Mevduat faiz getirisi hesaplama

Anaparalarını riske atmadan getiri elde etmek isteyenler, paralarını vadeli mevduat seçeneklerinde değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu kişiler birikimlerini vadeli mevduat hesabına yatırıp, belirledikleri vade sonuna kadar yatırdıkları anaparaya dokunmadıkları takdirde, vade bitiminde anaparayı üstüne eklenmiş bir miktar faiz ile geri alıyor. Bu sayede anapara kaybı riski yaşanmadan, birikimler güvenle değerlendirilip kazanç sağlanabiliyor.

Mevduat faizi oranları

Mevduat faizi oranlarını belirleyen parametrelerdeki değişiklik, bankaların sunduğu mevduat faizlerine direkt olarak yansır. Bankalar, sadece Türk lirası için değil Dolar ve Euro gibi yabancı para birimlerini de vadeli mevduatta değerlendirme fırsatı tanıyor. Vade süresi arttıkça mevduat faizi oranları ve dolayısıyla faiz kazancı da belirli miktarda artar. Mevduat vadeleri, bankaların politikalarına göre çeşitlendirilir. 32, 46, 92 ve 181 günlük vade seçeneklerinin yanı sıra gecelik, aylık ve yıllık vadeler de bulunur. Eğer kişi yatırmış olduğu parayı vade bitiminden önce çekmek isterse mevduat faiz getirisinden vazgeçmesi gerekir. Bu nedenle, anaparanın yatıralacağı vade aralığına karar verilirken kişinin nakit ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz.

Kolay mevduat faiz getirisi hesaplama

Mevduat faizi getirisi; faiz oranı, vade türü ve stopaj kesintisi gibi pek çok orana bağlıdır. Bankalar sundukları mevduat faizi oranlarını, değerlendirilmesi planlanan mevduatın büyüklüğü ve tercih edilen vade uzunluğu doğrultusunda değiştirir. Müşterilerin karmaşık hesaplama işlemleri arasında kaybolmamaları için bankalar online mecralarda pratik hesaplama robotlarına yer verir.

Mevduat faiz getirisi hesaplama işleminin yapılması için;

  • Bankanın hesaplama robotunun bulunduğu sayfa açılır.
  • Paranın TL, USD ya da EUR vadeli mevduat hesaplarından hangisinde değerlendirileceğine karar verilir.
  • Hesap açılış tutarı girilir.
  • Vade uzunluğu seçilir.
  • "Hesapla" seçeneğine tıklanır.

Seçilen vade sonu tarihinin hafta sonuna denk gelmesi durumunda, vade bitiş tarihi bir sonraki ilk iş gününe ertelenir, mevduat o sürede de değer kazanmaya devam eder.

Ayrıntılı hesaplama

Bankalar mevduat faiz getirisi hesaplamasıyla ilgili olarak müşterilerine vade başlangıç ve bitiş tarihleri, brüt ve net faiz, vergi kesintileri ve müşterinin eline ne kadar para geçeceği hakkında detaylı bilgi verir. Böylece vade sonunun hangi gün olduğu ve ne kadar net faiz alınacağı kolaylıkla öğrenilir. Ayrıca, yapılan vergi kesintileri ve hangi oranlarda kesinti yapıldığı gibi bilgiler de ayrıntılı bir şekilde görülür.

Türkiye'nin ilk dijital bankası Enpara.com olarak, herhangi bir şubemiz olmadığı için elde ettiğimiz karı tüm müşterilerimize yılın 365 günü yüksek mevduat faiz oranları sunarak değerlendiriyoruz. Sadece yeni müşterilerimizi değil, bizi tercih etmiş olan tüm müşterilerimizi de sürekli güncellenen yüksek mevduat faizleri ile buluşturuyoruz. Türk lirasında olduğu kadar Dolar ve Euro'da da yüksek faiz oranları sunuyoruz. Türk lirasında 32,46, 92 ve 181, dövizde de 32, 92 ve 181 günlük vadelerle müşterilerimize birikimlerini değerlendirebilme şansı tanıyoruz. Siz de mevduat faiz kazancınızı kolayca hesaplamak ve yüksek mevduat faizi oranları ile birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, Enpara.com web sitemiz üzerinden hemen müşterimiz olabilirsiniz.