Ertelemeli banka kredisi

Ertelemeli Banka Kredisi

Banka kredileri, kişilerin nakit ihtiyacını karşılayan en önemli bankacılık ürünlerindendir. Belirli ödeme periyotlarıyla geri ödemesi yapılan banka kredileri, banka müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla ertelemeli banka kredisi olarak sunulabilir. Ertelemeli krediler, bankaların, kredi taleplerini artırmaya yönelik yaptığı uygulamalar arasındadır. Aylık taksitler hâlinde geri ödenen kredilere genellikle ilk taksitin ödeme tarihinin ötelenmesi işlemi uygulandığından bu isimle anılır.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Ertelemeli banka kredisi nedir?


Ertelemeli banka kredisi, kredi taksit planında yer alan ilk ay ödemesinin kredinin alındığı ayı takip eden ay değil; sonraki aylarda yapılmaya başlanmasıdır. Ertelemeli kredi türleri arasında ilk taksit ödemesinin üç ay sonra yapıldığı kampanyalı kredi uygulamaları da görülebilir. Örneğin; ocak ayında çekilen bir kredinin şubat ayında ödenmeye başlanması gerekirken, mayıs ayında ödenmeye başlanması, ertelemeli banka kredisinin getirdiği kolaylıklardan biridir. Ertelemeli kredi yöntemi; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi kredi türlerine de uygulanabilir. Ertelemeli kredilerin ödemesi, kredi alıcısının istediği ileri bir tarihte başlatılabileceği gibi bankaların belirlediği plan dâhilindeki ileri bir tarihte de başlatılabilir.


Ertelemeli banka kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir?


Kredi vadesi, dikkat edilmesi gereken ilk hususlardan biridir. Kredi vadesi uzun tutulduğunda bankaların uyguladığı faiz oranları değişiklik gösterebilir. Fakat kısa vadeli kredilere uygulanan faiz miktarları, daha düşük oranlarda olabilir. 12 ayda ödenen bir kredi ile 24 ayda ödenen bir krediye uygulanan faiz oranları farklılaşabilir. Genellikle 12 ayda ödenen krediye daha düşük faiz oranları; 24 ayda ödenen krediye ise daha yüksek faiz oranları uygulanabilir. Her bankanın kredi faiz oranları değişiklik gösterir. Ertelemeli kredi kullanımlarında erteleme süresi kredi vadesinin hesaplamasında dikkate alınır. Örneğin; 48 ay vadeli bir kredi 3 ay ertelemeli ise 3 ay ödenmiş gibi kabul edildiğinden, ödeme planı 45 taksitten oluşur. Bunun sonucunda aylık taksit tutarı yükselebilir. Kredi kullanırken bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.


Ertelemeli kredi alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de faiz oranlarıdır. Kredi veren bankalar arasında faiz karşılaştırması yaparak en düşük faizi uygulayan bankayı tercih etmek yararlıdır. Kredi alırken dosya masrafı tutarı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı başvurularda dosya masrafı tutarı düşük olabileceği gibi kredi tutarına bağlı olarak dosya masrafının yüksek olduğu ertelemeli krediler de olabilir. Eğer kredi başvurunuzu online olarak yapacaksanız, karşılaştırma yaptığınız internet sitesinde ertelemeli kredinin faiz oranlarının güncel olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.


Ertelemeli banka kredisinde erteleme süresi nasıl belirlenir?


Ertelemeli kredilerin vade ötelemesi, bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle 3 ay erteleme seçeneği yaygın olarak sunulur. Banka müşterisi, ödeme potansiyeline göre kendisine sunulan vade seçeneklerinden birisini seçer. Banka müşterisinin seçeceği herhangi bir günde kredi ödemesinin ilk taksidi ödenir. Bankaların geliştirdiği kredi hesaplama araçlarından ödemesiz dönem, vade sayısı, taksit periyotları ve kredi türü seçilebilir. Hesaplama yapıldığında faiz oranları, BSMV oranı, kredi tahsis ücreti, yıllık maliyet oranı, toplam ödenecek faizli tutar gibi bilgiler de bu bölüm üzerinde görüntülenebilir.


Masrafsız ihtiyaç kredisi almak mümkün müdür?


Bankalar, ihtiyaç kredilerine genellikle dosya masrafı uygular. Masrafsız ihtiyaç kredisi almak için Enpara.com'un İhtiyaç Kredisi alternatiflerini inceleyebilir; istediğiniz vade ve kredi tutarını seçerek sizin için en uygun sonuçları ekran üzerinde görebilirsiniz. Enpara.com'un masrafsız kredi ürünleri ve düşük faiz oranlarını değerlendirerek ödeme planınızı uygun koşularda oluşturabilirsiniz.


Ertelemeli kredi başvuruları kaç gün içerisinde sonuçlanır?


Kredi başvurularının sonuçlanması, bankaların ihtiyaç duyduğu kişisel bilgilere ve uygulanan metotlara göre değişiklik gösterebilir. Enpara.com'da yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları, genellikle birkaç dakikada sonuçlanır. Değerlendirme sonuçları olumlu olduğunda Enpara.com İnternet Şube ya da Cep Şube üzerinden ilgili sözleşme ve ödeme planını onaylamanız gerekir. Bu işlem üzerine nakit ihtiyacınızı anında hesabınızda görebilirsiniz. Enpara.com müşterisi olmadan başvuru yapan kişiler ise Enpara.com tarafından ziyaret edilir ya da Görüntülü Görüşme özelliği ile Enpara.com'un ayrıcalıklı müşterileri arasına dâhil edilir.


Ertelemeli kredi alımlarında değerlendirme koşulları nelerdir?


Bankaların kredi değerlendirmesinde kendisinin belirlediği kuralları uygular. Kişilerin bilgileri incelenerek kredi uygunluğu kontrol edilir. Enpara.com başvuru değerlendirmelerinde kefil, teminat bedeli veya herhangi bir belgeye gerek duyulmaz. Genel anlamda tüm bankaların dikkat ettiği ilk husus, öncelikle daha önce alınan kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmiş olup olmadığıdır. İkinci husus, maaşlı veya serbest çalışan olarak düzenli bir gelire sahip olunup olunmadığıdır.


Ertelemeli kredi başvurusu nasıl yapılır?


İhtiyaç duyulan kredi miktarı ve aylık ödeme tutarı belirlendikten sonra herhangi bir bankanın ihtiyaç kredisi başvuru panelinden ertelemeli kredi başvurusu yapılabilir. Ancak, her bankada ertelemeli ödeme seçeneği bulunmayabilir. Ek ücret, masraf ya da komisyon bedelleri olmadan ihtiyaç kredisi almak isterseniz Enpara.com'dan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Enpara.com'da kredi tutarınıza ek olarak yalnızca faiz miktarı ve yasal vergi tutarları tahsil edilir. Enpara.com kredi başvurusu yapabilmek için Enpara.com müşterisi olmak yeterlidir. Enpara.com müşterisi olmayan kişiler ise Enpara.com tarafından ziyaret edilir ya da Görünrülü Görüşme ile anında Enpara.com'lu yapılır. Ardından onaylanan ihtiyaç kredisi tutarı, vadesiz TL hesabınıza yansıtılır. Bu süreçten sonra bir sonraki aydan itibaren aylık periyotlar hâlinde ödeme süreci başlar. Enpara.com'da ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak, oldukça basittir; online platformda birkaç adımda hızlıca tamamlanır.


Diğer kredi türlerinde erteleme uygulaması yapılabilir mi?


Konut kredisi, erteleme yapılabilen kredi türlerindendir. Fakat bu uygulama, her banka tarafından sunulmayabilir. Konut kredisinde ana para ertelemesi yapılabilir. İsteğe bağlı olarak gerçekleşebilen bu uygulamanın, klasik, sabit, vade uzatmalı, artan taksitli gibi türleri olabilir. Kredi türleri arasında erteleme uygulanabilen ikinci kredi türü ise taşıt kredisidir. Bu kredi türünde erteleme süresi, 4 aya ya da 6 aya kadar yükselebilir. Masrafsız alışveriş kredileri de ertelenebilir özelliğe sahiptir. Kredi çekerken kredinin ne için kullanılacağı da oldukça önemlidir. Sebebin belirlenmesi, ihtiyaç kredisinin türüne karar vermeyi kolaylaştıracaktır. Bu yolla düğün kredisi, eşya kredisi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi, alışveriş kredisi gibi kredi türlerine göre uygulanan daha düşük faiz oranlarından yararlanılabilir.


 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.