Konut kredisi nedir?

Konut Kredisi

Kiracılık dönemine son vermek ve kendi evinizin sahibi olmak için tercih edebileceğiniz kredi seçenekleri, bankalar tarafından oldukça uygun ve avantajlı alternatiflerle sunuluyor. Farklı bankaların konut kredisi seçenekleri, küçük taksit ödemeleriyle, bütçenizi zorlamadan ev sahibi olmanın kapılarını açıyor. Bankalar tarafından, uygun faizler ve uzun vade seçenekleriyle sunulan konut kredisi (Mortgage) ve ihtiyaç kredilerinden yararlanmak istiyorsanız, online uygulamalar üzerinden sunulan hesaplama yöntemlerinden yardım alabilirsiniz. Bütçenizin tamamını gözden geçirerek hesaplama araçlarını kullanmanız, sağlıklı bir satın alma işlemi için büyük önem taşıyor. Genel harcamalarınız, ev ve taşıt giderleriniz ve varsa diğer kredilerinizin de bu bütçeye dahil edilmesi, gerçekçi bir ödeme planı çıkarmak için katkı sağlıyor. Dönem dönem değişiklik gösteren konut kredisi faizlerini takip ederek bütçeniz için en uygun Mortgage kredisine ulaşabilirsiniz.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Konut Kredisi Kullanımı


Bir tür gayrimenkul alım finansman sistemi olan Mortgage, büyük meblağlardaki konut fiyatlarına ödeme kolaylığı getiriyor. Ev almak için yeterli birikimini yapamayanlar için oldukça büyük avantajlar sunan konut kredisi seçenekleri, satın almak istediğiniz konutun %80'ine kadar olan bölümünü karşılıyor. Bir ev satın almaya karar verdiğinizde, her durumda evin fiyatının %20'lik nakit kısmının tarafınızdan ödenmesi gerekiyor. Bununla birlikte, kullanacağınız konut kredisinin taksitleri, genel bütçeniz üzerinde yüklü miktarda bir ödeme meblağı oluşturabilir. Bu nedenle, peşinat olarak ödemeniz gereken tutarın, önceden biriktirilmiş olması, bütçenize daha fazla avantaj sağlıyor. Satın almak istediğiniz evi seçtikten sonra evin kredi kullanımına uygun olup olmadığını, kat irtifakı bulunup bulunmadığını araştırmanız gerekiyor. Bankanızın sizin için satın almaya aday olduğunuz konuta göndereceği eksper, evin kredi değerini belirliyor. Bu aşamadan sonra başlatılan konut kredisi işlemleri ile evin üzerine ipotek uygulaması yapılarak kredi kullanılmış oluyor. Oluşabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı, bankanın kendini güvenceye alma yöntemi olan ipotek uygulamasına rağmen, kredi notunuzun da yüksek olması, konut kredisinin kullandırılmasına karar verilmesinde, büyük önem taşıyor. Bu aşamadan sonra, konut kredisine başvurmak için gereken evraklar arasında, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi, satın almak istediğiniz eve ait kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu, ikametgah belgeniz ve gelir durumunuzu gösteren maaş bordronuz bulunuyor. Evraklarınızla birlikte bankaya müracaatınızdan sonra krediye uygunluk durumunuz kontrol ediliyor. Kredi kullanmanıza engel oluşturacak bir durum bulunmadığında, yasal süreç başlamış oluyor. Bankanızın evin genel durumunu ve kredi değerini tespit etmek için gönderdiği eksperin onay sürecinden sonra ise tapu işlemleri başlıyor. Bankanın hukuk servisi tarafından atanan avukatları aracılığıyla tapu üzerine ipotek uygulaması ve aynı anda tapu devri işlemleri gerçekleşiyor. Hesabınızdaki kredi tutarı ve peşinat, ön sözleşmeye istinaden satıcının hesabına aktarılıyor. Konut kredisi (Mortgage) kullanımı için genel koşullarda kefil zorunluluğu bulunmuyor . Bununla birlikte, krediye başvuran tarafın gelirinin yeterli olmadığı durumlarda, banka tarafından ek gelir belgesi ve kefil talep edilebiliyor. Konut kredilerinde kefillik için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Örneğin, kefilin kredi ödeme geçmişi, gelir yeterliliği ve aynı ilde ikamet etmesi gibi zorunluluklar göz önüne alınıyor. Kefile dair koşullar, kefillik için yeterlilik sağladığında, tıpkı kredi başvurusunda bulunan kişi için uygulanan prosedürler uygulanıyor. Başvuru evraklarının tamamı, konut kredisine kefil olacak kişi için de isteniyor. İleride oluşabilecek olumsuz durumlara karşı bankanın ek güvence olarak uyguladığı yöntemle, kefil de kredi borçlusu ile benzer yükümlülüklerin altına girmiş oluyor.


Konut Kredisi Faizleri


Dönemsel faiz indirimi kampanyaları ile oldukça hesaplı seviyelere inen konut kredisi faizleri, diğer tüm kredi çeşitlerine oranla her dönemde avantajlı yapısını koruyabiliyor. Örneğin, kirada oturmaya devam ederken bir yandan da ev satın almak için para biriktiriyorsanız, her yıl artışa uğrayan ev kiranız, sürenin sonunda ulaştığınız toplam tutar ve satın alacağınız evin fiyatı kıyaslandığında, konut kredisi faizi tüm bunlardan daha avantajlı olabiliyor. Sabit ödeme tutarları ile taksitlendirilen Mortgage kredisi, düşük konut kredisi faizi ve 30 yıla varan vade seçenekleriyle kullanıma sunuluyor. Bu kadar uzun süre boyunca, herhangi bir ara ödemeye gerek kalmaksızın, aylık sabit ödemelerde bulunmak gün geçtikçe evinizin artan değerine değer katabiliyor. Konut kredisi ile ev satın almak, çoğu zaman ileriye dönük avantajlı yatırım araçlarından biri olarak görülüyor. Ülkemizde hızla yükselen gayrimenkul fiyatları, düşük konut kredisi faizleri ile ev satın alarak yatırım yapmayı kazançlı hale getirebiliyor. Konut kredilerinin sunduğu geniş avantajlar, herkesin kolayca ev sahibi olabilmesinin önünü açıyor. Mortgage kredilerinin bir başka avantajı da kullanmış olduğunuz konut kredisi faizi oranının zaman içerisinde daha düşük seviyeye inmesi durumunda, bankanızdan yeniden yapılandırma talep edebilmeniz. Bu şekilde, yeniden belirleyeceğiniz taksit oranları ile daha kolay ödeme koşulları elde eder ve toplamda daha az konut kredisi faizi ödemiş olursunuz.


Konut Kredisi Hesaplamaları


Konut kredileri, uzun vadeli ve eşit ödemeli bir kredi türü olmasının yanı sıra BSMV ve KKDF gibi vergi türlerinden de muaf tutuluyor. Taksitlerin miktarı, vade ve faiz oranına göre uygulanan bir formülle oluşturuluyor. Konut kredilerinin taksit hesaplamaları şu formüle göre yapılıyor:


Taksit Tutarı= Kredi TutarıxFaiz(1+Faiz)taksit sayısı / (1+Faiz) Taksit sayısı-1


Formülde kullanılan "faiz" yüzde cinsinden değil, ondalık olarak yazılıyor. (%1 faiz=0,001 gibi)


Bankaların web sitelerinde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak, hesaplama işlemlerini kolayca ve hızlıca tamamlayabilirsiniz. Tüm bu formülleme işlemlerine ilaveten, diğer kredi masraflarını da ekleyerek kredinin size maliyetini öğrenebilirsiniz. Konut kredisi hesaplanırken, krediyi kullanmak isteyenler öncelikli olarak faiz oranı ve vade gibi koşulları göz önünde bulunduruyor. Ancak, konut kredilerinde ekspertiz masrafı, ipotek masrafı ve kredi tahsis masrafı gibi ek ödemeler de devreye giriyor. Kredi başvurusunu yapmadan önce toplam kredi tutarına bu rakamların da eklenmesi, konut kredisinin tüm maliyetini hesaplamada yarar sağlıyor. Bütçenizi çıkardıktan sonra şartlarınız elveriyorsa, ara ödemeli konut kredisi seçeneklerini de gözden geçirmeniz, vadeyi kısaltıp ödenecek faiz tutarını aşağıya çekmede katkı sunuyor. Böylece, yılın belirli dönemlerinde önceden belirleyeceğiniz tutarlar ölçüsünde, toplu ödemeler yaparak konut kredinizi daha kısa sürede ve daha avantajlı fiyatlarla temin edebilirsiniz.


Enpara.com olarak ev sahibi olduktan sonra doğabilecek ihtiyaçlarınız için masrafsız ve düşük faizli ihtiyaç kredisi sunuyoruz. Web sitemiz üzerinden, sunmuş olduğumuz avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneklerini, kolay hesaplama yöntemleri ile gözden geçirebilir, sizin için en uygun kredi koşullarını gözlemleyebilirsiniz. Müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.