POS ücretleri

Enpara.com POS ile aidat ve ücret ödemeden, standart tek çekim komisyonları ile taksitli satış yapın!

Banka ve kredi kartları ile ödeme alınabilmesini sağlayan yeni nesil POS hizmetleri; kullanıcıların pratik, avantajlı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlar. Nakit taşıma sorununu ortadan kaldıran POS sistemleri, kredi kartlarından taksitli alışveriş yapılabilmesine de olanak tanır. Firmalar; mobil POS, sanal POS, masaüstü POS ve yazarkasa POS gibi farklı özelliklere sahip POS sistemleri sayesinde işletme faaliyetlerine ve çalışma rutinlerine en uygun POS hizmetlerinden kolaylıkla yararlanabilir. Belirli bir sabit ücret ödeyerek ya da komisyon temelli ödeme yaparak POS sistemlerini ve hizmetlerini kapsamlı bir şekilde kullanabilmek mümkün olur.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Aylık ücret


Firmaların ve kurumların kendilerine özgü faaliyetleri, ciroları, pazarlama stratejileri ve ödeme yöntemleri bulunur. İşletmelerin özgün faaliyetlerine göre tercih edecekleri POS hizmetlerinin ve üye iş yeri sözleşmelerinin içerikleri de duruma göre farklılık gösterebilir. Üye iş yeri hizmetleri, işletme sahiplerinin ya da ortaklarının tercih edecekleri ödeme sistemlerini uzun vadeli bir anlaşmaya göre belirleyebilmesine ve cazip fiyat avantajlarından yararlanabilmesine olanak tanıyan yeni nesil bir bankacılık hizmetidir. POS servisleri tarafından sunulan hizmet sözleşmesi ve üye iş yeri anlaşması sayesinde alınan hizmetin kapsamı ve fiyatı, kesin çizgiler ile belirlenebilir. Ayrıca işletmeler, POS cihazı üzerinden aldıkları ödemeleri hizmet sözleşmesinde belirtilen tarih aralığında hesaplarına aktarabilir.


Aylık veya yıllık sabit bir ücret karşılığında POS hizmetlerinden kapsamlı olarak faydalanabilmek mümkündür. POS hizmetlerine ait ödemeleri aylık olarak gerçekleştirmek isteyen işletmelerin senelik veya iki yıllık hizmet taahhüdünde bulunmaları gerekebilir. Şirketler ve diğer vergi mükellefleri, bankalar ya da aracı kurumlar ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde cazip fiyatlar ile POS sistemlerinden faydalanabilir. POS hizmetleri; giriş paketi, başlangıç paketi, kurumsal paket ve profesyonel paket gibi farklı isimler altında sunulabilir. Ayrıca esnaf, küçük işletme ve KOBİ’leri desteklemek için geliştirilen ekonomik POS paketleri de mevcuttur. Ekonomik POS paketlerinde ilk bir ay veya ilk üç ay ücretsiz POS kullanımı benzeri ayrıcalıklar ve özel indirimler yer alabilir.


Temel POS hizmetleri ya da giriş seviyesi POS hizmet paketleri, ufak ölçekli işletmeler ya da ticari faaliyetlerine yeni başlayan firmalar için birçok avantajı da beraberinde getirir; ancak, işlem hacmi yükseldikçe işlem başına alınan ücretler de artış gösterebilir. Özellikle ciro temelli çalışan, müşteri yoğunluğu ve işlem hacmi yüksek olan firmalar, sabit POS hizmetlerinin avantajlarından daha fazla yararlanabilir. Aylık POS olarak da bilinen komisyonsuz POS ürünleri tercih edildiğinde POS cihazlarından yapılan işlemler için herhangi bir komisyon ücreti talep edilmez; işletme sahipleri veya yetkilileri tarafından belirlenecek aylık ya da yıllık ciro bedeli üzerinden sadece sabit bir ücret ödemesi yapılır.


Hat ücreti


POS cihazları, özelliklerine bağlı olarak farklı bağlantı seçenekleri, yazılım ve donanım destekleri ile kullanılabilir. Sabit POS cihazları, merkezi bankacılık sistemine erişim sağlayabilmek için sabit bir telefon hattına ihtiyaç duyar. Kablosuz POS olarak da bilinen ADSL/IP POS cihazları, kablolu veya kablosuz bağlantı seçenekleri ile işletme sınırları içinde görevini rahatlıkla yerine getirir. Sanal POS entegrasyonları da özel yazılım desteği ile e-ticaret alışverişlerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alınabilmesini sağlar. Yeni nesil mobil POS cihazları ise cep telefonları gibi belirli bir GSM hattı üzerinden mobil iletişime olanak tanır. GSM ve GPRS iletişim teknolojilerini kullanan mobil POS cihazları, dünyanın her yerinden banka kartı ile ödeme alınabilmesini mümkün kılar.


Ödeme kaydedici cihazlar (ÖKC) ve mobil POS cihazları için geliştirilen data hatları, kablosuz veri transferinin kesintisiz olarak gerçekleştirilebilmesini sağlar. Mobil POS cihazlarını kullanabilmek için cihaz üzerinde yer alan kart yuvasına data SIM kartını takmak ve ardından gerekli kurulum ayarlarını yapmak yeterlidir. İşletmeler tarafından sunulan ürünlerin ya da hizmetlerin banka kartları ile tahsil edilebilmesini kolaylaştıran mobil POS sistemleri, işletme faaliyetlerinin planlanabilmesine ve en uzak noktadaki ödemelerin dahi zahmetsizce alınabilmesine destek olur. Örneğin; ilaçlama sektöründe çalışan, nakliye görevinde bulunan ya da musluk tamiri yapan bir esnaf veya firma, mobil POS cihazı sayesinde Türkiye’nin her yerinden anında ödeme alabilir. Aynı şekilde paket servisi ile adrese hizmet götüren restoran, kafe ve büfe gibi işletmeler de mobil ödeme sistemlerinden faydalanabilir.


Mobil ödeme sistemini kullanabilmek için öncelikle belirli bir POS üye iş yeri hizmetini tercih etmek; ardından da mobil hat için başvuruda bulunmak gerekir. Data hizmeti, bankalardan veya aracı kurumlardan alınacak data POS paketinin içinde yer alabilir. Bu durumda data hattı için başvuru yapmaya gerek kalmaz. Data hat ücreti; hizmet paketinin kapsamı, alınan hizmetlerin içeriği ve mobil veri tüketim oranı gibi çeşitli hususlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Mobil veri hattına ait kullanım ücretleri, genellikle aylık toplam veri kullanım boyutu ve veri kullanım süresi üzerinden hesaplanır. İşletmeler ihtiyaçlarına en uygun veri paketleri içinden seçim yapabilirler.


İnaktiflik ücreti


Kredi kartları ve banka kartları ile doğrudan ödeme alınabilmesini sağlayan POS cihazları, belirli bir komisyon ya da ücret karşılığında kolayca temin edilebilir. İşletmeler, başvuru işleminin ardından gerekli evrakları teslim ettikten sonra POS hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilir. Aylık POS hizmeti alan firmalar, taahhüt ettikleri kullanım miktarı ve hizmet önceliği gibi detaylara uygun olarak sabit bir ücret ödemesi yapar. POS hizmetlerini ve POS sistem altyapısını kullanırken ekstra masraflar ile karşılaşmamak adına üye iş yeri sözleşmesinin ve hizmet paketi içeriğinin ayrıntılı olarak incelenmesinde fayda vardır.


İnaktiflik ücreti, POS hizmetlerinden yararlanan firmaların almış oldukları hizmetleri verimli olarak kullanamamaları durumunda ödemek zorunda kaldıkları cezai bir masraftır. Taahhüt edilen aylık POS cirosunu yakalayamayan firmalar, inaktiflik ücreti ile karşılaşabilir. Anlaşmalı POS cihazlarından bir ay veya bir dönem içinde işlem yapmamış olan ya da ciro karşılığı 0 TL olarak gözüken işletmeler de inaktiflik ücreti ödemek zorunda kalabilir. Geçmiş dönemlere ait POS masrafları, bir sonraki ekstre detayları içinden kontrol edilebilir.


POS hizmeti alan şirketler, inaktiflik ücretinin yanı sıra verimsizlik ücreti, POS kullanım ücreti, bakiye aşım ücreti ve iletişim ücreti gibi masraflar ile de karşılaşabilir. İnaktiflik ücretine benzerlik gösteren verimsizlik ücreti, belirli ciro aralığına ya da POS kullanım sayısına erişemeyen kullanıcılardan tahsil edilebilir. Ek masrafların bedeli ve kapsamı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. İnaktiflik, verimsizlik ya da kurulum ücreti gibi ek masraflar ile karşılaşmak istemeyen işletme sahiplerinin hizmet sözleşmesini, hizmet kapsamını ve ürün paketi içerisinde yer alan diğer masraf kalemlerini detaylı bir biçimde incelemeleri tavsiye edilir.


Enpara.com, tüm bankacılık hizmetlerinde masrafsızlığı benimsediği gibi POS ürününü de masrafsız olarak hayata geçirdi. Masaüstü ve mobil POS ürünleri için her koşulda masrafsızlık sözü veren, standart tek çekim komisyon oranı ve taksitli satış imkanı sunan Enpara.com POS ürününü incelemek için Enpara.com Şirketim web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.