Alışveriş kredisi nedir?

Alisveris Kredisi

Alışveriş Kredisi, rahatlıkla alışveriş yapabilmek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için bankalar tarafından size sunulan bir İhtiyaç Kredisi türüdür. Giyimden kozmetiğe, elektronik cihazlardan küçük ev aletlerine kadar pek çok gereksiniminizi nakit olarak ödeyemiyorsanız Alışveriş Kredisi temin edebilirsiniz. Alışveriş Kredisi, bankadan belli bir limit ile temin edilebilir ya da alışveriş sitelerinden online olarak kullanılabilir. Kredi için başvurunuz, banka tarafından incelenerek olumlu değerlendirilirse siparişiniz anında onay alır ve ürününüzü rahatlıkla kullanabilirsiniz.


bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

Alışveriş yaparken ilk düşündüğünüz şeylerden biri de Alışveriş Kredisi’ni ne kadar zamanda geri ödeyeceğiniz olur. Bunu hesaplarken de ideal olarak, ödediğiniz faiz oranı ile daha uzun bir kredi vadesinde aldığınız esneklik arasında bir denge kurarsınız. Anlaşmalı online sitelerden yapacağınız alışverişlerde ise alışveriş sitesinin uygun gördüğü şartlara bağlı olarak ihtiyaçlarınızı giderirsiniz. Online alışveriş sitelerinden yapacağınız işlem de kredi kartı ile mağazaların kasasında işlem yapmanıza benzer. Alışveriş Kredisi seçeneği, satın alma fiyatının yanında ya da alışveriş sepetinizde görünür. Kredi seçeneğine tıklamanız sonrasında ilgili yönlendirme, site tarafından yapılır ve kişisel bilgilerinizi bu kısma girersiniz. Uygun görülmenizin ardından alışverişiniz, tamamlanır. Bazı sebeplerden dolayı ürünlerinizi aide etmek ya da değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ne yapacağınızı bilmeniz için alışverişinizi gerçekleştirmeden önce iade politikası hakkında da bilgi edinmeniz, önemlidir.


Alışveriş Kredisi için başvuracağınız tutar ne olmalı?


Sıkı bir bütçeniz varsa ve gelirleriniz giderlerinize denk ise ödemelerinizin daha esnek olması için vade sayısı daha yüksek olan bir kredi türünü seçmeniz gerekir. Ekstra zaman ve daha düşük miktardaki aylık ödemeler, size bütçeniz çerçevesinde bir miktar nefes alma olanağı sağlar. Ayrıca, daha sonrasında ek bir nakit para geliriniz olursa, kredinizi planladığınızdan daha hızlı sürede ödeyebilirsiniz.


Alışveriş Kredisi için en önemli hususlardan biri, krediniz için aylık ödemeleri bir aksama olmadan karşılayabileceğinizden emin olmanızdır. Daha kısa vadeli bir kredi ödemesini zamanında veya tam olarak yapamıyorsanız, tek bir geç ödeme bile kredi sicilinize işler. Bir krediyi geciktirmek yerine toplam geri ödenecek miktar artmış olsa dahi daha uzun sürede ödemek, siciliniz açısından daha iyidir. Bu sebeple eğer online alışveriş sitelerinden edindiğiniz kredi ile işlem yapacaksanız, farklı sitelerin vade seçeneklerini de araştırmanız gerekir. Alışveriş siteleri, bankalarla anlaşmaları çerçevesinde vade ve tutar gibi kriterleri belirler ve bu kıstaslar, birbirinden farklıdır.


Krediniz için ödeyeceğiniz faiz miktarı da önemlidir. O yüzden alışverişinizi yapmadan önce farklı kredi veren finansal aracı kurumlar ile kredi türleri arasındaki faiz oranlarına da dikkat etmeniz gerekir. Faiz oranı, kredi veren kurumlar arasındaki en büyük farklardandır. İyi bir kredi notu, size müşterisi olduğunuz banka öncelikli olmak üzere bankalar tarafından ayrıcalıklı faiz oranları da sunulmasını sağlayabilir ve başvuru sürecinizi de hızlandırır. Faiz oranı, Alışveriş Kredisi’ne ilişkin maliyetlerden yalnızca bir tanesidir. İlave masraflar veya sigorta bedeli gibi farklı maliyet kalemleri de olabilir. Bu tür gizli masrafların da tutarını bilmek gerekir. Alışveriş Kredisi, doğru şartlar altında size faydalı olur.


Alışverişinizi güvenilir sitelerden yapmaya dikkat edin


Alışveriş Kredinizi anlaşmalı online siteler üzerinden yapacaksanız, güvenirliğini de kontrol etmeniz gerekir. Web sitesinin güvenilir olmaması durumunda kişisel bilgileriniz çalınabilir ve başka kişilerce kullanılabilir. Eğer alışverişinizi kredi ile yapacağınız siteden emin değilseniz, bankanıza danışarak anlaşmalı olup olmadığı hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Güvenilir olmaması durumuyla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden banka ile iletişime geçerek bilgilendirmeniz gerekir. Eğer mağazalardan satın alacağınız ürünler için kredi çekecekseniz şifre ve pin girme işlemlerinizde de güvenliğe dikkat ederek, bunları üçüncü kişilerle paylaşmamanız gerekir.


Alışveriş Kredisi ile ihtiyaçlarınızı nasıl giderirsiniz?


Kredi kartı taksit düzenlemesi sonrası alışverişlerde özellikle yüksek tutarlardaki ihtiyaçların alınabilmesi için Alışveriş Kredisi’ne başvurabilirsiniz. Alışveriş yapmak için borç almanın nasıl bir finansal karar olduğunu belirlemeniz için ihtiyacınızın da doğru tespit edilmiş olması gerekir. Satın alma işleminden önce ürünün ya da hizmetin, sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğu ayrımını yapmalı ve doğru bir tüketim olacağına dair karar vermelisiniz. Eğer sizin için doğru olduğunu düşünüyorsanız; kendiniz, eviniz ya da ofisinize almanız gereken ürünleri ya da hizmetleri, Alışveriş Kredisi kullanarak satın alabilirsiniz. Kredi için kullanabileceğiniz miktar, banka tarafından belirlenen limitler dâhilinde olabilecek şekilde belirlenir ve alacağınız mal veya hizmet için kredi kullanabilirsiniz.


Alışveriş Kredisi, kredinizi gerçekten bir amaç doğrultusunda kullanmanız için zemin hazırlar. Çünkü, kredi çekildiği zaman ihtiyaçlar dışında çeşitli isteklerin de karşılanması amacıyla kullanılması riskine karşı bankaların alacağınız eşyanın bedelini direkt olarak anlaşmalı iş yerine ödemesi, sizi ek harcamalarınızdan kurtarır. Finansal hayatınıza baskı yapmadan günlük hayattaki gereksinimlerinizi Alışveriş Kredisi ile karşılarsınız. Kredi tutarını nereye harcamak istediğinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz.


Kredi kartınızla alışverişinizi gerçekleştirerek peşin ödeme yapmanız sonrasında da Alışveriş Kredisi’nden faydalanma imkânı sunulabilir. Bu durumda kredi kartınızdan kesilen toplam tutar, Alışveriş Kredisi'nden yararlanmanız sonrası aylık eşit vadelere bölünür. Kredi taksitlerinizi ödediğiniz miktarda da kartınız, kullanıma açılır. Tıpkı kredi kartı taksitlendirme işleminde olduğu gibi kredi olarak sunulan benzer bir seçenek ile karşılaşabilirsiniz.


Siz de Alışveriş Kredisi’ne başvurun


Alışveriş Kredisi'ne diğer tüm kredi türlerinde olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş olmanız hâlinde kolayca başvurabilirsiniz. Bankalar, ilaveten krediyi geri ödeyebileceğinize dair sizden gelir durumunuzu belgeleyen maaş bordrosu ya da benzer bir belge talep edebilir. Genellikle SGK kaydınızın olması da aranan özellikler arasında yer alır. Güncel SGK kaydınızın en az 3 ay süre ile mevcut olmasına da bakılabilir. Alışveriş Kredisi de İhtiyaç Kredisi'nin bir alt türü olarak size sunulur ve kredi başvurusunda bulunacağınız bankanın müşterisi olur olmaz eğer koşullarınız da uygunsa krediniz tarafınıza tanımlanır. Kredi başvurularınızı alışveriş sitelerinden, banka şubelerinden, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık ile gerçekleştirebilirsiniz. İşleminizin banka tarafından olumlu değerlendirilmesi sonrası dakikalar içinde kullanımını yapabilirsiniz.


Bankalar ile alışveriş sitelerinin anlaşmaları çerçevesinde de herhangi bir şubeye gitmenize gerek kalmadan alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş Kredisi'ne başvuran herkes, onaylanmak zorunda değildir. Duruma göre, kredi tutarının bir kısmının ödenmesi de istenebilir. Her kredi başvurunuzda kredi siciliniz sorgulandığı için art arda her bir eşya için başvuruda bulunur ve sürekli sorgulama gerçekleşirse bu durumda da istatistiksel olarak kredi değerlendirmenize zarar gelebilir. Çok fazla sorgulama, bankalar açısından sizi daha riskli gördükleri izlenimini yaratabilir.


İhtiyaç Kredisi ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz


Kredi kartınızla yeterli sayıda taksite böldüremeyeceğiniz tutardaki alışverişlerinizi Enpara.com olarak sunduğumuz İhtiyaç Kredisi ile yapabilirsiniz. Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ni 36 ay vadeli olarak kullanabilir ve eşit taksitler hâlinde geri ödemenizi yapabilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.