Yüksek mevduat faizi

Belirli bir vade karşılığında faizli olarak veya süresiz ve faizsiz olarak bankaya yatırılan para, kıymetli maden ya da dövizlere mevduat denir. Mevduat hesabı, mevduatların bir kurum veya kişi adına banka aracılığı ile kayıt altına alınmasıdır. Resmi kurumların bankada açtığı hesaba resmi mevduat, bir bankanın diğer bir bankada açtığı hesaba bankalar mevduatı, işletmelerin bankada açtığı hesaba ticari mevduat ve bireysel müşterilerin açtığı hesaba da tasarruf mevduatı denir. Mevduat hesapları vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Vadesiz mevduat hesabı, süresiz ve faizsiz olarak bankada açılan hesaptır. Kişilerin sahip olduğu maddi gücü saklama biçimidir.Vadesiz hesap kullanıcıları gelirlerinin bu hesapta güvende kalmasını sağlayabilir; bu hesap üzerinden fatura ve para gönderme gibi transfer işlemleri gerçekleştirebilir. Hesap sahibi vadesiz mevduat hesabında var olan parasını istediği zaman çekebilir ve birikimlerini yaptığı bu hesaptan dilediği zaman varlıklarını çeşitli yatırım araçlarına dönüştürebilir.

Vadesiz mevduat hesabı, bir kişinin bankasındaki ana hesabıdır. EUR, USD ve TL cinsinden minimum açılış tutarı olmadan vadesiz mevduat hesabı açılabilir. Bazı bankalar, cep ya da internet şubesinden vadesiz Türk Lirası hesabına kredili mevduat hesabı (ek hesap) limiti tanımlama olanağı da sunar. Vadesiz mevduat hesabında yeterli bakiye olmadığında fatura ödemeleri ve para transferleri kredili mevduat hesabı ya da ek hesap limiti ile karşılanabilir. Kredili mevduat hesabı limitinden kullanılan tutara her banka tarafından farklı bir biçimde faiz uygulanır. Vadesiz hesap hareketleri internet ya da cep şubesinden incelenebilir ve talep edilmesi durumunda hesap özeti aylık ya da haftalık olarak kullanıcıların bildirim yapılmasını istediği e-posta adresine veya cep telefonlarına gönderilebilir.

Vadeli mevduat hesabı nedir?

Belirli bir vade karşılığında kazanç beklentisi ile açılan hesaba vadeli mevduat hesabı denir. Bankalar paranın bankada tutulduğu süreye göre faiz ödemesi yapar. Vadeli mevduat hesabının süreleri bankaların şartlarına göre belirlenir. Vadeli hesabı olan kişi dilediği zaman parasını çekebilir, ancak sözleştiği vade bitimi öncesinde parasını çekmesi durumunda faiz hakkını kaybeder. Dolayısıyla, vadeli hesap, kayıp riski taşımayan ve vade sonuna kadar çekilmediğinde faiz kazandıran bir yatırım aracıdır.

Yeni bir vadeli hesap açıldığında ya da var olan hesabın vadesi yenilendiğinde o an için geçerli olan yıllık brüt mevduat faizi oranı uygulanır. Vadeli mevduat hesabı için minimum açılış miktarı genel olarak 10 USD/EUR/TL’dir. Üst limiti olmayan vadeli hesaplarda belirli bir miktarın üzerine geçildiğinde daha yüksek faiz kazancı fırsatı oluşur. İş günleri içinde saat 17.00’a kadar açılan vadeli hesaplar aynı gün faiz kazandırır. Vadeli mevduat hesabı vadenin dolduğu gün ise müşterinin hiçbir işlem yapmasına ihtiyaç duymaksızın aynı vade oranı ya da daha önce talimat verildiyse farklı bir vade oranı ile, o an için geçerli olan en yüksek faiz oranı doğrultusunda yenilenir. Vadenin dolduğu gün boyunca herhangi bir faiz kaybı yaşanmaksızın hesaba para eklenebilir ya da vade değişikliği yapılabilir.

Mevduat faiz getirisi hesaplama

Kişilerin elindeki nakit parasını bankaya yatırarak belirli bir sürenin sonunda anaparasına ek olarak faiz kazanmasıyla vadeli hesap müşterilerin bir nevi kumbarasıdır denilebilir. Böylece bankalar da yatırılan parayı geri öderken üzerine faiz koymak şartı ile borç alır. Aldığı borcu ise başkalarına faiz karşılığında verir. Vadeli mevduat hesabına yatırılan paranın mevduat faizi miktarı, paranın bankada tutulma süresine (vadesine) ve güncel piyasa koşullarına göre değerlendirilir.

Her bankanın uyguladığı mevduat faiz oranı birbirinden farklıdır. Yüksek mevduat faizi oranları bankaların kendi stratejisine göre dönem dönem değişiklik gösterir. Genel olarak faiz oranları en az bir aylık ve en fazla bir yıllık olarak düzenlenir. Vade süresi uzadıkça faiz oranı da artar. Kişiler vadelerini kendi ihtiyaçları doğrultusunda ve faiz beklentilerine göre belirler. Vadenin sonuna kadar yatırım yapılan vadeli hesaptaki para miktarı piyasa hareketlerinden etkilenmez ve vade sonu geldiğinde anapara ve kazanılan faiz birlikte ödenir. Her bankanın mevduat faizi farklı oranlarda olsa da ödenilen stopaj, yani vadeli mevduattan elde edilen faiz miktarı için ödenilen %15 vergi masrafı vardır. Mevduat faiz getirisi hesaplama metodu tüm bankalarda aynıdır ve üç ana formül kullanılarak hesaplanır.

Yıllık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı
Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı
Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün

Vadeli mevduata para yatırırken nakit ihtiyacının göz önünde bulundurulması büyük önem taşır. Bunun sebebi, belirlenen vade dolmadan para çekildiğinde, hesaplanan faiz kazancından yararlanma hakkının kaybedilmesidir.

Hoş geldin faizi

Hoş geldin faizi ya da tanışma faizi, bankalar tarafından müşterilerine sunulan bir pazarlama aracıdır. Bankalar günlük, kırık ya da vadeli mevduat hesapları için sunduğu kampanyalarla yeni müşteri ya da inaktif müşteri çekme çabasına girer. Hoş geldin faizi, kampanya yapılan ürüne ait aktif bir hesabı olmayan banka müşterisine ya da daha banka müşterisi olmayan yeni müşterilere uygulanır. Bu kampanyada uygulanan faiz oranı, mevduat hesabının vadesine göre değişiklik gösterir.

Hoş geldin faizi kampanyası belirli bir süre geçerlidir. Genellikle bankada hesabın açıldığı ilk 30 ile 90 gün arasında müşterilerin mevduatlarına ‘Hoş geldin faizi’ adı altında yüksek faiz oranları uygulanır ve bu süre sonunda asıl faiz oranlarına geri dönülür. Böylece bankalar tanışma ya da hoş geldin faizleriyle müşterin mevduat getirmesini sağlar. Ancak bir süre sonra vadeli hesaplarına uygulanan yüksek faiz oranları düşüş gösterir. Bu nedenle hoş geldin faizi kampanyalarını iyi araştırmak ve kampanyalı süre geçtikten sonra sunulacak faiz oranlarını takip etmek gerekebilir.

Online mevduat hesabı

Online mevduat hesabına sahip olan bankalarda şubeye gitme gereksinimi duyulmadan neredeyse tüm işlemler internet üzerinden yapılabilir. Online mevduat hesabı, hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulaması veya internet şubesi kullanılarak rahatlıkla açılabilir. Böylece internet üzerinden de bankaların yüksek faiz oranlarından yararlanılabilir ve hatta avantajlı oranlar sayesinde daha fazla getiri elde edilebilir.

Online vadeli mevduat hesabı USD, TL, EUR gibi para birimleri kullanılarak açılabilir. Bu hesabın üst limiti her bankanın kendi belirlediği rakamlardan oluşur. İnternet üzerinden verilen avantajlı mevduat oranları bankaların yayınladığı oranlara ve piyasa koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Türkiye’nin ilk dijital bankası Enpara.com olarak, bir bankadan beklenen tüm hizmetleri online olarak, dijital kanallarımız üzerinden sunuyoruz. Enpara.com üzerinden kolaylıkla online mevduat hesabı açmanızı sağlıyor, bunun için, müşterilerimizden hiçbir zaman hesap işletim ücreti, EFT ve havale ücreti almıyoruz. Ek olarak, müşterilerimize istedikleri her an online mevduat hesabı ile fatura ödemeleri ve para transferlerini gerçekleştirme fırsatı sunuyoruz. Siz de mevduat hesabınızdaki para miktarı fark etmeksizin yüksek faiz oranlarımızdan hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.