Vadeli mevduat hesabı nedir?

Günümüzde, birikimlerin değerlendirilebileceği güvenli yollardan biri vadeli mevduat hesabı açmaktan geçiyor. Peki vadeli mevduat hesabı nedir ve tam olarak ne işe yarar? Vadeli mevduat hesabı en kaba haliyle, çalışılan bankanın kişinin birikimlerini işletmesi ile elde ettiği kazancın bir kısmını kişinin kendisiyle paylaşmasından doğar. Bu şekilde, müşterilerin belirli faiz oranlarıyla ve anapara kaybı riski olmaksızın birikimlerini artırması mümkün hale gelir. Vadeli mevduat hesabında belirli bir miktar para hesaba yatırılır ve kişisel koşullara uygun bir vade süresi belirlenir. Vade sonunda parayı hesaptan çekebilme, çekmeden vadeyi sürdürme ya da üzerine bir miktar para daha ilave ederek devam etme gibi seçenekler mevcuttur. Özetle, vadeli mevduat hesabı yöntemiyle birikimler zaman içinde değer kazanır.

Vadeli mevduat ne kazandırır?

Eğer ortada belirli bir birikim varsa ve bununla herhangi bir yatırım yapma planı yoksa, vadeli mevduat hesabına yatırarak kazan sağlamak iyi bir seçenek olabilir. Vadeli hesap her şeyden önce mevcut parayı değerlendirme seçenekleri arasında güvenli ve istikrarlı yöntemlerin başında gelir. Bu şekilde birikimlerden getiri sağlama yolunda emin adımlarla ilerlenebilir. Öte yandan mevduat hesabının vade süresi uzadıkça kişiye sağladığı kazanç da aynı oranda artar. Bir başka deyişle vade süresini uzattıkça alınan faiz oranları yükselir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak alternatif vadelerde düzenlenebilen vadeli mevduat hesabı, kullanım süresi boyunca faiz ödemesi yapar ve bu yolla müşteri kazanç elde eder. Vadeli mevduat hesabından ne kadar kazanç elde edileceği anapara, vade süresi, vergiler gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Vadeli hesap açmak isteyen müşteriler ilgili bankanın websitesinden kazançlarını hesaplayarak kendileri için uygun vadeyi belirleyebilirler.

Vadeli hesap açarken dikkat edilmesi gerekenler

Peki yeni bir vadeli mevduat hesabı açmadan önce ve açarken hangi konularda titiz ve dikkatli davranmak gerekir?

  • Öncelikle bireysel birikimlerin değerlendirilmesi için doğru banka seçilmelidir. Bu amaçla ilgili bankalara gidip yüz yüze görüşmelerle bilgi alınabilir ya da bankaların web sayfaları aracılığıyla verdikleri hizmete dair detaylara ulaşılabilir, kıyaslamalar yapılabilir. Bu noktada faiz oranlarına olduğu kadar bankaların mevcut hesaplar için zaman zaman talep ettikleri ekstra ücretlere de dikkat edilmelidir. Hesap işletim ücreti, komisyon tutarı gibi farklı isimler altında alınan ücretler hakkında mutlaka detaylı bilgi edinmek gerekiyor.
  • Önemli olanın iyi bir kazanç sağlamak olduğunu unutmamak lazım. Bankaların genel vaatlerinden ziyade, kişiye özel koşullar göz önünde bulundurularak kısa, orta ya da uzun vadede en iyi kazancı sağlayacak olan hizmetle yola devam edilmelidir.
  • Vadeli mevduat hesabı açılırken kullanılacak olan vade süresi iyice düşünerek belirlenmelidir. Çeşitli gerekçelerle vade bozmak yerine geleceği göz önünde bulundurarak planlama yapmak daha doğru olur. Vade tarihlerini olası ani ihtiyaçları da dikkate alarak belirlemek gerekir. Vade tarihleri dahilindeki acil nakit ihtiyaçlarınız için çalıştığınız bankanın kredili mevduat hesabı(KMH) ürününü tercih edebilirsiniz.

Enpara.com olarak, online vadeli mevduat hesabı ile müşterilerimizin her zaman yüksek faiz kazanmasını sağlamayı hedefliyoruz. Müşterilerimize bir yandan her zaman yüksek mevduat faiz oranları ayrıcalığını sunuyoruz, diğer yandan da yapılan bankacılık işlemleri için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Siz de hemen bir vadeli mevduat hesabı açarak Enpara.com'un avantajlı dünyasıyla tanışabilirsiniz.