Dönüşen kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı kullanım koşulları

 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı, 21/12/2021 tarihli 31/696 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğ” (2021/14) ve 29/12/2021 tarihli 31704 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Altın hesaplarından Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğ” (2021/16) kapsamında düzenlenmiştir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın özellikleri, hesabın işleyiş şekli ve çalışma esasları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde belirlenmiştir.
 • Dövizden Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı, Enpara.com’daki hesaplarında Amerikan Doları (USD), Euro (EUR) veya Altın cinsinden bakiyesi bulunan müşteriler için açılabilir. Hesap açılışı öncesinde, dönüştürülmesi talep edilen hesabın bakiyesi, o gün TCMB tarafınca belirlenen usul ve esaslara göre açıklanan USD/EUR/Altın alış kuru üzerinden Türk Lirası’na dönüştürülür ve bu tutar hesaba aktarılır. Altın dönüşümünde 995/1000 saflık derecesi dikkate alınır.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı, hesaba yatırılan paraya belirli bir süre (vade) sonunda, hesaplama yöntemi ilgili yasal düzenleme çerçevesinde belirlenmiş bir şekilde gelir kazandıran hesaptır.
 • Hesabın vade tarihinde, hesap açılış tarihinde ilan edilen ve vade sonuna kadar geçerli faiz oranı üzerinden hesaplanan getiri ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ilgili alış kurunun hesap açılış tarihi ve vade tarihi arasındaki değişim oranı üzerinden hesaplanan getiri karşılaştırılır, yüksek olan getiri hesabın kazandırdığı gelir olarak belirlenir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı vadeye kadar beklenmesi durumunda anapara kaybı riski taşımaz ve kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır. Hesabın vadeden önce kapatılması durumunda ise anapara kaybı söz konusu olabilir, bu konu aşağıdaki ilgili maddede detaylı olarak açıklanmıştır.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı iş günlerinde 10:00 ile 23:59 saatleri arasında; hafta sonları ve tatil günlerinde ise 00:00 ile 23:59 saatleri arasında Enpara.com Cep Şubesi üzerinden açılabilir
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı sadece 92, 181 ve 365 gün vadeli olarak açılabilir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’na yansıtılacak gelir, vade gün sayısına göre hesaplanır. Vade sonunda, hesaplanan gelir hesaba yansıtıldıktan sonra hesabın vade tercihi vadede yenilensin şeklinde ise yenileme işlemi aynı vade ile, yenileme tarihindeki Enpara.com’da geçerli olan faiz oranı ve TCMB tarafından açıklanan alış kuru ile yenilenir. Hesapta vadede yenilensin tercihi bulunmuyorsa hesap otomatik olarak kapatılır ve oluşan bakiye Vadesiz TL Mevduat Hesabı’na aktarılır. Vade sonunda, hesabınızdaki Türk Lirası bakiyeyi vade başındaki döviz/altın bakiyesine dönüştürmek isterseniz bu talebinizi vade günü saat 10:30’a kadar 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi'mize bildirmeniz gerekir. Saat 10:30’dan sonra bildirim yapmanız durumunda ilgili işlemlerin saat 12:00’ye (TCMB tarafından belirlenen son işlem saatine) kadar yetişmemesi söz konusu olursa tüm sorumluluk size aittir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın getirisi üzerinden Gelir Vergisi kesintisi yapılmaz.
 • TCMB her iş günü Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduatlar için kullanılacak kurları web sitesinin “Saat Başı Belirlenen Döviz Kurları ve Altın Fiyatları” bölümünde yayınlar.
 • Hesap açılış tarihinde hesap açılış işleminden önce TCMB tarafından en son açıklanan ilgili alış kuru hesabın açılış kuru, hesabın vade tarihlerinde TCMB tarafından saat 11:00’de açıklanan ilgili alış kuru ise hesabın vade kuru olarak belirlenir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nda gelir kazanmak için, yatırılan para belirlenen vade boyunca hesapta kalmalıdır. Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’ndan vade boyunca para çekebilmek için, hesabın kapatılması gerekir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nda haciz, ihtiyati haciz, tedbir, ihtiyati tedbir kaynaklı veya resmi kurumlar tarafından tesis edilen bir kısıt olması durumunda, vade sonunda hesaplanan gelir hesaba yansıtılır ve hesabın Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat özelliği kaldırılarak hesap Standart Vadeli Mevduat Hesabı’na dönüştürülür.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vadesinden önce kapatılması durumunda, hesabın açılış kuru ile hesap kapama tarihinde TCMB tarafından saat 11:00’de açıklanan ilgili alış kuru karşılaştırılır, düşük olan kur ile hesap açılışında dönüştürülen USD/EUR/Altın bakiyesi çarpılarak hesabın kapama bakiyesi belirlenir ve bu tutar Vadesiz TL Mevduat Hesabı’na aktarılır. Bu sözleşmeyi onaylayarak Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vadesinden önce kapatılması durumunda anapara kaybı riski ile karşı karşıya kalabileceğinizi kabul etmiş sayılırsınız.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vadesinden önce kapatılmak istenmesi durumunda bu işlem Enpara.com Cep Şubesi, İnternet Şubesi ve Çözüm Merkezi üzerinden iş günlerinde 11:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir.
 • Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’na vade boyunca yeni para eklenemez.
 • Yeni açılan bir Dönüşen Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabı’nın vade bitiş tarihinin tatil gününe denk gelmesi durumunda vade bitiş tarihi bir sonraki iş gününe ertelenir. Hesap açılış onay adımında ve hesap detayları ekranında vade başlangıç ve bitiş tarihleri açıkça belirtilir.
 • Bu sözleşmede yer alan hükümler yapılan bilgilendirmelere ve ilgili uygulama esaslarına göre hazırlanmış olup, sözleşmenin yürürlük süresi boyunca yürürlüğe girmiş ve/veya girecek olan yasal düzenlemeler bu sözleşmeye uygulanacaktır.
 • Dönüşen Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesaplarında hesap adedi sınırlaması bulunmamaktadır. Minimum hesap açılış tutarı 10 TL’dir, herhangi bir üst limit yoktur.
 • Vadeli mevduat hesaplarınız ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda öncelikle Enpara.com Çözüm Merkezi'nden destek alabilirsiniz. Ayrıca Tüketici Mahkemesi'ne veya Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilirsiniz.
 • Enpara.com'a ait tüm ticari ve iletişim bilgilerine her zaman www.qnbfinansbank.enpara.com web sitesinin 'İletişim' adımından ulaşabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bu sözleşmenin basılı olarak ücretsiz şekilde adresinize postalanmasını talep edebilirsiniz.