Vadeli mevduat hesabı kullanım koşulları

  • Vadeli Mevduat hesabı, hesaba yatırılan paraya belirli bir süre (vade) sonunda, ilan edilen belirli bir oranda faiz kazandıran hesaptır. Anapara kaybı riski taşımaz ve kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.
  • İlan edilen faiz oranı yıllık brüt faiz oranıdır. Hesaba yansıtılacak faiz tutarı, vadedeki gün sayısına göre hesaplanır. Vade boyunca faiz oranı değiştirilemez. Faiz geliri, vade sonunda, tercihinize göre Vadeli Mevduat hesabına veya ilgili Vadesiz Mevduat hesabına (Türk Lirası için Günlük hesaba) yansıtılır. Kazanılan faiz geliri üzerinden mevzuatta belirtilen oranda Gelir Vergisi kesintisi yapılır.
  • Enpara.com Şirketim’de her bir para birimi için belirli sayıda vade seçeneği sunulur. Bu seçenekler gerektiğinde Enpara.com tarafından değiştirilebilir.
  • Vadeli Mevduat hesabında faiz kazanmak için, yatırılan para belirlenen vade boyunca hesapta kalmalıdır. Vade boyunca hesaptan para çekilirse, hesap faiz geliri kazandırmaz. Vadeli Mevduat hesabından vade boyunca para çekebilmek için, hesabın kapatılması ve tüm hesap bakiyesinin aynı para cinsinden ilgili Vadesiz Mevduat hesabına (Türk Lirası için Günlük hesaba) aktarılması gerekir.
  • Vadeli Mevduat hesabına vade boyunca yeni para eklenemez, ama yeni bir vadeli hesap açılabilir.
  • Vadeli Mevduat hesabındaki tutar, vadenin son gününde çekilmediği takdirde, o gün Enpara.com Şirketim’de geçerli olan faiz oranıyla, talimat yoksa aynı vadeyle, talimat varsa belirlenen yeni vadeyle yenilenir. Vadenin son gününde gün sonuna kadar, hiçbir faiz kaybı yaşamadan hesaptan para çekilebilir, hesaba para eklenebilir veya yenilenen vade değiştirilebilir.
  • Yeni açılan bir vadeli mevduat hesabının vade başlangıç tarihi, işlemin yapılma saatine göre farklılık gösterebilir. Vadenin son gününün bir tatil gününe denk gelmesi durumunda vade bitiş tarihi bir sonraki iş gününe ertelenir. Hesap açılış onay adımında ve hesap detayları ekranında vade başlangıç ve bitiş tarihleri açıkça belirtilir.
  • Vadeli mevduat hesapları Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi, Enpara.com Şirketim Cep Şubesi veya Enpara.com Çözüm Merkezi üzerinden açılıp kapatılabilir.
  • Enpara.com Şirketim’de Vadeli Mevduat hesabı sadece Türk Lirası, Amerikan Doları veya Euro olarak açılabilir. Her bir para biriminden aynı anda en fazla 20 adet açık hesap olabilir. Minimum hesap açılış tutarı 10 TL, 10 Amerikan Doları ve 10 Euro’dur. Hesaplar için herhangi bir üst limit yoktur.