Çocuklar için tasarruf (birikim) hesabı

Çocuklar İçin Tasarruf (Birikim) Hesabı

Çocuğunuza erken yaşta tasarruf alışkanlığını aşılamak ve finansal bilinç kazandırmak amacıyla bankalar tarafından sunulan çocuklara yönelik tasarruf hesaplarını tercih edebilirsiniz. Harçlıklardan bir kenara ayrılan paralar, çocukların hayallerini hedefe giden yolda planlamaları için kullandıkları birer araçtır. Dolayısıyla amaca ulaşabilmek için tasarruf ve birikim yapma alışkanlığının öğretilmesi gerekir.


Tasarruf hesabı ile çocuklar, özel günlerde, bayramlarda elde ettikleri paraları ve aldıkları harçlıkları düzenli ve planlı bir şekilde hesaplarına yatırır. Böylece kumbarada para biriktirmesinin aksine paranın özellikle enflasyon karşısında zamanla değer kaybetmesi de önlenmiş olur ve bunun tam tersi olarak, hesaptaki miktar, getiri sağlar. Böylelikle çocuklarınızın geleceği için şimdiden yatırım yapmış olursunuz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Çocuklar için tasarruf hesabı açarken hangi kriterlere dikkat edilir?


Çocuklar için tasarruf hesabı açmanın en doğru zamanını merak ediyorsanız, tam olarak doğru ya da yanlış bir zamanlama olmadığı söylenebilir. Ancak, çocuğunuz harçlık almaya başladığı an tasarruf yapabilme alışkanlığı edinmesi için hesap açabilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız o kadar çok birikim de elde etmiş olursunuz. Açacağınız hesap ile çocuğunuzun geleceğine yönelik güzel bir başlangıç sağlarsınız.


Tasarruf hesabı açarken bakmanız gereken hususlardan biri, çocuklarınızın birikimleri yüksek miktarda olamayacağı için hesapta bulundurulması şart koşulan minimum bakiye gereksiniminin olmaması veya bu miktarın düşük limitli olmasıdır. Eğer hesabınızda her ay belirli bir miktar para durması gerekiyorsa alternatif hesaplara yönelebilirsiniz. Küçük miktarlarla da para tasarrufu sağlarsınız. Çocuklara yönelik tasarruf hesabında alt limit talep edilebileceği gibi bazı hesap çeşitlerinde aylık belirli bir miktar yatırılması şartı da olabilir. Bu durumda aylık belirlenen minimum tutarın düzenli olarak hesaba eklenmesi gerekir. Tutarlar, belirli periyotlar hâlinde belirlenerek de ödenebilir.


Tasarruf hesabının aynı zamanda aylık belirli bir masraf ya da komisyon ödemesi barındırmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzun sahip olduğu birikimin değerini mümkün olduğunca korumasını hedeflemelisiniz. Dolayısıyla aylık ücretlendirme ya da masraf ödemesi olmayan hesaplar, en elverişli olan seçeneklerdir. Siz de bu hesaplar arasında kıyaslama yaparak uygun bir hesap açtığınızda kayıpları engellersiniz. Çocuğunuz için açtığınız tasarruf hesabını ilerleyen yıllarda da devam ettirerek, erişkin olana kadar tutmak isteyebileceğinizden dolayı faiz oranı açısından da uygun bir hesabı seçmek önemlidir. Her hesapta olduğu gibi tasarruf hesabında da sizden masraf ve komisyon gibi ücretler talep etmeyen ve yüksek faiz getirisi olan seçenekler, daha sık tercih edilir.


Çocuğunuza banka kavramını daha iyi göstermek ve işlemlerin nasıl yapıldığına ilişkin bilgi vermek amacıyla şubesi olan bir banka seçebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz ziyaretlerde de bu deneyimi yaşamalarına tanıklık edersiniz. Ancak; bir o kadar önemli konu da tasarruf hesabının online bankacılık sistemine sahip olmasıdır. Online platformlar üzerinden hesabınızı yönettiğinizde çocuğunuzun büyüyen hesabını yakından takip etmesini ve gözlemlemesini de kolaylaştırırsınız.


Bankanızı belirlerken çocuğunuz için sağladığı ilave hizmetleri de sorabilirsiniz. Bankalar tarafından özellikle madeni paralarını koyması için çocuğunuza kumbara hediyesi verilir. Ayrıca, ücretsiz para sayacı gibi öğretici araçlar da sunulabilir. Tüm bu araçları da gözden geçirmenizin ardından belirlediğiniz hesabı açmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz.


Çocuğunuz için tasarruf hesabı açarken hangi belgeler gerekli olur?


Çocuğunuz için tasarruf hesabı açarken, öncelikle çocuğunuzun nüfus cüzdanı, sizin nüfus cüzdanınız, telefon, adres bilgileri ve sizin tarafınızdan hazırlanacak bir talimat gerekli olabilmektedir. Çocuğunuzun adına gerekli yasal belgeleri yasal temsilcisi olarak siz imzalarsınız. Çünkü 18 yaş altındaki kişiler tarafından banka hesabı açılamaz. Bazı bankalarda anne ve babanın birlikte başvuruda bulunarak temsilci olması beklenirken anne ya da babadan herhangi birinin talimatı ile de ilerlenebilir.


Veli veya vasi haricinde üçüncü kişiler tarafından çocuğunuza "bağışlama" adı altında da hesap açılabilir. Bu durumda bağış alan tarafın rızası talep edilir. Açılan hesaba ilişkin veli ya da vasi kısıtlaması konulursa çocuk 18 yaşına gelene kadar veli ya da vasi tarafından hesap kullanılamaz. Çocuklara yönelik açılan tasarruf hesapları, çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde üzerindeki veli ve vasi yetkilerinin de sonlanmasıyla müşteri hesabına dönüşür.


Çocuğunuza tasarruf hesabı ile parayı nasıl öğretirsiniz?


Çocuğunuzun adına bir hesap açmanız çocuğunuzun finansal tutum, finansal davranış ve bilgisinin gelişmesi adına bir fırsattır ve parayı öğrenmelerini sağlar. Bankanın işleyişi hakkında da kafalarındaki soru işaretlerini giderme şansı yakalar. Bankanın çocuğunuz için parayı güvende tuttuğunu ve getiri sağladığını anlamasını sağlarsınız. Tasarruf hesabı ile çocuğunuzun anlayacağı düzeyde para eğitimi vermek için kullanabilirsiniz. Finansal okuryazar birer birey olabilmeleri için tasarruf hesabına para yatırıldığında birikimlerin nasıl arttığını görmeleri, finansal eğitimleri açısından önemli bir basamaktır. Bununla birlikte; para çekme ve yatırma gibi işlemleri mümkünse banka defterine de eklemeleri için zaman ayırabilir ve çocuğunuzun bu işlemleri yapmasında da yardımcı olabilirsiniz. Dört işlem ile kolaylıkla ekledikleri miktarı ve harcamalarını takip edebilirler. Zamanla, birlikte yaptığınız küçük paraların nasıl toplandığını görebilirler.


Çocuğunuz için tasarruf yapmak, başlarda güç olsa da önemini kavradığı zaman karar vermede daha başarılı olur. Özellikle gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaptıkları birikimler ile ilerleyen dönemlerdeki eğitim, sağlık ve diğer konulara ilişkin parasal ödemelerin üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Birikim her zaman tek başına yeterli olmaz; doğru karar vermek gerekir. Çocuğunuzun küçüklüğünden itibaren edineceği akıllı karar verme alışkanlığı, ilerleyen yıllarda karşılaşacağı ekonomik zorlukların üstesinden gelmesinde oldukça önemlidir.


Düzenli birikim, aynı zamanda harcama alışkanlıklarının da doğru yönlenmesini etkiler. Para yönetimi bilgisi, akıllı tasarruflar, finansal sisteme ilişkin doğru bilgi edinmesini, para ve geçim konusunda da pratik beceri kazanımı açısından beceriler geliştirmesini sağlar. Yetişkin olduklarında da iyi bir tasarruf alışkanlığına sahip olma yetileri gelişir. Finansal bağımsızlıklarını kazanma ile birlikte gelecekteki alımları planlamayı öğrenebilirler. Çocukların hayatlarının geri kalanında büyük faydalar sağlar. Çocuğunuzun tüm bu kazanımlarla edineceği bilincin eğlenceli bir şekilde gerçekleşmesi, finansal konulara olan bakış açısını geliştirir. Keyifle geçireceği bu süreçte banka ziyaretlerini tekrarlamak isteyebilir veya online olarak hesabının takibini düzenli bir hâle getirir. Hayal ve hedef planlaması yaparak ihtiyaçlarını kendi hesabından da karşılamak isteyebilir. Bu davranışı ile dolaylı olarak aile bütçenize de katkıda bulunmuş olur.


Çocuğunuzun tasarruf hesabı deneyimlemesini sağlayın


Çocuğunuz para kazanmanın değerini anlamanın yanı sıra paranın değerini de dikkatle öğrenir. Farklı miktarlardaki para birimlerini saymayı ve tanımlamayı öğrenir. Çocuklar için açılan tasarruf hesapları geleceklerini düşünme ve eğitimlerini ilerletme gibi konularda da değişiklik sağlayabilir. Hem sorumluluk duygusu edinmelerini hem de özgüvenlerini sağlayan bu hesap ile doğru bilgiyle etkin para idaresi yapmalarını sağlar. Çocuğunuz istek ve ihtiyaç ayrımı yaparak bir şeyi satın almadan önce fiyatını araştırır ve böylelikle doğru seçimler yaparak ve harcamalarından para artırır. Enpara.com tarafından çocuklara yönelik tasarruf hesabı ayrıca bulunmamakla birlikte Enpara.com müşterisi olarak tasarruf yapabileceğiniz ayrıca "Birikim Hesabı" vardır. Birikim hesabı ile çocuklarınız için ileriye dönük birikimler yapabilirsiniz. Hesabınız gecelik faiz kazandırdığı için paranız değer kazanır ve birikimleriniz katlanır. Ayrıca, hedef bir miktar belirleyerek performansınızı dilediğiniz her an takip edebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Çocuklar için tasarruf hesapları nasıl işler?

  Çocuklara yönelik tasarruf hesapları; çocuğunuz reşit olana kadar özellikle gelecekte ihtiyaç duyacakları eğitim harcamaları başta olmak üzere finansal gereksinimlerini karşılar. Çocuklarınıza hem paranın değerini öğretmek hem de geleceklerine yatırım yapmak üzere tercih edeceğiniz tasarruf hesapları için başvuruda bulunarak yetişkin olduklarında da finansal açıdan kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olabilirsiniz. Tasarruf hesabı, çocuğunuz 18 yaşına gelene kadar velisi olarak sizin tarafınızdan ya da vasisi tarafından açılabilir. Belirlediğiniz banka tarafından tasarruf hesabı çocuğunuzun adına olsa da hesabın yönetimi, velilerin veya vasinin idaresine bırakılır.

  Çocuklara yönelik tasarruf hesapları, temelde yetişkinlerle aynı şekilde işlese de farklı alternatifler vardır. Basit, güvenilir ve riski düşük olduğu için çok yüksek olmayan bir faiz oranı ile çocuğunuzun parası değer kazanacak şekilde de bu alternatifler size sunulur. Online bankacılık imkânlarından da yararlanarak, veli tarafından kullanım imkânı da sağlanan hesapların tercih edilmesi, birikim alışkanlığını çocuklarınız için de eğlenceli hâle getirebilir. Çünkü bu sayede çocuklarınız, birikimlerinin takibini yakından gerçekleştirir.

  Çocuğunuza tasarruf alışkanlığı kazandırın

  Çocuğunuzun tasarruf hesabından dilediğiniz zaman para çekme ve yatırma imkânı olduğundan emin olmanız ve bankaya danışmanız önemlidir. Böylelikle hesaba kolaylıkla erişim olanağınız olur. Ancak eğer belirli bir süre para çekme işleminde bulunmayacağınızı düşünüyorsanız paranızı belli bir vade ile yatırabileceğiniz vadeli tasarruf hesaplarını da düşünebilirsiniz. Hesaplar arasında karşılaştırma yaparken faiz oranlarına da dikkat etmek gerekir. Çünkü farklı tasarruf hesaplarına yönelik faiz oranları da değişiklik gösterir. Hesaba ilişkin aylık yatırmanız gereken belli bir tasarruf tutarı varsa; bu tutar yatırılmasa da hesapta biriken mevcut paranızın faiz getirisinin sağlanıyor olması da ayrıca bir tercih unsurudur. İlaveten; kredi kartınız ya da bireysel hesabınız ile çocuğunuzun hesabına doğrudan belirli bir limit belirleyerek tıpkı faturalarınıza verdiğiniz otomatik ödeme talimatı gibi düzenli para transferleri de gerçekleştirebileceğiniz seçenekler vardır.

  Enpara.com ile doğrudan çocuğunuzun adına yönelik bir tasarruf hesabı olmasa da kumbaranızda biriken parayı değerlendirebileceğiniz ve size her zaman yüksek faiz kazandıran Birikim Hesabı’nı tercih edebilirsiniz. Çocuğunuza hayal ve hedef arasındaki ilişkiyi öğretmek üzere Birikim Hesabı’nızda bir birikim hedefi tanımlayabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz, hedefe giden yolda birikim yapmanın ne kadar önemli olduğunu da yaşayarak öğrenme şansını da yakalamış olur. Enpara.com Birikim Hesabı Enpara.com müşterileri tarafından cep şubesi ya da internet şubesi ile dakikalar içinde kolaylıkla açılır. Paranız olmasa da sıfır bakiyeyle dahi açabileceğiniz hesapla birikim yapmaya vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

 • Çocuklar için tasarruf hesabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

  Çocuklarının geleceğini düşünen aileler, bu amaç doğrultusunda yatırım yolları arıyorlar. Bu yatırım yolları için en uygun seçeneklerin başında ise bir tasarruf hesabı açmak geliyor. Fakat, bu yatırımı yaparken de bazı noktaların gözden kaçırılmaması gerekiyor. Düzenli birikim yapıp, size uygun faizler sunan bir banka ile çalıştığınızda, çocuğunuz için açtığınız tasarruf hesabı, amacına kolayca ulaşıyor.

  Tasarruf hesabı nedir?

  Bankaların hizmetleri arasında yer alan tasarruf hesapları, birikim yapmak isteyenlerin birikimlerini evde değil; daha güvenli bir alanda saklaması için kullanılıyor. Tasarruf hesapları, kullanıcılarına bir de faiz imkânı sunduğu için birikim yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Vadesiz mevduat hesabında faiz işlemeden saklı kalan paralar, tasarruf ve birikim hesaplarında dönemsel faizler ile değerini korumaya devam ediyor. Tasarruf hesapları uzun dönemli birikimleri kapsadığı için paranız bu sürede değerini korumaya devam ediyor.

  Belirli bir plan doğrultusunda her ay birikiminize eklemek istediğiniz miktarı belirlemek, tasarruf hesabını verimli kullanmak için büyük önem taşıyor. Hesap açılışı esnasında birikimlerinizi tutmak istediğiniz süreyi de belirtmeniz, bankanızın uygulayacağı faiz oranını etkileyebiliyor. Çünkü paranın hesabınızda ne kadar kalacağı, paranıza ne kadar faiz uygulanacağını belirliyor. Uzun süre birikim hesabındaki paranızı çekmemeniz daha yüksek faizlerden faydalanmanızı sağlayabiliyor.

  Çocuklar için tasarruf hesabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

  Çocuklar için yapacağınız birikimler, genelde uzun dönemlere yayılıyor. Çocukların geleceğine yönelik yapılan yatırımlar, doğum haberi almadan önce bile başlayabiliyor. Hedeflenen birikimi gerçekleştirmek için ise planı düzenli şekilde uygulamak gerekiyor. Gelirinizden belirlediğiniz sabit bir tutarı düzenli olarak birikim hesabınıza yansıtmak, dilediğiniz birikime ulaşmanızı sağlıyor. Mevduat hesabında paranızın sabit olarak durması yerine birikim hesaplarını tercih etmek ise dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer alıyor.

  Birikim hesabı açmaya karar verenleri en çok ilgilendiren konuların başında faiz oranları geliyor. Çocuklara yönelik tasarruf hesapları, uzun dönemli bir birikim amacını taşıdığı için uzun dönemli faizler daha sık kullanılıyor. Bankaları araştırmak ve dönemsel faiz oranlarını karşılaştırmak, hedeflediğiniz miktarda birikim yapmak için büyük önem taşıyor. Banka ile yapılan anlaşmadan çıkılmadığı sürece çocuğunuzun geleceği için paranız birikiyor ve sürekli bu paraya faiz ekleniyor.

  Enpara.com, mevduat hesapları ile yüksek faiz oranları sunuyor. Paranızın değer kaybetmemesi için vadeli mevduat hesabı, birikim hesabı ve altın hesabı gibi farklı hesap türleri sizleri bekliyor. Siz de çocuğunuzun geleceğini kurmak için yapacağınız yatırımlarda farklı avantajları ile Enpara.com hesaplarını kullanabilirsiniz.

   

 • Çocuklar için tasarruf hesabı faiz oranları

  Birikim yapma amacıyla gelirinizden kenara ayırdığınız paranın değer kaybetmemesi için paranızı bir hesaba bağlayarak faiz getirisinden faydalanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda karşınıza farklı alternatifler çıkar ve kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz seçenekte karar kılarsınız. Çocuğunuzun da harçlığını hem para biriktirme alışkanlığını kazanması hem de ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik birikim yapılması amacıyla bir tasarruf hesabına yönlendirebilirsiniz.

  Çocuklara yönelik açılan tasarruf hesabını açmadan önce faiz oranlarını, aylık ödenmesi gereken düzenli bir tutar gerekip gerekmediğini, hesap açılış tutarını ve uymanız gereken başka şartlar varsa neler olduğunu öğrenirsiniz. Bankaların sabit bir faiz ödeme şartı olmadığı için sunulan avantajlar, çocuğunuzun yaş aralıkları ve elde edeceğiniz getiri yüzdesi de farklıdır.

  Faiz oranları, toplam bakiyenize yani hesabınızda ne kadar para olduğuna göre farklı seviyelerde belirlenebilir. Eğer mevcut hesabınızdaki bakiye yüksek ise faiz oranı da daha yüksek olabilir. Çocuğunuzun tasarruf hesabının bulunduğu müşterisi olduğunuz bankada ise faiz oranı, genellikle aylara göre değişkenlik göstermez. Hesap açarken sabit bir oran size bildirilir. Eğer hesabın aylık yapılması gereken ödeme miktarı varsa ve atlarsanız belli bir faiz oranı değişikliği yaşanabilir. Bankalarda kampanya veya ücretsiz öğretici oyunlar, kumbara seti gibi hediyeler sunulduğu için faiz oranı biraz daha düşük olabilir. Eğer yüklü bir miktar birikim yerine temel amacınız para biriktirme alışkanlığını sağlamak ise kampanyaların daha ağırlıklı olduğu; ancak faiz oranı daha düşük seçeneği de tercih edebilirsiniz.

  Çocuğunuz için hangi hesabın daha iyi olduğuna karar vermeden önce araştırın

  Mevduat miktarınıza bağlı olarak sunulan faiz oranlarını bankaların internet sitelerindeki hesaplama aracı ile kolaylıkla gözlemleyebilir veya birçok bankanın bu alandaki hesaplarını yine karşılaştırma yapan internet siteleri ile kıyaslayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, oranların güncel olduğundan emin olmaktır.

  Birikimlerinize gecelik faiz kazandıran ve minimum açılış tutarı ya da hesap işletim ücreti gibi şartları bulunmayan Birikim Hesabı’nı Enpara.com müşterisi olarak tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz için ayrıca bir tasarruf hesabı şeklinde bir seçenek olmasa da kendi adınıza açacağınız bu hesap ile çocuğunuzun geleceğine ilişkin hayal ettiğiniz tüm ihtiyaçlar kapsamında birikim ve tasarruflarınızı bu hesapta tutabilirsiniz. Hesabınızla ilgili yaşayacağınız tüm sorunları da Çözüm Merkezi’ni arayarak kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.