Ekpara kullanım koşulları

 • Ekpara, Günlük hesaba bağlı çalışan bir kredi limitidir.
 • Ekpara limiti Günlük hesaba tanımlandıktan sonra, bu hesaptan yapılan işlemler için hesap bakiyesinin yetersiz olması durumunda Ekpara limiti kullanılır. Enpara.com Şirketim hizmet kanallarından yapılan anlık talimatsız işlemlerde Ekpara kullanımı işlem gerçekleşmeden önce işlemi gerçekleştiren kullanıcının onayına sunulur. Daha önce verilmiş bir talimata bağlı olarak gerçekleştirilen ödeme, para transferi, ürün veya işlem ücreti tahsilatı gibi işlemlerde veya Encard'la yapılan harcamalarda ve başka banka ATM’lerinden para çekme işlemlerinde ise, Günlük hesabın bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda Ekpara limiti işlem sırasında ek bir onay alınmaksızın, otomatik olarak kullanılır.
 • Ekpara limiti kullanıldığında Günlük hesap bakiyesi kullanılan tutar kadar eksiye düşer. Günlük hesap bakiyesinin ekside olduğu her gün için gün sonu hesap bakiyesine (yani anapara borcuna), aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcu hesaplanır. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarının toplamı bir sonraki ayın ilk iş gününde Günlük hesaba borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.
 • Güncel Ekpara aylık faiz oranı %5,00'dir. Faiz borcuna ek olarak hesaba faiz borcunun %5’i oranında BSMV yansıtılır.
 • Ekpara kullanımını ile ilgili borç yükümlülükleri ve geri ödeme şartları, her ay ücretsiz olarak şirketinizin Enpara.com Şirketim yetkili kullanıcılarının kayıtlı e-posta adreslerine yollanan Günlük hesap özetinde belirtilir.
 • Günlük hesaba yansıyan Ekpara faiz ve vergi borcunun tamamının, hesaba yansıtıldığı gün (son ödeme tarihi) ödenmesi gerekir.
 • Şirketinizin Ekpara faiz ve vergi borçlarının son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda borç gecikmeye düşer ve kanuni takip süreci başlatılabilir. Bu süreçte şirketinizin QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçları yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.
 • Yalnızca Ekpara faiz ve vergi borcunun ödenmesi, ancak kullanılan Ekpara tutarının (yani anapara borcunun) ödememesi halinde, kullanılmaya devam edilen Ekpara tutarına güncel Ekpara faiz oranı ile faiz işlemeye devam eder ve faiz borcu vergisiyle beraber bir sonraki dönemde Günlük hesaba yansıtılır.
 • Şirketiniz Ekpara borçları Günlük hesaptan otomatik olarak tahsil edilir. Eğer hesapta yeterli bakiye yoksa, Ekpara borçlarının ödenmesi için Günlük hesaba para aktarılması yeterlidir. Günlük hesap eksi bakiyedeyken hesaba aktarılan tutardan, ek bir talebe veya onaya gerek olmaksızın, öncelikle varsa şirketinizin Ekpara faiz ve vergi borcu, ardından da Ekpara anapara borcu otomatik olarak tahsil edilir.
 • Ekpara limitiniz, sadece şirketinizin borçlanmaya yetkili Enpara.com kullanıcıları tarafından istendiği zaman Enpara.com Şirketim İnternet Şubesi’nden veya Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden güncellenebilir veya tamamıyla kapatılabilir. Ekpara limiti kapatılmadan önce varsa şirketinizin tüm Ekpara borçlarının faiz ve vergisiyle birlikte ödenmiş olması gerekir.
 • Enpara.com, değişen kredi politikaları çerçevesinde veya QNB Finansbank'a olan ödemesi gecikmiş borçlarınız nedeniyle, Ekpara kullanımınızı kısmen veya tamamen durdurma, Ekpara limitinizi düşürme veya tamamen kapatma, limit artırım taleplerinizi reddetme veya tüm anapara ve faiz borçlarınızın derhal ödenmesini talep etme, yapılacak düzenli değerlendirmeler sonucunda limitinizi otomatik olarak artırma haklarına sahiptir.
 • Ekpara sözleşmesini onaylayarak, Ekpara limitinizi amacına uygun bir şekilde genel ihtiyaçlarınız için kullanacağınızı, finansal yatırım (vadeli mevduat, döviz, altın, hisse senedi, yatırım fonu, repo vb.) amacıyla kullanmayacağınızı, Ekpara limitinizi kullanarak kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para transferi yapmayacağınızı, Enpara.com'un bu şartlar dahilinde Ekpara limiti tahsis ettiği konusunda bilgilendirildiğinizi ve bu koşulla Günlük hesabınıza Ekpara limiti tanımladığınızı kabul etmiş olursunuz.