POS nedir? Nasıl kullanılır?

Enpara.com Şirketim Kredi Kartı'nı ve POS cihazını kullanın, hem harcarken hem kazanırken karlı çıkın!

POS hizmetleri, modern ticaretin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlayan en önemli bankacılık teknolojileri arasında yer alır. Ödeme noktası anlamına gelen POS, alınan ürün veya hizmet karşılığında hesap kartı, kredi kartı ya da NFC ile temassız işlem özelliği sayesinde ödeme yapılabilmesine olanak tanıyan bir bankacılık hizmetidir. Farklı donanımların ve yazılımların bir arada kullanıldığı ödeme noktaları (point of sale), hem işletmelere hem de kullanıcılara çok sayıda kolaylık sağlar. POS sayesinde alınan hizmetler ya da yapılan bazı harcamalar, kredi kartı üzerinden kolayca taksitlendirilebilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

POS ne işe yarar?


Sanal POS ve fiziki POS olarak ikiye ayrılan POS sistemleri, firmaların müşterilerine sundukları ürün ya da hizmetlerin ücretini; pratik, hızlı ve kolay bir şekilde tahsil etmelerini mümkün hâle getirir. Banka kartı, kredi kartı, yemek kartı ve alışveriş kartı gibi ödeme araçları, farklı yazılımlara sahip POS cihazları tarafından desteklenir. El bilgisayarı üzerinde bulunan kart okuyucu ya da temassız kart okuyucular ile saniyeler içinde ödeme alabilmek mümkün olur. Gerçekleştirilen ödeme işlemleri, bankacılık veri sistemine anlık olarak aktarılır ve kart sahibinin hesabındaki bakiyeden ya da kredi kartı limitinden anında çekim yapılır. POS çekimleri ise genellikle bir sonraki iş gününde işletme sahibinin hizmet aldığı şahıs ya da şirket hesabına transfer edilir.


POS cihazı veya el bilgisayarı, sadece ödeme almakla kalmaz; aynı zamanda gün içinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin detaylı analizini ve raporlamasını da kayıt altına alır. Kullanılan yazılıma bağlı olarak işletme sahipleri, sadece satışları değil; aynı zamanda envanter durumunu, brüt gelirleri, kâr marjını, satış raporlarını ve işletme faaliyetlerine ait başlıca verileri de kolayca takip edebilir. Bu veriler, daha sonra kârlılığı artırmak ve satış ya da envanter sürecinde yaşanabilecek eksiklikleri tespit etmek için de muhafaza edilebilir. Sofistike POS yazılımları, sipariş vermeyi ve stokların kontrolünü otomatikleştirmenin yanı sıra pazarlama stratejilerinin tüketici davranışına göre uyarlanabilmesine de yardımcı olur.


POS cihazlarının özellikleri


Gelişen teknoloji ile birlikte POS cihazlarının yetenekleri ve özellikleri de işletme faaliyetlerini kolaylaştıracak ve kârlılığını artıracak şekilde gelişim göstermektedir. Hayatı kolaylaştıran bankacılık hizmetleri arasında yer alan POS cihazlarına ait özellikler; ürünün markası, modeli ve teknik özelliklerine bağlı olarak farklılık arz edebilir. Pratik kullanım olanakları ile öne çıkan POS cihazları, kullanıcı dostu içerikleri sayesinde rahatça kontrol edilebilir. Cihaz menüsü içerisinden ödeme, raporlama, iade ve envanter alma gibi işlemlere hızlıca ulaşabilmek mümkün olur. İşletmeler, sanal POS (VPOS) kullanarak ürünlerini e-ticaret üzerinden de satışa açabilir. Kullanıcılar, kart bilgilerini girerek 3D güvenli koruma ile internetten de rahatlıkla alışveriş yapabilir.


Perakende sektöründe sıklıkla kullanılan POS cihazları, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Market, kafe ve lokanta benzeri işletmeler, iş yoğunluğunu azaltmak ve hizmet altyapısını optimize etmek için yeni nesil satış noktası yazılımlarını ve donanımlarını tercih edebilir. Manuel veya otomatik olarak kontrol edilebilen elektronik yazar kasalar, tarayıcılar, tartı terazileri, dokunmatik ekran terminalleri ve taşınabilir mobil POS cihazları, çok çeşitli yazılımlar ve donanımlar ile zenginleştirilebilir. Sistem entegrasyonuna olanak tanıyan POS cihazları arasında bağlantı kurularak hızlı veri alışverişi sağlanabilir. Bu sayede elektronik yazar kasaya bağlı çok sayıda el bilgisayarı, ana ekrandan pratik bir şekilde kontrol edilebilir.


POS ücretleri


Servis sağlayıcısından alınan hizmet, POS cihazının türü, POS üye iş yeri anlaşması ve yazılım desteği gibi etkenlerin tamamı, POS ücretleri üzerinde etkilidir. POS hizmet seçenekleri ve alınan cihaz sayısı arttıkça donanım ve yazılım bileşenlerine ait maliyetlerin de artış göstereceği söylenebilir. Barkod tarayıcıları, yazar kasa POS cihazları, nakit kasa çekmecesi, kart okuyucuları, temassız ödeme noktaları ve ek yazılım modülleri gibi ürünlere bağlı olarak alınan POS hizmetine karşılık ödenecek ücret de artar. Üye iş yeri anlaşmaları ve güncel kampanyalar dâhilinde yazılım ve donanım desteğinin tamamı ya da bir bölümü, hizmet sağlayıcısı tarafından işletme sahiplerine ücretsiz olarak sunulabilir.


İşletmeler; sektör koşullarına, ürün yelpazesine ve hizmet gamına en uygun POS üye iş yeri anlaşmasına dâhil olabilirler ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak yazılımları ve donanımları özgürce tercih edebilirler. Geleneksel POS, mobil POS, sanal POS ve yazar kasa POS hizmetlerinden sadece biri seçilebileceği gibi birbiri ile uyum içinde çalışan birden fazla POS hizmeti de rahatlıkla temin edilebilir. POS cihazlarının, ödeme noktalarının, kullanılan yazılımların özellikleri ve işlevleri arttıkça POS hizmet fiyatlarında da belli artışlar görülebilir.


Masrafsız POS


Kullanıcılar tarafından belirlenecek POS hizmetleri kapsamının ve içeriğinin işletme faaliyetlerine ve satış rutinine uyumlu olması, son derece önemlidir. Alınan POS hizmetleri karşılığında taahhüt edilen hizmet bedelinin haricinde herhangi bir ek külfet getirmeyen masrafsız POS, işletme sahiplerine büyük kolaylıklar sağlar. Masrafsız POS hizmetinden yararlanan kişiler, sadece ödeme başına komisyon ücreti ya da anlaşma ile belirlenen sabit bir ücret öderler. Kurulum ücreti, cihaz kullanım ücreti, abonman ücreti, yıllık POS ücreti, ciro taahhüt ücreti ve verimsizlik ücreti gibi ödeme kalemlerinin bulunmadığı masrafsız bankacılık hizmetleri, kullanıcıların istenmeyen masraflar ile karşılaşabilme ihtimalini de ortadan kaldırır.


Sektör gereği, her işletmenin satış rutini, işlem hacmi ve pazarlama stratejisi birbirinden farklı olabilir. Market ya da kafe gibi tek çekim ve çok sayıda ödeme işleminin yapıldığı sektörlerde ciro temelli POS hizmetleri sıklıkla tercih edilir. Kullanılan her POS işlemi için tek tek komisyon alınmayacağından dolayı işletmeler, sadece taahhüt ettikleri ciro aralığı karşılığında POS cihazı hizmet bedeli ödemesi yaparlar. Aylık işlem hacmi değişken olan firmalar ise komisyon bazlı POS hizmetlerinden daha makul bir ücret karşılığında faydalanabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, her çözüm, farklı ihtiyaçlara hizmet eder ve işletmeler beklentilerine en uygun POS hizmetleri sayesinde en makul çözüme daha uygun koşullarda ulaşabilirler.


POS başvurusu nasıl yapılır?


İşletme sahipleri, farklı POS hizmetlerinden yararlanabilmek ve daha modern koşullar altında satış yapabilmek için online bankacılık hizmetleri, telefon bankacılığı veya banka şubeleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirler. POS hizmetlerine başvuru yaparken birtakım bilgi ve belgelerin başvuru sözleşmesi ile birlikte ilgili bankaya teslim edilmesi gerekebilir. Başvuru sürecinde ibraz edilmesi istenen belgeler, ufak farklılıklar gösterebilir. İş yeri adresi, imza sirküleri, vergi numarası, işletme yetki belgesi ve tabela unvanı gibi bilgiler ile kolayca POS başvurusu yapılabilir. Fiziki POS hizmetleri ve sanal POS hizmetleri için aynı anda başvuruda bulunabilmek de mümkündür. Gerekli evraklar, banka şubelerine elden teslim edilebileceği gibi kurye ya da posta vasıtası ile de gönderilebilir.


Başvurusu kabul edilen işletmeler, birkaç gün içinde POS hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilir. Üye iş yeri anlaşması ile sunulan POS cihazlarının yanı sıra daha farklı donanımlara ve özelliklere sahip olan POS çözümleri de tercih edilebilir. Donanım ve yazılım kurulumu için bankaların POS destek hattından veya servis sağlayıcılarına ait çağrı merkezlerinden destek alınabilir.


Enpara.com Şirketim ile ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi Enpara POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.