Bankacılıkta güvenlik

Enpara.com'a başvurun tüm online işlemlerinizi güvenle gerçekleştirin.

Bankacılık hizmetlerinin teknolojiyle paralel olarak gelişip ilerlemesi sayesinde işlemlerin son derece kolay, hızlı ve pratik bir biçimde ve her ortamda gerçekleştirebilir olması, bankacılıkta güvenlik konusuna çok daha hassas bir boyut kazandırıyor. Banka şubeleri ve ATM’ler aracılığı ile yapılan işlemlerin yanında dijital bankacılık uygulamalarının yaygın olarak devreye girmesi, dolandırıcılık yöntem ve vakalarının artmasına ve bankacılıkta güvenlik konusu ile ilgili endişelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Banka müşterilerinin hesap ve kart bilgileri ya da kartın kendisi ele geçirilerek kişiyi ciddi maddi ve manevi zarara uğratabilecek dolandırıcılıkların yaşanmaması için hem bankalar hem de kullanıcılar, etkili önlemler alabilir. Bankalar, teknolojiyi de yanlarına alıp, güvenlik alanında her gün yeni bir keşfe imza atarak bunları müşterileri ile paylaşıyor. Böylece kendi müşterilerini maksimum seviyede koruma altına alıyor. Siz de aynı şekilde, günlük hayatta herhangi bir bankacılık işlemi sırasında güvenliğinizi gerçek manada sağlamak adına alabileceğiniz tüm önlemleri hayata geçirmelisiniz.


Bankacılık kanallarına güvenli giriş


Dijital bankacılığın hayatımıza girmesi ve yaygın bir biçimde kullanılmaya başlaması ile birlikte alternatif bankacılık kanallarına güvenli giriş kavramı da her zamankinden daha önemli hâle geldi. İhtiyacınız olan her türlü finansal işlemi gerçekleştirmek amacıyla bankacılık kanallarını gönül rahatlığı ile kullanmanın yolu, bu konuda daima gözü açık ve dikkatli davranmanın yanında bazı güvenlik önlemlerini de almaktan geçer.


  • İnternet bankacılığı kullanırken, bankanıza ait web adresini tarayıcıya doğrudan kendiniz yazmalısınız. İlgili kurumun web sitesine ulaşmak için arama motorunu kullandığınızda sonuçlar arasında karşınıza çıkan reklam içerikli linkler, her zaman güvenli olmaz. Ayrıca, aynı amaç için mail olarak gelen link ve yönlendirmeleri de kullanmamalısınız. Herhangi bir bankanın web sitesine girmenin en güvenli yolu, adresi tarayıcının adres alanına yazmaktan geçer.
  • İnternet şubesine giriş esnasında ya da herhangi bir bankacılık işlemini onaylamak ve tamamlamak üzere gönderilen SMS şifrelerinin, her ne sebeple olursa olsun üçüncü şahıslarla paylaşılmaması gerekir.
  • Mobil bankacılık uygulamalarını telefonunuza indirirken yalnızca resmi uygulama mağazalarından destek almalısınız. Rastgele bir web sitesi aracılığı ile yapılan indirme işlemleri, güvenliğinizi ciddi manada tehdit eder. Bu yolla bankacılık bilgileriniz ve telefonunuza gelen SMS'ler ele geçirilebilir ve telafisi mümkün olmayan maddi zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca, resmi olmayan platformlardan indirilen mobil bankacılık uygulamaları, telefonunuza virüs bulaşmasına sebep olabilir.
  • Bankacılık kanallarına güvenli giriş yapmak için kullandığınız bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların da yeterince güvenli olmasını sağlamalısınız. Bunun için dijital bankacılığı kullandığınız tüm cihazlarda lisanslı virüs koruma programları bulundurmalısınız. Aynı şekilde lisanslı, orijinal işletim sistemleri kullanmak ve gerekli güncellemeleri zamanında ve düzenli olarak yapmak da bankacılık işlemlerinin güvenliğini sağlamak için atılması gereken adımlar arasında yer alır.
  • Kimlik bilgilerinizi ya da banka kartı bilgilerinizi bilgisayar, tablet ya da telefon gibi cihazlarda tutmamalısınız. Günlük hayatınızda kolaylık olsun diye kimliğinizi ya da banka/kredi kartınızı tarayarak veya fotoğrafını çekerek bilgisayar, telefon gibi cihazlarda saklamak, ciddi güvenlik tehditleri yaratabilir.
  • Dijital bankacılık kanallarına giriş yaparken ortak kullanım alanlarını, ofis bilgisayarlarını, bir şekilde üçüncü şahısların kullanımına açık bilgisayar, tablet ya da telefonları hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Bankacılık kanallarına girmek için ne olursa olsun kendi şahsi bilgisayar ve telefonlarınızı kullanmaya ve işlem yaparken bu cihazları gözetimsiz bırakmamaya çalışmalısınız.
  • Bankacılık işlemleri için ATM kullanımında dikkatli davranarak olası güvenlik tehditlerini bertaraf edebilirsiniz. Öncelikle ATM üzerinden hesabınıza giriş yapmadan önce etrafta şüpheli kişi ya da kişilerin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. ATM ekranında şifrenizi tuşlarken mutlaka bir elinizle tuşları kapatarak şifrenin dışarıdan görünmesinin önüne geçmelisiniz.
  • Hangi bankacılık kanalını kullanıyor olursanız olun, güvenliğinizi tehdit ettiğini düşündüğünüz durum, kişi veya konularla ilgili bankanıza bildirimde bulunmalısınız. Dijital bankacılık işlemlerinize dair şüpheli durumlar tespit ettiğinizde, bankacılık şifrelerinizin üçüncü şahısların eline geçmiş olabileceğini fark ettiğinizde, size ait hesaplarda size ait olmayan işlem veya işlemlerle karşılaştığınızda derhal bankayla iletişime geçerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalısınız.

Bankacılık işlemleri için şifre seçimi


Herhangi bir bankacılık kanalı aracılığı ile gerçekleştireceğiniz işlemlerin pek çoğu için belirli şifreler kullanmanız gerekir. Bankacılık şifreleri, büyük bir hassasiyet ve dikkatle oluşturulup korunması gereken şifreler olma özelliği taşır. Bankacılık işlemleri için şifre seçimi ve oluşturulan şifrenin korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar ve alınması gereken önlemler bulunur.


Şifre oluştururken herkes tarafından bilinen bazı genel bilgi ve tarihleri kullanmamalısınız. Futbol takımlarının kuruluş yılı, herkesçe bilinen telefon numaraları, plaka kodları gibi rakamlar, bankacılık şifresi oluşturmak için hiç uygun değildir. Aynı şekilde size ait, fakat etrafınızdaki pek çok kişi tarafından bilinen veyahut kimlik bilgilerinize ulaşıldığında rahatlıkla öğrenilebilecek olan doğum tarihi, evlilik yıl dönümü, telefon numarası gibi bilgiler üzerinden oluşturulan şifreler de güvenli değildir. Bu nedenle bankacılık şifresi seçerken mümkün mertebe en yakınlarınızın bile tahmin edemeyeceği rakam ve harfleri tercih etmelisiniz. Klavyenin tuşlarına rastgele basarak oluşturduğunuz şifreler de bu anlamda yeterince güvenli olma özelliği taşır. Ayrıca, kullandığınız şifreleri düzenli aralıklarla değiştirmeye özen göstermelisiniz.


Gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemleri için uzun süre aynı şifreyi kullandığınızda her geçen gün riski biraz daha artırmış olursunuz. Bu nedenle kullandığınız bankanın internet şubesi ya da mobil bankacılık uygulamaları hatırlatmasa bile, şifrenizi mutlaka düzenli aralıklarla değiştirmelisiniz. Son olarak, aynı şifreyi birden fazla banka hesabı ya da banka kartı için kullanmamalısınız. Eğer mümkünse her bir hesabınız için farklı bir bankacılık şifresi oluşturup onu kullanmalısınız. Bu şekilde herhangi bir hesabınıza ya da kartınıza ait şifre ele geçirildiğinde diğer hesaplarınızın da tehlike altına girmesinin önüne geçmiş olursunuz.


Şifre güvenliği ve paylaşımı


Güvenli bankacılık için şifre oluşturma ve şifre kullanımına dair önlemlerin yanında şifrelerin korunması konusu da büyük önem taşır. Bankacılık şifrelerinizin sadece size ait ve sizin hesaplarınıza özel olduğunu unutmamalısınız. Her türlü finansal hesabınızın ve birikimlerinizin bir nevi anahtarı konumunda yer alan bankacılık şifrelerini her ne sebeple olursa olsun yabancılarla; hatta mecbur kalmadıkça yakınlarınızla bile paylaşmamalısınız.


Size telefonla ya da mail yoluyla ulaşıp, herhangi bir bahaneyle hesap, kart ya da şifre bilgilerini talep eden kişilere asla itimat etmemelisiniz. Son dönemde hayli yaygınlaşan ve çok kişinin canını yakan bir dolandırıcılık yöntemi olarak ikna, korkutma ya da tehdit yoluyla sizden banka hesaplarınıza ya da kredi katlarınıza ait şifreleri isteyebilirler. Böyle bir durumla karşılaşmanız hâlinde derhal banka yetkililerine ulaşarak bildirimde bulunmanız gerekir. Banka personeli de dâhil hiç kimsenin, hiçbir gerekçeyle yazılı ya da sözlü olarak sizden bankacılık şifrelerinizi talep edemeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.


Bankacılık şifrelerinizi, unutmamak adına kâğıt, telefon, bilgisayar gibi yerlere kaydetmemelisiniz. Şifrenizi, kâğıda yazıp cüzdanınızda ya da çantanızda taşıdığınızda; başkalarının görüp kullanabildiği bilgisayar ya da tabletlere kaydettiğinizde; tüm gün yanınızda taşıdığınız cep telefonlarına not ettiğinizde asla güvenli bir biçimde saklamış olmazsınız.


Bankacılık kanallarının herhangi birini kullanırken tuşladığınız bankacılık şifrelerinin sizin dışınızda herhangi biri tarafından görülmesine izin vermemelisiniz. Ayrıca, dijital bankacılık kanalları üzerinden işlem yaparken, bilgisayar, tablet ya da telefonlarınızın başından ayrılmamalısınız. Özellikle kamuya açık alanlarda gözetimsiz olarak bırakılan bilgisayar ya da akıllı telefonlar, güvenliğiniz açısından önemli bir risk oluşturur.


Enpara.com olarak; internet şifresi, SMS şifresi, güvenlik kodu, güvenlik resmi, gizli soru, şifre gizleme, para transferi uyarısı, işlem limit belirleme, onay kodu, IP kısıtlama ve ISS kısıtlama gibi bir dizi güvenlik tedbirini kullanıma sunarak, dijital bankacılığı müşterilerimiz için çok daha güvenli bir hâle getirmeyi hedefliyoruz. Siz de müşterimiz olmak isterseniz web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.