POS ile alışveriş

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-ILE-ALISVERIS-946x350

POS, Point of Sale (Satış Noktası) teriminin kısaltmasıdır ve genel anlamda satış veya ticari bir işlemin yapıldığı herhangi bir mekânı anlatır. POS sistemlerinin adı da buradan yola çıkarak oluşur. POS sistemi ya da satış noktası sistemi, işletmeniz için satışlarda, envanter yönetiminde, analizlerde, raporlamada ve personel yönetiminde sizlere destek olmak üzere tasarlanmış yazılım ve cihazlardan oluşan bir sistemin adıdır. Bilgisayarlarla entegre edilen POS sistemleri; genel olarak bakıldığında perakende sektöründe kullanılan POS sistemi ile restoran, kafe ve ve oteller gibi hizmet sektöründe kullanılan POS sistemleri olarak iki şekilde ele alınabilir. Bu hizmetler, tasarım ve entegrasyon aşamasında sektöre göre farklılık gösterecek şekilde oluşturulur.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

POS sistemleri, özellikle perakende işletmelerde ve mağazalarda alışveriş yapmayı kolaylaştıran teknolojilerin arasında başı çeker. Teknoloji geliştikçe geleneksel yazar kasalar popülerliklerini kaybetmekte olup, daha yeni POS sistemleri kullanıcılar tarafından verimli ve kullanışlı sistemler olduğu için tercih edilir.


POS sistemleri işletmenizin kontrollü bir şekilde yönetimini sağlar. Tipik bir POS sistemi; yazılımı işleten bir bilgisayar, fiş yazıcısı, barkod okuyucu, kredi kartı okuyucu ve sisteme göre oluşturulan arşivi barındıran bir sunucudan oluşur. Tablet bilgisayarlar ve diğer taşınabilir cihazlarla çalışan bulut tabanlı POS sistemlerinin fiziksel bir sunucuya ihtiyaçları yoktur; çünkü tüm bilgi, verilerin kaydedilmesi ve eşlemesi online olarak yapılır.


POS sistemi şirketinizi yönetirken size büyük kolaylık sağlar


Sadece satışlarınızı kaydetmekten biraz daha fazlasını istediğiniz noktada eski usul yazar kasanızdan yeni nesil bir POS sistemine geçmenin vakti gelmiş demektir. Bir yazar kasa, nakit gelirinizi saklamak adına uygun bir sistem olarak kullanılabilir. Ancak, POS sistemi ise fazladan bir çalışana daha sahipmişsiniz gibi işletmenize verimlilik de getirir. Bir yandan envanterinize hâkim olurken bir yandan da müşterilerinizin tercihlerine ilişkin etkin takipte bulunabilirsiniz. POS sistemi, müşteri sadakat programlarınızı yöneterek daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanıza yardımcı olur. İşletmenizle ilgili kararlarınıza yön verecek veri raporlamalarına kadar birçok alanda size önemli avantajlar sağlar.


Nerede olursanız olun işletmenizin tamamına hâkim olmak, sadece akıllı telefon ya da tablet bilgisayarınızdan dahi yönetebileceğiniz POS sistemi sayesinde mümkündür. Sanal ortamda satış kayıtları yapmaktan işletmenizin ödeme noktasında oluşabilecek kuyrukları engellemeye, müşterilerinize değişik ürünlerinizi tanıtmanızdan işletmenizin tamamına ilişkin bilgileri bir fuara yanınızda götürmeye kadar sunduğu farklı avantajlarla mobil bir POS sistemi, sizi işletme yönetiminde bir üst seviyeye taşır.


POS sistemi kullanan perakendeciler için geçmiş dönemlere ait satış bilgilerini sunan raporlar hazırlamak, çalışan performansını takip etmek, müşterilerin geçmişte satın aldıkları ürünlere erişim sayesinde işletmelerde doğru stokları bulundurmak mümkündür. İşletme sahipleri; muhasebecileri ve çalışanları için zaman kaybı sayılabilecek tekrarlanan rutin işlemleri bir POS sistemi sayesinde otomatik olarak tanımlayarak zaman kazanabilir. Doğru POS yazılım entegrasyonları ile işletmenizde tükenen ürünlerinizin satışını otomatik olarak durdurabilirsiniz.


POS sipariş geçmişi ile hangi ürünlerinizin satışının daha az yapıldığını görebilirsiniz. Ürün ve para iadesi yapılan işlemler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Satış zirvelerinizin neler olduğunu belirlemeniz de satış trendlerinize ilişkin stratejileri geliştirmenizi sağlar. Günlük hayatta para ile yapılan alışverişlerdeki tüm iade, iptal ve satış işlemlerini POS ile de yapabilirsiniz.


Bir restoran için ise POS sistemleri, sipariş sürecini hem müşterileriniz hem sipariş alan çalışanlarınız için hızlandırabilir ve geliştirebilir. İsterseniz POS cihazları kullanarak siparişlerin alınır alınmaz sisteme girilmesi ve mutfağa iletilmesi; isterseniz de müşterilerinizin siparişlerini kendilerinin girdiği bir sistem oluşturulması ve siparişlerin mutfaktan direkt olarak masalarına gönderilmesi olsun, POS kullanarak işletmenizi çok daha verimli hâle getirebilirsiniz. POS sistemi için yazılımı işletecek bir masaüstü, dizüstü veya tablet bilgisayar ya da bir akıllı telefon; bir fiş yazıcı, bir barkod okuyucu ve de EMV uyumlu bir kredi kartı okuyucusu gerekir. Ancak, restoranlar için mutfak sipariş yazıcısı ve işletmeye uygun başka cihazlar da kullanılabilir.


İşletmeleriniz için POS ile alışveriş avantajlarından faydalanın


POS alışverişi, müşterinin beğendiği ürün ve hizmetler karşılığı ödeme aracını sunduğu noktada satın alma işleminin gerçekleştiği süreçtir. Kredi kartları, nakit para, banka kartları, mobil cihazlar ve hatta sanal para birimleri dâhil pek çok ödeme aracı, POS sistemleri üzerinden satış yapmak için elverişlidir. POS satış işleminin tamamlanması için güvenlik aşamasında bir PIN numarası, imza ya da daha yeni teknolojilerle beraber parmak izi okuması gerekebilir ve satış noktasından ilgili bankaya kadar uzayan onay sürecinde kullanılır. Harcama limiti belirlenmiş mobil cihaz aracılığıyla ya da temassız kredi kartı uygulamasıyla yapılan ödemelerde ek bir güvenlik aşaması bulunmaz. Tanımlanmış günlük limitin altında kalan ödemeler için banka, herhangi bir uyarı vermez. Bankanın sistemine ulaşan güvenlik aşamalı ödeme talepleri ise ödeme tipi ve tutarı ya da ilgili hesapta bulunan meblağ gibi değişkenler üzerinden kontrol edilerek banka tarafından onaylanır ya da reddedilebilir. Bir banka dökümünde POS işlemleri, bir satışı tanımlamak için kullanılan pek çok tabirden bir tanesi olarak yer alır.


İşletmeniz e-ticaret üzerine ise ve online olarak mal ve hizmet satımı gerçekleştiriyorsanız online POS seçeneği ile alışverişlerin yapılmasını ve işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu hizmeti veren POS çözümleri ile 7 gün 24 saat müşterilerinizin, istedikleri her an alışveriş yapması sağlanır.


POS ile alışverişlerin özellikle müşteriler tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi, kredi kartı ile yapılan taksitlendirme işlemleridir. Özellikle bütçeyi aşan yüksek miktardaki ödemelerin taksitlendirilmesi, gelir-gider dengesi açısından çok önemlidir. POS ile yapılan taksitlendirme, yüksek meblağların eşit miktarda vadelere bölünmesi nedeniyle ödeme yüküne destek olur.


Şirketiniz için uygun POS alternatiflerini karşılaştırın


İşletmenizde POS sistemi kullanmak ya da elinizdeki cihazları yeni teknoloji ürünü modellerle geliştirmek istiyorsanız, model seçkisinin günbegün artış göstermesi dolayısıyla aklınız karışabilir. Değişik ve geliştirilmiş özellikli pek çok cihaz ve yazılım, türlü markalarca işletmelere sunulur. İşletmenizin ihtiyaçları uyarınca size en uygun POS cihaz ve yazılımlarını edinmek için size destek olabilecek türlü kampanyalar ve bankaların sunduğu paketler de bulunur.


Ayrıca, Türkiye’de POS sistemlerinin de parçası olduğu ödeme kaydedici cihazların kullanılması, Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB) denetlenir. İlgili kanun uyarınca tüm cihazların GİB sistemine kayıtlı olması ve yapılan satışların otomatik olarak vergi sistemine işlenmesi gerekir.


Enpara.com Şirketim sayesinde ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi modern POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.