Yurt dışı para transferi ve SWIFT

Yurt dışına para gönderme

Yurt dışına para gönderme işlemi, göndericinin ve alıcının bulunduğu ülkelerdeki bankaların SWIFT sistemi üzerinden haberleşmesiyle gerçekleşiyor. SWIFT sistemi üzerinden yapılan yazışmalar nedeniyle oluşan maliyetler alıcı ve gönderici bankalara yansıtıldığından, yurt dışı para gönderme işlemlerinde müşterilere ücretler yansıtılıyor.

Yurt dışına para gönderirken genellikle işlem başına ücretlendirme yapılıyor. İşlem ücretleri, alıcı ve gönderici bankanın fiyat politikalarına bağlı olarak değişiyor. SWIFT transferi yapmadan önce, işlem ücretleri hakkında bilgi edinmek önem taşıyor. İşlem maliyetinin yanı sıra, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) de alındığından, işlem ücreti artabiliyor. Alıcı bankalar ya da işlem sırasında aracı görevi yapan bankalar, oluşan masrafları müşterilere yansıtıyor.

Uluslararası para gönderme işlemlerinde, yapılan işlem dünyanın herhangi bir yerindeki iki banka arasında gerçekleşebildiği için maliyetli oluyor. Bankaların müşterilerine uyguladığı işlem ücretleri ise vergilendirme sistemine, işlem sırasında bankada oluşan masraflara ve bankanın politikalarına göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla aynı ülkede içinde hizmet veren iki banka arasında gerçekleştirilse bile yabancı para transferlerinde de gönderen hesaptan ve alıcı hesaptan ayrı ayrı işlem ücreti alınıyor.

SWIFT ve BIC kodları

Uluslararası para transferi işlemlerinde, gönderici ve alıcı bilgilerinin dışında SWIFT ve BIC kodları kullanılıyor. Para transferi gerçekleştirilirken bankaların SWIFT ya da BIC kodları olmadan işlemin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. BIC numaraları, bankanın resmi adı ve hizmet verdiği şehre göre belirleniyor.

SWIFT kodlarını oluşturabilmek için alıcı ve transfer işleminin yapılacağı bankayla ilgili bazı bilgilere sahip olunması gerekir:

  • Para transferinin yapılacağı bankanın SWIFT kodu ya da alıcı bankanın bulunduğu ülke ve şehir bilgileri ile bankanın resmi adı,
  • Transferin yapılacağı alıcının adı, soyadı, adresi ve transferin yapılacağı ülke ismi,
  • Para transferinin gerçekleştirileceği tarih,

Alıcının ve alıcı bankanın bilgileri doğrultusunda SWIFT kodlarının oluşturulması gerekiyor. SWIFT kodları genellikle 8 haneden oluşuyor. Banka kodu, ISO kodu, yerel kod gibi bilgilerden oluşan bu kodların açılımı şöyle:

  • Banka kodu: ilk 4 karakter
  • ISO ülke kodu: 5. ve 6. karakter
  • Yerel kod: 7. ve 8. karakter

Yerel kod bazı ülkelerde üç haneden oluşabiliyor. Bununla birlikte BIC kodunda şube kodu da bulunabiliyor. Bu durumda BIC kodu 11 haneye ulaşıyor. Yabancı para transferi sırasında kodların yanlış girilmesi ise işlemin gerçekleştirilememesine, para transferinin başka bir şubeye iletilmesine neden olabiliyor. Bu durumda, işlemin düzeltilmesi için ekstra maliyetler meydana gelebiliyor.

Uluslararası para transferi işlemlerinde SWIFT ve BIC kodlarının doğru girilmesine dikkat etmek oldukça önem taşıyor. Kodların doğru şekilde yazıldığından emin olmak için bankalardan destek alınabiliyor.

SWIFT işlemleri genellikle birkaç gün içerisinde gerçekleşiyor. Yurt dışı para transferi için bankaya mesai saatleri içerisinde talimat verildikten sonra ortalama 2 gün içerisinde işlem tamamlanıyor.

SWIFT ücretleri

SWIFT işlemleri için talep edilen işlem ücretleri bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Para transferi sırasında hem gönderici hem de alıcı banka tarafında bazı masraflar oluştuğundan, işlem ücreti hem göndericiden hem de alıcıdan talep edilir. Gönderici ve alıcı bankanın fiyat politikalarının farklılaşması sebebiyle, alınan işlem ücreti de değişebiliyor. SWIFT işlemlerinde, işlemin alıcı tarafından ödenmesi talimatı verilebiliyor. Ancak, bu talimatın verildiği durumlarda dahi, göndericiden belli bir işlem ücreti alınabiliyor. İşlem ücreti istenen durumlarda, belirtilen tutar transfer edilecek olan ücret içerisinden kesilerek de gönderilebiliyor.

EFT, havale ya da cebe para gönderme gibi işlemlerde olduğu gibi SWIFT transferlerinde de işlemin yapıldığı kanallar ücretlerin değişmesine neden olabiliyor. Mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da banka şubesinden yapılan transferden alınan işlem ücretleri genellikle farklı oluyor. Mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerden alınan ücretler genellikle daha düşükken, banka şubesinden yapılan SWIFT işleminin ücreti ise çok daha yüksek seviyelerde konumlanıyor. Yurt dışına para gönderme işlemi, daha düşük işlem ücreti talep edilen mobil bankacılık ile kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak, mobil üzerinden yapılan SWIFT işlem ücreti de bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Yurt içi yabancı para transferlerinde de aynı durum söz konusu oluyor. SWIFT ücretleri, işlem hacmine göre değil, işlem sayısına göre belirleniyor ve gönderilen tutarın büyüklüğüne göre işlem ücreti değişmiyor.

Hesaba gelen yabancı para için alınan işlem ücreti de işlem kanalına göre farklılık gösterebiliyor. Bununla birlikte yabancı para transferlerinde o günkü döviz satış kuru kullanılıyor. Yabancı para transferi işlem ücretlerine çoğunlukla BSMV ücreti de ekleniyor. İşlem ücretlerini değerlendirirken, BSMV’nin dahil edilip edilmediğine dikkat etmek önem taşıyor. Zira transfer işleminin miktarı doğrultusunda BSMV ücreti değişiklik gösterebiliyor. İşlem ücretine eklenen BSMV ücreti ise alıcıdan alınan ve bankaya ödenmesi gereken ücretin önemli oranda artmasına neden olabiliyor.

Uygun SWIFT ücreti

Enpara.com olarak, müşterilerimizin yabancı para transferlerinde uygun ve sabit işlem ücretleri belirledik. Havale ve EFT işlemlerinin ömür boyu ücretsiz yapıldığı Enpara.com’da SWIFT işlemi ücretlerimiz de oldukça düşük. Siz de Enpara.com müşterisi olup yabancı para transferlerinizi düşük ve sabit ücretlerle hızlı ve kolay bir şekilde yapmak isterseniz web sitemizden hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.