İhtiyaç kredisi nedir? Nasıl alınır?

İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi; bankaların, müşterilerinin acil nakit ihtiyaçları için sunduğu ihtiyaç kredisi, aynı zamanda tüketici kredisi olarak da adlandırılıyor. İhtiyaç kredisi ürünü kredi kullananların büyük çoğunluğunun tercih ettiği bir kredi türü olarak düşünülebilir.


İhtiyaç kredisi hesaplama aracı

Kredi tutarı
1.000 TL 350.000 TL
Taksit sayısı
3 ay 36 ay
Aylık faiz oranı - %
Aylık taksit tutarı - TL
Toplam geri ödeme tutarı - TL
Masraflar 0 TL
DİĞER BİLGİLER

Kredi Taksit Sayısı Hakkında Bilgilendirme

Kredi tutarı
Taksit sayısı
Taksit tutarı
Hesabınıza yatacak net tutar
0 TL
Toplam geri ödeme tutarı
Aylık faiz oranı
Masraflar
0 TL
Sigorta prim tutarı
Yıllık maliyet oranı
Tüm detayları gör
bilgibankasi-ihtiyackredisi-content

İhtiyaç kredisi nedir?


İhtiyaç kredisi, tüketicilerin bankaya gitmeden ilgili bankaların dijital kanalları, yani internet şubeleri ya da mobil uygulamaları aracılığıyla başvuru yaptığı ve tüm süreçlerin online platformlar üzerinden yürütüldüğü kredi ürünü olarak tanımlanabilir. Tüketiciler, kullanmak istedikleri kredi tutarını ve vade seçeneğini online platformlar üstünden belirleyerek birkaç dakika içinde kredi başvuru talebinde bulunabiliyor. Banka son derece kısa bir zaman dilimi içinde müşterinin başvurusunu değerlendiriyor ve değerlendirme sonucunu SMS ya da e-posta yoluyla başvuru sahibine iletiyor. Ayrıca başvuran kişi, dilerse ilgili bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden başvuru sürecini takip edebiliyor.


İhtiyaç kredisi (bireysel kredi), sunulan limitler bankaların politikaları doğrultusunda değişkenlik gösterse de genellikle 1.000 ile 100.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlar için kullanılabiliyor. İhtiyaç kredisi, kanunlara göre maksimum 36 aya kadar vadelendirilebiliyor. Yasal olarak vade için herhangi bir alt sınır olmasa da bazı bankalar minimum 3 ay ya da 6 ay gibi vadelerle sınırlandırma yapabiliyor.


İhtiyaç kredisi faiz oranları


İhtiyaç kredisi faiz oranları, piyasa koşullarına ve bankaların politikaları doğrultusunda değişkenlik gösterir. İhtiyaç kredisi, çok yüksek olmayan tutarlar için maksimum 36 ay vadelerle kullanılan bir kredi ürün çeşidi olduğu için, bankalar diğer kredi türlerine oranlar daha düşük faiz oranları uygulamayı tercih eder. Tüketiciler tarafından en fazla tercih edilen bankacılık ürünleri arasında yer alması da, bankaların faiz oranlarında rekabetçi olmalarına neden olur. Bankalar dönemsel olarak da kampanyalı faiz oranları ile kredi sunabiliyorlar. Özellikle bayram ve yılbaşı gibi özel günlerin öncesinde normal döneme göre daha avantajlı faiz oranları ile kredi kullandırabiliyor. Bazı durumlarda ise belirli vade seçeneklerine özel faiz oranları uygulanabiliyor.


İhtiyaç kredisi seçerken sadece uygulanan faiz oranlarının kriter olarak alınmaması önem taşır. Bazı bankalar, oldukça düşük faiz oranları sunsalar da çeşitli masraf ve komisyonları yansıtabiliyor. Bu nedenle, faiz oranı ile birlikte kredinin yıllık maliyet oranı ve geri ödenecek toplam tutar incelenerek karar verilmesi daha doğru olacaktır.


İhtiyaç kredisi hesaplama


Kullanılan ihtiyaç kredisinin geri ödemesi hesaplanırken aylık uygulanan faiz tutarının yanı sıra sigorta bedeli, bankanın yansıttığı masraf ve komisyon bedelleri gibi farklı kalemler de devreye girer. Bu nedenle bankalar, müşterilerinin karmaşık işlemler arasında kaybolmalarını önlemek adına ihtiyaç kredisi hesaplama robotu üstünden birkaç veri girerek hesaplama yapmalarına imkan tanıyor.


İhtiyaç kredisi hesaplama aracına, bankaların resmi web siteleri, internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden ulaşılabiliyor. Talep edilen tutarla birlikte istenen vade seçeneğinin girilmesi, hesaplama yapabilmek için yeterli oluyor. Hesaplama aracı, geri ödenecek toplam tutarla birlikte yansıtılan masraf kalemlerini tutarları ile beraber gösteriyor. Müşteriler, hesaplama robotunu kullanarak aylık ödeyebilecekleri taksit tutarı üstünden vade seçeneğine de karar verebiliyor.


İhtiyaç kredisi geri ödeme tutarı, aylık faiz uygulandığı için, vade sayısı arttıkça çoğalır. Kısa vade seçeneklerini değerlendirmek mantıklı gibi görünse de herhangi bir geç ödeme söz konusu olduğunda gecikme faizi devreye girdiği için vadeye karar verirken aylık ödenecek tutarın göz önünde bulundurulmasını öneriyoruz. Ek olarak, kredi ödemelerini erken yapma fırsatından da yararlanarak faiz indirimi alabilirsiniz.


İhtiyaç kredisi başvurusu


İhtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmesi için çoğunlukla ilgili bankanın müşterisi olma şartı bulunuyor. Başvuran kişinin ilgili bankanın müşterisi olması durumunda süreç biraz daha kısa sürebiliyor. Bankanın kendi müşterileri, internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden ihtiyaç kredisine anında başvurabiliyor. İhtiyaç kredisine başvururken talep ettikleri tutarı ve belirledikleri vadeyi yazmaları gerekiyor. Banka, geri ödemeleri düzenli yapıp yapamayacaklarını anlayabilmek adına kendi müşterileri olmayan kişilerden son işe giriş tarihleri, gelirleri, iş yeri adres ve telefon bilgileri, meslekleri, eğitim durumları ve benzeri bilgileri de talep edebiliyor.


Müşterisi olunmayan bir bankaya online ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmesi için, ilgili bankanın internet sitesinde yer alan başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bankanın değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa, banka kredi kullandırmadan önce başvuran kişiyi kendi müşterisi yapıyor ve başvuran adına bir hesap açıyor. İhtiyaç kredisi, açılan bu hesaba yatırılıyor ve geri ödeme işlemleri açılan hesap üzerinden yürütülüyor. Başvuran kişi dilerse hesabı bireysel ihtiyaçları için kullanabiliyor, bankanın sunduğu diğer ürünleri de kullanabiliyor.


İhtiyaç kredisi sorgulama


İhtiyaç kredisi sorgulama işleminin yapılabilmesi için ilgili bankaya ihtiyaç kredisi için ön başvuruda bulunmak gerekiyor. Ön başvuru sonucunda banka, başvuran kişinin ilettiği bilgileri dikkate alarak değerlendirme yapıyor. Başvuran kişinin daha önce kullandığı kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olması ve şu anda düzenli bir gelirinin olması veya son dönemlerde bankada bir birikiminin olması başvurununun olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenler arasında sayılabilir.


Bankalar, ihtiyaç kredisi değerlendirme sonucunun olumlu olması durumunda SMS ve e-posta gibi yöntemlerle başvuran kişi ile iletişime geçiyor. Olumlu değerlendirme sonrası, banka müşterisi başvuru sürecinin devamını getirerek ihtiyaç kredisini hemen kullanabiliyor. Aynı şekilde aylık taksitler halinde geri ödeme yaparken de internet şubesi ya da cep şubesi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde ödeme işlemini gerçekleştirebiliyor. Müşterinin bu konuda talimatı bulunması ve hesabında taksit tutarı kadar para olması durumunda taksit tarihinde ilgili tutar otomatik olarak banka tarafından tahsil edilebiliyor. Müşteri dilerse ve bu hizmet sunuluyorsa kredi kullandığı bankanın ATM’leri üzerinden de ödeme işlemini yapabiliyor.


Enpara.com olarak, fiziksel şubemiz olmadığı için elde ettiğimiz maliyet avantajını, avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi sunarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bununla birlikte dosya masrafı ya da kredi tahsis ücreti adı altında herhangi bir ücret de almıyoruz. Üstelik, müşterilerimiz herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan ihtiyaç kredisi başvuru süreçlerini yönetebiliyor. Kredi başvurusunun onaylanması durumunda kredi tutarı anında hesaplarına geçiyor. Siz de Enpara.com müşterisi olmak ve masrafsız ihtiyaç kredisi ürünümüzden faydalanmak isterseniz hemen web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilir, ayrıca İhtiyaç Kredisi sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 
bilgibankasi-ihtiyackredisi-footer

İlgili yazılar

İlgili ürünler

Daha fazla bilgi

 • Kredi faiz oranı nedir?

  Faiz, borç veren tarafın kârı olarak tanımlanır. Burdan yola çıkarak kârın, diğer bir deyişle de kazanılan tutarın kullandırılan tutara oranına da faiz oranı denir. Finansal olarak faizi farklı şekillerde anlatmak da mümkündür. Örneğin; borç verdiyeseniz bir fırsat maliyeti ya da borç kullandırılan tutarın kira bedeli gibi tanımlar da yapılabilir. Faiz oranı, nominal ve reel olarak iki şekilde tanımlanır. Bankalar ve benzeri diğer finansal kuruluşlar tarafından verilen faiz oranlarına "nominal faiz oranı" denirken, enflasyona göre gözden geçirilerek hesaplanan ve size güncel bedeli göstermeyi hedefleyen orana ise "reel faiz oranı" denir.

  Kredi faiz oranı nasıl belirlenir?

  Kredi faiz oranının belirlenmesinde, kullanacağınız kredinin geri ödeme süresi, kredinin tutarı ve Merkez Bankasınca belirlenen faiz oranı gibi belirli bazı faktörler rol oynar. Bu faktörlerin belirlenmesinde ekonominin genel durumu da oldukça önemlidir. Çünkü ekonomik görünümün yol açabileceği olaylara karşı uygulanan politikalar, değişkenleri de doğrudan etkiler.

  Faiz oranının nasıl değişeceği ise dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve çok önemlidir. Çünkü faiz oranının düşmesi veya yükselmesi, yatırım tercihlerinizde değişikliklere sebep olur ve büyük değişikliklerle ekonominin seyri bile değişebilir. Değişikliklerin ne anlama gelebileceğini ve karşılarında nasıl pozisyon alınması gerekebileceğini düşünmek, yatırımlarınız için kritik derecede önem taşır. Tasarruf veya yatırım konusunda tercihlerin yapılması sırasında faiz oranı, kritik bir faktördür.

  Kredi faiz oranlarını hesaplayarak kredi karşılaştırması yapabilirsiniz

  Krediler de bankaların müşterilerine sundukları borçlanma hizmetleridir. Bankalar; müşterilerinin kullanmak istedikleri kredi tutarı, kredi vadesi ve müşterinin kredi notu gibi çeşitli etmenler sonucunda sizlere bir faiz oranı sunar. Kredi kullanmak istediğinizde bankalarla iletişime geçerek kullanmak istediğiniz kredi cinsinden bağımsız olarak faiz oranı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Bu bilgilerle birlikte hangi bankanın vereceği kredinin daha uygun olduğunu hesaplayabilirsiniz. Diğer masraflara ek olarak faiz oranı, kullanılan kredinin maliyetini oluşturan temel faktör olduğu için en avantajlı krediler, genelde faiz oranı en düşük kredilerdir.

  Enpara.com üzerinden kullanacağınız ihtiyaç kredilerinde sizlere her zaman avantajlı faiz oranları sunulur. Buna ek olarak herhangi bir masraf, ücret veya komisyon ödemeniz beklenmez. Düşük faiz ve masrafsız kredi kolaylığı ile nakit ihtiyacınızı karşılarken maliyeti en aza indirmiş olursunuz. Enpara.com internet sayfasında sunulan kredi faiz hesaplama aracı ile kullanmak istediğiniz kredi miktarı ve vadesini seçerek faiz oranını görebilir ve hemen kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Kredi masrafları

  Kredi masrafları ve faiz oranları, kredi çekmek isteyen kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında yer alır. Kredi çekme aşamasında olan müşterilerin kredi ile birlikte alabilecekleri hizmetleri araştırması, masraf kalemlerine göz atması, sigorta poliçelerini incelemesi ve faiz oranlarını ayrıntılı olarak hesaplaması, uzun vadede karşılaşılabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi anlamında büyük önem taşır.

  Kredi masrafları nelerdir?

  tahsil ettikleri başlıca kredi giderleri içinde sıralanabilir. Her kredi türünün kendine özgü faiz oranı, güvence bedeli, sigorta ürünü, geri ödeme planı ve teminat garantisi bulunur. Hem bireysel ihtiyaç kredilerinde hem de diğer kredi çeşitlerinde kredi veren bankanın müşterilerinden talep ettiği ortak bir masraf listesi yer almaz. Bankaların hizmet politikası ve kredi kampanyalarına bağlı olarak talep edilen masraflar da değişiklik gösterebilir.

  Masrafların kredi maliyeti üzerindeki etkisini minimize etmek ve beklenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kullanıcıların olabildiğince dikkatli olması gerekir. Kredi kullanmadan önce kredi sözleşmesinin detaylı olarak okunması ve anlaşma koşullarının kontrol edilmesi, son derece önemlidir. Kredi işlemlerinin ardından sigorta prim tutarı hariç tahsil edilen masrafların tamamı, yıllık maliyet oranı olarak adlandırılan net bir oran şeklinde gösterilebilir. Dosya masrafı, komisyonlar ve kredi faiz oranı gibi kalemlerin tamamı, tek bir oran üzerinden ifade edilir. Yıllık maliyet oranı en avantajlı olan krediyi seçerek işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilmeniz mümkündür.

  Masrafsız ve komisyonsuz kredi veren bankalar

  Fiziksel şubelere sahip olan geleneksel bankalar, sabit giderlerinin bir bölümünü karşılayabilmek ve finansal kaynaklarını planlayabilmek için bazı kalemleri müşterilerine sundukları hizmetlerin içine dâhil edebilirler. Kredi kartı aidatı, EFT/havale ücreti ya da kredi tahsis ücreti gibi masraflar bu kalemlerin içinde gösterilebilir. Fiziksel şubelere sahip olmayan ve faaliyetlerinin tamamını online bankacılık hizmetleri üzerinden gerçekleştiren bankalar ise diğer bankaların masraf kalemleri içinde bulunan sabit giderleri, genellikle müşterilerine yansıtmazlar.

  Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankacılık platformu olan Enpara.com’u tercih ederek masrafsız ve komisyonsuz ihtiyaç kredisi için internet üzerinden başvurarak kısa sürede onay alabilirsiniz. Üstelik Enpara.com müşterisiyseniz mobil uygulama üzerinden de kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com müşterisi değilseniz, siz de masrafsız ihtiyaç kredisi çekmek için hızlıca başvuruda bulunabilir; kolay ödeme seçenekleri ve sabit geri ödeme kolaylığı ile bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Enpara.com avantajlarından yararlanmak için web sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.