Yazarkasa POS nasıl temin edilir?

Standart tek çekim komisyonları ve taksitli satış imkanları ile Enpara.com POS'a hemen başvurun!

Ödeme Kayıt Cihazı (ÖKS), Gelir İdaresi Bakanlığı (GİB) tarafından belirlenen ve düzenli olarak mali verilerinizi aktarmanızı sağlayan cihazları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Vergi Usul Kanunu gereğince işletmenizin fatura düzenleme zorunluluğu bulunuyorsa yeni nesil ödeme cihazı kullanmanız gerekir. Yeni nesil ödeme kayıt cihazları, iki çeşittir: yeni nesil ÖKC’ler ve EFT- POS özellikli yeni nesil ÖKC’ler.. EFT-POS özellikli yeni nesil ÖKC’ler bünyesinde banka vb. kuruluşlara ait EFT-POS’u da barındıran bütünleşik yazarkasalardır. Basit/bilgisayar bağlantılı yeni nesil ÖKC’lerin ise bünyelerinde banka POS’u bulunmaz; banka POS’u, cihazlara kablo ile bağlanır.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Yeni nesil ödeme kayıt cihazınızı nasıl alırsınız?


Normal POS cihazları, işletmelere bankalar tarafından verilirken, şirketiniz için yeni nesil ödeme kayıt cihazınızı, yetkili ÖKC üreten firmalardan satın alabilirsiniz. ÖKC satış bayisi, sizin vergi mükellefi olup olmadığınızı anlamak için GİB üzerinden sorgulama yapar. Sorgulama çıktısını imzalamanız sonrasında da YN ÖKC satın almış olursunuz. Eğer vergi mükellefi değilseniz şirketiniz sorgulamada görünmez ve bu durumda satın alma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Satın alma işleminizin tamamlanmasının ardından ÖKC üreten firma yetkilileri, iş yerinize gelerek cihaz kurulumunu gerçekleştirir. Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alma zorunluluğunuz bulunmuyorsa bankaların POS hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, yeni nesil ÖKC’ler, banka POS cihazları ile uyumludur ve iki cihazı birlikte de kolaylıkla kullanabilirsiniz.


Bankalardan POS hizmeti alabilirsiniz


POS cihazlarının kullanıldığı alanlar, oldukça geniştir. Siz de bu hizmetlerden faydalanmak üzere bankalara başvurarak POS cihazı edinebilirsiniz. Bankalardan POS alabilmeniz için birtakım şartlar bulunur. Üye İş yeri olarak sunulan özel hizmetler kapsamında alacağınız POS’un özelliği ve ücretlendirmesi de değişiklik gösterir. Bu sebeple detaylarını araştırarak iyice bilgi edinmelisiniz. Aylık belli miktar alışveriş yapılacağının taahhüdünü vererek ücretsiz kullanma avantajı da sağlanabilir.


POS cihazı için öncelikle bankalara şubeden ya da internet bankacılığı üzerinden ön başvuru yaparsınız. Başvurunuz ardından bankanız, sizden vergi levhası, işletme ruhsatı, imza sirküleri, kimlik gibi ilgili evrakları talep eder. POS cihazları şirketlere verildiği için şirketinize ilişkin evraklar, oldukça önemlidir ve doğru olması gerekir. Eğer şahıs şirketi değil de ticari şirket iseniz sizden Ticaret Sicil Gazetesi, Ticaret Sicil Yetki Belgesi, vergi numaranız ve imza sirküleriyle ilave belgeler talep edilebilir. POS kullanımına ilişkin bir sözleşme imzalarsınız. Sözleşmenin ardından banka tarafından kısa sürede POS cihazı kurulumunuz gerçekleştirilir.


Enpara.com Şirketim ile ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi Enpara POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.