiyse ödeme yapmak için TC kimlik numarası; tüzel kişiyse vergi kimlik numarası gerekir.
  • Vadesi geçen MTV ödemelerini kredi kartı ile gerçekleştirmek için ekrandaki vadesi geçmiş MTV satırının tıklanabilir olması gerekir. Aksi hâlde ödemeyi yapmak, mümkün olmaz.
  • Eğer ödeme işlemi sırasında “askıda işlem” uyarısı alıyorsanız bunun sebebi, ilgili bankadan herhangi bir dönüş yapılmamasıdır. "Askıda işlem" uyarısı aldığınızda kısa bir süre bekledikten sonra işlemi gerçekleştirmeyi bir kez daha deneyebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa bankayla doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergi’sini bankalar aracılığı ile ödediğinizde yaptığınız ödemenin hesaba geçmesi için ihtiyaç duyulan maksimum süre 3 iş günüdür. 3 günün sonunda işlem hâlâ hesaba işlenmediyse yetkili kişilerle iletişim kurmak gerekebilir. MTV ödemesini İnternet Şubesi kullanarak kredi kartınızla yapıyorsanız, işlemden 2 saat sonra MTV borcunuzla ilgili sorgulama yapabilirsiniz. Verginin tahsil edildiğini söyleyen ekran karşınıza çıkıyorsa bu, ödeme işleminin başarıyla gerçekleştirildiği anlamına gelir.


Motorlu taşıtlar vergisi ödeme taksitleri


Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz olarak belirlenen iki ayrı dönemde tahsil edilmek üzere iki eşit takside bölünmüştür. Her taksidin, belirlenen ayın son gününe kadar alternatif ödeme yollarından biri aracılığı ile ödenmesi beklenmektedir. MTV ödemelerini peşin olarak yapabileceğiniz gibi kredi kartı aracılığıyla taksitli bir şekilde de yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı ve İnternet Vergi Dairesine bağlı web siteleri üzerinden ya da ilgili bankalar aracılığı ile taksitler hâlinde ödeyebilirsiniz.

MTV taksitlerinden herhangi birinin ödemesini geciktirmeniz durumunda cezai uygulamalar devreye girer. Sene içinde belirtilen tarihlerdeki ilk taksidi ödemediğiniz takdirde, ikinci taksidin tarihi geldiğinde öncelikli olarak ilk dönem borcunuz tahsil edilecektir. İki taksidin ikisini de ödememeniz durumunda ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi olan araç sahibi, yazılı ihtarname ile uyarılır. Uyarıya rağmen vergi borcunun kapatılmaması durumunda ise haciz işlemleri devreye sokulur.


Enpara.com üzerinden pek çok ödemeyle birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarınızı da hiçbir ekstra ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi üzerinden, Ödemeler>Diğer> Vergi adımlarını kullanarak MTV ödemelerini yapabilir; dilerseniz hızlı işlem kaydı oluşturabilir ve MTV ödemelerinizi istediğiniz zaman tek tuşla gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com olarak, sağladığımız tüm bu kolaylıklar sayesinde Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde gecikme kaynaklı problemlerle karşılaşmadan gerçekleştirebilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemiz üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.