Çocuklar için tasarruf (birikim) hesabı

Çocuğunuza erken yaşta tasarruf alışkanlığını aşılamak ve finansal bilinç kazandırmak amacıyla bankalar tarafından sunulan çocuklara yönelik tasarruf hesaplarını tercih edebilirsiniz. Harçlıklardan bir kenara ayrılan paralar, çocukların hayallerini hedefe giden yolda planlamaları için kullandıkları birer araçtır. Dolayısıyla amaca ulaşabilmek için tasarruf ve birikim yapma alışkanlığının öğretilmesi gerekir.


Tasarruf hesabı ile çocuklar, özel günlerde, bayramlarda elde ettikleri paraları ve aldıkları harçlıkları düzenli ve planlı bir şekilde hesaplarına yatırır. Böylece kumbarada para biriktirmesinin aksine paranın özellikle enflasyon karşısında zamanla değer kaybetmesi de önlenmiş olur ve bunun tam tersi olarak, hesaptaki miktar, getiri sağlar. Böylelikle çocuklarınızın geleceği için şimdiden yatırım yapmış olursunuz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Çocuklar için tasarruf hesabı açarken hangi kriterlere dikkat edilir?


Çocuklar için tasarruf hesabı açmanın en doğru zamanını merak ediyorsanız, tam olarak doğru ya da yanlış bir zamanlama olmadığı söylenebilir. Ancak, çocuğunuz harçlık almaya başladığı an tasarruf yapabilme alışkanlığı edinmesi için hesap açabilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız o kadar çok birikim de elde etmiş olursunuz. Açacağınız hesap ile çocuğunuzun geleceğine yönelik güzel bir başlangıç sağlarsınız.


Tasarruf hesabı açarken bakmanız gereken hususlardan biri, çocuklarınızın birikimleri yüksek miktarda olamayacağı için hesapta bulundurulması şart koşulan minimum bakiye gereksiniminin olmaması veya bu miktarın düşük limitli olmasıdır. Eğer hesabınızda her ay belirli bir miktar para durması gerekiyorsa alternatif hesaplara yönelebilirsiniz. Küçük miktarlarla da para tasarrufu sağlarsınız. Çocuklara yönelik tasarruf hesabında alt limit talep edilebileceği gibi bazı hesap çeşitlerinde aylık belirli bir miktar yatırılması şartı da olabilir. Bu durumda aylık belirlenen minimum tutarın düzenli olarak hesaba eklenmesi gerekir. Tutarlar, belirli periyotlar hâlinde belirlenerek de ödenebilir.


Tasarruf hesabının aynı zamanda aylık belirli bir masraf ya da komisyon ödemesi barındırmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzun sahip olduğu birikimin değerini mümkün olduğunca korumasını hedeflemelisiniz. Dolayısıyla aylık ücretlendirme ya da masraf ödemesi olmayan hesaplar, en elverişli olan seçeneklerdir. Siz de bu hesaplar arasında kıyaslama yaparak uygun bir hesap açtığınızda kayıpları engellersiniz. Çocuğunuz için açtığınız tasarruf hesabını ilerleyen yıllarda da devam ettirerek, erişkin olana kadar tutmak isteyebileceğinizden dolayı faiz oranı açısından da uygun bir hesabı seçmek önemlidir. Her hesapta olduğu gibi tasarruf hesabında da sizden masraf ve komisyon gibi ücretler talep etmeyen ve yüksek faiz getirisi olan seçenekler, daha sık tercih edilir.


Çocuğunuza banka kavramını daha iyi göstermek ve işlemlerin nasıl yapıldığına ilişkin bilgi vermek amacıyla şubesi olan bir banka seçebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz ziyaretlerde de bu deneyimi yaşamalarına tanıklık edersiniz. Ancak; bir o kadar önemli konu da tasarruf hesabının online bankacılık sistemine sahip olmasıdır. Online platformlar üzerinden hesabınızı yönettiğinizde çocuğunuzun büyüyen hesabını yakından takip etmesini ve gözlemlemesini de kolaylaştırırsınız.


Bankanızı belirlerken çocuğunuz için sağladığı ilave hizmetleri de sorabilirsiniz. Bankalar tarafından özellikle madeni paralarını koyması için çocuğunuza kumbara hediyesi verilir. Ayrıca, ücretsiz para sayacı gibi öğretici araçlar da sunulabilir. Tüm bu araçları da gözden geçirmenizin ardından belirlediğiniz hesabı açmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz.


Çocuğunuz için tasarruf hesabı açarken hangi belgeler gerekli olur?


Çocuğunuz için tasarruf hesabı açarken, öncelikle çocuğunuzun nüfus cüzdanı, sizin nüfus cüzdanınız, telefon, adres bilgileri ve sizin tarafınızdan hazırlanacak bir talimat gerekli olabilmektedir. Çocuğunuzun adına gerekli yasal belgeleri yasal temsilcisi olarak siz imzalarsınız. Çünkü 18 yaş altındaki kişiler tarafından banka hesabı açılamaz. Bazı bankalarda anne ve babanın birlikte başvuruda bulunarak temsilci olması beklenirken anne ya da babadan herhangi birinin talimatı ile de ilerlenebilir.


Veli veya vasi haricinde üçüncü kişiler tarafından çocuğunuza "bağışlama" adı altında da hesap açılabilir. Bu durumda bağış alan tarafın rızası talep edilir. Açılan hesaba ilişkin veli ya da vasi kısıtlaması konulursa çocuk 18 yaşına gelene kadar veli ya da vasi tarafından hesap kullanılamaz. Çocuklara yönelik açılan tasarruf hesapları, çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde üzerindeki veli ve vasi yetkilerinin de sonlanmasıyla müşteri hesabına dönüşür.


Çocuğunuza tasarruf hesabı ile parayı nasıl öğretirsiniz?


Çocuğunuzun adına bir hesap açmanız çocuğunuzun finansal tutum, finansal davranış ve bilgisinin gelişmesi adına bir fırsattır ve parayı öğrenmelerini sağlar. Bankanın işleyişi hakkında da kafalarındaki soru işaretlerini giderme şansı yakalar. Bankanın çocuğunuz için parayı güvende tuttuğunu ve getiri sağladığını anlamasını sağlarsınız. Tasarruf hesabı ile çocuğunuzun anlayacağı düzeyde para eğitimi vermek için kullanabilirsiniz. Finansal okuryazar birer birey olabilmeleri için tasarruf hesabına para yatırıldığında birikimlerin nasıl arttığını görmeleri, finansal eğitimleri açısından önemli bir basamaktır. Bununla birlikte; para çekme ve yatırma gibi işlemleri mümkünse banka defterine de eklemeleri için zaman ayırabilir ve çocuğunuzun bu işlemleri yapmasında da yardımcı olabilirsiniz. Dört işlem ile kolaylıkla ekledikleri miktarı ve harcamalarını takip edebilirler. Zamanla, birlikte yaptığınız küçük paraların nasıl toplandığını görebilirler.


Çocuğunuz için tasarruf yapmak, başlarda güç olsa da önemini kavradığı zaman karar vermede daha başarılı olur. Özellikle gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaptıkları birikimler ile ilerleyen dönemlerdeki eğitim, sağlık ve diğer konulara ilişkin parasal ödemelerin üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Birikim her zaman tek başına yeterli olmaz; doğru karar vermek gerekir. Çocuğunuzun küçüklüğünden itibaren edineceği akıllı karar verme alışkanlığı, ilerleyen yıllarda karşılaşacağı ekonomik zorlukların üstesinden gelmesinde oldukça önemlidir.


Düzenli birikim, aynı zamanda harcama alışkanlıklarının da doğru yönlenmesini etkiler. Para yönetimi bilgisi, akıllı tasarruflar, finansal sisteme ilişkin doğru bilgi edinmesini, para ve geçim konusunda da pratik beceri kazanımı açısından beceriler geliştirmesini sağlar. Yetişkin olduklarında da iyi bir tasarruf alışkanlığına sahip olma yetileri gelişir. Finansal bağımsızlıklarını kazanma ile birlikte gelecekteki alımları planlamayı öğrenebilirler. Çocukların hayatlarının geri kalanında büyük faydalar sağlar. Çocuğunuzun tüm bu kazanımlarla edineceği bilincin eğlenceli bir şekilde gerçekleşmesi, finansal konulara olan bakış açısını geliştirir. Keyifle geçireceği bu süreçte banka ziyaretlerini tekrarlamak isteyebilir veya online olarak hesabının takibini düzenli bir hâle getirir. Hayal ve hedef planlaması yaparak ihtiyaçlarını kendi hesabından da karşılamak isteyebilir. Bu davranışı ile dolaylı olarak aile bütçenize de katkıda bulunmuş olur.


Çocuğunuzun tasarruf hesabı deneyimlemesini sağlayın


Çocuğunuz para kazanmanın değerini anlamanın yanı sıra paranın değerini de dikkatle öğrenir. Farklı miktarlardaki para birimlerini saymayı ve tanımlamayı öğrenir. Çocuklar için açılan tasarruf hesapları geleceklerini düşünme ve eğitimlerini ilerletme gibi konularda da değişiklik sağlayabilir. Hem sorumluluk duygusu edinmelerini hem de özgüvenlerini sağlayan bu hesap ile doğru bilgiyle etkin para idaresi yapmalarını sağlar. Çocuğunuz istek ve ihtiyaç ayrımı yaparak bir şeyi satın almadan önce fiyatını araştırır ve böylelikle doğru seçimler yaparak ve harcamalarından para artırır. Enpara.com tarafından çocuklara yönelik tasarruf hesabı ayrıca bulunmamakla birlikte Enpara.com müşterisi olarak tasarruf yapabileceğiniz ayrıca "Birikim Hesabı" vardır. Birikim hesabı ile çocuklarınız için ileriye dönük birikimler yapabilirsiniz. Hesabınız gecelik faiz kazandırdığı için paranız değer kazanır ve birikimleriniz katlanır. Ayrıca, hedef bir miktar belirleyerek performansınızı dilediğiniz her an takip edebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.