SWIFT ve BIC kodları

Dünyadaki tüm bankalar arasında elektronik fon transferini sağlayan SWIFT sistemi; banka tanımlama kodu; yani BIC kodu, sayesinde her bankayı tanımlayarak işlemleri gerçekleştirir. Dolayısıyla, yurt içi ya da yurt dışındaki bankalara yabancı para transferi yapabilmek ya da yurt dışından hesabınıza döviz transferi yapılmasını sağlamak için SWIFT kodu kullanmanız önem taşıyor. Özetle, yabancı para transferi yapabilmek için banka ve şube kodu bilgilerini içeren SWIFT kodu ile alıcıya ait bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

Banka kodu, ülke kodu ve yerel şube kodu bilgilerini içeren BIC kodları, döviz transferi işlemlerinde zorunlu olarak kullanılıyor. Bu nedenle yabancı para transferi yaparken gönderim yapacağınız bankanın SWIFT kodunu bilmeniz gerekir.

Yurt dışına para gönderirken alıcı bankanın SWIFT kodunu kullanmanız gerektiği gibi, yurt dışından hesabınıza para geleceği zaman da kendi bankanızın SWIFT kodunu bilmeniz ve gönderene iletmeniz önem taşır.

SWIFT ve BIC kodları nasıl oluşturulur?

8 ya da 11 haneden oluşan BIC kodlarının ilk 4 karakteri banka kodunu, sonraki 2 karakteri ISO ülke kodunu, son 2 karakteri ise bankanın yerel kodunu belirtiyor. Yerel kod, yani şube kodunun yanlış girilmesi, transfer işleminin bir kez daha yapılmasına neden olacağından, işlem için ödenen ücret de tekrar talep ediliyor. Bu nedenle yurt dışına yapılan para gönderimlerinde yerel koda dikkat edilmesi gerekiyor. Bazı bankalarda merkez şube kodu SWIFT koduna eklenebildiği için, kodun 11 haneli olduğu durumlar da oluyor. Gönderim yaparken ya da hesabınıza yurt dışından para transferi yapılacağı sırada bu noktaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

SWIFT transfer ücretleri

Yurt dışı ya da yurt içi döviz transferlerinde aracı bankalar arasında gerçekleşen iletişim nedeniyle çeşitli masraflar oluşuyor. Bu masrafların karşılanması için yabancı para transferi işlemlerinde banka müşterilerinden ücret talep ediliyor. SWIFT transfer işlemlerinde talep edilen ücretler genellikle hem alıcıdan hem de göndericiden talep ediliyor. İşlem ücretleri aracı bankaların aldığı komisyonlardan etkilendiği için işlem sırasında ne kadar ücret alınacağı gönderime kadar belli olmayabiliyor.

SWIFT transferi yapılırken işlem ücretinin alıcı tarafından ödeneceği durumlarda bile göndericiden de işlem ücreti alınabiliyor.

SWIFT işlemini gerçekleştireceğiniz kanala göre de ücretlerin değişebileceğini unutmamak gerekir. Şubelerden yapacağınız işlemler genellikle daha pahalı olurken mobil bankacılık kullanmanız işlem ücretlerinin azalmasını sağlayabiliyor.

Enpara.com Cep Şubesi'ni kullanarak, ya da dilerseniz İnternet Şubesi üzerinden para transferi seçeneğini adımından SWIFT transferinizi hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Siz de Enpara.com müşterisi olmakiçin web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilir, SWIFT işlemlerinizi Enpara.com Cep Şubesi’nde yer alan ‘Para transferi’ adımından hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz.