Alışveriş kredisi nedir?

Alisveris Kredisi

Alışveriş Kredisi, rahatlıkla alışveriş yapabilmek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için bankalar tarafından size sunulan bir İhtiyaç Kredisi türüdür. Giyimden kozmetiğe, elektronik cihazlardan küçük ev aletlerine kadar pek çok gereksiniminizi nakit olarak ödeyemiyorsanız Alışveriş Kredisi temin edebilirsiniz. Alışveriş Kredisi, bankadan belli bir limit ile temin edilebilir ya da alışveriş sitelerinden online olarak kullanılabilir. Kredi için başvurunuz, banka tarafından incelenerek olumlu değerlendirilirse siparişiniz anında onay alır ve ürününüzü rahatlıkla kullanabilirsiniz.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Alışveriş yaparken ilk düşündüğünüz şeylerden biri de Alışveriş Kredisi’ni ne kadar zamanda geri ödeyeceğiniz olur. Bunu hesaplarken de ideal olarak, ödediğiniz faiz oranı ile daha uzun bir kredi vadesinde aldığınız esneklik arasında bir denge kurarsınız. Anlaşmalı online sitelerden yapacağınız alışverişlerde ise alışveriş sitesinin uygun gördüğü şartlara bağlı olarak ihtiyaçlarınızı giderirsiniz. Online alışveriş sitelerinden yapacağınız işlem de kredi kartı ile mağazaların kasasında işlem yapmanıza benzer. Alışveriş Kredisi seçeneği, satın alma fiyatının yanında ya da alışveriş sepetinizde görünür. Kredi seçeneğine tıklamanız sonrasında ilgili yönlendirme, site tarafından yapılır ve kişisel bilgilerinizi bu kısma girersiniz. Uygun görülmenizin ardından alışverişiniz, tamamlanır. Bazı sebeplerden dolayı ürünlerinizi aide etmek ya da değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ne yapacağınızı bilmeniz için alışverişinizi gerçekleştirmeden önce iade politikası hakkında da bilgi edinmeniz, önemlidir.


Alışveriş Kredisi için başvuracağınız tutar ne olmalı?


Sıkı bir bütçeniz varsa ve gelirleriniz giderlerinize denk ise ödemelerinizin daha esnek olması için vade sayısı daha yüksek olan bir kredi türünü seçmeniz gerekir. Ekstra zaman ve daha düşük miktardaki aylık ödemeler, size bütçeniz çerçevesinde bir miktar nefes alma olanağı sağlar. Ayrıca, daha sonrasında ek bir nakit para geliriniz olursa, kredinizi planladığınızdan daha hızlı sürede ödeyebilirsiniz.


Alışveriş Kredisi için en önemli hususlardan biri, krediniz için aylık ödemeleri bir aksama olmadan karşılayabileceğinizden emin olmanızdır. Daha kısa vadeli bir kredi ödemesini zamanında veya tam olarak yapamıyorsanız, tek bir geç ödeme bile kredi sicilinize işler. Bir krediyi geciktirmek yerine toplam geri ödenecek miktar artmış olsa dahi daha uzun sürede ödemek, siciliniz açısından daha iyidir. Bu sebeple eğer online alışveriş sitelerinden edindiğiniz kredi ile işlem yapacaksanız, farklı sitelerin vade seçeneklerini de araştırmanız gerekir. Alışveriş siteleri, bankalarla anlaşmaları çerçevesinde vade ve tutar gibi kriterleri belirler ve bu kıstaslar, birbirinden farklıdır.


Krediniz için ödeyeceğiniz faiz miktarı da önemlidir. O yüzden alışverişinizi yapmadan önce farklı kredi veren finansal aracı kurumlar ile kredi türleri arasındaki faiz oranlarına da dikkat etmeniz gerekir. Faiz oranı, kredi veren kurumlar arasındaki en büyük farklardandır. İyi bir kredi notu, size müşterisi olduğunuz banka öncelikli olmak üzere bankalar tarafından ayrıcalıklı faiz oranları da sunulmasını sağlayabilir ve başvuru sürecinizi de hızlandırır. Faiz oranı, Alışveriş Kredisi’ne ilişkin maliyetlerden yalnızca bir tanesidir. İlave masraflar veya sigorta bedeli gibi farklı maliyet kalemleri de olabilir. Bu tür gizli masrafların da tutarını bilmek gerekir. Alışveriş Kredisi, doğru şartlar altında size faydalı olur.


Alışverişinizi güvenilir sitelerden yapmaya dikkat edin


Alışveriş Kredinizi anlaşmalı online siteler üzerinden yapacaksanız, güvenirliğini de kontrol etmeniz gerekir. Web sitesinin güvenilir olmaması durumunda kişisel bilgileriniz çalınabilir ve başka kişilerce kullanılabilir. Eğer alışverişinizi kredi ile yapacağınız siteden emin değilseniz, bankanıza danışarak anlaşmalı olup olmadığı hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Güvenilir olmaması durumuyla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden banka ile iletişime geçerek bilgilendirmeniz gerekir. Eğer mağazalardan satın alacağınız ürünler için kredi çekecekseniz şifre ve pin girme işlemlerinizde de güvenliğe dikkat ederek, bunları üçüncü kişilerle paylaşmamanız gerekir.


Alışveriş Kredisi ile ihtiyaçlarınızı nasıl giderirsiniz?


Kredi kartı taksit düzenlemesi sonrası alışverişlerde özellikle yüksek tutarlardaki ihtiyaçların alınabilmesi için Alışveriş Kredisi’ne başvurabilirsiniz. Alışveriş yapmak için borç almanın nasıl bir finansal karar olduğunu belirlemeniz için ihtiyacınızın da doğru tespit edilmiş olması gerekir. Satın alma işleminden önce ürünün ya da hizmetin, sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğu ayrımını yapmalı ve doğru bir tüketim olacağına dair karar vermelisiniz. Eğer sizin için doğru olduğunu düşünüyorsanız; kendiniz, eviniz ya da ofisinize almanız gereken ürünleri ya da hizmetleri, Alışveriş Kredisi kullanarak satın alabilirsiniz. Kredi için kullanabileceğiniz miktar, banka tarafından belirlenen limitler dâhilinde olabilecek şekilde belirlenir ve alacağınız mal veya hizmet için kredi kullanabilirsiniz.


Alışveriş Kredisi, kredinizi gerçekten bir amaç doğrultusunda kullanmanız için zemin hazırlar. Çünkü, kredi çekildiği zaman ihtiyaçlar dışında çeşitli isteklerin de karşılanması amacıyla kullanılması riskine karşı bankaların alacağınız eşyanın bedelini direkt olarak anlaşmalı iş yerine ödemesi, sizi ek harcamalarınızdan kurtarır. Finansal hayatınıza baskı yapmadan günlük hayattaki gereksinimlerinizi Alışveriş Kredisi ile karşılarsınız. Kredi tutarını nereye harcamak istediğinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz.


Kredi kartınızla alışverişinizi gerçekleştirerek peşin ödeme yapmanız sonrasında da Alışveriş Kredisi’nden faydalanma imkânı sunulabilir. Bu durumda kredi kartınızdan kesilen toplam tutar, Alışveriş Kredisi'nden yararlanmanız sonrası aylık eşit vadelere bölünür. Kredi taksitlerinizi ödediğiniz miktarda da kartınız, kullanıma açılır. Tıpkı kredi kartı taksitlendirme işleminde olduğu gibi kredi olarak sunulan benzer bir seçenek ile karşılaşabilirsiniz.


Siz de Alışveriş Kredisi’ne başvurun


Alışveriş Kredisi'ne diğer tüm kredi türlerinde olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş olmanız hâlinde kolayca başvurabilirsiniz. Bankalar, ilaveten krediyi geri ödeyebileceğinize dair sizden gelir durumunuzu belgeleyen maaş bordrosu ya da benzer bir belge talep edebilir. Genellikle SGK kaydınızın olması da aranan özellikler arasında yer alır. Güncel SGK kaydınızın en az 3 ay süre ile mevcut olmasına da bakılabilir. Alışveriş Kredisi de İhtiyaç Kredisi'nin bir alt türü olarak size sunulur ve kredi başvurusunda bulunacağınız bankanın müşterisi olur olmaz eğer koşullarınız da uygunsa krediniz tarafınıza tanımlanır. Kredi başvurularınızı alışveriş sitelerinden, banka şubelerinden, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık ile gerçekleştirebilirsiniz. İşleminizin banka tarafından olumlu değerlendirilmesi sonrası dakikalar içinde kullanımını yapabilirsiniz.


Bankalar ile alışveriş sitelerinin anlaşmaları çerçevesinde de herhangi bir şubeye gitmenize gerek kalmadan alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş Kredisi'ne başvuran herkes, onaylanmak zorunda değildir. Duruma göre, kredi tutarının bir kısmının ödenmesi de istenebilir. Her kredi başvurunuzda kredi siciliniz sorgulandığı için art arda her bir eşya için başvuruda bulunur ve sürekli sorgulama gerçekleşirse bu durumda da istatistiksel olarak kredi değerlendirmenize zarar gelebilir. Çok fazla sorgulama, bankalar açısından sizi daha riskli gördükleri izlenimini yaratabilir.


İhtiyaç Kredisi ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz


Kredi kartınızla yeterli sayıda taksite böldüremeyeceğiniz tutardaki alışverişlerinizi Enpara.com olarak sunduğumuz İhtiyaç Kredisi ile yapabilirsiniz. Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ni 36 ay vadeli olarak kullanabilir ve eşit taksitler hâlinde geri ödemenizi yapabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Alışveriş kredisi nasıl kullanılır?

  İnternet ortamında yapılan alışverişler de dâhil olmak üzere mal ve hizmet alımlarında erişimi kolay Alışveriş Kredileri tercih edilebilir. Alışveriş yapılan mağazalar ve bankaların imzaladıkları anlaşmalara göre değişebilen uzun vade seçenekleri, sizlerin kullanımına sunulur.  

  Başta teknoloji mağazaları olmak üzere yüksek fiyatlı ürün alışverişi yapılan yerlerde son gelişmeler sonrası azalan kredi kartına taksit imkânlarının yerine Alışveriş Kredisi almak, bütçeniz açısından daha uygun olabilir. Böylelikle binlerce liralık eşyaları nakit ödeme ile alma imkânına sahip değilseniz veya elinizdeki nakit birikimini alışverişte harcamak istemiyorsanız elektronik cihaz ve benzeri alışverişlerinizi yaparken mağazaların sunduğu alışveriş kredilerinden faydalanabilirsiniz. E-ticaret sitelerindeki uygulamalar arasında nakit ödeme yaptıktan sonra Alışveriş Kredisi tutarının banka hesabınıza yatması seçeneği de ayrı bir kullanım yöntemi olarak sunulur.

  Alışveriş kredisi imkânından nasıl faydalanabilirsiniz?

  Alışveriş Kredisi kullanırken uygulanacak faiz, işlemden alınacak masraf ve diğer ücretler, bankanızın müşteri sözleşmesinde belirlediği şartlara bağlı olur. Kredi kartına oranla alışveriş kredisi kullanma imkânı daha kısıtlıdır ve henüz pek yaygın bir uygulama da değildir. Bankaların mağaza veya e-ticaret sayfalarıyla önceden anlaşma yapmaları gerekliliği ise Alışveriş Kredisi kullanımının yaygınlaşmasındaki en büyük engel olarak gözükebilir.

  Alışveriş keyfiniz yarım kalmasın

  Alışverişlerinizde nakit ödeme dışında bir seçeneğiniz olmasını isterseniz, Enpara.com olarak sunduğumuz masrafsız İhtiyaç Kredisi ürünümüzün avantajından faydalanabilirsiniz. Alışveriş Kredisi, mağazalarla bankaların anlaşmalarına bağlı kalarak kısıtlayıcı olabilirken, İhtiyaç Krediniz hesabınıza geçer geçmez serbestçe alışverişinizi yapabilirsiniz.

  Enpara.com İhtiyaç Kredisi başvuruları, internet ve cep şubesi üzerinden alınır ve genellikle dakikalar içinde cevap müşterilerimize iletilir. Olumlu sonuçlanan başvurularınızda kredi çektiğiniz tutar, kredi ödeme planınızı ve müşteri sözleşmenizi okuyup onaylamanızı takiben Enpara.com vadesiz hesabınıza aktarılır ve internet ya da cep şube aracılığıyla harcamanızı anında yapabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

 • Alışveriş kredisi hesaplama

  Alışveriş Kredisi, ihtiyaç kredisinin bir alt türü olarak almak istediğiniz eşyalara yönelik bankalar tarafından ihtiyaçlarınızı gidermek üzere size verilen bir kredidir. Alışveriş yaptığınız anlaşmalı veya anlaşmasız mağazalarda ve online alışveriş sitelerinde kullanmak amacıyla bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankaların sunduğu Alışveriş Kredisi seçeneklerine bağlı olarak kredi çektiğinizde toplam tutar, sizin hesabınıza değil; alışveriş yapacağınız mağaza hesabına banka tarafından iletilebilir. Online alışveriş işlemlerinde ise ödeme sizin hesabınızdan gerçekleşir ve kredi ödemesi sizin hesabınıza daha sonra yatar.

  Alışveriş Kredisi’ne başvurmadan önce neyi alacağınızı belirlemeniz ve belirlediğiniz ürünün hangi mağazada satıldığından emin olmanız önemlidir. Kredi çekerek alacağınız mal veya hizmetler için Bankaların Kredi İşlemlerine Yönelik Yönetmelik kapsamında 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz . Ancak, bu taksitlendirme vadesi, almak istediğiniz ürüne göre de farklılık gösterir. Yönetmelikte yer alan ilgili madde uyarınca cep telefonları, tablet veya bilgisayar almak üzere kredi başvurusunda bulunduğunuzda en fazla 6 aya kadar taksitlendirme yapılabilir. Dolayısıyla geri ödemesini yapabileceğiniz tutara göre aylık vade sayısını önceden hesaplamalısınız. Özetle; alacağınız telefonun toplam tutarını öğrenerek en fazla 6 ay takside böldüğünüzde ortaya çıkan aylık miktarın geri ödemesini ilgili vade süresince yapıp yapamayacağınıza dikkat etmelisiniz. Eğer tutar, bütçenizden fazla geliyorsa önceden birikim yapmak, iyi bir seçim olur. Alışveriş yapmak istediğiniz eşyanın bir kısmını nakit ödemek isterseniz ürün alacağınız mağaza ve bankanız ile görüşmelisiniz.

  Alışveriş Kredisi çekerken hesabınızı doğru yapın

  Alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler için İhtiyaç Kredisi ürünü iyi bir seçenek olabilir. Enpara.com olarak, alışverişlerinizde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için sunduğumuz vadesiz TL hesabınıza bağlı Ekpara limitini kullanabilir ya da masrafsız İhtiyaç Kredisi ürünümüzden faydalanabilirsiniz. Ekpara limitinizden yaptığınız harcamalar süresi boyunca bir faiz borcu oluşur; ancak, kullandığınız parayı tekrar yatırdığınız zaman borcunuza faiz işletilmesi durur. Kısa süreli ve daha küçük miktarlardaki harcamalarınız için kredi başvurusunda bulunmak yerine hesabınızdan kullanımı tercih edebilir ve kısa sürede ödemenizi geri yaparsınız. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Alışveriş kredisi faizleri ve ücretleri

  Alışveriş Kredisi, göreceli olarak yeni sunulan ve kullanılmaya başlanan bir kredi türüdür. Kredi kartlarına uygulanan taksit sınırlandırılması sonrasında yüksek fiyatlı elektronik eşyalar ve benzer ürünleri satın almak için nakit alım gücünüz uygun değilse ya da nakit birikiminizi kullanmak istemediğiniz zaman Alışveriş Kredisi’nden faydalanabilirsiniz.

  Alışveriş Kredisi kullanma koşulları nelerdir?

  Alışveriş Kredisi, e-ticaret kanalları üzerinde teknolojik cihazlar gibi her türlü ihtiyacınızın alışverişinde ve bankanızla anlaşmalı mağazaların ürünlerini satın alırken kullanabileceğiniz bir araçtır. Genellikle kredi kullanacağınız bankanızda kişisel bilgileriniz mevcut bulunduğu için Alışveriş Kredisi kullanırken sadece kimlik doğrulaması yapmanız yeterli olur.

  Alışveriş Kredisi’nin hangi koşullar altında kullandırılacağı, banka ve müşteri arasındaki sözleşmenin şartlarıyla belirlenir. Alışveriş Kredisi kullanma başvurunuzun banka tarafından alınmasından itibaren banka, sizin kredi notunuz üzerinden değerlendirme yapar. Eğer ödeme gerçekleşirse kredi başvurunuz onaylanmış demektir ve size bilgilendirmesi, banka tarafından yapılır.

  Bankalar çeşitli maliyetlerini hesaplayarak farklı faiz oranları belirler ve sizlere Alışveriş Kredisi kullanma imkânı tanır. Bu yüzden bankaların size sunduğu kredi çeşitlerinin kıyaslanması gerekir. Genellikle en düşük 500 TL-1.000 TL gibi kredi alt sınırları belirlenirken en fazla kredi tutarı alınan üründen krediyi sağlayan bankanın politikasına kadar bir çok değişkene göre belirlenir. Genellikle sunulan vadeler 3 ila 36 ay arasında değişmektedir. Vade sınırlaması standart ihtiyaç kredilerinde de olduğu gibi yasal otoriteler tarafından belirlenmekte olup bu anlamda alışveriş kredileri ile standart ihtiyaç kredileri arasında farklılık bulunmamaktadır. Alışveriş Kredisi kullanmadan önce ihtiyaçlarınızı doğru hesaplamalı ve kredi notunuzun düşmemesi adına geri ödemelerinizi yapabilecek şekilde taksit sayısını belirlemelisiniz. Alışveriş kredisi sunmakta olan her bankanın anlaşması bulunduğu mağazalar ve internet üzerinden satış yapan e-ticaret siteleri vardır. Cep telefonu, tablet veya dizüstü ve masaüstü bilgisayar gibi belirli teknolojik ürünlerin finansmanı için kullanılabilecek alışveriş kredilerindeki azami taksit sayısı da ayrıca düzenlenmekte olup alışveriş kredisi kullanmadan önce bankanızdan bu konuda bilgi almalısınız. Kullandığınız Alışveriş Kredisi’ne dair ödemelerinizi, tüm kredilerde olduğu gibi banka şubelerinden, ATM’lerden, internet ve telefon bankacılığı şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  Enpara.com İhtiyaç Kredisi ile rahat alışveriş

  Alışveriş Kredisi ile internet üzerinden satışlar ya da bankanızın anlaşması bulunan mağazalarda alışveriş yapabilirken, Enpara.com olarak sunduğumuz, İhtiyaç Kredisi ürünümüz ile kolayca nakit ihtiyacınızı karşılayıp istediğiniz yerden rahatça alışveriş yapabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi kullanımınızdan herhangi bir masraf, ücret ya da komisyon kesintisi yapmıyoruz. Enpara.com üzerinden yapacağınız İhtiyaç Kredisi başvuruları, genellikle çok kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılır. Kredinizin olumlu değerlendirilmesi durumunda müşteri sözleşmesi ve kredi ödeme planınızı okuyup onaylayarak kredinizi hemen kullanabilirsiniz. Kredi taksitlerinizi Enpara.com vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatıyla, QNB Finansbank ATM’lerinden ve Enpara.com internet ya da telefon şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.