Banka kartı ile internet alışverişi nasıl yapılır?

Banka kartı ile internet alışverişi nasıl yapılır?

Online alışveriş platformlarının çoğalması ve milyonlarca birey tarafından kullanılması, bankaların yüksek güvenlik önlemleriyle müşteri emniyetini sağlamak adına daha fazla önlem almasına sebep olmuştur. Buna bağlı olarak banka kartları, ön ödemeli kartlar ve kredi kartları, internet alışverişlerinde emniyetle kullanılmaktadır. İnternet alışverişinde kullanılan kart türleri, genellikle VISA, MasterCard ve TROY olarak ayrılır. Mağaza alışverişlerinde de kullanılabilen bu kartlar, online mağazalarda yapılan alışverişler için büyük kolaylıklar sağlar.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Banka kartı ile internet alışverişi nasıl gerçekleştirilir?


İnternet sitelerinde satın alma bölümüne ulaşıldığında kart bilgileri penceresi açılır. Burada girilmesi istenilen kart bilgileri, gerekli pencerelere doğru bir şekilde yazılır. İstenen bilgilerden ilki, kart sahibinin adı ve soyadıdır. Kart üzerinde yazılı olan isim, bu alana yazılır. İkinci bilgi, banka kartının numarasıdır. Bu alana, banka nakit kartının ön yüzündeki 16 haneli rakamlar tuşlanır. Ardından son kullanma tarihi penceresi doldurulur.


Son kullanma tarihleri, genellikle kartların ön yüzünde bulunan 16 haneli sayının hemen altındadır. Bu tarihler, ay ve yıl olarak belirtilmiştir. Örneğin; 11/24, 04/22, 01/19 şeklinde görülür. Örnekteki 11/24 sayıları, kartın 2024 yılı kasım ayına kadar kullanılabileceğini ifade eder. Bu bilgi de işlem penceresine girildikten sonra kartın arka yüzünde bulunan CVV, CVC ya da diğer adıyla güvenlik kodu girilir. Bu sayı, genellikle 3 hanelidir ve kartların arkasında beyaz ve küçük bir panelin içerisinde yer alır. Bu kodlar, 124, 429, 082, 678 gibi üç haneli kodlardır.


Her kartın mutlaka bir kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik kodu mevcuttur. Tüm bilgiler tamamlandıktan sonra alışveriş yaptığınız sitede 3D Secure uygulanıyorsa kartın ait olduğu banka tarafından tarafınıza bir onay iletisi gönderilir. Bu mesajda yer alan kodlar, işlem penceresine doğru bir şekilde girildiğinde online alışveriş güvenli bir şekilde tamamlanır. Tüm online mağazalarda alışveriş yaparken istenen bilgiler, bu kart bilgileridir.


ATM kartı ile yapılan online alışveriş güvenli midir?


ATM kartı ile yapılan online alışverişlerde, alışveriş yapılan sitede 3D Secure uygulanıyorsa kart sahibine iletilen bir SMS onayı ile işlem gerçekleştirilebilir. Bu sebeple ATM kartıyla da yapılan online işlemler, güvenli şartlar altında gerçekleşir. Kart sahibi, SMS ile kendisine iletilen kodu online alışveriş işlemi penceresine gösterilen ve genelde 3 dakika (180 saniye) içerisinde girmediği sürece alışveriş işlemi hiçbir şekilde gerçekleşmez.


İnternetten online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunur. Alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinin güvenli siteler olduğunu belirten sertifikalar ve izinler bulunur. SSL sertifikası, bu sertifikalardan biridir. Bu sertifika, kredi kartı ya da banka kartıyla yapılan işlemleri özel bir yazılımla bankalara yönlendirir. Bankalar, bu sistemin mevcut olduğu internet sitelerinde SMS onayı alımını sağlar. Sitede sertifikanın olup olmadığını gözlemlemek için ödeme penceresinin bulunduğu ekranda araç çubuğuna bakılabilir. Araç çubuğunun sağında ya da solunda kilit işareti görüldüğünde sitede güvenli ödeme yöntemleri uygulandığı anlaşılabilir.


Güvenli alışveriş sitelerinde hiçbir şekilde kredi kartlarının ya da banka kartlarının şifreleri alınmaz. Kart şifreleri, kesinlikle internet siteleri üzerinde paylaşılmamalıdır. Bu durum, kredi kartlarının ya da banka kartlarının kötüye kullanılmasına neden olabilir. E-ticaret sitelerinde banka kartıyla alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka husus, site sahibi firmanın açık adresinin ve telefonunun bulunmasıdır. E-ticaret sitelerinin herhangi bir sorunda iletişim kurabilmek için gerekli olan adres ve telefon numarasını bildirmeleri zorunludur. Bu hususlara dikkat edildiğinde online alışveriş işlemleri tamamen güvenli ortamlarda gerçekleşir. Kartlar üzerindeki numaraların tümü, belirli bir algoritma ile işlenir. Kart numaralarının başladığı rakamlar ve ilk 6 ya da 8 haneden sonraki rakamların her biri, farklı anlamlar ifade eder. Dolayısıyla bu yöntemle işlemler sırasında kartların sahiplerine güvenle ulaşılır.


ATM kartı online alışverişler için nasıl açılıp kapatılır?


Öncelikle banka kartları, kart sahibine ulaştığında internet alışverişine açık olmayabilir. Bu durum, güvenlik sebebiyle bankaların aldığı önlemlerden biridir. Çalışılan bankanın müşteri hizmetleri, cep şubesi, internet şubesi ya da banka şubeleri kullanılarak mevcut kredi kartı ya da banka kartı, internet alışverişine açılabilir. Enpara.com’da cep şube ve internet şube aracılığı ile açılış yapmak için "ayarlar" bölümüne girilerek kredi kartı ya da Encard bölümü üzerine dokunulduğunda açılan listenin en alt kısmındaki "internet/posta/telefon ile alışveriş" seçeneği seçilir. Ardından bu birim içerisinde alışveriş için istenen limit belirleme ve aktivasyon işlemi gerçekleştirilebilir.


Kartlar, cep şube ya da internet şube aracılığıyla internet/posta/telefon alışverişine kapatılabilir. Bu işlemler, kredi kartları için de aynı şekilde uygulanabilir. Kartınızı internet işlemlerine açtıktan sonra- internet üzerinde tüm sitelerde online alışveriş seçeneği kullanılabilir. Eğer kart kullanıcısı, cep şube ya da internet şube yoluyla internet üzerinden alışverişe açma işlemini gerçekleştirememesi ya da yapamayacak durumda olması durumunda bankaların çağrı merkezlerine bağlanarak da kartları internet alışverişine açtırabilir ya da kapattırabilir. Son olarak, banka şubelerine verilecek olan talimatla da internet alışverişi kapatılabilir ya da açılabilir.


Online alışverişte MasterCard, VISA ve TROY arasındaki fark nedir?


MasterCard, VISA ve TROY arasında herhangi bir fark bulunmaz. Kartların online ödeme yapabilmesini sağlayan MasterCard ve VISA, yurt dışı kökenli ödeme şirketleridir. Yalnızca TROY, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş (“BKM”) tarafından kurulan ve işletilen yerli bir kartlı ödeme sistemidir. Online ödemeler dışında yapılan tüm alışverişler de yine MasterCard, VISA ve TROY sistemleriyle sağlanır. Her üç firma da güveli alışveriş için özel şifreleme sistemleri sunar. Bu sistemler üzerinden gerçekleştirilen tüm online ödemeler, sorunsuz ve emniyetli bir şekilde gerçekleşir. Uluslararası ödeme yapabilme fırsatı veren MasterCard ve VISA kodları, farklı rakamlarla başlar. Güvenlik kodlarında ise CVV kodları VISA kartlara; CVC kodları ise MasterCard'lara aittir.


Kart üzerinde bulunan numaralar silinmişse online ödeme yapılabilir mi?


Banka kartları uzun süreli kullanımlarda yıpranmalara maruz kalabilir. Bu durumda kartlar üzerindeki bazı haneler silinebilir. Silinen haneler ödeme paneline girilemeyeceğinden online ödeme işlemleri gerçekleşemez. Online ödemelerin tümü, kart numaralarının girilmesiyle yapılabilir. Bankaların imkan sunması durumunda cep şube ya da internet şubeye giriş yapıldığında kart numarası ve son kullanma tarihi görülebilir. Ancak, kartın arka bölümünde yer alan güvenlik kodu, cep şube ya da internet şubede görünmez. Güvenli ve sorunsuz bir şekilde online alışveriş yapabilmek için bankaların çağrı merkezleriyle iletişime geçilerek yeni kart talebinde bulunulması gerekir.


Kart numarası paylaşırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Kart numaralarının başka kişilerle paylaşılması, genellikle tavsiye edilmez. Ancak, güvenli bir yöntemle ve güvenli şahıslarla paylaşılacaksa da sanal kart numarası oluşturulabilir. Bu işlem, cep şubeler, internet şubeler ya da çağrı merkezleri tarafından yapılabilir. Eğer asıl kart numarası güvensiz şahıslarla paylaşıldıysa bankaların çağrı merkezlerine ulaşılarak mevcut kart iptal ettirilebilir. İptal sonrasında kart sahibine iletilen yeni kart, tamamen farklı kart numaralarına sahiptir. Kart aracılığıyla yapılan tüm harcamalar ya da online alışverişler, cep şube ve internet şube üzerinden kontrol edilebilir.


Enpara.com kredi kartı ve Encard ile online alışveriş yapılabilir mi?


Enpara.com kredi kartı ya da Encard ile internet üzerindeki tüm e-ticaret sitelerinde online alışveriş yapılabilir. Online alışveriş işlemleri, fatura ödemeleri, cebe TL yükleme işlemi, vergi ödemeleri, havaleler ve EFT'ler, Encard ve kredi kartı ile tamamen ücretsiz olarak gerçekleşir. Encard için herhangi bir ücret tahsil edilmez. Ayrıca, Enpara.com Encard ve kredi kartı müşterileri, her ay kart sahiplerine özel olarak sunulan online alışveriş indirimlerinden yararlanabilir.

 


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.