Temassız POS nedir? Nasıl alınır?

bilgi-bankasi_jumbatron_01-02-2022_temassiz-odeme

Temassız POS, temassız ödeme özelliğine sahip kartlar ile mal ve hizmet alınmasını sağlayan ödeme aracıdır. Temassız ödeme yapmak isterseniz kartınızı saniyeler içinde POS makinesine okutarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliğe sahip banka kartı, kredi kartı ya da ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemeler, güvenli bir yöntem olarak tercih edilir. Ancak, temassız ödemelerde imza veya PIN kodu girilmesi gerekmediği için kartlardaki işlem miktarı da sınırlıdır. Temassız POS cihazları, ödeme terminallerine bağlı olarak hizmet verir.


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Temassız POS ile alışverişlerde uzun kuyruklar azalıyor


Şirketinize yönelik temassız POS hizmeti almayı düşünebilirsiniz. Temassız POS ile ödeme işlemlerinin hızlı olması müşterilere ayrılan hizmet süresini azaltır. Daha hızlı gerçekleşen ödemeler nedeniyle de şirketinizin satış hacmi artar. Müşterilerinize temassız ödeme imkânı sağlayacak POS hizmetini henüz sunmuyorsanız, Enpara ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Bankamız, kurulum sırasında size ve çalışanlarınıza yönelik temassız POS ile ödeme yapılması hakkında detaylı bilgi verir.


Temassız POS ile ödeme yapmak bireysel olarak da günlük hayatınızda size büyük kolaylık sağlar. Nakit taşıma zorunluluğunuzu ortadan kaldırır. Böylece toplu para taşırken düşürme ya da kaybetme riskiniz de azalır.Temassız ödemelere açık POS cihazının sizlere sunduğu başka avantajlar da bulunur. Kartınız fiziksel olarak kasiyer tarafından alınmadığı ve ödeme işlemi oldukça kısa sürdüğü için mağazada unutma ihtimaliniz çok düşüktür. Benzer şekilde kartınız el değiştirmediği için kart bilgileriniz ve kişisel verileriniz de korunmuş olur.


Temassız POS nasıl çalışır?


Temassız POS terminallerinin çalışma prensibi, oldukça basittir. Yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi kullanılan ödeme özellikli akıllı cep telefonu veya anahtarlıkta taşınabilen özel cihazlar aracılığıyla işlemler alınabilir. Temassız ödeme özelliğine sahip kartınızın üzerinde dalga şeklinde bir sembol bulunur. Kartınızı temassız POS cihazına yaklaştırdığınızda radyo frekansı ile tanımlama sinyalleri aracılığıyla kısa sürede bir iletişim sağlanır. İletişim ardından ödeme onayınız alınır.


Temassız özellikli cihaz ve işlemler uluslararası standartlara bağlıdır ve güvenlik standartları bulunur. Bu sebeple kullanıcılar tarafından tercih edilir. Siz de gün geçtikçe artış gösteren temassız ödeme avantajlarından faydalanabilirsiniz. Enpara.com müşterisi iseniz kartınızla temassız POS cihazlarından işlemlerinizi vakit kaybetmeden yapabilirsiniz.

 


 
ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.