Yüksek mevduat faizi oranları

Mevduat, belirli bir süreyle faizli ya da süresiz ve faizsiz bankaya yatırılan nakit veya kıymetli maden olarak tanımlanabilir. Bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ana hesap, süresiz ve faiz kazancı getirmeyen vadesiz mevduat hesabı olarak adlandırılır. Vadeli mevduat hesabı ise, vade süresi sonuna kadar anapara miktarına göre belirlenen faiz oranıyla kazanç sağlayan, vade sonunda ihtiyaç doğrultusunda para çekilebilen veya bankanın o gün sunduğu faiz oranı üzerinden belirlenen tutar ve vade ile işlemlerin isteğe göre devam ettirildiği bir hesap türüdür. Yatırımcıların vadeli mevduat hesabını tercih etmesinin en önemli nedeni anapara riski taşımıyor olmasıdır. Bu nedenle yatırımcılar için vadeli mevduat yatırımı en çok tercih edilen yatırım türüdür.

Mevduat faizi oranları nasıl belirlenir?

Bankaların yatırımcıları için belirlediği vadeli mevduat faizi oranları Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile doğru orantılıdır. Merkez Bankası'nın verdiği faiz kararlarının bankaların kullandığı kaynak maliyetini etkilemesi nedeni ile her ay Merkez Bankası'nın yaptığı toplantılar sonucunda açıklanan faiz kararları bankaların müşterileri için belirlediği mevduat faizi oranlarını doğrudan etkiler. Merkez Bankası kararları dışında makroekonomik değişkenlerin ve enflasyon değerlerinin de bankaların mevduat faizleri üzerinde etkisi bulunur.

Yatırımcılar özelinde ise banka tarafından belirlenen vadeli mevduat faizi oranları vade süresi, vadeli mevduat miktarı ve para birimi ile bağlantılı olarak değerlendirilir. Mevduat hesabı için verilen faiz oranının, vade ve mevduat miktarı göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme sonucunda tatmin edici seviyede olduğunu, faiz oranlarının sadece ilk vade değil her yenilemede yüksek olacağını bilmek ve bunun için piyasa araştırması yapmadan güven duyabilmek yatırımcı için önem taşır.

Mevduat faizi oranlarının belirlenmesinde etken olan vade süresi TL mevduatlar için 32, 46, 92 ve 181 gün olmak üzere 4 vade olarak belirlenir. EUR ve USD mevduatlarında ise 32, 92 ve 181 gün olmak üzere 3 vade ile işlem yapılabilir. Vadeli mevduat hesapları için süresi dolduğunda işlem yapmak ve mevduatın vade süresini takip etme gereği günlük yoğunluk içerisinde bazen unutulabilmektedir. Yatırımlar ile ilgili yeni bir talimat bulunmadığı sürece, mevduatların bir önceki vade ile aynı vadede ve vade başlangıç tarihinde geçerli olan yüksek faiz oranı ile yenilenmesi yatırımcı için tercih edilen bir çalışma şeklidir.

Enpara.com olarak vadeli mevduatınızı sadece ilk vadede değil her yenilemede mevduat büyüklüğünüzün bulunduğu sınırlar içerisinde değerlendiriyor ve yüksek faiz oranları ile işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ilk dijital bankası olarak, şubesiz çalışıyor olmanın sağladığı maliyet avantajını sunduğumuz hizmetlere yansıtıyoruz ve vadeli mevduatlarınız için her zaman yüksek faiz oranları sunuyoruz. Mevduatınızı değerlendirmek için güncel mevduat faiz oranlarımızı hemen inceleyebilir ve dilerseniz web sitemiz üzerinden başvurabilirsiniz.