Kredi kartı ile yapılabilecek ödemeler

Kredi kartı ile yapılabilecek ödemeler

Kredi kartı, harcamalarınızın yapılması ve nakit taşınma zorunluluğunuzun ortadan kalkmasına ilaveten ödeme işlemleriniz için de kullanabileceğiniz bir araçtır. Kredi kartıyla birçok ödemeyi pratik yollarla gerçekleştirebilir ve böylece zaman kaybı yaşamadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Kredi kartınız ile vergi borçlarınızı zamanında ödeyin


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun çerçevesinde kredi kartınız ile dakikalar içinde vergi ödemenizi internet sayfası üzerinden ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi 7 gün 24 saat size en uygun zaman diliminde yapabilirsiniz. Ödemeler gerçekleşirken işlem onaylarına ilişkin yönlendirilmiş SMS bildirimleri tarafınıza gelir. Bu bildirimler ücretsiz olup, işlemlere ilişkin sizden masraf talep edilmez. Gelir Vergisi’nden Yüksek Öğrenim Kredisi’ne ve Pasaport Harcı’ndan Sürücü Belgesi Harcı’na kadar pek çok vergi çeşidi sistemde yer aldığı gibi bunların ödemesi de kartınıza tanınan özellikler ile yapılabilir. Kredi kartlarına tanınan özellikler birbirinden farklı olacağı için kart araştırması yaparak bu işlemleri de yapabileceğiniz bir kart kullanıyor olmanız önemlidir. Vergi ödemenizi, bütçenize uygun olması açısından taksitlendirme imkânınız vardır; ancak, ilgili karar gereği vergi ödemelerinin taksit sayısı, ilgili düzenleyici kurum tarafından belirlenmektedir. Kredi kartınızla ödediğiniz vergi ödemesi borç tutarı, hesap ekstrenizde yer alan ve ödemeniz gereken minimum tutar olan asgari borç ödeme tutarı içinde yer alır. Bu tutar dışında kalan vergi ödemesi varsa ödemenize ilişkin gecikme faizi uygulanabilir.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemesini yapmak da kart avantajları arasında


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi, eğer bir iş yerinde çalışıyorsanız sağlık hizmetlerine erişiminizi ve emekli olmanızı düzenleyen bir ödemedir. Kamu ve özel sektör çalışanlarının primi, şirketleri tarafından ödenir. Şirket sahibi siz iseniz çalışanlarınızın ödemesini kredi kartınız ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Kendi işinizin sahibiyseniz Bağ-Kur priminiz de yine kolaylıkla yapabileceğiniz ödemeler arasındadır. Anlaşmalı bankalar tarafından sağlanan bu ayrıcalıklı ödeme işlemini SGK Borç Ödeme Sistemine erişerek gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın internet şubesi ya da e-Devlet kapısı üzerinden SGK ödemelerinizi kredi kartınız ile yapabilirsiniz.


SGK ödemeleri arasında farklı sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, topluluk sigorta yapılandırma tahsilatı, yapılandırma ödemeleri gibi farklı ödeme kalemleri yer alır. Borç türünüze bağlı olarak Bağ-Kur ödemelerinde de hangi türe dâhilseniz seçimde bulunarak ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemeleri yaparken Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek kalmadan kısa sürede işlerinizi sonuçlandırabilirsiniz. Tek bir priminizi zamanı geldiğinde ödeyebileceğiniz gibi sonraki ödemelerinize ilişkin olarak kartınızdan otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı, talimatı verdiğiniz kuruma ilişkin ödemelerin zamanı geldiğinde, ödemeye ilişkin tarih aralığı geçmeden ve sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmadan hesabınızdan ilgili ödemenin gerçekleşmesi durumudur. Otomatik ödeme talimatı ile gecikmeler sebebiyle cezaya düşmez veya gecikme zammından etkilenmezsiniz.


Araç vergilerinin ödemesini yapmayı unutmayın


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), araç sahipleri tarafından yılda iki kere ödenen; araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu, araç yılı ve yolcu kapasitesi gibi değişkenlere de bağlı olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen bir vergi ödemesidir. Aracınızı trafik siciline tescil ettirmenizle vergi ödemelerinden sorumlu olursunuz. Motor gücü ve silindir hacmi gibi özellikler de ödenecek MTV tutarı hesaplanırken önemli etkenlerdir. Aracınızın vergi borcunu Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sayfasından, araç plaka numarası, T.C. kimlik numaranız ve araç tescil tarihi bilgileriniz ile sorgulayabilirsiniz. MTV borç ödemenizi GİB portalı üzerinden kredi kartınızla yapabileceğiniz gibi ödeme kanalı olarak internet bankacılığı veya ATM bankacılığını da seçebilirsiniz. Tıpkı vergi ve SGK ödemelerinde olduğu gibi faturalarınızın düzenli olarak ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi, her yıl ocak ve temmuz aylarının sonunda vereceğiniz talimat ile otomatik olarak ödenir ve böylece takibini yapmak zorunda kalmazsınız. İlgili dönemlerde hesap özetini incelediğinizde gerekli ödemenin yapıldığını kontrol edersiniz. Kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde maksimum taksit sayısı ilgili düzenleyici kurum tarafından belirlenmektedir. GİB internet sayfası ve bankaların kendi internet veya ATM şubelerinden yapılan ödemelere uygulanabilen taksit sayıları ise birbirinden farklı olabilmektedir.


Prim ödemeleri nasıl yapılır?


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) iş birliği ile 4/A ve 4/B SGK primlerine ait ödemeler, internet üzerinden kredi kartıyla yapılabilir. Prim ödemesi de kredi kartınız ile e-Devlet kapısı ya da anlaşmalı bankaların internet şubeleri aracılığıyla yapabildiğiniz; sizlere büyük kolaylık getiren ödeme işlemlerinden biridir. Prim ödemesini gerçekleştirmek amacıyla e-Devlet kapısına giriş yapabilmek için öncelikle şifrenizin olması gerekir. İlk e-devlet şifreniz, size PTT tarafından sağlanır. Şifrenizle sisteme giriş yaparak SGK başlığının yer aldığı menü üzerinden prim ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Prim ödemelerinde bankanız, komisyon talebinde bulunabilir. Bu komisyon bedeli, sabit değildir ve her bankada farklılık gösterebilir.


Kredi kartıyla yapılan fatura ödemeleri de günlük hayatınızda sizi zahmetten kurtaran ödemelerdendir. Her bir fatura için ilgili kuruma tek tek giderek, sıra bekleme ve ödeme yapma zorunluluğunda olmadan kartınızla hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Kredi kartıyla yapılacak ödemelerde en dikkatli olunması gereken nokta, internet üzerinden ödeme yapılıyorsa güvenilir site olduğundan emin olmaktır. Bazen; dolandırıcılar tarafından ödeme yapacağınız sitenin aslına çok benzeyen sahte bir ödeme sistemi önünüze çıkabilir. Bu durumu kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Öncelikle sitenin adres barında yer alan site adı uzantısının “https” şeklinde başladığını kontrol etmelisiniz. Eğer bir link'e tıklayarak ilerlemeye çalışıyorsanız link değişikliğinde hangi sitede olduğunuzu kontrol etmelisiniz. Ödeme yapılan adresler ve kurumlar dışında alternatif ödeme sitelerinden uzak durmanız gerekir.


Ödeme işlemlerinizi kartınızın 3D Secure özelliğini kullanarak daha güvenilir hâle getirebilirsiniz. 3D Secure, ödeme ekranında kart bilgilerinizi girdikten sonra ve ödeme gerçekleşmeden hemen önce güvenliği sağlamak amacıyla cep telefonunuza gelen şifrenin internette ödeme yapacağınız alana girilmesidir. Her bir şifre, tek kullanımlık olup, kısa bir sürede zaman aşımına uğramadan da şifre girişini yapmanızı gerektirir. 3D Secure özelliğini kullanarak yaptığınız tüm ödeme ve alışveriş işlemleri, sizin sorumluluğunuzdadır. Eğer bu özelliği kullanarak yapılan işlemler sonrası bir zararla karşılaşırsanız sorumluluk, tümüyle size ait olur. 3D güvenlik şifresi, kişilerin yetkisi olmadan internette kart kullanımını engellemek amacıyla kullanılır.


Enpara.com müşterilerinin kredi kartlarıyla yaptığı ödeme işlemleri ücretsiz


Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası Enpara.com olarak, ömür boyu aidatsız kredi kartı sunuyoruz. Enpara.com Kredi Kartınız ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borçlarınızı, SGK ödemelerinizi ve prim ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet adresinde Transfer/Ödeme başlığı altından ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilir; hızlı ödeme için kayıt oluşturabilirsiniz. Enpara.com kredi kartınızla her ay 3 harcamanızı toplamda 9.000 TL’ye kadar herhangi bir faiz ya da ücret ödemeden sonradan taksitlendirebilirsiniz. Ayrıca Vadesiz TL hesabınıza kayıtlı bir Ekpara limitiniz varsa bakiyeniz yetersiz kalsa bile Ekpara kullanarak farklı ödemelerinizi de zamanında gerçekleştirebilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemiz üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.