Üye işyeri nedir?

Üye işyeri nedir?

Şirketler, özel hizmetlerden veya çeşitli sistemlerden faydalanmak üzere bir banka ya da finansal kuruluşla yaptıkları sözleşme çerçevesinde yetkili kılınarak Üye İşyeri olarak adlandırılır. Üye İşyeri olduğunuzda şirketinize sunulan mal ve hizmetlerden, fırsat ve kampanyalardan yararlanırsınız. İşletme faaliyetlerinizi size sunulan pratik çözümlerle kolaylaştırarak, şirket cironuzu yükseltmek üzere avantaj yakalarsınız.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Bankaların, Üye İşyerlerine yönelik sunduğu hizmet çözümlerinden en önemlisi, POS hizmetleridir. Kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen müşterilere yönelik sunduğunuz ödeme çeşitleri ile tercih edilme olasılığınız yükselir. Kartlı ödeme sistemlerini kullanan kullanıcı sayısının her geçen gün artış göstermesi, şirketiniz için POS gerekliliğini oluşturur. Bununla birlikte, müşterilerin kredi kartı ile harcama erteleme, harcama taksitlendirme, puan kazanma gibi avantajlardan da faydalanmayı tercih etmesinden dolayı POS cihazları, işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu tahsilat araçlarından biridir.


POS Üye İşyeri avantajlarından nasıl faydalanabilirsiniz?


Belirlediğiniz bankaya, sizden talep edilen belgelerle pos almak için başvurmanız ile birlikte farklı alanlardaki hizmet çözümleri size sunulur. POS hizmetleri ile banka ve kredi kartlarıyla satış yapabilir; hesap hareketlerinizi de kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, Üye İşyeri olarak şirket kasanızda tuttuğunuz nakit miktarını azaltarak paranızı güvende tutabilirsiniz. Böylelikle çalınma, kaybolma gibi farklı risklere karşı da önlem almış olursunuz. Şirketinizin nakit yönetimine ilişkin verimliliğini de hesaplara yönelik farklı opsiyonları değerlendirerek artırabilirsiniz. Birbirinden farklı özelliklerdeki POS hizmetlerine yönelik detaylı bilgilendirme alarak çalışma şeklinize en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz. Masaüstü POS, Mobil POS, Mail Order POS, Temassız POS, Yazarkasa POS (ÖKC) size sunulan seçeneklerden bazılarıdır. Hangi alanda hizmet gösterdiğinize bağlı olarak bankanız da size yönlendirmelerde bulunabilir. POS Üye İşyeri olduğunuzda müşterileriniz taksitli alışveriş yapsa bile siz harcanan toplam tutarın tamamını hesabınıza almış olursunuz. Müşteriler ise ilgili bankaya ödemelerini aylık taksitler halinde gerçekleştirir ve toplam harcanan tutar bankadan sizin hesabınıza bankanızla anlaşmanıza da bağlı olarak işlemin yapıldığı günün ertesi günü ya da takip eden günlerde aktarılır.


Üye İşyeri ön başvurusunu bankaların online platformları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak yaptığınız ön başvurunun ardından talep edilen belgeler ile şubeye gitmeniz beklenebilir ya da ilgili banka temsilcileri tarafından adresinizde ziyaret edilebilirsiniz. Başvurularınızda sizden talep edilen belgeler; vergi levhası, nüfus cüzdanı, imza beyannamesi ve firmanız adi ortaklık ise adi ortaklık sözleşmesi gibi belgelerdir. Sözleşme vekâleten imzalanacak ise noter tasdikli vekâletname talep edilir. Ticari ortaklık var ise ticaret sicil belgesi, şirketinizin faaliyette olduğuna ilişkin faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ortaklarınıza ilişkin kimlikler de talep edilen belgeler arasındadır. Sanal POS için başvurduğunuzda ise SSL Sertifikası (Secure Sockets Layer) ve 3D Secure gibi bazı güvenlik unsurlarına sahip olmanız gerekebilir. Bu belgelere ilaveten sizden banka tarafından uygun görülen farklı belgeler de istenebilir.


Üye İşyeri olarak nelere dikkat edilir?


Size satış ve tahsilat kolaylığı sunan POS Üye İşyeri anlaşmanızda dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, eğer sözleşmede POS cihazlarından aylık belirli bir toplam ciroya ulaşılması gerektiği belirtiliyorsa bu rakamın altında kalındığında ne kadar ceza ödemesi ile karşılaşacağınızdır. Bu konuda nasıl bir uygulama olacağını iyi öğrenmeniz gerekir. Yine POS cihazlarından yapılan işlemlerde bankanın ne kadar komisyon alacağını; eğer belirttiğiniz aylık ciro toplamının üzerine çıkarsanız bu komisyon oranından muaf tutulup tutulmayacağınızı da öğrenmeniz gerekir.


Üye İşyeri anlaşması yapmadan önce şirketinize ve almak istediğiniz hizmetlere ilişkin olarak kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderdiğinizden emin olmanız gerekir. Bununla birlikte sözleşmenizi imzalamadan önce metni mutlaka dikkatli bir şekilde okuyarak kapsamını öğrenmeniz de ileride karşılaşabileceğiniz sorunları önlemenizde fayda sağlar.


Üye İşyeri olduğunuzda sözleşme kapsamında yer almayan yasaklı durumlardan ve şirketinizin hizmetleri arasında yer almayan satışlardan da kaçınmanız gerekir. Eğer faaliyet alanınız dışında bir satış durumu olursa ya da taksitlendirme olmaması gereken bir satışta ilave taksitlendirme yapılması gibi bir hareket ile karşılaşılırsa banka tarafından inceleme yapılır. Bu incelemede ilgili işlemi kasıtlı ya da kasıtsız mı yaptığınız netleştirilerek uyarılırsınız. Eğer ilgili birimler tarafından kural ihlalleri ile karşılaşılırsa sözleşmeniz feshedilebilir. Bankalar tarafından tespit edilen bu işlemler Türkiye Bankalar Birliği bünyesindeki Fiktif İşlem Değerlendirme Komitesi ile paylaşılır. Değerlendirme Komitesi tarafınca bu tür bir işlem yaptığınızın gözlenmesi durumunda Üye işyerinize ait POS cihazlarınız bir yıl süre ile kapatılır ve Üye İşyeri sözleşmeleriniz de iptal edilir. Eğer bu işlemi 5 yıl içinde tekrarladığınız gözlemlenirse bir yıllık ceza süresi üç yıla kadar çıkarılır. Bu sebeple işlemlerinizi dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz, oldukça önemlidir. Çalışanlarınızı da işlemleri kurallara uygun şekilde yapmaları konusunda eğitimler vererek yönlendirmelisiniz.


Eğer şirketinize ilişkin adres değişikliği, hesap numarası değişikliği gibi çeşitli güncellemelerde bulunmak istiyorsanız bu durumu bankanız ile kısa sürede paylaşmanız gerekir. Böylelikle bankanız, ilgili güncellemeleri gerçekleştirir. Müşteriler tarafından şirketinizle ilgili harcama itirazlarında bulunulabilir. Bu tür durumlarda da bankanız sizinle irtibata geçerek ilgili şikâyeti bildirir ve sizden durum bilgilendirmesi talebinde bulunur. Size verilen süre dâhilinde de ilgili harcamalara ilişkin belge talep edilir. Ters İbraz (Chargeback) olarak adlandırılan bu itirazlar farklı sebeplerden olabilir. Belge talepleri, müşterinizin işlemi hatırlamamasından kaynaklı itirazlar, provizyon hatası, mükerrer işlemler, süreç hatası, işlem tutarındaki farklılık, iptal veya iade durumları, ürün hizmet temini gibi farklı durumlara karşı Üye İşyeri olduğunuz banka, sizinle irtibata geçerek her duruma yönelik farklı bilgilendirme talebinde bulunur. İşlemlere ilişkin belgeleri sağlayarak detaylı bilgilendirme yapmanızla birlikte ilgili itiraz işlemi ortadan kalkabilir.


Üye İşyeri olarak size sunulan avantajlar nelerdir?


Üye İşyeri sözleşmesi kapsamında işlemlerinizde indirim, ekstra taksit fırsatı, hızlı ve pratik ödemeler yapma gibi birçok hizmet sunulur. Teknolojik gelişmelerle birlikte operasyonlarınıza destek olunur. Cazip kampanyalar sunularak farklı promosyonlardan da faydalanırsınız. Kısacası ihtiyaçlarınız dâhilinde hizmetler size sunulur. Masrafsız dijital bankacılık hizmetlerinden faydalanmak için Enpara.com Şirketim müşterisi olmanız yeterlidir. Enpara.com müşterisi olarak yapacağınız sözleşme kapsamında EFT, havale ya da işlem ücreti talep edilmez. Böylelikle para transfer işlemleriniz için sıfır masraf ile sizin için önemli bir gider kaleminden kurtulmuş olursunuz. Dijital bankacılık hizmetleriyle internetten kolay ve hızlı şekilde fatura, vergi, SGK ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek zamanını hiç kaçırmadan başarıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca Enpara.com POS ile masaüstü ve mobil POS’larınız için de koşulsuz olarak hiçbir zaman aidat veya ücret ödemezsiniz! Şirketinize yönelik belirli zamanlarda sunulan avantajlı kampanyalar ise şirket veriminizi yukarıya taşıma hedefinize destek olur. Herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda ya da bilgi edinmek istediğinizde 30 saniyede müşteri temsilcinize ulaşarak detaylı bilgilendirme sağlayabilirsiniz.


Enpara.com Şirketim ile internet şubesi ve cep şubesi ile günün her saatinde hiçbir kısıt olmaksızın tüm işlemleri anında gerçekleştirebilirsiniz. Şirket çalışanlarınızın maaş ödemesini en kolay yoldan gerçekleştirmek isterseniz, çalışanlarınızı bir kere tanımlamanız sonrasında maaşları, isterseniz tek tek isterseniz de toplu olarak dilediğiniz şekilde ödeyebilirsiniz. Ödemeleri kolayca takip eder; gerektiğinde tüm geçmiş ödemeleri görüntüleyerek hesaplamalarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Enpara.com Şirketim ile bilgileriniz banka tarafından güvenli bir şekilde korunur.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.