Enpara.com Şirketim

Bankacılık modeli ve genel faydaları
Enpara.com Şirketim nedir?
Enpara.com Şirketim, Enpara.com’un şirketlere hizmet veren koludur. Şirketlere sadece dijital kanallar (internet, mobil, ATM’ler ve Çözüm Merkezi) üzerinden temel bankacılık hizmetlerini sunan Enpara.com Şirketim, QNB Finansank’ın fiziksel şubelerini bir hizmet kanalı olarak kullanmaz.

Enpara.com Şirketim şubesiz olmanın yarattığı maliyet avantajını EFT/FAST/havale işlemlerinden, fatura ve diğer ödemelerden hiçbir masraf, komisyon ve ücret almayarak müşterileriyle paylaşır. Enpara.com Şirketim müşterileri mevduatlarına da koşulsuz ve pazarlıksız olarak, her zaman piyasa ortalamalarının üzerine yüksek faiz kazanırlar ve POS kullanmaları durumunda herhangi bir aidat ya da ücret ödemezler.

Enpara.com Şirketim’in avantajları nelerdir? Firmam neden Enpara.com müşterisi olmalı?
Enpara.com Şirketim müşterisi olmak bizce çok avantajlı :) Aklımıza gelenleri şöyle listeledik:
 • Fiziksel bir şubeye gitmenize gerek kalmadan, firmanızın tüm temel bankacılık işlemlerini (para transferleri, ödemeler, alışveriş, döviz ve altın alış/satış) oturduğunuz yerden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilir, şubeye gitmek için harcayacağınız zamanı işinize ayırabilirsiniz. Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için bile şubeye gitmenize gerek yok, biz size geliyoruz!
 • Şirketinizin boşta duran parası veya birikimleri için her zaman, koşulsuz ve pazarlıksız olarak, piyasa ortalamalarının üzerinde yüksek faiz kazanırsınız. Şirketinizin Günlük hesabı 50.000 TL’nin üzerindeki tutarlara her gece faiz kazandırırken, daha uzun süre ihtiyaç duymayacağınız tutarları Vadeli Mevduat hesaplarında değerlendirerek daha da yüksek getiri sağlayabilirsiniz.
 • Eğer şirketinizde POS kullanmak isterseniz oturduğunuz yerden POS başvurusu yapabilir, başvurunuzun onaylanması durumunda Enpara.com POS’u aidatsız ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Üstelik POS cironuz bloke edilmeden ertesi gün hesabınıza yatar.
 • Çalışanlarınızın maaşlarını Enpara.com Şirketim üzerinden ödeyerek hem siz çok kolay bir şekilde ve ücretsiz ödeme yapabilir ve geçmiş ödemelerinizi takip edebilirsiniz, hem de çalışanlarınızın kazanmasını sağlayabilirsiniz. Maaşlarını bizden ödemeniz durumunda Enpara.com’un bireysel müşterisi olacak olan çalışanlarınız asla hesap işletim ücreti, EFT/FAST/havale ücreti ödemez ve birikimlerine yüksek faiz kazanırlar.
 • Avantajlı fiyatlarla USD, EUR ve altın alıp satabilirsiniz.
 • QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde uygun görülmesi durumunda, şirketinizin kısa süreli nakit ihtiyaçları için 50.000 TL’ye kadar kredi (Ekpara) kullanabilirsiniz.
 • Uzun süreli ve bol avantajlı kampanlarımızdan faydalanabilirsiniz.
 • Şirketinizin önemli hesap hareketleri, talimatları veya onayınızda bekleyen işlemleri hakkında zamanında ve düzenli olarak bilgilendirilirsiniz. Böylelikle şirket hesaplarınızı kolay bir şekilde takip edebilirsiniz ve unutmak/atlamak gibi riskleriniz olmaz.
 • Enpara.com’un çok övgü alan hizmet kalitesiyle tanışırsınız. Örneğin, bir sorunuz olduğunda veya bir problem yaşamanız durumunda Çözüm Merkezi’mizi arayabilir ve 30 saniye içerisinde güler yüzlü ve işinin ehli bir danışmanımızdan destek alabilirsiniz. Enpara.com ekibi olarak müşterilerimizin %100 memnuniyeti bizim için her şeyden daha önemli. Bunu size ve şirketinize hissettirmek için can atıyoruz!

Enpara.com Şirketim tüm bu avantajları nasıl sunabiliyor?
Çok basit, Enpara.com Şirketim’de şube yok. Yani kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarımız, temizlik masrafımız, dosyalarımız, kağıtlarımız, çay, kahve fişlerimiz yok. Tüm ofis masraflarınızın bir anda ortadan kalktığını düşünün, paranız nasıl size kalacaksa bizde de aynısı oluyor. Biz de bu parayı, firmanızın temel bankacılık ürün ve hizmetlerinizden masraf almayarak ve mevduatlarına yüksek faiz vererek firmanızla paylaşıyoruz.

Şirketim Enpara.com’dan hangi bankacılık hizmetlerini alabilir?
Enpara.com Şirketim, şirketinizin en temel bankacılık ihtiyaçlarını en kolay şekilde karşılamak üzere tasarlandı. Özetle, asla bir banka şubesine gitmeden:

• Şirketiniz adına TL, USD, EUR ve altın cinsinden hesap açabilir,
• Şirketiniz adına TL, USD ve EUR cinsinden para transferi yapabilir, düzenli TL transferleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilir,
• Şirketinizin TL, USD ve EUR cinsinden gelen elektronik ödemelerini hesaplarınıza kabul edebilir,
• Şirketinizin boşta duran parasına veya birikimlerine faiz kazanabilir,
• Enpara.com POS’u aidatsız ve ücretsiz olarak kullanabilir,
• QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde uygun görülmesi durumunda, kısa süreli nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla şirketinizin Günlük hesabına 50.000 TL’ye kadar kredi limiti (Ekpara) tanımlayabilir,
• Çalışanlarınızın maaş, prim, avans, masraf vb. ödemelerini gerçekleştirebilir,
• Şirketinizin faturalarını ödeyebilir, bu ödemeler için otomatik ödeme talimatı verebilir,
• Şirketinizin SGK ödemelerini gerçeklestirebilir,
• Tüm bankalardaki şirket kredi kartlarınızın borçlarını ödeyebilir,
• Çalışanlarınızın cep telefonlarına TL yükleyebilir veya otomatik yükleme talimatı verebilir,
• Avantajlı fiyatlarla USD, EUR ve altın alıp satabilir,
• Şirketinizin Günlük hesabına bağlı olarak çalışan Encard’ınızla mağazalardan veya e-ticaret sitelerinden şirketiniz için alışveriş yapabilir,
• QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak günlük 15,000 TL’ye kadar para çekebilir ve 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz. Daha yüksek tutarlı para yatırma ve çekme ihtiyaçlarınız için ise QNB Finansbank şubelerini kullanabilirsiniz.
• Bu hizmetleri alırken herhangi bir sorunuz olması veya problem yasamanız durumunda 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak, en geç 30 saniyede bağlanabileceğiniz müşteri danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Bizimle çalıştığınız süre boyunca, bu hizmetlerimiz için şirketinizden hiçbir hesap işletim ücreti ve TL cinsinden yapılan para transferleri ve ödemeler için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Diğer tüm ücretlerimiz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Enpara.com’un şirketimin çalışanlarına da sunduğu avantajlar var mı?
Olmaz mı, elbette var :) Şirket çalışanlarınızın bireysel olarak Enpara.com müşterisi olması durumunda, yüzbinlerce bireysel müşterimiz gibi onlar da dijital bankacılığın avantajlarından faydalanabilirler. Hiçbir süre sınırlaması olmadan, asla EFT/FAST/havale ücreti ödemez, mevduatlarına her zaman piyasa ortalamalarının üzerinde yüksek faiz kazanır, avantajlı oranlarla ihtiyaç kredisi kullanabilir, aidatsız kredi kartımızı kullanabilir ve bireysel müşterilerimize sunduğumuz kampanyalarımızdan faydalanabilirler. Çalışanlarınızın maaşlarını Enpara.com Şirketim üzerinden çalışanlarınızın Enpara.com hesaplarına ödemeniz durumunda bu avantajlardan çok daha kolay faydalanabilirler.

Enpara.com Şirketim hangi kanallar üzerinden hizmet veriyor?
Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi, Cep Şubesi, 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi ve tüm yurtiçi ve yurtdışı banka ATM’leri üzerinden hizmet vermektedir. Enpara.com Şirketim QNB Finansbank şubelerini bir hizmet kanalı olarak kullanmıyor, ancak dilerseniz yüksek tutarlı para çekme ve yatırma ihtiyaçlarınız için ücreti karşılığında QNB Finansbank şubelerinden hizmet alabilirsiniz.

Enpara.com Şirketim’de şube yoksa bir sorun yaşadığımda ne yapacağım?
Merak etmeyin, size yardımcı olmak için canla başla çalışan Enpara.com Çözüm Merkezi’miz var. Bir problem yaşadığınızda 0 850 222 3663’ü arayıp, tek tuşla 30 saniye içinde deneyimli ve yetkin bir müşteri danışmanımıza bağlanabilir ve destek alabilirsiniz.

Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için herhangi bir ön koşul var mı?
Şirketinizin Enpara.com müşterisi olabilmesi için öncelikle hizmet sunabildiğimiz illerden birinde faaliyet gösteriyor olması gerekir. Ne yazik ki şu an için tüm Türkiye’ye hizmet veremiyoruz ama kapsama alanımızı genişletebilmek için elimizden geleni yaptığımıza emin olabilirsiniz. Buna ek olarak, sadece aşağıdaki tipteki firmalara hizmet verebiliyoruz:

• Gerçek kişilerin ticari işletmeleri (ör: eczaneler)
• Limited ve anonim şirketler – bu tipteki şirketlere hizmet verebilmemiz için, şirket bünyesinde tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan en az bir çalışan veya ortak bulunması gerekiyor.
•Apartman/site yönetimleri – bu tipteki şirketlere hizmet verebilmemiz için, apartmanın/sitenin tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan en az bir yöneticisinin bulunması gerekiyor.

Bu aşamada kooperatif, resmi kurum, STK vb. tüzel kişiliklere ne yazık ki hizmet veremiyoruz.

Enpara.com Şirketim neden tüm Türkiye’ye hizmet vermiyor?
Enpara.com Şirketim başvurunuzu yaptıktan sonra sizi deneyimli danışmanlarımız tarafından firma adresinizde ziyaret ediyoruz. Bu ziyarette size Enpara.com Şirketim’i etraflıca tanıtıyor ve varsa aklınıza takılan soruları yanıtlıyoruz. Ardından gerekli resmi evraklarınızı inceliyor, görüntülerini alıyor ve birlikte bankacılık sözleşmenizi imzalıyoruz. Ayrıca şirket alışverişlerinizde ve ATM’lerde kullanacağınız, bir banka kartı olan Encard’ınızı teslim ediyoruz. Tüm bu süreç eğitimli ve deneyimli banka personlimiz tarafından tamamlanıyor, kurye firmalarından hizmet almıyoruz. Dolayısıyla şu an için sedece yetişmiş personelimizin bulunduğu ve bunun için yeterli talebin oluştuğu illerde hizmet verebiliyoruz. Ancak en kısa sürede kapsama alanımızı genişletmeyi ve bir vadede tüm Türkiye’ye hizmet vermeyi hedefliyoruz. Bu konuda bizi anlayışla karşılamanızı umuyoruz. :)

Şirketim hem Enpara.com müşterisi hem de QNB Finansbank İşletme/KOBİ Bankacılığı müşterisi olabilir mi? Yoksa ikisinden birini seçmem mi gerekir?
Hayır, ikisinden birini seçmek zorunda değilsiniz. Firmanız hem Enpara.com Şirketim müşterisi hem de QNB Finansbank İşletme/KOBİ Bankacılığı müşterisi olabilir. Enpara.com Şirketim’in ürünleri ve ATM hariç hizmet kanalları ile QNB Finansbank İşletme/KOBİ Bankacılığının ürünleri ve hizmet kanalları birbirinden tamamen farklıdır ve birbirlerinden ayrıdır. Arzu ederseniz şirketinizin hem Enpara.com’da, hem de başka bir QNB Finansbank şubesinde hesapları olabilir. Bu hesaplar birbirinden ayrı olarak yönetilecektir, hesapların özellik ve koşulları birbirlerinden farklı olacaktır.

Nasıl Enpara.com Şirketimli olurum?
Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için herhangi bir ön koşul var mı?
Şirketinizin Enpara.com müşterisi olabilmesi için öncelikle hizmet sunabildiğimiz illerden birinde faaliyet gösteriyor olması gerekir. Ne yazik ki şu an için tüm Türkiye’ye hizmet veremiyoruz ama kapsama alanımızı genişletebilmek için elimizden geleni yaptığımıza emin olabilirsiniz. Buna ek olarak, sadece aşağıdaki tipteki firmalara hizmet verebiliyoruz:

• Gerçek kişilerin ticari işletmeleri (ör: eczaneler)
• Limited ve anonim şirketler – bu tipteki şirketlere hizmet verebilmemiz için, şirket bünyesinde tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan en az bir çalışan veya ortak bulunması gerekiyor.
•Apartman/site yönetimleri – bu tipteki şirketlere hizmet verebilmemiz için, apartmanın/sitenin tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan en az bir yöneticisinin bulunması gerekiyor.

Bu aşamada kooperatif, resmi kurum, STK vb. tüzel kişiliklere ne yazık ki hizmet veremiyoruz.

Şirketimi nasıl Enpara.com müşterisi yapabilirim? Bir QNB Finansbank şubesine mi gitmem gerekiyor?
Hayır, gerekmiyor :) Enpara.com Şirketim’in en önemli avantajlarından biri hiçbir bankacılık işlemi için bir banka şubesine gitmenize gerek olmaması, şirketinizi müşteri yapmak için bile! Şirketinizin Enpara.com müşterisi olması için tek yapmanız gereken www.enpara.com/sirketim adresindeki “Enparalı ol” butonuna tıklamak ve şirketinizin yetkili bir temsilcisi olarak kısa başvuru formunu doldurmak. Başvurunuzun ardından sizi en kısa sürede bir danışmanımız aracılığıyla tercih ettiğiniz adreste ziyaret edeceğiz. Bu ziyaret sırasında size Enpara.com Şirketim’i etraflıca tanıtacağız ve varsa aklınıza takılan soruları yanıtlayacağız. Ardından gerekli resmi evraklarınızı inceleyeceğiz, görüntülerini alacağız ve birlikte bankacılık sözleşmenizi imzalayacağız. Ayrıca şirket alışverişlerinizde ve ATM’lerde kullanacağınız, bir banka kartı olan Encard’ınızı teslim edeceğiz. Danışmanımız ziyaretini tamamladığı anda Enpara.com Şirketim’i kullanmaya başlayabileceksiniz.

Enpara.com Şirketim başvurusunu şirketin herhangi bir çalışanı yapabilir mi?
Hayır, Enpara.com şirketim başvurusunu sadece başvuru yapmaya yetkili kişiler yapabilir. Şirket tipi bazında başvuru yapmaya yetkili kişilerin tanımı şöyle:

• Gerçek kişilerin ticari işletmeleri için: Şirketin sahibi olan kişi
• Limited ve Anonim şirketler için: Şirket bünyesinde tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan ve bu yetkisi şirketin imza sirkülerinde açıkça belirtilmiş olan şirket ortakları veya çalışanları
• Apartman/Site yönetimleri için: Tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan ve bu yetkisi apartmanın/sitenin noter onaylı karar defterinde açıkça belirtilmiş olan yönetici

Başvuru sonrası şirketime yapacağınız ziyaret yaklaşık ne kadar bir süre içinde gerçekleşir?
Başvurunuzun ardından sizi en erken ertesi iş günü olmak üzere, en geç 3 iş günü içinde ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Ziyaretinize gelmeden önce mutlaka sizi arayıp bilgilendiriyoruz.

Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için gereken belgeler nelerdir? Ziyaret sırasında hangi belgeleri isteyeceksiniz?
Ziyaretimiz sırasında talep edeceğimiz belgeler şirket türüne göre değişiklik gösteriyor.

Eğer firmanız şahıs firması (gerçek kişinin ticari işletmesi) ise:
• Şirket sahibinin kimliği
• Vergi levhası 

Eğer firmanız ticari işletme (anonim veya limited şirket) ise:
• Başvuran kişinin kimliği
• Firmanın tüm ortaklarının kimlik fotokopileri
• Vergi levhası
• İmza sirküleri
• Ticaret sicil gazetesi

Eğer firmanız apartman/site yönetimi ise:
• Yöneticinin kimliği
• Noter onaylı karar defteri

Ziyaret edildikten sonra ne olacak, nasıl kullanmaya başlayacağım?
Ziyaretimiz sonlandığı anda Enpara.com Şirketim’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Ziyaretimizin hemen ardından Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne giriş yapabilmeniz için gerekli müşteri numaranızı ve geçici internet şifrenizi cep telefonunuza SMS olarak göndereceğiz. Bu bilgilerle ilk girişinizi yapmanızın ardından, sadece ilk girişinize özel birkaç güvenlik adımını tamamlamanızı isteyeceğiz. Bu adımlar sonrasında asla bir şubeye gitmek zorunda kalmadan Enpara.com Şirketim’in ürün ve hizmetlerini kullanabileceksiniz.

Şirketimi Enpara.com müşterisi yapmak için ziyaret edecek kişi Enpara.com personeli mi yoksa kurye mi?
Enpara.com Şirketim ziyaretlerinin tamamı Enpara.com personeli olan deneyimli ve eğitimli danışmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Şirketimi ziyaret eden kişinin Enpara.com personeli olduğundan nasıl emin olabilirim?
Sizi ziyarete gelen müşteri danışmanlarımızın üzerlerinde resimli Enpara.com personel kimlikleri bulunur ve ziyaret sırasında size Enpara.com kartviziti takdim ederler. Ayrıca, tüm ziyaret işlemlerini tablet bilgisayarları üzerinden gerçekleştirirler. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, sizi ziyaret eden kişinin resmi kimliğini ve personel kimliğinin üzerinde bulunan sicil numarasını talep edebilir ve 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu bilgileri teyit edebilirsiniz. Enpara.com müşteri danışmanlarımız sizden kesinlikle bir hizmet ücreti talep etmezler ve hiçbir koşulda hesabınıza yatırılmak üzere sizden nakit para teslim almazlar. Sizden gelebilecek bu tip talepleri ise her koşulda geri çevirirler. Enpara.com müşteri danışmanları tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerde, ziyaret edildikten kısa bir süre sonra Enpara.com* adlı göndericiden bir SMS ve sirketim@enpara.com adresinden bir e-posta mesajı alırsınız. Bu mesajları hiç almamanız veya farklı göndericilerden almanız durumunda mutlaka 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Ziyaret sırasında başvuruyu yapan kişinin mutlaka şirkette bulunması gerekiyor mu?
Gerçek kişilerin ticari işletmeleri, limited ve anonim şirketler için ziyaretimizi şirkette ve başvuruyu yapan şirket yetkilisi ile tamamlamamız gerekiyor. Apartman/site yönetimleri için ise ziyaretimizi talep edilen adreste ve başvuruyu yapan yönetici ile tamamlamamız gerekiyor

Ziyaret sırasında tüm firma yetkililerin şirkette bulunması gerekiyor mu?
Hayır, ziyaretimiz esnasında sadece başvuruyu yapan şirket yetkilisinin bulunması yeterli. Ancak, ziyaretimiz sırasında şirketin tüm ortaklarının kimlik fotokopilerinin diğer belgelerle birlikte danışmanımıza sunulması gerekiyor.

Şirketimi Enpara.com Şirketim müşterisi yapmak için imzalayacağım sözleşmeye diğer şirket yetkililerin de imza atması gerekiyor mu?
Hayır, Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için başvuru yapan, şirketin tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkili bir çalışanın veya ortağın sözleşmeyi imzalaması yeterli. Ancak, ziyaretimiz sırasında firmanın tüm ortaklarının kimlik fotokopilerinin de diğer belgelerle birlikte danışmanımıza sunulması gerekiyor.

Yabancı uyrukluyum, şirketim adında Enpara.com başvurusu yapabilir miyim?
Ne yazık ki, yabancı uyruklu kişiler Enpara.com Şirketim başvurusu yapamıyor.

Mavi kartım var, şirketim adında Enpara.com başvurusu yapabilir miyim?
Ne yazık ki, mavi kartlı olan kişiler Enpara.com Şirketim başvurusu yapamıyor.

Şirketim zaten hali hazırda QNB Finansbank ile çalışıyor. Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için tekrar ayrıca bir başvuru yapmam gerekiyor mu?
Evet, QNB Finansbank İşletme/KOBİ Bankacılığı müşterisi olsanız da, Enpara.com Şirketim ile çalışabilmek için ayrıca bir başvuru yapıp Enpara.com Şirketim müşterisi olmanız gerekiyor. Bunun için www.enpara.com/sirketim adresindeki “Enparalı ol” butonuna tıklamanız ve şirketinizin yetkili bir temsilcisi olarak kısa başvuru formunu doldurmanız yeterli. Başvurunuzun ardından sizi tercih ettiğiniz adreste ziyaret edip işlemlerinizi tamamlayacağız.

Ben bireysel bir Enpara.com müşterisiyim. Şirketimi de Enpara.com Şirketim müşterisi yapmak için ayrıca bir başvuru yapmam gerekiyor mu?
Öncelikle Enpara.com’u bireysel olarak kullanıp şirketiniz için de bizimle çalışmak istemeniz bizi çok mutlu etti, teşekkür ederiz :) Şirketinizin de bizimle çalışabilmesi için ayrıca bir başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için www.enpara.com/sirketim adresindeki “Enparalı ol” butonuna tıklamanız ve şirketinizin yetkili bir temsilcisi olarak kısa başvuru formunu doldurmanız yeterli. Başvurunuzun ardından sizi tercih ettiğiniz adreste ziyaret edip işlemlerinizi tamamlayacağız.

Şirketimi Enpara.com müşterisi yaptığımda ben de otomatikman Enpara.com’un bireysel müşterisi oluyor muyum?
Hayır, şirketiniz Enpara.com Şirketim müşterisi olduğunda siz otomatik olarak Enpara.com’un bireysel bir müşterisi olmazsınız. Bireysel olarak da Enpara.com’u tercih etmeniz bizi çok mutlu eder :) Bunun için şirketiniz için yaptığınız başvurunun sonunda bireysel olarak da Enpara.com müşterisi olmak istediğinizi belirtmeniz ve ek olarak sorulacak birkaç bilgiyi daha paylaşmanız yeterli. Başavurunuzun ardından şirketinize yapacağımız ziyaret sırasında şirketinizin müşteri olma işlemleri ile birlikte sizin de bireysel işlemlerinizi tamamlarız. Ya da Enpara.com Şirketim başvurusundan bağımsız olarak, dilediğiniz zaman www.enpara.com adresini ziyaret ederek birseysel bir başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun ardından sizi tercih ettiğiniz adresinizde ziyaret edip müşteri olma işlemlerinizi tamamlarız.

Şirketimi Enpara.com müşterisi yaptığımda tüm şirket çalışanları da otomatikman Enpara.com’un bireysel müşterisi oluyor mu?
"Hayır, şirketiniz Enpara.com Şirketim müşterisi olduğunu şirket çalışanlarınız otomatik olarak Enpara.com’un bireysel müşterileri olmaz. Şirket çalışanlarınızın bireysel olarak Enpara.com’u tercih etmeleri bizi çok mutlu eder. Bunun için çalışanlarınızın www.enpara.com adresini ziyaret ederek ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekir. Başvurularının ardından çalışanlarınızı adreslerinde ziyaret ederek müşteri olma süreçlerini tamamlarız. Alternatif olarak, çalışanlarınızın maaş ödemelerini Enpara.com Şirketim üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmeniz durumda, maaş ödeme adımında çalışanlarınızı şirket personeli olarak tanımladığınız nokada, tüm tanımlı çalışanlarınız için başvuru süreci otomatik olarak tetiklenir. Bu durumda biz teker teker tüm çalışanlarınızı arayarak başvurularını alır ve ardından onları ziyaret ederek müşteri olma süreçlerini tamamlarız."

Şirketimi Enpara.com müşterisi yapmak için benim de bireysel olarak Enpara.com müşterisi olmam gerekir mi?
Hayır, şirketinizi Enpara.com Şirketim müşterisi yapmanız için şirket yetkisi olarak sizin bireysel bir Enpara.com müşterisi olmanıza gerek yok.

Mevduat güvencesi/sigortası
Enpara.com’daki mevduatlarım Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde sigortalanarak devlet güvencesi altına alınır değil mi?
Elbette. Enpara.com, Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca QNB Finansbank’ta ve dolayısıyla onun bir parçası olan Enpara.com’da bulunan tüm mevduatlarınızın TMSF tarafından belirlenen kısmını (bu tutar bugün için 650.000 TL’dir) sigorta ettirir, böylece paranız devlet güvencesi altına alınır. Paranızı herhangi bir muteber bankaya yatırdığınızda nasıl akşam rahat uyuyorsanız, QNB Finansbank’ın bir parçası olan Enpara.com’a yatırdığınızda da aynı şekilde uyuyabilirsiniz.

Güvenlik
Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi yeterince güvenli mi?
Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi için, bankacılık sektöründe geçerli olan tüm güvenlik standartları uygulanmaktadır. Şirketinizin parasının güvende olması bizim için her şeyden daha önemli.

Enpara.com Şirketim şifrelerimi nasıl güvenli hale getirebilirim?
Bunun için, aklınızda tutması kolay ama başkalarının tahmin edemeyeceği şifreler belirlemelisiniz. Şifrenizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmaması gerekir. Şifrenizi belirledikten sonra mutlaka düzenli aralıklarla değiştirin.

Bilgisayarımın Enpara.com Şirketim’i kullanmak için yeterince güvenli olduğundan nasıl emin olurum?
Bilgisayarınızdan güvenli bir şekilde bankacılık işlemleri yapabilmeniz için temel güvenlik önlemlerini almanız çok önemli:

• Enpara.com Şirketim’e erişim sağlamak için kullandığınız bilgisayarları tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere emanet etmeyin.
• Güvenliğinden emin olmadığınız, internet kafe gibi yerlerde bulunan genel kullanıma açık bilgisayarları kullanmayın.
• İnternet şubesini kullanırken bilgisayarınızı gözetimsiz bırakmayın.• İşlemleriniz bittiğinde erişimi sonlandırmak için "Güvenli Çıkış" butonunu kullanın.
• Virüsler ve casus yazılımlar oldukça sık olarak karşılaşılan zararlı programlardır. Bilgisayar kullanımınız sırasında isteminiz dışında açılan reklam pencereleri ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınıza zararlı bir yazılım sızmış olabilir. Korunmak için mutlaka lisanslı antivirüs ve antispyware yazılımları kullanın.
• Kullandığınız yazılımların yeni çıkan virüsleri tanıması için gerekli güncellemeleri yapın ve düzenli olarak tarama işlemi gerçekleştirin.
• İşletim sistemi veya yazılımlarda bulunan açıklar, internet üzerinden gelen tehditleri aktif hale getirebilir ve yetkisiz kişilerin bilgilerinize erişmesine yol açabilir. Bu açıkların kapatılması için yayınlanan güncelleme ve yamaları düzenli olarak bilgisayarınıza yüklemeye özen gösterin.
• İşletim sisteminizin güvenlik duvarı özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Lisanslı ürünler kullanmaya dikkat edin.
• Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silin.
• Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, “.exe” uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
• Web tarayıcınızın güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olun.
• Sanal ortamlarda arkadaşlarınızdan geliyor gibi görünen bilgi veya para taleplerinin gerçekliğini mutlaka kontrol edin.
• Sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde güvenlik bilgilerinizi asla paylaşmayın.

Enpara.com Şirketim’de kayıtlı bilgilerin güvenliği için nelere dikkat etmeliyim?
Enpara.com Şirketim’de kayıtlı bilgilerin güvenliğini sağlamak için biz elimizden gelen her türlü önemli alıyoruz. Ancak bilgilerinizin güvenliğini sağlamak bizim tek başımıza yapabileceğimiz birşey değil. Sizin ve Enpara.com Şirketim’i kullanmaya yetkili tüm şirket çalışanlarının da gerekli önlemleri alması ve aşağıdaki noktalara özen göstermesi çok önemli:

• Enpara.com Şirketi İnternet Şubesi’ne giriş yapmak için bize yalnızca www.qnbfinansbank.enpara.com/sirketim adresinden ulaşın.
• Phishing (oltalama) denilen ve size bilgilerinizi girmeniz için sahte ekranlar sunan web sitelerine karşı her zaman çok dikkatli olun. Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne güvenli giriş yapmadan, ucuna bir ödül konarak sizden bilgilerinizi/şifrelerinizi isteyen veya bir ürün başvurunuzu tamamlamak veya bilgilerinizi güncellemek amaçlıymış gibi gözükerek bilgilerinizi talep eden internet sitelerini ya da e-postaları dikkate almayın ve mutlaka guvenlik@enpara.com adresinden bize bildirin.
• Müşteri numaranızı ve şifrelerinizi hem internette hem de gerçek hayatta iyi koruyun ve gizli tutun. Şifrelerinizi banka personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın.
• Bilgilerinizi cüzdanınızda, çantanızda ya da cep telefonunuzda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin.
• Şifrelerinizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmamasına dikkat edin. Düzenli aralıklarla değiştirin.
• Giriş yaparken klavye ya da ekranınızı izleyen kişilerin veya kameraların olmadığına emin olun.
• Enpara.com’dan aradığını iddia eden ancak 0850 222 3663 dışında bir numaradan gelen çağrıları dikkate almayın, bu çağrılarda hiçbir gizli bilginizi (kimlik bilgileri, kart numarası, şifre vb.) paylaşmayın.
• SMS, e-posta veya bu kanallardan yollanan bir link aracılığıyla hiçbir gizli bilginizi (kimlik bilgileri, kart numarası, şifre vb.) paylaşmayın. Enpara.com olarak sizden asla bu kanallardan gizli bilgi paylaşmanızı istemeyiz.
• Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olun.
• Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden istenen gizli bilgilerinizi paylaşmayın.
• ATM’lerden aldığınız işlem çıktılarını veya internet şubesi ekranlarından aldığınız basılı dokümanları yabancıların erişebileceği yerlerde bırakmamaya özen gösterin.

Enpara.com Şirketim hesaplarında bilgim dışında bir hareket olduğunda ne yapmalıyım?
Herhangi bir yetkisiz erişimin sağlanması, bilginiz dışında bir işlem yapılması veya şifrenizin başkaları tarafından bilindiğinden şüphelenmeniz durumunda derhal 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak veya guvenlik@enpara.com adresinden bize yazarak bilgi vermeniz gerekir.

Şirketim adına bana verilen Encard çalındığında veya kaybolduğunda ne yapmalıyım?
Encard’ınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda, bunu hemen 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi'ne bildirmeniz gerekir. Bu bildirime kadar gerçekleşen tüm işlemlerden firmanız, bu bildirim sonrası gerçekleşecek olan tüm işlemlerden ise Enpara.com sorumludur.

Şirketimi ziyaret eden kişinin Enpara.com personeli olduğundan nasıl emin olabilirim?
Sizi ziyarete gelen müşteri danışmanlarımızın üzerlerinde resimli Enpara.com personel kimlikleri bulunur ve ziyaret sırasında size Enpara.com kartviziti takdim ederler. Ayrıca, tüm ziyaret işlemlerini tablet bilgisayarları üzerinden gerçekleştirirler. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, sizi ziyaret eden kişinin resmi kimliğini ve personel kimliğinin üzerinde bulunan sicil numarasını talep edebilir ve 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu bilgileri teyit edebilirsiniz. Enpara.com müşteri danışmanlarımız sizden kesinlikle bir hizmet ücreti talep etmezler ve hiçbir koşulda hesabınıza yatırılmak üzere sizden nakit para teslim almazlar. Sizden gelebilecek bu tip talepleri ise her koşulda geri çevirirler. Enpara.com müşteri danışmanları tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerde, ziyaret edildikten kısa bir süre sonra Enpara.com* adlı göndericiden bir SMS ve sirketim@enpara.com adresinden bir e-posta mesajı alırsınız. Bu mesajları hiç almamanız veya farklı göndericilerden almanız durumunda mutlaka 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ne girişlerimde uzun zamandır güvenlik kodu istenmiyordu, ama son girişimde istendi. Bunun sebebi nedir?
Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ne ilk girişinizden sonra sizden tekrar güvenlik kodu istenmesinin birkaç nedeni olabilir:

• Enpara.com Şirketim Cep Şubesi uygulamasını silip tekrar yüklemeniz,
• Enpara.com Şirketim Cep Şubesi kullanım yetkinizi kapatıp sonra tekrar aktive etmeniz,
• Farklı bir cihaz üzerindeki Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ne giriş yapmanız (hem farklı cihazdaki uygulamaya giriş yaparken, hem de daha sonra sürekli olarak kullandığınız cihazdaki uygulamaya giriş yaparken sizden güvenlik kodu istenir),
• Farklı bir kullanıcı kendi bilgileriyle sizin cihazınızdan Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra tekrar sizin kendi bilgilerinizle giriş yapmanız.

Enpara.com Şirketim’e kayıtlı telefonumun SIM kartı/operatörü/numarası değişti. Enpara.com’u kullanmaya devam edebilmek için ne yapmalıyım?
Telefon numaranızın aynı kalması ancak operatörünüzün ya da SIM kartınızın değişmesi durumunda sizin güvenliğiniz için SIM kartınıza bir bloke konulur ve Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne girişiniz sırasında gönderilen SMS şifresi size ulaşmaz. Bu durumda 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu blokeyi kaldırabilirsiniz veya internet şubesine girişte karşınıza çıkacak güvenlik sorularını doğru bir şekilde cevaplamanız ve internet şifrenizi değiştirmeniz durumunda bu bloke otomatik olarak kalkar. Enpara.com Şirketim Cep Şubesi tarafında ise, eğer cep şubesinin aktif bir kullanıcısıysanız hiçbir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak eğer cep şubesini ilk kez kullanacaksanız aynı süreç cep şubesi için de geçerlidir.

Cep telefonu numaranızın değişmesi halinde ise mutlaka QNB Finansbank ATM’lerinden veya 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak size tanımlı cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekir. Güncelleme sonrasında Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi'ni kullanmaya devam edebilirsiniz.

Şirketimin Enpara.com hesaplarına ulaşma ve işlem yapma yetkisine sahip bir ortağı, çalışanı veya hizmet sağlayıcısı şirketten ayrıldı. Ne yapmalıyım?
Eğer şirketten ayrılan kişi Enpara.com Şirketim’de kısıtlı yetkilere sahip bir kullanıcı ise, şirketin tam yetkili bir kullanıcısının internet şubesine giriş yaparak sol alttaki Ayarlar>Firma>Kullanıcı adımından ilgili kullanıcıyı seçip silmesi yeterli. Eğer şirketten ayrılan kişi Enpara.com Şirketim’de yetkili bir kullanıcı ise, varsa başka bir yetkili kullanıcının ya da yoksa bir şirket ortağının 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu durumu bize iletmesi ve şirketin bu durumu yansıtan yeni imza sirkülerini sirketim@enpara.com adresine e-posta yoluyla göndermesi gerekir.

Kullanıcılar
Kimler şirketimin Enpara.com hesaplarına ulaşabilir ve işlem yapabilir? Farklı yetkilere sahip farklı kullanıcı tipleri var mı?
Firmanızın Enpara.com Şirketim’i kullanmaya yetkili ilk kullanıcısı şirket adına Enpara.com başvurusunu yapan ve bankacılık sözleşmesini imzalayan kişidir. Bu kişi Enpara.com Şirketim’de şirketiniz adına tüm işlemleri yapmaya yetkili bir ‘yetkili kullanıcı’dır. Bu kişi:

• Gerçek kişilerin ticari işletmelerinde firmanın sahibi,
• Limited ve anonim şirketlerde şirket adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkili bir çalışan veya ortak,
• Apartman/site yönetimlerinde ise tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkisi olan ve bu yetkisi apartmanın/sitenin noter onaylı karar defterinde açıkça belirtilmiş olan yönetici olmalıdır.Firmanızın bu ilk ‘yetkili kullanıcı’sı Enpara.com’a giriş yaptıktan sonra dilediği zaman, şirketinizin hesaplarına ulaşabilecek ve işlem yapabilecek yeni kullanıcılar tanımlayabilir.

Enpara.com Şirketim’de 2 tip yeni kullanıcı tanımlanabilir:

• Yetkili kullanıcı (limited ve anonim şirketler, apartman/site yönetimleri için): Yetkili kullanıcı, şirketinizin tüm Enpara.com hesaplarına erişmeye ve şirketiniz adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye yetkisi olan kullanıcı tipidir. Şirketiniz için tanımlanabilecek yetkili kullanıcılar şirket adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkili olmalı ve bu yetkileri limited ve anonim şirketler için şirketin imza sirkülerinde, apartman/site yönetimleri için noter onaylı karar defterinde belirtilmiş olmalıdır. Şirketiniz için tanımlanan tüm yetkili kullanıcılar Enpara.com Şirketim’de aynı yetkilere sahip olurlar.
• Kısıtlı kullanıcı (tüm şirketi tipleri için): Kısıtlı kullanıcı, şirketinizin tüm Enpara.com hesaplarını gözlemleyebilen ancak sadece kendisi için belirlenen günlük limit dahilinde işlem yapabilen kullanıcı tipidir. Kısıtlı bir kullanıcının günlük işlem limiti kullanıcıyı tanımlayan yetkili tarafından belirlenir. Bu limiti aşan işlemler yetkili kullanıcıların onayına düşer ve ancak bir yetkili kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra gerçekleşir. Kısıtlı kullanıcıların şirket adına kredi kullanma yetkisi yoktur. Şirketin herhangi bir çalışanı veya hizmet sağlayıcısı kısıtlı kullanıcı olarak tanımlanabilir.

Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcısı nedir? Kimler yetkili kullanıcı olabilir?
Yetkili kullanıcı, şirketinizin tüm Enpara.com hesaplarına erişmeye ve şirketiniz adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye yetkisi olan kullanıcıdır. Firmanız adına Enpara.com başvurusunu yapan ve ziyaretimiz sırasında bankacılık sözleşmesini imzalayan kişi otomatik olarak firmanızın yetkili kullanıcısı olarak tanımlanır. Gerçek kişilerin ticari işletmelerinde sadece firma sahibi yetkili kullanıcı olabilir. Limited ve anonim şirketlerde ise şirket adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkili olan ve bu yetkisi şirketin imza sirkülerinde belirtilmiş olan tüm çalışanlar veya ortaklar yetkili kullanıcı olarak tanımlanabilir. Yeni bir yetkili kullanıcı tanımı mevcut bir yetkili kullanıcı tarafından gerçekleştirilir.

Enpara.com Şirketim kısıtlı kullanıcısı nedir? Kimler kısıtlı kullanıcı olabilir?
Kısıtlı kullanıcı, şirketinizin tüm Enpara.com hesaplarını gözlemleyebilen ancak sadece kendisi için belirlenen günlük limit dahilinde işlem yapabilen kullanıcı tipidir. Kısıtlı bir kullanıcının günlük işlem limiti kullanıcıyı tanımlayan yetkili tarafından belirlenir. Bu limiti aşan işlemler yetkili kullanıcıların onayına düşer ve ancak bir yetkili kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra gerçekleşir. Kısıtlı kullanıcıların şirket adına kredi kullanma yetkisi yoktur. Şirketin herhangi bir çalışanı veya hizmet sağlayıcısı Enpara.com Şirketim kısıtlı kullanıcısı olabilir. Bunun için yetkili bir kullanıcının tanım yapması yeterlidir.

Yeni bir yetkili kullanıcı nasıl tanımlanır?
Firmanız adına Enpara.com başvurusunu yapan ve ziyaretimiz sırasında bankacılık sözleşmesini imzalayan kişi otomatik olarak firmanızın yetkili kullanıcısı olarak tanımlanır. Gerçek kişilerin ticari işletmelerinde (şahıs şirketleri) sadece tek bir Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcısı olabilir, o da firma sahibidir. Limited ve anonim şirketlerde ise mevcut bir yetkili kullanıcı, şirketin imza sirküleri doğrultusunda yetkili kullanıcı olarak olarak tanımlanabilecek kişiler arasından seçim yaparak yeni yetkili kullanıcılar tanımlayabilir. Tanımlama işlemi Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde sol alttaki Ayarlar>Firma >Kullanıcı adımı takip edilerek gerçekleştirilir. Tanımlama sonrası yeni yetkili kullanıcı kendisine SMS ile gönderilen müşteri numarası ve geçici internet şifresini kullanarak Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne giriş yapabilir ve Enpara.com’u tam yetkili olarak kullanmaya başlayabilir. Talep edilmesi durumunda kendisine ayrıca ATM’lerde ve şirket alışverişlerinde kullanabileceği, bir banka kartı olan Encard gönderilir.

Yetkili kullanıcı olarak tanımlamak istediğim kişi yetkili kullanıcı olarak tanımlayabileceğim kişiler listesinde yok. Ne yapmalıyım?
Limited ve anonim şirketlerde sadece şirket adına tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye tek başına yetkili olan ve bu yetkisi şirketin imza sirkülerinde belirtilmiş çalışanlar veya ortaklar Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcısı olarak tanımlanabilir. Şirketinizin yetkili kullanıcısı olarak tanımlanabilecek kişiler listesi şirketinizin kayıtlarımızdaki güncel imza sirküleri üzerinden bu kurallar gözetilerek belirlenir. Eğer şirketiniz için yetkili kullanıcı olarak tanımlamak istediğiniz kişi belirtilen yetkilere sahip olmasına rağmen yetkili kullanıcı olarak tanımlanabilecek kişiler listesinde yoksa, 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak destek alabilirsiniz.

Yeni bir kısıtlı kullanıcı nasıl tanımlanır?
Şirketinizde veya şirketinizin bir hizmet sağlayıcısında çalışan herhangi bir kişi, şirketinizin mevcut bir Enpara.com Şirketin yetkili kullanıcısı tarafından kısıtlı kullanıcı olarak tanımlanabilir. Tanımlama işlemi Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde sol alttaki Ayarlar>Firma>Kullanıcı adımı takip edilerek gerçekleştirilir. Tanımlama sonrası yeni kısıtlı kullanıcı kendisine SMS ile gönderilen müşteri numarası ve geçici internet şifresini kullanarak Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne girebilir ve yetkileri dahilinde işlem yapmaya başlayabilir.

Yetkili kullanıcıların yetkileri nelerdir, nasıl belirlenir?
Şirketinizin tüm Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcıları, hiçbir kısıt olmadan şirketle ilgili tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirme yetkisine sahiptir ve tüm Enpara.com Şirketim kanallarını (internet şube, cep şube, Çözüm Merkezi ve ATM’ler) kullanabilirler.

Kısıtlı kullanıcıların yetkileri nelerdir, nasıl belirlenir?
Kısıtlı kullanıcılar şirketinizin tüm Enpara.com hesaplarını gözlemleyebilir ancak sadece kendileri için belirlenen günlük bir limit dahilinde işlem (para transferleri, ödemeler, personel maaş ödemeleri vb.) yapabilir. Kısıtlı kullanıcılara ayrıca maaş ödeme yetkisi verilebilir. Kısıtlı bir kullanıcının günlük işlem limiti ve maaş ödeme yetkisi kullanıcıyı tanımlayan yetkili kullanıcı tarafından belirlenir ve kullanıcı bazında farklılaştırılabilir. Kısıtlı kullanıcıların günlük limitini ve yetkilerini aşan işlemleri yetkili kullanıcıların onayına düşer ve ancak bir yetkili kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra gerçekleşir. Kısıtlı kullanıcıların şirket adına kredi kullanma yetkisi yoktur ve kendilerine bir Encard gönderilmez. Kısıtlı kullanıcılar sadece Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi kanalıyla işlem yapabilirler, Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ni kullanamazlar. Ayrıca Encard’ları olmadığından ATM’lerden işlem ve POS’lardan alışveriş yapamazlar. İhtiyaçları olması durumunda her zaman Enpara.com Çözüm Merkezi’nden destek alabilirler.

Yetkili bir kullanıcının yetkileri nasıl kısıtlanır veya iptal edilir?
Şirketinizin yetkili bir Enpara.com Şirketim kullanıcısının yetkilerinin bazılarının kısıtlanması ve bazılarının devam etmesi ne yazık ki mümkün değil. Ancak bu yetkili kullanıcıyı Enpara.com Şirketim’in kullanıcı listesinden tamamen çıkararak tüm yetkililerini iptal edebilirsiniz. Bunun için şirketin başka bir yetkili kullanıcısının veya yoksa bir şirket ortağının 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak talepte bulunması ve şirketin bu değişikliği yansıtan yeni imza sirkülerini sirketim@enpara.com adresine e-posta yoluyla yollaması gerekir. Yeni imza sirkülerini inceledikten ve kullanıcıyı iptal ettikten sonra, talepte bulunan kişiyi mutlaka arayıp bilgi veririz. Ayrıca, bazı istisnai durumlarda şirketinizi ziyaret etmemiz gerekebilir. Bu gibi durumlarda ziyaret öncesinden mutlaka bir şirket yetkilisini arayıp bilgi veririz.

Kısıtlı bir kullanıcının yetkileri nasıl kısıtlanır veya iptal edilir?
Kısıtlı bir kullanıcının günlük işlem limiti veya maaş yetkisi, şirketin herhangi bir yetkili kullanıcısı tarafından Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde sol alttaki Ayarlar>Firma>Kullanıcı adımı takip edilerek kısıtlanabilir. Ya da aynı adımdan kısıtlı kullanıcı tamamen silinerek tüm yetkileri iptal edilebilir.

Şirketimin Enpara.com hesaplarına ulaşma ve işlem yapma yetkisine sahip bir ortağı, çalışanı veya hizmet sağlayıcısı şirketten ayrıldı. Ne yapmalıyım?
Eğer şirketten ayrılan kişi Enpara.com Şirketim’de kısıtlı yetkilere sahip bir kullanıcı ise, şirketin tam yetkili bir kullanıcısının internet şubesine giriş yaparak sol alttaki Ayarlar>Firma>Kullanıcı adımından ilgili kullanıcıyı seçip silmesi yeterli. Eğer şirketten ayrılan kişi Enpara.com Şirketim’de yetkili bir kullanıcı ise, varsa başka bir yetkili kullanıcının ya da yoksa bir şirket ortağının 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu durumu bize iletmesi ve şirketin bu durumu yansıtan yeni imza sirkülerini sirketim@enpara.com adresine e-posta yoluyla göndermesi gerekir.

Kısıtlı bir kullanıcının başlattığı bir işlem yetkili bir kullanıcının onayına düştüğünde yetkili kullanıcı bundan nasıl haberdar olur? İşlemi nasıl onaylayabilir veya reddedebilir?
Kısıtlı bir kullanıcının günlük işlem limitini veya yetkilerini aşan tüm işlemleri şirketin yetkili kullanıcısının onayına düşer. Bu durumda yetkili kullanıcı SMS ve e-posta yoluyla ücretsiz olarak bilgilendirilir ve ardından Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi veya Cep Şubesi’ne giriş yaparak Onay İşlemleri adımından işleme onay verebilir ya da işlemi reddedebilir. Şirkette birden fazla Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcısı olması durumunda bilgilendirme tüm yetkili kullanıcılara aynı anda yapılır ve ilk verilen onay veya reddin ardından işlem gerçekleşir veya iptal edilir.

Kısıtlı bir kullanıcının başlattığı bir işlem yetkili bir kullanıcının onayına düştüğünde yekili kullanıcı bir aksiyon almazsa ne olur?
Yetkili bir kullanıcının onayına düşen bir işlem SMS ve e-posta ile iletilen onay bildiriminde belirtilen tarih ve saate kadar onaylanmazsa otomatik olarak iptal edilir.

Hesaplar

Günlük hesap
Günlük hesap nedir? Nasıl çalışır?
Günlük hesap, adı üzerinde, şirketinizin tüm günlük bankacılık ihtiyaçları için kullanabileceğiniz bir hesaptır. Şirketinizin Türk Lirası cinsinden tüm para transferlerini ve ödemelerini bu hesaptan yapabilir, gelen ödemelerini bu hesaba kabul edebilirsiniz. Şirketinizin banka kartı olan Encard Şirketim de bu hesaba bağlı olarak çalışır, yani bu hesaptan şirket alışverişlerinizi gerçekleştirebilir, ATM’ler aracılığıyla bu hesaptan para çekip yatırabilirsiniz. ‘Bunda ne var ki, bildiğimiz banka hesabı bu’ dediğinizi duyar gibiyiz. Evet haklısınız. Asıl önemli kısmı şimdi geliyor: Bu hesabın bakiyesinin 50.000 TL’yi aşan kısmı her gece, sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak faiz kazanır. Örneğin, diyelim ki gün sonunda hesapta 100.000 TL para var. Bu tutarın 50.000 TL’si o gece faiz kazanır ve kazandığınız faiz ertesi sabah hesabınıza yansır. Yeni şirketinizin boşta duran parası her gece büyür, üstelik piyasa ortalamalarının üzerinde bir faiz oranıyla. Ayrıca, şirket çalışanlarınızın maaş ödemelerini de Enpara.com Şirketim aracılığıyla gerçekleştirmeniz durumunda, Günlük hesabınız ilan ettiğimiz faiz oranına ek yıllık +%1 faiz daha kazanır.

Günlük hesabın Vadesiz Mevduat hesabından farkı nedir?
Vadesiz Mevduat hesabı faiz kazandırmaz. Ancak Günlük hesap, gün sonu bakiyesinin 50.000 TL’yi aşan kısmı için her gece faiz kazandırır.

Günlük hesabın hesap işletim ücreti var mı?
Şirketiniz Enpara.com'da ömür boyunca Günlük hesap için hiçbir hesap işletim ücreti ödemez.

Günlük hesap hangi şartlar altında nasıl faiz kazandırır?
Günlük hesap, hesabın gün sonu bakiyesinin 50.000 TL’yi aşması durumunda, 50.000 TL’yi aşan kısmı için faiz kazandırır. Örneğin, diyelim ki gün sonunda hesapta 100.000 TL para var. Bu tutarın 50.000 TL’si o gece faiz kazanır ve kazandığınız faiz ertesi sabah hesabınıza yansır.

Günlük hesabın faiz kazanmak için alt ve üst limitleri nedir? Bu limitleri değiştirebilir miyim?
Günlük hesabın faiz kazanması için alt limit 50.000 TL’dir. Yani hesabın gün sonu bakiyesinin 50.000 TL’yi aşan kısmı her gece, sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak faiz kazanır. Faiz kazanmak için bir üst limit bulunmamaktadır. Günlük hesabın alt limiti banka tarafından belirlenir ve her şirket için aynıdır, değiştirilemez. Günlük hesabın alt limitinin değişmesi durumunda size öncesinde mutlaka haber veririz.

Şirketim için mutlaka bir Günlük hesap açmak zorunda mıyım? Faiz kazandırmayan normal bir Vadesiz TL hesabı açamaz mıyım?
Enpara.com Şirketim müşterisi olan tüm firmalar için otomatik olarak bir Günlük hesap açılır. Eğer Günlük hesabınızın faiz kazandırmasını istemiyorsanız, bu özelliği internet şubemizin Hesaplar>Günlük hesap detaylar adımından dilediğiniz zaman tek tıkla kapatabilirsiniz. Olur da fikrinizi değiştirip gecelik faiz kazanmaya karar verirseniz yine aynı şekilde bu özelliği açabilirsiniz.

Şirketim için nasıl Günlük hesap açabilirim?
Enpara.com Şirketim müşterisi olan tüm firmalar için otomatik olarak bir Günlük hesap açılır. Yani şirketinize bir Günlük hesap açmak için Enpara.com’a başvuru yapmak ve sizi ziyaret edecek müşteri danışmanımızla birlikte müşteri olma işlemlerini tamamlamak dışında yapmanız gereken birşey yok.

Şirketim için hangi para birimlerinden kaç tane Günlük hesap açabilirim? Neden?
Şirketiniz için sadece Türk Lirası para biriminde ve sadece tek bir tane Günlük hesap açılır. Şirketinizin tüm günlük bankacılık ihtiyaçları için tek bir hesap olması işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Şirketinizin tüm ödemelerini ve para transferlerini tek bir hesaptan yaptığınızda işlemlerinizi takip etmek çok daha basit olacaktır. Enpara.com Şirketim’de ne zaman, neden açtığınızı unuttuğunuz ve ayrı ayrı takip etmek zorunda kaldığınız hesaplar olmaz. Tek bir hesaptan bütün bankacılık işlemlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

Şirketimin Günlük hesabına nasıl para yatırabilirim?
Şirketinizin Günlük hesabına gelen para transferi (EFT/FAST/havale) yoluyla veya Encard’ınız ile para yatırma özelliğine sahip tüm QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak para yatırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tüm QNB Finansbank şubelerinden ücretsiz bir şekilde para yatırabilirsiniz.

Şirketimin Günlük hesabından nasıl para çıkarabilirim?
Şirketinizin Günlük hesabından giden para transferi (EFT/FAST/havale) yoluyla veya Encard’ınız ile QNB Finansbank ATM’lerinden para çekerek para çıkartabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tüm QNB Finansbank şubelerinden ücretsiz bir şekilde para çekebilirsiniz.

Şirketimin Günlük hesabını nasıl kapatabilirim?
Şirketinizin Günlük hesabını kapatmak isterseniz, bu, şirketinizin Enpara.com ile tüm ilişiğini kesmesi anlamına gelecektir. Çünkü Günlük hesap şirketinizin Enpara.com’daki ana hesabıdır ve tüm işlemleri bu hesaba bağlantılı olarak gerçekleşir. Umarız asla böyle bir karar almazsınız, ama alacak olursanız şirketinizin Günlük hesabını 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak kapatabilirsiniz.

Vadesiz mevduat hesabı
Enpara.com Şirketim’de Vadesiz Mevduat hesabı var mı? Nasıl çalışır?
Enpara.com Şirketim’de USD ve EUR para biriminden Vadesiz Mevduat hesabı açabilirsiniz. Türk Lirası cinsinden Vadesiz Mevduat hesabı ihtiyacınız için ise Günlük hesabı kullanabilirsiniz. Vadesiz Mevduat hesabı faiz kazandırmayan en temel mevduat hesabıdır. Günlük hesap da gecelik faiz kazandırma özelliği kapatıldığında Vadesiz Mevduat hesabı olarak çalışır.

Şirketim için nasıl Vadesiz Mevduat hesabı açabilirim?
Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ndeki Hesaplar > Yeni Hesap Aç adımından ilgili hesap tipini seçerek USD veya EUR cinsinden bir Vadesiz Mevduat hesabı açabilirsiniz. Şirketinizin yetkili bir Enpara.com Şirketim kullanıcısıysanız aynı işlemi Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’nden de gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketim için hangi para birimlerinden kaç tane Vadesiz Mevduat hesabı açabilirim? Neden?
Şirketiniz için her para biriminden 1 tane Vadesiz Mevduat hesabı açabilirsiniz. İşlem adımlarınızı sadeleştirmek ve işlemlerinizi kolay takip etmenizi sağlamak amacıyla her bir para birimi için açabileceğiniz Vadesiz Mevduat hesabı adedini 1 ile sınırladık.

Enpara.com Şirketim’de neden sadece TL, USD ve EUR para birimleri var da diğer yabancı para birimleri yok?
Enpara.com Şirketim’de ürünlerimizi tasarlarken her zaman temel ihtiyaçlarınızı ve en çok kullandığınız ürün ve hizmetleri değerlendirdik. Bu sebeple sadece Türk Lirası’na ve Türkiye’de en çok kullanılan iki döviz cinsine yer verdik. Çok daha az kullanılan diğer yabancı para cinslerini sunmayarak sizin için çok daha basit işlem ekranları tasarladık

Şirketimin Vadesiz USD ve EUR Mevduat hesaplarına nasıl para yatırabilirim?
Şirketinizin Vadesiz USD ve EUR Mevduat hesaplarına gelen para transferi (SWIFT) yoluyla veya Encard’ınız ile yabancı para yatırma özelliğine sahip tüm QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak para yatırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tüm QNB Finansbank şubelerinden de ücretsiz bir şekilde para yatırabilirsiniz.

Şirketimin Vadesiz USD ve EUR Mevduat hesaplarından nasıl para çıkarabilirim?
Şirketinizin Günlük hesabından giden para transferi (SWIFT) yoluyla veya Encard’ınız ile yabancı para çekme özelliğine sahip tüm QNB Finansbank ATM’lerinden para çekerek para çıkartabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tüm QNB Finansbank şubelerinden de ücretsiz bir şekilde para çekebilirsiniz.

Enpara.com Şirketim’in USD ve EUR alış satış fiyatları avantajlı mı?
Evet, Enpara.com Şirketim’de döviz alış ve satış fiyatları da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Döviz veya altın alıp satmayı düşünüyorsanız mutlaka Enpara.com Şirketim’in fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

Şirketimin Vadesiz USD ve EUR Mevduat hesaplarını nasıl kapatabilirim?
Enpara.com Şirketim’de yeni bir hesap açmak gibi hesap kapatmak da çok kolay! Vadesiz USD ve EUR Mevduat hesaplarınızda bakiye bulunmaması durumunda, Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ndeki Hesaplar adımında ilgili hesabı seçip Kapat butonuna basarak hesabı kapatabilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız aynı işlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı
Vadeli Mevduat hesabı nedir, nasıl çalışır?
Vadeli Mevduat hesabı, hesaba yatırılan paraya, belirli bir süre (vade) sonunda belirli bir oranda faiz kazandıran hesaptır. Vadeli Mevduat hesabından faiz kazanmak için yatırılan para vade sonuna kadar çekilmeden hesapta kalmalıdır. Vadesinden önce hesaptan para çekildiği takdirde hesabın ‘vadesi bozulmuş’ olur ve hesap faiz kazandırmaz.

Şirketim için nasıl Vadeli Mevduat hesabı açabilirim?
Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde Hesaplar > Yeni hesap aç > Vadeli hesap adımlarını izleyerek Vadeli Mevduat hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz. Açmak istediğiniz hesabın para birimini, hesap açılış tutarını, kazanılan faizin yatırılacağı hesabı ve vade seçimini yaparak vadeli hesabınızı anında açabilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız aynı işlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketime Vadeli Mevduat hesabı açmak için bir alt veya üst limit var mı?
Enpara.com Şirketim’de Vadeli hesap açılış alt limiti 10 TL/USD/EUR’dur. Bu limiti, kazandığınız faizi anlamlı bir şekilde hesaplayabilmek için koymamız gerekti. Vadeli hesaplar için herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

Şirketim için hangi para birimlerinden kaç tane Vadeli Mevduat hesabı açabilirim?
Her para biriminden aynı anda 20’şer adet vadeli mevduat hesabınız olabilir. Yani, 20 adet Vadeli TL, 20 adet Vadeli USD ve 20 adet Vadeli EUR hesabı açabilirsiniz.

Şirketimin Vadeli Mevduat hesabından vade dolmadan para çekilirse ne olur?
Vade dolmadan hesabınızı kapatıp paranızı çekmeniz halinde, sadece ana paranızı alabilirsiniz, vade sonunda kazanacağınız faiz tutarını kaybetmiş olursunuz.

Vadeli Mevduat hesaplarına sadece ilk aylarda mı yüksek faiz veriyorsunuz, yoksa sürekli mi?
Enpara.com’da hiçbir şey gelip geçici değildir. Tanıştıktan sonra sizi unutmayız. Şirketinizin parasını Enpara.com Şirketim’de ne zaman değerlendirmeye başladığınızdan veya tutarının ne olduğundan bağımsız olarak, her zaman, her mevduata aynı vade ve para birimi için aynı avantajlı faiz oranını sunarız.

Şirketimin Vadeli Mevduat hesaplarını nasıl kapatabilirim?
Enpara.com Şirketim’de yeni bir hesap açmak gibi hesap kapatmak da çok kolay! Vadeli Mevduat hesaplarınızı, Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ndeki Hesaplar adımında ilgili hesabı seçip Kapat butonuna basarak, bankanın da onay ve kabul etmesi durumunda dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Hesabınızdaki tutar otomatik olarak ilgili Günlük veya Vadesiz Mevduat hesabınıza transfer olur. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız aynı işlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız Vadeli bir hesabınızı vadesi dolmadan önce kapatmanız durumunda sadece ana paranızı alabileceğinizi, vade sonunda kazanacağınız faiz tutarını alamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Altın hesabı
Altın hesabı nedir, nasıl çalışır?
Altın hesabı altın cinsinden çalışan, şirketinizin altına yatırım yapmasını sağlayan bir Vadesiz Mevduat hesabıdır, faiz kazandırmaz. Altın fiyatlarındaki yükseliş veya düşüşe paralel olarak, hesaptaki altınların Türk Lirası değeri yükselebilir veya düşebilir.

Şirketim için nasıl Altın hesabı açabilirim?
Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde Hesaplar > Yeni hesap aç > Altın hesabı adımlarını izleyerek Altın hesabı açabilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız aynı işlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketim için kaç farklı Altın hesabı açabilirim?
Şirketim için sadece 1 adet Altın hesabı açabilirsiniz.

Şirketimin Altın hesabına nasıl altın yatırabilirim? Nasıl altın alırım?
Enpara.com Şirketim Altın hesabına fiziksel olarak altın yatıramazsınız. Altın hesabınıza altın yatırabilmeniz için Günlük hesabınızın bakiyesini kullanarak Enpara.com Şirketim’in avantajlı fiyatlarından kaydi olarak altın almanız gerekir. Aldığınız altınlar direkt olarak şirketinizin Altın hesabına yatar. Altın hesabındaki tutarların fiziksel altınlardan oluşmadığını, altınların firmanız adınıza kaydi olarak tutulduğunu hatırlatmak isteriz.

Şirketimin Altın hesabındaki altınları nasıl dışarı çıkarabilirim? Altınları nasıl bozabilirim?
Enpara.com Şirketim Altın hesabına fiziksel olarak altın yatıramadığınız gibi hesaptaki altınları da fiziksel olarak alamazsınız. Altın hesabındaki altınları dışarı çıkarabilmek için öncelikle bu altınları Enpara.com Şirketim’in avantajlı fiyatlarından Türk Lirası’na çevirmeniz ve böylelikle şirketinizin Günlük hesabına aktarmanız gerekir. Altın hesabındaki tutarların fiziksel altınlardan oluşmadığını, altınların firmanız adınıza kaydi olarak tutulduğunu hatırlatmak isteriz.

Enpara.com Şirketim’in altın alış satış fiyatları avantajlı mı?
Evet, Enpara.com Şirketim’de döviz alış ve satış fiyatları da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Döviz veya altın alıp satmayı düşünüyorsanız mutlaka Enpara.com Şirketim’in fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

Açık Bankacılık
Enpara.com Şirketim’de Açık Bankacılık var mı?
Evet, var tabii ki. BKM’nin sunduğu Açık Bankacılık platformu üzerinden diğer bankalardaki vadesiz hesaplarınızı gözlemleyebilir ve bu hesaplarınızdan para transferi yapabilirsiniz. 
 

Enpara.com Şirketim’de diğer banka hesaplarımı nasıl gözlemleyebilirim?
Enpara.com Şirketim Cep Şubesi ve İnternet Şubesi’nde Ayarlar > Firma ayarları > Diğer banka hesapları adımından diğer bankalardaki vadesiz hesaplarınıza erişim izni verebilirsiniz. 
 

Diğer banka hesaplarından para transferi yaparken ücret öder miyim?
Diğer banka hesaplarınızdan para transferi yaparken alınacak ücret karşı bankaya bağlıdır. 

Kartlar

Şirketim Kredi Kartı
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı nedir?
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı, firmanıza sunulan limitler dahilinde alışveriş, ödeme ve nakit avans kullanımı yapabileceğiniz, aidatsız bir kredi kartıdır.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nda yıllık ücret (aidat) var mı?
Hayır. Enpara.com Şirketim Kredi Kartı yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır. Ömür boyu aidat almayacağımızı sözleşmemizde de açıkça belirttik.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nda hiç mi ücret yok?
Yıllık ücret (aidat) sonsuza kadar yok. Ancak nakit avans, diğer banka ATM kullanımları ve yıl içinde 3. ve sonraki kart yenilemeleri ücrete tabi.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na uygulanacak faiz oranları nasıl?
Kredi kartımıza ait alışveriş faizi, nakit avans faizi, gecikme faizi ve kampanya kapsamı dışında faizli olarak sonradan taksitlendirilecek harcamalar için uygulanacak olan taksitlendirme faizi oranlarına web sitemizin "Kartlar > Kredi kartı" adımında yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na kimler başvurup kullanabilir?
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na apartman/site yönetimi haricindeki tüm firmalar başvurabilir. Yapılan tüm başvurular QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde birçok farklı ölçüt dikkate alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucu olumlu olan tüm firmalar Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nı kullanabilir.

Firmada kimler Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na sahip olabilir?
Firmanızın imza sirkülerinde, firma adına tüm bankacılık işlemlerini hiçbir işlem veya limit kısıtı olmadan tek başına (münferit) yapabilen yetkili kişilerden sadece biri Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na sahip olabilir. 

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’na nasıl başvurabilirim?
Enpara.com Şirketim müşterisiyseniz, internet şubemizdeki "Ürünler > Kredi kartı" veya cep şubemizdeki "Kredi kartı" menüsünden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer Enpara.com Şirketim müşterisi değilseniz web sitemizde yer alan "Enparalı ol" adımından hemen başvurabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde SMS ile sizi bilgilendirir ve kartınızı en kısa sürede adresinize göndeririz.

Kredi kartı başvurum kaç günde sonuçlanır? Kart kaç günde elime geçer?
Ortalamada birkaç saat içerisinde, en geç 48 saat içerisinde, kredi kartı başvurunuz sonuçlanır. Başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ortalamada 15 gün içinde kredi kartınız size teslim edilir.

Kredi kartım gelmiş, ancak o sırada belirttiğim adreste değildim. Kartımı nasıl teslim alabilirim?
Kurye geldiğinde belirttiğiniz adreste bulunmamanız durumunda kurye firması konuyla ilgili en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir. Eğer kurye firması kısa sürede sizinle iletişime geçmezse 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden bizi arayarak durumu bildirmeniz halinde size yardımcı oluruz.

Kredi kartı başvurum kabul edilmedi, neden olabilir?
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı başvurunuz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilir. Bu değerlendirmede firmanızın daha önce kullanmış olduğu kredili ürünlerin ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olması önemli etkenlerde biridir.

Kredi kartı başvurum kabul edilmedi. Yeniden başvursam alabilir miyim?
Başvurunuz güncel bilgilerinizle yeniden değerlendirileceği için bu konuda kesin bir cevap vermemiz mümkün değil. Dilerseniz tekrar başvurarak sonucu görebilirsiniz.

Kredi kartı limitim neye göre belirlendi?
Kredi kartı limitiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde firmanızın daha önce kullanmış olduğu kredili ürünlerin ödeme performansları dikkate alınarak belirlenir.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı limitim diğer QNB Finansbank ticari kredi kartlarımın limitiyle ortak mı?
Evet. QNB Finansbank bünyesinde tek bir kredi kartı limitiniz bulunur. Bu limit Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız da dahil olmak üzere varsa firmanızın QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarıyla ortaktır.

Kredi kart limitimi nasıl artırabilirim?
Kredi kartı limit artırma talebinizi internet veya cep şubemizin "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı toplam limiti" adımından iletebilirsiniz. Talebiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde firmanızın daha önce kullanmış olduğu kredili ürünlerin ödeme performansları dikkate alınarak değerlendirilir. Talebinizin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda limitinizi artırır, her durumda değerlendirme sonucunu SMS yoluyla size iletiriz.

Kartımı teslim aldım ama şifresini nasıl öğreneceğim?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. Eğer şifre SMS’i size ulaşmadıysa internet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar >  Kredi kartı > Kredi kartı şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kartımı teslim aldım ama kart şifresinin yer aldığı SMS gelmedi. Ne yapacağım?
Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. SMS’in ulaşmaması veya SMS’i yanlışlıkla silmeniz durumunda internet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı şifresi" adımından şifrenizin size tekrar SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderdiğiniz kart şifresini kendime özel bir şifre ile nasıl değiştirebilirim?
Kredi kartı şifrenizi QNB Finansbank ATM’lerinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

QNB Finansbank POS’larından taksitli işlem yapabilir miyim?
Elbette, QNB Finansbank POS’larından yaptığınız harcamalarınızı QNB Finansbank’ın ilgili üye iş yeriyle olan taksit anlaşması çerçevesinde anında taksitlendirebilirsiniz. Ancak QNB Finansbank’ın diğer kredi kartlarına sunduğu kampanyalar, marka iş birlikleri ve + taksit kampanyaları Enpara.com Şirketim Kredi Kartı için geçerli değildir.

Kredi kartım ile tek çekim olarak yaptığım bir harcamayı sonradan taksitlendirebilir miyim?
Evet, ilgili yasal düzenlemenin izin verdiği 150 TL ve üzeri tek çekim harcamalarınızı sonradan taksitlendirebilirsiniz. Hatta sonradan taksitlendirme işlemlerinizi ücretsiz yapabilmeniz için bir kampanyamız da bulunuyor, detaylarına ilgili kampanya sayfasından ulaşabilirsiniz.
Harcama taksitlendirme işleminizi internet ve cep şubemizdeki "Kredi kartı > Harcama taksitlendir" veya "Kredi kartı > Güncel dönem borcu" adımlarından taksitlendirmek istediğiniz harcamayı seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi harcamalarımı sonradan taksitlendiremem?
Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereği sadece firmanızın genel ihtiyaçları doğrultusunda yaptığınız harcamalar belirtilen limitler çerçevesinde taksitlendirilebilir, amaç dışı harcamalar (ör: kuyum) taksitlendirilemez.
Ayrıca 150 TL’nin altındaki harcamalar, QNB Finansbank veya Enpara.com üye iş yerlerinden yapılan ve alışveriş sırasında taksitlendirilen harcamalar ve nakit avans işlemleri sonradan taksitlendirilemez. Provizyonda bekleyen harcamaların taksitlendirebilmesi için güncel dönem harcamalarına yansıması beklenmelidir.

Sonradan harcama taksitlendirme işleminden faiz ve/veya ücret alıyor musunuz?
31 Aralık 2024 sonuna kadar devam eden kampanyamız kapsamında her ay 10.000 TL’ye kadar olan 5 adet harcamanızı, ekstreniz kesilmeden önce, hiçbir ücret veya faiz ödemeden taksitlendirebilirsiniz. Bir ay içinde tek seferde yapacağınız 150 TL ile 2.000 TL arasında olması durumunda 1 hakkınız, 2.000 TL ile 4.000 TL arasında olması durumunda 2 hakkınız, 4.000 TL ile 6.000 TL arasında olması durumunda 3, 6.000 TL ile 8.000 TL arasında olması durumunda 4, 8.000 TL ile 10.000 TL arasında olması durumunda 5 hakkınızı kullanarak yine ücretsiz ve faizsiz taksitlendirme yapabilirsiniz.  Aynı ekstre dönemi boyunca toplam 5 adet olan faizsiz ve ücretsiz taksitlendirme hakkınızın dolması durumunda 50.000 TL’ye kadar olan diğer harcamalarınızı aylık %4,25 faiz oranıyla kampanyasız olarak taksitlendirebilirsiniz. Kampanyanın sona ermesinin ardından ilgili yasal düzenlemenin izin verdiği harcamalarınızı aylık %4,25 faiz oranıyla taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu kampanyanın 31 Aralık 2024 sonrasında da devam etmesi için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isteriz.

Sonradan taksitlendirme işlemini iptal edebilir miyim?
İnternet veya cep şubemizin "Kredi Kartı > Harcama taksitlendir" veya "Kredi kartı > Güncel dönem borcu" adımından, güncel ekstre döneminizde sonradan taksitlendirdiğiniz bir harcamaya ait taksitlendirme işlemini ekstreniz kesilene kadar iptal edebilirsiniz.

Kart sahibi olmayan diğer kullanıcılar sonradan taksitlendirme işlemi yapabilir mi?
Hayır, harcama taksitlendirme işlemini sadece firmanızın kart sahibi olan kullanıcısı yapabilir. Diğer kullanıcılar sadece yapılan harcamaları gözlemleyebilir.

Bu ayki ekstre borcum çok yüklü geldi, ekstre borcumu ya da ekstremdeki harcamaları da taksitlendirebilir miyim?
Ne yazık ki, ekstre borcunuzun tamamının veya ekstreye yansımış olan bazı harcamalarınızın sonradan taksitlendirilmesi gibi bir uygulamamız bulunmuyor.

Acil nakde ihtiyacım oldu, kredi kartı limitimden nakit para çekebilir miyim?
Firmanızın nakit ihtiyacı olduğunda kredi kartınızdan nakit avans limitiniz dahilinde tüm yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Ayrıca, internet ve cep şubelerimizde yer alan "Kredi kartı > Nakit avans kullan" adımından nakit avans limitiniz dahilinde Günlük hesabınıza para aktarabilirsiniz.
Taksitsiz olarak yapılan nakit avans kullanımları ücretlidir ve kullandığınız nakit avans tutarına işlem tarihinden ödeme tarihine kadar günlük olarak ilan edilen nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %5 oranında BSMV eklenir. Nakit avans faiz ve ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanmak istediğiniz nakit avans elinize ya da Günlük hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz, ücret ve vergiler kesilecek ilk ekstrenize borç olarak yansıtılır.
Eğer taksitli olarak nakit avans kullanmak isterseniz yine aynı şekilde cep şubemizin "Kredi kartı > Nakit avans kullan" adımından ihtiyaç duyduğunuz her an limitleriniz dahilinde taksitli nakit avans kullanarak Günlük hesabınıza para aktarabilirsiniz.
Taksitli nakit avans kullanımı ücretlidir ve kullandığınız nakit avans tutarına işlem tarihinden ödeme tarihine kadar kalan anapara borcuna günlük olarak ilan edilen taksitli nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %5 oranında BSMV eklenir. Taksitli nakit avans faiz ve ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanmak istediğiniz taksitli nakit avans Günlük hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz ve vergiler ekstrenize yansıtılır.    

Kredi kartımdan nakit avans kullanamıyorum. Neden olabilir?
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı veya varsa firmanızın QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarında bir gecikme olması durumunda ya da ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı nakit avans işlemlerine açmak için son ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Kredi kartımı yurt dışında veya yabancı e-ticaret sitelerinde kullanabilir miyim?
Elbette, kredi kartınızı yurt dışında nakit çekimlerinizde ve e-ticaret alışverişleri de dahil olmak üzere tüm alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
Kredi kartınızla yabancı para cinsinden yapacağınız işlem tutarları, uluslararası kart kuruluşlarınca uygulanan kurlar üzerinden, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları eklenerek, Amerikan Doları cinsinden Enpara.com’a yansıtılır. Enpara.com’a Amerikan Doları cinsinden gelen tutar bilgisi, borç kaydının kendisine yansıtıldığı günün sonundaki QNB Finansbank Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek kredi kartınıza yansıtılır.

Kredi kartımla fatura ödeyebilir miyim?
Elbette, Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden fatura ödeme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili kurumun web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı ile cep telefonuna TL yükleme yapabilir miyim?
Elbette, Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden cep telefonunuza TL yükleme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili telefon operatörünün kendi web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi yine ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemelerim için kredi kartımdan talimat verebilir miyim?
Elbette. Fatura, SGK, vergi, kredi kartı, trafik cezası ödeme ve cep telefonu TL yükleme işlemleriniz için ödeme aracı olarak Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızı seçerek düzenli ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödememi Enpara.com Şirketim Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
Elbette, MTV ödemenizi Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bunun için internet veya cep şubemizin "Transfer/ödeme > Vergi" adımından Motorlu Taşıt Vergisi seçebilir veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi internet sitesi üzerinden Enpara.com Şirketim Kredi Kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Gelir Vergisi (GMSi) ödememi Enpara.com Şirketim Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
Elbette, Gelir Vergisi (GMSi) ödemenizi Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bunun için internet veya cep şubemizin "Transfer/ödeme > Vergi" adımından Gelir Vergisi (GMSi) seçebilir veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi internet sitesi üzerinden Enpara.com Şirketim Kredi Kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Trafik cezası ödememi Enpara.com Şirketim Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
Evet. Trafik para cezası ödemelerinizi internet veya cep şubemizden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartımı internet alışverişlerimde güvenli olarak kullanabilir miyim?
Elbette. Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için internetten aylık alışveriş limiti özelliği bulunmaktadır. İnternetten aylık alışveriş limiti, kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından İnternetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.
Eğer fiziksel kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanmaktan çekiniyorsanız internet veya cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Sanal kredi kartı ” adımını kullanarak hemen bir sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz.
Sanal kredi kartı, Enpara.com Şirketim Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir kredi kartıdır. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

İnternetten aylık alışveriş limiti nedir?
İnternetten aylık alışveriş limiti, Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için tasarlanmış bir özelliktir ve kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından internetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimi nasıl belirleyebilirim?
İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta kart limitiniz ile eşit olacak şekilde belirlenmiştir. Bu limiti internet ve cep şubemizin "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

Kredi kartımı internet alışverişlerine nasıl açıp kapatabilirim?
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından kredi kartınızı internet alışverişlerine açabilir, aylık internet harcamalarınız için bir limit belirleyebilir ya da kredi kartınızı internet alışverişlerine tamamen kapatabilirsiniz.

İnternetten aylık alışveriş limitimin ne kadarını kullandığımı nereden görebilirim? Limitimi nasıl öğrenebilirim?
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından güncel ekstre döneminiz boyunca yaptığınız internet alışverişlerinizin toplam tutarını görebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla internet üzerinden denediğiniz ve internetten aylık alışveriş limitinizi aştığınız için gerçekleştiremediğiniz her işlemden sonra Enpara.com Şirketim’de kayıtlı olan cep telefonunuza otomatik bir bilgilendirme SMS’i gönderilir.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nda sanal kart uygulaması var mı?
Evet. Eğer bir Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak sanal kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartı nedir?
Sanal kredi kartı, Enpara.com Şirketim Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan, sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, farklı kart bilgileri (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) ile oluşturulan ve fiziksel olarak basılmayan (sanal) bir kredi kartıdır. Sanal kredi kartımız da tıpkı Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nın kendisi gibi tamamen ücretsizdir.

Sanal kredi kartımı nasıl oluşturabilirim?
Eğer bir Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız varsa cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımını kullanarak kredi kartınızı hemen oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartınızı oluştururken limit tercihinizi iki farklı şekilde yapabilirsiniz:
Aylık sabit tutar kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ekstre döneminizin sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitinizi yeni ekstre döneminde tekrar kullanabilirsiniz.
Kredi kartının kullanılabilir limiti kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızın kullanılabilir limiti dahilinde kalacak şekilde harcama yapabilirsiniz. Aynı anda Enpara.com Şirketim Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal kredi kartınızın olabileceğini ve bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal kredi kartı oluşturabileceğinizi belirtmek isteriz.

İstediğim kadar sanal kredi kartı oluşturabilir miyim?
Aynı anda Enpara.com Şirketim Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal kredi kartınız olabilir ve ayrıca bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın bilgilerine nasıl ulaşırım?
Sanal kredi kartınızı oluşturduktan sonra kart bilgilerinize (kart numarası, vade tarihi, güvenlik kodu) cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın limitini nasıl yönetirim?
Sanal kredi kartınızı oluştururken limit tercihinizi iki farklı şekilde yapabilirsiniz:
Aylık sabit tutar kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı belirlediğiniz limit dahilinde kalacak şekilde ekstre döneminizin sonuna kadar harcama yapabilirsiniz, limitinizi yeni ekstre döneminde tekrar kullanabilirsiniz.
Kredi kartının kullanılabilir limiti kadar: Harcamalarınızın toplam tutarı Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızın kullanılabilir limiti dahilinde kalacak şekilde harcama yapabilirsiniz. Aynı anda Enpara.com Şirketim Kredi Kart’ınıza bağlı olarak çalışan sadece bir sanal kredi kartınızın olabileceğini ve bir takvim yılı içinde de en fazla 10 adet sanal kredi kartı oluşturabileceğinizi belirtmek isteriz.
Limit tercihlerinizi cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından her zaman kolayca değiştirebilirsiniz.

Sanal kredi kartı ile yaptığım harcamalarımı nereden takip edebilirim?
Cep şubemiz ve internet şubemizdeki “Kredi kartı” menüsü altında bulunan “Güncel dönem borcu”, “Provizyondaki işlemler” ve “Gelecek dönem taksitleri” adımlarında yer alan harcamalarınızı asıl kartınızı kullanarak mı yoksa sanal kredi kartınızı kullanarak mı yaptığınızı kolayca ayırt edebilirsiniz. Sanal kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin yanında “Sanal” ibaresi bulunur.

Sanal kredi kartı ile yaptığım harcamalarımı da sonradan taksitlendirebilir miyim?
Sanal kredi kartı ile yaptığınız harcamaları da tıpkı asıl kartınızla yaptığınız harcamalar gibi sonradan taksitlendirebilirsiniz. Faizsiz ve ücretsiz taksitlendirme limitleri asıl kartınızla ortaktır, sanal kredi kartı için ek taksitlendirme hakkı yoktur.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı için geçerli olan kampanyalarınızda sanal kredi kartı da geçerli mi?
Evet, Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nın dahil olduğu tüm kampanyalarımızdan sanal kredi kartınızı da kullanarak yararlanabilirsiniz.

Sanal kredi kartımın ekstresi ayrı mı olacak?
Hayır. Sanal kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızın ekstresinde ayrı bir bölüm olarak yer alır, sanal kredi kartınıza özel ayrı bir ekstre üretilmez.

Sanal kredi kartımın borcunu nasıl öderim?
Sanal kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızın ekstresinde yer alır, sanal kredi kartınıza özel ayrı bir ekstre üretilmez. Dolayısıyla, Enpara.com Şirketim Kredi Kartı borcunuzu ödediğinizde sanal kredi kartı ile yaptığınız harcamalarınıza istinaden oluşan borcunuzu da ödemiş olursunuz.

Sanal kredi kartımı nasıl iptal edebilirim?
Sanal kredi kartınızı, cep şubemizin “Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Sanal kredi kartı” veya “Kredi kartı > Kart ve limit bilgileri > Sanal kredi kartı” adımından dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı BKM Ekspress’e tanımlanabiliyor mu?
Evet. Hem asıl kredi kartınızı hem de varsa sanal kredi kartınızı BKM Express’e tanımlayabilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı Masterpass’e tanımlanabiliyor mu?
Evet. Hem asıl kredi kartınızı hem de varsa sanal kredi kartınızı Masterpass’e tanımlayabilirsiniz.

Kredi kartımı kullanarak mail order yöntemi ile harcama yapabilir miyim?
Elbette. Bunun için kredi kartınızın İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş ayarının açık olması ve kullanılabilir aylık İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş limitinizin yeterli olması gerekir.
İnternet ve cep şubemizdeki "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş" adımından güncel ayarlarınızı ve limitinizi kontrol edebilir, dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz.Ayrıca, varsa sanal kredi kartınızla da mail order yöntemi ile alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartımı kullanarak Enpara.com Şirketim’deki hesaplarımdan para çekip yatırabilir miyim?
Elbette, kredi kartınız ile QNB Finansbank ATM’lerini tıpkı Encard Şirketim ile kullandığınız gibi kullanabilir, para yatırma çekme işlemleri de dahil olmak üzere tüm ATM işlemlerini yapabilirsiniz.

Kredi kartımla temassız ödeme yapabilir miyim?
Elbette, temassız ödeme özelliğine sahip POS’lardan 750 TL ve altında kalan harcamalarınızda temassız olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Firmanın diğer çalışanlarına vermek için Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’ma bağlı olarak çalışan bir ek kart uygulamanız var mı?
Firmaların kredi kartı kullanımları ile ilgili olarak yaptığımız araştırmalarda ‘ek kart’ın çok fazla tercih edilmediğini gördük, bu sebeple kredi kartımızda ek kart özelliğine yer vermedik. Ancak ileride müşterilerimizden bu yönde çok fazla talep alırsak bu konuyu tekrar değerlendirebiliriz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı Mastercard’ın Platinum kartlar için sağladığı bütün avantajları sağlıyor mu?
Elbette, Mastercard’ın Platinum kartlar için sunduğu avantajları www.priceless.com web sitesinden takip edebilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı neden para puan/mil kazandırmıyor?
Enpara.com Şirketim olarak müşterilerimize kredi kartıyla yaptıkları harcamalar üzerinden düşük oranlarla para puan veya mil kazandırmak yerine dönemsel olarak daha avantajlı ve ilginizi daha fazla çekebilecek kampanyalar sunmayı hedefliyoruz. Güncel kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgiye web sitemizde yer alan "Kampanyalar" sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı borcumu nasıl takip edebilirim?
Kredi kartı ekstre borcunuzu her ay size e-posta yoluyla göndereceğimiz kredi kartı ekstrenizden takip edebilirsiniz. Kredi kartınıza ait güncel bilgi ve borçlarınızı ise internet ve cep şubemizden detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Kredi kartı borcumu nasıl ödeyebilirim?
Kredi kartı ödemelerinizi internet şubemizden, cep şubemizden veya QNB Finansbank ATM’lerinden veya diğer bankalardan para transferi yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, düzenli ödeme talimatı vererek ekstrenizin son ödeme tarihinde Günlük hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, ödemenizi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ekpara limitimle kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
İnternet şubemizden, cep şubemizden veya QNB Finansbank ATM’lerinden varsa Ekpara limitinizi kullanarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak kredi kartı borcunuz için bir otomatik ödeme talimatınızın bulunması halinde yapılacak otomatik tahsilatlarda Ekpara limitiniz kullanılmaz.

Gecikmeye düşmemek için kredi kartı borcumun en az ne kadarını ödemem gerekir?
Kredi kartınızın gecikmeye düşmemesi için ekstre borcunuza ait minimum ödeme tutarını ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Ödememeniz durumunda gecikmeye düşersiniz ve borçlarınıza gecikme faizi işlemeye başlar.

Kredi kartımın ekstre kesim gününü değiştirebilir miyim?
Ekstre kesim gününüzü yılda 2 defa değiştirebilirsiniz. Bu işlemi internet veya cep şubemizin "Ayarlar > Kişisel ayarlar > Kredi kartı > Ekstre kesim günü" adımından gerçekleştirebilirsiniz.
Kredi kartınıza ait ödemesi gecikmiş bir borcunuzun bulunması durumunda gecikmiş borç ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez. Ayrıca, sonradan faizli ve ücretli olarak taksitlendirdiğiniz bir harcamanız varsa o harcamanıza ait son taksit ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez.

Kredi kartımın son ödeme tarihi bazı aylar değişiklik gösteriyor. Neden?
Kredi kartınızın son ödeme tarihi her ay güncel ekstre kesim gününüze 5 gün eklenerek hesaplanır. Hesaplanan son ödeme tarihinin bir tatil gününe denk gelmesi durumunda, ilgili tarih otomatik olarak bir sonraki ilk iş gününe ertelenir. Bu nedenle, ekstre kesim gününüz değişmezken son ödeme tarihleriniz ekstreden ekstreye değişkenlik gösterebilir.

Kredi kartımın minimum ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödemedim. Şimdi kredi kartımı kullanamıyorum, ne yapmam gerekir?
Ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız tüm alışveriş ve nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı kullanıma açmak için son ekstre borcunuzun tamamını en kısa sürede ödemeniz gerekir.

Kredi kartı borcumu ödememeye devam edersem ne olur? Kanuni takip süreci ne zaman başlar?
Ekstrenize ait minimum ödeme tutarının ödenmemesi durumunda borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline gelir. Enpara.com bunu size bildirerek borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz, vergi ve tarafınıza gönderilecek ihtar ve ihbarnameler için yapılacak her türlü masrafla birlikte ödemenizi talep eder. Kredi kartı borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.

Kredi kartı borcumun ödemesi geciktiğinde bana haber veriyor musunuz?
Evet, ilk gecikmeye düştüğünüzde SMS ile bilgilendirme yapıyoruz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı ile diğer QNB Finansbank kredi kartlarını aynı anda kullanabilir miyim?
Elbette. Ancak Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nız ile varsa firmanızın QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarının limitleri ortaktır. Bu ortak limit çerçevesinde kartlarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı sözleşmesinin bir örneğine nereden ulaşabilirim?
Güncel Enpara.com Şirketim Kredi Kartı sözleşmemize web sitemizin "Kartlar > Kredi kartı" adımından ulaşabilirsiniz. Eğer kredi kartınıza ait bizzat onayladığınız sözleşme versiyonuna ulaşmak isterseniz Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Onayladığınız sözleşmeyi basılı olarak talep etmeniz durumunda posta ile adresinize ücretsiz olarak gönderilir.

Kredi kartım çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
Enpara.com Şirketim Kredi Kartı’nızın kaybolması veya çalınması durumunda hemen 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'mizi arayarak bize bildirmeniz gerekir. 

Kredi Kartım çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
Kredi kartınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi'mizi arayarak bildirip yeni bir kredi kartı talep etmeniz gerekir.

Kredi kartımı yenilemek istediğimde ücret ödeyecek miyim?
Bir takvim yılı içinde 2 defa kartınızın ücretsiz olarak yenilenmesini talep edebilirsiniz. 3. ve sonraki her yenileme için 51,50 TL ücret alınır.

Kredi kartımı kullanmaktan vazgeçtim. Nasıl iptal edebilirim?
Kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak kartınızı iptal ettirebilir ve sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. İptal ettirdiğiniz kartınıza ait bir borç varsa, borcun tamamı ödeninceye kadar ekstre gönderilmeye devam eder.

Kredi kartım kanuni takipte ancak belirttiğiniz avukat ile anlaşamıyorum. Ne yapabilirim?
Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu durumu iletebilirsiniz.

Encard Şirketim
Encard Şirketim nedir?
Encard Şirketim şirketinizin Günlük hesabına bağlı çalışan bir banka kartıdır (debit kart). Bu kart ile şirketiniz için alışveriş yapabilir veya tüm banka ATM’lerden para çekebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin tutarları anında Günlük hesabın bakiyesinden düşer. Bu kartla aynı zamanda QNB Finansbank’ın para yatırma özelliğine sahip tüm ATM’lerinden Günlük hesaba para yatırabilir veya QNB Finansbank’ın yabancı para işlem yapma özelliğine sahip tüm ATM’lerinden USD veya EUR yatırıp çekebilirsiniz.

Encard Şirketim bir banka kartı mı yoksa bir kredi kartı mı?
Encard Şirketim bir kredi kartı değildir, bir banka kartıdır (debit kart). Encard’ınız şirketinizin Günlük hesabına (yabancı para işlemleri için ise Vadesiz USD veya EUR hesabına) bağlı olarak çalışır. Şirketinizin Günlük hesabına bağlı bir Ekpara limiti varsa kartınızla bu limiti kullanarak işlem yapabilirsiniz, ancak bu karta özel bir ayrı bir kredi limiti bulunmamaktadır.

Encard Şirketim hangi işlemler için kullanılabilir?
Şirketinizin Encard’ı ile:

• Tüm QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Günlük hesabından günde 15.000 TL’ye kadar para çekebilirsiniz.
• TL para yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla Günlük hesaba günde 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.
• USD ve EUR para çekme ve yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Vadesiz USD ve EUR hesaplarından aynı limitler dahilinde USD veya EUR cinsinden para çekip yatırabilirsiniz.
• Tüm yurtiçi ve yurtdışı diğer banka ATM’leri aracılığıyla Günük hesaptan günde 15.000 TL veya karşılığına kadar para çekebilirsiniz. Ancak bu işlemler ücrete tabidir. Yurdışında bulunduğunuz ülkenin para biriminden çekim yaparsınız ancak çektiğiniz tutar işlem anında Türk Lirası’na çevrilerek Günlük hesaptan tahsil edilir.
• Tüm mağazalardan veya e-ticaret sitelerinden/mobil uygulamalarından şirketiniz için Günlük hesabın bakiyesi dahilinde alışveriş yapabilirsiniz.

Encard’a şirketimin hangi hesapları bağlanabilir?
Encard standart olarak şirketinizin Günlük hesabına bağlı olarak çalışır. Bunun tek istisnası QNB Finansbank ATM’lerinden yapılan USD veya EUR cinsinden para çekim işlemleridir. Bu işlemler şirketinizin Vadesiz USD ve EUR hesaplarına bağlı olarak gerçekleştirilir.

Encard Şirketim’in para çekimlerinde ve alışverişlerde kullanılabilecek limitleri nelerdir?
Encard ile ilgili limitler şöyle:

• Para çekme: Günlük 15.000 TL veya karşılığı
• Para yatırma: Günlük 75.000 TL veya karşılığı
• Alışveriş: Günlük 30.000 veya karşılığı (internetten/mobilden alışverişler için günlük 1.000 TL)

Bu limitleri yükseltmek için güvenlik amaçlı olarak Encard sahibinin 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni araması gerekir. Aşağı yönlü düşürmek için ise Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Ayarlar>Firma>Güvenlik/Limit adımını kullanabilirsiniz.

Şirketim adına bana verilen Encard’ın limitlerini nereden, nasıl yönetebilirim?
Encard limitlerini yükseltmek için güvenlik amaçlı olarak Encard sahibinin 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni araması gerekir. Aşağı yönlü düşürmek için ise Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Ayarlar>Firma>Güvenlik/Limit adımını kullanabilirsiniz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcılarına birer Encard veriliyor mu?
Encard sadece şirketinizin yetkili Enpara.com kullanıcılarına sunulur. Şirketiniz adına Enpara.com başvurusu yapan kişiye ziyaretimiz esnasında ilk yetkili kullanıcı olarak Encard’ı teslim edilir. Şirketiniz için daha sonra tanımlanan yetkili kullanıcılar için ise tanımlama esnasında Encard talep edilebilir. Ancak Encard’ı olmayan tüm yetkili kullanıcılar diledikleri zaman 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak Encard talebinde bulunabilir.
Şirketinizin kısıtlı Enpara.com kullanıcıları için ise ne yazık ki Encard sunamıyoruz.

Şirketim için kimler adına kaç tane Encard alabiliriz? Bu Encard’ları kimler kullanabilir?
Şirketinizin her yetkili Enpara.com kullanıcısı için bir adet Encard alabilirsiniz. Şirketinizin yetkili kullanıcılarına gönderilerin her kartın bilgileri birbirinden farklıdır. Böylelikle hangi işlemin hangi kullanıcı tarafından yapıldığını kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Şirketimin tüm alışverişleri için Encard’ı kullanabilir miyiz?
Elbette. Yurt içinde ve yurt dışında tüm fiziksel POS’lardan ya da debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm e-ticaret siteleri/mobil uygulamaları üzerinden yapacağınız şirket alışverişlerinde Encard kullanabilirsiniz. Yaptığınız harcama tutarları anında şirketinizin Günlük hesap bakiyesinden düşer.

Encard Şirketim ile yapılan harcamalara faiz işletilir mi?
Hayır. Encard ile yaptığınız alışverişlerin tutarı otomatik olarak şirketinizin Günlük hesap bakiyesinden düşer ve herhangi bir faize tabi değildir. Ancak, eğer şirketinizin Günlük hesabına tanımlı bir Ekpara limiti varsa ve yapılan harcama bu Ekpara limiti kullanılarak gerçekleştirildiyse, Ekpara borcunuz için faiz işler.

Encard Şirketim ile yapılan harcamalara taksit yapılır mı?
Maalesef. Encard’la yapılan harcamalara taksit yapamıyoruz.

Şirketim adına bana verilen Encard neden isimsiz? İsimli bir Encard alabilir miyim?
Enpara.com başvurunuzun hemen sonrasında, sizi en kısa sürede ziyaret edebilmek için, ilk Encard’ınızı isimsiz olarak hazırlıyoruz. Bu hem hizmet sürelerimizi hızlandırıyor, hem de bize bir maliyet avantajı yaratıyor. Ama merak etmeyin, şirketiniz müşterimiz olduğu anda size verilen kartın numarasını sistemlerimizde sizinle ve şirketinizle eşleştiriyoruz. Kartınızı ayırt edememekten korkuyorsanız kartın arkasına imzanızı atarken isminizi de yazarak kartınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca, ileride Encard’ınızı yenilediğinizde yeni kartınız size isimli olarak ulaştırılacaktır.

Şirketim adına bana verilen Encard çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
Encard’ınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda, bunu hemen 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi'ne bildirmeniz gerekir. Bu bildirime kadar gerçekleşen tüm işlemlerden firmanız, bu bildirim sonrası gerçekleşecek olan tüm işlemlerden ise Enpara.com sorumludur.

Enpara.com Şirketim hesaplarında bana verilen Encard’la yapılmış bilgim dışında bir hareket gördüm. Ne yapmalıyım?
Bilginiz dışında bir işlem yapılması durumunda derhal 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak veya guvenlik@enpara.com adresinden bize yazarak bilgi vermeniz gerekir.

Şirketim adına bana verilen Encard çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
Encard’ınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu bize 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi'mizden bize bildirip yeni bir Encard talep edebilirsiniz.

Encard Şirketim’in yenilemenin bir ücreti var mı?
Hayır. Kartınızın kullanım süresi dolduğunda, bozulduğunda, çalındığında, kaybolduğunda veya herhangi bir şekilde ihtiyaç duyduğunuzda, Encard’ınızı ücretsiz olarak yenileriz.

Krediler

Ekpara
Ekpara nedir, ne işe yarar?
Ekpara, şirketinizin Günlük hesabına bağlı olarak çalışan bir kredi limitidir. Günlük hesabınızda bakiye olmadığı zaman otomatik olarak devreye girer, ödemelerinizi ve para transferlerinizi hesabınızda bakiye olmasa bile Ekpara limitiniz dahilinde gerçekleştirmenizi sağlar.

Şirketimin Günlük hesabına Ekpara limiti tanımlamak için ne yapmalıyım?
Ekpara limiti sunabileceği firmalara Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi üzerinden veya Enpara.com Çözüm Merkezi aracılığıyla belirli aralıklarla Ekpara limiti teklif eder. Firmanızın yetkili bir Enpara.com kullanıcısının bu teklifi kabul etmesi ve kullanım koşullarını onaylaması durumunda Ekpara limiti anında şirketinizin Günlük hesabına otomatik olarak tanımlanır. Firmanıza sunulan bir Ekpara teklifi olup olmadığını görmek için yetkili bir kullanıcı olarak Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne giriş yapmanız yeterlidir.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları Ekpara ile ilgili işlem yapabilir mi?
Ekpara başvurusunda bulunma, şirketinize teklif edilen Ekpara limitini kabul etme veya Ekpara limitini güncelleme işlemlerini sadece şirketinizin borçlanmaya yetkili Enpara.com kullanıcıları gerçekleştirebilir. Herhangi bir işlem anında şirketinizin Günlük hesabında yeterli bakiye bulunmaması durumlarında ise, şirketinizin tüm Enpara.com kullanıcıları kendi işlem limitleri ve yetkileri dahilinde ilgili işlem için şirketinizin Ekpara limitinin kullanılmasına onay vererek işlemlerini gerçekleştirebilir.

Şirketimin Günlük hesap bakiyesi yetersiz olduğunda hangi işlemler için Ekpara kullanılır?
Şirketinizin Türk Lirası cinsinden tüm işlemleri için (ör: para transferi, fatura ödemesi, kredi kartı ödemesi, maaş ve vergi ödemeleri, altın ve döviz alış işlemi, Encard ile alışveriş veya ATM’den para çekme), Günlük hesabın bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda Ekpara limiti kullanılır. Bu durum hem anlık olarak gerçekleştirilen işlemler için, hem de önceden verilmiş talimatlar çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler için geçerlidir. Anlık işlemlerde Ekpara limitinin kullanılması için işlemi gerçekleştirilen kişinin işlem anında onayı alınırken, bir talimat çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler veya Encard ile yapılan alışverişler için ek bir onay alınmaz, şirketinizin Ekpara limiti otomatik olarak devreye girer.

Şirketimin Günlük hesabında artı bakiye varken bu bakiyeyi kullanmadan Ekpara limitini kullanmak mümkün mü? Neden?
Hayır, şirketinizin Günlük hesabında artı bakiye varken Ekpara limitinin kullanılması mümkün değil. Şirketinizin Ekpara limitinin kullanılması durumunda kullanıldığı süre boyunca şirketinize faiz ve vergi borcu oluşturacağından, Günlük hesapta artı bakiye varken Ekpara kullanılmasına imkan sağlayıp şirketinize gereksiz ek maliyet yaratılmasını istemeyiz.

Şirketimin ödemeleri için Ekpara kullanıldığında kimlerin, nasıl haberi olacak? Şirketin Ekpara limitinden habersiz işlem yapılabilir mi?
Anlık olarak gerçekleştirilen işlemlerde, Günlük hesabın bakiyesinin işlemi gerçekleştirmek için yeterli olmadığı durumlarda, işlemi gerçekleştiren veya onaylayan kullanıcıdan o işlem için Ekpara kullanılacağına dair onay alınır. Ardından, eğer bu işlem ile birlikte Günlük hesabın bakiyesi artıdan eksiye geçerse, şirketin tüm yetkili Enpara.com kullanıcılarına Ekpara kullanıldığına dair bir bilgilendirme mesajı (tercihe göre e-posta ve/veya SMS yöntemiyle) gönderilir. Önceden verilmiş bir talimat çerçevesinde otomatik olarak gerçekleşen işlemlerde veya Encard ile yapılan alışverişlerde ise, Günlük hesabının bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda Ekpara limiti ek bir onay alınmaksızın, otomatik olarak devreye girer. Eğer bu işlem ile birlikte Günlük hesabın bakiyesi artıdan eksiye geçerse, şirketin tüm yetkili Enpara.com kullanıcılarına Ekpara kullanıldığına dair bir bilgilendirme mesajı (tercihe göre e-posta ve/veya SMS yöntemiyle) gönderilir. Özetle, şirketinizin Ekpara limitinden habersiz işlem yapılamaz. Ekpara kullanılması için ya önceden işlem için bir talimat verilmiş olması, ya da işlem anında Ekpara kullanımının işleme yetkili bir kullanıcı tarafından onaylanması gerekir. Tüm bunlara ek olarak, şirketinizin tüm Enpara.com kullanıcıları diledikleri zaman Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nden Günlük hesabın bakiyesine bakıp şirketin o anda Ekpara kullanıyor olup olmadığını kontrol edebilir ve şirketin yakın gelecekteki talimatlı işlemlerini gözlemleyebilir. Şirketin yetkili kullanıcıları aynı kontrol ve gözlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilir.

Şirketimin Ekpara kullanımlarımdan doğan borçları nelerdir, nasıl hesaplanır?
Şirketinizin Ekpara limiti her kullanıldığında, Günlük hesabın bakiyesi kullanılan tutar kadar eksiye düşer (veya mevcutta zaten eksi bakiyedeyse, bu eksi bakiye kullanılan tutar kadar artar) ve Ekpara anapara borcu oluşur. Günlük hesabın bakiyesinin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyesine (yani anapara borcuna), aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcu hesaplanır. Günlük hesabın gün sonu bakiyesinin artıda olduğu günler için herhangi bir faiz borcu hesaplanmaz. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan Ekpara faiz borçları, bir sonraki ayın ilk iş gününde toplu olarak Günlük hesaba borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır. Ekpara kullanımından doğan anapara ve faiz borcuna ek olarak, faiz borcunun %5'i oranında BSMV borcunuz oluşur. BSMV borcu Günlük hesaba faiz borcu ile birlikte aynı anda yansıtılır, yani ilgili ayın tüm Ekpara faiz ve vergi borçları topluca bir sonraki ayın ilk işgününde yansıtılır. Toplu yansıtılan bu faiz ve vergi borçalarının aynı gün içinde ödenmesi gerekir.

Şirketim için bir Ekpara limiti tanımlasak ama bu limiti hiç kullanmasak herhangi bir ücret öder miyiz?
Hayır, şirketinizin Günlük hesabına bir Ekpara limiti tanımlanması ancak hiç kullanılmaması durumda herhangi bir faiz veya vergi borcu oluşmaz ve hiçbir ücret ödemezsiniz.

Şirketimin Ekpara kullanımlarımdan doğan borçları ne zaman, nereye yansıtılır? Ekpara borç bilgilerine nereden ulaşılabilir?
Şirketinizin Ekpara kullanımından doğan faiz ve vergi borçları, Ekpara kullanımı yapılan ayı takip eden ayın ilk iş gününde Günlük hesaba yansıtılır ve aynı gün ödenmesi gerekir. Ekpara borç detaylarına faiz ve vergi borçlarının yansıtıldığı gün şirketin tüm yetkili kullanıcıların e-posta yoluyla gönderilen ‘Günlük hesap aylık ekstresi’nden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, dilediğiniz zaman Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Hesaplar> Günlük hesap> Detaylar adımından da gözlem yapabilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız aynı gözlemi cep şubemizden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ekpara borçlarının ne zaman ödenmesi gerekir?
Şirketinizin Ekpara kullanımından doğan faiz ve vergi borçlarının, bu borçların Günlük hesaba yansıtıldığı günün sonuna kadar, yani kullanım yapılan ayı takip eden ayın ilk iş gününün sonuna kadar ödenmesi gerekir. Şirketinizin Ekpara faiz ve vergi borçları zamanında ve eksiksiz olarak ödendiği sürece ve şirketinizin QNB Finansbank’a başka bir gecikmiş borcunun bulunmaması şartıyla, Ekpara anapara borcunu dilediğiniz zaman ödeyebilirsiniz, Ekpara anapara borcu için bir son ödeme tarihi bulunmamakta. Ancak şirketinizin Ekpara anapara borcunun ödenmediği her gün için yeni faiz ve vergi borçlarının oluştuğunu hatırlatmak isteriz.

Ekpara borçları nasıl ödenir?
Şirketinizin Günlük hesabına yansımış olan Ekpara anapara, faiz ve vergi borçlarını ödemek için, ilgili borç tutarının (yani varsa hesabın eksi bakiye tutarını) Günlük hesaba aktarılması yeterlidir. Günlük hesapta yeterli (artı) bakiye bulunması veya hesaba bu tutarın aktarılması durumunda, Ekpara borçları bu hesaptan otomatik olarak tahsil edilir. Şirketinizin Ekpara borçları tahsil edilirken önce varsa faiz ve vergi borçları, sonra anapara borcu tahsil edilir. Şirketinizin Günlük hesabına henüz yansımamış olan, bir sonraki ayın ilk iş günü yansıtılmayı bekleyen faiz ve vergi borçlarını beklemeden hemen ödemek için ise, Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Hesaplar > Günlük hesap> Detaylar sayfasındaki “Hemen Öde” butonunu kullanabilirsiniz. Butonun aktif olması için şirketinizin Günlük hesabında bu borçları ödemeye yetecek kadar (artı) bakiye olması gerekir.

Şirketimin Ekpara borçlarının taksitlendirilmesi mümkün mü?
Şirketinizin Ekpara kullanımından doğan faiz ve vergi borçlarını taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Bu borçların Günlük hesaba yansıtıldığı gün tam olarak ödenmesi gerekir. Şirketinizin kullandığı Ekpara tutarını (yani anapara borcunu) ise Günlük hesaba dilediğiniz şekilde para aktararak geri ödeyebilirsiniz, ister tek seferde tümünü , ister kendi belirlediğiniz tutarlarda taksit taksit. Ancak, şirketinizin Ekpara kullandığı, yani bir Ekpara (anapara) borcu olduğu süre boyunca her gün yeni faiz ve vergi borçlarının oluşacağını hatırlatmak isteriz. Ekpara’yı şirketinizin sadece kısa süreli (birkaç günlük) nakit ihtiyaçları için kullanmanızı, uzun dönemli kredi ihtiyaçları için kullanmamanızı öneririz.

Şirketimin Ekpara borçları zamanında ödenmezse ne olur?
Şirketinizin Ekpara faiz ve vergi borçlarının tamamının Günlük hesaba yansıtıldığı gün ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde borç gecikmeye düşer, şirketinizin Ekpara limiti dondurulur ve 90 gün içerisinde şirketiniz hakkında kanuni takip süreci başlatılabilir. Kanuni takip sürecinde şirketinizin sadece Ekpara anapara, faiz ve vergi borçları değil, QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara ve faiz borçları yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir. Ek olarak, şirketiniz hakkında Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yapılır ve şirketinizin tüm sektördeki kredibilitesi olumsuz etkilenir. Böyle bir durumun asla yaşanmamasını dileriz. Şirketinizin Ekpara faiz ve vergi borçları zamanında ve eksiksiz olarak ödendiği sürece ve şirketinizin QNB Finansbank’a başka bir gecikmiş borcunun bulunmaması şartıyla, Ekpara anapara borcunu dilediğiniz zaman ödeyebilirsiniz, Ekpara anapara borcu için bir son ödeme tarihi bulunmamakta. Ancak şirketinizin Ekpara anapara borcunun ödenmediği her gün için yeni faiz ve vergi borçlarının oluştuğunu hatırlatmak isteriz.

Şirketimin Ekpara limitini nasıl arttırabilirim?
Enpara.com olarak şirketinizin Ekpara limitini 15 günde bir düzenli olarak değerlendiririz. Eğer bu değerlendirmeler sonucunda şirketinize daha yüksek bir Ekpara limiti sunabiliyorsak, bu yeni limit Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi ve Cep Şubesi aracılığıyla şirketinizin yetkili kullanıcıların onayına sunulur ve onaylanması durumunda geçerli olur.

Şirketimin Ekpara limitini nasıl düşürebilirim veya iptal edebilirim?
Şirketinizin yetkili bir kullanıcısı Ekpara limitini Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Ayarlar > Firma > Güvenlik/Limit adımından dilediği zaman düşürebilir veya tamamıyla kapatabilir. Ekpara limitinin tamamıyla kapatılabilmesi/iptal edilebilmesi için, öncesinde şirketinizin tüm Ekpara borçlarının faiz ve vergileriyle birlikte ödenmiş olması gerekir.

Enpara.com tarafından şirketime bir türlü Ekpara limiti sunulmuyor. Bu neden olabilir?
Enpara.com Şirketim’de yapılan tüm kredi değerlendirmeleri QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde ve çeşitli ölçütler gözetilerek gerçekleştirilir. Şirketinize neden kredi sunulamadığı konusunda şirketiniz özelinde bir bilgi ne yazık ki paylaşamıyoruz. Ancak genel olarak şirketlere kredi limiti sunulabilmesi engelleyen en önemli faktörler şunlar:

• Şirketinizin tüm bankalara olan kredi/kredi kartı ödemelerinde önemli düzensizliklerin yaşanmış/yaşanıyor olması
• Şirketinizin Finansbank’taki mevcut toplam kredilerinin Finansbank’ın şirketinize sunabileceği maksimum kredi limitini doldurmuş olması
• Şirketinizin mevcut veya beklenen finansal performanının kredi geri ödemelerini tam ve zamanında gerçekleştireye yeterli güçte bulunmaması

POS

Enpara.com POS
Enpara.com POS nedir?
Enpara.com POS, müşterilerinizin kartlı ödeme taleplerini kabul ederek ürün/hizmet satışı yapmanıza imkan veren ve masaüstü, mobil, yazarkasa tiplerinde sunulan fiziksel bir POS ürünüdür.

Enpara.com POS’ta aidat/ücret var mı?
Masaüstü ve mobil POS’lar tamamen ve koşulsuz olarak aidatsız/ücretsizdir. 

Yazarkasa POS’lar ise aylık cironuz 5.000 TL’nin üzerinde kaldığı sürece aidatsız ve ücretsizdir. Yazarkasa POS’lar için üretici firmaya (Beko, Ingenico, Verifone vb.) her ay sizin adınıza bir bakım ücreti ödemekle yükümlü olduğumuz için böyle bir şart koymak durumunda kaldığımızı bilmenizi isteriz. 

Ücretlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Masaüstü ve Mobil POS’lar koşulsuz olarak aidatsız/ücretsizken neden Yazarkasa POS’larda bunu bir koşula bağladınız?
Enpara.com olarak “Yazarkasa POS” ürünümüze sahip olan müşterilerimiz için her ay kullandıkları POS cihazını üreten firmaya (Beko, Ingenico, Verifone vb.) bir bakım ücreti ödemekle yükümlüyüz, bu sebeple yazarkasa POS aylık bakım ücretini POS kullanımınıza göre belirlemek durumunda kaldık. Buna göre, aylık POS cironuzun 5.000 TL ve üzerinde kaldığı aylarda ücretsiz olarak, altında kaldığı aylarda ise 169,00 TL aylık bakım ücreti ödeyerek yazarkasa POS ürünümüzü kullanabilirsiniz.

Mobil POS’lar için hat bedeli ya da iletişim ücreti gibi ek ücretler de mi yok?
Kesinlikle hiçbir ücret yok.

Enpara.com POS’u aldım ama hiç kullanmıyorum ya da çok az kullanıyorum diyelim, bunun için benden farklı isimler altında ücret alacak mısınız? Verimsizlik ücreti mesela?
Masaüstü ve mobil POS’lar için hiçbir şekilde aidat/ücret yok, hem de koşulsuz olarak. Böyle bir şey yapmanızı tercih etmeyiz ama bu iki tipteki Enpara.com POS’ları fişinden çekip çekmecenize koysanız bile hiçbir ücret ödemezseniz. Yazarkasa POS’lar ise aylık cironuz 5.000 TL’nin üzerinde kaldığı sürece aidatsız ve ücretsizdir. Yazarkasa POS’lar için üretici firmaya (Beko, Ingenico, Verifone vb.) her ay sizin adınıza bir bakım ücreti ödemekle yükümlü olduğumuz için böyle bir şart koymak durumunda kaldığımızı bilmenizi isteriz. Bu sebeple yazarkasa tipindeki POS’unuz ile 5.000 TL ciro yapmadığınız aylarda aylık bakım ücreti ödersiniz.

Enpara.com POS üzerinden satış yaptığımda Enpara.com’a bir komisyon ödeyecek miyim?
Evet. Enpara.com POS üzerinden yapacağınız her bir satış işlemi için Enpara.com’a bir komisyon ödersiniz. Tek çekim olarak gerçekleştirdiğiniz satışlarınızın tamamında standart tek çekim komisyon oranımız, taksitli satışlarınız için ise taksit sayısına göre değişen komisyon oranlarımız geçerlidir. Komisyon oranlarımıza BSMV dahil değildir.

Komisyon tutarı aşağıdaki şekilde hesaplanır:

Komisyon tutarı = İşlem tutarı x Komisyon oranı + BSMV

Güncel komisyon oranlarımıza buradan, BSMV’nin nasıl hesaplandığı ile ilgili detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Enpara.com POS’un komisyon oranları nasıl?
Tek çekim satış işlemlerinin tamamında standart tek çekim komisyon oranı uygulanır. Tek çekim komisyon oranı kartı çıkaran bankaya/kuruluşa ya da kartın banka kartı veya kredi kartı olmasına göre değişmez. 

Sadece Enpara.com, QNB Finansbank ve HSBC kredi kartlarına yapabileceğiniz taksitli satışlarınız için ise taksit sayısına göre değişen komisyon oranları uygulanır. 

Güncel komisyon oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Enpara.com POS’ta bloke var mı? Yaptığım satışların tutarı ne zaman hesabıma geçer?
Enpara.com POS’ta bloke uygulaması yoktur. Enpara.com POS üzerinden yaptığınız satış işlemleri sonucunda oluşan günlük cironuz ertesi gün komisyon ve vergiler (BSMV) tahsil edildikten sonra Günlük hesabınıza aktarılır.

Enpara.com POS ile yaptığım satışların hemen ertesi gün hesabıma geçmesine gerek yok, süreyi uzatıp komisyon oranlarını düşürür müsünüz?
Enpara.com POS’ta bloke uygulaması olmadığı için böyle bir talepte bulunmanız durumunda size olumsuz olarak dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz.

Enpara.com POS üzerinden yaptığınız satış işlemleri sonucunda oluşan günlük cironuz standart olarak ertesi gün Günlük hesabınıza aktarılır.

Hangi tip POS’lar için Enpara.com POS başvurusu yapabilirim?
Enpara.com POS başvurusu yaparken masaüstü, mobil, yazarkasa POS tiplerinden birini veya bir kaçını seçebilirsiniz.

Kendi yazarkasa POS’um var, Enpara.com POS için başvuru yapabilir miyim?
Evet. Başvurunuzun onaylanması durumunda görevlendirdiğimiz saha ekibi firmanıza gelip mevcut yazarkasa POS’unuza Enpara.com POS yazılımını yükler ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sanal POS var mı?
Hayır. Şu an için sadece fiziksel POS hizmeti vermekteyiz. Önümüzdeki dönemlerde müşterilerimizden sanal POS için de talep gelirse bu konuyu değerlendireceğiz.

Enpara.com POS’ta temassız işlem özelliği var mı?
Eğer temassız özelliği olan bir POS cihazına ihtiyacınız varsa mobil POS’umuz tam size göre. Masaüstü POS’larımızda genellikle temassız özelliği olmuyor, bunun için ek aparat vermeyi de tercih etmiyoruz. Yazarkasa POS’larda ise kendi cihazınızın temassız özelliği olması gerekiyor.

Enpara.com POS’ta mail order özelliği var mı?
Evet, ancak güvenlik politikalarımız gereğince POS’unuzu en başta mail order özelliği kapalı olarak kuruyoruz. Eğer mail order özelliğine ihtiyacınız varsa bunun için POS cihazınız kurulduktan sonra Çözüm Merkezi’mizi arayarak ayrıca talep oluşturmanız gerekiyor. Talebinizi değerlendirdikten sonra olumlu olması durumunda mail order özelliğini POS’unuza anında uzaktan tanımlıyoruz, tekrar bir kurulum yapılmasına gerek kalmıyor.

Enpara.com POS ile hangi tipteki kartları kabul ederek satış yapabilirim?
Tıpkı diğer tüm bankaların POS’larında olduğu gibi Enpara.com POS ile de yurt içi ve yurt dışı tüm bankaların banka ve kredi kartlarını ve ayrıca tüm ön ödemeli kartları kabul ederek satış yapabilirsiniz.

Enpara.com POS ile hangi kartlara taksitli satış yapabilirim?
Enpara.com POS ile yasal olarak taksitli satışa uygun olan ürün/hizmetlerinizi Enpara.com, QNB Finansbank ve HSBC kredi kartlarına taksitli olarak satabilirsiniz.

Enpara.com POS’tan yaptığım satışlar müşterilerime puan veya mil benzeri ödüller kazandırır mı?
Hayır, Enpara.com POS’ta puan ve mil benzeri ödül programı yoktur.

Enpara.com POS ile satış yaptığım müşterilerim kartlarındaki puanları kullanarak alışveriş yapabilir mi?
Evet. QNB Finansbank ve HSBC kredi kartlarını kullanan müşterileriniz kartlarındaki puanları kullanarak sizden alışveriş yapabilirler.

Enpara.com POS’a nasıl başvurabilirim?
Eğer Enpara.com Şirketim’i kullanıyorsanız hemen internet veya cep şubemize girerek POS başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sonucunun olumlu olması durumunda görevlendirdiğimiz saha firmasının yetkilileri 2 iş günü içinde firmanıza gelerek POS kurulumunuzu gerçekleştirir.

Eğer henüz Enpara.com Şirketim ile tanışmadıysanız, POS başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda sizi en kısa sürede firmanızda ziyaret eder, hem Enparalı yapar hem de POS kurulum sürecinizi başlatırız.

Enpara.com POS için QNB Finansbank şubelerinden başvuru yapabilir miyim?
Hayır, QNB Finansbank şubelerinden Enpara.com POS başvurusu yapılamıyor.

POS başvurunuzu, eğer mevcut durumda Enpara.com Şirketim’i kullanıyorsanız internet veya cep şubemiz üzerinden, eğer kullanmıyorsanız buradan yapabilirsiniz. 

Enpara.com POS başvurum kaç günde sonuçlanır?
Eğer mevcut durumda Enpara.com Şirketim’i kullanıyorsanız başvurunuzu 2 iş günü içinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırmayı, olumlu olarak sonuçlanması durumunda da sonraki 2 iş günü içinde iş yerinize gelerek POS’unuzu kurmayı hedefliyoruz.

Eğer henüz Enpara.com Şirketim’i kullanmaya başlamadıysanız, başvurunuzu 2 iş günü içinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırmayı, POS başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda da sizi Enparalı yapmak ve POS kurulum sürecinizi başlatmak için en kısa sürede firmanızda ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Ziyaretimiz sonrasında POS kurulum süreci 2 iş günü içinde sonuçlanacaktır.

Enpara.com POS başvurum onaylanırsa POS kurulumunu kim yapacak?
Enpara.com POS kurulumlarını görevlendirdiğimiz saha firmasının yetkilileri yapmaktadır.

Enpara.com POS başvurum onaylanırsa kaç gün içinde POS’u kullanmaya başlayabilirim?
Eğer mevcut durumda Enpara.com Şirketim’i kullanıyorsanız başvurunuzun onaylandığı tarihi takip eden 2 iş günü içinde iş yerinize gelerek POS’unuzu kurmayı hedefliyoruz.

Eğer henüz Enpara.com Şirketim’i kullanmaya başlamadıysanız, başvurunuzu 2 iş günü içinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırmayı, POS başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda da sizi Enparalı yapmak ve POS kurulum sürecinizi başlatmak için en kısa sürede firmanızda ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Ziyaretimiz sonrasında POS kurulum süreci 2 iş günü içinde sonuçlanacaktır.

Enpara.com POS başvurum onaylanırsa bana yepyeni (hiç kullanılmamış) bir POS cihazı mı vereceksiniz?
Size hiç kullanılmamış cihazlar vermeyi biz de çok isteriz ve bunun için elimizden geleni yapacağız. Ancak bu konuda size garanti veremiyoruz, size vereceğimiz cihazların gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz durumda cihazlar olacağından şüpheniz olmasın. Eğer farklı bir durum olursa lütfen Çözüm Merkezi’mizi arayarak bizi bilgilendirin, hemen gerekli aksiyonları alırız.

Başvuru sırasında en fazla kaç adet POS talep edebilirim?
Başvurunuz sırasında en fazla kaç adet POS cihazı alabileceğiniz son dönemde diğer banka POS’ları ile yaptığınız toplam ciroya bağlı olarak değişmektedir ve başvurunuz sırasında ekranda kaç adet cihaz talebinde bulunabileceğinizi görürsünüz. Eğer belirlediğimiz cihaz sayısı limiti sizin için yetersizse başvurunuzdan sonra ayrıca ek POS talebinde bulunabilirsiniz, talebinizin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ek POS cihazlarının kurulumunu da hızlıca gerçekleştiririz.

Daha sonra ek POS talep edebilir miyim?
Evet. Enpara.com POS’u kullanmaya başladıktan sonra Çözüm Merkezi’mizi arayarak ek POS talebinde bulunabilirsiniz, talebinizin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ek POS cihazlarının kurulumunu da hızlıca gerçekleştiririz. Ek POS başvurularınızın kabul edilmesindeki en önemli etkenin mevcut POS’larınızla yaptığınız ciro olduğunu belirtmek isteriz.

Enpara.com POS başvurum kabul edilmedi, neden olabilir?
Başvurularınızı firmanızın faaliyet gösterdiği sektör, güncel durumda POS kullanıp kullanmadığınız, POS kullanıyorsanız geçmiş dönem cirolarınız, firmanızın güncel borçluluk durumu, Enpara.com Şirketim’i ne kadar aktif kullandığınız vb. bir çok kritere bakarak değerlendiriyoruz. Size direkt olarak şu sebeple başvurunuz olumsuz sonuçlandı diyemeyiz, ama bu kriterlerin önemli olduğunu bilmenizi isteriz.

Enpara.com POS başvurum kabul edilmedi, tekrar başvursam kabul edilir mi?
Başvurularınızı firmanızın faaliyet gösterdiği sektör, güncel durumda POS kullanıp kullanmadığınız, POS kullanıyorsanız geçmiş dönem cirolarınız, firmanızın güncel borçluluk durumu, Enpara.com Şirketim’i ne kadar aktif kullandığınız vb. bir çok kritere bakarak değerlendiriyoruz. Eğer yapacağınız yeni başvuru öncesinde bu kriterlere konu olan bilgilerinizde/durumunuzda pozitif yönlü bir değişiklik olduysa başvurunuzun kabul edilme ihtimali artar ancak kesin kabul edilir gibi bir garanti veremeyiz.

Enpara.com Şirketim müşterisi değilim, POS başvurusu yapabilir miyim?
Eğer henüz Enpara.com Şirketim ile tanışmadıysanız, POS başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda sizi en kısa sürede firmanızda ziyaret eder, hem Enparalı yapar hem de POS kurulum sürecinizi başlatırız.

Enpara.com POS’umu mail order işlemlerine açtırmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Eğer mail order ihtiyacınız varsa bunun için Çözüm Merkezi’mizi arayarak talep oluşturmanız gerekiyor. Talebinizi değerlendirdikten sonra olumlu olması durumunda mail order özelliğini POS’unuza anında uzaktan tanımlıyoruz, tekrar bir kurulum yapılmasına gerek olmuyor.

Enpara.com POS’u Günlük hesaptan farklı bir hesaba bağlayabilir miyim?
Hayır. Enpara.com POS’un bağlı olduğu hesap standart olarak Günlük hesabınızdır, farklı bir hesaba bağlayamazsınız.

Enpara.com POS’tan yaptığım bir satış işlemini nasıl iptal edebilirim?
Aynı gün yapılan işlemleri POS’un gün sonu işlemi tamamlanmadan önce POS üzerindeki “İPTAL” menüsünü kullanarak iptal edebilirsiniz.

Gün sonu alındıysa veya geçmiş tarihli bir işlemi iptal etmek isterseniz iptal yerine iade işlemi yapmanız gerekir. İade işlemini POS üzerindeki “İADE İŞLEMLERİ” menüsünü kullanarak ya da internet veya cep şubemizde POS hareketleri ekranından ilgili satış işlemini seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com POS ekstrem bana nasıl gelecek?
POS ekstreleriniz aylık olarak, her ayın başında bir önceki ayın hareketlerini içerecek şekilde firmanızın Enpara.com Şirketim’de kayıtlı olan yetkili kullanıcılarının e-posta adreslerine gönderilir.

Enpara.com POS’tan yaptığım bir satış işlemini nasıl iade edebilirim?
İade işlemleri gün sonu işleminden önce yapılmış aynı gün ve geçmiş tarihli işlemler için yapılabilir. İade işlemini POS üzerindeki “İADE İŞLEMLERİ” menüsünü kullanarak ya da internet veya cep şubemizde POS hareketleri ekranından ilgili satış işlemini seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı gün yapılan işlemleri gün sonu işleminden önce iade etmek isterseniz iade işlemi yerine iptal işlemi yapmanız gerekir. İptal işlemini POS üzerindeki “İPTAL” menüsünü kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl gün sonu alacağım?
Gün sonu almak için POS üzerindeki “İŞ YERİ MENÜ > GÜNSONU” adımını kullanabilirsiniz. Siz gün sonu almayı unutsanız bile biz sizin için her gece otomatik gün sonu alıyoruz, içiniz rahat olsun.

Gün sonu almayı unutursam ne olur?
Gün sonu almayı unutursanız hiçbir şey olmaz, sizin almadığınız durumlarda biz otomatik olarak gün sonu alıyoruz, içiniz rahat olsun.

Teknik problem yaşadığımda ne yapmalıyım?
Her türlü teknik probleminizde Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Ama öncesinde POS’unuzun fişini çıkarıp yeniden takmanızı rica ederiz, çoğu zaman işe yarar :)

Enpara.com POS’umun rulosu bitti, ne yapacağım?
Enpara.com olarak sadece ilk kurulum aşamasında size rulo veriyoruz, sonraki rulo ihtiyaçlarınızı sizin karşılamanızı bekliyoruz.

POS’um çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
Hemen Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermelisiniz, biz gerekli yönlendirmeleri tarafınıza yaparız.

POS’umun arızalanması veya zarar görmesi durumunda ne yapmalıyım?
Hemen Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermelisiniz, biz gerekli yönlendirmeleri size yaparız.

Masaüstü veya mobil POS’umun yenilenmesini talep edebilir miyim?
Çözüm Merkezi’mizi arayarak talebinizi iletebilirsiniz. İş göremez ya da fiziki olarak çok kötü durumda olan POS’larınızı ücretsiz olarak yenileriz.

Enpara.com Kredi Kartı ya da Encard kullanan müşterilerime özel fırsatlar sunmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Öncelikle bu bizi çok mutlu eder. Böyle bir talebiniz olması durumunda Çözüm Merkezi’mizi arayarak talebinizi iletirseniz kampanyalardan sorumlu ekibimiz size geri dönüş sağlar.

Enpara.com POS ile uzun süre hiç satış yapmadım diyelim, POS’um iptal olur mu?
Öncelikle işlerinizin iyi gitmesini, bol bol satış yapmanızı ve satışlarınızda Enpara.com POS’unu aktif bir şekilde kullanmanızı diliyoruz. Ancak dönemsel olarak daha az satış yaptığınız ya da hiç satış yapamadığınız durumlar yaşanabileceğinin de farkındayız. POS’unuzdan uzun süre işlem geçirmediğiniz takdirde önce sizi arar, durumu anlamaya çalışırız. Eğer POS’unuzu aktif bir şekilde kullanamayacağınıza kanaat getirirsek size verdiğimiz masaüstü ve mobil POS cihazlarını sizden geri talep edebiliriz.

Enpara.com POS’u nasıl iptal edebilirim?
Çözüm Merkezi’mizi arayarak iptal talebinizi iletmeniz yeterli. Bu durumda POS’unuzu hemen işleme kapatır, hesabınıza aktarılmamış satış işlemlerinizin tutarını ertesi gün Günlük hesabınıza aktarır ve saha ekibimizi size verdiğimiz masaüstü veya mobil POS cihazlarını geri almak veya uzaktan müdahale edilemeyen durumlarda yazarkasa POS’unuzdaki yazılımı kaldırmak için iş yerinize yönlendiririz.

Enpara.com POS’u ile QNB Finansbank POS’unu aynı anda kullanabilir miyim?
Hayır. QNB Finansbank veya Enpara.com POS’undan birini tercih etmelisiniz. Bu arada, QNB Finansbank POS’unuzu iptal edip Enpara.com POS başvurusu yapmanız durumunda başvurunuzun onaylanması kesin değildir, çünkü Enpara.com POS başvuruları QNB Finansbank’ın standart POS politikalarına ek olarak Enpara.com’un kendi dijital bankacılık politikaları ile birlikte değerlendirilir.

QNB Finansbank şubelerinden POS alabiliyorsam Enpara.com POS’u da kesin olarak alabilir miyim?
Enpara.com POS başvuruları QNB Finansbank politikalarına ek olarak Enpara.com’un kendi dijital bankacılık politikaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Bu sebeple QNB Finansbank şubelerinden POS alabilirken Enpara.com POS başvurunuz olumlu sonuçlanmıyor olabilir.

Enpara.com üye iş yeri sözleşmesinin bir örneğine nereden ulaşabilirim?
Güncel üye iş yeri sözleşmemize buradan ulaşabilirsiniz. Eğer, Enpara.com POS başvurunuz sırasında onayladığınız sözleşmeye ihtiyacınız varsa Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz.

Ödeme ve transferler

Para transferleri
Şirketimin hangi Enpara.com hesaplarından para transferi işlemi gerçekleştirebilirim?
Şirketinizin temel hesabı olan Günlük hesabından dilediğiniz herhangi bir banka hesabına hiçbir zaman ücret ödemeden Türk Lirası transfer edebilirsiniz. Vadesiz USD ve EUR hesaplarından ise yurtiçi veya yurtdışındaki tüm banka hesaplarına USD veya EUR transfer edebilirsiniz. Ancak QNB Finansbank dışına yapacağınız yabancı para transferleri için işlem anında onayınıza sunulan tutar kadar ücret ödersiniz.

Şirketimin Enpara.com Günlük hesabındaki parasını Enpara.com dışındaki başka hesaplara nasıl transfer edebilirim? Bu işlemin bir ücreti var mı?
Şirketinizin tüm para transferi işlemlerini Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde yer alan Transfer/Ödeme>Transferler>Başka hesaplara adımı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Şirketim’de havale, EFT, FAST ve Swift ayrımı yoktur, tüm para transferi işlemlerinizi aynı ekran üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız, transfer gerçekleştirmek istediğiniz hesabın hesap numarası, IBAN ya da Kolay Adres bilgisi ile TL para transferi işlemlerinizi Enpara.com Şirketim Cep Şubesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Şirketinizin TL cinsinden para transferlerini, ileride alıcı hesap bilgilerini tekrar girmeden, kolay bir şekilde, aynı veya farklı tutarlar için tekrarlayabilmek için ‘En Hızlı’ işlemlere ekleyebilirsiniz. Ayrıca, eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız, şirketinizin haftalık veya aylık olarak düzenli tekrar eden TL para transferleri için ise düzenli transfer talimatı oluşturabilirsiniz. Enpara.com Şirketim’de hiçbir zaman Türk Lirası para transferleri ve QNB Finansbank içinde yapılan yabancı para transferleri için masraf, ücret veya komisyon ödemezsiniz. QNB Finansbank dışına yapılan yabancı para (USD/EUR) transferleri ise ücrete tabidir. Bu ücret işlem anında bilgi ve onayınıza sunulur.

Şirketimin Enpara.com Vadesiz USD ve EUR hesaplarındaki parasını Enpara.com dışındaki başka hesaplara nasıl transfer edebilirim? Bu işlemin bir ücreti var mı?
Şirketinizin tüm para transferi işlemlerini Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde yer alan Transfer / Ödeme>Transferler>Başka hesaplara adımı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Şirketim’de havale, EFT, FAST ve Swift ayrımı yoktur, tüm para transferi işlemlerinizi aynı ekran üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Şirketim’de hiçbir zaman Türk Lirası para transferleri ve QNB Finansbank içinde yapılan yabancı para transferleri için masraf, ücret veya komisyon ödemezsiniz.

Enpara.com Şirketim üzerinden dış ticaret işlemlerimi gerçekleştirebilir miyim?
Evet. Serbest transfer, peşin ithalat, mal mukabili ithalat ve görünmeyen kalem işlemlerinizi internet veya cep şubemiz üzerinden sadece SWIFT ücreti karşılığında kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketimin hangi Enpara.com hesaplarına başka bir banka hesabından para gönderilebilir?
Şirketinizin her an dışarıdan para kabul edebilecek Enpara.com hesapları şunlardır:

• Günlük hesap (TL cinsinden gelen transferlerin kabul edileceği hesap)- Vadesiz USD hesabı (USD cinsinden gelen transferlerin kabul edileceği hesap)
• Vadesiz EUR hesabı (EUR cinsinden gelen transferlerin kabul edileceği hesap) Buna ek olarak, sadece eski vade bitiş/yeni vade başlangış günlerinde şirketinizin Enpara.com Vadeli Mevduat hesaplarına ilgili para biriminde gönderilen paralar kabul edilir. Şirketinizin Enpara.com Altın hesabına ise dışarıdan para gönderilemez.

Başka bir banka hesabından şirketimin Enpara.com Günlük hesabına nasıl para gönderilebilir?
Eğer para gönderen hesap bir Enpara.com hesabıysa, Enpara.com’un Transfer / Ödeme>Transferler>Başka hesaplara menü adımı kullanılır. Eğer para gönderen hesap bir QNB Finansbank hesabıysa, QNB Finansbank İnternet veya Cep Şubesi’nin Para Transferleri>QNB Finansbank’a menü adımı kullanılır. Aynı işlem QNB Finansbank şubelerinden de gerçekleştirilebilir. Eğer para gönderen hesap başka bir banka hesabıysa, ilgili bankadan EFT ya da FAST yoluyla para gönderilebilir. TL transferlerde parayı gönderen kişi veya kurum, şirketinizin ünvanını (alıcı adı) ve Enpara.com Günlük hesabının IBAN’ı ya da Kolay Adres bilgisini girerek şirketinize para transferi yapabilir. IBAN’sız işlemler için ise aşağıdaki bilgilerin kullanılması gerekir:

• Banka adı: Finansbank
• Şube ili: İstanbul
• Şube adı: Finansbank Enpara İnteret Şubesi
• Şube kodu: 3663
• Hesap numarası: Hesap IBAN’ınızın son 8 hanesi

Başka bir banka hesabından şirketimin Enpara.com Vadesiz USD ve EUR hesaplarına nasıl para gönderilebilir?
Eğer para gönderen hesap bir Enpara.com hesabıysa, Enpara.com’un Transfer / Ödeme>Transferler>Başka hesaplara menü adımı kullanılır. Eğer para gönderen hesap bir QNB Finansbank hesabıysa, Finansbank İnternet veya Cep Şubesi’nin Para Transferleri > QNB Finansbank’a menü adımı kullanılır. Aynı işlem QNB Finansbank şubelerinden de gerçekleştirilebilir. Eğer para gönderen hesap yurtiçi veya yurtdışı başka bir banka hesabıysa, ilgili bankadan SWIFT yoluyla para gönderilebilir. Yabancı para transferlerinde parayı gönderen kişi veya kurum:

• QNB Finansbank’ın SWIFT kodunu (FNNBTRISXXX),
• Şirketinizin ünvanını (alıcı adı) ve
• Şirketinizin Enpara.com’daki ilgili Vadesiz USD veya EUR hesabının IBAN’ını girerek şirketinize para transferi yapabilir.

Farklı durumlarda bazı ek bilgilere ihtiyaç duyulması halinde, şirketinize para gönderecek kişi veya kurumla aşağıdaki bilgileri de paylaşmanız gerekebilir:

• Banka adı: Finansbank
• Şube ili: İstanbul
• Şube adı: Finansbank Enpara İnteret Şubesi
• Şube kodu: 3663
• Hesap numarası: Hesap IBAN’ınızın son 8 hanesi

QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak şirketimin Enpara.com hesaplarından para transferi yapabilir miyim?
Ne yazık ki hayır. Şirketinizin tüm para transferi işlemleri için Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ni kullanabilirsiniz. Eğer şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısıysanız, TL para transferleri için Enpara.com Şirketim Cep Şubesi’ni de kullanabilirsiniz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları para transferi işlemi yapabilir mi?
Evet, şirketinizin tüm Enpara.com kullanıcıları para transferi yapabilir. Kısıtlı kullanıcıların günlük işlem limitlerini aşan işlemleri yetkili kullanıcıların onayına düşer. Bu işlemler yetkili kullanıcılardan birinin onay vermesinin ardından gerçekleşir.

Enpara.com Şirketim’den yapılabilecek para transferleri ile ilgili limitler neler? Bu limitleri nasıl yönetebilirim?
Enpara.com Şirketim’den yapılabilecek günlük para transfer limiti her şirket için standart olarak 8,000,000 TL olarak tanımlanmıştır. Bu limit şirketinizin herhangi bir yetkili Enpara.com kullanıcısı tarafından internet şubesindeki Ayarlar>Firma>Güvenlik/Limit>Tüm kanallardan toplam günlük para transferi limiti adımından düşürülebilir. Bu limiti yükseltmek için ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizin aranması gerekir. Bu limite ek olarak, limit dahilinde gerçekleşen işlemler için bazı ek güvenlik adımlarımız da mevcut. Bu adımların bazılarının tamamlanması 1-2 saate varabilen süreler alabiliyor. Şirketinizin özellikle yüksek tutarlı para transferi işlemlerini planlarken, bu olası gecikmeyi dikkate almanızı öneririz.

Kolay Adres nedir?
Kolay Adres, IBAN veya hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan, cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası, vergi kimlik numarası vb. gibi bilgiler ile kolay bir şekilde para transferi alma ve göndermeyi sağlayan bir hizmettir. Firmanızın yetkili kullanıcıları Enpara.com Şirketim Günlük hesabınızı cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası veya firmanızın vergi kimlik numarası ile eşleştirebilir. Göndericiyle IBAN numarası paylaşmadan sadece bu bilgilerinizden birini vererek para transferi alabilirsiniz. Ayrıca para transferi yapmak istediğiniz alıcının herhangi bir bankadaki hesabıyla eşleştirdiği Kolay Adres bilgilerini biliyorsanız bu bilgiler ile alıcıya kolayca para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com Şirketim hesabıma nasıl Kolay Adres tanımlayabilirim?
Firmanızın yetkili kullanıcısıysanız İnternet veya Cep şubemizin “Ayarlar > Firma Ayarları > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Günlük hesap > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Enpara.com Şirketim Günlük hesabınızı Enpara.com Şirketim’de kayıtlı cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, T.C. Kimlik numaranız veya firmanızın vergi kimlik numarası ile kolayca eşleştirebilirsiniz.

Hangi hesaplarıma Kolay Adres tanımlayabilirim?
Kolay Adres bilgilerinizi sadece Günlük hesabınız ile eşleştirebilirsiniz.

Hesabımı birden fazla Kolay Adres ile eşleştirebilir miyim?
Evet, eşleştirebilirsiniz. Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, T.C. Kimlik numaranız veya firmanızın vergi kimlik numarasından herhangi birini ya da aynı anda birden fazlasını Enpara.com Şirketim Günlük hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Eşleştirdiğiniz Kolay Adres bilgilerinden herhangi birine yapılan para transferi işlemleri Enpara.com Şirketim Günlük hesabınıza gelecektir.

Her Kolay Adres bilginizi sadece bir bankadaki bir hesabınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranız hem Enpara.com Şirketim Günlük hesabınız hem de diğer bir bankadaki başka bir hesabınızla aynı anda eşleşmiş olamaz. Her zaman son yaptığız eşleştirme geçerli olur ve her eşleştirme sonrasında daha önce yaptığınız son eşleştirme iptal edilir.

Farklı Kolay Adres bilgilerinizi farklı bankalardaki hesaplarınızla eşleştirebilirsiniz. Örneğin, cep telefonu numaranızı Enpara.com Şirketim Günlük hesabınız ile eşleştirirken, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası veya firmanızın vergi kimlik numarasını başka bir bankadaki hesabınızla eşleştirebilirsiniz.

En fazla kaç adet Kolay Adres tanımı yapabilirim?
Firmanızın tüm bankalarda herhangi bir anda en fazla 5 adet Kolay Adres bilgisi eşleştirmesi olabilir. Bir yetkili kullanıcı Enpara.com Şirketim'de cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası / vergi kimlik numarası olmak üzere en fazla 3 bilgisini Kolay Adres olarak eşleştirebilir.

Hangi bilgilerimi Kolay Adres olarak eşleştirebilirim?
Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, T.C. Kimlik numaranız / vergi kimlik numaranızdan herhangi birini ya da aynı anda birden fazlasını Günlük hesabınızla eşleştirebilirsiniz.

Kolay Adres tanımlarımda değişiklik yapabilir miyim?
Firmanızın yetkili kullanıcısıysanız İnternet veya Cep şubemizin “Ayarlar > Firma ayarları > Kolay Adres tercihleri” veya “Hesaplar > Günlük hesap > Kolay Adres” adımlarını takip ederek Kolay Adres tercihlerinizi dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

FAST nedir?
Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), tıpkı EFT gibi bankalar arası para transferi yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Ancak EFT'den farklı olarak FAST sayesinde 100.000 TL'ye kadar olan para transferi işlemlerinizi 7/24 olarak gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik para transferiniz saniyeler içerisinde alıcının hesabına geçer.

Para transferi işlemlerimi hangi saatler arasında yapabilirim?
Aşağıdaki para transferi işlemlerinizi 7/24 olarak gerçekleştirebilirsiniz:
 • Enpara.com ve QNB Finansbank’taki hesaplara (Havale)
 • Diğer bankalardaki hesaplara 100.000 TL’ye kadar (FAST)
Diğer bankalardaki hesaplara yapacağınız 100.000 TL üzerindeki para transferlerinizi (EFT) iş günlerinde 17:15’e kadar gerçekleştirebilirsiniz.

Maaş ödemeleri
Şirket çalışanlarımızın maaş ödemelerini Enpara.com üzerinden gerçekleştirebilir miyim?
Elbette, şirket çalışanlarınızın maaş, prim, masraf, avans vb. ödemelerini Enpara.com Şirketim üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şirketinizin tüm yetkili Enpara.com kullanıcıları ve maaş ödeme yetkisi olan kısıtlı kullanıcıları bu ödemeleri Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi üzerinden gerçekleştirebilirler.

Enpara.com’dan çalışanlarımızın sadece maaş ödemelerini mi gerçekleştirebilirim? Yoksa avans, masraf, prim vb. ödemeleri de gerçekleştirebilir miyim?
Çalışanlarınıza yapmanız gereken tüm ödemeleri (maaş, masraf, avans, prim vb.) Enpara.com Şirketim üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket çalışanlarımızın maaş ödemelerini Enpara.com üzerinden gerçekleştirmenin şirketime ne avantajı var?
Çalışanlarınızın maaş vb. ödemelerini Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi üzerinden toplu bir şekilde, kolayca yapabilirsiniz ve geçmiş ödemelerinizi de yine kolayca gözlemleyebilirsiniz. Üstelik bu ödemeler için hiçbir ücret ödemezsiniz! Ayrıca maaş ödemelerini Enpara.com üzerinden yaptığınız süre boyunca şirketinizin Günlük hesabına kazandığı faiz oranı de yıllık +%1 yükselir. Maaş ödemesi yapacağınız çalışanlarınızı Enpara.com müşterisi yapmak için iş yerinizde ziyaret ediyoruz. Böylelikle çalışanlarınız yerlerinden kalkmadan, işlerine ara verip şubeye gitmek zorunda kalmadan Enpara.com’un bireysel müşterisi oluyorlar. Yaptığınız maaş ödemeleri de çalışanlarınızın Enpara.com hesaplarına yatıyor ve onlar da masrafsız bankacılığın avantajlarından yararlanıyorlar. Asla hesap işletim ücreti ve EFT/FAST/havale ücreti ödemiyorlar.Yani çalışanlarınızın maaş ödemelerini Enpara.com Şirketim’den yaptığınızda hem şirketiniz kazanıyor, hem de çalışanlarınız!

Şirket çalışanlarımızın maaş ödemelerini Enpara.com üzerinden gerçekleştirmenin çalışanlarımıza ne avantajı var?
Maaş ödemelerini Enpara.com Şirketim üzerinden yapacağınız çalışanlarınızı Enpara.com’un birseysel müşterisi yapıyoruz. Bunu için onları iş yerinizde ziyaret ediyoruz, yani çalışanlarınız yerlerinden kalkmadan, işlerine ara verip şubeye gitmek zorunda kalmadan Enpara.com’un bireysel müşterisi oluyorlar. Yaptığınız maaş ödemeleri de çalışanlarınızın Enpara.com hesaplarına yatıyor ve onlar da Enpara.com’un birseysel müşterilerine sağladığı avantajlardan yararlanmaya başlayabiliyorlar. Bu avantajlar nelerdir derseniz:

• Onlardan asla hesap işletim ücreti, EFT/FAST/havale ücreti almıyoruz.
• Bankacılık ihtiyaçları için asla şubeye gitmek zorunda kalmıyorlar. Tüm bankacılık işlemlerini (transferler, ödemeler, para yatırma/çekme vs.) Enpara.com’un internet/cep şubesi veya QNB Finansbank ATM’leri üzerinden kolayca halledebiliyorlar. Bir problem yaşamaları durumunda ise Çözüm Merkezi’mizden 30 saniye içinde destek alabiliyorlar.
• İhtiyaçları olduğunda şubeye gitmelerine gerek olmadan, masrafsız ve düşük faizli ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar.
• Bir birikimleri varsa, tutarı ne olursa olsun bu birikimlerine yüksek faiz kazanabiliyorlar.
• Sunduğumuz avantajlı indirim vb. kampanyalardan faydalanabiliyorlar.

Şirket çalışanlarımızın maaşlarını Enpara.com’dan ödemek için ne yapmam gerekir?
Şirket çalışanlarınızın maaşlarını Enpara.com’dan ödeyebilmek için Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi’nin Ödemeler>Maaş adımını takip etmeniz yeterli. Bu adıma girdiğinizde kısa tanıtım filmimizi izledikten sonra öncelikle, bir kereye mahsus olmak üzere, ödeme yapmak istediğiniz şirket çalışanlarını tanımlamanız gerekir. Bunun için çalışanlarınızın TC Kimlik numaralarını, ad soyadlarını ve cep telefonlarını doğru bir şekilde girmeniz yeterli. Eğer az sayıda çalışanınız varsa bu bilgileri ekrandan teker teker girebilirsiniz. Eğer çalışan sayınız yüksekse, bu bilgileri .xls veya .ods uzantılı bir dosya yükleyerek topluca tek seferde de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer dosya ile yükleme seçeneğini tercih edecekseniz, örnek dosya formatımızı indirerek o format üzerinden personel bilgilerini hazırlamanızı ve yüklemenizi öneririz. Şirket çalışanlarınızı tanımladıktan sonra, ekrandan çalışanlarınızın hangilerinin halihazırda birer Enpara.com bireysel müşterisi olduğunu, hangilerinin ise müşteri olması gerektiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada henüz Enpara.com müşterisi olmayan çalışanlarınıza bir SMS göndererek www.enpara.com web sitesinden çok kısa başvuru formumuzu doldurmaya yönlendiriyoruz. Bu formu 2 gün içinde doldurmayan çalışanlarınızı ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden arayarak gerekli bilgileri telefon üzerinden alıyoruz. Ardından henüz Enpara.com müşterisi olmayan tüm çalışanlarınızı iş yerinizde ziyaret ederek sözleşmemizi imzalatıyor, Encard’larını teslim ediyor ve Enpara.com müşterisi yapıyoruz. Şirket çalışanlarınızı maaş ödemesi yapabilmek için tanımladıktan sonra, Yeni ödeme adımından tanımlı ve Enpara.com müşterisi olmuş çalışanlarınız için ödeme yapma sürecini başlatabilirsiniz. Bunun için öncelikle ödeme tipini (maaş, avans, prim, masraf vb.), ödemenin ait olduğu dönemi (ör: Şubat 2016, Mart 2016) ve ödemenin yapılmasını istediğiniz tarihi ve saati seçmelisiniz. Ardından hangi çalışanınıza ne kadar ödeme yapmak istediğinizi net tutarlar olarak girmeniz gerekiyor. Eğer az sayıda çalışanınıza ödeme yapacaksanız bu tutarları ekrandan teker teker girebilirsiniz. Eğer ödeme yapacağınız çalışan sayınız yüksekse, ödeme yapılacak tutarları .xls veya .ods uzantılı bir dosya yükleyerek topluca tek seferde de girebilirsiniz. Eğer dosya ile yükleme seçeneğini tercih edecekseniz, örnek dosya formatımızı indirerek o format üzerinden giriş yapmanızı ve yüklemenizi öneririz. Eğer yeni bir maaş ödemesi yapma sürecini başlatan kişi şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısı ise ve şirketinizin Günlük hesabında yeterli kullanılabilir bakiye varsa, ödeme hiçbir ek işlem yapılmasına gerek kalmadan belirlenen tarih ve saatte gerçekleşir ve ardından şirketinizin tüm yetkili kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bilgi verilir. Eğer ödeme sürecini başlatan kişi şirketinizin maaş ödeme yetkisi olan kısıtlı bir kullanıcısı ise, kısıtlı kullanıcının günlük işlem limiti dahilinde olan ödemeler herhangi bir ek onaya ihtiyaç duyulmadan; günlük işlem limitini aşan ödemeler ise yetkili bir kullanıcının onay vermesinin ardından gerçekleşir.

Enpara.com Şirketim üzerinden maaş alacak olan tüm çalışanlarımızın Enpara.com müşterisi olması gerekiyor mu? Bu nasıl olacak?
Evet, Enpara.com Şirketim’in ‘maaş ödemesi’ adımı üzerinden maaş vb. ödemeleri yapılacak olan tüm şirket çalışanlarınızın Enpara.com bireysel müşterisi olması gerekir. Bunun için çalışanlarınızın www.enpara.com web sitesindeki kısa başvuru formunu doldurması yeterli. Bu başvurunun ardından çalışanlarınızı iş yerinizde ziyaret ederek sözleşmemizi imzalatıyor, Encard’larını teslim ediyor ve Enpara.com müşterisi yapıyoruz. Bu noktada çalışanlarınızın maaş ödemelerinin yatacağı Enpara.com Vadesiz TL hesapları açılmış oluyor. Alternatif olarak, maaş ödemesi yapmak üzere Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi üzerinden şirket personeliniz olarak tanımladığınız ancak Enpara.com müşterisi olmayan çalışanlarınıza bir SMS göndererek www.enpara.com web sitesinden çok kısa başvuru formumuzu doldurmaya yönlendiriyoruz. Bu formu 2 gün içinde doldurmayan çalışanlarınızı ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden arayarak gerekli bilgileri telefon üzerinden alıyoruz ve ardından ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Yani kısacası, çalışanlarınız yerlerinden kalkmadan, işlerine ara verip şubeye gitmek zorunda kalmadan Enpara.com’un bireysel müşterisi oluyorlar. Yaptığınız maaş ödemeleri de çalışanlarınızın Enpara.com hesaplarına yatıyor ve onlar da Enpara.com’un birseysel müşterilerine sağladığı avantajlardan yararlanmaya başlayabiliyorlar.

Şirket çalışanlarımız arasından Enpara.com müşterisi olmayı tercih etmeyenler olursa, bu çalışanlarımızın maaşlarını QNB Finansbank’ın herhangi bir şubesinde açılacak bir hesaba ve başka bir bankadaki hesaba ödememiz mümkün olur mu?
Elbette, ancak bu durumda bu çalışanlarınızın maaş vb. ödemelerini Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi’nin Maaş ödeme adımından toplu olarak gerçekleştiremezsiniz, Transfer/Ödeme>Transfer>Başka hesaplara adımından ‘transfer tipi’ olarak ‘maaş’ seçerek tek tek ödeme yapmanız gerekir. Bu durumda bu çalışanlarınıza yapılan ödemeleri diğer maaş ödemelerinin altında toplu olarak gözlemleyemezsiniz, maaş ödemelerine özel geliştirdiğimiz onay, uyarı, bilgilendirme vb. özelliklerinden faydalanamazsınız. Ayrıca bu çalışanlarınız da Enpara.com’un bireysel müşterisi olmanın sağladığı avantajlardan da faydalanamaz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları maaş ödemesi işlemi yapabilir mi?
Şirketinizdeki tüm yetkili Enpara.com kullanıcıları maaş ödemesi yapabilir. Ayrıca maaş ödeme yetkisi verilmiş kısıtlı kullanıcılar da maaş ödeme işlemi başlatabilir. Kısıtlı kullanıcının başlattığı maaş ödemeleri, günlük işlem limiti dahilinde ek bir onaya ihtiyaç duymadan gerçekleşir. Günlük işlem limitini aşan ödemelerin gerçekleşmesi için ise yetkili bir kullanıcının onay vermesi gerekir.

Şirket çalışanlarımıza maaş ödemek için her ay bir işlem yapmam gerekiyor mu? Tam olarak ne yapmam gerekiyor?
Evet, her bir ödeme dönemi (ör: Şubat 2016, Mart 2016) ve her bir ödeme tipi için (ör: maaş, avans, prim, masraf) ayrı ayrı ödeme işlemi yapmanız gerekir. Maaş ödeme ekranındaki Yeni ödeme adımından daha önce personeliniz olarak tanımlamış olduğunuz ve Enpara.com müşterisi olmuş çalışanlarınız için ödeme sürecini başlatabilirsiniz. Bunun için öncelikle ödeme tipini (maaş, avans, prim, masraf vb.), ödemenin ait olduğu dönemi (ör: Şubat 2016, Mart 2016) ve ödemenin yapılmasını istediğiniz tarihi ve saati seçmelisiniz. Ardından hangi çalışanınıza ne kadar ödeme yapmak istediğinizi net tutarlar olarak girmeniz gerekiyor. Eğer az sayıda çalışanınıza ödeme yapacaksanız bu tutarları ekrandan teker teker girebilirsiniz. Eğer ödeme yapacağınız çalışan sayınız yüksekse, ödeme yapılacak tutarları .xls veya .ods uzantılı bir dosya yükleyerek topluca tek seferde de girebilirsiniz. Eğer dosya ile yükleme seçeneğini tercih edecekseniz, örnek dosya formatımızı indirerek o format üzerinden giriş yapmanızı ve yüklemenizi öneririz. Eğer yeni bir maaş ödemesi yapma sürecini başlatan kişi şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısı ise ve şirketinizin Günlük hesabında yeterli kullanılabilir bakiye varsa, ödeme hiçbir ek işlem yapılmasına gerek kalmadan belirlenen tarih ve saatte gerçekleşir ve ardından şirketinizin tüm yetkili kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bilgi verilir. Eğer ödeme sürecini başlatan kişi şirketinizin maaş ödeme yetkisi olan kısıtlı bir kullanıcısı ise, kısıtlı kullanıcının günlük işlem limiti dahilinde olan ödemeler herhangi bir ek onaya ihtiyaç duyulmadan; günlük işlem limitini aşan ödemeler ise yetkili bir kullanıcının onay vermesinin ardından gerçekleşir.

Şirketimin çalışanları sürekli olarak değişiyor, işten ayrılanlar oluyor, yeni işe başlayanlar oluyor. Maaş ödemeleri için bu durumu nasıl yönetebilirim?
Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi’nin Ödemeler>Maaş adımındaki Personel listesini tam da bu ihtiyacınızı karşılamak üzere tasarladık. Bu listeye dilediğiniz zaman yeni çalışanlar ekleyebilir veya artık şirketinizde çalışmayan kişileri listeden kolaylıkla silebilirsiniz. Personel listesine eklediğiniz bir çalışan eğer halihazırda Enpara.com’un bireysel bir müşterisi ise, bu kişiyi personel listesine ekler eklemez hemen Ödemeler>Maaş>Yeni ödeme adımından bu kişiye maaş vb. bir ödeme yapabilirsiniz. Eğer yeni eklediğiniz bu çalışan henüz Enpara.com’un bireysel bir müşterisi değilse, biz bu kişiyi en kısa sürede müşterimiz yapmak için gerekli adımları atacağız. Bu süre zarfında bu yeni çalışanlarınıza maaş vb. bir ödeme yapmanız gerekirse, geçici olarak Transfer/Ödeme>Transfer>Başka hesaplara adımını kullanıp ‘transfer tipi’ olarak ‘maaş’ seçerek, bu kişinin herhangi bir bankadaki hesabına ücretsiz olarak ödeme yapabilirsiniz. Şirketinizden ayrılan ve artık maaş vb. bir ödeme yapmayacağınız çalışanlarınızı ise Enpara.com Şirketim’e tanımlı personel listenizden silmenizi öneririz. Bu sayede yeni bir maaş ödemesi yapacağınız zaman bu kişileri artık ödeme yapılabilecek çalışanlar listesinde görmezsiniz ve bu sayede hatalı bir ödeme yapma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Maaş ödemeleri ciddi ve önemli bir konu. Ödemeler sırasında bir problem çıkarsa bundan nasıl haberim olacak? Bu konuda kimden, nasıl destek alabilirim?
Haklısınız, maaş ödemeleri çok ciddi ve önemli bir konu. O yüzden biz de, maaş ödemeleriyle ilgili en ufak bir problem yaşanması durumunda şirketinizin tüm yetkili kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bilgi vermemizi sağlayan bir bilgilendirme altyapısı kurduk. Ayrıca bu yapıyı sadece maaş ödemeleri için değil, şirketinizin tüm ödemeleri için kurduk. Dolayısıyla içiniz rahat olsun. Tüm bunlara ek olarak, desteğe ihtiyacınız olduğunuz her zaman 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’miz sadece bir telefon uzaklığınızda. Tek tuşla 30 saniye içinde deneyimli ve yetkin bir müşteri danışmanımıza bağlanabilir ve yardım alabilirsiniz.

Diğer ödemeler
Enpara.com üzerinden şirketimin hangi ödemelerini hangi kanallardan gerçekleştirebilirim?
Enpara.com Şirketim İnternet ve Cep Şubesi üzerinden şirketinizin aşağıdaki tüm ödemelerini, hiçbir banka personeli ile muhattap olmadan, hiçbir yazılı talimat vermek zorunda kalmadan, kolayca gerçekleştirebilirsiniz:

• Şirket fatura ödemeleri
• Şirket çalışanlarının maaş, masraf, avans, prim vb. ödemeleri
• Şirket SGK ödemeleri
• Tüm bankalardaki şirket kredi kartı borcu ödemeleri
• Şirket çalışanlarının cep telefonu TL yüklemeleri
• Şirketinizin para transferi yöntemiyle diğer şirketlere veya bireylere yaptığı tüm ödemeler
• Şirketinizin yetkili Enpara.com kullanıcıları için herhangi bir işlem sınırı bulunmamaktadır. Kısıtlı Enpara.com kullanıcıları ise bu işlemleri kendileri için belirlenen günlük işlem limiti dahilinde gerçekleştirebilirler. Bu limiti aşan tüm işlemler yetkili kullanıcıların onayına düşer ve onay verilmesi durumunda gerçekleşir. Ayrıca, kısıtlı kullanıcılar için maaş ödemeleri ek bir yetkilendirmeye tabidir ve bu yetkiye sahip kısıtlı kullanıcılar günlük işlem limitlerine bağlı olarak işlemlerini onaya düşmeden ya da yetkili kullanıcıların onayına düşürerek gerçekleştirebilirler. Kullanıcı tipleri ve yetkileri ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nde herhangi bir problem yaşamanız durumunda ise 0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden destek alarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketimin hangi ödemeleri için Enpara.com üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirim?
Şirketinizin yetkili bir Enpara.com kullanıcısı iseniz, aşağıdaki işlemler için ileriye yönelik düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz:

• Şirket fatura ödemeleri
• Şirket SGK ödemeleri
• Şirket çalışanlarının cep telefonu TL yüklemeleri
• Şirketinizin para transferi yöntemiyle diğer şirketlere veya bireylere yaptığı tüm ödemeler

Ek olarak, aşağıdaki işlemler için ileri tarihli tek seferlik ödeme talimatı verebilirsiniz:

• Şirket çalışanlarının maaş, masraf, avans, prim vb. ödemeleri
• Tüm bankalardaki şirket kredi kartı borcu ödemeleri
• Şirketinizin para transferi yöntemiyle diğer şirketlere veya bireylere yaptığı tüm ödemeler

Kısıtlı Enpara.com kullanıcılarının da ileriye yönelik düzenli veya tek seferlik ödeme talimatı verebilmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Bu yetkiyi en kısa sürede kısıtlı kullanıcılara da açmayı hedefliyoruz.

Enpara.com Şirketim üzerinden nasıl otomatik ödeme talimatı tanımlayabilirim? Bu talimatları nasıl yönetebilirim?
Şirketinizin ileri vadeli otomatik ödeme talimatlarını Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi üzerinden 2 şekilde tanımlayabilirsiniz:

• İlgili işlemi gerçekleştirirken, işlem detaylarının girildiği ekranının sol altında gözüken ‘Düzenli talimat olarak kaydet’ alanını tıklayarak.
Transfer/Ödeme>Talimatlar>Ekle/düzenle adımındam talimat ile ilgili detayları girerek şirketinizin mevcut tüm talimatlarını gözlemlemek, değiştirmek veya silmek için yine Transfer/Ödeme>Talimatlar>Ekle/düzenle adımını kullanabilirsiniz.

Şirketimin ödemeleri hangi Enpara.com hesabından yapılır?
Şirketinizin Türk Lirası cinsinden tüm ödemeleri Günlük hesap üzerinden gerçekleştirilir. Yabancı para transferleri ise ilgili Vadesiz USD veya EUR hesabından yapılır.

Şirketimin Günlük hesabında yeterli bakiye olmadığında talimatlı ödemeler ödenir mi?
Şirketinizin Günlük hesabına tanımlı bir Ekpara limiti varsa, hesapta yeterli bakiye olmadığı durumlarda talimatlı ödemeleriniz Ekpara limiti dahilinde ödenir. Örneğin, diyelim ki şirketinizin Günlük hesabında 750 TL var ve daha önce ödenmesi için talimat verdiğiniz 2,000 TL’lik ödeme var. Şirketinizin Günlük hesabına tanımlı bir Ekpara limiti yoksa, şirketinizin bu ödemesi gerçekleştirilemez. Ancak, eğer şirketinizin Günlük hesabına tanımlı bir Ekpara limiti varsa (örneğin 5,000 TL), ödenmesi için talimat verdiğiniz bu ödemenin 750 TL’si Günlük hesabın bakiyesinden, 1,250 TL’si ise Ekpara limitinden tahsil edilerek ödemeniz gerçekleşir. Bu ödeme sonucunda şirketinizin 1,250 TL’lik bir Ekpara borcu oluşur ve Günlük hesabının bakiyesi -1,250 TL olarak gözükür. Ek olarak, şirketinizin talimatlı bir ödemesinin gerçekleşememesi durumunda şirketinizin tüm yetkili Enpara.com kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bilgi verdiğimizi de belirtmek isteriz.

Şirketimin Enpara.com’da otomatik ödeme talimatı olan ödemelerinin gerçekleşmediği durumlarda bundan nasıl haberim olacak?
Şirketinizin talimatlı bir ödemesinin gerçekleşememesi durumunda mutlaka şirketinizin tüm yetkili Enpara.com kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bilgi veririz. Ayrıca Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’ne giriş yaptığınızda karşınıza çıkan En Özet ekranında ‘Geçmiş işlemler’ alanının altında şirketinizin gerçekleşemeyen ödemeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ek olarak, şirketinizin talimatlı tüm ödeme ve para transferleri işlemleri için, ödeme gününün sabahında şirketinizin tüm yetkili Enpara.com kullanıcılarına SMS ve e-posta yoluyla bir hatırlatma mesajı göndeririz ve şirketinizin Günlük hesabının o anki bakiyesinin bu işlem(ler) için yeterli olup olmadığı hakkında bilgi veririz.

Şirketimin başka bankalardaki kredi kartlarının yabancı para cinsinden ekstrelerini Enpara.com’dan ödeyebilir miyim?
Ne yazık ki hayır. Şirketinizin başka bankalardaki kredi kartlarının sadece TL ekstre borçlarını Enpara.com Şirketim üzerinden ödeyebilirsiniz

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları ödeme işlemi gerçekleştirebilir mi? Bu ödeme işlemleri için herhangi bir limit veya kısıt var mı?
Şirketinizin yetkili Enpara.com kullanıcıları her türlü para transferi ve ödeme işlemini hiçbir limite veya kısıta tabi olmadan gerçekleştirebilir. Şirketinizin kısıtlı Enpara.com kullanıcıları ise kendileri için tanımlanmış günlük işlem limiti dahilinde transfer ve/veya ödeme işlemi yapabilir. Kısıtlı kullanıcıların günlük işlem limitini aşan işlemleri yetkili kullanıcıların onayına düşer ve onay verildiği durumda gerçekleşir. Kısıtlı kullanıcılar için maaş ödemeleri ayrı bir yetkilendirmeye tabidir ve bu ödemeler herhangi bir limitten bağımsız olarak, her durumda yetkili kullanıcıların onayına düşer.

Döviz işlemleri

Alış/Satış
Enpara.com Şirketim’de tatil günleri ve mesai saatleri dışında da USD, EUR ve altın alış ve satış işlemleri gerçekleştirilebiliyor mu?
Evet, alış satış işlemlerinizi Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi üzerinden her zaman (7/24) gerçekleştirebilirsiniz. Ancak alış satış fiyatlarının iş günlerinde ve mesai saatleri içinde (08:30 – 17:30) sizin için daha avantajlı olacağını hatırlatmak isteriz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları döviz ve altın alış/satış işlemi gerçekleştirebilir mi? Tatil günlerinde ya da mesai saati dışında döviz alış satışı yapabilir miyim?
Şirketinizin tüm Enpara.com kullanıcıları (yetkili veya kısıtlı) Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi üzerinden 7/24 döviz veya altın alıp satabilir. İş günleri mesai saatleri içinde alış satış arasındaki fiyat farkı daha az olduğundan, alış satış işlemlerinizi bu saat aralıklarında yapmanızı öneririz.

Kurlar
Enpara.com Şirketim’de USD, EUR ve altın alış ve satış fiyatları avantajlı mı?
Elbette, Enpara.com Şirketim’de döviz alış ve satış fiyatları da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Döviz veya altın alıp satmayı düşünüyorsanız mutlaka Enpara.com Şirketim’in fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

Para yatırma ve çekme

Para çekme
Enpara.com Şirketim’de şube yoksa şirket hesabına nasıl para yatırıp çekebilirim?
Şirketinizin Enpara.com hesaplarına para girişi ve çıkışı sağlamak için en kolay ve etkin yol elektronik para transferi (EFT, FAST, havale, swift) yöntemleridir. Nakit işlem yapmaya ihtiyacınız olduğu durumlarda ise, tüm QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz:

• Tüm QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Günlük hesabından günde 15.000 TL’ye kadar para çekebilirsiniz.
• TL para yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla Günlük hesabınıza günde 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.
• USD ve EUR para çekme ve yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Vadesiz USD ve EUR hesaplarından aynı limitler dahilinde para çekip yatırabilirsiniz. Dilerseniz diğer tüm yurtiçi ve yurtdışı banka ATM’lerini kullanarak da şirketinizin Günlük hesabından para çekebilirsiniz. Ayrıca ATM limitlerini aşan yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleriniz için QNB Finansbank şubelerini kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemler ücrete tabidir.

Enpara.com Şirketim hesaplarına QNB Finansbank şubelerinden para yatırmak veya para çekmek mümkün mü?
Enpara.com Şirketim QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com Şirketim ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. QNB Finansbank şubeleri üzerinden yapacağınız 1.000.000 TL ve üzeri para yatırma işlemlerinden bir gün önce Çözüm Merkezi’mize bilgi vererek, altındaki tutarlar içinse direkt QNB Finansbank şubesine giderek Enpara.com Şirketim’deki hesaplarınıza paranızı nakit olarak yatırabilirsiniz. Ancak biliyorsunuz, Enpara.com Şirketim olarak tüm avantajlarımızı şube maliyetimizin olmaması sayesinde sunabiliyoruz. Eğer Enpara.com Şirketim ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com Şirketim’e şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com Şirketim’deki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com Şirketim’in sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 13. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

Enpara.com Şirketim’de ATM para yatırma ve çekme limitleri ne kadar? Bu limitleri değiştirebilir miyim?
ATM’ler aracılığıyla şirket hesaplarınızdan günlük toplam 15.000 TL’ye kadar para çekebilir, hesaplarınıza günlük 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz. Bu limit dahilinde QNB Finansbank ATM’lerinden kartsız olarak cep şubemizdeki “Karekod” adımı üzerinden günlük para çekme limitiniz ise toplamda 10.000 TL’dir. Bu limitler, şirketiniz adına şirketinizin yetkili kullanıcılarına tahsis edilmiş tüm Encard’lar için ortak toplam limitlerdir. Şirketiniz adına size tahsis edilmiş Encard Şirketim’in ATM’lerden günlük para çekim limitini Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Ayarlar>Kişisel>Encard adımından düşürebilirsiniz. Bu limiti istisnai ve geçici süreli olarak 15.000 TL’nin üzerine yükseltmek için ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz, ancak ATM limitlerinde yapabileceğimiz artışların sınırlı olduğunu belirtmek isteriz. Dilerseniz bu limitlerini aşan yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleriniz için QNB Finansbank şubelerini kullanabilirsiniz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları şirket hesabıyla ilgili para çekme/yatırma işlemi gerçekleştirebilir mi?
Hayır, şirketinizin sadece Encard Şirketim sahibi olan yetkili kullanıcıları şirketiniz adına ATM’lerden para çekip yatırabilir. QNB Finansbank şubelerinden yapılacak yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleri için ise yetkili kullanıcıların Encard Şirketim sahibi olması gerekmiyor.

Para yatırma
Enpara.com Şirketim’de şube yoksa şirket hesabına nasıl para yatırıp çekebilirim?
Şirketinizin Enpara.com hesaplarına para girişi ve çıkışı sağlamak için en kolay ve etkin yol elektronik para transferi (EFT, FAST, havale, swift) yöntemleridir. Nakit işlem yapmaya ihtiyacınız olduğu durumlarda ise, tüm QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz:

• Tüm QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Günlük hesabından günde 15.000 TL’ye kadar para çekebilirsiniz.
• TL para yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla Günlük hesabınıza günde 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.
• USD ve EUR para çekme ve yatırma özelliği olan QNB Finansbank ATM’leri aracılığıyla şirketinizin Vadesiz USD ve EUR hesaplarından aynı limitler dahilinde para çekip yatırabilirsiniz. Dilerseniz diğer tüm yurtiçi ve yurtdışı banka ATM’lerini kullanarak da şirketinizin Günlük hesabından para çekebilirsiniz. Ayrıca ATM limitlerini aşan yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleriniz için QNB Finansbank şubelerini kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemler ücrete tabidir.

Enpara.com Şirketim hesaplarına QNB Finansbank şubelerinden para yatırmak veya para çekmek mümkün mü?
Enpara.com Şirketim QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com Şirketim ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. QNB Finansbank şubeleri üzerinden yapacağınız 1.000.000 TL ve üzeri para yatırma işlemlerinden bir gün önce Çözüm Merkezi’mize bilgi vererek, altındaki tutarlar içinse direkt QNB Finansbank şubesine giderek Enpara.com Şirketim’deki hesaplarınıza paranızı nakit olarak yatırabilirsiniz. Ancak biliyorsunuz, Enpara.com Şirketim olarak tüm avantajlarımızı şube maliyetimizin olmaması sayesinde sunabiliyoruz. Eğer Enpara.com Şirketim ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com Şirketim’e şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com Şirketim’deki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com Şirketim’in sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 13. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

Enpara.com Şirketim’de ATM para yatırma ve çekme limitleri ne kadar? Bu limitleri değiştirebilir miyim?
ATM’ler aracılığıyla şirket hesaplarınızdan günlük toplam 15.000 TL’ye kadar para çekebilir, hesaplarınıza günlük 185.000 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz. Bu limit dahilinde QNB Finansbank ATM’lerinden kartsız olarak cep şubemizdeki “Karekod” adımı üzerinden günlük para çekme limitiniz ise toplamda 10.000 TL’dir. Bu limitler, şirketiniz adına şirketinizin yetkili kullanıcılarına tahsis edilmiş tüm Encard’lar için ortak toplam limitlerdir. Şirketiniz adına size tahsis edilmiş Encard Şirketim’in ATM’lerden günlük para çekim limitini Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nin Ayarlar>Kişisel>Encard adımından düşürebilirsiniz. Bu limiti istisnai ve geçici süreli olarak 15.000 TL’nin üzerine yükseltmek için ise 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz, ancak ATM limitlerinde yapabileceğimiz artışların sınırlı olduğunu belirtmek isteriz. Dilerseniz bu limitlerini aşan yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleriniz için QNB Finansbank şubelerini kullanabilirsiniz.

Şirketimin tüm Enpara.com kullanıcıları şirket hesabıyla ilgili para çekme/yatırma işlemi gerçekleştirebilir mi?
Hayır, şirketinizin sadece Encard Şirketim sahibi olan yetkili kullanıcıları şirketiniz adına ATM’lerden para çekip yatırabilir. QNB Finansbank şubelerinden yapılacak yüksek tutarlı nakit para yatırma/çekme işlemleri için ise yetkili kullanıcıların Encard Şirketim sahibi olması gerekmiyor.

Bilgilendirme

Mobil bildirimler
Almak istediğim mobil bildirimleri kendim seçebiliyor muyum?
Mobil bildirim hizmetimiz tüm müşterilerimiz için standarttır. Sadece bazı bildirim tipleri için tutar tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Mobil bildirim ayarlarımı nasıl değiştiririm?
İnternet şubemizin "Firma ayarları > Mobil bildirimler" adımını takip ederek ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Bilgilendirme hizmetinizi mobil bildirim şeklinde değil de SMS ve/veya e-posta olarak bildirim alabilir miyim?
Maalesef. Bu eskiden mümkündü ancak ilgili yasal düzenlemeler gereğince müşterilerimize e-posta ve SMS yoluyla finansal bilgi içeren gönderimleri daha az yapmaya karar verdik. Diğer taraftan müşterilerimizin neredeyse tamamı cep şubemizi kullandığı için bilgilendirme hizmetimizi sadece mobil bildirim şeklinde konumlandırmanın daha doğru olacağını düşündük.

Cep telefonum kapalı olduğunda veya internet bağlantım olmadığında mobil bildirimler bana nasıl ulaşacak?
Cep şubemizdeki Bildirimler adımını kullanarak size gönderdiğimiz tüm mobil bildirimleri size ulaşmayanlar da dahil olmak üzere görebilirsiniz.

Bana gönderdiğiniz tüm mobil bildirimleri toplu olarak görebileceğim bir yer var mı?
Evet, cep şubemizdeki "Bildirimler" adımını kullanarak size gönderdiğimiz mobil bildirimleri toplu olarak görebilirsiniz.

Yazılı belge talepleri
Enpara.com Şirketim’deki hesaplarım ile ilgili yazılı belgeye (varlık dökümü, hesap özeti, hesap cüzdanı vb.) ihtiyacım var. Ne yapmam gerekiyor?
Islak imzalı bir yazılı belge ihtiyacınız varsa, bu talebinizi 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden bizi arayarak iletebilirsiniz. Talebiniz üzerine bu belgeleri hazırlayıp, kurye ile ücreti karşılığında adresinize yollarız. Belgelerinizi standart ya da hızlı kurye ile gönderebiliriz. Standart kurye ile yapılan gönderimler 4 iş günü içinde teslim edilir. Moto kurye ile hızlı basılı belge gönderimi sadece İstanbul ili için yapılır, iş günlerinde saat 15:00’e kadar iletilen talepler aynı gün içinde, diğer talepler ise bir sonraki iş gününde teslim edilir. Diğer illere ve İstanbul’un Adalar, Ağva, Bolluca, Büyükçekmece, Çatalca, Dolayoba, Habibler, Kilyos, Kumburgaz, Mimaroba, Mimarsinan, Ömerli, Polonezköy, Riva, Rumeli Kavağı, Silivri, Sinanoba ve Şile bölgelerine gönderim yapılmamaktadır.