Birikim hesabı nedir?

Günlük faiz kazandıran Enpara.com Birikim Hesabı ile hayallerinizi gerçekleştirin!

Kişiler veya kurumlar tarafından yapılan kısa veya uzun vadeli tasarruflara birikim adı verilir. Bankalar, birikimlerin güvenle korunması ve doğru yatırım araçları ile değer kazanması için ürün ve hizmetler sunar. Birikim ürünleri, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Uzun vadeli birikimler için farklı; kısa vadeli tasarruflar için farklı faiz oranları ve araçlar önerilebilir. Her bankanın sunduğu seçenekler, kampanyalar ve paketler, farklı avantajlar taşıyabilir. Kendileri, şirketleri veya çocukları için birikim hesabı açacak kişilerin seçimlerini yaparken teklif alması ve birikim hesapları için yapılan teklifleri karşılaştırarak karar vermesi tavsiye edilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Birikim hesabı faydaları


Parasının hesapta dururken kazandırmasını isteyen müşteriler, bankaların avantajlı faizlerinden yararlanarak birikimlerine değer katabilir. Bankalar tarafından sunulan çocuk hesapları, çocuklarınıza iyi bir gelecek hazırlayabilmek için yapılacak yatırımın yavaş yavaş birikmesini sağlar. Birikim hesaplarında genellikle anapara riske atılmadığı için kayıp ihtimali yoktur. Evde, yastık altında para biriktirmekten çok daha güvenli olan birikim hesapları, farklı yatırım araçlarıyla şekillendirilebilir. Birikim hesaplarında döviz, altın, yatırım fonu gibi araçlardan faydalanılabilir. Hesaplara birikim hedefi koyulabilir. Böylelikle yatırımcılar, hesapta tasarruf biriktirebilmek adına motive olur. Birikim büyüklüğüne göre müşteriler, ekstra faiz de kazanabilir. Hesapların uzun vadeli yatırımlar için teşvik edilmesinden dolayı bazı bankalar, bu hesaplar üzerinden anlık işlemler yapılmasına izin vermez veya yalnızca belli işlemlerin yapılması mümkün olabilir. Bankaların uygulamaları farklılaşmakla birlikte genelde müşteriler, birikim hesaplarındaki bakiyeyi diğer vadesiz hesaplarına aktararak harcama yapabilir.


Birikim hesabı nasıl çalışır?


Birikim hesapları, mevduat ürünleri arasında sınıflanır. Müşterilerin, bankaları ile görüşerek başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi, hesabın aktifleşmesi için yeterlidir. Bankalar, birikim hesapları için günlük, aylık veya yıllık faiz oranları ile işlem yapabilir. Hesap açılmadan önce müşterinin, faiz dönemini ve oranını öğrenmesi gerekir. Günlük faizler her gün değişirken, aylık ve yıllık faizlerde vade boyunca sabit oranlar ile müşterinin yatırım onayı alınır. Anaparaya faiz veya kâr payı eklenerek katkı sunan hesaplar, kullanılan yatırım aracına göre farklı avantajlar içerebilir. Örneğin, dolar hesabında kur değişiklikleri de kazancın TL karşılığına etki edecektir. Bankalar, farklı yatırım araçları için farklı faiz oranları veya fonlar da önerebilir. Hesap açıldıktan; hesabın türü belirlenip, yatırım yapıldıktan sonra müşterilerin isteği doğrultusunda hesaba bağlı bir debit kart oluşturulabilir. ATM'den para yatırma ve çekme işlemlerine yardımcı olan debit kartlar, müşterilere ulaştırılır. Uzun vadeli yatırım için ideal olan bu hesaplara, bankalar tarafından vade de konulabilir. Örneğin, banka, vadeli hesaplardaki gibi birikim hesabındaki paraya belli bir süre dokunulmaması karşılığında daha yüksek faiz teklif edebilir veya 3 ayda bir düzenli ödeme gibi şartlar sözleşmede yer alabilir.


Birikim hesabı ile vadeli hesap karşılaştırması


Birikim hesapları, bazı bankalarda vadeli hesaplarla benzer özellikler gösterebilir. Ancak, genel olarak birikim hesapları, vadeli hesaplara göre daha esnek yapıdadır. Vadeli hesaplar, bakiyeye dokunulmaması şartı gözettiği için şartlara uyulduğunda faiz kazandırırken, birikim hesaplarının faiz oranı, daha düşük olabilir. Birikim hesabındaki para, bankanın belirlediği kurallara göre değişebilir; ancak, genellikle ihtiyaç hâlinde çekilebilir. Eğer günlük faiz anlaşması varsa, müşteri parayı çektiğinde faiz kazancını da kaybetmez. Birikimler, küçük meblağlar hâlinde hesaba aktarılabilir ve zamanla artabilir. Vadeli hesaplarda ise bakiyenin tek seferde aktarımı ve vade süresince hesaba para giriş çıkışı yapılmaması istenebilir. Vadeli hesaplar, sıfır bakiye ile açılmayabilir. Oysa birikim hesaplarında alt limit bulunmayabilir. Hem vadeli hesaplarda hem de birikim hesaplarında müşterilerin hesap üzerinden harcama yapmasına imkân tanınmayabilir. Amaç birikim olduğu için güncel alışverişlerde vadesiz hesapların tercihi önerilir.


Birikim hesabı mı, günlük faizli hesap mı?


Günlük hesaplar, gecelik faiz işlemleri ile çalışır. Hesaplar, gün boyunca transferlerde ve ödemelerde kullanılabilir ve geceleri işlenerek, sabah saatlerinde gecelik faiz kazancını hesaba aktarır. Günlük hesaplara, genellikle, düzenli yatırım yapılması beklenmez. Bireysel günlük hesaplarda alt limit de bulunmayabilir. Tüzel günlük hesaplar ise genellikle alt limit bulundurur ve belli bir limitin üstündeki bakiye, faiz işlemi görür. Birikim hesaplarının aksine günlük hesaplar, uzun vadeli yatırımlar için uygun değildir. Müşteriye birikim yaptırmayı hedefleyen birikim hesaplarının tersine günlük vadeli hesaplar, kısa vadeli yatırımlara değer katma aracı olarak tercih edilir. Birikim hesapları, vade garantisi isteyebilirken, günlük hesaplarda vade taahhüdü beklenmez. Müşteriler, beklentilerine göre birikim hesabı ve günlük hesap arasında tercihlerini yapabilir. Bazı birikim hesapları ise gecelik faiz uygular; ancak, birikim yapma beklentisine de yanıt verir. Günlük faizli birikim hesapları da bankalar tarafından sunulabilir.


Birikim hesabı işlemleri


Birikim hesabı üzerinde yapılacak tüm işlemler için bankalar ile iletişime geçilebilir. Yatırım aracının değiştirilmesi, fon düzenlemesi, vade değişikliği, hesap açma veya kapama konularında bankaların şubelerinden, müşteri hizmetlerinden destek alınabilir. Müşteriler, birikim hesaplarındaki tutarı, hedeflerini, beklenen ortalama tasarruf miktarını bankaların mobil uygulamaları ve internet şubeleri üzerinden takip edebilir. Birikim hesabı açtırmak için bankaya talimat vermek, çoğu zaman yeterli olur; ancak, kişi, bankanın müşterisi değilse önce müşteri olma adımlarını tamamlaması gerekir. Benzer şekilde birikim hesabının kapatılması için de hesaptaki bakiyenin başka bir hesaba nakli veya kişiye teslimi sonrası, kapama için bankaya talimat verilmesi yeterlidir. Bankanın kuralları doğrultusunda kişiler, birden çok birikim hesabı açabilir veya tüzel müşteriler de birikim hesabı sahibi olabilir. Ebeveynler, çocukları için birikim hesaplarını tercih edebileceği gibi, eşler için ortak birikim hesapları da sunulabilir. Bankalar, birikim hesaplarını belli amaçlar doğrultusunda da tasarlayabilir. "Çeyiz Birikim Hesabı" veya "Çocuk Birikim Hesabı" gibi isimlerle amaca yönelik tasarruf yapılmasına katkı sağlanabilir.


Enpara.com olarak, birikim hesabınız için günlük faiz sunuyoruz. Minimum açılış bedeli şartı getirmeyen Enpara.com Birikim Hesabı, kazanılan faizi diğer gün hesaba yatırarak paraya değer katar. Faiz oranı, her gün değişebilir. Gece işlem gören hesaptan vadesiz hesaba para gönderimi ve alımı yapılabilir. Gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında ise hesaba para girişi veya hesaptan para çıkışı işlemleri yapılamaz. Vadesiz hesap sahibi olan müşteriler, sürekli birikimlerine katkı sağlamak için vadesiz hesaplarından otomatik para transferi talimatı verebilir. Birikim hesabının tüm getirileri, anlık durumu, Cep Şube ve İnternet Şubesi üzerinden takip edilebilir. Birikim hesabı hakkındaki tüm soru ve sorunlarda Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Enpara.com birikim hesabı sahipleri, hesaplarına tanımlı bir debit kartıyla diledikleri QNB Finansbank ATM'lerinde kullanabilir. Birikim amaçlı hesaplardan para çıkışı, ancak vadesiz hesaba para transferi ile veya QNB Finansbank ATM’lerinden yapılabilir. Bu hesaplardan alışveriş, ödeme yapmak mümkün değildir. Birikim hesabı ürünümüzden hesap işletim ücreti alınmaz. Siz de günlük kazançlar elde etmek istiyor; bir yandan da birikim yapmayı hedefliyorsanız Enpara.com birikim hesabını tercih ederek, küçük küçük yatırımlarla kolay bir şekilde tasarruf edebilirsiniz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Birikim hesabının faydaları

  Birikim hesapları, geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin tercihidir. Düzenli veya düzensiz ödemelerle aktif tutulabilen hesaplarla küçük küçük ödemeler aracılığıyla ileride kayda değer bir birikime sahip olmak isteyenler, aradıkları desteği bankalardan bulur. Her banka, kendisine özel sunduğu faiz oranları, kampanyalar ile birikim hesabının avantajlarını artırabilir.

  Birikim hesabının yararları

  Birikim hesapları ihtiyaç anında masrafsız şekilde bozdurularak, hesaptaki para kullanılabilir. Eğer hesapta düzenli olarak para yatırımı varsa, bankalar verdikleri ek faizlerle yatırımınızı daha da büyütmenize imkân tanıyabilir. Birikim hesaplarına da kart tanımlanabilir; debit kart ile şubelerden ve ATM'lerden para çekilebilir. Yine para yatırma işlemleri de kolaylıkla ATM ve şubelerden yapılabilir. Hesaba kredi kartından veya diğer hesaplardan internet aracılığıyla para aktarılabilir. Kolaylıkla yapılan işlemler ve özel faiz desteği, birikim hesaplarını ayrıcalıklı kılar. Yastık altında biriktirilen paralar, güvenlik sorunu yaşarken, bankada duran yatırım ise güvence altındadır. Farklı para birimlerinde birikim yapılabilir. Her banka, kullanıcılara farklı teklifler sunduğu için avantajlı seçenekler arasından tercih, müşterinindir.

  Birikim hesapları hakkında

  Uzun ve kısa süreli yatırımlar için bireysel müşteri temsilcileri, farklı fon ve faiz sistemleri önerebilir. Parasının hesapta değer kazanmasını isteyen müşteriler, birikim hesaplarını hem kendi adlarına hem de çocukları için açtırabilir. Çocuklar için açılan uzun vadeli yatırım hesaplarında farklı destekler de sunulur. Müşteriler, hesaplarına birikim hedefi koyarak motive olabilir; aylık yatırım miktarlarını kendileri seçerek zorlanmadan biriktirmeye başlar. Bankalar, minimum açılış ve aylık ödeme limiti getirebilir. Birikim hesapları, aylık veya günlük faiz ile çalışabilir. Bankalardan güncel faiz oranı, birikim sistemi ve diğer hesap avantajları hakkında detaylı bilgi alınabilir.

  Enpara.com olarak, sunduğumuz birikim hesabı ürünümüz ile günlük faiz fırsatı sunuyoruz. Minimum açılış tutarı bulunmayan hesap, küçük veya büyük tüm yatırımlar için kullanılabilir. Her gün 05.00 ile 23.00 saatleri arasında faiz kaybı olmadan hesaba para giriş ve çıkışı yapılabilir. Müşteriler, düzenli yatırım yapmak istediklerinde diğer hesaplarından düzenli ödeme talimatı verebilir. Böylelikle her ay işlem yapma uğraşı ortadan kalkar; hesaplar, otomatik para transferi ile para biriktirir. Birikim hedeflerini, paranın performansını tüm detayları ile Enpara.com mobil uygulaması ve internet şubesi üzerinden takip edebilirsiniz. Nakit çekim de yapılabilen hesaplar için QNB Finansbank ATM'leri kullanılabilir. Enpara.com Birikim Hesabında hesap işletim ücreti bulunmaz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

 • Birikim hesabı nasıl çalışır?

  Birikim hesapları, müşterilerin kolaylıkla tasarruf yapabilmesi için özel olarak sunulan ürünlerdir. Her bankanın farklı içerik ve faiz oranları ile sunduğu birikim hesapları, mevduat ürünleri arasında kategorize edilir. Farklı para birimlerinde işlem yapılabilen birikim hesapları, kişilerin kendi adına veya çocukları için de açılabilir.

  Birikim hesabı nasıl çalışır?

  Birikim hesapları, bankanın sunduğu hizmete göre günlük, aylık ya da yıllık faiz oranları ile paranızı değerlendirmenizi sağlar. Anaparaya faiz veya kâr payı verilir. Hesaplar, Türk Lirası veya döviz cinsinden açılabilir. Döviz hesaplarının faiz oranları ve işleyişi, TL hesaplarından ayrı olabilir. Bu tip mevduat hesapları konusunda her bankadan ayrı bilgi almak gerekir. Hesap açıldıktan sonra hesaba tanımlı debit kart da basılarak müşteriye ulaştırılır. Müşteriler, bankanın servislerine göre kart üzerinden para çekme, para yatırma gibi işlemler yapabilir.

  Birikim hesabı açma/kapama

  Birikim hesabı açmak veya kapatmak için banka ile görüşmek yeterlidir. Banka şubesinden, telefon bankacılığından veya hâlihazırda bankanın müşterisiyseniz, mobil uygulama veya internet şubesi üzerinden birikim hesabının şartlarını görüntüleyerek hesap açma talebi oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde, bankaya başvurarak hesap kapatma işlemleri de gerçekleştirilebilir.

  Birikim hesabı açarken dikkat

  Her banka, birikim hesabında farklı şartlar sunduğu için hesap açarken, bankaları karşılaştırmanız tavsiye edilir. Hesap açma ücreti, yıllık işletim ücreti, faiz oranları ve faiz türü (yıllık, günlük, aylık) değiştiği için bankaların hizmetleri hakkında bilgi almanız önerilir. Banka şubelerine gidecek vaktiniz yoksa şubesiz bankacılık seçeneklerini değerlendirerek banka müşteri temsilcisinin gün içinde yanınıza gelmesini rica edebilirsiniz. Gerekli bilgileri danışman alır ve hizmetler hakkında sizleri bilgilendirir.

  Enpara.com olarak, birikim hesabı ürünümüz ile hesabınıza gecelik faiz uyguluyoruz ve kazancınızı, ertesi gün hesap bakiyenize yansıtıyoruz. Birikim hesabında minimum açılış tutarı yoktur. Gün içinde 05.00 - 23.00 arasında faiz kaybı yaşanmadan banka işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birikim hesabı için uygulanan faiz oranları günlük olarak değişebilir. Güncel faiz oranlarını Çözüm Merkezi'nden ya da internet/cep şube üzerinden öğrenebilirsiniz. Hesaptan dilediğinizde para çıkışı yapabilir; ATM'ler üzerinden nakit çekebilirsiniz. Birikim hesabına, vadesiz hesaplarınızdan para aktarabilirsiniz. Enpara.com müşterileri, birikim hesapları için hesap işletim ücreti ödemez. Birikim hesabı için yatırım hedefi tanımlanarak hesabın performansını takip edebilirsiniz. Tüm birikim hesaplarında aynı faiz geçerlidir. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Birikim ve günlük hesap farkı

  Günümüzde bankalar, hem birikim hesapları hem de günlük faizli hesap alternatifleri bulundurur. Yastık altında duran birikimleri faiz geliri ile artırmak isteyenler, vadeli mevduat hesaplarından dilediğini seçerek birikim yapabilir. Ancak, birikim hesabı ile günlük faizli hesap arasındaki farklar, yatırım öncesi bilinmeli ve opsiyonlar iyice değerlendirilerek işlemler gerçekleştirilmelidir.

  Günlük faizli hesap

  Günlük faizli hesaplar, paranızı gecelik faiz üzerinden değerlendirir; faiz, değişkendir. Paranızın her gün kazandığı faiz, diğer gün hesaba yatırılarak paranın her gün işlem görmesi sağlanır. Vadeli hesaplarda genellikle açılış için minimum tutar yatırılması şart koşulur. Günlük faizli hesaplar; dolar, Türk Lirası veya euro cinsinden açılabilir. Hesaba düzenli yatırım yapılması gerekmez.

  Birikim hesabı

  Vadeli hesapların faiz oranı, genellikle birikim hesaplarından daha yüksektir. Vadeli hesaplara göre daha esnek bir yatırım aracı olan birikim hesaplarının kuralları, bankalara göre değişir. Müşteriye birikim yaptırmayı hedefleyen bankalar, genellikle bu hesaplardan anlık işlem yapmayı zorlaştırır. Çoğunlukla düzenli ödeme gerektiren birikim hesapları için aylık veya üç aylık periyotlarla belli bir tutarın yatırılması istenebilir. Birikim hesaplarında döviz, altın, yatırım fonu gibi birikim araçları sunulabilir. Bankalar tarafından birikim hesaplarındaki paraya aylar veya yıllar boyu dokunulmaması şartı koşulabilir. Uzun vadeli yatırımlar için idealdir.

  Birikim ve günlük faizli hesap karşılaştırması

  Günlük faiz, küçük yatırımlar için ve dönemsel kazanımlar için tercih edilebilirken, birikim hesapları, genellikle uzun vadeler için avantajlı yatırım seçeneği oluşturur. Günlük hesap açmak için vade garantisi vermeye gerek yoktur. Hesapta bulunan para, gecelik faizle işler; ancak, birikim hesabında bankalar tarafından yılları öngören garantiler istenebilir. Günlük faizli hesaplara düzenli para yatırma şartı koşulmayabilir. Birikim hesapları, genellikle belli aralıklarla belli tutarın üstünde yatırım ister. Enpara.com olarak, birikim hesapları ile günlük faizli hesapların avantajlarını bir arada sunuyoruz. Birikim hesabına günlük faiz uygularken, minimum açılış tutarı şartı koymuyoruz. Az veya çok tüm yatırımlar, günlük faizden yararlanabilir. Faiz, günlük olarak değişir ve para, gece 23 sonrasındaki bakiyeye göre faiz işlemi görür. Müşteriler, istelerse birikim hesaplarına düzenli yatırım için talimat verebilir veya dönemsel olarak küçük küçük katkılarla birikimlerini büyütebilir. Birikim hesabından direkt nakit çekmek, mümkün değildir. Hesaptaki para, vadesiz hesaba transfer edilerek para çekilebilir. Birikim hesabından ödeme veya harcama yapılamaz. Bu sayede birikimler bozulmadan bir kez daha düşünmeniz sağlanır. Yalnız TL cinsinden birikim hesabı açılabilir ve hesap işletim ücreti bulunmaz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.