Yazar kasa POS

Standart tek çekim komisyonları ve taksitli satış imkanları ile Enpara.com POS'a hemen başvurun!

Yazar kasa POS, POS ve yazar kasa özellikli cihazların birleşimiyle oluşan; satış işlemlerinin kaydedilmesine yarayan cihazdır. Gelişen teknoloji ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından teknik özellikleri yeniden belirlenerek Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (YN ÖKC) kullanılır. Eski ÖKC’lerini kullanan mükelleflerin ise mali hafızaları doluncaya kadar yeni nesle geçme zorunluluğu yoktur.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, iki türdedir: Yazar kasa POS, kartlı ödeme sistemleri ile ödemeyi alan POS cihazlarıdır. Bünyesinde banka POS‘u bulunduran cihazlar, EFT-POS özellikli YN ÖKC olarak adlandırılır. Bu cihazlar, banka veya benzeri finansal kuruluşlara bağlı olan POS cihazlarını içerir. Eğer POS cihazı ayrıyeten bağlanıyor ve yazar kasa bünyesinde bulunmuyorsa "Basit" ya da "Bilgisayar Bağlantılı YN ÖKC" olarak adlandırılır. Burada POS olmadığı için eğer isterseniz haricen bağlayabilirsiniz. Ancak, her iki cihaz da bilgisayar tabanlıdır. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca GİB bilgi sistemleri ile iletişim kurma özelliği bulunması oldukça önemlidir. Bu cihazlara geçiş, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı kapsamında duyurularak mükelleflere zorunlu kılınır. Ödeme kaydedici cihazların özelliklerinden biri de kayıt dışı ticareti azaltmaktır. Dolayısıyla yapılan bu düzenlemelerle kayıt dışılığın önüne geçilir. Bunların haricinde işletme sahiplerine de büyük faydası bulunur. ÖKC’ler, kullanıcıları slip ve kasa fişi için işlemlerle uğraşmaktan kurtarır.


Kimler ödeme kaydedici cihaz kullanır?


Kanun kapsamında eski nesil ÖKC kullanan mükelleflere YN ÖKC mecburiyeti getirilir. Bununla birlikte 3100 sayılı Kanun mevzuatınca birinci ve ikinci sınıf tüccarlar da toptan olmayan mal ve hizmet satışlarında ÖKC kullanmak zorundadır. Eğer perakende satış yapılmıyorsa ÖKC kullanma zorunluluğu doğmaz. Basit usulde vergilendirilen ticari kazanç sahipleri, zirai kazanç sahipleri, menkul ve gayrimenkul sermaye iradi sahipleri, serbest meslek erbabı, diğer kazanç ve irat sahipleri, ücret geliri elde edenler ve ilgili kanun kapsamında muaf tutulan mükelleflerin YN ÖKC kullanma zorunluluğu yoktur.


YN ÖKC’lerin kullanımı da tıpkı eski nesilde olduğu gibi mali hafıza doluncaya kadardır. Kullanılmış olan cihazınızı başka bir mükellefe satma ya da devretme hakkınız da vardır. Bu durumda her iki taraf da yetkili servise birlikte başvurur.


Yazar kasa POS başvurusu nasıl yapılır?


Ödeme Kaydedici Cihaz, kimlik ibraz edilerek yetkili ÖKC firmalarının şubelerinden alınır. Ödeme Kaydedici Cihaz satın alma işleminiz için Gelir İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr adresi üzerinden ÖKC satın almanıza ilişkin sorgulama yaparsınız. Sorgulamanız ardından ilgili şube, size satışı yapar. Cihaz bilgilerinizi de GİB sistemine kaydeder. ÖKC şubesine ait yetkili kişiler tarafından da hızlı ve kolay kurulum sağlanır. POS makinesi ise bankalar tarafından size sunulur. POS makinesi başvurusu için sizden istenen belgeler, vergi levhası, başvuran kişinin kimliğinin aslı, imza beyannamesi, bir odaya kayıtlı iseniz oda kayıt belgesidir. Vergi levhası olmadan POS cihazı alınamaz. Satışlarınıza ilişkin karşılık olarak fatura ya da fiş olması gerekir. Ticari ortaklıklarda ise Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi ve ortakların her birine ait kimlik fotokopisi de talep edilir. Bununla birlikte ilave belgeler de sizden istenebilir.


Yazar kasa POS nitelikleri, ödemelerin kaydı, GİB veri tabanına ne zaman gönderileceği gibi unsurlar da belirlidir. Tüm bu özelliklerin ve uygulanması gereken zamanların doğru bilinerek zamanında gerçekleşmesi gerekir. Ödeme kaydedici cihazların marka, model, biçim standardı yoktur ve farklı seçenekler mevcuttur. Dolayısıyla şirketinize almak istediğiniz yazar kasa POS cihazını farklı nitelikteki seçenekler arasından özelliklerine göre tercih edebilirsiniz.


Yazar kasa POS’un farklı avantajları vardır


Yazar kasa POS, öncelikle şirket sahiplerine zaman tasarrufu ve iş kolaylığı sağlayarak verimi artırır. Cihazların mali hafızalarının silinmemesi ve mali raporlar alınabilmesi de doğrudan bir fayda doğuran etmendir. Tüm POS sistemlerinin tek bir yerde toplanmasına bağlı olarak bankaların maliyetleri de azalır. Bu şekilde azalan banka maliyeti ile artan müşteri memnuniyeti sağlanır. Yazar kasa POS’larda farklı ödeme tiplerini de kullanabilirsiniz. İlgili menüden seçeceğiniz çek, puan, gider pusulası, hediye çeki, açık hesap, ikram, kapora, banka transferi gibi farklı ödeme tipleri bulunur.


Bankalar, yazar kasa POS cihazı ihtiyaçları için çeşitli kampanyalar düzenleyerek sizlere uygun koşulları sağlar. Peşin satış bedeli üzerinden vade imkânı ile ödeme olanağı ya da erteleme fırsatları sunulabilir.


Temassız POS’lar ile temassız ödeme özelliği olan kredi kartı sahiplerine yönelik hizmet verilebilir. Temassız ödemelerdeki üst limit, ihtiyaçlar doğrultusunda BDDK tarafından düzenlenir. Temassız POS ile müşterilerinize veya hizmet alımı yapan kişilere yönelik memnun edici bir hizmet sağlamış olursunuz.


Farklı meslek gruplarına yönelik özel POS çeşitleri de sunulur. Örneğin; çiftçilik ile uğraşıyorsanız tarımsal üretim hizmetleri için kullanılan POS çeşidi önerilirken, eğer müşterilerinizi ziyaret ederek satış yapıyorsanız mobil POS gibi sabit bir hatta bağlı olmayan POS cihazları tercih edilir. E-ticaret yapan bir şirketiniz varsa web sitesi üzerinden satış yapmanız için ihtiyacınız olan, sanal POS’tur. Sanal POS uygulaması ile fiziki bir POS kullanılmadan online olarak satış işlemleri kolaylıkla gerçekleşir. Birden fazla banka uygulamasını tek bir çözümde size sunan seçenek ise ortak POS uygulamasıdır. Ortak POS ile uygulaması bulunan bankalar, otomatik olarak tanınır ve işlem, ilgili menü üzerinden gerçekleşir. Müşterilere sunacağınız bu seçenekler üzerinden onların tahsilat imkânlarını artırıyor olmanız, işletmenize olumlu yansır.


POS cihazı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?


POS cihazı kullanırken dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken işlemler vardır. Hesap mutabakatlarınızın uyuşması açısından her gün düzenli olarak rapor almanız gerekir. Ödeme kaydedici cihazlarda günlük ve aylık kapanış raporları olarak adlandırılan Z raporunun Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Sistemi’ne otomatik olarak girilmesi gerekir. Z raporu, toplam satış bilgilerini ve KDV toplamlarını sizlere detaylı olarak gösterir. Bu mali bilgiler, üç şekilde bildirilebilir. Bunlar; ÖKC TSM merkezleri, e-Arşiv uygulaması ve GİB’e elektronik olarak bildirimdir. POS cihazınızın güncel kalması için bu adım önemlidir.


Ödeme kaydedici cihazınız için ise üzerinize kayıtlı görünen ÖKC’leri kontrol ederek hatalı durumları, kullandığınız cihaz, eğer YN ÖKC ise yetkili firma veya ÖKC şubesine; eğer eski nesil ÖKC ise vergi dairesine giderek bildirmeniz gerekir.


Ortak POS seçeneğini kullanıyorsanız birden fazla banka olduğu için işlem yapmadan önce mutlaka banka seçimi yapmalısınız. POS cihazınızda yaşayabileceğiniz problemleri kısa sürede bankanıza bildirerek çözüm kolaylığı sağlarsınız. Arıza bildirimi, rulo ve sticker talebi gibi konular için bankanızla irtibata geçmelisiniz. POS cihazlarında yaşanabilecek olan görüntü bağlantı, şarj, cihaz kartı okuma, rulo sticker gibi problemlere karşı ilgili bankanızca sizlere teknik hizmet desteği verilir. Aynı zamanda bankaların internet sitelerinde de çeşitli bilgilendirmeler yer alır. İrtibata geçmeden önce bu bilgilendirmeler aracılığıyla kendiniz de hızlıca bir kontrol sağlayabilirsiniz.


Enpara.com Şirketim sayesinde ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi modern POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.