POS çeşitleri

Aidatsız, ücretsiz ve blokesiz Enpara.com POS başvurunuzu hemen yapın!

Kredi kartı ve banka kartı kullanımları için tasarlanan POS sistemleri, nakit harici ödeme işlemlerinin güvenli ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar. İşletme sahiplerine ve müşterilere çok sayıda kolaylık tanıyan POS cihazları, nakit kullanma zorunluluğu olmadan banka kartları ve hatta akıllı telefonlar ile ödeme yapabilmeyi mümkün kılar. Kullanılan yere ve kullanım ihtiyacına göre tercih edilebilecek çok sayıda POS tipi bulunur. İşletme sahipleri; mobil POS, masaüstü POS, sanal POS, temassız POS , EFT POS ve yazar kasa POS gibi POS çeşitleri içinden özgürce seçim yapabilir.


ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-300x250

Masaüstü POS


İşletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan masaüstü POS cihazları, kredi kartı ve banka kartı ile taksitli ya da tek çekim alışveriş yapılabilmesine olanak tanır. Harici el terminali veya POS cihazı üzerinde yer alan kart okuyucu haznesinden tüm banka kartları ile işlem yapabilmek mümkündür. İşletme içi POS cihazı olarak da bilinen masaüstü POS cihazları, sabit POS ve IP POS olarak iki ana gruba ayrılır. Sabit POS cihazları, elektrik ve telefon hattı desteği ile çalışır. ADSL hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte sabit POS ürünleri, yerini büyük oranda ADSL POS cihazlarına bırakmıştır. ADSL modemlere kablolu veya kablosuz olarak bağlanabilen IP/ADSL POS cihazları, günümüzde en çok tercih edilen masaüstü POS çözümleri arasında yer alır. İşletme sahiplerine büyük kolaylıklar sağlayan ADSL modemler, zamandan ve iletişim maliyetlerinden tasarruf edebilmek için de oldukça iyi bir seçimdir.


Restoran, kafe ve market gibi işletmeler, kredi kartı ve banka kartı ile ödeme almak için ADSL POS hizmetlerinden yararlanabilir. Kablosuz olarak kullanılabilen el terminalleri, IP POS sistemine entegre edilerek işletme içindeki her yerden rahatça ödeme alınabilir. Yeni nesil masaüstü POS cihazları, Ethernet bağlantısı ya da kablosuz bağlantı ile yüksek hızda veri aktarımına olanak tanır. Bu sayede ekstra bir iletişim ücreti ile karşılaşmadan dâhili modem üzerinden POS hizmeti alabilmek mümkün olur. ADSL POS cihazları için ağ ayarlarını yapılandırmaya veya özel yazılımlar ile kurulum sağlamaya da ihtiyaç duyulmaz. POS cihazı ağa bağlandıktan sonra ilgili hizmet ayarları ile giriş yapılarak hızlıca bağlantı kurulabilir. Bankaların sunduğu POS hizmet hatları üzerinden POS kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bilgi ve destek de alınabilir.


Mobil POS


GSM POS olarak da bilinen mobil POS cihazları, faaliyetlerine sahada devam eden işletmelere büyük avantajlar sunar. Cep telefonları ile aynı iletişim mantığında çalışan mobil POS cihazları, data hattı aracılığıyla dünyanın her yerinde kullanılabilir. Data hattı ile çalışan mobil ödeme sistemlerinin yanı sıra hem data hattı hem de GPRS teknolojileri ile ortak olarak çalışan mobil POS cihazları da mevcuttur. Ufak boyutlara ve kompakt bir yapıya sahip olan mobil POS cihazları, çanta içinde rahatlıkla taşınabilir. Sabit bataryası sayesinde güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabilen POS aletleri, GSM operatörlerine erişimin olduğu her yerden kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme alabilir. POS menüsü içerisinden para çekme, iade, slip ve rapor alma gibi işlemlere de hızlıca ulaşılabilir.


Adrese giderek kurulum, tadilat ve onarım benzeri hizmetler sunan firmalar, mobil POS cihazı sayesinde diledikleri her yerden kolayca ödeme alabilir. Hizmetlerini paket servisi ile adrese taşıyan restoran, kafe, büfe ve market gibi işletmeler de mobil POS hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilir. Mobil POS hizmetlerini kullanan işletmeler, saha satışlarını daha pratik bir şekilde yönetebilir. Bayilik sistemi ile çalışan toptancılar ve büyük firmalar ise bayilerine ait ödemeleri mobil POS cihazı aracılığı ile tek çekim ya da taksitli olarak tahsil edebilir. Online bankacılık ve telefon bankacılığı hizmetleri üzerinden anlık olarak takip edilebilen mobil POS işlemleri, alınan ödemelerin ve yapılan işlemlerin tek bir yerden görüntülenebilmesine ve kontrol edilebilmesine de olanak tanır.


Yazar Kasa POS (ÖKC-Ödeme Kaydedici Cihaz)


Banka kartı ya da kredi kartı üzerinden alınan ödemeler için fiş kesebilen ve "ödeme kaydedici cihaz" olarak da bilinen yazar kasa POS cihazları, fiş kesme ve slip alma işlemlerini aynı anda yerine getirir. Yazar kasa POS cihazları aracılığıyla alınan ödemeler, Maliye Bakanlığının veri sisteminde anlık olarak takip edilebilir ve yapılan tüm işlemler, yasal olarak kayıt altına alınır. 2016 yılından itibaren belli şartları karşılayan işletmeler için zorunlu hâle getirilen yazar kasa POS hizmetleri, adrese giderek hizmet sunan veya işletme dışında faaliyet gösteren firmaların fiş keserek işlem yapmasını sağlamıştır. 2016 yılından günümüze kadar geçen süreçte kesilen fiş sayısında önemli oranda bir artış görülmüştür.


Maliye Bakanlığı tarafından kayıt dışı işlemleri önlemeye yönelik olarak geliştirilen ödeme kaydedici cihazlar, farklı özelliklere sahip olabilecek şekilde temin edilebilir. Firmaların iş yükünü hafifletmeye yardımcı olan ödeme kaydedici POS hizmetleri, yazar kasa ile POS cihazını tek bir platformda birleştirir. Ortak mali sistem üzerinde bir araya gelen ÖKC cihazları ve POS cihazları; ödeme kaydı alma, raporlama ve fiş takibi yapma gibi zaman alıcı işleri de en aza indirir. Yazar kasalara göre oldukça ufak boyutlara sahip olan ödeme kaydedici POS cihazlarının yanına para çekmecesi veya uzaktan ödeme alan el terminali gibi ekipmanlar da eklenebilir. İşletme sahipleri, yazar kasa POS cihazlarını piyasadan rahatlıkla temin edebilir veya bankalar tarafından sunulan üye iş yeri anlaşmaları kapsamında ihtiyaçlarına uygun bir yazar kasa POS cihazı edinebilir.


Sanal POS


Sanal POS, e-ticaret sitelerinin online olarak satışa sundukları ürün veya hizmetlere ait ödemeleri kolayca alabilmelerini sağlayan yeni nesil bir bankacılık hizmetidir. Web POS veya web tabanlı ödeme sistemi olarak da bilinen sanal POS sistemleri, online ödemelerin banka kartı, kredi kartı veya dijital cüzdan ile gerçekleştirilebilmesini mümkün kılar. Gelişmiş güvenlik yazılımları, 3D Security önlemleri ve SSL sertifikaları ile korunan web sitelerinden banka kartı bilgileri ile sanal ödeme yapılabilir. Sanal ödeme işlemi için banka kartları üzerinde yer alan kart numarası, kart son kullanım tarihi ve CVV kodu gibi bilgilerin ilgili alanlara yazılması ve ödeme işleminin onaylanması yeterlidir. Dijital cüzdan ile bu bilgiler sisteme kaydedilerek sonraki ödemeler için işlem kolaylığı da sağlanabilir. Kullanıcıların banka hesabında ya da kredi kartında yeterli limit varsa ödeme işlemi anında kabul edilir ve hesaplar arası para transferi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.


Bankalar veya aracı kurumlar tarafından sunulan POS üye iş yeri paketlerinden herhangi biri seçildikten sonra sanal ödeme sistemleri aktif olarak kullanılabilir. E-ticaret sitelerinde pratik ve güvenli bir şekilde ödeme almak için kullanılan sanal POS sistemleri, mail order üzerinden ödeme alan firmalar için de daha pratik seçenekler sunar. Kapıda ödeme ve havale/EFT ile ödeme seçeneklerine alternatif olan sanal POS hizmetleri, hem firmalara hem de müşterilere çok sayıda kolaylık sağlar. Firmalar, faaliyetlerini online platformlara ve sanal pazar yerlerine taşıyarak kazançlarını kolayca yükseltebilir. Müşteriler ise kredi kartları üzerinden yaptıkları alışverişleri, farklı vadelere bölerek taksitlendirebilir ve anlaşmalı bankaların kampanyalarından yararlanabilir.


Enpara.com Şirketim ile ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun POS hizmetleri için kolayca başvuruda bulunabilir; ödeme sistemlerinizi Enpara POS cihazları ile güncelleyebilir ve masrafsız bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

ENP-21734-BILGI-BANKASI-SIRKETIM-POS-946x145

İlgili ürünler

Enpara.com Bilgi Bankası’nda yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Burada sunulan bilgilerin kesin doğruluğu garanti edilmemekte olup Enpara.com’un sunmakta olduğu veya sunacağı ürünlerle, servislerle veya kampanyalarla ilgili bir taahhüt içermemektedir. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.