Sanal POS nedir?

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-SANAL-POS-NEDIR-946x350

İşletmelerin internet üzerinden gerçekleştirdikleri ticari faaliyetlere ait alacaklarını kolayca tahsil edebilmelerini sağlayan sanal POS hizmetleri, hem kullanıcılara hem de işletme sahiplerine büyük kolaylıklar getirir. Yeni nesil bir bankacılık hizmeti olan sanal POS; kredi kartı, banka kartı ya da alışveriş kartı ile sanal ortamda alışveriş yapılabilmesine olanak tanır. Web tabanlı ödeme sistemi olarak da bilinen sanal POS hizmetleri, kart bilgileri ile online platformlarda ödeme alınabilmesini kolaylaştırır. Veri hırsızlığı kontrolü, 7/24 data takibi, çok katmanlı şifreleme teknikleri ve yeni nesil SSL sertifikaları ile korunan sanal POS ödeme sistemleri, e-ticaret sitelerinden alınan hizmetlere ait ödemelerin güvenle gerçekleştirilebilmesini sağlar.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Sanal POS nerede kullanılır?


E-ticaret sitelerine entegre edilen Sanal POS sisteminin başlıca kullanım alanı, online alışveriş siteleridir. Sanal POS altyapısı, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alan işletmeler için büyük kolaylıklar sağlar. İşletmeler, online alışveriş seçenekleri sayesinde mevcut mal ve hizmetlerini geleneksel satış yöntemlerinin yanı sıra online mecralarda da müşterileri ile buluşturabilir. Kapıda ödeme, banka havalesi ile ödeme veya hediye çeki ile ödeme gibi kısıtlı online ödeme yöntemlerine çok yönlülük kazandıran sanal POS hizmetleri, tek çekim işlemlerin yanı sıra kredi kartına taksitlendirme olanakları da sunar. Kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği ya da banka kartı ile tek çekim alışveriş imkânı, kullanıcıların daha esnek ve güvenli bir şekilde online alışveriş yapabilmelerini mümkün kılar.


Gelişmiş ödeme altyapısı ve pratik kullanım detayları ile öne çıkan sanal POS ödeme sistemleri, sadece online platformlarda değil; kafe, lokanta ve market gibi işlem trafiğinin yoğun olduğu sektörlerde de fiziksel POS entegrasyonları ile birlikte kullanılabilir . Belli bir donanım ya da yazılım desteği olmadan dahi rahatlıkla kurulabilen sanal POS sistemleri, işletme sahiplerinin işini önemli ölçüde kolaylaştırır. E-ticaret sistemlerine organik bir şekilde entegre edilebilen sanal POS ödeme sistemi sayesinde haftanın her günü ve günün her saatinde ödeme alabilmek mümkün olur. Sahtecilik ve veri hırsızlığı gibi olumsuz durumların önüne geçilebilmesi için geliştirilen güvenlik donanımları da gerçekleştirilen işlemlerin güvenliğini garanti altına alır. Müşteriler, kredi ya da banka kartı üzerinde bulunan temel bilgilerin yanı sıra 3D Security desteği ile de alışverişlerini kolayca tamamlayabilir.


Sanal POS başvurusu


Sanal POS başvurusu, bankalar veya yetkili aracı kurumlar üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilir. E-ticaret yapmak veya mal ya da hizmetlerini online platformlarda satışa sunmak isteyen firmalar, başvuru işlemlerinden önce e-ticaret sitelerini kullanıma hazır hâle getirmelidir. Satışa açılacak ürünlerin listelenmesi, hizmet sözleşmesinin hazırlanması, güncel iletişim bilgilerinin girilmesi ve site haritası oluşturulması gibi işlemlerin hepsi, bu süreçte tamamlanır. Sanal POS üzerinden alınacak ödemelerin düzenli bir şekilde kontrol edilebilmesi ve farklı hesaplara kolayca aktarılabilmesi için e-ticaret sitesine tanımlı bir vadesiz mevduat hesabı açmakta da fayda bulunur. Bankalar veya yetkili servis sağlayıcıları tarafından istenen evrakların tamamlanmasının hemen ardından, üye iş yeri sözleşmesini de kabul ederek sanal POS hizmetlerinden yararlanmaya başlanabilir.


Sanal POS hizmetlerini kullanmaya başlamadan önce işletme sahiplerinden birtakım evraklar istenebilir. Şirket sahipleri, şirket ortakları ya da şirket sahipleri tarafından yetkilendirilen şirket çalışanları, sanal POS başvurusunda bulunabilir. Sanal POS hizmeti alabilmek için banka şubelerinden başvuru yapılabileceği gibi online bankacılık hizmetleri ve çağrı merkezleri aracılığı ile de başvuru yapabilmek mümkündür. Nüfus cüzdanı örneği, imza sirküleri, vergi numarası, vergi levhası ve ortaklık sözleşmesi, POS başvurusu için talep edilen başlıca bilgi ve evraklar arasında gösterilebilir. Bankaların ya da yetkili aracı kurumların hizmet politikasına bağlı olarak ekstra belgelere de ihtiyaç duyulabilir. Yapılan başvurunun olumlu bulunmasının hemen ardından e-ticaret sitesine sanal POS ödeme modülü entegre edilir. Bu sayede işletme sahipleri, sundukları mal veya hizmetlere karşılık olarak kredi kartı ya da banka kartı üzerinden de kolayca ödeme alabilir. Henüz Enpara.com Şirketim'de Sanal POS ürünümüz bulunmamaktadır.

Sanal POS ücretleri


E-ticaret sitesi için sanal POS kurulumu yapmak isteyen herhangi bir firma; şirket unvanına, satış rakamlarına, hizmet türüne ve ürün yelpazesine en uygun POS hizmetleri arasından özgürce seçim yapabilir. Üye iş yeri anlaşması ile belirlenen hizmet koşulları kabul edildikten sonra satış rakamları üzerinden ücretlendirilen veya işlem başına komisyon alan bir sanal POS paketi seçilebilir. "Başlangıç", "orta seviye", "profesyonel" veya "ticari" gibi farklı isimler ile tanımlanan sanal POS paketlerinden verimliliği ve fiyatı en cazip olan hizmeti tercih edebilmek mümkün olur. E-ticarete yeni başlayan işletmeler, start-up (başlangıç) paketi ile performanslarını gözlemledikten sonra ihtiyaçlarına en uygun sanal POS paketine kolayca geçiş yapabilir.


Sanal POS kullanımı için talep edilen komisyon oranları ve ücretleri, bankaların veya sanal POS hizmeti sağlayan aracı kurumların hizmet politikalarına göre değişkenlik gösterebilir. Üye iş yeri sözleşmesinin detayları, hizmet kullanım süresi ve tercih edilen hizmet paketinin özellikleri gibi hususlar da sanal POS ücretleri üzerinde doğrudan etkilidir. Sanal POS sistemi aracılığı ile gerçekleştirilen her işlem için belli bir komisyon karşılığında hizmet almak, işletme sahipleri tarafından en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alır. İşlem hacmi yüksek olan firmalar, aylık sabit ödemeler ile komisyonsuz sanal POS hizmetlerinden de yararlanabilir.


Sanal POS ve güvenlik


E-ticaret hizmeti veren sitelerden alışveriş yapmadan önce bazı hususlara dikkat etmekte yarar vardır. E-ticaret sitesinin kullanım kolaylığı sağlayan pratik bir arayüze sahip olması, hizmet sözleşmesi ile yapılan alışverişin kapsamını tanımlaması, adres ve iletişim bilgilerini açıkça belirtmesi, ilk izlenim için büyük önem taşır. Faaliyetlerini online satış platformları ya da e-ticaret siteleri üzerinde sürdüren firmalar, hem şirket menfaatleri hem de müşterilerinin güvenliği için birtakım önlemler almalıdır. Online satış sitelerinin güvenliği, bu önlemlerin en üst sıralarında yer alır. PCI DSS uyumluluğu, SSL sertifikası ve 3D Security çözümleri gibi temel güvenlik donanımlarına sahip olan e-ticaret siteleri, aldıkları ürün ya da hizmet karşılığında ödeme yapmak isteyen müşterilere güven verir. Satıcı ile alıcı arasında güven oluşturan bir diğer husus da hizmet sözleşmesidir. Detaylı bir şekilde hazırlanan hizmet sözleşmesi, alınan hizmet veya ürünün karşılığında tarafların haklarını koruma altına alır.


Kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştirilen işlemlerin güvenliğini sağlayabilmek ve olası riskleri ortadan kaldırabilmek için uçtan uca şifreleme tekniklerine başvurulur. Sunucunun güvenilir olup olmadığını belirleyebilmek, sistem altyapısını koruyabilmek ve kimlik saldırılarını önleyebilmek için farklı algoritmalar ile geliştirilen kimlik doğrulama metotlarından da yararlanılır. Paket hâlinde sunulan veya belli sistemler üzerine kurulan e-ticaret yazılımlarının neredeyse tamamında bu güvenlik donanımlarının büyük bir çoğunluğu bulunur. İnternet sitesi ile sunucu arasında sağlanan veri akışının güvenliği ve doğruluğu ise yeni nesil SSL sertifikalarının yardımı ile güçlendirilebilir. SMS teyidi sayesinde üst düzey koruma sağlayan 3D Security özelliği de kullanıcıların gönül rahatlığıyla online alışveriş yapabilmelerine yardımcı olur.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.