Vadesiz mevduat hesabı nedir?

Online Vadesiz Mevduat Hesabi-1

Belirli bir süre ile kısıtlanmayan ve temel bankacılık hizmetlerinin pratik bir şekilde sağlandığı vadesiz mevduat hesapları, kullanıcılara esnek çözümler sunabiliyor. İnternet üzerinden kolaylıkla açılabilen online vadesiz mevduat hesabı sayesinde EFT/FAST/havale, fatura ödemeleri, kurumsal ödemeler, otomatik ödemeler ve bakiye kontrolü gibi işlemlere kolaylıkla ulaşabilmek mümkün oluyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Online vadesiz mevduat hesabı açma


Online vadesiz hesap açmak için bankaya gitmenize gerek yoktur. İnternet bankacılığı başvurusu için mobil bankacılık uygulamaları ya da internet bankacılığı kanalından başvuru yapabilirsiniz. Başvuru seçenekleri arasında yer alan kurumsal veya bireysel vadesiz hesaplardan birini tercih edebilir ve başvuru ekranına hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Başvuru ekranında bulunan T.C. Kimlik Numarası, ad/soyad, adres ve cep telefonu numarası gibi bilgileri girdikten sonra online vadesiz hesabınızın kaydını tamamlayabilirsiniz. Hesabınız tanımlandıktan sonra cep telefonunuza ulaşacak olan doğrulama kodu ile internet bankacılığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.


Online vadesiz hesabınızı aktif hale getirdikten sonra EFT/FAST/havale, döviz işlemleri, otomatik ödeme talimatı ya da kurumsal ödeme işlemleri için yetkiniz olmayabilir. Gerekli güvenlik adımlarının tamamlanmasının ardından internet ya da cep şubesi ekranında yer alan işlemlere pratik bir şekilde erişebilir ve vadesiz hesabınız üzerinden internet bankacılık işlemlerinizi yönetebilirsiniz.


Online vadesiz mevduat hesabınız ile temel bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteriler, vadesiz hesaplarında yer alan paralarını nakit olarak çekebilmek için ATM’leri kullanmak isteyebilir. Bu durumda online vadesiz hesaba bağlı bir banka kartının bulunması kolaylık sağlayacaktır. Online vadesiz hesaba sahip olan müşteriler, istekleri dahilinde vadesiz hesaplarında bulunan mevduatları nakit olarak çekebilmek için bir banka kartı da talep edebilirler. Banka kartı ya da ATM kartı, online vadesiz hesap açıldığı an veya müşterilerin isteği üzerine sistemde kayıtlı adrese gönderilebilir.


Vadesiz mevduat hesabı ile alışveriş yapmak


Vadesiz mevduat hesabı ile alışveriş yapmanın birçok farklı yolu bulunur. EFT/FAST/havale ile ödeme yapmak bu seçenekler içinden tercih edebileceğiniz başlıca yöntemler arasındadır. Aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi anlamına gelen havale, TCMB tarafından belirlenen üst limitler dahilinde diğer bankalardaki hesaplara 7/24 para transferi yapabilmeniz anlamında gelen FAST ve farklı bankalar arasında para transferi sağlayan EFT ile kolayca ödeme sağlanabilir. İnternet alışverişi için geniş alternatifler sunan e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken ödeme seçeneği olarak EFT/FAST/havale’yi seçebilirsiniz.


Alışverişlerinizi vadesiz mevduat hesabınızın bağlı olduğu hesap kartı ile gerçekleştirilebilmek mümkündür. Bankalar vadesiz mevduat hesabı açan müşterilerine kolaylık sağlamak için genellikle hesaba bağlı banka kartı da tanımlarlar. Banka kartınız tanımlı değilse internet ya da telefon bankacılığı üzerinden kartınız için başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Banka kartınız doğrudan vadesiz mevduat hesabınıza bağlı olduğu için anlık bakiyenize göre tek çekim işlem yapabilirsiniz. Kartınızı fiziki POS cihazlarında kullanarak günlük harcamalarınızı yanınızda nakit taşıma derdi olmadan karşılayabilirsiniz.


İnternet harcamalarına kolaylık getiren kart ile ödeme yöntemi, vadesiz mevduat hesabına bağlı banka kartı ile sağlanabilir. Banka kartı, özellikle kredi kartı kullanmak istemeyen ancak kredi kartının sağladığı alışveriş fırsatlarından yararlanmak isteyen kullanıcılar için oldukça ideal bir ödeme yöntemidir. Banka kartının internet alışverişleri için kullanımı, kredi kartı ile benzerlik gösterir. Kartın üzerinde bulunan 16 haneli kart numarası, kartın sahip olduğu kişinin ad/soyad bilgileri, kartın son kullanma tarihi ve kartın arkasında yer alan 3 haneli CVC/CVV kodunu ödeme ekranı üzerinden doldurarak alışveriş yapabilirsiniz.


Vadesiz mevduat hesabı ile yapılabilen işlemler


Bankacılık işlemleri için temel hesap olma özelliğini günümüzde de koruyan vadesiz mevduat hesabı üzerinden çok sayıda işlem yapabilmek mümkündür. Vadesiz mevduat hesabı faiz getirisi sağlamasa dahi mevduatlarınızı güvenli bir şekilde muhafaza edebilmenize olanak tanır. Vadesiz hesabınızda bulunan tutarların TMSF tarafından belirlenen kısmıdevlet güvencesi altındadır. Kiralık kasa veya diğer saklama yöntemleri yerine vadesiz mevduat hesabı açabilir ve para transfer işlemlerini internet ya da cep şubesi üzerinden kolaylıkla yönetebilirsiniz.


Vadesiz mevduat hesabı sahipleri internet ve cep şubesinin yanı sıra ATM kanalı ile de işlem yapabilirler. Havale (şubeler arası para transferi), EFT (farklı bankalar arasında para transferi), FAST ve SWIFT (uluslararası fon transferi) vadesiz mevduat hesabı aracılığı ile gerçekleştirilebilen başlıca işlemler arasında yer alır. Vadesiz hesaba bağlanan bir banka kartı sayesinde bakiyeniz dahilinde hesap kartı üzerinden işlem yapabilmek de mümkün olur. Banka kartı ile ATM’den para çekebilir, anlaşmalı POS cihazlarından kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.


Kurumsal ödemelerin vadesiz mevduat hesabı üzerinden gerçekleştirilebilmesi de işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. İnternet bankacılığı sayesinde elektrik, su, doğalgaz ve telekomünikasyon hizmetlerine ait faturalarınızı anlık olarak görüntüleyebilir, vadesiz hesabınızda bulunan mevduatlarınız ile istediğiniz an ödeme gerçekleştirebilirsiniz.


Enpara.com olarak hiçbir masraf veya ücret talep etmediğimiz Enpara.com Vadesiz Mevduat Hesabı ürünümüzün tüm avantajlarından faydalanabilirsiniz. Enpara.com web sitemiz üzerinden kolayca başvuru yapabilir, sayısız kampanya ile avantajlı online vadesiz mevduat hesabına sahip olabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Vadesiz mevduat hesabı ile yapılabilen işlemler

  Temel mevduat hesabı olarak da bilinen vadesiz mevduat hesabı, tüm bankacılık işlemleri için kullanabileceğiniz bir hesap türüdür. Para çekme, para yatırma, EFT, havale, döviz veya altın alım satımı gibi temel bankacılık hizmetleri vadesiz mevduat hesabı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Vadesiz hesaba sahip kullanıcılar; internet bankacılığı, banka şubeleri ya da ATM’ler üzerinden işlem yapabilirler.

  Para transfer işlemleri

  Vadesiz mevduat hesabı kullanıcılara faiz getirisi sağlamaz ancak işlemlerini herhangi bir kısıtlama olmadan ve tek bir platform üzerinden yönetebilme kolaylığı sunar. Vadesiz mevduat hesabı ile yapılabilen işlemler, bankaların sunduğu hizmet çeşitliliğine göre farklılık gösterebilir. Aynı bankadan şubeler arası para transferi (havale), farklı bankalar arası para transferi (EFT) ya da uluslararası elektronik fon transferi (SWIFT) işlemlerini vadesiz mevduat hesabınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca banka kartınız sayesinde herhangi bir ekstra ücret, faiz veya komisyon ödemeden yurt içinde ve yurt dışından bulunan POS cihazları üzerinden alışveriş yapabilir, anlaşmalı ATM’ler üzerinden kolaylıkla para çekebilirsiniz.

  Ödeme işlemleri

  Vadesiz hesabınız ile internet bankacılığı üzerinden mevduatlarınızı anlık olarak takip edebilir, bakiyeniz dâhilinde farklı kurum ve kuruluşlara ödeme yapabilirsiniz. Vadesiz hesabınızın bağlı olduğu internet bankacılığı aracılığıyla elektrik, su, doğalgaz ve telekomünikasyon hizmetlerine ait faturalarınızı görüntüleyebilir ve ödemelerinizi anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme yapacağınız alanı seçtikten sonra faturanızın bağlı olduğu kurumu seçerek mevcut borçlarınızın tahsilatını kolayca sağlayabilir veya otomatik ödeme talimatı oluşturarak vadesiz mevduat hesabınızda bulunan nakdi kaynaklardan ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu hizmetlerin yanı sıra Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerini, kira ödemelerinizi ve yasal şans oyunları ödemelerinizi de vadesiz mevduat hesabınız üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

  Online bankacılık işlemleri

  Vadesiz mevduat hesabınız ile internet bankacılık işlemleri için temel bir hesap oluşturabilmek mümkündür. İnternet bankacılığı sayesinde vadesiz mevduatlarınızın anlık durumunu, ödeme kayıtlarınızı, otomatik ödeme talimatlarınızı ve geçmişe dönük hesap hareketlerinizi pratik bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Döviz kurlarını takip edebilir, size en yakın şubeleri görüntüleyebilir, kredi kartı başvurusu ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Mevduat hesaplarının TMSF kapsamında belirli bir tutara kadar devlet güvencesine sahip olması, mevduat hesabı üzerinde bulunan birikimlerinizi güvenle muhafaza edebilmenize ve kolayca yönetebilmenize olanak tanır.

  Enpara.com olarak sunduğumuz online vadesiz mevduat hesabına bankaya gitmeden hızlıca başvuru yapabilir, hesabınız tanımlandıktan sonra tüm internet bankacılık işlemlerinizi cep şube ya da internet şubemiz üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Siz de müşterimiz olup, avantajlı kampanyalarımızdan faydalanmak isterseniz web sitemiz üzerinden kolayca başvuru yapabilirsiniz.

   

 • Vadesiz mevduat hesabı işletim ücreti

  Bankaların hesap açan müşterilerinden işlem masrafı olarak talep ettiği hesap işletim ücreti, yılın belirli dönemlerinde tahsil edilen bir ücret idi. Yıllık, 6 aylık, 3 aylık ya da 4 aylık periyodlar ile kesilen hesap işletim ücreti, farklı hizmet politikalarına uygun olarak belirleniyordu. Geçmişte, bankaların büyük bir çoğunluğu vadesiz mevduat hesapları için ücret talep ediyordu. Maaş müşterileri, emekliler, öğrenciler veya belirli bankacılık hizmetlerinden düzenli olarak yararlanan kullanıcılar, hesap işletim ücretinden muaf tutulabiliyordu.

  Hesap işletim ücreti neden alınır?

  Bankalar, uygulamakta oldukları evrak ve diğer hesap işlem masrafları için müşterilerine hesap işletim ücreti yansıtabiliyordu. Vadesiz hesaplardan talep edilen hesap işletim ücreti, 2002 yılından itibaren uygulamaya alınmıştır. İlk dönemlerde oldukça makul seviyelerde tutulan bu ücretler, günümüzde oldukça yüksek meblağlara ulaşmıştır. Ancak, geçtiğimiz dönemde BDDK’nın hesap işletim ücretini kaldırmasını takiben, bankalar artık hesap işletim ücreti talep etmemektedir.

 • Vadesiz mevduat hesabı ile internetten alışveriş yapmak

  İnternet bankacılığı veya telefon bankacılığı gibi hizmetlerden yararlananlar için vadesiz mevduat hesabı ile alışveriş yapmak oldukça kolay ve pratiktir. Bankalar tarafından sunulan çok yönlü ödeme seçenekleri, vadesiz hesabınızdan gerçekleştirdiğiniz düzenli ödeme talimatları ve kurumsal ödeme planlarının yanı sıra günlük alışverişleriniz için de tercih edilebilir.

  Havale/EFT ile alışveriş yapmak

  E-ticaret sitelerinin ve diğer online marketlerin büyük bir çoğunluğu, havale/EFT yöntemi ile de ödeme kabul ederler. Aynı bankanın farklı şubeleri arasında işlem yapabilmek anlamına gelen havale ya da elektronik fon transferi anlamına gelen ve farklı bankalar arasında güvenli para transferi sağlayan EFT ödeme işlemleri; internet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da ATM kanalından gerçekleştirilebilir.

  Online alışveriş yapmak

  İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişleriniz için kredi kartı kullanmak istemiyor ancak online alışveriş kolaylığından yararlanmak istiyorsanız hesap kartınızı internet harcamalarına açtırabilirsiniz. Kartınızın internet üzerinden alışverişe uygun olup olmadığı konusunda ilgili bankanın çağrı merkezi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Hesap kartınız internet alışverişleri için kapalı ise telefon veya internet bankacılığı vasıtası ile kartınızı aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak kart yetkilerinizi ve bakiye bilgilerinizi de kolaylıkla takip edebilirsiniz.

  İnternet alışverişlerinde, hesap kartının kullanımı ile kredi kartının kullanımı arasında benzerlik vardır. Sadece, kredi kartlarında belli limitler dahilinde taksitlendirme ve hediye puan kazanabilmek mümkün olurken hesap kartı ile yapılan alışverişlerde tek çekim ve vadesiz mevduat hesabında bulunan tutar dahilinde işlem gerçekleştirilebilir. Kartınız ile internet alışverişi yapabilmek için kartınızın ön yüzünde yer alan 16 haneli kart numarası, kartınızın son kullanma tarihi ve ad/soyadı bilgilerini girdikten sonra kartın arkasında bulunan 3 haneli CVV ya da CVC numarasını ödeme ekranına yazmanız yeterlidir. Sistemde kayıtlı cep telefonuna gelen “3D güvenlik şifresi” bilgilerini de ilgili alana girerek internet alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

  Hesap kartı ile alışveriş yapmak

  Bankalar, vadesiz mevduat hesabı açıldığı an müşterilerine genellikle hesap kartı gönderirler. Vadesiz mevduat hesabına sahip olan müşteriler, isteğe bağlı olarak da hesap kartı temin edebilirler. Hesap kartınızı vadesiz mevduat hesabınıza bağlayarak ana hesabınızdan para çekebilir, hesabınıza para yatırabilir, kartınızı internet harcamalarınız için kullanabilir veya POS cihazı üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

  Enpara.com sayesinde internet üzerindeki alışveriş fırsatlarından kolaylıkla yararlanabilir, ücretsiz havale/EFT hizmeti alabilir ve Encard ile POS cihazları üzerinden rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

  Enpara.com olarak hiçbir masraf veya ücret talep etmediğimiz Enpara.com Vadesiz Mevduat Hesabı ürünümüzün tüm avantajlarından faydalanmak isterseniz Enpara.com web sitemiz üzerinden kolayca başvuru yapabilir, ve online vadesiz mevduat hesabına sahip olabilirsiniz.

   

 • Vadesiz Dolar hesabı

  Vadesiz mevduat hesabı, tüm temel bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz, faiz kazandırmayan en temel hesap olarak tanımlanabilir. Bankalar ya da hesaplar arasında yapacağınız tüm para transferleri, döviz alış ve satış işlemleri, ödemeler, banka kartı ile yapılan harcama, ATM'den para çekme ve yatırma işlemleri bu temel hesap üzerinden gerçekleştirilir. Vadesiz mevduat hesabı ile nakit taşıma zorunluluğu olmadan paranızı güvenli bir şekilde korurken, tüm bankacılık işlemlerinizi mobil uygulama üzerinden veya ATM'lerden kolayca gerçekleştirebilir, hesap hareketlerinize internet şubesi veya cep şube ile hızlıca ulaşabilirsiniz.

  Vadesiz Dolar mevduat hesabı nasıl açılır? Nasıl kullanılır?

  Birikimlerinizi USD cinsinden yapmak istiyor ya da sıklıkla döviz transferi yapmanız gerekiyorsa, vadesiz Dolar mevduat hesabı açmak sizin için ideal bir seçim olabilir. Bankalar tarafından belirlenen minimum açılış tutarı karşılığında kolaylıkla vadesiz Dolar mevduat hesabı sahibi olabilir, para transferi gibi pek çok işlemi TL’de olduğu gibi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesap sayesinde dilediğiniz gibi döviz alış-satışı yapabilir, döviz birikiminizi yönetebilir, para yatırıp çekebilir ve yabancı para cinsinden yapacağınız işlemlerde paranızın kur farkından dolayı değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz.

  Vadesiz Dolar mevduat hesabı nasıl açılır? Nasıl kullanılır?

  Bankaların vadesiz döviz hesaplarından döviz alım-satımı için belirlediği alt ve üst limit tutarları bulunur. Vadesiz Dolar mevduat hesabı ile döviz alım-satımı yapabilmeniz için belirlenen minimum tutar kadar döviz almanız veya satmanız, ayrıca varsa belirtilen üst limit tutarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Döviz alış ve satış işlemleri için vadesiz Dolar mevduat hesabınızın bulunduğu banka tarafından o an içidn ilan edilen döviz kurları geçerli olur. İnternet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden bankaların ilan ettiği kur değerlerini düzenli olarak takip edebilir ve uygun gördüğünüz durumda USD alış ve satış işlemini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Enpara.com vadesiz Dolar mevduat hesabı ile tatil günleri de dahil olmak üzere 7/24 döviz alış-satış işlemi yapabilirsiniz. Siz de Enpara.com’un avantajlarından faydalanmak isterseniz web sitemiz üzerinden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Vadesiz Euro hesabı

  Vadesiz mevduat hesabı, faiz kazandırmayan ancak tüm bankacılık işlemleri için sıklıkla kullanılan en temel banka hesabıdır. Bu hesap ile yurt içi ve yurt dışı tüm para transferlerini, döviz alış ve satış işlemlerini, ödemeleri, banka kartı ile yapılan harcamaları, ATM'den para çekme ve yatırma işlemlerini dilediğiniz zaman,dilediğiniz yerde kolayca gerçekleştirebilir, nakit taşıma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

  Vadesiz Euro mevduat hesabı nasıl açılır? Nasıl kullanılır?

  Harcamalarınızı Euro cinsinden yapıyor veya mevduatınızı Euro cinsinden değerlendirmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda yabancı para cinsinden yapacağınız işlemlerde kur farkı nedeniyle paranızın değer kaybetmemesi için bir vadesiz Euro mevduat hesabı açmak ve bankacılık işlemlerinizi bu hesap üzerinden gerçekleştirmek iyi bir seçim olabilir. Bankalar tarafından belirlenen minimum açılış tutarı karşılığında kolaylıkla vadesiz Euro mevduat hesabı açabilir, para transferi gibi pek çok işlemi TL cinsinden yapılan işlemlerde olduğu gibi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  Vadesiz Euro mevduat hesabınıza para girişi yapmak için döviz alışı, yabancı para transferi veya döviz yatırma özelliği olan ATM'lerden para yatırma yöntemlerini; hesaptan para çıkışı yapmak için ise döviz satışı, yabancı para transferi veya döviz çekme özelliği olan ATM'lerden para çekme yöntemini kullanabilirsiniz. Ayrıca vadesiz Euro mevduat hesabı internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilen; otomatik ödeme talimatı, para transferi ve daha pek çok bankacılık işlemlerinde kolaylık sağlayan bir hesap çeşididir.

  Vadesiz Euro mevduat hesabından döviz alım-satımı

  Vadesiz Euro mevduat hesabı ile döviz alış-satışı yapabilmeniz için bankalar tarafından belirlenen alt limit ve üst limit tutarına dikkat etmeniz gerekir. Yani bankalar tarafından alacağınız ya da satacağınız döviz için minimum ya da maksimum tutar belirlenmiş olabilir.

  Döviz alış ve satış işlemleri için vadesiz Euro mevduat hesabınızın bulunduğu banka tarafından belirtilen döviz kurları geçerli olur. İnternet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden bankanın ilan ettiği kur değerlerini düzenli olarak takip edebilir ve uygun gördüğünüz anda EUR alış ve satış işlemini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Enpara.com Vadesiz Euro Mevduat hesabı ile resmi tatil günleri de dahil 7/24 saat EUR alış/satış işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilir, bunun için hiçbir ücret ödemesiniz. Vadesiz Euro mevduat hesabı açmak ve Enpara.com’un diğer avantajlarından yararlanmak için web sitemiz üzerinden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

   

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.