Cep şubesi nedir?

Cep şubesi nedir?

Cep Şubesi nedir, ne işe yarar?


Bankacılık sektörü, gelişen teknoloji ile beraber her yönden büyümeye devam ediyor. Teknoloji, sektördeki "şube ağı" kavramını yepyeni bir boyuta getiriyor ve bankacılık faaliyetlerini fiziki kanallardan dijital platformlara taşıyor. İlk dönemlerde şubeye gidilerek gerçekleştirilen bankacılık işlemleri için ilk teknolojik yeniliğin ATM kanallarının kurulması olduğu kabul ediliyor. İlk zamanlarda para çekme, para yatırma, hesaba havale ya da kredi kartı borcu ödeme gibi sınırlı sayıda işleme izin veren ATM'ler, gün geçtikçe fatura ödeme, ödeme sonrası para üstü verme, yatırım işlemleri gerçekleştirme gibi yeni fonksiyonlarla donatılmış bulunuyor. ATM tarafındaki yenilikler bir tarafta sürerken, internet, bankacılık sektörünü yeniden şekillendirmeye devam ediyor. İnternetin bankacılık sektöründeki en önemli işlevleri arasında bankacılığı müşteriler açısından dijital platforma taşıyan internet bankacılığının geliştirilmesi ilk sıralarda yer alıyor. İnternet bankacılığı, birçok bankacılık işleminizi yerinizden kalkmadan zahmetsizce yapmanızı ve gerçekleştirdiğiniz işlemleri takip etmenizi mümkün kılıyor. Kendi belirleyeceğiniz şifre ile güvenle işlem yapabileceğiniz internet bankacılığı, hayatınızı kolaylaştırıyor.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-300x250

Teknolojik gelişmeler, sadece bir yönden ilerlemiyor. 90'lı yılların en büyük devrimlerinden biri kabul edilen cep telefonları, günümüzde 7'den 70'e herkesin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Antenli ve tuşlu cep telefonları ile günümüz teknolojisiyle donatılmış akıllı cep telefonları arasında büyük fark bulunuyor. Akıllı cep telefonları birçok bankacılık işlemini bulunduğunuz yerden kolaylıkla gerçekleştirmenize olanak tanıyor. Bankacılık işlemleri de cep telefonlarınızla saniyeler içinde tamamlayabileceğiniz işlemler arasında yer alıyor. Cep şubesi olarak bilinen uygulamalar, internet bankacılığının akıllı telefonlara uyumlu mobil platformlarını ifade ediyor. Mobil uyumlu internet bankacılığı olarak tanımlanabilen cep şubesi uygulamaları, şubeye gitmeden gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemleri yolda, ofiste, sokakta ya da evde kolaylıkla tamamlamanıza olanak tanıyor.


Cep şube işlemleri güvenli mi?


Günlük bankacılık işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize imkân sağlayan cep şubesi ya da mobil bankacılık uygulaması, güvenliğinizi artıran birçok özellikle donatılıyor. Öncelikle cep şubesi uygulamasını akıllı cep telefonunuza çeşitli güvenlik kriterlerine uygun olarak indirmeniz gerekiyor. Kişisel bilgi ve şifrelerinizle akıllı telefonunuza cep şubesi uygulamanızı indirdikten sonra şubenize giriş yapmanız için bankanızın belirlediği güvenlik kriterlerini karşılamanız önem arz ediyor. Örneğin cep şubesine giriş yapabilmeniz için TCKN ya da müşteri numarası ve internet parolası gibi kişisel bilgilerinizi uygulamaya girmeniz gerekiyor. Cep şubesine ilk girişte genel olarak telefon ve cep şubesi eşleştirmesi yapmanız gerekiyor. Eşleştirme, aslında müşteri numaranızı cihazınıza tanımlamanıza ve uygulamayı sadece kendi cihazınızdan sizin kullanabilmenize olanak tanıyor.


Eşleştirme tamamlandıktan sonra mobil uygulamaya dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman tanımlı cep telefonu ile giriş yapabiliyorsunuz. iOS, Android ve HarmonyOS işletim sistemi ile uyumlu cep şube uygulamaları, günün her saati yanınızda oluyor. Mobil bankacılığa giriş için uygulamanın özelliğine göre tek internet parolası, doğrulama kodu gibi farklı kriterler kullanılabiliyor. Ek güvenlik için kendiniz de farklı kriterler tanımlayabiliyorsunuz. Cep şube uygulamalarına girişte sizin belirleyeceğiniz şifre ve bankanızın belirleyeceği güvenlik bilgileri talep ediliyor. Bu kriterler, sizin bilginiz dışında ve sizin telefonunuzdan farklı bir cihazda sizin adınıza cep şubeye giriş yapılmasına engel oluyor. Bankanız, cep şubeye giriş için belirlediğiniz şifreyi belirli aralıklarla yenilemenizi talep ederek, güvenliğinizi artırıyor. Ayrıca bazı uygulamalar, giriş için doğrulama kodu gibi ek fonksiyonların da tamamlanmasını gerekli kılıyor.


Cep şube avantajları


Hayatınızı kolaylaştıran ve şubeye gitmeye gerek kalmadan birçok bankacılık işlemini oturduğunuz yerden gerçekleştirmenize olanak tanıyan cep şube, sayısız avantaj sunuyor. Cep şube avantajları içinde ilk akla gelenler para aktarma, kredi kartı borcu ödeme, fatura ödeme ya da yatırım işlemleri gibi işlemler oluyor. Cep şubeyi kullanarak kendi hesaplarınız arasında kolaylıkla para transferi yapabiliyorsunuz. Cep şube, sadece aynı bankadaki hesaplar arası para transferine izin vermekle kalmıyor; mobil bankacılık uygulamaları ile başka bankalarda bulunan kendi hesaplarınıza ya da başkasının hesabına da EFT ile para transfer etmenize olanak sağlıyor. Cep şube ile yurt içinde dilediğiniz kişinin cep telefon numarasına para gönderebiliyorsunuz. Western Union aracılığı ile hesabınıza gelen parayı kontrol edebilip, gelen ödemeyi hesabınıza hızlı bir şekilde aktarabiliyorsunuz. Üstelik sıklıkla yaptığınız para transferi işlemlerini hızlı kayıt olarak belirleyebiliyor ve kendinize daha fazla zaman ayırmış oluyorsunuz. Gelecek tarihli talimat ya da düzenli ödeme talimatı verme gibi özellikler de cep şube avantajları arasında yer alıyor. Cep şubeyi kullanarak günlük hayatın vazgeçilmezi olan kredi kartları ile ilgili birçok işlem gerçekleştirebiliyorsunuz. Kredi kartı limitinizi güncelleyebiliyor, hesap özetinizi ve güncel dönem işlemlerini inceleyebiliyorsunuz. Gelecek döneme ait taksitlerinizi takip etmek, puan bilgilerinizi ve ödeme tarihlerinizi kontrol etmek de gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında yer alıyor. Ayrıca cep şube kanalıyla ekstre gönderim tarihini ve internetten alışveriş seçeneğinizi saniyeler içinde şubenize gitmeden değiştirebiliyorsunuz. Hesabınızdaki parayı kredi kartınıza kolaylıkla transfer edebilip, kredi kartı borcunuzu ödeyebiliyorsunuz. Mobil bankacılık, yeni kredi kartı başvurusu ya da ek kart başvurusu yapmak istediğinizde de yanınızda oluyor. Cep şubede sanal kart limiti de belirleyebiliyorsunuz. Mobil bankacılık, kredi kartından nakit avansa da izin veriyor. İlgili mevzuatın izin verdiği ölçüde yaptığınız alışveriş tutarını taksitlendirmek ya da ötelemek de cep şube ile gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında yer alıyor.


Cep şube, sadece para transferi ve kredi kartı işlemlerinde avantaj sunmuyor. Cep şubesini kullanarak vadeli ya da vadesiz hesap açıp kapatabiliyor; hesap bakiyenizi ve hesap hareketlerinizi hızlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Mevduat hesabı işlemlerine ek olarak cep şubesi ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabiliyor; başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını müşteri temsilcinize telefon etmeden ya da şubeye gitmek zorunda kalmadan öğrenebiliyorsunuz. Cep şube, mevduat hesabınıza bağlı ek hesap limiti talep etmenize ve ek hesap açmanıza da olanak tanıyor. Mevcut kredilerinizin ödeme planını, kalan taksitlerini görmek de cep şubesi ile yapılabilen işlemler arasında yer alıyor. Ayrıca hesabınızda bulunan para ile kredi taksit ödemenizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Telefon, televizyon, internet, doğal gaz, elektrik, su ödemeleri de mobil bankacılık kanalı ile pratik bir şekilde yapılabiliyor. Böylece gün içinde fatura ödemelerinizi yapmak için çok fazla zaman ayırmanıza gerek kalmıyor. Anlaşmalı kurumlar üzerinden sınav kayıt ücreti, faturasız hatlara TL yükleme, motorlu taşıt vergisi, gelir vergisi, trafik cezası ödeme, SGK ve Bağkur ödemeleri gibi birçok ödemeyi oturduğunuz yerden hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Cep şube, yatırım işlemleri açısından da çeşitli avantajlar sunuyor. Cep şubenizi kullanarak günün her saati güncel döviz kuru bilgilerini gözlemleyebilip, döviz alış ya da satış işlemlerini gerçekleştirebiliyor; arbitraj yapabiliyorsunuz. Cep şube uygulamaları, yatırım fonu alış ve satış işlemlerinizi yapmanıza da olanak tanıyor. Ayrıca cep şube uygulamaları ile altın hesabınız üzerinden alış satış işlemi yapabiliyorsunuz.


Enpara.com, tüm bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenize destek oluyor. Enpara.com cep şubesi ile günlük bankacılık işlemlerinizi günün dilediğiniz saatinde güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Hayatınızı kolaylaştıran cep şubesi ile Enpara.com'un size özel avantajları ile tanışmak için başvurabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-BIREYSEL-EFT-HAVALE-VE-PARA-TRANSFERLERI-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.