Öğrenciler için kredi kartı

Öğrenciler için kredi kartı

Kredi kartları, artık her bireyin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri hâline gelmiş durumda bulunuyor. Bankalar, çeşitli kampanyaları içeren ve farklı özelliklere sahip kredi kartlarını kullanıcılara sunarken, çeşitli meslek ve yaş gruplarına yönelik kredi kartı seçenekleri de alternatifleri oluşturuyor. Öğrencilere özel olarak hizmete sunan kredi kartları ise belirli meslek gruplarına yönelik olarak hazırlanan kartlar arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Öğrenci kredi kartları, genellikle diğer kartlara göre kısıtlı limitlere sahip olsalar da içerdikleri diğer avantajlarla genç kullanıcılar tarafından fazlasıyla rağbet görüyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-300x250

Öğrencilere özel limitler


Kredi kartları limitleri belirlenirken, başvuran kişinin aylık gelir durumu ve kredi notu, söz konusu rakamın belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Sabit bir aylık geliri olmayan kişilere bankalar, ilgili mevzuat sebebiyle belirli limitlerde kredi kartı verebiliyor. Kredi kartı başvurusunda bulunan ve herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler de bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu sebeple öğrencilere özel olarak verilen kredi kartları da belirli bir limite sahip olarak kullanıma sunuluyor. Yine de kredi kartı limitini belirleme konusunda banka politikaları ve öğrencinin mali durumu, önemli bir rol oynuyor. Bazı öğrenci kredi kartlarında daha düşük limitler de uygulanabilirken, sigortalı olarak bir işte çalışan öğrenciler ise limitler daha fazla uygulanabiliyor. Aktif olarak sigortalı çalışan öğrenciler, ilk kez kredi kartı sahibi olacaklar ise belgeleyebildikleri aylık gelirlerinin 4 katına kadar ulaşan limitlerle kredi kartına sahip olabiliyor.


Düşük limitler, düşük faizler


Öğrencilere özel olarak verilen kredi kartlarının düşük limitlere sahip olması, kimi kullanıcılar tarafından dezavantaj olarak değerlendirilse de aslında bu uygulama ile öğrencilerin ödeyemeyecekleri borçlarla karşılaşmasının önüne geçiliyor. Ayrıca öğrenci kredi kartlarında diğer kartlara göre bankalar tarafından zaman zaman çok daha düşük faiz oranları uygulanabiliyor. Bu sayede öğrenciler, borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilirken, genç yaşlarda kredi kartı borçlarıyla boğuşmak zorunda kalmaktan kurtuluyor.


Kimler öğrenci kredi kartı alabilir?


Her bir banka, öğrenci kredi kartı uygulamaları özelinde farklı başvuru şartlarını işleme alıyor. Ancak genel anlamda öğrencilere yönelik olarak sunulan kredi kartları için başvuruyu yapan kişilerde aranan şartlar, benzerlikler gösteriyor.


  • Öğrenci kredi kartı için başvuruyu yapacak kişinin en az 18; en fazla 25 yaşında olması gerekiyor. Bazı kredi kartlarında üst yaş sınırı daha yüksek seviyelere çıkabilirken, 18 yaş sınırı ise tüm kredi kartı türlerinde sabit bir uygulama olarak göze çarpıyor.
  • Başvuruyu yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
  • Öğrenci kredi kartları, yalnızca mevcut durumda öğrenci olduğunu belgeyebilen kişilere veriliyor. Öğrenci kredi kartı uygulamalarının çoğunda Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, bu kapsam dışında bırakılıyor.

Bu şartları karşılayan kişiler, geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) ile bankaya başvurduklarında ilgili sözleşmeyi onayladıktan sonra öğrenci kredi kartına sahip olabiliyor. Ancak, tabii ki tüm bu süreç, bankanın inisiyatifinde gerçekleşiyor. Banka, kullanıcı özelinde ek belgeler talep edebilirken zaman zaman bankanın başvuruyu reddetmesi de olasılıklar arasında yer alıyor.


Öğrenci kredi kartlarında limit artırma


Tüm kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel olarak sunulan kartlarda da belirli bir kullanım dönemi sonrasında limit artırım talebinde bulunmak mümkün oluyor. Bu talebin ulaşacağı sonuç, tamamen banka inisiyatifinde olsa da kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde geciktirmeden ödemek, limit artırım talebinin olumlu bir şekilde sonuçlanması için önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, kredi kartlarından verilen otomatik ödeme talimatları, başka bankacılık işlemleri sebebiyle artan kredi notu veya belgelenebilir ekstra gelirler de limit artırma konusunda pozitif etki yaratıyor.


İndirim ve kampanyalar


Öğrenci kredi kartlarının kullanıcılarına sunduğu en büyük avantajlardan birini de çeşitli işletmelerin bu kredi kartlarına özel olarak sunduğu kampanyalar oluşturuyor. Bu kredi kartlarını kullanan öğrenciler, birçok farklı mağaza veya uygulamada kendilerine özel indirimlerden yararlanabiliyor. Ayrıca bu kartlarda da diğer kredi kartlarında olduğu gibi puan biriktirme şansı bulunuyor. Bu sayede öğrenci kredi kartıyla yapılan her alışveriş, daha sonra kullanılmak üzere puan olarak kartlarda birikiyor.


Nakit avans fırsatı


Öğrenci kredi kartlarının genç kullanıcılara sunduğu fırsatlardan bir tanesi de nakit avans kullanımı olarak öne çıkıyor. Özellikle acil nakit ihtiyaçlarında yardıma koşan nakit avans kullanım şansı, öğrenciler tarafından bu kredi kartlarının sıklıkla tercih edilmesine sebep oluyor. Belirlenen limitler dâhilinde nakit avans çekebilen öğrenciler, bankadan bankaya farklılık gösterse de diğer kredi kartlarına oranla daha düşük faizler üzerinden borçlarını ödeme imkanına sahip olabilirler.


Temassız ödeme ile hızlı ve pratik alışveriş


Düşük limitlere sahip olan öğrenci kredi kartları, genellikle düşük ölçekli alışverişler için kullanılıyor. Bu tipteki alışverişlerde son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan temassız ödeme özelliği, öğrenci kredi kartlarında da yer alıyor. Bu sayede öğrenciler, yalnızca kredi kartlarını POS cihazlarına yaklaştırarak ödeme işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyor.


Online alışverişler


Öğrencilerin kredi kartlarını en çok kullandıkları kanallardan birini de sanal platformlar oluşturuyor. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde öğrenci kredi kartları, genç kullanıcıların oldukça fazla işine yarıyor. Alışverişin türüne göre taksit yapma imkânı da sunan bu kartlar, aynı zamanda güvenli alışverişe de olanak tanıyor. Öğrenci kredi kartlarını sanal platformlarda kullanabilmek için söz konusu kredi kartının internet kullanımının açık olması gerekiyor. Kredi kartını online kullanıma açtırmak için öğrencinin bankası ile iletişime geçmesi ya da bankanın dijital kanallarından ilgili ayarları yapması gerekiyor.


Faturasız hatlara TL yükleme


Öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan kredi kartlarının bir kısmında faturasız hatlara TL yükleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede öğrenciler, nakit gereksinimi olmaksızın telefonlarına bakiye aktarımı yapabiliyor. Ancak öğrenci kredi kartı başvurusu yaparken söz konusu kartın kullanılan GSM hattına TL yüklemeye uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.


Ekstre erteleme ve taksit seçenekleri


Birçok kredi kartı türünde olduğu gibi öğrenci kartlarında da en çok kullanılan özelliklerden birini taksitli alışveriş imkânı oluşturuyor. Farklı taksit seçenekleri sunan öğrenci kredi kartlarının bir kısmı, aynı zamanda kullanıcılara ekstre erteleme şansı da veriyor.


Kart aidatlarında öğrencilere özel uygulamalar


Kredi kartı tercihi yaparken kullanıcıların en çok dikkat ettikleri konulardan bir tanesini de söz konusu kredi kartının yıllık aidat ücreti oluşturuyor. Öğrencilere özel olarak sunulan kredi kartları, bu konuda da avantajlı koşullar sunuyor. Birçok bankanın sunduğu öğrenci kredi kartlarında aidat ücreti oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Bazı kredi kartlarında ise kredi kartı aidatının tahsil edilmemesi avantajı, belirli bir süreyle sınırlanıyor.


Enpara.com Kredi Kartı, size sunulan limitler dahilinde alışveriş, ödeme ve nakit avans kullanımı yapabileceğiniz, yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır. Enpara.com kredi kartına öğrenci kimlik belgesine sahip tüm öğrenciler de başvuruda bulunabiliyor. Üstelik bu kredi kartıyla Enpara.com’un sunduğu tüm kampanya ve indirimlerden faydalanmak mümkün oluyor. Temassız ödeme özelliğine de sahip olan Enpara.com kredi kartı, düzenli olarak güncellenen limitler dahilinde alışverişlerinizi hızlıca gerçekleştirmenize imkân tanıyor.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-ONLINE-KREDI-KARTI-BASVURUSU-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.