Mevduat faiz getirisi hesaplama

Daima yüksek mevduat faiz oranlarından yararlanabileceğiniz mevduat hesabı - Enpara.com Standart Vadeli Mevduat Hesabı.

Anaparalarını riske atmadan getiri elde etmek isteyenler, paralarını vadeli mevduat seçeneklerinde değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu kişiler birikimlerini vadeli mevduat hesabına yatırıp, belirledikleri vade sonuna kadar yatırdıkları anaparaya dokunmadıkları takdirde, vade bitiminde anaparalarını kazandıklarını net faiz geliri ile birlikte geri alıyor. Bu sayede anapara kaybı riski yaşanmadan, birikimlerini güvenle değerlendirip kazanç sağlıyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-300x250

Mevduat faizi oranları


Bankalar, sadece Türk lirası için değil Dolar ve Euro gibi yabancı para birimlerini de vadeli mevduatta değerlendirme fırsatı tanır. Vade süresine bağlı olarak faiz getirisi değişkenlik gösterebilir. Mevduat vadeleri, bankaların politikalarına göre çeşitlendirilir. 32, 46, 92 ve 181 günlük vade seçeneklerinin yanı sıra gecelik, aylık ve yıllık vadeler de bulunur. Eğer kişi yatırmış olduğu parayı vade bitiminden önce çekmek isterse mevduat faiz getirisinden vazgeçmesi gerekir. Bu nedenle, anaparanın yatıralacağı vade aralığına karar verirken anlık oluşabilecek nakit ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.


Kolay mevduat faiz getirisi hesaplama


Mevduat faizi getirisi; faiz oranı, vade türü ve stopaj kesintisi gibi pek çok orana bağlıdır. Bankalar sundukları mevduat faizi oranlarını, değerlendirilmesi planlanan mevduatın büyüklüğü ve tercih edilen vade uzunluğu doğrultusunda değiştirir. Müşterilerin karmaşık hesaplama işlemleri arasında kaybolmamaları için bankalar online mecralarda pratik hesaplama araçlarına yer verir.


Mevduat faiz getirisi hesaplama işleminin yapılması için;


  • Bankanın hesaplama aracının bulunduğu sayfa açılır.
  • Paranın TL, USD ya da EUR vadeli mevduat hesaplarından hangisinde değerlendirileceğine karar verilir.
  • Hesap açılış tutarı girilir.
  • Vade süresi seçilir.
  • "Hesapla" seçeneğine tıklanır.

Ayrıntılı hesaplama


Bankalar mevduat faizi getirisi hesaplamasıyla ilgili olarak müşterilerine vade başlangıç ve bitiş tarihleri, brüt ve net faiz, vergi kesintileri ve müşterinin eline ne kadar para geçeceği hakkında detaylı bilgi verir. Böylece vade sonunun hangi gün olduğu ve ne kadar net faiz alınacağı kolaylıkla öğrenilir. Ayrıca, yapılan vergi kesintileri ve hangi oranlarda kesinti yapıldığı gibi bilgiler de ayrıntılı bir şekilde gösterilir.


Enpara.com olarak, herhangi bir şubemiz olmadığı için elde ettiğimiz karı tüm müşterilerimize yılın 365 günü yüksek mevduat faiz oranları sunarak değerlendiriyoruz. Sadece yeni müşterilerimizi değil, bizi tercih eden tüm müşterilerimizi sürekli güncellenen yüksek mevduat faizi oranlarımızla buluşturuyoruz. Türk lirasında 32, 46, 92 ve 181, dövizde ise 32, 92 ve 181 günlük vadelerle müşterilerimize birikimlerini değerlendirebilme fırsatı sunuyoruz. Siz de faiz kazancınızı kolayca hesaplamak ve yüksek mevduat faizi oranları ile birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, Enpara.com web sitemiz üzerinden bilgi alabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-YUKSEK-MEVDUAT-FAIZ-ORANLARI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.